Inwoners mogen rapport niet zien Imroep Zeeland an de lucht in Weerman Willy 1 s ;ST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZAT UREN ZONDER WATER Zilveren Anjer voor ereburgeres Aardenburg Celstraf geëist voor veroorzaken van een ernstig ongeval Vijf maanden cel voor dealer uit Terneuzen P. HOMMEL B.V. Twee gewonden bij verkeersongeval bij IJzendijke 4 A78 Uw officiële Mercedes Benz dealer Waspik 04168-1236 OVER LOKATIEKEUZE BEJAARDENHUIS KOEWACHT schieting s OOSTBURG - Bijna heel West-Zeeuwsch- [Vlaanderen heeft gistermorgen enkele uren zon der water gezeten. Alleen de kernen Breskens, ■Schoondijke en IJzendijke bleven enige water loze uren bespaard. taten steunen CS in WOV-zaak I'ANAF 1 JANUARI 1990 Dialect ZATERDAG 25 JUNI 1988 DRONKEN EN GEEN RUBEWUS Place Saint- Pierre is weer geopend hult altijd zür «ooit ..»tir-giranti" op voorna#. DE STEM VANZEELAND T27 |f,n onze verslaggever IL - De Koewachtena- die in de omgeving wo- van het toekomstige ieuwe bejaardenhuis aan Lange Akkers mogen het leentelijk rapport over lokatiekeuze niet inzien. >n W van Axel schrijven J naar aanleiding van een ferzoek om inzage door een de onwonenden. e reden die het Axelse college voor de weigering aanvoert is het feit dat er in dat ambtelijke advies persoonlijke beleidsop vattingen staan van de betref fende ambtenaar die het heeft opgesteld. Bovendien, zo stellen B en W, gaat het rapport slechts over de planologische aspecten van de lokatiekeuze, waardoor het onvolledig is. Over zaken als infrastructuur, inpasbaarheid in de omgeving, benodigde oppervlakte, kosten aspecten, parkeergelegenheid of ligging ten opzichte van voorzieningen zijn in het rap port niet meegenomen. Dat het rapport inderdaad een gesloten boek blijft voor 'buitenstaanders' is trouwens nog niet zeker. Tegen de weige ring van B en W kan namelijk bezwaar worden ingediend, waarna de gemeenteraad het laatste woord heeft. Rond de bouw van een nieuw bejaardenhuis in Koewacht is bij de onwonenden nogal on rust ontstaan. Ze vrezen name lijk een aantasting van hun woonomgeving en privacy. Daarbij, zo voeren de betrok kenen aan, zijn de kopers van bouwgrond er altijd van uit ge gaan dat er in dat uitbreidings plannetjes louter woningen zouden komen. Of ze veel hinder van het be jaardenhuis zullen hebben is nu eigenlijk nog niet te zeggen. Dat zal pas af te leiden zijn als de concrete bouwplannen be kend zijn. Het bestuur van De Lindenhof heeft overigens toe gezegd dat het bouwplan met de omwonenden besproken zal worden. tonden lek in istuur van het Ad- itencentrum Zee- vensdag 29 juni lur in de vestiging lissingenMercu- penbare vergade- oijeen. Wegens finale E.K. zater dag 25 juni afgelast. Schuttersmij. Eendrecht en Broedermin Clinge. 01140-19451. e benutten, e wordt in een groter advertentie met het belangrijkste ondig. mer in de advertentie op. ikkelijk en snel. KANT HET BEDRAG oor toezending van brieven Ixtra te betalen. Als roene betaalcheque of een o- of bankoverschrijving) ing ontvangt u een echter f 4,- moeten brengen. blad De Stem, leveren op onze kantoren. Prijs incl. 6% BTW 6,07 f 8,09 f 10,11 f 12,13 f 14,15 f 16,17 CS CS ■Volgens woordvoerder J. Flipse van Watermaatschappij ■Zuidwest Nederland (WMZ) was een lek in een hoofdwa- tertransportleiding bij Zuidzande de oorzaak van de tij delijke overlast. over leidingwater. Alleen in Cadzand duurde het nog tot te gen het middaguur voor er weer gebruik gemaakt kon worden van de kraan. De druk op het leidingnet bleef geruime tijd nog zeerbeperkt. Ook stroomde er hier en daar roestkleurig water uit de kraan, hetgeen ook weer leidde tot een tweede klachtenstroom. De beperkte waterdruk was het gevolg van het feit dat de WMZ de rest van de dag slechts over één hoofdtransportleiding kon beschikken. De West-Zeeuws-Vlaamse bevolking wist de waterloze ochtenduren zonder veel pro blemen door te komen. Op de campings aan de kust deden zich weinig problemen voor. „Het is goed dat alles zich nogal vroeg voordeed. De meeste mensen sliepen nog. Het enige waar we wat last van hadden was het roestige water, maar dat was ook snel verholpen," zei een woordvoerster van camping De Hoogte in Cad- zand-Bad. Andere campingei genaren deden hetzelfde ver haal. In de bejaardenhuizen Coens- dike in Aardenburg en Ro- zenoord in Sluis moesten de be jaarden noodgedwongen hun dagelijks wasbeurt uitstellen tot de avonduren. Flessenwater bracht voor het ontbijt uit komst. „In de keuken konden ze vanochtend wat slecht uit de voeten, maar alles stond geluk kig al gereed voor het ontbijt. Onze medewerkers hebben het water voor koffie en thee nog kunnen tappen op de laagste punten, zodat we niet echt in de problemen kwamen," zei direc teur H. Masclee van Rozenoord. In het Aardenburgse bejaar denoord Coensdike werd even eens het laatste water uit de leidingen getapt. Verder ge bruikte men flessen mineraal water. Het Oostburgse Antoniuszie- kenhuis en verpleegtehuis De Stelle bleven enkele waterloze uren bespaard. Storingen zoals die van gisteren doen zich nor maal gesproken bij hoge uit zondering voor. Volgens een medewerker van de WMZ 'hooguit eens in de 25 jaar'. de storingsdienst van de in Terneuzen stond de lefoon de hele ochtend [gloeiend. Tegen half negen de huizen in de regio >r mondjesmaat voorzien lorden van leidingwater. In de nanacht constateerden lewerkers van de WMZ dat »t met de watervoorziening Oostburg en omgeving niet zat. De Oostburgse water- iren was volledig leeggelopen, speurtocht naar het grote het leidingnet nam enige id in beslag, maar werd uit- idelijk ontdekt in één van de ree hoofdtransportleidingen het net van Oostburg naar kust. oorzaak, van wat Flipse 'een irse lekkage' noemde, was gis ten nog niet bekend. „De re paratie zal de nodige tijd ver- pen," stelde hij. Niettemin kon rotendeels heel West- teuwsch-Vlaanderen vanaf negen weer beschikken MIDDELBURG - Provin- iale Staten van Zeeland ebben GS gisteren een art onder de riem gestoken i het conflict met minister Smit-Kroes over de ijksbijdrage aan de Wes- irschelde-oeververbin- ing. fan de PPR stemde niet in een motie van die strek ing. be motie, gericht aan rege ls en parlement, betekent J)un voor een recente brief, larin GS de minister aan aar toezegging houden: het ïk moet jaarlijks dertig mil- en waardevast overmaken ®r de WOV. Die brief kwam toen Smit-Kroes onverwacht Mgkrabbelde naar 28 miljoen «jaar. Zo wordt het een slepende faire", constateren Provin ce Staten, „terwijl juist nu jelle besluitvorming gewenst Gedeputeerde R. Barbé be- toette de motie als een „wei ome steun". «■I t! lei ln onze verslaggever 'DDELBURG - Vanaf 1 januari 1990 kunnen Zeeuwen de ltü0 afstemmen op hun eigen regionale omroep. Gisteren igen Provinciale Staten vrijwel eensgezind akkoord met °Prichting. Alleen de SGP stemde tegen. andere fracties verwel fden de omroep als een ver- 'kng van het Zeeuwse me a'and. Ook het CDA, nog enkele jaren geleden fjkelend over het omroep- dat het de Zeeuwen gaat ten> stapte nu over dat be daar heen. De Stichting Omroep Zee- ad moet nu onderhandelin- •n aanknopen met het com- ®ariaat voor de media over rijksbijdrage. De Zeeuwse brengt ruim 1,2 miljoen 'den op, de overige 2,3 mil- Van onze verslaggever AMSTERDAM/VLISSIN - GEN - Mevrouw E. van den Broecke-de Man uit Vlissingen werd gisteren in het paleis op de Dam in Amsterdam onderschei den met de Zilveren Anjer van het Prins Bernhard Fonds. Prins Bernhard reikte de on derscheiding uit aan de uit Aardenburg afkomstige 89- jarige, die zich tientallen ja ren onbetaald heeft ingezet voor de Nederlandse, en meer specifiek, de Zeeuwse cul tuur. Mevrouw Van den Broecke geldt als de grote deskundige op het gebied van de Zeeuwse dialecten. Eind zeventiger jaren werd zij secretaresse van de Zeeuwse vereniging voor dialectonderzoek, die des tijds, na overlijden van dr H. Ghijsen, de samensteller van het standaardwerk over de Zeeuwse dialecten, in een sluimerend bestaan terecht was gekomen. Zij blies de vereniging nieuw leven in, waardoor het ledental in en kele jaren opliep van dertig tot ruim achthonderd leden. Daarnaast was de Zeeuwse erg penvaardig en schreef werken over het dialect in het Land van Hulst, het land van Axel, Noord- en Zuid- Beveland, Walcheren en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook stelde ze een boekje met Zeeuwse kinderliedjes en versjes samen. Mevrouw Van den Broecke bekleedde voordat zij ver huisde naar Vlissingen, na het overlijden van haar echt genoot begin zeventiger ja ren, tal van functies in maat schappelijke en culturele in stellingen. Zo had zij veertig jaar zitting in de gemeente- Met twee handen feliciteert Prins Bernhard mevrouw E. van den Broecke-de Man met de Zilveren Anjer. In het midden prinses Juliana en achter haar E. Kits van Wave- ren- - FOTO ANP W. Noskens uit Den Haag. Opvallend gegeven gisteren tijdens de uitreiking was dat zowel de Noskens als de echt genote van G. Brinkgreve af stammen van de 17e eeuwse Aardenburger Adriaan van den Broecke, die tevens te boek staat als stamvader van de echtgenoot van de gelau werde ereburgeres van Aar denburg. raad van haar woonplaats Aardenburg, ruim twintig jaar was zij lid van de pro vinciale staten van Zeeland en ongeveer tien jaar func tioneerde zij binnen de inter nationale Vrouwenraad. Daarnaast was zij ook nog een periode voorzitter van de Zeeuwse Culturele raad. In 1974 werd mevrouw Van den Broecke onderscheiden met de Zeeuwse prijs voor kunsten en wetenschappen. Ook deze onderscheiden kreeg zij vanwege haar ver diensten voor het culturele leven in de provincie. Prins Bernhard reikte ver der Zilver Anjers uit aan dr. E. Kits van Waveren uit Am sterdam, G. Brinkgreve uit Amsterdam en de musicus joen die jaarlijks nodig is moet van het ministerie van WVC komen. Ook rekent men op een fikse bijdrage in de aanloop kosten 730.000) en de investe ring in gebouwen, apparatuur en dergelijke (3,6 miljoen gul den). Als het geld binnen is kan de Zeeuwse Omroep Organisatie van de grond komen. De Stich ting zal zesentwintig medewer kers aanstellen. Onder hen veertien journalisten die vanaf januari 1990 iedere dag drie uur regionale radio in de ether brengen. De zwaar beschadigde auto van het Axelse echtpaar na het ongeval IJZENDIJKE - Het echt paar H. uit Axel is gister middag bij een verkeerson geval op de kruising Park zicht bij IJzendijke gewond geraakt. Het ongeval gebeurde rond 15.00 uur. De automobilist GD uit Oudenaarde wilde op dat moment de voorrangsweg oversteken. Op hetzelfde mo ment kwam het echtpaar H. aangereden. De bestuurder kon niet meer uitwijken en een aanrijding was het gevolg. De auto van H. raakte ver volgens uit balans en sloeg en kele malen over de kop. De heer J.H. (58 jaar) werd in het ziekenhuis te Oostburg opge nomen. Zijn echtgenote kon na behandeling huiswaarts keren. Beide voertuigen zwaar beschadigd. |Lek in transportleiding WMZ VANDAAG beginnen we, zoals vrijwel alle dagen afgelopen week, met bewolking. Wat dat betreft is er weinig nieuws onder de zon. Deze zon zal echter vlugger dan de afgelopen dagen door het wolkendek breken, doordat dat wolkendek minder dik is geworden. Het wordt ook warmer. Het enorme hogedrukgebied dat nog steeds ons weer be paalt, schuift op de weerkaarten en de satelliet-foto's lang zaam op naar Scandinavië. Dat betekent dat de wind op nieuw naar het noord-oosten draait en daardoor wordt er minder bewolking en koude zeelucht aangevoerd de ko mende dagen. Vandaag dus een vrij somber begin, wat meer landin waarts zal de zon er toch vrij snel bij zijn om alles een veel fleuriger aanzicht te geven. Daardoor kan het kwik vandaag al oplopen tot 20 a 22 graden. Dat is gemiddeld twee tot drie graden meer dan de afgelopen week. Toch is het zaak om in bepaalde streken rekening te houden, en dat in de vroege uren, met nevel of mist. Voor morgen is een kleine storing van invloed op ons weer in de ochtenduren. Als deze storing wat vroeg passeert is de kans op zon in de morgenuren mogelijk. De koers van deze storing is dermate dat deze eventueel noordelijk van Zee land passeert. Dan hebben we al veel eerder zon. De wind die evenals zaterdag wat noord-oostelijk wordt heeft een kracht van twee tot drie Beaufort. Soms kan de wind in de namiddag of tegen de avond iets toenemem, maar nooit meer dan vijf Beaufort. Als de zon er morgen snel doorprikt dan wordt het nog warmer en kunnen we 23 tot 25 graden voorspellen. Voor de komende week ziet het er ook veelbelovend uit. Ook de tem peraturen bereiken de eerste helft van de komende week ze ker de 22 graden. Om te zwemmen is het kustwater nog te koud. Vlakbij het strand wordt nog steeds vijftien graden gemeten, maar als u tijdens het weekeinde toch wilt zwemmen volgen hier de veilige badtijden: 's-morgens van vijf tot elf uur en 's-mid- dags van half zes tot rond middernacht. Voor de duivenliefhebbers is het weekeinde minder gun stig. De wind blijft noordelijk, 's-morgens wat nevel en zon- ne-uitbarstingen kunnen het orientatievermogen van de duiven beïnvloeden. Juni was tot nu toe somber, de eerste twintig dagen scheen de zon slechts 65 uur tegen normaal 134 uur. Alleen de kuststrook kwam tot 100 uur. Er viel slechts drie millime ter regen en de temperatuur was 14,6 graden. De weerspreuken: 'Door Sint-Peters macht (29 juni), rijpt het koren dag en nacht.' 'Na Sint-Jan (24 juni) maait alle man.' Van onze verslaggever MIDDELBURG - De officier van justitie in Middelburg heeft een gevangenisstraf van zes maanden geëist tegen BS. uit de gemeente Sluis. Bovendien zou S. twee jaar niet mogen autorijden. rondom de bloedproef niet cor rect was geweest. Volgens hem was S. na het ongeval 'psy chisch kapot' geweest. Hij had wel geprobeerd de slachtoffers te bezoeken, maar was door fa milieleden geweerd. De raads man vroeg de gevangenisstraf voorwaardelijk op te leggen. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. Van onze verslaggever NIEUWVLIET-BAD - De eerste gasten kunnen van daag, zaterdag, al terecht in het Nieuwvlietse luxe hotel Place Saint-Pierre. De nieuwe eigenaar, de indu strieel Mendritzki uit het Westduitse Plettenberg, heeft kans gezien om binnen twee dagen tijd personeel te werven. Een deel van het personeel, dat twee maanden geleden ont slagen werd, na het faillise- ment van Van Dijk passage bv, de vorige eigenaar, kon weer in dienst genomen worden. Curator J. Maat uit Oostburg liet dit gisterenmiddag weten. Het hotel en het zwembad zal de komende week weer ter be schikking staan van de gasten. Het restaurant blijft voorlopig nog gesloten. S. veroorzaakte op 18 juli van het vorige jaar een zwaar on geval nabij Sluis. Komend vanaf de Heileweg reed hij de kruising van de rondweg op zonder voorrang te verlenen aan een andere auto. Door de botsing raakte het echtpaar Van de W. gewond. L. die met S. meereed, liep verschillende zware letsels op en was na het ongeluk een maand lang bewusteloos. Sinds enige tijd verblijft L. in een verpleegtehuis. De politie was op de bewuste zaterdagmorgen snel ter plaatse en zag S. bij de plaats des onheils weglopen. Bij z'n aanhouding ontkende hij de bestuurder te zijn geweest, maar met behulp van een poli tiehond werd het tegendeel aangetoond. De politie zag dat S. onvast ter been was. Na een nacht doorzakken in België had hij een alcoholpromillage van 2,29. Bovendien bleek dat hij zonder rijbewijs en onverzekerd gere den had. Daar eiste officier van justitie mr. Beaumont gisteren nog eens 700 boete en een half jaar rijontzegging voor. De president van de recht bank, mr. Nomes sprak er schande van. Hij wees erop dat de passagier van S. voor het le ven verminkt is. Dat woog ook zwaar voor de officier, die vond dat S. weinig karakter had ge toond na het ongeluk. De raadsman van S. ont kende de feiten niet, maar vond wel dat de gang van zaken Van onze verslaggever MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft C. de C. uit Terneuzen veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan vier voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. FOTO W1M KOOYMAN werden (ADVERTENTIE) r Alles voor de vereniging l Handelshuis St.-Antonius BOUER TAS W 60*28*25 cm Q7 ij 0*C\. 55" ,000 Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 De C. stond twee weken gele den terecht, omdat hij werd verdacht van handel in cocaïne. Die had hij in 1986 en 1987 in Terneuzen verkocht. De uitspraak van de recht bank was conform de eis van de officier van justitie. WK. uit Hiïlst werd veroor deeld tot drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf wegens ontucht, inbraak en diefstal. Hij moet zich boven dien onder toezicht stellen van de reclassering. G. van den H. uit Middelburg kreeg een geldboete van 2500, plus een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf. Dat was aanzienlijk minder dan de vier maanden onvoorwaardelijk die tegen hem waren geëist. Dat kwam doordat de rechtbank het ten laste gelegde, onder meer bedriegelijke bankbreuk, slechts voor een deel bewezen achtte.

de Stem | 1988 | | pagina 19