ieken EG-top Kabinet voor gerichter homo-emancipatiebeleid WAARSCHUWING OPERATIE LEVERT HET RIJK 500 MILJOEN GULDEN OP Prins Claus op bezoek in Zeeland Groen licht voor WOV Werkzoekende jongere moet 'premie' krijgen Kosten baten-analyse voor medici is nodig I JerelDd BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR PHILIPS t)E STEM BINNENLAND ZATERDAG 25 JUN11988 PEN HAAG (ANP) - Bewoners van goedkope murwoningen moeten wettelijk het recht krij gen hun huis te kopen. Zij krijgen dat recht als zij Ie woning vijf jaar hebben gehuurd. Kooprecht Vrij willig AAN ALLE GEBRUIKERS VAN DE PHILIPS SUNMOBILE TYPE HP 3701 Na onderzoek is gebleken dat het niet uitgesloten is dat de bedrading in het vouw- mechanisme van de Philips Sunmobile II, type HP 3701beschadigd raakt. Het apparaat voldoet dan niet meer aan de door ons als normaal beschouwde veiligheidseisen. Wie in het bezit is van bovengenoemd type Sunmobile produktieweek 8804 t/m 8821 (voor typenummer en produktieweeknummer: zie type plaatje) verzoeken wij onderstaande bon in te vullen en te retourneren aan: Philips Nederland Afdeling Consumentenbelangen-SM Antwoordnummer 500 5600 VB Eindhoven Een postzegel is niet nodig. Naam: Straatnaam: Nummer: BIJSTAND JONGEREN OMLAAG Postcode: Woonplaats: Tel. nr. (overdag): Produktieweeknummer: Na ontvangst van deze bon zal, na vooraf gaand telefonisch contact, het apparaat bij u thuis worden opgehaald en vervangen. N I E U W S O V ERZ IC H T Kuip-concert George Michael gaat niet door Theunis weg als algemeen secretaris Novib 125 miljoen voor betere kinderopvang Nieuwe vergunning cadmiumlozingen Gemeente heft leges vestiging huisarts Nieuwe vergunning cadmiumlozingen T5 riten van eventuele ver- Jpnsrechtelijke en familie- telijke konsekwenties donor en kind'. Komt het na het bereiken van de fassenheid toch in contact de man, die het zaad voor bestaan leverde, dan de donor twee wegen I: afwijzing en aanvaar- I van het kind. techniek is nog tekort in Itijk gebracht om de ge en van afwijzing op la- leeftijd te overzien. Wel fen we, dat kinderen van fijders gedurende een deel hun leven zijn gekweld de vraag wie hun ver- |ker is geweest. Of zij nu opgevoed met of zonder [vader, op zeker moment ïgt de onbekende vader op voorgrond. En de teleur- ping is groot wanneer deze van het onbekende kind ■weten. foals gezegd, de Neder- dse Gezinsraad gaat om- ptig met de problematiek geboortetechnieken om. peel laat zich nog niet door nden. Beperkt voorstel- gsvermogen dwingt be kkenen vooral geen over- kste stappen te zetten. ;uwe of veranderde wetge- Ig: om beschadiging van |ividuen te voorkomen mo- i gevoelens niet uit het oog rden verloren. de belastingharmonisatie, de EG-ministers van Finan- Jal een paar maal hun tanden stukgebeten, is dit onder- g verre van beslissingsrijp, 1 het ooit wat worden dan zal minst gestudeerd moeten De regeringsleiders zouden aangeven wie dat moeten In en met welk mandaat. de buitenlands-politieke figureren twee onderwerpen: le verdere stappen van de EG it apartheidsbewind in Pre- et als aanleiding de voorge- executie van de 'zes van rille', en een hulpplan van :nd-commissaris Cheysson ^hanistam. i ranse oud-minister van Bui- fee Zaken wil voor dat land rag vrijmaken vaö 300 mil- (bijna 700 miljoen gulden), die in elk geval Engeland ferland 'nogal voorbarig' vin- lotte, maar dat is helemaal naliteit, zullen de regerings- Izich moeten uitspreken over plging van Delors per 1 ja- Dat agendapunt wordt ste van al, want van de man [lelijk weer vaart in Europa wordt het aanblijven door 1 betwist. T28 FOTO JOHANVANGURP duid met de term: arrogantie van de macht. Het was die arrogantie, dat zich opknopen aan het no nonsense stempel die Lubbers brachten tot zijn uitspraken in 1986. Toen vond hij dat poli tisering maar verdeeldheid zaait. Nu klaagt hij dat politi sering - want wat is het hel der maken en uitvechten van politieke meningsverschillen anders? - ontbreekt. Er zit kennelijk een kente ring in de opvattingen van de premier over de wijze waarop politiek zou moeten worden bedreven. Gevreesd moet ech ter worden, dat die kentering niet geconcretiseerd zal wor den in de praktijk van het be leid van alle dag. Want daar voor is de ploeg rond de pre mier te uitgeblust. Een nieu we, frisse, meer politieke be nadering van de problemen van de samenleving valt van Lubbers II niet meer te ver wachten. ïan onze Haagse redactie pgN HAAG - Minister Brinkman (WVC) "t van zijn begroting geld aan de minis ters van Justitie en Binnenlandse Zaken 0 via een aantal projecten te bereiken dat aanslagen op de lichamelijke integriteit n homoseksuelen wordt voorkomen. „at zal onder meer moeten gebeuren door een gerichter en intensiever politietoezicht op het plegen van strafbare feiten gericht tegen homo seksuelen. Op de lopende begroting werd al zes ton meer uitgetrokken voor het verstevigen van het homo-emancipatiebeleid. In totaal is daarvoor nu 1,6 miljoen beschikbaar. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met voorstellen van minister Brinkman om dat be leid verder gestalte te geven. Het COC voert samen met de werkgroep ho mostudies te Utrecht een driejarig project 'meldpunt discriminatie' uit met subsidie van WVC. Rechtspositieregelingen voor ambtenaren zijn, vooruitlopend op wijzigingen, van toepas sing verklaard op ambtenaren die ongehuwd samenwonen met een partner. Alle GAB's heb ben richtlijnen met betrekking tot anti-discri minatie gekregen. WVC verleent subsidie aan de Stichting Urania, die tot doel heeft radio-en tv-uitzendingen gericht op homoseksuele man nen en lesbische vrfouwen te bevorderen. De Stichting werkt samen met de NOS. WVC subsi dieert ook een onderzoek van de werkgroep Homnostudies naar de beeldvorming van het COC bij leden en niet-leden. Bovendien is besloten dat projecten ter be strijding van aids niet langer ten laste van de post homo-emancipatie zullen komen, maar ge financierd worden uit de middelen voor het al gemene aids-beleid. VVD lanceert huizenplan Op die manier denkt de WD-fractie in de Tweede Ka mer per jaar zo'n 20.000 woningwetwoningen in particu lier eigendom te laten overgaan. Die operatie levert het tijk 500 miljoen gulden op. Geld dat gebruikt moet worden voor zaken als onderhoud van (»aar)wegen, het opruimen van jigronden en het opheffen van iet cellentekort. Vorig jaar zijn slechts dui- nd goedkope huurwoningen overgedragen aan de bewoner. In de jaren daarvoor is dat meer geweest dan 5.000. De WD wijt dat aan de hou- van corporaties en ge meenten die soms „als een oroedse kip" op hun woningbe stand zitten. Daarom moet het kooprecht wettelijk worden verankerd. Bewoners van huurwoningen die in particu lier bezit zijn moeten een wet- t 'voorkooprecht' krijgen. Als de eigenaar de woning wil verkopen, moet de zittende huurder de gelegenheid krijgen die bij voorrang over te nemen. De WD wil het kooprecht toe kennen aan huurders met een bescheiden belastbaar inkomen van rond 51-duizend gulden per jaar. De koopprijs is in het WD-plan gesteld op twee derde van de getaxeerde marktwaarde in bewoonde staat. De prijs mag nooit lager rijn dan de waarde waarvoor bet huis bij de corporatie in de boeken staat, om te voorkomen dat de woningbouwverenigin- jenen gemeenten verliezen lij- 'm. Om praktische redenen gaat de WD ervan uit dat de ver koopoperatie alleen betrekking 't op de eengezinswoningen van voor 1975. Dat zijn er 735- duizend in totaal. Als gedu rende tien jaar jaarlijks 20- duizend van die woningen worden verkocht, kan er vol- i de WD niet worden ge sproken van een 'uitverkoop' de voorraad huurwonin- De huidige bepaling tegen spe culatie uit de verkoopregeling wordt in het WD-plan versoe peld: zij gaat van tien naar drie jaar. Bij het doorverkopen van de woning binnen een jaar moet de volledige overwinst worden terugbetaald aan de oorspronkelijke eigenaar. Bij verkoop in het tweede jaar is dat twee-derde deel, in het derde een-derde. De WD schat de gemiddelde opbrengst voor het rijk op 25- duizend gulden per woning. Voor corporaties en gemeenten laat die zich moeilijker ramen. Het gaat „om enkele tiendui zenden guldens". Het voorstel gaat ervan uit dat corporaties en gemeenten een kwart van hun netto-winst besteden om de leningen op hun overige wo ningen versneld af te lossen. De corporaties zien daardoor hun algemene bedrijfsreserves flink toenemen. Dat geld kun nen zij gebruiken om de rest van hun huurwoningen een ex tra opknapbeurt te geven zon der dat de huurders daarvoor extra hoeven te betalen. „Ver koop van sociale huurwonin gen leidt zodoende ook tot kwa liteitsverbetering van de voor raad huurwoningen en een voordeel voor de bewoners daarvan". Omdat het kooprecht een wets wijziging en dus enige tijd ver eist, pleit de WD voor een overgangsperiode van twee jaar. Daarin kunnen corpora ties en gemeenten vrijwillig tot verkoop overgaan. Als aan moediging zouden zij voor iedere verkochte woning één sociale huurwoning extra kun nen krijgen boven hun normale contingent. Het totale, lande lijke contingent huurwoningen mag daardoor niet toenemen. MINISTER SMIT-KROES van Verkeer en Waterstaat mag een flin- koppige en bravourachtige politica zijn, als er echt groot ge londer dreigt, pleegt zij als een gedwee mak lam af te druipen. roert de binnenschipperskwestie op exploderen stond, wendde :li de steven. Toen zij een paar jaar geleden met veel bombarie so met een 'geheim document' in de hand het CDA beschuldigde 'ao 'voornemens om zijn koers te wijzigen', bleek dat er geen do- :ument was en nog minder sprake was van vuige voornemens fin CDA-kant. De minister loopt volgende week in de Tweede Kamer waar- pijnlijk opnieuw tegen een nederlaag aan in de kwestie van de vesterschelde Oeververbinding WOV. Dit droomproject zit al ja- e" in de financiële en politieke mist en kent een geschiedenis net veel irritaties. Eind 1982 leek het, na jaren discussies, in kan oen en kruiken. De toenmalige ministers Van der Stee en Zeeval- jng waren het met Zeeland eens geworden over de oeververbin ding. Een paar details moesten nog geregeld worden, maar dat ïoü het volgende kabinet snel kunnen oplossen. Het tijdperk van de no-nonsense brak aan. Het nieuwe duo Ruding-Smit-Kroes ond de oeverbinding te duur en schrapte die. Smit-Kroes toonde och nooit erg enthousiast voor de oeververbinding. Haar stok- >aardje: eerst de Randstadfiles oplossen, later de andere proble- nen aanpakken. Pas toen consortia aanboden de oeverbinding met particulier geld te financieren, werd zij iets enthousiaster. Toch bleef de minister talmen en vertragen. Intussen ontstond pie over de bijdrage van het rijk. Eerst beloofde de minister 34 Sjoen gulden op te hoesten, het bedrag dat zij kwijt is aan de 'er®n. Later kon het ook wel voor 30 miljoen. De zaak leek, zes Jar na het bijna-akkoord van Van der Stee en Zeevalking, defini- le'geregeld. Todat minister Smit-Kroes in Goes verklaarde dat zij w Ruding slechts 28 miljoen mag bijdragen, net CDA (met premier Lubbers voorop, maar met steun van de ®thoudende Huib Eversdijk) en de WD zijn nu het getreuzel p en willen volgende week van de minister de toezegging voor 16 30 miljoen. De PvdA wil dat ook, maar door politiek gekissebis «vindt zij zich nog niet geheel op de CDA-WD-lijn. De WOV moet er snel komen. We vragen ons in gemoede af taarom er zoveel problemen worden gemaakt over een jaarlijkse «gave van twee miljoen gulden, terwijl het hele droomproject miljoen gulden kost. En dan te weten dat de veren op de a"ge termijn duurder dan zijn de oeververbinding. Lange tijd was de verbinding over de Westerschelde een coral Zeeuws belang. Nu de tunnel onder het Kanaal er komt, 'e Engeland met het continent verbindt, is een rechtstreeks aan- 'aiting op die tunnel voor Rotterdam en dus voor Nederland van «aal belang. De WOV is in de woorden van Lubbers zelfs van p n®belang'. Waarom dan toch dat getraineer van Smit-Kroes? w ge? Rekeningen vereffenen in het kabinet - Ruding versus en vice versa? Zeeland verwacht volgende week geen po- Prins Claus heeft gisteren de manifestatie van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij (ZLM) op het eiland Neeltje Jans bezocht. Het werkbezoek, waarbij de prins speciale aan dacht had voor de schapenhouderij en kennis maakte met twee koeien die elke 100.000 liter melk hadden gegeven, ver liep in een ontspannen sfeer. Foto: Prins Claus luistert naar de uitleg van een Zeeuwse boer. - foto willem mieras (ADVERTENTIE) DEN HAAG - Werkloze jongeren tot 27 jaar krijgen een premie van tussen de honderd en de honderd vijf tig gulden per maand, als ze actief zoeken naar werk of geschikte scholing. De bijstandsuitkering voor deze jongeren wordt op het zelfde moment drastisch ver laagd, zodat het verschil tussen een studiebeurs en een uitke ring kleiner wordt. Dat voorstel heeft minister De Koning (Sociale Zaken) gis teren aan het kabinet voorge legd. De ministerraad heeft er wel over gediscussieerd maar nog geen beslissing genomen. Volgende week moet de discus sie worden afgerond en daarna kan de notitie over de uitkerin gen van de minister naar de Tweede Kamer. De Koning kondigde in maart tijdens het Paasdebat aan de uitkeringen voor jonge ren drastisch te willen verla gen. Op die manier moet een einde worden gemaakt aan de nog steeds hoge werkloosheid onder jongeren. Bovendien had De Koning zich in het kabinet gebonden aan een bezuiniging van 350 miljoen gulden. De Koning wil de uitkering van jongeren tot 27 jaar fors verlagen. Maar het CDA verzet zich tegen dat idee en wil alleen van jongeren zonder arbeidser varing de uitkering verlagen. De Koning verwierp eerder al de CDA-optie en houdt ook nu vast aan zijn eigen voorstel. Wel wil hij jongeren een extra premie geven als ze zich daad werkelijk inspannen voor werk of scholing. DEN HAAG (ANP) - De uitoefening van geneeskunde met een zeer geringe kans op levensverlenging of verbetering van de kwaliteit van het leven moet worden teruggedron gen. In de gezondheidszorg moeten prioriteiten worden ge steld. Er moet in kaart worden gebracht welke medische zorg essentieel is en welke minder kosten-effectief. itieke mist, maar een duidelijk groen licht voor de WOV. Dat standpunt neemt de rege ring in bij de nota Grenzen van de Zorg. In de nota wordt inge gaan op de ethische overwegin gen bij het maken van keuzen in de volksgezondheid. Harten, longen en levers kunnen wor den getransplanteerd, maar het is de vraag of deze voorzienin gen wel de hoogste prioriteit moeten krijgen, aldus de nota. De vraagstukken van rant soenering van geneeskundige zorg, van selectie van patiënten en van lange wachtlijsten wor den erin besproken. De minis terraad heeft vrijdag vastge steld dat het beter is om som mige geneeskundige ingrepen maar achterwege te laten, dan alle voorzieningen te rantsoe neren. Het kabinet wil dat de medische wereld meedenkt over de uitwerking van dit uit gangspunt. De ministerraad vindt ook dat artsen en vooral specialis ten meer aandacht moeten ge ven aan het zo doelmatig mo gelijk werken. De nota dient als aanvulling op de zoge noemde Dekker-brieven, waarin vooral bij de financiële grenzen van de zorg werd stil gestaan. JX ?7 l? Vanuit Nederland vertrekt er vandaag een militair vliegtuig vol met politici richting München. Alle kleuren en gezindten zijn aan boord. Nu puntje bij paaltje komt, is bijvoorbeeld een Wim Kok liever oranje dan rood. Als Nederland wint, zullen de meeste van die politici wel blauw worden. Rekening Rijk uiteraard. De Russen zouden nog heel wat kunnen leren van de manier waarop Nederlandse politici van het staatsapparaat gebruik maken. En, zit u ook al aan de ranja? Met een scheutje wodka erin is dat heel lekker. Mocht de finale op een fiasco uitlopen, dan adviseer ik u een glaasje oranjebitter om de pijn te ver zachten. Het is te hopen dat de arbitrale leiding beter is dan tegen die Westduitsers. We moeten een scheidsrechter hebben die op tijd voor de rust fluit en niet voor de Rus. Wij op onze beurt moeten juichen voor onze Internationals en niet voor een Internationale. Laat dus niemand het in zijn hoofd halen om 'hand in hand kameraden' te gaan zingen. MERIJN ROTTERDAM (ANP) - Het optreden van George Michael op 15 juli in het Rotterdamse Feyenoord-stadion gaat niet door. De Brits-Griekse zanger moet een operatie aan de stembanden ondergaan. De 36.000 fans die al kaartjes hadden gekocht kun nen vanaf dinsdag hun geld terughalen bij de verkoopadres sen. Dit heeft organisator Mojo-concerts vrijdag bekendge maakt. DEN HAAG (ANP) - De algemeen secretaris van de Neder landse Organisatie Voor Internationale Ontwikkelingssamen werking (Novib), dr. S. Theunis, zal 1 januari 1989 zijn functie neerleggen. Hij heeft de organisatie 15 jaar geleid. Het dage lijks bestuur van de Novib is blij dat zijn deskundigheid en er varing verder wel beschikbaar blijven. Het denkt daarbij met name aan het ontwikkelen van een centrum voor studie, trai ning en kadervorming, aan uitwisselingsprogramma's tussen de niet-gouvernementele organisaties voor ontwikkelingssa menwerking en aan onderzoek en documentatie voor hun werk. DEN HAAG - Het kabinet is bereid 125 miljoen gulden uit te trekken voor verbetering van de kinderopvang. Het bedrag komt uit de voorgenomen afschaffing van de aanvullende arn- beidstoeslag, ook wel de kinderopvangtoeslag voor tweeverdie ners geheten. Gedurende de eerste vijf jaar van de nieuwe re geling zal het bedrag worden besteed om het aanbod aan kin deropvang via kinderdagverblijven, centra voor halve-dagop- vang en gastouder-projecten te vergroten. Als dat in voldoende mate is gebeurd zal het bedrag worden ingezet om groepen ouders die opvang voor kinderen nodig hebben via de belasting tegemoet te komen. Onderzoek door het ministerie van Sociale Zaken heeft uitgewezen dat er een tekort aan opvang is voor 70.000 tot 160.000 kinderen tussen nul en vier jaar. ROTTERDAM (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) heeft de kunstmestfabriek Windmill in Vlaardingen en DSM-Meststoffen in Rotterdam een nieuwe vergunning verleend voor de lozing op de Nieuwe Waterweg van afvalgips, waarvan het giftige cadmium deel uitmaakt. Volgens de nieuwe vergunning, die de huidige per 1 juli vervangt, moeten Windmill en DSM de lozingen terugbrengen van respectieve lijk 12 tot 3,3 ton en van 2,2 tot 1,8 ton. Uiteindelijk moet de ge loosde hoeveelheid cadmium in 1994 zijn teruggebracht tot 0,6 ton per bedrijf, zo heeft het ministerie vrijdag bekend ge maakt. De kans bestaat dat Windmill beroep aantekent tegen de beslissing van de minister. Het bedrijf heeft eerder laten weten dat de lozingen per 1 juli ten hoogste tot 3,8 ton worden teruggebracht. MIDDELSTUM (ANP) - De gemeente Middelstum gaat leges van 2.500 gulden innen van huisartsen die zich in de gemeente willen vestigen. Middelstum is de eerste gemeente in ons land die dit doet. De gemeenten moeten volgens de nieuwe wet Voorziening Gezondheidszorg vergunning verlenen aan huis artsen die zich willen vestigen. Middelstum wil een deel van de kosten van deze procedure bestrijden door de uiteindelijk ge kozen huisarts een rekening van 2.500 gulden te presenteren. De procedure bestaat uit het plaatsen van advertenties in vak bladen en het voeren van sollicitatiegesprekken door een spe ciaal daartoe aangestelde commissie. „Wij beschouwen de ves tigingsvergunning als een individueel recht, waarvan de kos ten deels aan dat individu in rekening worden gebracht, net zoals dat gebeurt bij het verlenen van bouwvergunningen", zo verklaarde burgemeester A.H. den Boon. Hij verwacht dat de andere 713 gemeenten in ons land het voorbeeld van zijn ge meente zullen volgen. In Middelstum werken twee huisartsen. Er is momenteel één vacature. De kandidaten zijn op de hoogte gesteld van de nieuwe legesverordening. „Vroeger moesten kandidaat-huisartsen vier, vijf ton aan goodwill op tafel leg gen", aldus burgemeester Den Boon. „Ik kan me nauwelijks voorstellen dat 2.500 gulden voor iemand die hier zo'n dertig jaar als huisarts zal werken, een grote belemmering zal zijn". ROTTERDAM (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) heeft de kunstmestfabriek Windmill in Vlaardingen en DSM-Meststoffen in Rotterdam een nieuwe vergunning verleend voor de lozing op de Nieuwe Waterweg van afvalgips, waarvan het giftige cadmium deel uitmaakt. Volgens de nieuwe vergunning, die de huidige per 1 juli vervangt, moeten Windmill en DSM de lozingen terugbrengen van respectieve lijk 12 tot 3,3 ton en van 2,2 tot 1,8 ton. Uiteindelijk moet de ge loosde hoeveelheid cadmium in 1994 zijn teruggebracht tot 0,6 ton per bedrijf, zo heeft het ministerie vrijdag bekend ge maakt. De kans bestaat dat Windmill beroep aantekent tegen de beslissing van de minister. Het bedrijf heeft eerder laten weten dat de lozingen per 1 juli ten hoogste tot 3,8 ton worden teruggebracht. Een woordvoerder van het bedrijf wilde vrij dagavond overigens niet reageren, omdat het bedrijf de nieuwe vergunning nog niet heeft. DSM heeft in een eerder stadium laten weten wel te kunnen leven met de nieuwe normering. Volgens het ministerie moeten de twee bedrjven ook de fos faatlozingen terugbrengen (met 42 procent per 1 januari 1994) en de lozingen van van zware metalen met 33 procent. Minister Smit-Kroes heeft overigens aanvankelijk plannen gehad voor een snellere terugdringing van de cadmiumlozingen. Het was aanvankelijk haar bedoeling dat de bedrijven na 1 juli op jaar basis al niet meer dan in totaal 1,2 ton cadmium zouden lozen. Later is de minister hierop teruggekomen, tot verontwaardi ging van'milieu-organisaties, omdat het niet haalbaar zou zijn.

de Stem | 1988 | | pagina 3