deel oh Nicholson en Streep als sjofele verschoppelingen -as fissSaSK SÖ5£T«mt1 Klucht in tropisch decor Charlotte Rampling met chimpansee als minnaar Rijke jongeren aan drugs in film 'Less than Zero9 ÏoiSbT *e Nederiandic I Hirtstkkti* geridd o; prevee AN DE WEEK u 'IRONWEED' KUNSTMATIG DRAMA VAN BABENCO Dudley Moore onder invloed breinserum Shelley Long als komische sukkel in 'Hello Again' SPBREBaS :witseRlAnö puzzel mee koop extra postzegels en briefkaarten Confrontatie POLICE. ACADEMY' AAN DEEL 5 TOE 'MAX MON AMOUR' IN FILMHUIS BREDA Kluchtige reis vol rampspoed VRIJDAG 24 JUNI 1988 SPEELFILMS OP TV 00K IN DE BIOSCOOP hoe eet U gezond, hoe it U een al te grote én een trainings- nma voor een goede s van De Beweegpas, :tst of gewandeld heb- jrljgen na afloop een de WayofLife-pin. weegpas kost slechts Iets om mee te nemen di op het postkantoor of van de 50 kantoren van iVBbent. 3K PER BANK OF R0 kunt de oplossing ook per nk of giro insturen. Schnj' regel van de puzzel en/of fout uit de 1 zoekplaatjes het girobiliet en maak voor dere oplossing minimaal 1 230 over naar Post«lror 13818, ten name van way ot ife Puzzel in Haarlem, oor inzendingen per bank. «hrijf de regel van de puzzel n/of de fout in de zoekplaat- es op een bankgirobiliet en maak voor iedere oplossmg 1 minimaal f. 23» over naar Postgiro 313818, ten name van Way of Life Puzzel m Haar lem. berendseo. MedeoeiJ^*^ of béiTed btf I bettóünf In mlnderiaf gebraad- l De opbrenptv» deWiy W Ufc 062Z96. I rearrangement voor 2 pers. w ligt in Heelsum i) en beschikt ov< lidgetgolf en tennisbaan. en beschikt over een et- ie- ief- >st- aar: 66. I kan I raa. Zondag 26 junia.s. 10.00 uur opname van de TROS Way of Live Show DE STEEF! T2 Boor Marjan Mes Jack Nicholson en Meryl Streep samen in een film als twee aan lager wal ge raakte zwervers. Dat moet wel iets bijzonder opleve ren. Twee karakterspelers die bovendien voor hun spel genomineerd werden voor een Oscar in de verfil ming van een bekroonde roman van William Ken nedy en in de regie van de gevierde Braziliaanse filmmaker Hector Baben- co. Maar 'Ironweed' is on danks het monumentale spel geen succes geworden. Het gebeurt wel vaker wan neer een regisseur zijn natio nale identiteit moet opgeven om in opdracht van Hollywood een onderwerp te verfilmen waar hij geen directe affiniteit mee heeft. Babenco oogstte triomfen met 'Pixote' en 'The Kiss of the Spiderwoman'. In beide gevallen ging het om de Latijnsamerikaanse zelfkant. Met 'Ironweed' heeft Babenco zijn terrein naar Albany in de staat New York in 1938 moeten verleggen; de tijd van de De pressie. Overigens valt nauwe lijks op te maken waar en wan neer de handeling zich afspeelt. De zwervende alcoholist Francis Phelan wordt achter volgd door zijn verleden. Per ongeluk was hij schuldig aan de dood van zijn jongste kind, waarna hij - ruim twintig jaar geleden - zijn gezin verliet om een zwervend bestaan te lei den. Om in zijn levensonder- boud te voorzien helpt hij af en toe de vuilnisman of een begra fenisondernemer. Meryl Streep als verloederde alcoholiste in 'Ironweed'. - foto concorde film Zijn verloedering wordt nog bevorderd doordat ook anderen bij toeval overleden zonder dat hij het kon helpen. Al deze do den verschijnen voor het gees tesoog van de zwerver. Ba benco heeft geprobeerd om aan deze scènes, net als in 'Kiss of the Spiderwoman', surrealisti sche verbeeldingskracht te ge ven. Maar hij is niet verder ge komen dan tamelijk kitschach- tige fantasieën. Francis keert samen met zijn jongere kameraad (Tom Waits; helemaal zichzelf) en zijn vriendin Helen, een al even verlopen zwerfster, terug naar Albany waar de confrontatie met de geesten van de doden plaatsvindt. Helen is doodziek en huurt aan het slot een ka mer om te sterven terwijl lot genoot Francis zich weer bij zijn gezin voegt. Van Helens achtergronden komt de kijker weinig te weten. Ooit schijnt ze een begaafde pianiste te zijn geweest, die later via een du bieuze carrière als nachtclub zangeres in de goot belandde. Jack Nicholson maakt van zijn Francis-rol een complete show, zoals hij alleen dat kan. Nergens heeft die rol echt te maken met het drama van een sjofele zelfkantfiguur, maar omdat hij de rol ironisch speelt, behoedt hij de film weivoor het afglijden naar onverteerbaar melodrama. Meryl Streep krijgt als Helen alle gelegenheid om een bekla genswaardig type in haar volle ontluistering neer te zeten. Met haar pothoedjes, roodomrande ogen en spierwitte gezicht is ze beklagenswaardig, maar weet vanwege de absolute kunstma tigheid van de film nauwelijks te ontroeren. De kijker wordt geconfronteerd met een stukje opgefokte Hollywood-techniek zonder dat er een wezenlijke inhoud aan ten grondslag ligt. Want eigenlijk gaat 'Ironweed' nergens over en drijven Ni cholson en Streep stuurloos rond in een zielloos niemands land. Echt boeien doet de film dan ook niet, maar hij duurt helaas wel bijna 2,5 uur. Het wordt tijd dat Meryl Streep weer eens een echt goed scenario krijgt aangeboden. Het is zonde van zo'n gevoelige en natuurlijke actrice dat haar talent zelden of nooit in een meesterwerk tot uiting komt. 'Ironweed' van Hector Babenco draait in Cinésol 2 in Breda. Van onze filmredactie DE potsenmakers uit 'Police Academy' keren voor de vijfde maal terug in de Ne derlandse bioscopen. Film producent Warner Bros heeft uit de gigantische be zoekcijfers van de vorige vier afleveringen kunnen concluderen dat het publiek -ook in ons land - nog altijd niet is uitgekeken op het zooitje ongeregeld van de politieschool. temin wordt er met een re clamecampagne extra aan dacht gevestigd op de uitbreng 'an 'Police Academy 5'. Vrachtwagens met een tropisch decortje en een vrieskist met ijs hekken door het hele land. De nieuwste afleving speelt zich namelijk af in exotisch Miami, waar commandant Lassard (George Gaynes) tijdens de na- ale Politie Conventie zal worden uitgeroepen tot 'Poli tieman van het Jaar'. Hij wordt vergezeld door zijn vaste getrouwen, zoals Highto- wer (Bubba Smith), Laverne Hoks (Marion Ramsey) en Tackleberry (David Graf). Op het vliegveld ontstaat conster natie wanneer juwelendieven per ongeluk de tas van de com mandant verruilen voor een tas met gestolen diamanten. Malle achtervolgingen en misver standen zijn het gevolg. Las sard wordt door de rovers ont voerd en bovendien is hij eigenlijk al te oud voor de hem toegekende onderscheiding. Zelf beschouwt hij alles als een goede grap. Uiteindelijk mag hij zelf bepalen wanneer hij met pensioen gaat. Dat zal dus wel op een zesde deel uitlopen. 'Police Academy 5' draait in Ca sino 1 in Breda, City 2 in Roosen daal, Cinemactueei 2 in Bergen op Zoom en de Koning van Engeland in Hulst. Dudley Moore in 'Like father like son'. - foto tri-star Van onze filmredactie EEN geheimzinnig breinse rum waarbij de geest van de een in het lichaam van de ander treedt, vormt het leuke uitgangspunt van de minder leuk uitgevallen ko medie 'Like father like son'. Omdat zij van dit spul gedron ken hebben wisselen een vader (Dudley Moore) en een zoon (Kirk Cameron) van identiteit. De vader is een belangrijke hartchirurg, die op het punt staat benoemd te worden tot ziekenhuisdirecteur. Boven dien is hij verliefd op een wel- 1 Scène uit 'Police Academy 5'. foto warner bros Van onze filmredactie Komedienne Shelley Long staat in de komedie 'Hello Again' op uit de dood om een nieuw leven te begin nen. Ze stikt in een stuk kippevlees en wordt door haar diepbedroefde echtge noot en familie begraven. Het moest een soort modern sprookje worden, want na haar herrijzenis mag ze blijven le ven als ze binnen een maand de ware liefde heeft gevonden. Verbaasd en stuntelig begeeft zij zich door haar oude woon plaats. Zij doet alles verkeerd en laat alles uit haar handen vallen. Haar vroegere echtge noot is in middels getrouwd met haar mooie jeugdvriendin (Sela Ward) en haar dwaze hippiezuster kan in de toe komst kijken. Het nonsensver- haal is lang niet altijd even leuk omdat de band met een herkenbare realiteit vaak ver te zoeken is. Shelley Long (uit de tv-serie 'Cheers' en 'Outra geous Fortune', naast Bette Midler) speelt routineus, maar kan weinig beginnen met het weinig geslaagde scenario en in de geforceerde regie van Frank Perry. 'Hello Again' van Frank Perry draait in Cinésol 1 in Breda. Charlotte Rap ling met haar harige geliefde, een chimpan see, in de film 'Max mon amour'. - foto cor koppies lustig chique type - hij is we duwnaar. Zijn zoon is een niet al te hardwerkende middelbare scholier, die moeite heeft met zijn eindexamens. Na de brein- overdracht ontstaat de omge keerde wereld. De gerespec teerde chirurg gaat zwalkend en giechelend langs de bedden van zijn patiënten, drukt onbe houwen op de knoppen van wat een hartbewakingsmachine blijkt te zijn en verbijstert de studenten die hem op zijn ronde volgen. Zo gebeuren er gekke din gen, die echter door regisseur Rob Daniel weinig geest wor den gepresenteerd. Dudley Moore moet vooral zijn toe vlucht nemen tot het beschon ken type dat hij in 'Arthur' speelde, maar echt komisch wil het niet worden. 'Like father like son' van Rod Daniel draait in Casino 3 in Breda. Van onze filmredactie FILMHUIS Concordia in Breda opent zijn zomerfes- tivalprograma, 'Mad, mad summer' (gewijd aan de waanzin van het irreële in de film) met 'Max mon amour' van de Japanse re gisseur Nagisa Oshima en scenario-schrijver Jean- Claude Carrière. Een onge woon verhaal over een chi que diplomatenvrouw in Parijs, die een liefdesrelatie onderhoudt met een chim pansee. Op klassieke, licht-ironische wijze wordt het verteld, waar door van bizarre perversiteit nauwelijk sprake is. Oshima verbijsterde indertijd met 'L'empire des sens', over een animaal-seksuele verhouding die eindigde met de dood; een typisch, geobsedeerde en wrede Japanse historie. Zijn 'Merry X'mas, Mr. Lawrence' met Da vid Bowie was een ontroerende en aangrijpende film over de botsing tussen twee culturen in een Japans concentratiekamp tijdens de Tweede Wereldoor log. 'Max mon amour' heeft niets van het schokkende van beide films, al is het gegeven uiterst vreemd. Uiteindelijk wordt de liefde van Margaret (Charlotte Rampling) voor haar aap be schouwd als iets wat moet kun nen in beschaafde kringen. Misschien heeft Oshima de schijnheiligheid van die krin gen willen bespotten, maar het blijft onduidelijk of er een filo sofie achter zit. Magaret heeft de aap Max verstopt in een appartement, waar zij de middagen met hem doorbrengt. Echtgenoot Peter (Anthony Higgins) laat een de tective de gangen van zijn vrouw nagaan. Als hij de waarheid kent, vindt hij dat het beest maar bij hen thuis moet komen wonen. Hoewel hij zelf een minnares heeft, wordt hij toch jaloers wanneer hij ontdekt dat zijn vrouw echt van Max houdt. Tot nog toe werd hij ook geprikkeld door nieuwsgierigheid naar de ware aard van de relatie; of die nu wel of niet seksueel getint is. Van onze filmredactie ZON, cocaïne, feesten, alco hol en sex. Daaraan geven de verveelde, schatrijke jongeren uit Los Angeles en omgeving zich zonder veel enthousiasme over in de film 'Less than zero'. Het zijn kinderen van mensen uit de filmindustrie en hun makelaars en advocaten. Zij zijn in weelde maar zonder aandacht opgegroeid, zijn in naam student, maar doden hun lege bestaan met de verdoving van hun verstand en zinnen. In het gelijknamige boek van Bret Easton Ellis wordt die leegte van de jet-set-jongeren ont luisterend beschreven, zonder enige romantiek of sentimen taliteit. In deze verfilming door de Engelse regisseur Marek Kanievska is er een commer cieel melodrama van gemaakt. Bij zijn thuiskomst tijdens Psychiaters en biologen wor den er bij gehaald om het feno meen te verklaren, maar Mar garet is de enige die haar argu menten kent en die zijn zo overtuigend, dat Max in de luxe flat van het Engelse diplo- matenechtpaar mag blijven. De boodschap lijkt te zijn dat liefde een persoonlijke aange legenheid is, die niemand an ders wat aangaat. Een licht- komisch pleidooi voor toleran tie. Maar erg overtuigend komt het niet over, waardoor de film niet bijster boeit als de kijker eenmaal over de schrik van de eerste confrontatie met het bi zarre liefdesduo heen is. Som mige fraaie scènes ten spijt, zo als het beeld waarin Margaret een tikkeltje beschaamd naast de begerige Max zit terwijl de andere gasten aan het diner hoogst verbaasd toekijken. Voor de fans van Charlotte Rampling - en dat zijn er ver moedelijk heel wat - is 'Max mon amour' ongetwijfeld een 'must', want aan haar valt al tijd veel te bekijken. In dit ge val is ze ook nog zeer fraai ge kleed. 'Max mon amour' van Nagisa Oshima draait in Filmhuis Con cordia: 23 tot en met 25 en 27 tot en met 29 juni; 21.00 uur. Van onze filmredactie Het succes in Amerika van de klucht 'Planes, trains and automobiles' is verge lijkbaar met dat van Laurel en Hardy in vroeger tijden. Vooral het begin is leuk. Komiek Steve Martin speelt een keurige reclameman die vanuit New York op tijd thuis hoopt te zijn in Chicago voor de viering van Thanksgiving. Maar zijn pad wordt gekruist door verkeersopstoppingen, sneeuwstormen en een dikke vertegenwoordiger (John Can dy), die de reis met vliegtuigen, treinen en taxi's tot een aan eenschakeling van komische tegenslagen maken. 'Planes, trains and automobiles' van Johnm Hughes is te zien in Casino 4 in Breda. de kerstvakantie schrikt de student Clay (Andrew McCarhty) van de aftakeling van zijn beste vriend (Robert Downey jr.). Samen met hun gezamenlijke vriendin (Jami Gertz) onderneemt hij een po ging om de vriend van de on dergang te redden. De film be geeft zich door de luxe decors van de jonge jet-set, waar al tijd keihard de muziek aan staat en iedereen slikt, snuift en spuit. In zekere zin een ont luisterend tijdsbeeld, maar ontdaan van zijn angel door het moralistische verhaaltje. Re gisseur Kanievska maakte naam met 'Another Country'; een Brits studentendrama in de jaren dertig. Ook hier ging het over de ondergang van bevoor rechte jongeren. Vandaar waarschijnlijk dat Hollywood hem vroeg 'Less than zero' te regisseren. 'Less than zero' van Marek Ka nievska draait in Mignon in Breda. ZATERDAG The absentminded professor (USA 1961, Ned. 1, 15.30 uur). Verstrooide professor vergeet zijn eigen bruiloft als hij de uit vinding van zijn leven doet. Fred MacMurray in een Walt Dis- ney-komedie van Robert Stevenson. Final assignment (USA 1980, Ned. 1, 20.03 uur). Amerikaanse tv-verslaggeefster, die in Moskou is om een vooraanstaand ge leerde te interviewen, wordt benaderd door een vrouwelijke arts. Deze vraagt haar om haar zieke kleindochter het land uit te smokkelen. Spionagefilm met Geneviève Bujold en Michael York. The duellists (Engeland 1977, Ned. 2,22.30 uur). Tijdens de Na poleontische tijd daagt een huzaar een collega-officier uit voor een duel, waaruit een langdurige vijandschap groeit. Harvey Keitel en Keith Carradine in de hoofdrollen. The red light sting (USA 1984, Did. 1, 22.20 uur). Om een gangsterkoning te kunnen strikken, koopt de justitie een bor deel in San Francisco. Politieman Beau Bridges krijgt de lei ding, maar een van de dames - Farrah Fawcett - doorziet hem snel. Gangsterkomedie. The Neptune factor - an undersea Odyssey (Canada 1973, Did. 2, 20.15 uur). Bij een zeebeving wordt een laboratorium met bemanning de diepte in gezogen. Avonturenfilm met Ben Gazzara en Yvette Mimieux. Semi-tough (USA 1977, Did. 2, 23.55 uur). Ironische kome die, waarin twee bevriende football-profs inwoning krij gen van de dochter van de clubvoorzitter. Burt Reynolds, Kris Kristofferson en Jill Clayburgh in een film van Mi chael Ritchie. Black angel (USA 1946, Did. 3 WDF, 20.00 uur). Een in de steek gelaten man wil zijn echtgenote opzoeken en vindt haar ver moord. De verdenking valt op haar minnaar. Ingenieuze thril ler. True confession (USA 1937, België 1,16.00 uur). Pathologische leugenaarster wordt van moord beschuldigd. Haar man, een jonge advocaat, neemt haar verdediging op zich, maar heeft moeite haar te geloven. Met Carole Lombard en Fred MacMur ray. ZONDAG Gold (Duitsland 1934, Did 2,15.15 uur). Als een professor en zijn medewerker op het punt staan lood in goud te veranderen, vliegt hun laboratorium de lucht in. Met Hans Albers. Night has a thousand eyes (USA 1948, Did. 3 WDF, 20.00 uur). Een variété-artiest merkt plotseling, dat hij tragi sche gebeurtenissen met een dodelijke afloop kan voor spellen, maar niet voorkomen. Als hij een visioen van een ongeluk krijgt, komt hij in actie. Thriller met Edward G. Robinson. The border (USA 1982, België 1,20.40 uur). Politieman met een geldverslindende vrouw begint steekpenningen aan te nemen van Mexicanen, die illegaal de grens over willen. Jack Nichol son in filmvan Tony Richardson. MAANDAG Henri (Canada 1987, Ned. 1, 19.50 uur). Vijftienjarige jongen met huiselijke problemen probeert zich te bewijzen door aan de jaarlijkse hardloopwedstrijd van de stad mee te doen. Close encounters of the third kind (USA 1977, Ned. 2, 20.30 uur). SF-film van Steven Spielberg, waarin buitenaardse we zens contact zoeken met de aarde. De eersten die met hen in aanraking komen zijn electricien Richard Drey fuss en een moeder en haar zoontje. Nattvardgasterna (Zweden 1961, Did. 1, 23.30 uur). Zweedse plattelandsgeestelijke heeft na de dood van zijn vrouw het ge loof in God en de mensen verloren. Tweede deel van Ingmar Bergmans trilogie over geloofsvragen. Met Gunnar Björn- strand. In het Nederlands: 'Avondmaalsgasten'. Za srecu je potrebno troje (Joegoslavië 1985, België 1, 21.00 uur). Sociaal-kritische komedie, waarin een ex-gevangene bij zijn oude vriendin aanklopt. Deze heeft echter een rijke ge huwde minnaar gekregen. r. 7«yh"fO V tfiff DINSDAG Blossoms in the dust (USA 1941, Ned. 2,16.37 uur). Na de dood van hun kind besluit een echtpaar een tehuis voor arme kinde ren te stichten, maar het ongeluk blijft hen achtervolgen. Met Greer Garson en Walter Pidgeon. Cry for justice (USA 1978, Did. 2, 20.15 uur). Twee onschuldi- gen draaien voor het neerschieten van een politieman op. Als tenslottte de daders worden gepakt, willen twee politiemannen de gerechtelijke dwaling ongedaan maken. Met Dennis Weaver en Robert Culp. WOENSDAG Gyertek el a nevnapomra (Hongarije 1983, Did. 2, 22.40 uur). Journaliste krijgt lucht van een schietpartij op een feestje van oude partijkameraden. Ze besluit de zaak uit te zoeken. Maat schappij-kritische film van Zoltan Fabri. Street of chance (USA 1942, Did. 3 WDF, 22.30 uur). Na een pe riode van geheugenverlies merkt een man, dat hij door de poli tie wordt geschaduwd. Hij tracht zijn verleden te achterhalen. Met Burgess Meredith. Every which way but loose (USA 1978, België 1, 20.10 uur). Komische bedoelde actiefilm met Clint Eastwood in de rol van een vrachtwagenchauffeur en bokser, die een orang-oetan als metgezel heeft. DONDERDAG La seduccion (Mexico 1980, Did. 2,23.40 uur). Tijdens de Mexi caanse revolutie moeten een moeder en een dochter regerings soldaten in de val lokken. Maar op een dag verschijnt er een knappe officier. The glass web (USA 1954, Did. 3 WDF, 20.00 uur). De makers van het populaire tv-programma 'Crime of the week' moeten de moord op hun beider vriendin als thema kiezen. Misdaad film met Edward G. Robinson en John Forsythe. 'Three man and a baby' blijft nog steeds in Grand Theater in Breda, Roxy 1 in Bergen op Zoom en Luxor in Terneuzen. Amerikaanse komedie naar Frans voorbeeld over drie vrijge zellen die met een baby worden opgescheept. Met o.a. Tom Sel- leck. 'Broadcast News' van James Brooks is te zien in Cinemactu eei 3 in Bergen op Zoom. William Hurt speelt een tv-presenta- tor, die perfect gestuurd wordt door de vrouwelijke producer (Holly Hunter). Ze worden verliefd op elkaar, maar in de kei harde tv-wereld gaat dat niet zonder problemen. 'Moonstruck' met Cher is te zien in De Koning van Engeland in Hulst. Het is een romantishe huwelijkskomedie over het hu welijksleven van Italiaanse Newyorkers die bij volle maan uit de band willen springen. Cher wordt plots verliefd op de broer van de man met wie ze zou gaan trouwen. 'Cry Freedom' van Richard Attenborough is nog te zien in Luxor in Terneuzen. Meeslepende film over de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika aan de hand van de levens van Steve Biko en Donald Woods. 'A prayer before dying', de verfli- ming van het boek van Jack Higgins met Mickey Rourke, is te bekijken in City 1 in Roosendaal. 'Fatal Attraction* (overspel wordt gestraft!) is nog in de Nobelaer in Etten-Leur. 'Can't buy me love', de succesvolle tienerfilm, draait nog al tijd door in Cinésol 3 in Breda. 'Wall Street' van Oliver Stone is weer geprolongeerd in Casino 2 in Breda. Op donderdag 30 juni gaat in Filmhuis Condordia (zo- merprogramma 'Mad mad summer') 'L'Empire des sens' van Nagisa Oshima draaien; wreed, compromisloos gefilmd verhaal over de ultieme, sexuele ervaring tot de dood erop volgt van een Japans liefdespaar. Ook op 1 en 2 juli. De Filmzomer '88 in Cinésol in Breda wordt op donderdag 30 juni geopend met 'Una giornata particolare' van Ettore Sco- la. De ontroerende film over de toenadering tussen een intel lectuele homoseksueel (Marcello Mastroianni) en een ongelet terde volksvrouw (Sophia Loren) tijdens het fascistische Mus- solini-rggime in Rome.

de Stem | 1988 | | pagina 21