ist-i in Zware kritiek op Beckenbauer WIMBLED( Ehlvest: MICHELS: 'HALF-FITTE SPELERS OPSTELLEN GAAT ME TE VER' m «r Duitsers willen slag slaan op zwarte markt Helmut W< m UFA w Inlijsten doe je (zelf) bij Lijst-in. Veemarktstraat 13 4811 ZB Breda telefoon 076-221309 X") VRIJDAG 24 JUNI Moskou MÜNCHEN - „Finale? De vijfde in veertien da gen zul je bedoelen. De vorige wedstrijden heb ben we ook met het pistool op de borst gespeeld." EK VOETBAL vfM pttSTEM SPORT 2 LONDEN - Wie een week speld zou hebben dat er op derlanders verder zoude; McEnroe, zou ter plekke eei psychiater gekregen hebber r DE STEM partners in kreatieve dienstverlening Van onze correspondent Rink Drost BONN - Franz Becken- bauers jeremiade vlak na Duitslands nederlaag in Hamburg tegen de Neder landers heeft bij de grote Westduitse dagbladen (die wegens hun vroege druk- tijdstip pas donderdag op de wedstrijd van dinsdag kon den terugkomen) een bij zonder slecht onthaal ge kregen. Unaniem noemen de sportre dacteuren Beckenbauer een slechte verliezer, die in zijn commentaar de werkelijkheid niet onder ogen heeft willen of kunnen zien. 'Wanneer zelfkennis de eer ste weg tot verbetering is, dan is het met de toekomst van het nationale voetbalelftal slecht gesteld', meent Harald Stenger in de Frankfurter Rundschau. De 'fatale foutieve inschatting 'van het spelverloop' door Bec kenbauer en de 'onterechte om kering van de werkelijkheid in het spelverloop' door zowel Beckenbauer als de spelers noemt de Rundschau 'be vreemdend, ja zelfs alarme rend'. Verderop schrijft Stenger: 'Zo kwam het in deze van mi nuut tot minuut hartstochte lijker gespeelde partij tenslotte zoals het moest komen: niet het gemiddelde collectieve engage ment gaf de doorslag, maar het ensemble met talrijke indivi dualisten, die met elkaar vir tuoos optraden, besliste de met spanning geladen ontmoeting in zijn voordeel. Niet de kunst zegevierde over de strijd, maar kunst en strijd verenigden zich tot een spectaculair succes'. In de Süddeutsche Zeitung (München) is het oordeel over Beckenbauer en zijn Mann- schaft beslist niet milder. 'Bec kenbauer heeft de technische en tactische superioriteit van Oranje niet willen toegeven. Of kunnen. De voetballers uit het westelijke buurland liggen op die uit de Bondsrepubliek een ontwikkelingsfase voor van minstens enkele jaren'. Ver derop in zijn analyse schrijft Ludger Schulze: 'Kohier, Bo- rowka, Thon, Mill, en hoe ze al lemaal heten, zijn in tegenstel ling tot Koeman, Rijkaard, Gullit, Wouters of Van Basten eenvoudig geen grote persoon lijkheden binnen en buiten de lijnen. Ook dat is een foute con clusie geweest uit de wedstrijd tegen Spanje'. Uit de affaire Littbarski/ Mill moet volgens de Süddeut sche Zeitung wel boosheid zijn ontstaan, met name in het Ne derlandse kamp. 'Terwijl zijn spelers de goedkope truc van het merk links knipperen, rechts afslaan toegaven, beloog de teamchef op hetzelfde mo ment de internationale open baarheid. En zijn assistent Hol- ger Osieck verdedigde de nogal infantiele draai. Alsof een oude vos als bondscoach Rinus Mi- chels zich door zo'n simpele be driegerij zou laten afbluffen! De Nederlanders daarentegen zijn in staat in de strijd om de hoogste eer te concurrreren. Vooral wanneer ze zo geprik keld worden als door de Duit sers in de kwestie Mill/Litt barski. Of al eerder, toen plot seling de DFB-schare in het Parkhotel Jesteburg resideer de, dat eerder door de Neder landers bindend was geboekt. Geen fijne streek'. In Duitslands als beste krant beschouwde Frankfurter All- gemeine Zeitung (FAZ) trekt Roland Zom in twee artikelen van leer tegen Beckenbauer en zijn pupillen. Na een lange ti rade over de volkomen onjuiste voorstelling van zaken door de teamchef concludeert hij: 'De teamchef mag dan op bepaalde punten niet geheel ongelijk hebben gehad, een woord over het eigenlijke Duitse deficit zou hem toch als wijzer hebben geëtaleerd. Doch Franz Bec kenbauer zag het voor iedereen duidelijke feit over het hoofd, dat de Nederlanders gewoon weg de betere voetbalspelers waren'. De desinteresse in de Sovjet unie omtrent de prestaties van het Russische voetbalelftal in de strijd om de Europese titel is woensdagavond omgeslagen in grote jubel. In de straten van Moskou werd de winst op de Italianen uitgebreid gevierd. Met toeters en spreekkoren werden de prestaties van de voetballers luister bijgezet. Direct na het laatste fluitsig naal troffen vrienden, buren en onbekenden elkaar in de stra ten en op de pleinen. De min dere prestaties tegen Neder land en Ierland waren direct vergeten, in de lofbetuigingen werd de ruime triomf op de En gelsen ook nog meegenomen. De algemene tendens in de ge sprekken was duidelijk: 'Nu pakken we de Hollanders ook nog'. Zelfs de Russische staatste levisie ontkwam niet aan de ju bel en feestvreugde. De anders zo stoïcijnse nieuwslezeres Je- lena Kovalenko kondigde de winst in Stuttgart met brede lach aan. Zij feliciteerde de vijftig Russische toeschouwers in West-Duitsland, trainer Lo- banovski en de spelers met 'dit grandioze spel'. Ook de journa listen lieten elke objectiviteit varen en beschreven de presta tie van 'hun' spelers met de mooiste volzinnen. Zelfs de schrijver Boris Pasternak, auteur van Dokter Zjivago, werd geciteerd: 'Het schemer licht overschaduwde het felle licht'. De vreugde over de winst ontsteeg zelfs deze planeet. Vladimir Titov en Moessa Ma- ranov, die zich al geruime tijd in het ruimtestation MIR be vinden, reageerden met groot enthousiasme op de triomf. Zij vroegen het controle-centrum het mogelijk te maken de fina lewedstrijd direct door te zen den naar de MIR. Want, zoals Titov vertelde: „Nu worden we ook Europees kampioen." Vier blessures bij Oranje Hoe dan ook, veertien jaar na de verloren WK-finale te gen West-Duitsland keert het Nederlands elftal terug in het Olympia-stadion van München. Ditmaal is de finale tegen de Sovjetunie en gaat het niet om wereld-, maar Europees goud. Het zware EK-programma heeft zijn tol geëist, want het Oranje-kamp telt vier gebles seerden. Ruud Gullit en Erwin Koeman tobben met enkelbles sures, Ronald-Koeman onder vindt hinder vah zijn gekwet ste wreef en Wim Kieft heeft last van een bloeduistorting op zijn knie. „Ze willen allemaal spelen", zei Michels gisteren in het on derkomen van Oranje in Un- terhaching. „De vraag is alleen of ze topfit zijn zaterdag. Vrij dag gaan we kijken hoe de vlag ervoor staat. Als trainer moet je het verantwoord vinden niet helemaal fitte spelers op te stellen. Eentje gaat nog wel. Het is het typische gevolg van toemooi-voetbal. Ook in 1974 hadden we die problemen. Met Rensenbrink, Rijsbergen en Jansen." Ook de Sovjets likten giste ren in het 250 kilomter ver derop gelegen Ruit hun won den. Belanov en Bessonov zijn geblesseerd. Mogelijk dat eerstgenoemde zaterdag tegen Nederland speelt. Over de in zetbaarheid van verdediger Bessonov bestonden veel twij fels. „Mentaal èn fysiek is dit een loodzwaar toernooi", aldus Mi chels. „Er zijn twee uitstekende halve finales geweest, die za terdag nauwelijks te evenaren zijn. Je ziet het trouwens va ker, dat dè wedstrijden in de halve finales gespeeld worden. Zoals we dinsdag na de 0-1 te gen West-Duitsland gespeeld hebben, zo uniek... In de laatste DOOR TED VAN LEEUWEN jaren zijn er weinig goede fina les geweest. Die van 1974 was echt een uitzondering." Michels denkt wel te kunnen afrekenen met het typisch Ne derlandse trauma het op het moment van succes te laten af weten. Zoals in 1974. Michels: „Er is een fijn onderscheid. In 1974 was er geen hond die Ne derland als favoriet zag. Nu zijn we de torenhoge favoriet. Dat heeft invloed op spelers. Veertien jaar geleden was het bereiken van de finale al een hoogtepunt. Maar deze jongens hebben het in zich het karwei af te maken." Michels, die op 3 juli bij Bun- desliga-club Bayer Leverkusen begint, beschouwde de winst op West-Duitsland als een per soonlijke triomf. Hij zegt er zich ook niet aan te storen, dat Beckenbauer en diens spelers nogal laatdunkend reageerden op de Nederlandse zege. „Als het chauvinisme groeit, neemt de realiteitszin af. En ze zijn hier nogal chauvinistisch. Maar van Westduitsers win nen, betekent om tal van rede nen een extra genoegdoening. Als ik op 3 juli in Leverkusen begin, heb ik dat alvast in de rugzak. Dat is toch lekker." Blind op winst rekenen mor gen in zijn afscheidswedstrijd als bondscoach („Een terugkeer is onmogelijk.") doet Michels evenwel niet op voorhand. Dat Nederland bijna twee weken eerder in Keulen met 1-0 van de Sovjets verloor, zegt hem echter ook weinig. „In Keulen Bondscoach Michels (foto boven) staat de pers te woord in het onderkomen van Oranje in Unterhaching. Ook Lobanovski (foto links) gaf gisteren zijn visie op de komende finale. - FOTO'S WIL NILWIK/ANP hebben we een klasse-wed strijd gespeeld, de Sovjets ove rigens ook. Wij domineerden, we hebben teveel risico geno men en daarvan hebben de Russen geprofiteerd. De les is dat we rustiger moeten zijn als er niet meteen gescoord wordt. In ons voordeel spreekt dat de spelers weten onnodig verloren te hebben. Er leven revanche- gedachten. Wel is iedereen on der de indruk geraakt van het geen de Russen tegen Italië hebben laten zien. Dat was in drukwekkend." Dat de twee beste ploegen de finale bereikt hebben, staat voor de bondscoach buiten kijf. De internationale verwachting dat groep 1 de sterkste was, heeft Michels vooraf al gesto ken. „Dat was blad- en zend- tijdvulling. Nieuwsgierigheids bevrediging. Onze groep heeft de twee finalisten voortge bracht, kennelijk was groep 2 de sterkste. Hoewel, de ver schillen zijn gering. Voor het zelfde geld hadden hier West- Duitsland en Italië gestaan." „Qua voetbal vind ik Rus land en Nederland de beste ploegen. Aanvankelijk was ik ook erg onder de indruk van het Italiaanse spel. Maar die zijn verdronken in de wedstrijd van de waarheid. Nee, ik ben niet geschrokken van de Russi sche hardheid. Tegen ons schoffelden ze er ook op los. Maar niet uit brutaliteit. Wij zijn in ons bewegingsspel net iets te snel voor ze." „De Russen hebben zich in het toernooi enorm verbeterd", vindt Michels. „In de wedstrijd tegen ons gingen ze gebukt on der de druk van het niet mogen verliezen. Ze hebben aan zelf vertrouwen gewonnen, ze zijn fors gegroeid. Ze beheersen alle aspecten van het spel. Dat geldt ook voor Oranje. In de finale is grote kwaliteit te zien. Meer is er in Europa niet voorhanden en gelukkig wordt de kwaliteit niet in destructieve zin ge bruikt." „In Keulen hebben we teveel geluisterd naar de roep van het volk, dat om aanvallen schreeuwde. Naast voetbal moet er ook meer strijd gele verd worden, vandaar dat ik met die vier licht geblesseerden toch een slag om de arm houd. Of we geleerd hebben van onze fouten in de eerste wedstrijd valt moeilijk te zeggen. Elke wedstrijd heeft zijn eigen wet ten. En in de finale van het Europees kampioenschap gel den weer andere." Donderdag 23 juni Met opgeruimd gemoed uit bed. Om half tien meld ik me op het trainings complex van VfB Stutt gart. Het leven van alledag begint weer. Ik hervat, zonder een dag vakantie, mijn werk als trainer. Achttien van de 23 selec tiespelers zijn aanwezig. Onder hen drie nieuwelin gen, de Joegoslavische inter national Katanec en de een eiige tweeling Nils en Olaf Schmaler, beide jetigdinter- nationals en afkomstig van Eintracht Braunschweig. De drie internationals, die deelnamen aan het EK, ont breken nog. Zij hebben negen dagen vakantie. Op 1 juli verwacht ik hen als we naar ons trainingskamp gaan. Hulptrainer Willy Enten- mann en ik laten de spelers gymnastiekoefeningen doen en we spelen een partijtje. We zijn ruim een uur bezig. Een televisieploeg van de SWF volgt de eerste training met een camera. Ook alle be langrijke Stuttgarter journa listen zijn er, onder wie Klaus Schlatter van Bild, de man die tijdens het WK in 1974 werd ingeseind over de zwembad-affaire rond Oranje in hotel Krautkramer in Hil- trup. Hij wilde er niets over schrijven, maar hij tipte, om dat hij zijn journalistieke hart liet spreken, wel de hoofdredactie in Hamburg. Die aarzelde geen moment en publiceerde deze scoop on middellijk. Ik denk nog altijd dat wij door deze rel de WK- finale hebben verloren. De opwinding binnen de groep was toen erg groot. Het ver baast me trouwens dat er tij dens dit EK nog geen rel rond Oranje was. Een brave groep Ook Vaclav Jezek, nu trainer van Sparta Praag, is een aan dachtige toeschouwer bij de training. De oud-Feyenoord- trainer heeft de 'dubbel' ge wonnen in Tsjechoslowakije. Hij spreekt nog goed Neder lands. Hij oriënteert zich over de voetbalvorderingen tij dens dit EK. Al met al een fijne en plezie rige start van vaat een uitste kend seizoen moet worden. Ik heb nu een puike en goede groep, die vooral defensief sterker is geworden. Ik hoop op een nog hogere klassering dan vorig seizoen. Mijn spelers praten na de training met mij over de EK- finale. „Zal zaterdag een Si berische koude over Neder land vallen?", vraagt Fritz Walter. Eigenlijk niemand geeft Oranje een kans tegen de sterke, snelle en atletische Russen. Alleen Mauricio Gaudino, onze middenvelder van Italiaanse afkomst, ge looft in Nederland. Hij denkt dat de Russen het niet voor de vijfde maal kunnen opbren gen zo'n krachtenverslin- dende en temporijke wed strijd te spelen. „Anderhalf uur spelen op de helft van je tegenstander, dat kan aifen een computer", vindt hij. Gaudino wordt misschien binnenkort geruild voor Tho mas Berthold, die nu bij Ver. ona speelt. Berthold is ooi een international. Hij teilen mag weg bij zijn Italiaan club. Gaudino (21) wil echter nog een jaar bij Stuttgart blijven om te leren. Tijdens de lunchpauze hoor ik van de secretaresse van club dat veel mensen uit Ne. derland bellen. Zij willen trio mij nog kaartjes voor de fi. nale bemachtigen. Ik kon echter niemand meer helpen Maar ik hoor ook dat voor veel Oranje-fans het EK. toernooi eigenlijk al voorbij is en niet meer stuk kan, er ook gebeurt. De Duitsen zijn verslagen en dat tvapen- feit bestond tot voor kort bi hen alleen in een mooi droom. Alles wat Oranje x terdag nog bereikt, is meegi nomen, zo proef ik de ming in mijn vaderland Maar ik denk er anders m mijn generatie heeft twee- maal in en tegen het gastland! moeten spelen voor de m- reldtitel en beide keren verle ren. Voor het eerst Oranje zaterdag tegen andere gast in een finale, unieke kans om de mythe wi het Oranje van 1974 ietsje-pietsje af te zwakken. speelt an De middagtraining bestel uit allerlei loopoefeninpen een uur lang. Ik kijk toe controleer of iedereen mijl trainingsprogramma tijde» de vakantie heeft afgewerkt Ik ben tevreden over hetgm, ik zie. Ik word geïnformeerd over persconferentie van de Russi sche trainer Lobanovski Nellingen-Ruit. De report» vertelt dat hij voor het eert erg open is. Ik zeg dat hij nooit zal zijn. Ik weet dat li zes trainingsblokken heel slechts vier ervan zijn b( kend. De andere twee hij nooit prijs. Ook nu hij dus niet aan glasnost. Lo banovski geeft ure! toe dat hi pas zaterdagmorgen, als na een medisch onderw weet of alle spelers fit zijn, beslist of Rusland op nieuw fore-checking en prtt sing zal spelen. t gem Ik geef na de training een» durend interview aan het Ut derlandse vakblad 'De Voel baltrainer'. Ik geef enkele in drukken prijs over dit toet nooi. Euro'88 is tot nu toeW mij het beste Europese toet nooi, dat ik ooit heb gezien. En wie weet wat we zate dag in München nog ztilk zien? MÜNCHEN - Het gaat nog maar heel langzaam, maar de voorboden van het sup porterslegioen van het Ne derlands elftal zijn inmid dels aangekomen in Mün chen. Wat voor de voetbal lers straks de vocale steun in het Olympia-stadion moet bieden, druppelt de Beierse hoofdstad haast on opgemerkt binnen. Twee Hollanders deden giste ren hun uiterste best om wèl op te vallen. Het betrof twee Rot terdammers, die constant op en neer wandelden over de Ma- riënplatz in het centrum van München. Eén van de twee droeg haast liefdevol een grote mascotte van het EK, het ko nijn Bernie, dat voor de gele genheid een oranje shawl om geknoopt had gekregen. Op hun shirts stond de tekst: Hol land Tour in Germany 1988. Het opmerkelijkst aan hun uit monstering was echter een groot, uiteraard oranje van kleur, kartonnen bord met daarop de noodkreet: 'Wir brauchen karten für EM-end- spiel'. Ze trokken wel veel be kijks, de twee Hollanders, maar eventuele bezitters van kaarten liepen door alsof hun neus bloedde. Wie in München van zijn kaartjes af wil, wacht tot mor gen. Er wordt een groot aantal Nederlanders verwacht, van wie het belangrijkste deel geen toegangsbiljet heeft voor de fi nale. Men rekent erop zijn slag te kunnen slaan op de zwarte markt. Dat de zwarthandela ren in Hamburg met stapels tickets bleven zitten, deert de Zuidduitsers niet. Zij verwach ten een graantje te kunnen meepikken van de gekte in Holland, die waarschijnlijk vele duizenden Oranje-suppor ters naar Beieren zal drijven. „U belt zeker uit Holland? U hoeft niet om kaarten te vra gen. We hebben niets." De ba liejuffrouw van het hoofdkan toor van de Volksbank in Mün chen is bijna overspannen. Na een mededeling op de Neder landse televisie dat spijtoptan ten, na de uitschakeling van West-Duitsland en Italië wor den dat er geacht veel te zijn, hun kaartjes konden inleveren bij de Volksbank-filialen in München is ieder kantoor van die instelling gisteren zo onge veer plat gebeld. „Het slaat nergens op wat er in Holland gezegd is", mopperde de balie juffrouw. „Er is geen sprake van dat bij ons kaartjes terug gebracht kunnen worden." Een woordvoerder van het bespreekbureau ABR, dat de voorverkoop voor de finale in handen heeft gehad, bevestigde het gevoel dat op een normale wijze niet aan toegangsbiljet ten te komen is. „Niemand le vert iets terug in. Iedereen wacht tot de dag zelf. Ik ver wacht dat er dan veel kaartjes te koop zullen zijn bij het sta dion. Maar hoe meer Nederlan ders daar op af zullen komen, hoe hoger de vraagprijs zal lig gen." Een medewerkster van het reisbureau Roever in Amstel veen, die gedacht had mini maal drieduizend kaarten te DOOR CHRIS VAN NIJNATTEN krijgen, reageerde verbitterd op de gang van zaken rond de verstrekking van kaartjes aan de finalist. „Het is een drama, gewoon een drama. We moeten SCHIPHOL (ANP) - Het Nederlands voetbalelftal keert zondag niet op Schip hol terug van het Europees kampioen schap. Transavia Airlines, dat het elftal vervoert, deelde dit donderdag mee. Schiphol kan de verwachte massale op komst van supporters niet aan. Onderzocht wordt nu welke luchthaven wel in aanmerking komt voor de terugkomst van het elftal. De ministers Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) en Van Eekelen (Defensie) over leggen daarover. Transavia Airlines voert de komende dagen verder geen supportersvluchten uit naar München, de finaleplaats van het EK-voetbal. De luchtvaartmaatschappij verwacht een sta king, vandaag, van Griekse luchtverkeerslei ders. Dit betekent dat toeristenvluchten van en naar Griekenland verschoven moeten wor den naar het weekeinde. Transavia houdt daardoor geen capaciteit over voor suppor tersvluchten naar München. Ook Martinair vervoert geen voetbalsupporters. Deze maat schappij heeft, net als Transavia, capaciteits problemen. De KLM en dochteronderneming NLM voe ren het komende weekeinde wel extra char tervluchten uit naar München. De KLM zet daartoe morgen een Airbus en twee DC 9-toe- stellen in. De lijndienst - normaal gevlogen met een Boeing 737 - wordt daarnaast ook met een Airbus uitgevoerd. De NLM voert morgen vier chartervluchten naar en van München uit met twee F 28- en twee F 27-toestellen. Alle beschikbare stoelen op de lijndiensten en chartervluchten naar München van de KLM en NLM zijn overigens volgeboekt. Bij de Duitse luchtvaartmaatschappij Luf thansa in Amsterdam was er donderdag tele fonisch geen doorkomen aan, nadat bekend was geworden dat Lufthansa wil proberen eindstrijd-kaartjes van teleurgestelde West duitsers terug te kopen om ze vervolgens in Nederland te slijten. Mocht Lufthansa er in derdaad in slagen finale-kaartjes in Neder land te krijgen, volgens de hoofdvestiging in Frankfurt werden er gisteren slechts enkele tientallen aangeboden, dan worden die op zijn vroegst vandaag via de vestiging aan de Am sterdamse Vijzelstraat aan de man/vrouw ge bracht. zoveel mensen teleurstellen, plaats van drieduizend ticke krijgen we er honderdvijftl Dat is toch treurig gewoon." Ook het spelershotel Oranje, hotel Huber in Untei haching, wordt belaagd d# kaartenjagers. Daar is vi officiële mededelingen echt niets meer te halen. Wie wedstrijd Nederland - Sovje unie wil bijwonen, zal op bonnefooi naar Beieren moeten reizen. Soms levert' resultaat op. Eén van de j. kigen is Winny Bogers uit Bt da. Hij dook gisteren al München op en bleek zowel München zelf als in Stuttgal beet te hebben gehad. „Ik 1* nu vijftien kaartjes bij elta gescharreld. De goedkoo[1. zijn al honderd gulden, dat valt nog mee voor wedstrijd", aldus de I naar. „Maar ik blijf hier dei mende dagen en hoop nog' een en ander los te kui® peuteren. Ik verwacht na® lijk een hoop vrienden, die al maal het stadion in moeten' dat gebeurt, hoe dan ook..." ZÜRICH (ANP) - Helmut Wecj berger, 35 jaar oud en sinds een semi-neoprof, heeft de 52ste R van Zwitserland gewonnen, de ste voorbereiding op de Tou France. pe bankemployee uit Innsbruck zich op weg naar Zürich in de ti etappe, die werd gewonnen door Nederlandse dienst (Peter Post) dende Zwitserse sprinter Urs Fre „iet meer verrassen door de Cam Steve Bauer, dan wel de Portugees cio da Silva. Hij werd, na Max Bul 1953, de tweede Oostenrijker, die wedstrijd op zijn erelijst liet bijsc ven. Oost Toch staan Michiel Schapers derde ronde van 'The Champio; roe in zijn eerste optreden na jaar niet verder gekomen dan Schapers verschafte zich al op woensdag een startbewijs te gen Ivan Lendl, Oosting ver sloeg gisteren de Nieuwzeelan- der Kelly Evemden (4-6 7-6 (7- i) 6-4 3-6 6-1) en kruist nu het iad van Mats Wilander en John McEnroe ging onderuit egen Wally Masur: 7-5 7-6 (7- i)6-3. Wie in Londen de kans heeft gekregen om McEnroe te mo gen aanschouwen, heeft con- itant het gevoel gehad dat hij ïaar een koorddanser zat te rijken. Valt hij wel of valt hij riet? Met andere woorden: laagt de Newyorker erin om rijn nieuwe imago van keurige ïuisvader in stand te houden of 'aat hij weer volledig door het int als de zaken niet naar wens ;aan? Die vraag werd drie weken m ;eleden in Parij s al gedeeltelij k «antwoord, toen hij tegen endl in de tie-break van de weede set door een lijnrechter en oor werd aangenaaid. Hij rerloor daardoor die tweede it, zodat het 2-0 werd in plaats an 1-1, en daarmee uiteinde- ijk ook dat duel, maar hij bleef ach netjes gedragen. Alsof de duvel ermee speel- gisteren was het van het- elfde laken een pak. Een on- ergeeflijke blunder van een jnrechter en McEnroe raakte e tie-break en daarmee de de set kwijt: 0-2 in plaats 1-1. Ook op dat moment hij zich als een misdie- aar gedragen. Na afloop stak ij de hand zelfs tot het oksel in igen boezem. „Zoals ik van- aag gespeeld heb, was een anfluiting", aldus McEnroe. deze manier kan ik niet ins een damestoemooi win- ;n- Het stonk gewoon, zo echt was het. Die fouten van lijnrechters waren onver- dijk, maar op de uitslag ebben ze niet veel invloed ge ld. Masur speelde degelijk, me zot eet hei I ner sta me voi wil spr gei list nei de ing set- me rijk gel pul is 1 weede i an leef igen m "eeflijk, Bel slet vai hee lee de sta def twe bor uit kni oge geb na der wa; gen gist BELFORT (ANP) - Jaan Eh heeft verrassend de leiding g [hen in het wereldbeker-sch toernooi in Belfort. De 25-j grootmeester uit Tallinn ver: donderdag in de achtste rond ^weed Andersson in negentien ton. Omdat wereldkampioen parov tegen Hjartarsson in tijd ®en huizenhoog gewonnen pc tot glippen en moest berusten i: "hse, kwam de Estlander een h voor. divest heeft een bescheiden ratini f Op basis daarvan moet hij in L A punten scoren. Na acht rc ceft hij al 6 punten. Het gevolg r overwinningen en vier remises De jonge grootmeester uit de gel stad van Keres brak in de schaa jd Pas vorig jaar door. In 1982 wei !n Groningen weliswaar Eur Jeugdkampioen, maar hij gaf e voorkeur aan zijn studie psycholoj voltooien, alvorens zich beroepsi ?P schaken toe te leggen. Twee jaa 'teen werd hij in het mini-wereld P'oenschap om de Russische titel d Op basis daarvan werd hij in 1987 ^onden naar het interzone-toemc e Joegoslavische plaats Szirak, d P zijn naam bracht. Daardoor pk 1 zich voor de kandidatenmatch

de Stem | 1988 | | pagina 6