FRANK RIJKAARD, HET DEFENSIEVE GENIE VAN ORANJE De nieuwe Erwin Koeman 'Soir Meespelen Bessonov onzeker Tweec RINUS MI< 'IK BEN IN HET VELD VEEL HARDER GEWORDEN' DE STEM SPORT EXTRA ZATERDAG 25 JUN11988 UNTERHACHING - Luis-Cesar Menotti noemde hem een defensief genie, Silvio Berlusconi sloeg zich op de knieën over de juist op tijd afgeronde transfer en de internationale topaanvallers Oleg Protassov, Gary Lineker, John Aldridge en Rudi Voller schieten 's nachts wakker van hem. Emotie Opdracht Fris Voorspoed Aardig DE STEM SPOR' 1200 Arrestaties rond EK voetba Stap voor stap naar de top Van onze speciale verslaggever Frank Rijkaard wordt onder al die loftuitingen weer het verlegen Amsterdammertje, dat op vijfjarige leeftijd met gabbertje Ruud Gullit op het Balbao-plein zijn schoenen kaal trapte. In die jeugdjaren viel het twee tal niet eens op in het straat voetbal. Er waren wel betere jongetjes, herinnert Rijkaard zich. In 1988 vormen het twee tal met de import-Amsterdam mer Marco van Basten het meest begeerde supertrio van het internationale voetbal. AC Milan haalde Rijkaard juist op tijd binnen. Op het toernooi om de Europese titel is de markt waarde van de 25-jarige Ne derlander zeker verdubbeld. AC Milan betaalde eind mei acht miljoen. Rijkaard maalt er niet om. „AC Milan is een grote club. Het is een eer voor zo'n ploeg te voetballen. En als goede voet baller weet je nu eenmaal dat je object bent van transfers. Ik heb met Cruijff gesproken over Barcelona, maar AC Milan had mijn voorkeur. Meer wil ik er niet over zeggen", aldus Rijk aard, die hoogst bedachtzaam is en alle euforie rond het Ne derlands elftal en zijn persoon kan en wil relativeren. De er varing van zes maanden bui tenspel, de tijd tussen zijn plot selinge opstappen bij Ajax en de eerste balomwenteling voor Real Zaragoza, hebben hem wijsgemaakt. „Na elke wedstrijd is er weer een wedstrijd. Je mag als top- speler niet stilstaan bij een prestatie. In het volgende duel moet je het weer laten zien. Er weer tegenaan. Dat meeleven ih Nederland en dat geweldige Oranje op de tribunes geven een heel goed gevoel, geven steun. Maar als ik realistisch ben, dan va.lt de inbreng van dat publiek best tegen. Tegen de Sovjetunie was het stadion in Keulen oranje gekleurd, maar we verloren wel. Ik merk pas wat van dat publiek na af loop, als we gewonnen hebben. Dat heb je dat gevoel van dankbaarheid. Voetbal is emo tie tenslotte." Die emotie laat Rijkaard niet snel zien aan de buitenwereld. Maar enkele mensen mogen in zijn binnenste kijken. In het najaar van 1987 werd hij voor overspannen versleten, toen hij van de ene op de andere dag Ajax inruilde voor de WW. Slechts de mensen die hem toen niet lieten vallen, klemt hij nu aan de borst. Die mogen mee voelen hoe het is als afgeschre ven voetballer binnen vier maanden weer naar de top te reiken. Over die periode wil hij nauwelijks meer iets zeggen. „Ik bewijs het ongelijk van ve len op het veld. Als voetballer is er geen andere plek om dat te doen." Rijkaard, ondertussen met dertig gespeelde interlandwed strijden in de statistieken op gelijke hoogte gekomen met Fons van Wissen, doet alles stap voor stap. Zijn terugkeer op het hoogste niveau kwam ook op die manier tot stand. „Toen ik bij Zaragoza weer be gon te spelen, had ik echt niet dit Europees kampioenschap in gedachten. Mijn eerste doel was om bij die club te preste ren. Daar ligt de basis. Ik had lang niet gespeeld en het was echt niet zo gemakkelijk om weer voor honderd procent fy siek in orde te zijn. Je weet dat als je presteert bij de club, dat daar andere dingen uit voort vloeien, Zoals dit EK. Ik stel mezelf altijd maar één doel te gelijk, Na dit toernooi hoor je mij niet roepen van: en nu het wereldkampioenschap. De kwalificatie voor dat toernooi Frank Rijkaard in duel met de Rus Protassov. „Dat is zaterdag mijn doel. is dan weer doel nummer één. Als dat gelukt is, gaan we weer denken aan de eindronde in Italië." In zijn spel doet Frank Rijk aard ook alles stap voor stap, etappe voor etappe, een echte verdediger. „Sommigen vragen me of ik me beperkt voel in mijn creativiteit als speler door puur verdedigend te spelen. Ik heb daar geen moeite mee. Ik ben één van de drie mandek kers, die door Michels zijn aan gesteld. Dat is mijn eerste en voornaamste taak. Die op dracht mijn tegenstander niet laten scoren, voer ik zo goed mogelijk uit. Op dit niveau heb je daar de volle negentig minu ten voor nodig. Ik mag best wel eens naar voren, maar dat is niet mijn eerste doel. Dat blijft zaterdag die Protassov. Echt, dat ik hier op dit toernooi mag spelen, daar ben ik al dankbaar genoeg voor. Daar heeft mijn positie verder niets mee te ma ken." Rijkaard imponeert met zijn atletische lichaam en zijn ver dedigingswijze, waarbij hij vrijwel altijd de bal speelt. Dat daarbij een tegenstander als Voller wel eens meevliegt, is voor die speler het risico van het aanvallersvak. De Neder lander oogt als een Brazi liaanse verdediger, op techniek en souplesse lost hij de proble men op. Hij beheerst de stiel van voorstopper als geen an der, maar zijn aanstaande trai ner, Arrigo Sacchi van AC Mi lan, wil de andere kwaliteiten van Rijkaard gaan gebruiken. „Als ik honderd procent fit ben, dan ben ik voor vier plaatsen binnen een elftal inzetbaar. Die van libero, stopper, centrale middenvelder en rechtshalf. Op JTfftCk. al die plekken kan ik uit de voeten. Sacchi wil me op het middenveld hebben. Dat maakt mij niet uit. Maar op dit mo ment is er maar één ding dat voor mij telt: en dat is het Ne derlands elftal", aldus Rijk aard, die een geweldig frisse indruk maakt in de Europese titelstrijd. Hij speelde als enige de hele voorbereidingsfase en is na vier wedstrijden uit het echte toernooi nog steeds ver rassend fit, .a - „Sommigen zeggen dat dat met mijn gedwongen rustpe riode te maken heeft. Volgens mij maakt het niet uit. Spelers die een heel seizoen achter de Ontgoocheling bij Frank Rijkaard na het verlies tegen it Sovjetunie. „Voetbal is emotie tenslotte." FOTO ANP rug hebben, laten hier ook veel zien. Ik zou eerst een volgend Europees kampioenschap moe ten spelen, met een heel seizoen achter de kiezen, om echt te kunnen vergelijken." Dat volgende toernooi om de Europese titel (in 1992), waar voor Nederland zich in de ter- minplogie van Rijkaard eerst maar eens moet plaatsen, zal met het wereldkampioenschap van 1990 de toptoernooien van de jonge Nederlandse generatie kunnen worden. „Ik doe niet graag voorspellingen over dt toekomst. Maar we moeter. vaststellen dat deze ploeg wel jong is. Velen van dit team gaan door. Mits de vorm 1 en de andere omstandighedet zijn ook in orde, dan kunnen wij op dit Europees kampioen schap voortborduren. Maai nogmaals, eerst moeten we oas plaatsen voor dat wereldkam pioenschap in Italië", aldus de speler, wiens hart bepaald of de spreekwoordelijke moord kuil moet lijken. Door Bert Willemsen UNTERHACHING „Scheisse, die strafschop voor Nederland had toch nooit gegeven mogen wor den. Dat was een grof schandaal!" De stamgas ten van café Marxhof in het vriendelijke plaatsje Unterhaching, even ten zuiden van München, ra ken niet uitgepraat over de uitschakeling van hun Mannschaft door Oranje. Al helemaal niet, omdat het Nederlandse voetbal gezelschap kwartier heeft gemaakt in het plaatse lijke hotel Huber. 'Wat een pech', roepen de Duitsers in koor. En eerlijk is eerlijk, hoe verdiend de suc cessen van de Nederlandse ploeg ook zijn, over de mede werking van vrouwe Fortuna heeft de brigade van generaal Rinus Michels bepaald niet te klagen. „Aan geluk heeft het ons inderdaad niet ontbroken", erkent Erwin Koeman in de plaatselijk feestzaal, waar de journalisten zich om de Ne derlandse voetballers ver dringen. „Maar dat dwingen we ook af door ons aanval lende voetbal." Erwin Koeman, met zijn 26 een dik jaar ouder dan broer Ronald, zou zowaar gaan den ken, dat een talisman hem in derdaad geluk brengt. Om zijn hals bungelt aan een gou den ketting een hanger in de vorm van een handje. Het is een verjaarsdagscadeau van Eli Ohana, zijn Israëlische clubgenoot bij Mechelen. 'You always go save', zo luidt het motto van het symbool. Erwin Koeman viert feest na de overwinning in Hamburg op West-Duitsland. - fotoanp ERWIN Koeman is één van de verrassingen van het Europees voetbalkampioenschap. Als Europa Cup winnaar met KV Mechelen, maar zonder enige illusie, meldde de oudste van de twee Koeman-broers zich in het trainingskamp van Oranje. Hij leek genoegen te moeten nemen met een rol als stand-in van Arnold Mühren, voor het geval het zware EK-toernooi de krachten van de belegen middenvelder zou slopen. Er win Koeman verscheen na de verloren openingswed strijd tegen de Sovjetunie echter plotseling in het Oranje-team en daar lijkt hij niet meer uit weg te branden. „Ik denk dat ik er ook in de finale bij ben", zegt de 'nieuwe' Erwin Koeman lachend. Erwin Koeman: „Er staat een soort vredesduif op. Die moet zorgen dat je altijd veilig bent. Ik ben niet zo gelovig als de Israëliërs, maar ik vind het toch leuk." Sinds een maand of negen bungelt de geluks- brenger op de borst van Koe man, die gedurende die pe riode louter voorspoed kende. „Of het daaraan ligt, weet ik niet. In een wedstrijd heb ik dat ding ook niet om. Dat is me te lastig." Erwin Koeman zoekt liever naar minder mysterieuze ver klaringen voor zijn interna tionale doorbraak. „Veel heb ik te danken aan mijn vertrek naar Belgie", zegt hij. „Bij KV Mechelen ben ik een andere voetballer geworden. In Bel gië ontmoet je veel meer weerstand dan in Nederland. Je moet vechten en daardoor ben ik lichamelijk veel ster ker geworden." De technische voetballer van FC Groningen en PSV veranderde dus in een Belgisch bijtertje, dat zelfs te gen rode kaarten aan liep. Het is niet de enige veran dering in het spel van Erwin Koeman. „Taktisch ben ik er ook op vooruitgegaan. Trai ner Aad de Mos heeft me op zeven, acht verschillende plaatsen gezet. Daar leerde ik veel van." Een brave jongen als hij is, liet Koeman zich van links naar rechts door het elftal schuiven. „Dat moet niet te lang doorgaan, anders gaat het ten koste van je spel", vindt hij. „Daarom ben ik blij dat ik de laatste maanden bij Mechelen een vaste plaats aan de linkerkant van het mid denveld heb gekregen. Mijn spel op het EK zal De Mos er ook van overtuigd hebben, dat daar mijn toekomst ligt." Maar ook in Oranje moet Er win Koeman zich af en toe een jojo voelen. Tegen Engeland en Ierland speelde hij als te ruggetrokken spits, tegen West-Duitsland posteerde coach Michels hem op het middenveld. Een aanpassing aan de tegenstander blijkt de oorzaak van deze wijziging te zijn geweest. Erwin Koeman: „Het was puur toeval. De Duitsers zette op het laatste moment een derde aanvaller, Mill, in en toen moest ik terug. Dat kreeg ik kort voor de wedstrijd te horen. Ik was er wel gelukkig mee. Want op het middenveld heb ik het grootste gedeelte van mijn voetballeven gespeeld. Daar ligt mijn kracht, daar kan ik mijn capaciteiten benutten. Als aanvaller mis ik de start snelheid. Dan kom ik vaak net een stapje te kort." Ofschoon Erwin Koeman in tegenstelling tot zijn broer nooit voor Ajax voetbalde, speelde de Amsterdamse club toch een belangrijke rol in zijn carrière. Drie jaar gele den besloot hij naar KV Me chelen te gaan, omdat Ajax hem te lang aan het lijntje hield. Enkele maanden gele den meldde zich opnieuw een vertegenwoordiger van Ajax bij Koeman. Maar die heeft het in Mechelen zo goed naar de zin, dat hij voor drie jaar bijtekende. Als klap op de vuurpijl maakte hij met zijn club de Europa Cup 2 buit op Ajax. In die wedstrijd maakte hij veel bombarie over een zware overtreding van Blind, die prompt uit het veld werd ge stuurd. Het heeft Koeman er niet populairder op gemaakt in Amsterdam, waar hij tij dens oefenwedstrijden van Oranje werd uitgefloten. „Het liet me koud", zegt Koe- Enuiw Koeman geniet van de onverwachte belangstelling voor zijn persoontje. man. „In de spelersgroep merk ik niets van die antipa thie, ook niet bij de Ajax-spe- lers. Zij zijn profs en weten hoe het er aan toe gaat. Je bent broodvoetballer en heb ik in een Europa Cup-finale maar één opdracht: winnen ten koste van alles. Dus moet je even toneelspelen als dat nodig is. Deze week in Ham burg tegen de Duitsers ging het precies hetzelfde. Maar daar hoor je niemand over." Voor Erwin Koeman leek het Europees kampioenschap niet meer dan een verlengstuk van het seizoen te worden. Het hoogtepunt van het voet baljaar, winst in de Europa Cup-finale, was immers ach ter de rug. Dat dacht hij ten minste. „Mijn enige doel was bij de selectie te komen. Toen dat lukte, had ik verder geen illusies meer. Ik had me voor bereid op een rol als reserve. Dat ik in de ploeg kwam, be tekende ook voor mezelf een enorme verrassing. Intussen was ik wel heel ontspannen naar het EK-toernooi toege groeid. Misschien kom ik juist daardoor zo goed uit de verf." De teleurstellende neder laag van Oranje in de eerste wedstrijd tegen de Sovjetunie speelde Erwin Koeman in de kaart. Plotseling verscheen hij in beeld. Koeman: „De ploeg speelde tegen de Russen zeker niet slecht. Maar Mi chels dacht toch dat er iets moest veranderen aan de lin kerkant. En daar hoor ik thuis. Het kwam voor mij on verwacht, dat ik tegen Enge land in de ploeg stond. Maar ik was er klaar voor. In de voorafgaande weken had ik keihard getraind. Als invaller in de oefenwedstrijden draaide ik lekker. Ik voet balde heerlijk ontspannen, had geen greintje last van ze nuwen." Vanaf dat moment kent heel Nederland de nieuwe Erwin Koeman. Dat wil zeggen de voetballer Koeman. „Vroeger was ik minder hard. Ik trok me allerlei zaken erg aan. Het zit in mijn karakter en dat kun je heel moeilijk verande ren. Ik weet het, veel mensen vinden mij een aardige jon gen. Ik voel er niets voor dat te veranderen. Ik hoef niet zo nodig steeds op de voorgrond te staan. Zoals mijn broer Ro nald, die enorm veel gevraagd wordt voor televisieprogram ma's. Voor mij hoeft dat niet. Zo zit ik nu eenmaal in elk aar. Wel ben ik in de laatste twee, drie jaar op het voetbal veld veranderd. Ik voetbal veel harder. Tegen de Duit sers is dat blijkbaar pas echt opgevallen. Maar het is niets nieuws. Zo speel ik al twee jaar. Alleen gebeurt het voor namelijk in België, waardoor je in Nederland toch wat op de achtergrond staat." Euro'88 heeft Erwin Koe man nadrukkelijk op de voor grond geplaatst. Daar staat het tegenvallende spel van broer Ronald tegenover. Hij heeft er een verklaring voor. „Je speelt nu wel tegen de top van Europa. De Europa Cup finale van PSV tegen Benfica maakte al duidelijk, dat Ro nald geen pas naar voren hoeft te zetten of hij wordt constant geschaduwd. De hoge verwachtingen zullen ook een zware druk op hem leggen. Tegen West-Duitsland speelde hij toch weer goed. Precies op tijd dus." Erwin Koeman zal zijn nieuwe hardheid en fysieke kracht zeker nodig hebben om zich vanmiddag in de Euro pese finale staande te houden - FOTOANP tegen de Sovjet-voetballers. Maar de confrontatie met de Russische 'Sbomaja' boezemt hem geen angst in. „De Sov jets hebben pas laat getoond dat ze ook aanvallend kunnen voetballen. De andere wed strijden speelden ze vanuit de verdediging. Als ik de Russen tegen ons zag voetballen.... Ze deden helemaal niets, dat was toch schandalig! Ik denk niet dat ze in de finale weer zo verdedigend spelen. Nee, ik ben niet echt onder de indruk van de Russen. We moeten al leen zorgen dat we niet zoveel balverlies lijden als de Italia nen in hun wedstijd tegen Rusland overkwam. Zij wis ten zich geen raad als twee, drie tegenstanders op hen af stormden. Toch is de oplos sing simpel. Als de Russen met zo veel mensen op de bal jagen, komen ze ergens an ders op het veld mankracht te kort. Dus daar moet de bal snel naar toe. We zullen veel met lange passes moeten wer ken. Inderdaad, dat is echt iets voor mijn broer Ronald. Ja, ik ben optimistisch over de finale. Al heeft iedereen in zijn achterhoofd zitten, dat het wel een zware klus wordt." Van onze speciale verslaggevi MÜNCHEN - De Frar man Michel Vautrot, terdag scheidrechter bij finale om het Europ< kampioenschap, heeft gevolg van een hartkwi zelf nooit gevoetbald, de UEFA en FIFA staat sinds jaar en dag hc aangeschreven. Tijdens het toernooi in We Duitsland was Vautrot, Van onze speciale verslaggever MÜNCHEN - Het meespe len van Vladimir Bessono\ die in de wedstrijd tege. Italië geblesseerd raakt aan de linkerknie, in de fi nale tegen Nederland is no onzeker. De Sovjet-verdediger ha gisteren nog steeds last van d blessure. Een definitieve be slissing zal pas vlak voor wedstrijd worden genomen. Mocht Bessonov onvol doende fit blijken, dan zal d Sovjet-bondscoach voor d rechterkant een beroep doen o Anatoli Demjanenko. In d plaats van de voor een duel ge schorste voorstopper Ole Koetsnetsov, die tegen Itali zijn tweede gele kaart kree; wordt waarschijnlijk Serge Baltatsja opgesteld. Vermoedelijke opstelling Sovjei unie: Dassajev; Bessonov of Dem janenko, Khidijatoelin, Baltatsj en Rats; Alejnikov, Litovtsjenk» Zavarov en Mikhailitsj enkoBela nov of Gotsmanov en Protassov. BONN - De veiligheid maatregelen bij het Eurc pees voetbalkampioenscha in West-Duitsland zijn vo gens minister van binner landse zaken Friedric Zimmermann afdoende g< bleken. Bij het opmake van de balans zei Zimmei mann gisteren in Bonn, d< het gevreesde vandalisrr voornamelijk is gekome van randgroepen, die voetbalsport alleen mis bruikten om de aandacht zich te vestigen. Volgens de Westduitse minist is de veiligheid van de suppo ters en de spelers geen mome 'n gevaar geweest. Binnen poorten van de stadions hebbi zich geen ongeregeldhedi voorgedaan. Zimmermann deelde m dat in de twee weken van de i telstrijd in totaal 1200 persom zijn gearresteerd. „Dat aant idinkt misschien wel hoe maar moet worden gezien relatie tot de massaliteit vi het toernooi, dat meer di 900 000 toeschouwers heeft g trokken", aldus Zimmermanr MÜNCHEN - De fin van het zesde Europ voetbalkampioenschap tweede keus. Italië-W Duitsland genoot een w geleden nog de voorke bij de internationale gers. Inmiddels is iedere er wel van overtuigd 'de beste ploegen van kwalitatief sterkste tc hooi aller tijden' vanm dag om half vier aan de trap staan. Euro '88, aangekondigd als beste toernooi aller tij( beeft zijn faam volle waargemaakt en Nederl en de Sovjetunie zullen v middag een unieke prest ■boeten leveren de gemiddf kwaliteit van het toemoo overtreffen. Geen enl Wedstrijd eindigde doelpi loos, in veertien EK-wedst oen werd 32 keer de roos troffen. En de golven van thousiasme rolden zelfs c tot op het ereterras. De ao

de Stem | 1988 | | pagina 12