iFDELING oostburg mag met terneuzen in zee gaan Het wonder van de verdronken kerk Wielakker heeft ALLE WAAROM HEEFT ZIJN DAAROM. itiek op college IN MEXICO VPPORT osendaal ffoed orgaan* gegt school ar vaarwel 'Houten sportvloer is nog niet noodzakelijk' Tien mille voor speeltuig Sint-Kruis NIEUWS ■NS ENSTEN pflSTEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 25 JUN11988 efstal FABRIEK: [jSTBURG - De gemeen teraad van Oostburg is niet fan plan om het samengaan jan de West-Zeeuws- flaamse afdeling van het euws Instituut voor kunstzinnige Vorming [ZIKV) in een nieuwe opzet ^et de Terneuzense afde- ng en de muziekschool uit fe plaats te dwarsbomen. Groeien Wachten OUDE INDIAANSE GEVOELENS BIJ DROOGGEVALLEN TEMPEL Stuwdam DE STEM-LEZERS HELPEN Droefenis Zwak GIRO 1111222 Geboend lAKSHEID ROND MADI' Hek GEMEENTE MOET WACHTEN TOT NA 199Lh Verbaasd 'Opschuiven' Het Eddijn Jazzkwartet op Schoneveld T20 zwaar beschadigd. .DZAND - In de nacht van I .derdag op vrijdag ajJ i een auto, eigendom van V. uit Eist, twee wielen ge. I len. De auto stond gepar. :rd op Boulevard De Wie- DO uur. Het thema van de nst is 'leer ons bidden', organger is D. de Best rder wordt medewerking leend door het kinderkoor rim uit Hoek en de orga- ;t H. Baaima. ;ty Verhoeven, Sultan Yigit liskil; Nicolle Galle, Sint- uis; Bianca de Kruijter, Bier* Nancy Moens, Schoondijke- na Dijkstra, Sas van Gent' ncy de Boer, Terneuzen. JST-ZKK U WSCH- V LAAN - EREN ulst, Hontenisse en Koewacht- ^st. J.v.d. Heijden, Clinge, tel 140-12230, ofwel Ziekenhuis ulst, tel. 01140-12651. ur dr. ir. A. Pot van de It dat zijn bedrijf goede Dit om zo sterk mogelijk omt welke suikerfabriek ndaal of die in Sas van dt Pot. ammer vindt hij het dat de die in de publiciteit is geko rt en dat daardoor onrust Ier het personeel van de Sui- Unie in Roosendaal en Sas Gent is ontstaan. „Het per- ieel was op de hoogte van de die naar de capaciteit van Suiker Unie in de negentiger en. Bovendien wist men dat probleem van de overbezet- j zou worden aangepakt ar door de publiciteit komt zaak toch in beroering," be urt Pot. nduidelijkheid over ZIKV n onze verslaggever meerkosten van de nieuwe erbintenis mogen echter vol- ens de verschillende fracties in Oostburgse raad niet ten laste komen van andere instellingen in de gemeente. Dit stelden de leden van de financiële commissie gistermiddag nadrukke lijk. Uit de op- en aanmerkingen van de commissieleden viel op te maken dat men er voorstander van is dat het ZIKV zelf de extra zeventien mille ophoest. Het CDA-commissielid L. Cuele- naere-Faes kwam met de suggestie dat het ZIKV haar cursusgeld met meer dan de voorgestelde acht pro cent moest verhogen. Ook de WD-er A. Rosendaal was die mening toege daan. „Ik heb zo eens een aantal za ken vergeleken. De cursussen bij het ZIKV kosten gemiddeld 240 gulden op jaarbasis. Bij de muziekschool betaalt men al gauw zo'n 800 gulden. Dat is nogal een verschil," voerde Rosendaal aan. De WD-er meende verder dat het ZIKV 'een vorm van luxe' was. „De extra middelen moet de instelling dan ook maar zelf zien op te brengen. In de huidige tarievenstelling is ruimte zat. Een verhoging van dertig gulden gemiddeld per cursist brengt dat be drag zo op," benadrukte de WD-er. J. Wielakker (PvdA) vreesde dat de meerkosten ten behoeve van het ZIKV ten koste zouden gaan van an dere instellingen in de sociaal-maat schappelijke hoek. Hij meende dan ook dat het college - en de raad - voor een keuze stond. „Kiezen we bijvoor beeld voor een betere huisvesting van de stichting Maatschappelijke Dienstverlening (Madi) of voor het ZIKV," stelde hij. Wethouder J. Thomaes wilde niet op hetgeen Wielakker voorlegde in gaan. Ook wilde hij zich niet sterk maken om het collegestandpunt tot het uiterste te verdedigen. Kort daarvoor had ZIKV-directeur A. Soet dat wel al gedaan. Zij sprak de verwachting uit dat het instituut in de nieuwe opzet nog verder kon groeien. Zij voorspelde een groei van het cursistenaantal van 298 nu tot ruim 500 deelnemers in de nieuwe op zet. „Het zou een droevige zaak zijn als de Oostburgse gemeenteraad mocht beslissen om de meersubsidie van bijna 17.000 gulden niet toe te kennen. Het mag echt niet zo zijn dat de cursisten de dupe worden van de hogere overheadkosten van een insti tuut, die in de nieuwe opzet slechts door enkel gemeenten gedragen wor den," beklem toomde Soet. Wielakker wilde van het college we ten waar de extra kosten voor het ZIKV op verhaald zouden worden al vorens hij een beslissing over het voorstel zou nemen. Het CDA liet bij monde van Cuelenaere-Faes weten liever met een beslissing over de toe komst van het ZIKV te willen wach ten totdat meer duidelijkheid zou be staan over het noodgedwongen ver halen van de door het rijk opgelegde kortingen. „Voorlopig moet het ZIKV dan maar haar cursusgelden tijdelijk verhogen en werken met tijdelijke arbeidscontracten voor de docenten," voerde zij aan. Met het samengaan van de Oost burgse afdeling met de Terneuzense instelling konden alle commissieleden evenwel instemmen. DE INDIANEN, beschou wen het als niet minder dan een godswonder. Ze staan sprakeloos en orga niseerden er een processie heen. Het is ook een mira kel; nergens ter wereld tref je zoiets aan. De hele streek, tot in Mexico-Stad vele honderden kilome ters verder, praat erover. Een kerkgebouw zo hoog als een kathedraal is na 27 jaar op wonderbaar lijke wijze wedergeboren. De kerk staat op de bo dem van het stuwmeer Benito Juarez, zo groot als heel West-Brabant. Door de langdurige droogte is het meer gro tendeels drooggevallen en de kerk staat er weer. Een beter symbool voor de droogte in Zuid-Mexico is er niet. T. Neve m op de afdeling welzijn in de >op der jaren flink doen toene- ren. Het college vindt het verde sn verdienste dat Neve als >indende kracht' wist te fun- eren ten aanzien van de on- erlinge verhoudingen binnen e gemeentelijke sociale zorg. Neve maakt per 1 juli ge- ruik van de VUT-regeling. j Door Cees Maas EERST was er niet meer te zien dan een vage rimpeling aan het wateroppervlak van het gigantische meer. Zo on geveer in het midden. Maar de zon brandde door en de re gen bleef uit. De waterspiegel daalde en de rimpeling werd de bovenkant van een bol - de bol werd een koepel en weken later leek het wel een onder zeeër die daar op het water dreef. Een hele grote, dat wel. De indianen aan de oevers van het stuwmeer Benito Juarez aanschouwden het proces met een mengeling van verwondering en angst. De droogte van de laatste maanden was een teken van de gramschap der goden, ge loofden ze heilig. Dit duistere ding dat uit het water opdook voorspelde weinig goeds. Zij die ouder dan dertig wa ren herinnerden zich nog wel dat het oude dorp Japala del Marquez kompleet met kerk onder water liep toen de stuwdam kilometers verder werd gebouwd. Dat was een ramp; het dorp werd ont ruimd, alle mensen moesten gedwongen verhuizen naar De verdronken kerk van Japala del Marquez staat na 27 jaar onder water weer droog. En in redelijk goede staat ook nog. - foto de stem cees maas een kompleet nieuw dorp, dat aan de andere kant van de dijk werd gebouwd. Dat dorp kreeg dezelfde naam, maar veel van de me lancholiek aangelegde india nen, vooral de ouderen, over leefden de verplaatsing niet. Ze misten de vertrouwde grond, hun moeder aarde die in de indiaanse beleving zo'n voorname plaats inneemt, ze misten het dorp waar hun voorouders al eeuwen hadden gewoond. Ze misten alles. Het kerkhofje bij de kerk, met nota bene de resten van de voorvaderen - er zwommen nu vissen rond de grafstenen. Alleen de indiaan en dan met name de Zapoteek-indiaan kan sterven aan wat in het Spaans 'tristeza' wordt ge noemd. Het woordenboek om schrijft het als zwaarmoedig heid, droefenis, depressieve gevoelens misschien. Wat de huidige burgers van het nieuwe dorp ervan weten is dat meer dan dertig ouderen destijds gestorven zijn aan de 'tristeza'. Andere ouderen waren niet behept met 'de somberheid die doodt' en leefden verder. Zij zaten op de hoge oevers en zagen in de verte stukje bij beetje hun oude kerk droog vallen. Tot de tempel geheel op het droge stond. Het stuw meer, geschikt voor negen honderd kubieke meter wa ter, was zo goed als droog. De hele streek leed honger en de kerk, die stond er ineens weer. Dat kon geen toeval zijn, redeneerden de diep-re- ligieuze indianen. Aarzelend probeerden de eersten naar de kerk te lopen. Het was een modderboel. La ter toen ook de modder was opgedroogd in een keiharde laag verkenden ze de binnen kant van de tempel en won derwel bleken alle vertrekk- ken zo goed als intakt. Behou dens een gat in het stenen dak en wat afgebrokkeld stuc werk aan de gevels en rond de vooringang was de kerk als vanouds. De huisjes van het oude dorp zijn verdwenen, maar dat vinden de indianen geen wonder. Ze waren van leem en stokken en dus te zwak om T N V MENSEN IN NOOD DEN BOSCH OVV MEXICO de waterdruk te kunnen weerstaan. Een bijzonder prettige bijkomstigheid voor hen was dat met de kerk ook het oude kerkhofje kompleet met grafstenen weer bloot kwam te liggen. Indianen zijn grote vereerders van de ge storvenen en nadat het kerk hof was ondergelopen heerste alom de tristeza. Al met al vonden de india nen alles zo bijzonder dat er twee weken geleden een grote processie naar toe trok. Dat is voorwaar geen kleine presta tie, want ik ben er ook ge weest. In een Landrover en met Indiaanse gids. Omdat de bodem op veel plekken niet vertouwd kan worden en er drijfzand ligt. De kerk ligt zo ongeveer in het midden van de meerbodem en ik had drie kwartier nodig om het lugu bere monument te bereiken. De processie moet zeker acht uur gelopen hebben om er te komen. Het kerhof werd be dolven onder de witte bloe men. De trossen, zag ik, met een touwtje aan zware stenen vastgemaakt. Zo blijven ze nog een tijdje als het water weer stijgt, moeten de india nen gedacht hebben. De kerk, gesticht in de eerste helft van de zestiende eeuw, door de paters die achter de Conquistadores het land in trokken om de indianen te be keren, is nauwelijks aange- stast door het water. De trap pen zijn begaanbaar, in de talloze gangen liggen de vloerplavuizen er zo netjes bij alsof ze gisteren geboend wa ren. Ik ben op het dak ge klommen en kon de hele droge vlakte overzien. Won derwel zijn veel bomen ook blijven staan. Zonder blade ren natuurlijk en met witte stammen. Het geheel geeft een spookachtige aanblik. Als de regens weer op volle kracht beginnen, zeggen de indianen, loopt het meer in enkele maanden tijds weer vol. De processie, zo getuigen enkele deelnemers, was een plechtige en wonderlijke ge beurtenis. Bloemen leggen op het kerkhof nam bij velen een stuk tristeza weg. En hun oude kerk betreden, gaf grote religieuze bevrediging. De bisschop heeft velen van hen uit het hoofd gepraat dat de tempel een teken van verdoe menis zou zijn. Achteraf ge zien was het allemaal wel aardig en vooral bijzonder. Maar hoe leuk het ook was, de landbouwers van Japala del Marquez hebben ook honger, de kinderen dreigen er ook te serven aan diarree; zij vinden dat er tussen nu en de vol gende processie best dertig duizendjaar mag zitten. (ADVERTENTIE) /ijscarrière van dertig jaat ;eelant, nam P. van Assche de school. De leerlinge" an onze verslaggever 0STBURG - Vermanende woorden had de PvdA-er J. lelakker gistermiddag in petto voor het college van B en van Oostburg. Hij verweet het gemeentebestuur laks te ln opgetreden bij het verwerken van een verzoek van het «tuur van de stichting Maatschappelijk Dienstverlening afscheid genomen met een »Iadi) voor een verhoogde subsidie in verband met de ho eater. fre jaarlasten van de stichting bij een eventuele nieuw- rlij was de rots van de school JUW. Ia Verwilligen en Meert, heen stichting diende vier maan- ïn geleden dat verzoek in en )ok Van Assche zijn sporen "P ichool verdiend". Bij zijn afscheid van de leef' ingen, donderdagmiddag ff /iger subsidiebedrag gerekend iet Zuidlandtheater, legde locent zijn manier van ven uit. „Mijn plichtsbesef ling van de karaktervorming and dat de eemeente circa Tijdens de receptie nam* 5.000 gulden zal opleveren, verder nog afscheid G. de B<*f aarbij is een extra gemeente- ver, die zestien jaar als co" ciërge in dienst is geweest; Willems, docente Engels handelskennis en R. Herrn^ parttime medewerker. deze week van het col- !e te horen dat er niet op een «est worden. Wielakker vond de gang van ten r- merkwaardig. „Om di- consequente wijze van wem rse redenen," benadrukte hij eiste ik ook van de leerling®' ülereerst omdat bekend Ik weet dat het hoge eisen al* en dat het niet altijd even tP makkelijk geweest is. Daaiy mis de huisvesting van de enting Madi slecht is. Boven- en vergeet het gemeentebe- j.. 06^;L IICL geuiecuusue- genover staat dat deze bena® uur dat Madi het oog heeft ring bijdraagt tot de ontwikt; ten vallen op een perceel ke bijdrage van 11.000 gulden de meerkosten van de i.bouw niet onoverkome- groot," vervolgde Wielak- De PvdA-er zei voorts te vrezen dat door de lakse hou ding van het college in de kwestie rond de mogelijke nieuwbouw van Madi de toege zegde subsidies van WVC ver loren zouden gaan. Onbegrijpelijk vond Wielak ker het dat het college een briefwisseling met Madi ge voerd had zonder de raad op de hoogte te stellen van de inhoud van de mededelingen aan het stichtingsbestuur. Wethouder J. Thomaes stelde dat het college nog voor 1 juli met Madi over de nieuw- bouwkwestie en de hogere sub sidie overleg zal voeren. Wie lakker vond dat tijdstip 'eigen lijk al te laat'. Alle kranten staan dagelijks boordevol Want nieuws maakt weer méér nieuws. j£ HAD'T KUNNEN LEZEN IN nieuws. Nationaal en internationaal. Maar, en En dat kan wel eens belangrijker zijn: het I lljl O' 11 Ij^TV/T dat is het grote verschil, in uw Regionale raakt u immers persoonlijk. de krant voor ie eigen stuk van NEDÉRtAND Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen U hoeft alleen maar even te bellen en zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. ook dat nieuws komt dagelijks bij u in de bus. TIJDENS de laatste Oost burgse raadsvergadering is het CDA-amendement op de exploitatie-overeenkomst voor een (door C. Schout zelf nooit schriftelijk aange vraagde) planwijziging aangenomen. De kogel is nu definitief door de k(l)erk? Daar er ook nu weer vanuit de gemeente insinuaties tegen mij naar voren kwamen, neem ik de vrijheid mij nu persoonlijk te uiten in de krant. 1. Het betreft hier een ordi naire burenruzie. Primair wil ik hier stellen dat ik niets tegen de heer Schout persoonlijk heb. Dat de heer Schout probeert zijn zaken voor elkaar te krijgen, is zijn volledig democratisch recht. Dat ik dit, het met deze plannen oneens zijnde, probeer te voorkomen is echter evenzeer mijn demo cratisch recht! Het is aan het college van B en W dit geschil op te lossen, maar dan wel volgens de wetten, regels en voorschriften en ook nog in de goede volg orde zoals dat in onze demo cratie past. Het tegenover gestelde is echter gebeurd. Er zijn aan Schout toezeg gingen gedaan en om deze gestand te doen, is de com plete trucendoos openge trokken om mij buiten spel te zetten. In mijn onwetend heid ben ik een maand lang aan het lijntje gehouden om Schout de kans te geven in middels zijn hek op te zet ten; een week nadat mijn advocaat dezelfde vragen via een brief had gesteld en de bouw ver genoeg was ge vorderd, kende men ineens exact de voorschriften, kreeg Schout een bouwstop opgelegd, maar liet men hem rustig de zaak afma ken! 2. Politieke partijen speel ik tegen elkaar uit, eventueel via de krant. Indien mijn advocaat tegen mij zegt dat alles zo buiten de regels om wordt gespeeld door B en W dat hij gerechtelijk niets kan ondernemen, zit er niets anders op dan de verschil lende fracties te benaderen. De politici zijn echter ge noeg door de wol geverfd dat ze zich niet door mij la ten manipuleren. Terecht spraken alle fracties zich te gen het illegale hek uit. B en W negeren dit. De raad is ervoor om onjuiste hande lingen van B en W te corri geren en ook al wordt hen vanaf dat ogenblik onmoge lijk gemaakt nog langer ambtelijke notities in te zien, die nog niet door B en W gecensureerd zijn; indien er onfrisse zaken aan de hand zijn, moet men zich niet daarbij neerleggen maar desnoods de onderste steen bovenhalen. Dat de kranten over dit conflict schrijven, is het logisch ge volg van het feit dat zij als neutrale instelling de plicht hebben de rest van de bur gers te informeren over het handelen van het gemeente bestuur. Dat dit beleid alles behalve brandschoon is, is niet hun schuld. 3. Met mij valt niet te praten en ik ben niet bereid tot een compromis. B en W hebben nooit een poging onderno men te bemiddelen. Ze heb ben verscheidene gesprek ken met Schout gevoerd, maar hebben echter nooit de moeite genomen eens te kij ken wat het betekent in een (kooi)tuin te vertoeven. Als compromis heb ik gevraagd van het gehele vestingswerk slechts het stuk hek om mijn tuin omlaag te brengen. Daartoe is de gemeente slechts gedeeltelijk bereid en dan nog spant Schout een arob-procedure aan om dit te voorkomen. Als tweede compromis heb ik aangeboden het ge bied tussen de schuren en mijn perceel voor een goede prijs te kopen en te bebossen als bufferzone. Schout vindt dit grondverwerving en ik kan de pot op. Schout wil duidelijk geen compromis, logisch want hij krijgt overal zijn zin. Nu lijkt het of mijn zaak in Oostburg uniek is; helaas is dit niet het geval en blijken nu ook andere inwoners uit hun be rusting te komen; daarom zal ik ook in alle openheid blijven strijden voor een eerlijk en open beleid. Ik zal dat zeer zeker ook doen ten aanzien van de provincie, waar duidelijk al gelobbyd is om de betrokken ambte naren monddood te maken! Oostburg J. de Klerk 9b Van onze verslaggever OOSTBURG - Een nieuwe vloer in sporthal 'De Veerhoek' in Oostburg is volgens de leden van de financiële commis sie 'volstrekt overbodig'. Die boodschap kreeg wethouder J. Thomaes gisteren mee voor zijn collega-bestuurders van de gemeentelijke adviescommissie financiën. dan vraag ik mij af wat het nut. was van de reconstructie van- de vloer in 1984. Toen werd ook al eens 72.500 gulden aan die vloer gespendeerd," voerde hij aan. WD-er A. Rozendaal was zelf op onderzoek gegaan en tot de conclusie gekomen dat er aan de vloer weinig mankeer de. „Alleen als je op bepaalde delen gaat kloppen hoor je een hol geluid, dat is alles. Als er gewoon op gelopen wordt merkt en hoort men niets," al dus Rozendaal. Hij meende dan ook dat het college streefde naar perfectie, een streven dat" volgens Rozendaal in een tijd van bezuinigen en korten onge past was. Het college meent dat een re constructie van een deel van de vloer noodzakelijk is en wil daar dan ook een ton voor uit trekken. Gezien de reacties van de verschillende fracties giste ren tijdens de commissieverga dering zal daar niet veel van terecht komen. Het commissielid H. van der Weegen was gewoonweg ver baasd over het voorstel van B en W. „Als het college nu met een dergelijk voorstel komt, Van onze verslaggever AARDENBURG - Voor de eerste keer in zijn geschie denis heeft het Nationaal Jeugd Fonds, beter bekend onder de naam 'Jantje Be ton', een bijdrage verstrekt voor een project in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het fonds heeft een bedrag van tien mille en een goedkope le ning van 4000 gulden beschik baar gesteld aan de dorpsge meenschap van Sint-Kruis. Het geld is bestemd voor de aanleg van speelvoorzieningen en de renovatie van het dorps huis. Beide projecten waren opgenomen in het dorpsplan voor Sint-Kruis. Dit plan, het eerste in zijn soort in de provincie Zeeland, is momenteel in uitvoering en wel in het kader van het door de provinciale overheid gesti muleerde kleine kernenbeleid. Het plannetje voor de speel voorzieningen in het dorpje werd opgesteld door mevrouw Vaas van de ZIS, een speciaal j eugdserviceburéau. De CDA-er J. Quist rekende Thomaes voor dat 'gewoon op schuiven van het karwei tot 1991 de gemeente 33.000 gulden zou opleveren'. „Volgens mij zijn er dan ook meer argumen ten aan te voeren om van het karwei af te zien, dan het wel te doen," benadrukte Quist. Van onze correspondent BRESKENS - In het nieuwe café van recreatiepark Schoneveld treedt van avond het Eddijn jazzkwar tet op. Voor de trouwe bezoekers van Schoneveld is Jacky Eddijn geen onbekende. Sinds het voorjaar heeft hij een jazz kwartet rond zich gevormd dat in korte tijd is uitgegroeid tot een veel gevraagde formatie. De bandleden zijn afkomstig ui Big Bands, funk- en jazzgroe- pen uit Nederland en België. De groep speelt licht swingende jazz-muziek. Het café is open vanaf negen uur en het kwar tet begint om tien uur te spelen. De toegang is gratis.

de Stem | 1988 | | pagina 23