DESTEM SOVJETUNIE HEEFT EEN 'TWEEDE REVOLUTIE' NODIG H H H. Oosteuropa wacht vol spanning af c HONGARIJE LIJKT DE FAVORIET ZATERDAG I O 25 JUN11988 C. k leïsoleerd ZATERDAG 25 JUN11988 oe lang kan de nu 57-jarige Mi- chail Gorbatsjov zich nog in het Kremlin handhaven? Toen hem na de topontmoeting met Ronald Reagan deze vraag door een Amerikaanse journalist werd voorgelegd zei hij laconiek: „Dat hangt niet van mijn ambities af". En hij liet doorschemeren dat de op 28 juni beginnende partijconferentie wellicht een duidelij ker antwoord zal geven. Hij verwees daarbij op de - door hemzelf geformuleerde - stellingen die op de partijconferentie ter discussie staan en die onder meer voorzien in een ook voor de hoogste partijfunctiona rissen geldende beperkte ambtstijd van tien, hoog stens vijftien jaar. Vrije hand Vicieuze cirkel Vernieuwing Machtspositie ROOD CONCILIE BESLIST OVER DE TOEKOMST Taboe Gelijkenis Zelfde schuitje \shop Lefebvre (r) met de bisschop Antonls de Cas- - foto semenarie ecöne (heilige) plicht. Dat ver- de binnenplaats van het diaken Matheus uit Lier Hij is de enig Nederlands it Ecöne, zesde jaars student jaar klaar met zijn opleiding. het seminarie beland Hij ..n familie in Brussel kennis emaakt met de traditionalis- [Vooral in de oude latijnse li- j wat hij in de moderne li- het concilie, zoals in zijn r_j in Lier, miste. Het echte tystieke is uit die nieuwe li- venen en daarmee eigenlijk e meer, zo begrijp 3c van edium van de nieuwe liturgie >odschap verloren. De oude, rgie is wel transportmiddel id en mystiek; dat is hij dui- voelen. Zo vond hij de weg ,°P >aald niet de enige, vertelt ab- die op deze wijze op zijn se- icht zijn gekomen. Daarnaast rngens op het seminarie van pt ze opgegroeid in een tradi- gezin. Jot mogelijke getale opleiden Onalistische priesters is het pan de Priesterbroederschap verklaring hiervan wijst abbé de uitspraak van Lefebvre uigt voor feiten, niet voor ar- De broederschap kan niet aag naar traditionalistische [ldoen, zegt Laroche. tten op het ogenblik 75 semi- ze vormen bij elkaar 15 na- Ecöne vormt één seminarie iging in het Franse Flavigny, moment ook ongeveer 70 se- zijn. Bij elkaar dus 130 tot rstudenten, voor tweederde ansen. Behalve in Ecöne/Fla- hikt de Priesterbroederschap lussen over een seminarie in land (nabij Regensburg) met pminaristen, in Zuid-Amerika rgentijnse hoofdstad Buenos 40 tot 45 seminaristen, in de purt van Chicago met ook on- 'minaristen. En dit jaar is een jinarie geopend in Australië taristen uit dit continent en {-Zeeland, Japan, de Filippij. ia. Het telt momenteel onge- fiinaristen. elkaar ongeveer 250 tot 260 n. De broederschap telt in- n 200 priesters. In praktisch es land is de broederschap nu gd. Die vestigingen komen tot at een groep mensen uit een troep doet op de Priesterbroe- Ms onderzoek voldoende be ft aangetoond, gaat de broe- >ver tot het stichten van een r ten minste drie priesters wo- broederschap kent ook een tak en enkele zusters worden ''n priorij gekoppeld. Zij doen huishoudelijk werk, hun be taak is onderwijs geven. Ka- [voorbeeld. In op een Pius X-seminarie: de er stilgestaan. Zoals dertig, r geleden is het dagelijkse le- r tot uur volledig gereglemen- tet studiepakket nemen Tho- iquino en de scholastieke filo- ootste plaats in. Documenten num II worden bestudeerd op mee is. De heilige paus Pius net begin van deze eeuw elke t kerkvernieuwing met alle |de kop heeft ingedrukt, domi- alleen in brons de binnen liet seminarie in Ecöne. .efebvre en de zijnen een ver- mg die op den duur vanzelf in denis zal oplossen, zeker als ze k wordt gezet Abbé Laroche vijzen dat de broederschap be- geïsoleerd staat. Ook in grote Iden als dominicanen, capucij- Jdictijnen, karmelitessen, bene- i en dominicanessen zijn groe- in dezelfde lijn als de Priester- fcap Pius X. „De dominicanes- in in Frankrijk zeker acht scho- 300 meisjes die er traditioneel ligeleid en gevormd. En er zijn Itionalistische scholen." Ininarie van Ecöne is schitte- Jen, midden tussen uitgestrekte en die vandaag door een heer- e zon worden gekoesterd. Op wordt stug doorgewerkt aan de an de grote tent. Aartsbisschop en zijn priesterbroederschap _t zelf uit de Rooms-Katholieke Jen. Ze wachten in alle ge- af welke stap Rome na 30 ;tten. schuifelde zonder haast uit de spreekkamer en zei: „Ik kom over een jaar terug. Bel maai een taxi voor me". Ze verdween in de gang en ze floot. Ijjjj L Door Leo van Vlijmen Onder de 5000 gedelegeerden die over de tien stellingen en dus over de in gang ge zette vernieuwingen zullen beraadslagen zijn er heel wat die bij perestrojka grote vraagtekens zetten en die van democrati sering en glasnost niets moeten hebben. Het gevecht tussen de economen die alle Sovjet-taboes opzij willen schuiven en de bureaucraten die hun zeggenschap met niemand willen delen laat staan deze wil len afstaan is in volle gang. Gorbatsjovs democratiserings-voorstellen treffen daarom het hart van wat hij de 'ombouw van de Sovjetmaatschappij' noemt. Op de partijconferentie wordt beslist over het erop of eronder van perestrojka. Het vernieuwingsproces in de Sovjet unie is de afgelopen maanden in een stroomversnelling geraakt. Wie had bij voorbeeld een jaar geleden durven voor spellen dat de Opperste Sovjet, altijd een gezelschap van ja-knikkers, een rege ringsvoorstel zou afkeuren en dit pas in een herziene versie en na een fel debat zou aanvaarden? Of wie had kunnen be vroeden dat het dogma van de onfeil baarheid van de partij overboord ge gooid zou worden en dat er over de poli tieke heilsleer van het marxisme-leni- nisme gediscussieerd kon worden? En wie is niet verbaasd, dat niet alleen Sta- lins misdaden breed worden uitgemeten en veroordeeld, maar dat nu ook open lijk wordt toegegeven dat Brezjnev de ontspanningspolitiek heeft misbruikt om de Sovjetrussische bewapening op te voeren? Historici krijgen de vrije hand om wat Gorbatsjov de 'witte vlekken in het Sov jet-verleden' noemt op te vullen. Ro mans die in de Sovjetunie nooit mochten verschijnen, zoals Pastemaks 'Dokter Zjivago', worden nu gedrukt en vliegen de boekwinkels uit. En een regiemcriti cus als Andrej Sacharov, die zeven jaar lang verbannen is geweest en de chicanes van de KGB heeft moeten verdragen, geeft een persconferentie, nota bene in het perscentrum van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Door dit alles zou men haast vergeten dat het bij perestrojka in eerste instantie om hervormingen op economisch gebied gaat: om meer efficiency in de bedrijfs voering, om meer betrokkenheid van de arbeiders niet alleen bij het produktie- proces, maar ook bij de besluitvorming daarover. En ook in dit opzicht lijken de hervor mingen spectaculair: de bedrijven krij gen meer zeggenschap en zijn minder af hankelijk van de richtlijnen die de over heid geeft; ondernemingen kunnen zelf handelsbetrekkingen met het buitenland aangaan en er bestaan mogelijkheden voor joint ventures; en, de laatste specta culaire ontwikkeling, er mogen particu liere coöperaties worden opgericht die met de staatsbedrijven kunnen concurre ren. Hiermee is een beslissende stap ge zet in de richting van de markteconomie. Er is echter een levensgroot 'maar'. In te genstelling tot de hervormingen die aan glasnost een concrete inhoud geven be staan de economische hervormingen voor een groot deel nog slechts op pa pier. Gosplan, het staats-plan-bureau, en de ministeries voor de verschillende tak ken van industrie houden - niet offi cieel, maar in de praktijk - hun greep op de bedrijven. De economie draait nog even stroef als voorheen. De stijging van het nationale inkomen heeft vorig jaar niet de geplande 4,1 procent gehaald, maar is bij 2,3 procent blijven steken. Daarentegen zijn de prijzen van tal van consumptiegoederen wel gestegen en is het aanbod in de winkels nog even schaars als in de jaren voor perestrojka. Ook van die kant ontbreekt dus de prikkel om harder en beter te werken in een produktiesysteem dat nog vrijwel ge heel door de bureaucraten wordt be heerst. Dat blijft weer niet zonder gevol gen voor het produktiepeil dat te laag is om de schaarste op te heffen en zo is de kringloop compleet. Gorbatsjov lijkt te beseffen dat er slechts een manier is om deze vicieuze cirkel te doorbreken. Vorig jaar op 3 no vember sprak hij in zijn herdenkingsrede ter gelegenheid van de zeventigste ver jaardag van de Oktoberrevolutie over de stalinistische erfenis en hij specificeerde deze als „het bureaucratische systeem dat op wantrouwen en dwang is ge grondvest." Deze passage uit zijn toe spraak was in feite een oorlogsverklaring aan de bureaucraten die de realisering van perestrojka onmogelijk maken. Sindsdien leggen Gorbatsjov en zijn me destanders meer nog dan op perestrojka en glasnost de nadruk op democratise ring. Het gaat Gorbatsjov niet om een liberale democratie zoals het Westen die kent. Hij wil het socialisme niet ontmantelen, maar juist ontwikkelen. De uitgangspun ten voor de socialistische democratie die hem voor ogen staat zijn samengevat in tien stellingen die tot ieders verbazing door het Centrale Comité zijn overgeno men en die nu aan de partijconferentie worden voorgelegd. De kern van de democratische ver- Het gaat Gorbatsjov niet om een liberale democratie zoals het Westen die kent. Hij wil het socialisme niet ontmantelen, maar Juist ontwikkelen. - fotoap Voor perestrojka is het erop of eronder nieuwing bestaat uit drie hoofdpunten: wat de interne partij-organisatie be treft: geheime verkiezingen met een meervoudige kandidatuur en beperking van de ambtstermijnen, ook voor de par tijleider; conform hetgeen in 1917 was beloofd, 'Alle macht aan de Sovjets', moet de eigenlijke macht aan de plaatselijke, re gionale en bovenregionale raden, inclu sief de Opperste Sovjet, worden gegeven en de - uitvoerende - bureaucraten mo gen geen lid zijn van een raad die hun werk moet controleren; de Sovjetunie moet worden omge bouwd tot een socialistische rechtsstaat met onafhankelijke rechters, meer be scherming van de rechten van de burgers en een stringente controle op de naleving van de Grondwet. Dit alles betekent dat een groot deel van de macht van de bureaucraten wordt overgeheveld naar de vertegenwoordi gende organen, de raden en dat de partij zich moet onderwerpen aan de beginse len van de rechtsstaat en zo wordt ge dwongen althans een stukje van haar monopolie-positie prijs te geven. Mocht dit democratiserings-program door de partijconferentie worden goed gekeurd en vervolgens ook worden ge realiseerd dan beleeft de Sovjetunie in derdaad haar tweede grote revolutie. Zover is het echter nog lang niet. De bu reaucraten zijn bereid de rechten van de partij, dat wil zeggen hun eigen voor rechten, tot het uiterste te verdedigen. Hun belangrijkste woordvoerder is Je- gor Ligatsjov, de tweede man in de par tijtop. Ligatsjov heeft de afgelopen we ken bij herhaling verklaard dat het Polit buro en het Centrale Comité als een man achter perestrojka staan, maar hij repte met geen woord over glasnost, democra tisering en de teruggave van de macht aan de raden, het kernstuk van de her structurering van de Sovjetmaatschappij. En telkens weer legde hij er de nadruk op dat het de partij is die garant staat voor de onomkeerbaarheid van pere strojka. Dat is precies het tegengestelde van wat Gorbatsjov voor ogen staat: open heid, (socialistische) democratisering en een minder directe rol van de partij. De keuze waar de partijconferentie voor staat is duidelijk: het gaat om het afwegen van het partijbelang tegen het landsbelang. Over de samenstelling van de partij conferentie bestaan geen exacte gege vens, maar het is inmiddels wel duidelijk dat zich onder de 5000 gedelegeerden die elk 3750 partijleden vertegenwoordigen heel wat lieden uit het bureaucratische middenkader bevinden. In Moskou is de verkiezing van de afgevaardigden niet gunstig uitgevallen voor de hervormers. Maar vooral in de periferie, waar het middenkader doorgaans een nog sterkere machtspositie heeft opgebouwd als in het centrum, is menige bureaucraat er in geslaagd zich als gedelegeerde te laten kiezen. Waarschijnlijk zullen voor- en tegen standers van een socialistische democra tisering elkaar ongeveer in evenwicht houden. En dan is het niet zozeer de vraag of de tien stellingen van Gorbats jov het op de partijconferentie halen, maar of zijn voorstellen ook worden geëffectueerd. Met andere woorden: wordt er na de partijconferentie serieus werk gemaakt van een socialistische de mocratie of blijft de tweede Russische revolutie op een laag pitje doorsudderen. et sloeg in als een bom toen de Sovjetrussische partijleider Michail Gorbatsjov begin van dit jaar langs zijn neus weg meedeelde dat hij zijn hervormingsplannen op een partijconferentie ter discus sie zou stellen. Sinds 1941 was er immers geen partijconferen tie meer gehouden en de aan kondiging van zo'n conferentie duidde er op dat er voor pere strojka een beslissend stadium was aangebroken. Door Leo van Vlijmen Gorbatsjov lanceerde zijn voorne men tijdens een bijeenkomst met hoofdredacteuren op vrijdag 8 ja nuari, een dag na de wekelijkse ver gadering van het Politburo. Er was binnen dit hoogste politieke orgaan opnieuw onenigheid ontstaan over de omvang en het tempo van pere strojka. Tegenover de hoofdredac teuren gaf Gorbatsjov toe dat zijn hervormingsplannen op verzet van links en van rechts stuiten, maar hij zei ook dat het stopzetten van pere strojka een ramp zou betekenen. In elk geval had Gorbatsjov in het Politburo een tactische overwinning behaald. De discussie over pere strojka die zowel in het Politburo als in het Centrale Comité was vast gelopen werd nu immers overgehe veld naar een lichaam waar alle ge ledingen van de partij vertegen woordigd zouden zijn: een partij- conferentie. Het partijcongres, dat regulair eens in de vier jaar bijeen komt, is niet het geëigende forum voor een derge lijke principiële discussie. Het ini tiatief voor een buitengewoon par tijcongres berust bij het Centrale Comité. Het Politburo kan echter beslissen over het houden van een partijconferentie. Voor de Revolutie en gedurende de eerste jaren daarna riep het Polit buro dat toen door Lenin werd ge domineerd geregeld partijconferen ties bijeen, in totaal dertien keer. Na Lenins dood werden er slechts vijf partijconferenties gehouden, de laatste in februari 1941. Deze acht tiende partijconferentie was gewijd aan de industrialisatie van de Sov jetunie en legde de nadruk op de wapenindustrie. Vier maanden later bevond de Sovjetunie zich in oorlog met nazi-Duitsland. Onder het bewind van Stalin boden partijconferenties geen gelegenheid tot vrije discussie. De voorstellen van de dictator werden doorgaans bij acclamatie aangenomen. Tot 1924, het jaar waarin Lenin over leed, kwamen op partijconferenties echter wel degelijk de verschillen van mening naar boven en niet zel den moest Lenin zelf het onderspit delven. Dat gebeurde bijvoorbeeld op de zevende partijconferentie die van 6 tot 12 mei 1917, aan de voor avond van de Oktoberrevolutie werd gehouden. Toen Lenin zijn plannen voor de machtsovername had uiteengezet kwamen alle 'oude bolsjewiki' tegen hem in het geweer. Rykov, later een van de eerste slachtoffers van Stalin, verweet Le nin gebrek aan realiteitszin: „We kunnen er niet op rekenen dat de massa sympathie zal hebben voor een socialistische revolutie." Lenin leek het pleit verloren te hebben, maar in de weken na de partijconfe rentie slaagde hij er toch in de meer derheid van de partij te winnen voor een opstand tegen het bewind. Op diezelfde partijconferentie werd ook een nieuw Centraal Comité ge kozen. Op de negentiende partijcon ferentie die aanstaande dinsdag be gint zullen vermoedelijk alleen wij zigingen in de samenstelling van dit partijparlement worden aange bracht indien een duidelijke meer derheid van de vijfduizend gedele geerden voor Gorbatsjovs democra- tiseringsvoorstellen stemt. et is geen toeval dat Michail Gorbatsjov na afloop ?an de Moskouse partijconferentie zijn koffers zal pakken om voor tien dagen naar Polen te reizen. Juist daar bestaat immers grote belang stelling voor zijn perestrojka, zelfs dij de oppositie. Tijdens de jongste stakingsgolf stelde Lech Walesa de Poolse autoriteiten Gorbatsjovs her vormingen ten voorbeeld. Door Leo van Vlijmen Ook elders in Oosteuropa wordt vol ver wachting, door sommigen echter met ar gusogen gekeken naar hetgeen zich in Moskou gaat afspelen. Want al heeft Gorbatsjov bij verschillende gelegenhe den verklaard dat de Sovjetunie haar wil niet dwingend aan de broederlanden zal opleggen, Grote Broer is vanwege zijn omvang nu eenmaal dominerend, niet slechts op economisch gebied, maar ook in maatschappelijk opzicht. Indien het op de Sovjetrussische par tijconferentie tot een doorbraak komt dan zal dit op een of andere manier en hier vroeger daar later zijn uitwerking hebben op heel Oosteuropa. In Roemenië zal het ongetwijfeld het langst duren, want daar is perestrojka nog steeds uit den boze. De eigenzinnige Ceausescu regeert met stalinistische knoet en van hervormingen naar Sovjet- russisch of naar een ander voorbeeld wil hij niets weten. In Bulgarije en Tsjechoslowakije wordt na lang aarzelen op bescheiden schaal geëxperimenteerd met economische her vormingen, maar glasnost en democrati sering zijn in beide landen taboe. In Tsjechoslowakije is het trauma van 1968 nog niet overwonnen. De partij is er niet in geslaagd een brug te slaan naar de be volking die, blijkens de spontane geest drift waarmee Gorbatsjov enkele maan den geleden in het centrum van Praag werd begroet, veel fiducie heeft in diens ombouw van de socialistische maat schappij. Met de aflossing van Husak door Jakes is wellicht een voorwaarde voor toekomstige hervormingen gescha pen. Maar de conservatieve nieuwe par tijleider zelf is een vernieuwer van onver dacht orthodoxe huize waar openheid en democratisering nog een gruwel zijn. De vrees dat perestrojka en glasnost de - ogenschijnlijk - politieke stabiliteit zullen verstoren is in de DDR nog groter dan in andere Oostbloklanden. In de partijtop voelt niemand voor politieke hervormingen en een Oostduitse Gor batsjov die straks partijleider Honecker kan opvolgen is niet in zicht. De hervormingen in Polen vertonen grote gelijkenis met perestrojka. Wat glasnost betreft hebben de Polen zelfs een flinke voorsprong. Het democratise ringsproces is echter nog niet echt op gang gekomen. Favoriet in het vernieuwingsproces is Hongarije. De veranderingen die op het vorige maand gehouden partijcongres gestalte hebben gekregen kunnen overi gens niet alleen verklaard worden door het Sovjetrussische voorbeeld. Hongarije is het eerste land in het Oostblok waar partij en bevolking principiële overeen stemming hebben bereikt over een natio naal program voor de ombouw van de maatschappij. Het open socialistische model waarover Hongaarse communis ten en niet-communisten het eens zijn geworden heeft blijkbaar de volle sym pathie van Moskou, althans van Gor batsjov. Er dreigt slechts een gevaar en dat is de jammerlijke staat waarin de Hongaarse economie momenteel ver keert. Wat dat betreft zitten Hongarije en alle andere Oosteuropese landen in hetzelfde schuitje als de Sovjetunie. Het hele Oost blok kreunt onder een stagnerende eco nomie en dit is juist de meest dwingende reden om tot perestrojka te besluiten. Maar het is de afgelopen jaren genoeg zaam gebleken dat economische hervor mingen niet gereaüseerd kunnen worden zonder dat de socialistische maatschap pij op een of andere wijze wordt gede mocratiseerd. Daarom is het voor Oosteuropa niet alleen van belang of de Moskouse partij conferentie Gorbatsjovs voorstellen zal steunen, maar komt het er vooral op aan wat er daarna gaat gebeuren en in welk tempo.

de Stem | 1988 | | pagina 29