KERKVORST MUDT WALDHEIM ZO VEEL MOGELIJK Lof voor Nederlandse ambassadeur in Moskou Rode Leger naar Nagorno-Karabach DE KORTJ Frankrijk wil zout alsnog in Rijn kieperen BUITENLAND hestem financi Deserteur hield zich 45 jaar lang schuil AMSTERDAM! DE STEM BUITENLAND VRIJDAG 24 JUNI 1988 WENEN - Voor zover mogelijk heeft paus Jo hannes Paulus II tij dens de eerste dag van zijn bezoek aan Oosten rijk geprobeerd de om streden president Kurt Waldheim te negeren. Ooorlog Crisis Ontmoeten 'Ambassade VS in Moskou slopen en weer opbouwen' SITUATIE LOOPT PLAATSELIJKE AUTORITEITEN UIT DE HAND NIEUWSOVERZICHT Chinees toerisme vermoeiend Partijloze biochemicus president Hongarije Wall Street houdt winst vast Zuidkoreaanse monniken op de vuist EG wil strengere regels tegen gifdumping Iraq bombardeert Iraanse olie-installaties Vlucht voor brandend fosfor in VS Iran en Frankrijk benoemen ambassadeurs Solidariteit: interne verdeeldheid DEN HAAG (ANP) - M naar zo'n groot mogeli; vliegtuigenfabriek Fokke de 49 procent (gewone a de Tweede Kamer hem d tigd. Recht Belang beursplein Prijshoudend T21 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Frankrijk wil het opgeslagen zout dat uit de kalimij nen in Elzas komt, vanaf 1998 terugkie peren in de Rijn. Tot die tijd wil de Franse regering het zout bovengronds opslaan om zo te voldoen aan het Rij n-zoutverdrag. Frankrijk moet de zoutlozin- gen vanaf januari volgend jaar met drie miljoen ton verminde ren. Vanaf 1987 gaat al een mil joen ton minder zout de Rijn in. In totaal komt er jaarlijks ze ven miljoen ton zout uit de laatste twee kalimijnen, waar van er een over enkele jaren wordt gesloten. Met die sluiting, redeneert Franskrijhk, wordt de zoutpro- duktie vanzelf minder. Een deel van het zout dat sinds 1987 bovengronds wordt opgeslagen en het zout dat er vanaf vol gend jaar bijkomt, wil Frankk- rijk proberen te slijten als we- genstrooizout. Ook daarmee moet de zoutberg worden ver minderd. Het is dan ook niet zeker welke hoeveelheden Frankrijk vanaf 1998 weer in de Rijn wil dumpen. De Franse regering heeft haar plan gisteren aan de an dere Rijnoeverstaten gepresen teerd. Vandaag praten minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) en andere ministers uit de betrokken landen over het Franse voorstel. Volgende week neemt het kabinet een besluit. Alle Rijnoeverstaten betalen sinds 1987 mee aan de Franse bovengrondse opslag. Neder land, dat als mondingsgebied van de rivier, het meest last heeft van de zoutlozingen, be taalt het grootste aandeel. Als de Rijnoeverstaten akkoord gaan met het Franse plan beta len zij tot 1989 mee aan de op slag. Begin dit jaar lanceerde de Franse regering het plan een deel van het afvalzout boven gronds op te slaan en een ander deel in de zee bij Duinkerken te kieperen. Dit plan ging echter niet door omdat de kosten door het vervoer per trein van het zout, te hoog zijn. De Nederlandse en Duitse waterleidingbedrijven zijn fel gekant tegen de Franse zoutlo zingen. Het zout tast de leidin gen in snel tempo aan en jaagt de waterleidingbedrijven op hoge kosten. Omstreden bezoek van paus Van onze correspondent In zijn toespraak tot Wald heim sprak paus Wojtyla met geen woord over het geruchtmakende bezoek van Waldheim aan het Va- ticaan, precies een jaar ge leden. Bij de officiële ontvangst door Waldheim in het presidentspa leis de Hofburg in Wenen, ver- Aan het begin van zijn vijfdaagse bezoek aan Oos tenrijk wordt paus Johannes Paulus II verwelkomd door president Kurt Waldheim. - FOTO AP meed de paus elke verwijzing naar het bezoek in Rome van de Oostenrijkse president, die internationaal in opspraak is gekomen door zijn oorlogsver leden. Ook in zijn korte toespraak op het vliegveld had Wojtyla het onderwerp niet aangesneden. Tegenover Waldheim en de le den van de regering herinnerde hij er wel aan dat 50 jaar gele den de 'Anschluss' van Oosten rijk bij Hitler-Duitsland tot stand kwam. Hij sprak over de „lijdensweg die Oostenrijk sa men met andere volkeren heeft moeten gaan onder een gruwe lijke tirannie". De huidige de mocratische staat met zijn vrij - heden „vormt een kostbare er-\ fenis, die zorgvuldig be schermd en verder ontwikkeld moet worden". Waldheim van zijn kant ver meed elke verwijzing naar de oorlog. Hij verwees wel naar „de vriendelijke ontvangst", die hij een jaar geleden in het Vaticaan had gekregen. „Ons gesprek bewees dat de betrek kingen tussen de Heilige Stoel en Oostenrijk onproblematisch en harmonieus zijn en ik ben bijzonder blij dat ze dat tot op de dag van vandaag gebleven zijn", aldus de president. Bij zijn tweede bezoek aan Oostenrijk is Wojtyla in een land gearriveerd, waarin de zaak-Waldheim niet langer de publieke discussie beheerst. Het rumoer rond de president is grotendeels verstomd. Wald heim, die sinds zijn verkiezing in 1986 internationaal volko men geïsoleerd is, blijft vastbe sloten zijn ambtstermijn vol te maken. Maar de affaire heeft het land niet alleen schade be rokkend. In Oostenrijk is een heilzame discussie over de oor log en het anti-semitisme op gang gekomen, zo zegt rabbijn Eisenberg van de orthodox- joodse gemeenschap in Wenen. „Als gevolg van deze crisis wordt er nu op vele niveau's gesproken tussen joden en christenen. Voor ons joden is het niet voldoende alleen maar beledigd te zijn. Natuurlijk, in Oostenrijk is anti-semitisme, maar ook veel Oostenrijkers zijn beslist geen anti-semiet. Men moet oppassen met ieder een over één kam te scheren". Dat de paus naar een offi ciële ontvangst van Waldheim gaat, kan Eisenberg begrijpen. „Het zou teveel gevraagd zijn om de paus wel naar Oosten rijk te halen, maar hem te ver bieden het staatshoofd te zien. We moeten wel precies kijken wat de paus doet, hoe hij zich gedraagt. Verloopt het kontakt zuiver protocollair of komt er ook persoonlijke warmte bij Drie jaar geleden toen paus Jo hannes Paulus op bezoek was in Nederland, weigerde de joodse gemeenschap hem te ontmoeten. Zo ver gaan de Oostenrijkse joden niet. Zij hebben vandaag een bijeen komst met Wojtyla. Eisenberg: „Wij begrijpen het standpunt van de Nederlandse joden niet. Natuurlijk zijn er problemen tussen het Vaticaan en het jo dendom. Maar de enige reactie is samen praten". NEW YORK (ANP) - De Nederlandse ambassa deur in Moskou, P. Bu- walda, en zijn vrouw zor gen voor een warme op vang van Sovjetrussische joodse emigranten, die op de Nederlandse ambas sade een visum voor Is raël krijgen. Dat schreef de New York Times don derdag in een artikel on der de kop 'Sovjet-joden bang voor verlies route naar de VS'. Sinds de Sovjetunie in 1967 de diplomatieke betrekkin gen met Israël verbrak, ver tegenwoordigt Nederland in Moskou de joodse staat. Tot die taak behoort onder meer het verlenen van visa voor Israël. „Sinds ambassadeur Bu- walda en zijn vrouw begin vorig jaar zijn gekomen, is de Nederlandse ambassade het meest gastvrije opvangcen trum in Moskou, niet alleen voor Sovjetrussische joden, maar ook voor diegenen die geen toestemming hebben gekregen te vertrekken", schrijft de Times. Volgens de Times is de Amerikaanse ambassade een bolwerk van politieke steun, terwijl de Buwalda's voor de visum aanvragers als familie zijn. Mevrouw Buwalda zet iedere morgen vroeg klapstoelen buiten neer voor ouden van dagen, die lange uren in de rij moeten wachten, zoals op een foto geïllustreerd wordt. Op diners vraagt zij de gas- Ambassadeur Buwalda - FOTO ANP ten om schaarse luxe artike len te laten liggen. „Eet al stublieft niet de bananen op. Laat ze liggen voor de refu- seniks", fluisterde mevrouw Buwalda volgens de Times eens tot gasten uit het Wes ten die op bezoek waren. De Nederlandse ambas sade is voor Sovjetrussische joden een zo belangrijk insti tuut dat er in veel Sovjet-ste den een bulletin in omloop is waarin de procedure en re gels van de Nederlandse am bassade staan. Die gids ver meldt volgens de Times ook privé-telefoonnummers van Nederlandse diplomaten in Moskou, waar je anders moeilijk achter kan komen. Volgens de Times bestaat onder de Sovjetrussische jo den de vrees dat de regerin gen van Israël en de Sovjet unie het op een akkoordje gooien om te verhinderen dat negentig procent van de emi granten naar de Verenigde Staten gaat, en niet naar Is raël, zoals de bedoeling van het visum is. Het is de Israë lische regering al jaren een doorn in het oog dat de meeste emigranten niet naar Israël komen. De Israëlische regering, schrijft de Times, heeft afgelopen zondag maatregelen genomen om er voor te zorgen dat de houders van Israëlische visa inder daad naar Israël gaan. „De beslissing die de Israëlische autoriteiten genomen heb ben, vermeldt geen enkele datum wanneer zij van kracht wordt", zegt ambas sadeur Buwalda in de Times. Binnenkort komt een Is raëlische consulaire delega tie naar Moskou. Officieel komt zij het werk van de Ne derlandse diplomaten niet overnemen, maar inspecte ren. De Sovjetrussische mi nister van buitenlandse za ken Edoeard Sjevardnadze heeft na zijn gesprek met de Israëlische premier Shamir, eerder deze maand in New York, duidelijk gemaakt dat de Israëliërs geen visa mogen uitgeven. Over de diplomatieke acti viteiten van de Nederlandse ambassade in Moskou ten be hoeve van Israël wordt wei nig gesproken en geschreven. De Nederlandse regering rapporteert daarover alleen aan de regering van Israël, en zelfs niet aan de Tweede kamer, omdat het vertegen woordigen van een ander land buiten de verantwoor delijkheid van het Neder landse parlement valt. De Prinses van Wales hijst zich in een 'Striker', een pant ser-verkenningsvoertuig.- Zij bracht gisteren een bezoek aan het 13/lSth Royal Hussars regiment bij Salisbury in het zui den van Engeland. - FOTO AP MOSKOU (UPI) - De politie in het Oekraïense dorp Sjevtsjenkovo heeft een de serteur uit de Tweede We reldoorlog ontdekt die zich 45 jaar lang verborgen had gehouden bij een familielid. Hij kwam alleen in het donker tevoorschijn. Volgens de Pravda Oekrajni deserteerde Ivan Kondratenko twee keer: eerst in 1941 en voor de tweede maal eind 1943. Na zijn eerste desertie, toen de Duitsers Sjevtsjenkovo in namen, leefde hij twee jaar verborgen. Toen de Sovjets het dorp op 95 kilometer ten zuid oosten van Charkov eind 1943 heroverden, werd hij weer in het leger ingelijfd, maar hij de serteerde een paar weken later opnieuw. Hij en zijn 74-jarige familie lid waren de enigen die het ge heim kenden en met succes bijna 45 jaar onder zich wisten te houden. WASHINGTON (DPA) - De nieuwe Ame rikaanse ambassade in Moskou, waarvan de bouw bijna is voltooid, kan beter weer geheel worden afgebroken. Zoals bekend zit het gebouw van boven tot onder vol met afluisterapparatuur. Het verwijderen van deze apparatuur is onbe gonnen werk. Het is beter een geheel nieuw ge bouw op té trekken. Tot die conclusie is een commissie van onafhankelijke deskundigen ge komen. Op last van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken stelden zij een onderzoek in naar het probleem. De woordvoerder van het ministerie, Charles Redman, verklaarde dat de regering niet voor september een definitieve beslissing zal nemen over de toekomst van het ambassadegebouw. Amerikaanse veiligheidsbeambten stelden vorig jaar vast dat de muren van het 120 mil joen dollar kostende gebouw 'vergeven' zijn van spionageapparatuur. Het acht verdiepingen tel lende gebouw, dat wordt gebouwd door Russi sche arbeiders, is eigenlijk één reusachtig af- luisterapparaat, zo luidden de bevindingen van de beambten. De Amerikaanse oud-minister van defensie James Schlesinger deed vorig jaar de aanbeveling de twee bovenste verdiepingen af te breken en opnieuw op te bouwen. MOSKOU (RTR) - Moskou heeft troepen gestuurd naar enkele Transkaukasische steden, onder andere naar de Armeense enclave Na- gorno-Karabach in Azer- bajdzjan, waar de plaatse lijke autoriteiten niet bij machte zijn de stakingen- golf een halt toe te roepen. Dit heeft het partij-orgaan Pravda donderdag gemeld. „Er zijn troepen gestuurd naar een aantal steden, ook in Na- gorno-Karabach", schreef de Pravda zonder te vermelden wanneer en voor welk doel het leger is ingezet. „Het ziet ernaar uit dat de si- tuatie niet erger kan zijn. Het is alsof de Armeense bevolking onder massa-hypnose dag in dag uit de straat op gaat voor bijeenkomsten en demonstra ties", vervolgde de krant in een sombere beschouwing over de situatie in de enclave, dat aan sluiting bij Armenië wil. De Opperste Sovjet ('parle ment') van Nagorno-Karabach, die het Kremlin heeft opgeroe pen zich te beraden over de aansluiting bij Armenië, heeft de arbeiders in de hoofdstad Stepanakert deze week opge roepen weer naar hun werk te gaan. Dat is volgens de plaatse lijke Opperste Sovjet de beste manier om aan te tonen dat de bevolking politieke zelfstan digheid aankan. De Pravda merkte echter op dat de arbei ders vastbesloten zijn van hun werk weg te blijven totdat de kwestie naar hun tevredenheid is opgelost. „Dat is een ernstige bedreiging voor de perestrojka van Michail Gorbatsjov", aldus het blad. „Achter de leuzen van de pe restrojka zijn demagogische uispraken verscholen. Maar het helpt de perestrojka niet als de arbeidssector in het gebied vrijwel verlamd is". „De orga nisatoren van de beweging hebben deze in een impasse doen geraken. Ik heb de wan hoop gezien in de ogen de men sen. Zij begrijpen het absurde van deze methoden van zelf- uitputting, maar kunnen er niets tegen doen. De affaire is te ver gegaan", aldus de Prav- da-correspondent ter plaatse. Stepanakert, waar 35.000 mensen wonen, ligt al een maand stil door stakingen. In Nagorno-Karabach, dat voor 1923 deel uitmaakte van Arme nië, is 80 procent van de bevol king van Armeense afkomst. Als gevolg van de etnische on rust tussen (islamitische) Ar- zerbajdzjani en (christelijke) Armeniërs die de afgelopen maanden al aan zeker 35 men sen het leven heeft gekost, ver laten Armeniërs nu Azerbajdz- jan en trekken Azerbajdzjani uit de Armeense Sovjetrepu bliek. De reden waarom het le ger is ingezet is mogelijk om de stroom van mensen te controle ren en eventuele nieuwe onlus ten te voorkomen. De Sovjet-historicus Roj Medvedev zei woensdag tijdens een persconferentie in Moskou dat de spanning in Nagorno- Karabach oploopt en dat veel mensen wapens dragen. „Er zijn genoeg wapens om enkele legerdivisies uit te rusten", al dus Medvedev. BEJING - Uitgeput van de bezienswaardigheden in de grote stad, rusten drie Chinese toeristen op een bankje uit. Elke dag bezoeken zo'n 30.000 Chinezen de Verboden Stad, de voormalige zetel der Chinese keizers. BUDAPEST (RTR) - De communistische partij van Hongarije heeft een 74-jarige biochemicus die geen lid van de partij is, gekozen tot staatshoofd in het raam van een ingrijpende her- vorming die volgende week wordt uitgevoerd. Afgezien van de formaliteit van goedkeuring door het parlement, dat aan staande woensdag voor een zomerzitting van een dag of drie bijeenkomt, wordt de enzymoloog Bruno Straub het enige staatshoofd in Oost-Europa dat geen lid van de communisti- sche partij is. „Hij is onafhankelijk", zei een hooggeplaatste partijfunctionaris. Uit andere bron werd vernomen dat Straub er mee heeft ingestemd de grotendeels ceremoniële functie te vervullen tot 1990, wanneer naar men verwacht de grondwet wordt herschreven. NEW YORK (UCN/ANP) - De effectenbeurs van Wall Street heeft donderdag de forse winst van de voorgaande dag vrijwel volledig weten vast te houden. De Dow Jones-index van dertig industriële aandelen, die woensdag met 43 punten steeg, moest slechts 3,91 punten inleveren om te sluiten op 2.148,29. Er no teerden 653 fondsen hoger en 832 lager. De omzet was met 186 miljoen aandelen duidelijk kleiner dan de 216 miljoen van woensdag en werd bovendien vertekend door transacties voor het incasseren van dividend. De koersen stonden onder druk van winstnemingen. Daardoor lag de Dow Jones-index vrijwel de hele dag onder het slotniveau van woensdag. Het verlies werd echter nooit groter dan tien punten. De dollarkoers moest op de valutamarkt in New York wat terug. Tegen het slot van de handel werd een koers genoteerd van 2,0080 gulden na een slotkoers van 2,0125 gulden in Amsterdam. SEOUL (RTR) - Honderden Zuidkoreaanse monniken hebben gisteren met stokken en stenen tegen elkaar gevochten om het bestuur over een boeddhistische tempel in Seoul. De politie deelde mee dat 13 monniken werden gewond. Het gevecht brak uit toen een groep monniken die met stalen pijpen en houten stokken waren gewapend, de Bongun-tempel bestormden om er wedijverende priesters en boeddhistische volgelingen uit te verdrijven die het nieuwe hoofd van de tem pel niet accepteerden.Een 500-tal vrouwelijke volgelingen be toogden later op luidruchtige wijze voor de tempel tegen de aanval. Enkele honderden agenten van de oproerpolitie waren in de buurt paraat, maar grepen niet in. BRUSSEL (IPS) - De Europese Gemeenschap gaat er hard a trekken om de wetgeving over de uitvoer van giftig afval aan te scherpen. Dit staat in een verklaring die de commissie van de EG gisteren in Brussel uitgaf. „Het is de hoogste tijd dat concrete stappen worden gezet om de kwalijke praktijken aan te pakken", aldus de verklaring. Een woordvoerder van de EG zei dat de commissie dit najaar waarschijnlijk in oktober, een nieuwe richtlijn zal doen uil gaan aan de lidstaten. De vorige richtlijn stamt uit 1986. Di( hield in dat gif alleen uitgevoerd mag worden naar landen dit van te voren op de hoogte zijn gesteld van de aard van he transport, toestemming hebben gegeven voor de levering en machte zijn het afval op verantwoorde wijze te verwerken. NICOSIA (AP) - Iraakse oorlogsvliegtuigen hebben gisteren II Iraanse olie-installaties gebombardeerd. Het waren de zwaarste bombardementen op economische dos- len in Iran van de afgelopen weken meldde het Iraakse persbu reau INA. Bij het bombardement zijn zes doelen in de olievel den van Ahwaz in Khuzestan getroffen en in brand geschotei Tegelijketijd werd de terminal Kagsaran in het noorden vané Golf gebombardeerd. Van Iraanse zijde werd de Iraakse mel ding niet bevestigd.Sinds begin mei hebben Iraakse vliegtuig» geen uitgebreide bombardementen op economische doelen i« Iran meer uitgevoerd. CROFTON (UPI) - Duizenden mensen in Kentucky zijn tot gis terochtend gevlucht voor een wolk van zich langzaam uitbrei dend uiterst giftig fosforgas. Het gas ontsnapte uit een in brand geraakte tankwagon Crofton in het zuidwesten van deze staat. De tank vloog*oewel"de geestdrift"^!^'^^^ StreetV^ woensdagavond in brand, toen de helft van een vrachttreu ag tevoren aan de dag legde in Amster- ontspoorde, enige kilometers ten noorden deze plaats. Zeker! am inmiddels sterk verwaterd was, ook mensen werden opgenomen wegens ademhali ngsmoeilij khe- 1 rinn'J den. De wolk rook en gas verspreidde zich over een breedte vai tachtig kilometer en bleef hangen doordat er bijna geen win „i8" „b a' en ,oe aardige winsten te ---------- |««en. De algemene stemmingsindex «9 met 0,2 punt tot 91,7. De omzet was met een totaal van ƒ1,5 l d, waarvan ruim ƒ700 miljoen in stond. Zij reikte bij het aanbreken van de dag tot één kilomets1 hoogte. De brandweer greep niet in, uit vrees dat blusmiddelfl het drinkwater zouden vervuilen. Vliegen over het gebied wed verboden. Er raakte niemand ernstig gewond, maar wel moes andelen, zeêr'bë'hoorlijk abligatiemarkt opende nagenoeg veranderd, maar trok in de loop van de aan- 06 meest verhandelde staatsle- NICOSIA/ PARIJS (AP) - Iran en Frankrijk hebben gisterfl eelal lets' hoger." B'n<le Va" de da® ambassadeurs in eikaars hoofdsteden benoemd. Een week leden werden de diplomatieke betrekkingen tussen beide ten al zeker 5.000 mensen worden geëvacueerd. 8e' 6 de aandelen vroeg Philips opnieuw icucii weiucii ue uipiuuiauene ueiieivtviogeii lussen ueiuc l3h- "dacht Na de forse winst van de vo- den hersteld, na de vrijlating van drie Franse gijzelaars in Li] a9 werd het electronica-aandeel bij banon. 3 70 d6 T26' van ruim 2 mi|joen stuks Frankrijk benoemde Christian Graeff, oud-ambassadeur i' lurs waTp!hiii!Slt?2,10.0ït<iOp de optie" Libanon en Libië, tot gezant in Teheran. Iran benoemde Al m omzet van mim^nnm Ahani, directeur generaal voor Westeuropese zaken van ht eeste beleggers wilden calls kopen -_u—ps Akzo behoorde in de ochtend ook nog fcmLi j rs* maar uiteindelijk sloot het «miefonds onveranderd op ƒ124,20. govens vergrootte de winst van de vo- «ag met een dubbeltje op ƒ47,30. 10,80 vooruit naar ƒ37,70. Ko- Hijke Olie ministerie van buitenlandse zaken, tot ambassadeur in Pa rijs.Eerder deze maand onderhandelden Ahani en Graeff ne: elkaar in Genève over het herstel van de betrekkingen. Iran® Frankrijk herstelden de betrekkingen op 16 juni, na een breuk die 11 maanden duurde. NEW YORK (AP) - De verboden Poolse vakbond Solidariteit wordt verlamd door interne tegenstellingen en de leiding vat de bond verkeert in een staat van verval. Dit heeft Andrft js de daa Gwiazda, een lid van het Nationale Comité van Solidarity n bericht van het bestuuf datïe woensdag in New York gezegd. Volgens Gwiazda heeft Solid»' 'aandeel, zoals eerder voorspeld dit deft tenminste gelijk zal bliiven hekelde pEN HAAG (ANP) - TNO, de organisatie voor toege past natuurwetenschappe lijk onderzoek, heeft vorig ,aar een verlies geleden van 67 miljoen gulden, nadat in 1986 en 1985 nog enkele mil joenen winst was behaald, pit blijkt uit het jaarver slag over 1987. pe vooruitzichten voor 1988 zijn nog onzeker, aldus ir. W.A. de Jong, voorzitter van de Raad van Bestuur van TNO, gisteren in een toelichting op het jaar verslag. Tegenover rond 617 Gro De Kamer ging unaniem aki tot deelneming van de staat i de gewone aandelen, gekopp aandeel van 51 procent priorit Om het staatsaandeel zo groot mogelijk te doen zijn, zal een tweede claimemissie noodzake lijk zijn. De eerste claimemissie kreeg respons van 70 procent van de bestaande aandeelhou ders, met als gevolg dat het staatsaandeel op dit ogenblik niet meer dan 15 procent is. De minister van economische za ken sluit niet uit dat ook na de tweede emissie, die waar schijnlijk dit najaar wordt ge presenteerd, nog geen 49 pro cent wordt gehaald. Dan heeft de staat het recht om het resterende bedrag van de verstrekte 212 miljoen gulden staatssteun aan Fokker in aan delen om te zetten. Als de tweede emissie niets zou ople veren zou dat neerkomen op het omzetten in aandelen van 176 miljoen gulden, aldus de minister. Met de banken en Fokker vindt overleg gaande over het meest geschikte mo ment voor de tweede emissie. Ook over de volgorde waarin het vliegtuigconcern aange gane leningen gaat aflossen, wordt nog onderhandeld. De Korte wees op het belang van Fokker bij vervroegde af lossing aan de banken, ten einde de rentelasten zo veel mogelijk te beperken. Ook over de volgorde van aflossing - ook de overheid heeft aanspraken op terugbetaling - zal in de herfst een beslissing vallen. De beoogde kostenreductie bij Fokker moet 200 miljoen gulden op jaarbasis gaan ople veren, waarbij het aantal ge dwongen ontslagen door een groter natuurlijk verloop en betere interne verplaatsingen is teruggebracht van ongeveer 400 tot 75. MSTERDAM (ANP) - Het Beursplein liet raderdag over het algemeen een goed 'ijshoudende stemming zien. De vaste ,was daar zeker een oorzaak van, aar was D.™ beter op ƒ231,60, ƒ110 M Sl00t tW6e dubbe"ies 'a9er Wehry werd ƒ1,50 lager ver- d °P ƒ104,30. Dit handelsaandeel riteit onvoldoende antwoord gegeven op de in 1986 door - gering afgekondigde algemene amnestie, waarbij honderd® activisten van de bond vrijkwamen. De amnestie was een uil daging aan het adres van Solidariteit maar de bond heeft toegeworpen handschoen niet opgepakt, zo zei hij. De leidi van Solidariteit wordt geplaagd door interne verdeeldheid de Nationale Commissie van de vakbond is sinds 1984 niet m» bijeen geweest, aldus Gwiazda. Solidariteit was ook niet staat eensgezind te reageren op de liberalisering het Pool» maatschappelijk leven van de afgelopen jaren. gelijk zal blijven bekoelde w -.„oiTie enigszins. Het slot lag Ah H9tr,°PJ104.30. li K!°m na de winst van de vorige n'„™.Je kwartaalcijfers bekend wer- n°S ƒ0,60 door naar ƒ80,60.

de Stem | 1988 | | pagina 4