rnooivan Gent ndtJjof 'Acties moeten stoppen' ONDERZOEK VAN LANDBOUW ECONOMISCH INSTITUUT: Winkels tijdens voetbalfinale gewoon geopend Achter het net vissen op de Westerschelde Oproep Van der Maas:4Geef ons de ruimte Wisseltruc dupeert winkelier Staf Dusarduijn wint een nieuwe auto in nationale vlucht Bomen wijken voor het asfalt Wandelvierdaagse geslaagd BIJ OPENING VAN ZLM-MANIFESTATIE OP NEELTJE JANS: NGEÏ BRIEK ennie Poppe egeviert op aaie wijze SAMEN BETER DREIGT SPECIALISTEN: GOES - De kampeerboer doet niets onder voor zijn collega die het alleen maar van de landbouw moet hebben. Het beeld van een agrariër zonder toekomst, die toeristen nodig heeft als bijver dienste, is volledig achterhaald. Extra prang VRIJDAG 24 JUNI 1988 ONDERZOEK: VISSERU GESLONKEN, VEROUDERD EN VERPLAATST Mooie vangst 'Vistoeristen' Lichtpuntje Chauffeur schept voetganger en rijdt door Genodigden bekijken de groentestand op Neeltje Jans. foto willem mieras f WIJ ZIJN WEGENS VAKANTIE GESLOTEN T/M 30 JUNI Specialiteitenrestaurant s, voorns en brasems on at met een handje l0]|. en wat plaatselijk ge! maden. En zo gaat het maar nimmer wanneet het verwacht. Onze eer- strips mislukten, loof het of niet, ze mis- n zelfs dramatisch dat lag niet aan de vis land of de visstekken' we hebben genoten. Het an onszelf. Niet goed ge- voorbereid, weinig elijke kennis en in eerde vistijd. Wat kan dan verwachten. Later en we onze kansen te ogen door op zeker te Niet het hele land af- -n, maar bij de tevoren aide visstekken blijven olhouden. Immers zoveel het Ierse visgebied is on- st. De vis weet nog niet wat een made is, of een Laat staan dat ze erin n. Ga daarom af op de tselijke kennis. Die is meeste op vissers inge" 'e guesthouses of farm- es meestal wel aanwezig, "e vismogelijkheden voor atervissen Snoek en n, Leitrim (Ballinamore) avan (Cootehill). Voor fo- oekt men beter Dongegal Mayo op, of Connemara, r dan wel oppassen dat niet verliefd wordt landschap, anders komt van vissen niets. Goed ken kan ook op de grote en, maar elk meer in den-Ierland heeft wel een e snoekstand, soms wal n van stuk... maar ook tigponders. Voor zeevis- acht ik de zuidwestkust ~m), het westen (West- Achill) en het noorden wnings, Bunbeg) het best laten we de andere dui den stekken maar onbe oken. Meer weten Bel het se verkeersbureau te Am- dam. Wie echt interesse ft, mag mij ook bellen ar niet vanaf 16 juli tot be- augustus, want dan ben .juist... vissen. te Sas van Gent te hou- jaar niet erg in de be ar nog bijna honderd in- lft minder. kkig is gekozen, want de anties zijn nu een week er. Daar komt nog bij dal dezelfde week ook in Axel toernooi werd gepland iswaar geen jeugdtoernooi r dat trok toch voor de keren aan. Een juiste oor- is altijd moeilijk te vin- zegt Joke van Quekel- ghe. de meeste categorieën lt men nu in poules. Twee les zijn er bij de 16-jarige ens, waarbij Jeroen Ever- uit Terneuzen als de sterk- geldt. Bij de 14-jarige jon- zijn er drie poules. Hier t de strijd te gaan tussen n-Loup van de Wiele, F rings en Laurens Visser, 'jl bij de meisjes de strijd dt gevoerd met als sterkste rion Copier. De in België nachtige Marion Copier 's ns de favoriete bij de 12-ja- n, terwijl Patrick Hint, k van Remortel en Eduard li de Wiele dat zijn bij de gens. 5e jongste categorie tot en t tien jaar wordt alleen bij jongens gespeeld. Hier is ike van Remortel uit Sas n Gent de plaatselijke favo- t voor de eindzege. Het toer- oi start maandag 27 juni en wordt voornamelijk Se' Beid vanaf 16.00 uur op de ba van tennisvereniging ive in Sas van Gent. in onze motorsportmedewerker XEL - Door een matige ikomst werd de vier® >nde van de RES-motor- osscompetitie voor licetl' ahouders ingekort tot tw® anches, waarin alle 'n' oudsklassen aan de stat' wamen. nder stoffige omstandighe®' irgden Bennie Poppe, R°n oens en Steven Mangnus t< og voor een aantrekkel'J^ edstrijd door rondenlang kaars wiel te blijven. UITSLAGEN „m 5 cc: 1. Martien Jansen (S'u pa. André van Espen (Axel), ick Piessens (St.-Jansteen)- 0 cc: 1. Benny Poppe (Melis" 2. Ronald Doens (Biervliet)- 0 cc: 1. Frank van Kruy»" lloosterzande). tOlM HTUVt Qosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever HULST - De Zeeuwse Patiëntenvereniging Samen Beter heeft de Landelijke Specialis ten Vereniging (LSV) met klem verzocht op te houden met alle acties, waarbij patiënten betrokken worden.Zo niet, dan dreigt de patiëntenvereniging zelf tegenactie te on dernemen. Volgens het bestuur van Samen Beter beschik ken de specialisten, die zijn overgegaan op één dag per week 'weekenddienst' te draaien, nog over formele en juridische beroepsmogelijkhe den om hun conflict met de overheid uit te vech- ten. „Voorts", aldus de brief aan de LSV, „is het bestuur van mening dat u met eventuele acties het maatschappelijk isolement van uw organisa tie vergroot, hetgeen nooit in het belang kan zijn van een goede gezondheidsdienstverlening". Samen Beter zegt patiënt-onvriendelijke ac ties altijd 'onaanvaardbaar' te vinden, maar vindt deze thans ook nogal voorbarig. „U dwingt het bestuur van Samen Beter te overwegen, ze ker bij uitbreiding van de acties, stappen te on dernemen die de belangen van de patiënten/ consumenten veilig stellen". Wat voor stappen dat kunnen zijn is nog niet bekend. Daarover moet het bestuur van Samen Beter zich nog be raden. Volgens secretaris mevrouw M. Hende- riks is een van de mogelijkheden om het Lande lijk Patiënten Platform in te schakelen en pro beren via de rechter de acties te verbieden. Overigens hebben zich bij Samen Beter nog geen boze patiënten gemeld, die zich door de spe cialistenactie tekort gedaan voelen. „Dat ver baast ons toch een beetje", aldus mevrouw Hen- deriks. „Want als je als patiënt die een specialist nodig heeft hoort dat je over een paar weken maar eens terug moet komen, dan is er toch alle reden om daar erg boos over te worden. Het gaat per slot van rekening toch over je eigen gezond heid". 'Kampeerboer niks minder' Van onze verslaggever Een mini-camping op het erf kan wel degelijk een vol waardig onderdeel zijn van de bedrijfsvoering. Tot die conclusie komt het Landbouw Economisch Instituut (LEI) dat een onderzoek instelde op verzoek van de Ver eniging voor Kamperen bij de Boer (Vekabo) en de pro vinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling in Zeeland. Van onze verslaggever NEELTJE JANS - „Geef ons de ruimte". Die in dringende hartekreet richtte voorzitter H. van der Maas van de Zuide lijke Landbouw Maat schappij (ZLM) gisteren tot provinciale en ge meentelijke overheden bij de officiële opening van de vijfjaarlijkse ZLM-. manifestatie op Neeltje Jans. Hij zag de grootscheepse ten toonstelling als een teken dat de landbouw zelf de moed niet opgeeft: 'een manifesta tie van ondernemingslust en eigen kunnen'. Maar de over heid moet wel de voorwaar den scheppen om land- en tuinbouw nieuwe kansen te geven. De ZLM richt die boodschap herhaaldelijk aan het kabinet, tot premier R. Lubbers persoonlijk toe, maar ook provincie en ge meenten spelen een belang rijke rol. „Zet de landbouw niet nog eens een extra prang op de neus middels beleidsbeslui ten die de landbouwproduk- tiemogelijkheden en de land- bouwbestaansmogelij kheden nog verder zullen verengen," aldus Van der Maas' directe boodschap voor het gezel schap, in de feesttent op Neeltje Jans. Na de opening werden op de klanken van een jacht hoornkorps de vlaggen gehe sen op Neeltje Jans, waar de genodigden een kijkje kregen op de talrijke bezienswaar digheden. De eerste dag van de manifestatie stond vooral in het teken van een mecha- nisatie-show. Vandaag (vrij dag) zijn de koeien aan de beurt tijdens een grote keu ring, waarvan onder andere prins Claus getuige zal zijn. En zaterdag is de dag van het paard. Tussendoor wil de ZLM een groot publiek lok ken met amusement en aller lei spectaculaire attracties, die zich in tegenstelling tot voorgaande uitgaves ook 's avonds afspelen. De ZLM koos Neeltje Jans als feestterrein omdat dat meer toeschouwers zou lok ken. Toch kon Van der Maas de spijt van de landbouw over de half open Ooster- scheldekering gisteren niet onderdrukken. „Zout moest toch zout blijven in deze vruchtbare zuidwestelijke Delta; en het zoete water zal dientengevolge voor velen van ons onbereikbaar en on verkrijgbaar blijven. Wij be treuren deze blijvende con- currentie-achterstand voor de mogelijkheden in de plantaardige produktiesector in ons werkgebied ten zeer ste," aldus de ZLM-voorzit- ter. Strijdig met de verwachtingen bleken boerderijen waar kam peerders welkom zijn, even groot als de zuiver agrarische bedrijven. De conclusie ligt voor de hand dat kampeerboeren ge- TERNEUZEN - Een Ter- neuzense winkelier is de dupe geworden van een wisseltruc. Een Frans spre kende man ruilde bij hem Oostduitse mark in tegen de koers van de Westduitse mark. De man ontving daardoor 220 gulden terwijl de marken maar 28 gulden waard waren. De winkelier merkte de vergissing pas op het moment dat hij het geld bij zijn bank wilde inwis selen. De gemeentepolitie van Ter- neuzen acht de kans niet uitge sloten dat er opzet in het spel is geweest en waarschuwt alert te zijn bij wisselen van vreemd geld. De 220 wandelaars werden af gehaald door de Steense Rat- tenband. Het laatste eind viel lopen viel de meesten dan ook niet zwaar meer. In het ge meenschapscentrum De Wa rande mochten de 75 wande laars die de tien kilometer en de 145 die de vijf kilometer hadden gelopen allen een her inneringsmedaille in ontvangst nemen. Mevrouw Mortier van de evenementencommissie van de Warande sprak lovende woorden uit aan de oudste deelnemer de 82-jarige A. Schout en reikte hem een at tentie uit. fff} rf'O "ÏXf i Van onze duivensportmedewerker GROEDE - G. Dusarduijn uit Groede is in de nationale wedvlucht, gehouden vanuit Sint Vin cent, winnaar gewonnen van een nieuwe perso nenauto. De nestor van de Zeeuwse duivensport had zich geen mooier verjaardagscadeau (hij werd afgelopen zondag 83 j aar) kunnen wensen. De autowinnaar werd maadagmorgen om 9.53 uur geklokt. Het is een vierjarige doffer die voor deze prestatie zorgde. Het dier is half van eigen kweek. De moeder van de vogel is van de duivenko- lonie van zijn Belgische vriend Dezutter uit Asse nede. De vader is eigen kweek. Met deze winst heeft de 'grootmeester' in de Nederlandse duivensport weer een succes geboekt bij zijn vele successen in de laatste vijftig jaar. Dusarduijn won ver schillende keren een na tionale wedvlucht, tal van Bondsconcoursen en provinciale wedvluchten. woon ondernemender zijn. Heel wat onder hen hebben nog andere nevenverdiensten, zoals de verhuur van kamers. En ze doen het niet voor niks. De on derzoekers becijferden een ge middelde arbeidsopbrengst van ƒ7400 in 275 uur. „Dit steekt gunstig af bij de arbeidsop brengst per gewerkt uur in de landbouw." Het boerenbedrijf en de camping bleken over het alge meen ook prima te combineren. „Wezenlijke beperkingen ten aanzien van de agrarische be drijfsvoering doen zich niet voor". En dat de kampeerboer als boer achterloopt is hele maal een fabeltje. „Wellicht behoren de kampeerbedrijven juist tot de blijvers omdat de ondernemer en zijn gezinsleden niet eenzijdig gericht zijn op en afhankelijk zijn van de land bouw," aldus het LEI. Het instituut waarschuwt wel dat 'ook deze markt zijn grenzen kent', en dat de kam peerboeren veel aandacht moe ten besteden aan de kwaliteit van het vakantieprodukt dat ze aanbieden. Maar het onderzoek rechtvaardigt toch de conclusie dat 'voor een aantal bedrijven het kamperen bij de boer als een integraal onderdeel van de bedrijfsvoering gezien moet worden'. me De bomen worden omgezaagd. - foto de stem cor j de boer Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Langs de Grindweg naar Hontenis- se, de weg tussen Kloosterzande en Ossenisse, zijn meer dan tweehonderd populieren ten dode opgeschreven. dergraven het wegdek en tillen het omhoog. Daardoor ontstaan gevaarlijke b.yitep, Nu de weg geheel gereconstrueerd wordt en een nieuwe laag asfalt krijgt wil men dergelijke ongemak ken in de toekomst voorkomen. In plaats van de gerooide bo men zullen te zijner tijd overi gens nieuwe jonge exemplaren worden aangeplant. De ongeveer 25 jaar oude bo men moeten wijken voor de re constructie van deze weg, waarmee deze week is begon nen. Aan de noordzijde van de weg moeten 148 bomen omge zaagd. Aan de zuidzijde zijn zat er zowat tachtig. Dat ze moeten verdwijnen heeft vooral te ma ken met hun wortels. Die on- SINT JANSTEEN - Twee maal zoveel deelnemers dan het vorige jaar, prachtig weer, routes door mooi natuurgebied en een goede organisatie. Zo luidde de conclusie gister avond na de afsluiting van de Steense wandelvierdaagse. Van onze verslaggever TERNEUZEN/OOSTBURG - De Zeeuwsvlamingen die niet van voetbal maar wel van winkelen houden komen za terdagmiddag niet voor gesloten deuren te slaan. De algemene intentie van de winkeliers is komende zater dagmiddag-als als het Neder lands voetbalteam de finale voor het Europees kampioen schap tegen Rusland speelt- - geopend te blijven. „Wij zijn tenslotte een dienstverlenende bedrijfstak", zegt Terneuzenaar Ververs, vertegenwoordiger van het Ko- QE WESTERSCHELDE, Pakweg anno 1600. Vanaf w lage dij ken zien Zeeuws-Vlamingen zee winden zonnen op platen. p de schorren snij den ze lamsoor en misschien stro- Ij01 ze de mosselbanken in ®e Braakman af. Hun be nige blik richt zich ook °P het water waarin ze een j.'Jke visstand weten. Pa- lng. platvis naar keus, ansjovis, haring, krabben, en, enigszins verdwaald ®°k steur, tonijn of tarbot, an garnalen geen gebrek, aar zeilen misschien wel ftOndprHov-, T u vonden aan de Schelde- oevers. Biervliet was niet voor niets haringstadje. Het geografisch instituut van de rijksuniversiteit Utrecht onderzocht wat er van over is. Misschien trappen de onderzoekers Ravensbergen en Scheele een open deur in, maar hun schets van de teloorgang, in enkele tientallen jaren, van een schoon viswater is schrijnend genoeg. Op de Westerschelde vist het mi lieu achter het net. enties van Cadzand tot oei, Een viswater om van smullen, eeuwenlang. bewijzen vishaken uit eyzer- en bronstijd, ge- Door Jan Jansen WAT IS er van over? Een vuile Schelde, zieke botten, een uit gedund garnalenbestand. Dag zeehond... De visserijsector moet wel bloeden. De paar vis sers die nog over zijn vangen minder, varen uit op relatief verouderde schepen, azen op andere vis, en verleggen hun jachtgebied naar de monding van het vuile estuarium. Ze kunnen de concurrentie met hun collega's in de Ooster- schelde nauwelijks aan. De Westerscheldevisserij is een bedrijfstak zonder toe komst, concluderen de onder zoekers. Die vier vissers uit Terneuzen zullen het wel opge ven, of verhuizen naar Bres- kens, waar opener en schoner water lonkt. Denken ze. Geen uit de lucht gegrepen veron derstelling, want ze doken in de archieven, trokken vergelijkin gen tussen Ooster- en Wester schelde, en interviewden tien tallen (oud)-vissers. Verhalen van voor de oorlog. Zo'n honderd scheepjes bevis ten toen nog de Westerschelde; de ongeveer vierhonderd vis sers hadden aan acht uur per dag genoeg voor een mooie vangst. Nu werken veertig vis sers op twintig schepen dage lijks vier uur langer om de bo terham belegd te krijgen. Gar nalenvisserij heet het van oudsher, en de bijvangsten zijn meegenomen. Ook dat veran dert: terwijl het met de garna len steeds minder gaat, kunnen de vissers van de Wester schelde feitelijk alleen nog con curreren met hun rondvis- vangsten. Kabeljauw in plaats van garnalen. Wat prefereert u? Op alle andere fronten is de Westerschelde als visgebied ruim overvleugeld door de schone Oosterschelde, en dat is anders geweest. Vervuiling doet de rivier de das om. Rond trekkende platvis is er minder gevoelig voor dan de lompe bot, een smakeloze vis die aan z'n geboorteplaats hecht als een bejaarde boer. Geen visser, die 'm wil slijten, maar botten met gezwellen zijn wel een graad meter: zo smerig is dit water nu. Garnalen moest je vroeger uit de zuidelijke Scheldearm heb ben: veel en goed. Nu nog zijn de peldiertjes uit de monding van de Westerschelde 'de grootste en de beste'. Maar, zeggen de onderzoekers, 'de garnalen die ten oosten van Vlissingen worden gevangen zijn veelal kleiner en na het ko ken minder rood'. Op de vis mijn ligt de prijs zo'n twintig procent lager. Geen wonder dat vissers uit Terneuzen een bij verdienste zoeken. Rondvis, maar ook 'vistoeristen': tegen een schappelijk tarief de pas van Terneuzen over en de vis, mocht je wat vangen, mag je houden. En opeten desnoods. Een leuke attractie, maar geen zaak om toekomst op te bouwen. 'Bij gelijkblijvende omstandigheden lijkt de visse rij op het middendeel van de Garnalenvissers maken hun netten klaar - foto de stem dick de boer ning houdt zelfs Smit-Kroes tegenover de Belgen de poot stijf voor een schone Schelde. De omstandigheden blijven niet gelijk. De Utrechtse onder zoekers zien een lichtpuntje dat misschien wel sterker wordt: een lichte verbetering van de waterkwaliteit. „Veel vissers vonden de situatie rond 1980 op zijn slechtst. In die tijd was er sprake van veel zieke kabel jauw en paling. Sinds enige ja ren is de situatie iets verbe terd." Hoop doet leven, vissen misschien ook Wel! Westerschelde minder perspec tief te hebben,' concluderen de onderzoekers, aan de voorzich tige kant. 'Bij gelijkblijvende omstandig heden'. Misschien zijn ze daarom voorzichtig. Je weet het maar nooit, we moeten op timistisch blijven. Uiteindelijk zit er een beleidsplan voor de Westerschelde in de pen, waar aan echt alle instanties mee werken. En per slot van reke- ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV). „Als driekwart van Nederland voor de buis zit kun je voor het res terende kwart, dat dan rustig wil winkelen, je zaak niet slui ten. Ikzelf kijk graag voetbal, maar zodra er een klant in mijn winkel verschijnt wordt hij geholpen zoals ik altijd mijn klanten help. En zo denken mijn collega's er ook over". Ververs wordt in zijn stand punt bijgevallen door Piet Ver- duijn, voorzitter van de Winke liersvereniging Oostburg. „Wij blijven gewoon open. We heb ben ook het geluk dat de wed strijd wat laat op de dag valt. Ik verwacht niet dat we er erg veel schade van ondervinden. Maar voor die mensen die wil len winkelen moet je gewoon open zijn, dat staat voor mij als een paal boven water". OUDENBOSCH - De Oudenbossche politie heeft gisteren inwoner H. (32) aangehouden omdat deze na een aanrijding was doorge reden. De vrouw stapte uit haar auto en werd daarbij geschept door een personenwagen, bestuurd door H. Die laatste verzuimde om te stoppen. Een voorbijgan ger zag de aanrijding, her kende de man en informeerde vervolgens de politie. De vrouw hield lichte ver wondingen aan armen en be nen aan de aanrijding over.

de Stem | 1988 | | pagina 9