k^'ii AN-^in DE STEM «ii PERU IN GREEP VAN TERREUR, COCAÏNE EN HYPERINFLATIE AKT>ëS feghel l/V ND iSSE ZATERDAG 4 25 JUN11988 I rieduizend meter hoog in het An- des-gebergte van Peru verheften zich de imposante bouwwerken, aquaducten en landbouwterrassen in en rondom de oude Inca-steden Macchu Picchu en Cus- co. Stille getuigen van een een hoogstaande en per fect georganiseerde beschaving die 500 jaar geleden abrupt eindigde met de komst van de Spanjaarden. Anno 1988 lijkt modern Peru de enorme prestaties van de Inca's op het gebied van bestuur, sociale orga nisatie, bouwkunst en produktie maar niet te kunnen evenaren. Een reisverslag vanuit dit Andes-land waar de zieltogende economie nog slechts drijft op cocaï- nedollars en de democratische regering dreigt te ver stikken onder de gewelddadige druk van de maoïsti sche guerrilla en de repressie door het leger. «eschiedenis Duizelingwekkend Uitkijken Schijnwelvaart Nekschot A68 31! /ooraanstaande onder- grarische sektor. ruim 2500 medewerkers inca f 2 miljard. Bouwmarkt in e deels op zelfbediening imelijk uit het adviseren de mogelijkheden van de orraden en het bedienen vervullen, dient men: Ditooide middelbare in soortgelijke funktie; Oostburg. tg zal het aanvangssalaris >0,- bruto per maand, sekundaire arbeidsvoor- irmelding van PZZ 3018 eiden), richten aan de kantoor Cehave nv, jheidszorg (R.I.G.G.) Zeeland, starten bureau te Goes een week nator alle voorkomende sekretariaats- aak ligt op: iet bi|houden van het archief; eproduktiewerkzaamheden. oede kontaktuele eigenxhappen en irde. Dij voorkeur ervaring op voornoemd gebied hebben opgedaan. zal evenals de overige arbeids- 0. voor het Ziekenhuiswezen. iten aan het Bestuur van de R.I.G.G. fonixh worden verkregen bij de koor- matie: re Gezondheidszorg (R.I.G.G.) Zeeland elijkheid van de betrokken deelnemers je behoeften van de bevolking van de doelmatig funktionerend stelsel van g- jsbeleid in het werkgebied haar doel overleg, samenwerking, het maken van fikkelen beleid en de uitvoering van jeleidsontwikkeling van de geestelijke rken van ter zake relevante gegevens dviezen aan instellingen, financierende iet nog te bouwen Magnoliacomplex te Duwerijstraat 15 WE E K E D Door Frank van OoIJen I De mythe van de pistacos of 'onthoof- ders' is al eeuwenoud, maar is onlangs I weer nieuw leven ingeblazen in de Pe- Iraaanse Sierra - het hooggebergte. In de [armeen door de overheid altijd verwaar- lloosde deelstaat Ayacucho ten zuidoos ten van de hoofdstad Lima, is enkele [maanden geleden de, collectieve angst- neurose onder de Indianen drie Ameri- kanen noodlottig geworden. 'Gringo's' die naar verluidt op geheime missie wa ren voor de Amerikaanse drugsbestrij- [dingsorganisatie DEA. Afgeslacht door dorpelingen die hen aanzagen voor de [beruchte pistacos. 'Pistacos' is in de Indiaanse Quechua- Slaal het woord voor vreemdelingen. Lan ge, in het zwart geklede buitenlanders Idie 's nachts argeloze Indianen hypnoti seren, doden en daarna het vet uit hun lijken snijden. Volgens de lugubere ge- Inichten over de 'vetsnijders' wordt het [menselijk vet door de Peruaanse over heid voor veel geld verkocht aan het bui tenland. En daarmee betaalt Peru de buitenlandse schuld af. Het vet zou met name in de Verenigde Staten 'als een [soort grondstof worden gebruikt in de [ruimtevaart, voor het snel helen van lit- [lekens bij patiënten en voor het smeren [van machines en vuurwapens'. Wie verantwoordelijk is voor de ver breiding van de geruchten en de daarop volgende hysterie onder de Andes-bewo- jners is niet duidelijk. Misschien dat de puerrillabeweging 'Sendero Luminoso' [Lichtend Pad), die zeer actief is in Aya- Jcucho, op deze wijze geprobeerd heeft de angst bij de Indianen voor men sen van buiten de streek - veelal politie agenten en militairen - aan te wakkeren, n ieder geval geeft het bestaan van deze Nythe exact aan hoe de bergbewoners na ruim vier eeuwen van uitbuiting tegen- 'de blanken' staan. Menselijk vet als een grondstof uit de jtehamen van Indianen getrokken. Het is ultieme gedachte van de Sierra-bewo- jters over afhankelijkheid van en uitbui- |n6 door de blanke overheersers - eerst e Spanjaarden, later hun nakomelingen 1 Lima in samenwerking met buiten- e ondernemingen. Om iets van de huidige situatie in Peru te begrijpen moet men in de geschiedenis van dit land vanaf de verovering in 1532 door Franscisco Pizarro duiken. Uitbui ting. onderdrukking en afhankelijkheid lopen als een dikke rode draad door de Peruaanse historie heen naar het heden toe. Naar de opvattingen van de arme bevolking in dit land van condor en zon negod is die situatie vandaag de dag nog niet veel veranderd. Goud. zilver, koper en andere grondstoffen worden nog steeds uit de Andes gezogen, zonder dat het de Sierra-bewoners ten goede komt. Vroeger vielen de opbrengsten ten deel aan de Spaanse kolonisator, nu aan de elite in Lima. De arme boeren in de Andes worden nog steeds schromelijk verwaarloosd door de overheid en hebben de grootste moeite om voldoende voedsel uit de schrale berggrond te halen. Met de ver koop van de wol van lama's en de klei nere alpaca's wordt het schamele fami liebudget aangevuld. Bij een bezoek aan enkele projecten voor streekontwikkeling in het zuiden van Peru waarbij ook Nederlandse hulp organisaties betrokken zijn. springen de armoedige en mensonterende leefom standigheden van de boerenfamilies pijnlijk in het oog. Kinderen zijn nauwe lijks gekleed terwijl de temperaturen op deze hoogte tot diep beneden het nul punt dalen als de zon achter de bergtop pen verdwijnt. Huizen zijn gebouwd van op elkaar gestapelde keien of in de zon gedroogde leemblokken en bieden niet veel bescherming tegen de bittere koude. De kindersterfte is naar Latijnsameri- kaanse begrippen hoog, de gemiddelde levensverwachting 45 jaar en het jaarin komen niet veel meer dan 400 gulden. Het leven voor de gemiddelde Peruaan in de hoofdstad Lima of op de duize lingwekkende hoogte van de Andes-hel- lingen is een wereld van verschil. Een be delaar in Lima verdient vaak meer dan een boer met een klein lapje grond in de Sierra. Lima is met acht miljoen inwoners (op een totale bevolking van 20 miljoen), met bijna alle industrie, overheidsorgani saties en een concentratie van diensten De kinderen van de Andea zijn nauwelijks gekleed, terwijl de temperaturen op deze hoogte 's nachts tot diep beneden het nulpunt dalen. De zeer hoog. kindersterfte Is dan ook Mao's geest in de Andes en handel een stedelijk waterhoofd. Na een bezoek aan het meestal in een dikke zeemist gehulde Lima blijven de buiten landse bezoeker slechts de beelden van krottenwijken, wanstaltige betonnen constructies waaruit ijzer omhoogsteekt, rijdende autowrakken en wachtende mensenmassa's voor ogen. Lima. ge bouwd in een stoffige woestijn langs de Pacific, biedt weinig schoons. De miljoe nenstad blijft echter een enorme zuig kracht houden op de Peruanen en iedere maand opnieuw wordt de ring van "pue blos jovenes' - een Peruaans eufemisme voor krottenwijken - wijder. Lima bete kent immers werk. betere scholing voor de kinderen en de aanspraak op meer overheidsdiensten. Meer dan de helft van de beroepsbe- voling is voor het inkomen afhankelijk van de informele sector. Een vergaarbak voor straatverkopers, huishoudelijke hul pen en anderssoortige dienstverleners. Dit zijn de mensen die de progressieve president Alan Garcia de 'helden van Peru' noemt. Diegenen die niet zwichten voor de verlokkingen van de criminali teit maar blijven zoeken naar werk. „Ach meneer, geef me toch een kans om mijn brood op een eerlijke manier te verdie nen", zegt een tienjarige schoenpoetser die onmiddellijk mijn schoenen vast grijpt als ik op een bank in een stadspark wil gaan zitten. De kosten van een poets beurt? Tien Inti's oftewel tien cent. Peru wordt wel het goedkoopste land ter wereld genoemd. De prijzen - en uiteraard de salarissen - zijn dan ook ab surd laag. Een nacht in een goed hotel kost zeven gulden, een uitgebreide maal tijd in een restaurant vier gulden en en fles cola of bier een kwartje. De kosten van een binnenlandse vlucht over een af stand van zo'n duizend kilometer drie tientjes. Niet iedereen is zo geduldig in de da gelijkse strijd om het brood. Velen raken van het rechte pad en de criminaliteit in Lima is dan ook ongelofelijk gestegen de laatste jaren. Het is voor toeristen uitkijken geblazen. De Nederlandse ambassade in Lima staat te boek als een „zeer gevaarlijke post". Niet in de laatste plaats door het toenemend aantal terroristische aansla gen van de beide Peruaanse guerrilla groepen. Drie met kogelvrije vesten en machinegeweren uitgeruste politieagen ten bewaken voortdurend de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiging. Een voor de Peruaanse economie zeer belangrijke activiteit in de informele sec tor is de straathandel in US dollars. In de 'dure wijk' Miraflores staan honder den handelaren in alle openheid dikke pakken bankbiljetten Inti's en dollars te verhandelen. Hier worden de dollars die verdiend zijn met de verkoop van cocaï ne, 'gewit'. De cocaïneproduktie is in middels de meest lucratieve economische activiteit van Peru geworden en goed voor meer dan de helft van de totale we- reldproduktie. 250.000 boerenfamilies verdienen met de verbouw van coca een goed inkomen. De Peruaanse regering probeert met de inzet van militairen, de introductie van winstgevende, alternatieve gewassen bij de boeren in de Huallaga-vallei en het aanpakken van de drugsmaffia de coca-handel de wind uit de zeilen te ne men. Maar volgens een Peruaanse uni versiteitsmedewerker voert de overheid een enigszins dubbelzinnig beleid. Eind vorig jaar is de straathandel in dollars plotseling verboden door president Gar cia maar daar is hij snel van teruggeko men. De één miljard narco-dollars zijn name lijk een uiterst belangrijke impuls voor de zieltogende economie van het land. Volgens de Peruaanse wetenschapper is het coca-geld een uitstekend alternatief voor de kredieten van het Internationaal Monetair Fonds die Peru na het recalci trant gedrag van zijn president zijn ont zegd. Nu is het zelfs mogelijk om zonder vragen over de herkomst van het geld. 'zwarte dollars' bij de bank in te leveren. De deviezenpot van Peru is blijkbaar zo ver leeg dat er geen bijzondere voorwaar den meer gesteld worden aan de geld stroom. Deze maand verkondigde de Pe ruaanse minister van economische zaken in het openbaar dat de 'economie van het land een chaos is'. De flamboyante president Alan Garcia heeft sinds zijn aantreden in 1985 geprobeerd de afhan kelijkheid van Peru van het buitenland te doorbreken. Hij wilde bewijzen dat een Latijnsamerikaans land met een ste vige buitenlandse schuld het toch kan redden zonder aan de leiband van het IMF te lopen en de bevolking 'af te knij pen'. Hij wilde 'het volk niet laten bloe den voor de internationale kredietinstel lingen' zoals hij zelf zei, maar juist de publieke consumptie vergroten. Boeren kregen kredieten, publieke werken sti muleerden de werkgelegenheid en lagere belastingen voerden de bestedingen op. Door de grotere binnenlandse vraag zou de onbenutte capaciteit in de nationale industrie gebruikt worden waardoor de economie zou kunnen groeien. Aanvankelijk leek het hem aardig te luk ken. De economie groeide jaarlijks met zo'n zeven procent. Maar vorig bleek jaar ineens dat er sprake was van een schijnwelvaart. Buitenlandse deviezen hadden de economische groei bekostigd en de bodem van die pot kwam snel in zicht. Exportgroei bleef uit en onderne mers hadden blijkbaar niet zoveel ver trouwen in de Peruaanse economie en weigerden de vette winsten te herinveste- - I Oe a/me boeren In de Andes hebben de grootste moeite om voldoende voedsel uit de schrale berg- JW te halen. Met de verkoop van de wol van lama's wordt het schamele famlllebudget aangevuld. FO- s FRANK VAN OOIJEN 3000 Meter hoog In het Andes-gebergte verheffen zich de Imposante landbouwterrassen In en rondom de oude Inca-steden. Stille getuigen van een een hoogstaande beschaving die 500 laar geleden abrupt eindigde. ren. De kapitaalvlucht steeg tot onge kende hoogte. Inmiddels is de economische situatie desastreus. Er is voor dit jaar een hype rinflatie voorspeld van 500 procent, de overheid zit volledig zonder geld en de export zakt in. Er is al sprake van schaarste voor een aantal produkten. Garcia spreekt nu van een 'oorlogseco nomie' en zit met de handen in het haar. Maar de regering heeft nog met een ander kapitaal probleem te kampen naast de economische recessie. En dat is de guerrilla. Nederlanders die al jaren lang als ontwikkelingsdeskundigen in Peru actief zijn, noemen de toenemende steun van de bevolking voor met name 'Lichtend Pad' 'zeer verontrustend'. De uitzichtloosheid van het bestaan, het ab solute wantrouwen ten aanzien van alles wat met de overheid te maken heeft en de toenemende armoede, doen blijkbaar steeds meer mensen naar de wapens grij pen. De acties van Sendero worden steeds stoutmoediger en bloediger, verbreiden zich vanuit de basis Ayacucho naar alle windsteken van Peru en de regering heeft er absoluut geen antwoord op. De kran ten in Peru staan dagelijks vol met be richten over aanslagen: aanslagen met dynamietstaven op politici, de executie van politieagenten op straat of zelfs in hun eigen huis. Aanvallen op economi sche doelwitten als landbouwcoöpera ties, spoorlijnen, fabrieken, electriciteits- centrales en zelfs toeristenhotels. Sendero Luminoso is een fundamentalis tische, maoïstische beweging die een communistische boeren/arbeidersrepu bliek wil vestigen op de rokende puinho pen van Peru. De 'Grote Roerganger' Mao is het grote voorbeeld, de aanpak van Sendero lijkt echter verdacht veel op die van de Rode Khmers van Pol Pot in Kampuchea. 'Wie niet voor ons is tegen ons en verdient dus een nekschot'. De populariteit van Sendero is des te opmerkelijker omdat deze guerrillagroep ook veel slachtoffers maakt onder de burgerbevolking. Vaak blijft het niet al leen bij de executie van lokale autoritei ten en veiligheidsagenten als Sendero ge wapenderhand een dorp in de Andes be zet, maar worden alle bewoners over de kling gejaagd als het dorp als anti-Sen- dero bekend staat. Het aantal burger slachtoffers dat of Lichtend Pad of de re geringstroepen heeft gemaakt, loopt al boven de tienduizend. Ook de (para-)mi- litairen gaan zich te buiten aan massa moorden en schendingen van de men senrechten. Door de guerrilla is de poli tieke situatie in Peru scherp gepolari seerd. Een westerse diplomaat in Lima ge looft dat door enerzijds de economische recessie en anderzijds de dreiging van een totale burgeroorlog een militaire coup in Peru tot de 'reële verwachtingen' behoort. Waarmee een precedent gescha pen zou worden in Latijnsamerika dat immers de laatste jaren een proces van toenemende democratisering heeft door gemaakt. Voorlopig houdt president Garcia de militairen nog te vriend. Er zijn al drie generaals in het nieuwe kabi net opgenomen en verwijten over schen dingen van de mensenrechten door het leger, treedt de president 'met alle be grip' tegemoet. Jl j

de Stem | 1988 | | pagina 27