UITBLAZEN Het gevecht om de 'vleespotten van het Pentagon' Casino-schandaal Niedersachsen tart politici Geweld houdt de honger en armoede in stand JAARVEE Geslaagd po Hossen op straat J r)E STEM BINN _DESTÉM_ FRAUDE BIJ DEFENSIECONTRACTEN LIJKT HAAST ONVERMIJDELIJK JARENLANG VLOEIDE ILLEGAAL GELD IN DE PARTIJKASSEN OORLOGEN IN ETIOPIË EN SOMALIA VERJAGEN HULPVERLENERS DE STEM CO DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 24 JUN11988 WIM KOCK UTRECHT (ANP) - He lijke gezondheidszorg bezuinigingen onderbei trische ziekenhuizen ei tingen neemt het aanta gelukken hand over hai toe. VOETBAL is belang rijk. Heel belangrijk. Dat staat nu wel vast. Vooral als het tegen de Duitsers gaat. Voetbal overstroomt de sportpagi na's zodat veel ervan in het 'serieuze' deel van de krant terecht komt. Tot in de commentaarkolom Voetbal dringt door tot in alle rubrieken van alle media. Van morgen luisterde ik in de auto naar het preekje dat onder de titel Reflections dagelijks door de wereldomroep van de BBC wordt uitgezonden na het nieuws van negen uur (GMT). Aan het woord was een in mooie gedachten gespeciali seerde journalist. Meestal zijn de sprekers geestelijken van zeer uiteenlopende kerkgenoot schappen. De journalist had het over voetbal en voetbalvan dalisme. Hij haalde een be vriende en met veel gevoel voor humor gezegende rabbi aan die zich hardop had afgevraagd wat er eigenlijk tegen is dat voetbalsupporters elkaar de hersens inslaan. Waarom niet naar de Romeinen gekeken en die vechtlust gekanaliseerd en benut tot vermaak van het volk? Geef de vandalen na de voetbalwedstrijd het speelveld om er elkaar te lijf te gaan. Pik er een paar uit voor een gladia torengevecht. Gooi er desnoods wat hongerige leeuwen tussen en de tribunes stromen op nieuw vol. Het gaas en de hek ken staan er al. Vroeger, had de rabbi gezegd, leerden we de jeugd immers ook vechten om haar vervolgens naar echte oor logen te sturen. Na 'Reflections' kondigde de omroeper een aantal pro gramma's aan. Een daarvan was het roek-programma van Andy Peeble, the teenagers' friend. Daarin zouden we drie minuten reggae te horen krij gen, ik citeer: 'opgedragen aan de aanvoerder van het Neder landse voetbalteam dat zaterdag in de finale speelt.' Ik bedoel maar. Voetbal is oorlog. De met de jaren vermenselijkte Rinus Michels, die zijn onaandoen lijkheid heeft afgelegd en nu ook een gat in de lucht springt, lacht, kust en accolades uit deelt, deze haast nieuwe Rinus (Raainus noemden de Engelsen hem nog steeds terwijl ze de 'i' van Michels al wel bijna correct hebben leren uitspreken) zul je het niet meer horen zeggen. Hij is nu voetballiefhebber. Voet bal gaat hem boven alles en hij is de enige Nederlander die vrij is van rancuneuze gevoelens je gens de Duitse Mannschaft. Tegen Duitsland echter is voet bal wel degelijk oorlog. De goal van Marco van Basten was een bevrijding en daarom hosten, voor het eerst sinds mei 1945, de Nederlanders weer op straat, braken er overal spon taan bevrijdingsfeesten uit. 'Italiaanse toestanden', noem den sommige kranten dat. Niks Italiaanse toestanden. Italianen doen zo omdat ze voetbalgek zijn. Zijn wij voetbalgek? Vraag het aan de penningmeesters van het betaald voetbal. Nee dus. Er is maar een gebeurtenis die Nederlanders in het holst van de nacht, uitzinnig van vreugde en met de vlaggen ge heven op straat houdt, om er te hossen en te dansen, elkaar te omhelzen en politiemannen te verwennen met sympathie: het afschudden van een Duits juk. Niets anders. Wat gebeurt er met ons als Oranje tegen Duitsland speelt? Waarom gaat het nooit over? Hoe komt het dat jongeren, meer dan twintig jaar na 1945 geboren en geen of slechts heel vage herinneringen aan 1974 hebbend, ook al met de Duit sers in hun maag zitten? De spelers, zelf jong, halen de ver klaringen voor hun speciale ge- betenheid op de Duitsers uit het heden. Het zijn arrogante, oncollegiale spelers die het te genstanders aansmeren van gele kaarten tot voetbalkunst hebben verheven. Rotzakken dus eigenlijk. Duitsers. Duitsland verslaan! Ik was me bewust van de primitieve gevoelens die in me opkwamen en wat nog verontrustender is: ik stond ze mezelf toe. Naakte moffenhaat („wat een varkens kop heeft die vent", terwijl er alleen maar hevige inspanning en pijn op het gezicht van de Duitser stonden te lezen), mee dogenloos chauvinisme, bloed dorst, wraakzucht en tenslotte een onpeilbaar diepe en bene velende Schadenfreude. Ik zat daar in mijn stoel, zo reali seerde ik me, slechts in één op zicht van de hooligan te ver schillen, namelijk dat ik me niet op straat bevond om een Duitse winkelruit in te slaan. Als dat je overkomt terwijl je niet eens zo'n voetballiefhebber of -kenner bent, ga je, als na de euforie de kater komt, twijfelen aan de gezondheid van je ver stand. Maar de volgende dag bleek dat ik die gevoelens met honderdduizenden anderen had gedeeld. Sommigen waren er toen zelfs nog lang niet over heen, terwijl ik ten minste kon zeggen dat ik de allerlaatste spontane opwelling van vreug de, de vorige avond om tien mi nuten voor middernacht, had voelen opkomen. Daarna was het over gegaan. Van de voetbalellende ben ik echter nog niet af. De Rus sen vind ik ook niet sympa thiek. Het zijn geen Duitsers, maar daarmee houdt het wel op. Als Oranje in de finale van Italië zou verliezen, zou ik er geen traan om laten. 'We' heb ben immers de Duitsers gepakt. Daar draaide het hele EK om toen eenmaal vaststond dat we ze tegen zouden komen. Maar van de Russen zie ik Oranje zeer node verhezen. Het móet dus weer en dat is heel verve lend kijken als je niet precies begrijpt wat er op het gras alle maal gebeurt. iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiT? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jo Wijnen HOGE functionarissen van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie heb ben - tegen betaling - ge heime informatie doorge speeld aan fabrikanten en leveranciers van wapen tuig, die daardoor in staat waren gemakkelijker en tegen veel hogere prijzen defensiecontracten af te sluiten. De Pentagon-kantoren van vijf op non-actief gestelde topfunctionarissen zijn verze geld. Bovendien zijn bij 15 fa brikanten en hun 'consul tants' onderzoeken ingesteld. Een en ander was het resul taat van een onderzoekscam- pagne dat vorig jaar begon. Dat onderzoek leidde tot het afluisteren van 4764 telefoon gesprekken. 671 daarvan le verden belastend materiaal op. Waarschijnlijk zijn veel meer dan 5 functionarissen bij het 'verkopen' van infor matie aan consultants en fa brikanten betrokken. Het Pentagon-schandaal heeft intussen ook een poli tieke inktvlekwerking gekre gen. De republikeinse senator Charles E. Grassley maakte bekend dat hem al in 1985 was gebleken dat er iets mis was met het aanschaffingsbeleid van het Pentagon. Maar de ministeries van Justitie en Defensie legden het door Grassley verzameld bewijs materiaal naast zich neer. „Justitie zat gewoon te sla pen", aldus Grassley. De republikeinse senator uit Iowa was nog niet uitge sproken of een boze Justitie minister Meese belegde een persconferentie waarop hij op zijn beurt bekend maakte, dat sinds 1985 43 vervolgingen zijn ingesteld tegen functionaris sen die geheime gegevens aan wapenfabrikanten hebben doorgespeeld. Dat leidde tot 35 veroordelingen en de terugbe taling van 32 miljoen dollar aan de Amerikaanse staat. Toch klonk de verdediging van Ed Meese weinig overtui gend. Het nu bekend gewor den schandaal werpt een wel zeer schril licht op de wijze waarop de miljarden dollars, die het Pentagon voor aan het aankopen van wapens en ma terieel ter beschikking heeft, worden besteed. De Reagan-regering heeft de afgelopen zeven jaar met geld gesmeten. De defensie- kosten werden drastisch op gevoerd om Amerika opnieuw sterk te maken. De onlangs afgetreden defensieminister Caspar Weinberger moest het Justitieminister Meese ...weinig overtuigend... FOTO ANP karwei van de 'wederopbouw' van de Amerikaanse strijd krachten opknappen en hij deed dat met een hoogst op merkelijk onbuigzaamheid en een niet aflatende ijver. Er werd enorme orders verstrekt aan duizenden klei nere en grotere fabrikanten en leveranciers. Op de beste ding van de 1300 miljard dol lar die het Pentagon tussen 1981 en 1986 uitgaf, werd nau welijks toegezien. Weinberger toonde zich veel meer een po liticus dan een manager. Het is overigens niet alleen Weinberger die verantwoor delijk is voor het uit de hand lopen van de aanschaffings procedures van het Pentagon. Aan iedere nieuwe defensie order gaan lange politieke ge vechten vooraf, waaraan de leden van het Amerikaanse Congres - die nu overigens moord en brand schreeu wen - met soms meer dan grote ijver deelnemen. De congresleden zijn de gevange nen van het zogenaamde 'Bork Barrel System'. Individuele senatoren en afgevaardigden worden, on der druk van de achterban, gedwongen zoveel mogelijk werk en orders voor hun thuisstaten of districten los te krijgen. Ze zijn daarom voortdurend doende iets uit de 'vleespotten' van Washing ton te graaien met het oog merk hun kiezers aan zich te binden. Dat heeft de afgelo pen jaren geleid tot een hope loze en totaal onoverzichte lijke versnippering van zeer grote defensieorders. Zo sleepte Rockwell Inter national de opdracht in de wacht de omstreden nieuwe Bl-bommenwerper te ont wikkelen en te bouwen. Daar mee was een bedrag van 30 miljard dollar gemoeid. Het verkrijgen van een dergelijke superorder is geen eenvoudige zaak, temeer omdat het be drijf de politici - c.q. de con gresleden - moet beloven zo veel mogelijk toeleveringsbe drijven in zoveel mogelijk staten en districten over de gehele VS in te schakelen. Bij de bouw van de BI werden daarom maar liefst 5200 toele veranciers en kleinere bedrij ven betrokken. Dat leverde in die sector in totaal 192.000 ba nen en de nodige politieke winst voor tientallen congres leden op. De functionarissen die het aankoopbureau van Pentagon werken, staan onder zeer grote druk. Duizenden bedrij ven hengelen vrijwel dage lijks naar orders. Politici ple gen met grote regelmaat hun 'discrete' telefoontjes of vin den politieke kanalen waar langs ze de aankoopkantoren van het Pentagon hun wil kunnen opleggen. De defensieindustrie be dient zich van in de Ameri kaanse hoofdstad gevestigde 'consultants' die voornamelijk in het Pentagon of in andere regeringsbureaus of anders wel op Capitol Hill zijn gere- cruteerd. Het zijn vooral die consultants die de Pentagon- functionarissen geld hebben voorgehouden om aan de weet te komen welke orders er aan stonden te komen en wie daarover het beste kon wor den aangesproken. De complete versnippering van het aankoopbeleid heeft in het verleden al tot tal van ontsporingen en tot torenhoog opgedreven prijzen geleid. Lang niet altijd werden or ders gegund op basis van open inschrijvingen. Enkele jaren geleden ontstond er een schandaal toen de Ameri kaanse rekenkamer ontdekte dat het Pentagon koffiepotten van 7622 dollar en wc-deksels van 640 dollar had aange schaft. Het aantrekken van Penta- gonpersoneel door raadge- vende bureaus en wapenla- brikanten wordt als een alge- meen geaccepteerde zaak ge- ziea Zelfs zeer hoog ge. plaatste militairen schromen niet na hun pensionering nog enklele jaren in dienst van een grote wapenfabrikant te treden. Ook oud-congresleden en him naaste adviseurs vin den vaak emplooi in het enorme circuit van lobbyisten en raadgevers dat zich in Washingtyon heeft neergela- ten. Alleen al in 1983 stapten 13.682 Pentagon-functionaris- sen, met medeneming van hun kennis en hun ministe riële relaties, naar de wapen industrie over. Tesamen met hun ex-collega's in de ver schillende ministeries vormen ze een hecht en bijna ondoor dringbaar netwerk dat een goede garantie vormt voor het ontstaan van aankoopschan dalen zoals die zich nu hebben voorgedaaa ENSCHEDE (ANP) - „E yjn geen apert slecht werkplekken, maar er i nog wel heel veel te verbe teren in de omstandighedei waaronder met beeldscher men moet worden gewerkt'' Deze conclusie trok dr. A. Pad mos van het Instituut voor Zin tuigfysiologie (IZF-TNO) ir Soesterberg donderdag op eei symposium over werken me beeldschermen. Het sympo sium werd door de Bedrijfsge zondheidsdienst Midden- ei Oost-Twente gehouden in he Door Rink Drost LANGZAMERHAND ont wikkelt de verhouding tussen partijen en casino's in de Duitse deelstaat Nie dersachsen zich tot een uitgebreid schandaal. Bij de totstandkoming van de Niedersachsische casino- wet van 1973 hebben rijke lijk smeergelden in de richting van politici ge vloeid. Gevolg: bepaalde casino's kregen een concessie, andere niet. Inmiddels worden de aanwijzingen duidelijker, dat vanuit de gevestigde casino's jarenlang illegaal geld naar de partijkassen is gesluisd. De CDU, de SPD en ook de FDP komen in grote verlegenheid. Mogelijk is Ernst Albrecht, destijds penningmeester van de CDU, dankzij de financiële hulp van casino's tot minis terpresident gekozen. Zijn CDU had geen meerderheid in de landdag. Hij werd met hulp van stemmen van FDP'ers of SPD'ers gekozen. Een parlementaire onder zoekcommissie heeft de ver dachte politici tot nu toe uiterst mild ondervraagd. Het ZDF bracht vorige week de CDU-voorzittter van de deel staat, Wilfried Hasselmann, bijna tot een zenuwcrisis, maar kon de politicus nog niet tot harde uitspraken brengea Het weekblad Spiegel komt deze week met nieuwe 'ont hullingen'. De CDU ontkent. Maar volgens het verhaal in de Spiegel is het eind van Hasselmanns politieke car rière nabij. Het gaat om beschuldigin gen dat Hasselmann in 1976 met behulp van casino-win sten zou hebben meegeholpen bij het 'kopen' van stemmen van landdagleden, om Ernst Albrecht tot ministerpresi dent te kiezen. Het brein ach ter de affaire: casino-lobbyist en eigenaar van een keten van gastronomiebedrijven Rudolf Kalweit (81). In een verklaring onder ede beweert de vroegere finan ciële en economische adviseur van de Niedersachsische CDU, de nu in de Verenigde Staten wonende vastgoed miljonair Laszlo Maria von Rath, dat hij destijds door een functionaris van de FDP was benaderd, die stemmen ten gunste van Albrecht had wil len leveren. Daarmee kon de regerende SPD-FDP-coalitie ten val worden gebracht. Als tegenprestatie zou de FDP'er (volgens de Spiegel was dat 'Ministerialdirigent' Reinhard Brennecke uit Burgdorf) na de machtswisse ling in Niedersachsen rege ringspresident in Hannover moeten worden. Von Rath be weert in zijn verklaring dat Hasselmann - ook toen al CDU-voorzitter - direct had gezegd dat Von Rath op het voorstel in moest gaan. Op indringende vragen van ZDF-journalist Michael Schmitz, die ijverig naar de verklaring onder ede van Von Rath verwees, reageerde Has selmann vorige week in pa niek. Volgens Hasselmann kwam zijn naam in Von Raths verklaring helemaal niet voor. Dat was echter on juist: Hasselmann werd wel degelijk genoemd als een van de CDU-leiders die wist van Von Raths onderhandelingen ten behoeve van de partij Namen van andere leidende CDU'ers die volgens Von Rath ervan wisten: secretaris-ge neraal Dieter Haassengier en (toen) penningmeester Ernst Albrecht. Het vervelende voor de CDU-top in Niederdsach- sen is nu, dat Rudolf Kalweit de beweringen van Von Rath heeft bevestigd. Ministerpresident Albrecht heeft Von Rath schriftelijk een leugenaar genoemd. Ech ter, inmiddels is zijn ontken ning van de beschuldigingen aanmerkelijk minder scherp geworden. Albrecht ontkent namelijk niet, dat hij heeft geweten van de inmiddels be kende 'casino-coup'. Hij ont kent ook niet, dat hij in hotel Luisenhof in Hannover naast Von Rath heeft gezeten toen werd gesproken over finan ciële voordelen voor de CDU en hulp bij een poging tot re geringswisseling, wanneer de casinogroep van Kalweit bij de concessieverlening werd bevoordeeld boven andere ge gadigden. Wat Albrecht wel ontkent is, dat in zijn tegen woordigheid is 'onderhandeld' over partijdeelneming in casi no's en over financiering van de partij uit winsten van casi no's. Op grond van de casinowet van Niedersachsen vloeit 85 procent van de winsten uit de speelbanken in de kas van de deelstaat. In de loop der jaren is dat opgelopen tot meer dan een miljard mark. In hoeverre uit de rest van de winsten in het geheim geld naar de kas sen van de partijen is gegaan en mogelijk nog gaat, moet de onderzoekcommissie uit de landdag boven water zien te krijgen. De Spiegel draagt onver moeibaar belastend materiaal aan voor de commissie. Tot het afgelopen weekend wen telde de FDP zich nog in de luxe, dat de beschuldigingen uitsluitend in de richting van de CDU, de SPD en politici uit dit partijen gingen. Sinds de jongste uitgave van de Spiegel zit de FDP midden in het schandaal. En niet alleen de partij, ook prominente leden. Zoals de penningmeester van de deelstaat-FDP en bonds daglid Detlef Kleinert. De Spiegel heeft Kleinerts grootste geheim publiek ge maakt: de man is stille ven noot in de casino's van Bentheim en Bad Zwische- nahn, beide veelvuldig door goklustige Nederlanders be zocht. Kleinert ontvangt liefst tien procent van de winsten die de casino's maken. Al sinds 1982 rinkelt voor hemde casino-kassa. Kleinert geeft dat toe, maar zegt dat er niets oneerbaars aan is. Dat valt nog te bezien. Bondsdagleden zijn namelijk verplicht hun nevenverdiensten bekend te maken. De Spiegel onthult nog meer. Zoals het feit dat ver trouwenslieden van de CDU en de SPD meeverdienen aan de drie dubbelcasino's in Nie dersachsen, 'hetzij als conces siehouders, hetzij als venno ten, hetzij als stille vennoten, via geheimgehouden winstde- lingsrechten of op andere wij ze'. Namen noemt de Spiegel ook: Gustav Wöhler (SPD), de vroegere protocolchef van de staatskanselarij in Hannover, oud-landdaglid Ernst Georg Hüper (SPD) en de oud-mi nister van Cultuur Richard Langehein (CDU). Door Frits Kemperman TWEE ogenschijnlijk los staande conflicten met veel parallellen en onder linge samenhang. Het is een van de grootste ramp gebieden ter wereld. Ge weld lijkt er iedere hulp onmogelijk te maken. Door acties als 'Live Aid' en 'Een voor Afrika' zijn beelden van uitgehongerde mensen de wereld rondgestuurd die op het netvlies zijn gebrand. De hulp die door deze acties mo gelijk is geworden, kan door de felle burgeroorlogen niet verleend worden. Vorige maand moest het Rode Kruis op last van de regering Etio- pië verlaten vanwege de bur geroorlog in het noorden van het land. De door de droogte getrof fen gebieden krijgen veel hulp van organisaties. De Ver enigde Naties, de Europese gemeenschap en het Interna tionale Rode Kruis, maar ook de Sovjetunie, geven grote voorraden voedselhulp. Het probleem dat vaak belicht wordt is de slechte doorvoer van voedselvoorraden. Enorme partijen liggen vaak maandenlang op stations en kunnen niet verder omdat re bellen de transporten niet doorlaten. Toch worden er enorm veel levens gered door het aange voerde voedsel. Door de moei lijkheden bij transport binnen Etiopië door het guerilla- ge weld, is de Nederlandse rege ring bang voor problemen. De Novib, een Nederlandse orga nisatie die met geld van de re gering projecten in de Derde Wereld financiert, meent dat de Nederlandse regering meer kan doen dan ze nu durft. Volgens de Novib zijn er meer mogelijkheden om hulpgoede ren het land in te krijgen. De EG heeft zojuist de hulp aan Etiopië hervat. Vorige week is er een delegatie van de EG in Etiopië aangekomen om hierover te spreken. De hulp was opgeschort naar aanleiding van het door Etio pië gevoerde landbouwbeleid, dat volgens de EG meer dan de aanhoudende droogte in het land voedselproblemen veroorzaakte. De delegatie brengt een be zoek aan de noordelijke pro vincies Eritrea en Tigre. De regering in Addis Abeba houdt de toegangswegen tot deze gebieden onder strikte controle, sinds opstandelingen hier eerder dit jaar een aantal belangrijke overwinningen boekten op het regeringsleger. Vorige maand dreigde de EG de voedselleveranties aan Etiopië stop te zetten, omdat de regering weigerde EG- waarnemers tot het noorden van het land toe te laten. In april stuurde de regering alle buitenlanders weg uit dit oor logsgebied, omdat regerings troepen hier een nieuw offen sief zouden starten tegen de rebellen, die strijden voor de onafhankelijkheid van het noorden. Deze maand zijn in Somalia 36 buitenlandse hulpverleners geëvacueerd. De regering van Somalia had hen opdracht ge geven naar hun posten in de door rebellen belegerde stad Hargeisa terug te keren of het land nog dezelfde dag te ver laten De honger die Etiopië en Somalia teistert is het gevolg van de droogte die al sinds 1980 de oprukkende woestijn vrij spel geeft. Het zou moge lijk zijn hiertegen op te treden maar daarvoor is de verdeeld heid in de landen te ernstig. Etiopië en Somalia hebben beiden te kampen met felle burgeroorlogen. Daarnaast hebben ze nog onenigheid over hun wederzijdse gren zen. In 1977 leidde de grens conflicten tot een oorlog tus sen de beide landen. De landen hebben door de koloniale praktijken van Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië een onnatuurlijke af bakening van hun grondge bied gekregen. Vooral Etiopië heeft een voor Afrikaanse be grippen opmerkelijke ge schiedenis. Toen in de vorige eeuw heel Afrika door Europa werd ver deeld, bleef Etiopië (het toen malige Abessinië) het enige onafhankelijke gebied. Het christelijke koninkrijk kent een lange traditie van onaf hankelijkheid. Zo leeft er de mythe dat het rijk van Salo mon en Sheba in Etiopië heeft gelegen. Het christendom is een belangrijke factor in de geschiedenis van Etiopië. De strijd voor het behoud van de onafhankelijkheid is er vooral een tegen de islam geweest. In Somalia is dit de leidende godsdienst. Aan het einde van de middeleeuwen kwamen er Arabieren die met de islamitisering van de Hoorn van Afrika begonnen. De Somalies namen die gods dienst over en zo was de te genstelling tussen christenen en Islamieten een feit. Somalië was het kustgebied rondom Etiopië. Dit is een be langrijke reden dat Etiopië zo lang onafhankelijk kon blij ven. Het belangrijke kustge bied verschaft immers toe gang tot de Rode Zee. Dit ge bied kwam aan het eind van de vorige eeuw in de belang stelling van de twee superko lonisatoren van Afrika; Frankrijk en Groot-Brittan- nië. Beide landen hadden de vo rige eeuw bijna heel Afrika in bezit genomen. Het strategi sche Somalië werd als laatste verdeeld. Ook de Italianen za ten al in dat gebied en zo doende werd het kustgebied verdeeld tussen deze drie lan den. Ook Etiopië kreeg een deel. Zo werd een onnatuur lijke verdeling, van een tot dat moment homogeen gebied, opgelegd. Deze deling werkt nu nog door in het bestaan van beide staten. Etiopië bleef zelfstandig, hoewel het voor een periode van vijf jaar de dupe werd van de grootheidswaanzin van Mussolini. Een van zijn eerste daden op buitenlands gebied was de verovering van Abessinië. Italië had al een kolonie in Somalië en besloot deze uit te breiden. De laffe aanval van Mussolini, die met tanks en mitrailleurs tegen met pijl en boog gewapende Afrikanen streed, resulteerde in een Italiaanse overwin ning. In 1941 werden de Italia nen weer uit Abessinië gezet en herkreeg het land de onaf hankelijkheid. De in 1930 aangetreden kei zer Haile Selassie had een goede start. Hij wist zijn land een van de stuwende krachten binnnen de onafhankelijke Afrikaanse staten te maken. De corruptie en het wanbeleid kregen echter de overhand Toen de keizer in 1974 werd afgezet ging er een golf van opluchting door het land De! man wiens hondje over de schoenen van hoogwaardig heidsbekleders plaste zonder dat iemand daar ook maar iets van mocht of durfde te zeggen, maakte plaats voor een communistische presi dent: Mengistu. Deze man is nog steeds president. Somalia werd in 1960, het| Jaar van de Onafhankelijk heid van Afrika, een zelfstan-1 dige staat. De twee oude kolo niën Brits- en Italiaans-So-| malie gingen samen. Hel Franse deel werd de anafhan- kelijke staat Djibouti. In 19® kwam in Somalia de commu-| nist Barre aan de macht In 1977 brak er tussen So-1 malia en Etiopië een grens- oorlog uit. Beide (communis tische) landen hadden tot dat moment steun ontvangen var. de Sovjetunie. Toen er oorlof uitbrak moest de SU kiezen De Verenigde Staten zager hun kans om vaste voet in dit door Rusland gesteunde ge bied te krijgen. De Russen ko zen voor Etiopië en de VS ga ven steun aan Somalia. Hiet-I voor in ruil kreeg de VS hetl gebruik over een belangrijk'! (door de Russen aangelegde| militaire basis in Somalia. Naast de problemen vpl droogte en burgeroorlog zijrj Etiopië en Somalia dus ookl speelbal van de supermacM ten. Zo gebeurde het vorig1 maand dat een schip gelade-1 met graan uit de Sovjetufli'l niet werd gelost. Amerj'l kaanse hulporganisties w| den niet met zakken gra" sjouwen waarop de tekst 'f van het Sovjet volk' st Ook dit graan bereikte noodgebieden niet Psy( Doordat de instellingen ncx minder gekwalificeerd per waarlozing van chronische dag. Dit alarmerende beeld koml naar voren uit het donderdag gepubliceerde jaarverslag 1987 van de Geneeskundige Inspec tie Geestelijke Volksgezond heid (GIGV). De problemen ir de instellingen zijn grotendeels terug te voeren op bezuiniging gen, die moeten worden uitge voerd „in een vaak al jarenlang bestaande achterstandssitua tie". De inspectie ziet zich genood zaakt om instellingen adviezen te geven die regelrecht indrui- I sen tegen een goede geestelijke gezondheidszorg: afdelingen samenvoegen, tussenmuren verwijderen, vacatures in de staf niet opvullen en hoogge- kwalificeerd personeel vervan gen door lager gekwalificeerde verpleegkundigen. „Daarmee is een kwalitatieve inhaal van de achterstand in de geestelijke gezondheidszorg een illusie ge- i worden", aldus het jaarverslag, nei aantal ongelukken (bij voorbeeld het drinken van che micaliën) en bijna-ongelukken neemt door het verminderde toezicht hand over hand toe. De inspectie kan geen getalsmatig inzicht geven in de toename. Hoewel de inspectie de schuld, voor de problemen niet bij de I instellingen zoekt, wordt in het jaarverslag vastgesteld dat „een aantal psychiatrische zie kenhuizen nog steeds op een welhaast negentiende eeuwse DE BELEGGERS hebben de Ne een langzame verkrotting. Afg geldschieters weer bereid bleke in het nationale woningbouwprc JDie wil om te investeren was a jtoen de parlementaire enquête jwas losgebarsten. Voor en tijd cretaris Heerma (Volkshuisvesti Het vergrootglas waarmee de I tingbouwsubsidies keek, leidde teggers weing trek meer haden bouwmarkt. Als klap op de vuurpijl maai ook nog bekend dat de overhe Plan is om garant te staan vooi ties aangaan bij de kantoren v nale Nederlanden en het ABP De veelgeplaagde beleggers zeer doeltreffend op: leningen jties werden niet of nauwelijks Ifneer bereid bleek om financiët Jinteressse weg. Ih 9evol9en leken desastreu Ifjet woningbouwprogramma ov Ibeleggers bleven rustig en wac i weren zich maar al te zeer bt «el water in de wijn moést doen j'ogbouwprogramma betekent 'oikshuisvesting een bijna onve Na maandenlange onderhar -iigszins op zijn schreden teru -en Centraal Fonds voor de Wt londs 'rusten' gelden afkomstig nm Hraties 9emaakt hebben. I om de wat kleinere woningcoq: Pingen. Als die morele en fina in fan de d'ik zet 's er no9 a' ds'- '-)e belegger, die gre L K corporatie heeft gestoken fonds. Daarmee was voor de belegg Zlcbzelf nog wat extra zekerh |e verhogen. Nu de bewindsman wat wate opmgbouw langzaam in het bo bn t actie van Heerma om de w bvJ h la9en beeft overigens alle heo d om bet financierings l/prirrna d'e woningwetleningen fli ,a9'n9 van het financieringstf Ew,0nii1009 9aan dan is dat oo meegenomen, e aeerma en be beleggers zijn na Lr0n 9eva"en en de groots bnoi i heeft voor zijn gevoel er fPelletje gespee|d Tweede Kamer staat de Hoo Secretarls niet massaal la Be ti>?a Politieke ruimte g 10 om de Kamer aan zijn kar

de Stem | 1988 | | pagina 2