s p c I I E K Overheid straft extra bijverdienste vaak af Tomaat ETS LEUKiJ ■0PTV7I KIJK IN D§ KRANT. I Concurrent DE STEM bijstandtrekker komt van koude kermis thuis AAN TAFEL IN DE MARKT s Rekreatie 11860-13055 jto-diversen Goedkope vakantie auto's Garage de Putter KLEINTJE ito's gevraagd 'kampeerartikelen o's t.k. en te huur. 5995,- goedkoop lenen I A6l Ford Escort diesel84 Opel Ascona 1,6S84 BMW 31684 Skoda 105S84 Nissan Sunny84 Talbot Samba83 Opel Kadett 1.2S82 Citroen Visa Club81 Talbot Horizon GLS81 Daihatsu Charade80 VW Golf Opel Ascona Volvo 343 Honda Civic Volvo 66 Ford Escort Datsun Cherry BMW 1502 Plein 29, Zaamslag. tn Een nieuw pluspunt in uw li; reclame: Het plaatsen van een KLEINTJE vormt een we zenlijke bijdrage tot het realiseren van uw doel, TIENDUIZENDEN lezen u! ede gebruikte occasions alle bar. volg. afspr. •acc m 8212.500 6950 tPG 81 6950 .849450 793750 .813450 at 813750 poilers 826250 2950 3950 B1 5500 3950 3750 haat 824750 |ck 825250 3950 &1 5450 del 824450 Imaatm. 781750 In. vlg. 81 3950 4750 3750 2250 3250 1500 lm. 771750 2950 1250 3750 .781500 1250 2950 adel 80950 750 1250 en APK gek. inr.+fin mog. Terheijdenseweg 465, hoek In v.10-19.OOu. Dond. koopav. Is te bezichtingen. n in Breda e caravans v.a. nd, Gruau en Predom. Breda. Tel. 076-715065. im- ich- tige Tel. VRIJDAG 24 JUNI 1988 NWE 6-pers. stacaravan t.k. op staanpl. in bosrijke j omg. in Brabant pr. n.o.t.k. Tel. 01199-880. ningen geen bezwaar latie bij uw werkgever doorlopend krediet -avan theor. loopt. 64 mnd. 9,6%.... of 250 p.m. 9,6 9,6%.... of 400 p.m. 9,6 9,6%.... of 600 p.m. 9,6 9,6%.... of 800 p.m. 9,3 9,6%.... of 1400 p.m. 9,3 schotbank (tot 21.00 uur) Wi] verzoeken adverteer ders, die adverteren mei brieven onder nummer en toezeggen: „foto's te retourneren en/of altijd te zullen antwoorden" hun toezeggingen ook daad werkelijk na te komen. Door Peter Munnix Mensen met een bij standsuitkering en nevenverdiensten kunnen vaak van een koude fiscale kermis thuiskomen. Met name als die neveninkomsten bestaan uit aange nomen werk zoals het rondbrengen van kranten of reclamefolders en het op freelance-basis verrichten van werkzaamheden. Met andere woor den: bij baantjes waar totaal geen sprake is van enig dienstverband. De belastingwetgeving en de sociale wetgeving lopen niet met elkaar pa rallel. Daar komt de man of vrouw in kwestie veelal pas na anderhalf tot twee jaar achter in de vorm van een fikse aanslag. En dan is Leiden in last, want vrijwel niemand realiseert zich tevoren de consequenties van zijn daden. Het komt er kort gezegd op neer dat iemand, die verwacht zijn niet al te hoge bijstandsuitkering te kunnen opvijzelen door extra inzet, achteraf tot de ontdekking komt dat hij voor niets vele uren in touw is geweest. De 'stimuleringspremie' van de over heid ten spijt. Mensen in de bijstand mogen gerust bijverdienen. Deze verdiensten worden wèl gekort op de uitkering. Normaal gesproken is dat driekwart van die extra inkomsten. Als loon voor de ijver mogen ze een vierde van de opbrengst uit deeltijd arbeid zelf houden. pijnlijk Op zichzelf genomen een goede maatregel. Er kleeft echter een maartje aan: voor de fiscus hebben deze mensen een dubbele dienstbe trekking als ze langer dan een maand twee werkgevers (de sociale dienst geldt ook als werkgever) heb ben en meer dan 1.000 bijverdie nen. Dat van de bijverdiensten drie kwart naar de sociale dienst gaat, doet fiscaal niets ter zake. De baas, die de verdiensten uitbetaalt, geeft die door aan de fiscus op naam van de man of vrouw die het werk ver richt. En dat kan soms pijnlijke ge volgen hebben. Van die bijverdien sten betalen de mensen geen of te weinig loonbelasting en premie AOW. druiven Een voorbeeld: Pieterse krijgt maan delijks 1.000 bijstand en verdient 400 bij in de vorm van aangeno men werk. De sociale dienst betaalt hem dan 700 uit. Hij heeft immers al 400 gehad waarvan hij een vierde - in dit geval honderd gulden - mag houden. De sociale dienst bere kent de belasting en de premies AOW/AWW van het netto uit te beta len bedrag van 700 en niet van die duizend gulden. Als dat zo een jaar doorgaat, heeft Pieterse - gemakshalve laat ik de vakan tiegelduitkering even buiten be schouwing - dan f 8.400 netto in komen via de sociale dienst en 4.800 voor zijn aangenomen werk. Van die 4.800 is niets in gehouden. Dat betekent dat Pie terse aan premies AOW/AWW niet alleen 12,8% hiervan oftewel 614 moet betalen, maar ook nog eens 103,9% van ƒ614 zijnde 637 op tafel moet leg gen. De druiven worden dus wel zuur als Pieterse alleen al aan premies 1.251 moet bijlappen. Daar komt nog eens de belasting bij. Uitgaande van een tarief van 25% ook nog eens een kleine duizend gulden. slechter Bij elkaar is Pieterse dan zo'n 2.200 kwijt. Van zijn extra inzet heeft hij 1.200 mogen houden van de sociale dienst, zodat hij er in to taal duizend gulden slechter van wordt. Was Pieterse gewoon thuis blijven zitten, dan had hij netto méér in handen gekregen dan nu. Als hij nu naar de sociale dienst stapt met het verzoek of ze die belasting en premies voor hem wil betalen, boekt hij geen succes. Wettelijk gezien heeft de dienst geen enkele moge lijkheid om de gedupeerde Pieterse de helpende hand toe te steken in de vorm van een correctie achteraf door rekening te houden met het werkelijk genoten extra inkomen minus de te betalen belasting en premies. Het is overigens best mogelijk dat een goedwillende ambtenaar over zijn hart strijkt, maar wettelijk mag hij dat helemaal niet. De stimulans om iemand een vierde van zijn extra in komsten te laten houden, is meteen weg. De fiscus rekent, wettelijk vol komen terecht, op dusdanige wijze met zo iemand af dat elk initiatief om te werken meteen de kop wordt inge drukt. systeem Het is het bekende vestzak-broekzak systeem. De overheid neemt met de ene hand nog veel meer als ze met de andere gegeven heeft. Die onbil lijkheid komt het sterkst tot uitdruk king bij mensen met inkomsten, die niet uit loondienst stammen. Wie in loondienst is, betaalt normaal ge sproken wel loonbelasting en pre mies AOW/AWW. Dat wil niet zeg gen dat ze geen aanslag van de fis cus krijgen. Dat wel. Alleen zal zo'n aanslag lager zijn, omdat een deel van de belasting al betaald is. Een aanslag premieheffing besparen ze zich in elk geval wel. Want aan die verplichting heeft hun werkgever al voldaan door AOW/AWW in te hou den en de zogeheten opslagpremies te betalen. Veelal zullen mensen met bijstand met neveninkomsten uit loondienst wel belasting moeten bij betalen. Hun inkomsten waarop de loonbelastingtabel van toepassing is, zijn vaak zo laag dat die belasting Een baantje erbij, zoals bijvoorbeeld de krant rondbrengen, lijkt vaak leuk en het Is ook geoorloold, maar de belastingdienst pikt het verdiende geld van de bijstandgerechtigden gewoon weer terug en in veel gevallen zells nog meer dan er bijverdiend is. FQT0 ARCHjEF DE STEM r-r7— ,h J? k ijLi X J 4 fï De tomaat: een geschenk uit het paradijs. FOTO ANP Door Emile van Kessel 'Dit is de vrucht die ons rechtstreeks uit het paradijs moet hebben bereikt en het is zeker ook de appel geweest, die Paris gaf aan Venus, dezelfde ook, waarmee de slang Eva verleid de'. Deze regels werden aan het papier toevertrouwd door een zekere baron de Vaerst. Kennelijk was hij een groot liefhebber van de tomaat, want in 1851 schreef hij een lofzang op deze vrucht. De tomaat komt oorspronke lijk uit Zuid-Amerika, met name uit het Andesgebergte in Peru en Chili. Zijn naam is afkomstig uit het in diaanse Azteeks 'tomatl' wat zoveel betekent als groeien, zwellen. Aan vankelijk waren de vruchten van de tomatenplant niet groter dan kersen. Door veredeling ontstonden de te genwoordige grootvruchtige rassen. Spaanse ontdekkingsreizigers na- niet geheven wordt en zij achteraf toch nog moeten bijbetalen. slecht Zo ontstaat het probleem dat men sen met bijstand zeggen: bijverdie nen? Niks, hoor. Ik moet er op toe leggen en dat is niet de bedoeling. Die problematiek speelt met name in het onderwijs een rol. Een school men zaad van tomaten mee naar Europa. Hier werd het gewas aanvan kelijk als een giftige sierplant be schouwd. De groene vruchten bevat ten inderdaad het giftige solanine.dat tijdens het rijpen uit de vrucht ver dwijnt. Nadat men tot de ontdekking kwam dat de gerijpte rode vruchten zonder gevaar konden worden gege ten, kreeg de tomaat in de volksmond de naam liefdesappel of domme d'a- mour (een benaming die verklaard kan worden door de aanwezigheid van de vruchtbaarheidsvitamine E). Als wetenschappelijkenaam werd So- lanum Lycopersicum gehanteerd. Pas in 1835 accepteerde de Aca démie Frangaise de oorspronkelijke benaming tomate. In ons land werd het Franse tomate vernederlandst tot tomaat. Thans is de tomaat binnen de totale tuinbouw een van de belang rijkste gewassen. Het gebruik in de keuken is eigenlijk alom bekend. legio De mogelijkheden zijn legio en er ko men dagelijks nieuwe 'creaties' bij. Het schoonmaken is simpel. De stee laanzet wordt verwijderd, de tomaat gewassen en gedroogd. Daarmee is met een of meer zieke leerkrachten kan vaak geen vervanger krijgen, ter wijl er toch voldoende werkloze on derwijskrachten zijn. Een vervanging van korte duur levert voor de per soon in kwestie immers niets op. En niemand zal het iemand euvel dui den als hij thuis blijft zitten in plaats van de helpende hand toe te steken. Het is bekend dat veel ambtenaren hij klaar voor gebruik. Het pellen gaat als volgt. Met een scherp mesje wordt de vrucht aan de bovenzijde even ingekruist, waarnij hij kort wordt ondergedompeld in kokend water. Onmiddellijk hierna in koud water dompelen en het velletje kan worden losgetrokken. Tomaten uithollen gebeurt door het bovenste kapje eraf te snijden - dus niet aan de zijde van de steelaan zet - en vervolgens de inhoud er met een aardappelboortje uit te halen. Bij het kopen is het van belang te letten op de volgende kenmerken: tomaten moeten rijp zijn, een strak vel hebben en weinig zaad. Goede kwaliteit to maten zijn bovendien ongevlekt, ste vig en veerkrachtig. De rode kleur is afkomstig van de kleurstof caroteen, een onvolledige vitamine A, waar het lichaam alleen vitamine A van kan maken als ze wordt opgenomen in vet. Daarom is het verstandig aan een tomatensalade een weinig olie toe te voegen. tomatensoep Een van de vele mogelijkheden: zoet zure tomatensoep. Voor ongeveer 1 liter heeft u het volgende nodig. van sociale diensten de grootste moeite hebben met het regeringsbe leid in deze. Ze erkennen dat men sen zonder baan best willen werken, maar het heel vaak om strikt fiscale redenen laten afweten. En ze betreu ren het dat de wetgeving zó slecht is dat mensen er de dupe van worden. Alle werkloosheid in ons land ten spijt. - 500 gram rijpe tomaten -1 liter kippebouillon - het witte deel van een prei -1 ui en 2 sjalotten - 3 eetl. plantaardige olie -1 eetl. witte basterdsuiker - 2 eetl. gembersiroop - mespuntje knoflookpoeder - 2 eetl. maïzena en 4 eetl. water - peper en zout - (eventueel: mihoen, kippevlees en bamboespruiten) Tomaten ontvellen en in stukken snij den. Snipper het uitje, de prei en de sjalotjes. Verhit de olie in een braad pan en fruit hierin de tomaten, ui, prei en sjalotjes gedurende een viertal mi nuten. Verhit de kippebouillon en roer hier de gefruite groente door heen die met een groentemolen werd gepureerd. Breng de bouillon op smaak met suiker, gembersiroop, knoflookpoeder, peper en zout. Laat het een tweetal minuten doorkoken. Vervolgens de soep binden met de in water opgeloste maizena en nog en kele minuten in gesloten pan, op een laag vuur, laten pruttelen. De soep kan eventueel worden verrijkt met stukjes kippevlees, dunne plakjes bamboespruit en mihoen. Wie toe is aan vernieuwing van zijn bad, maar opziet tegen de kosten en het vervelende stoop- en breekwerk, kan overwegen om zijn toevlucht te nemen tot een betrekkelijk nieuw systeem, dat vooral in het buitenland zijn waarde al bewezen heeft. Dat is het bad-in-bad-systeem, op de markt gebracht door de Erme- lose firma Beterbad. De oude kuip wordt uit de opstaande muurtjes getild en de nieuwe erin gezet. Een paar uurtjes werk en geen rommel in huis. De nieuwe kuip is van acryl, gemakkelijk schoon te houden en zeer ongevoelig voor bescha diging. Acryl isoleert volgens de firma ook heel goed, zodat het badwater veel beter op tempera tuur blijft. Alle kleuren zijn lever baar. De firma beschikt over een arsenaal van zeventig modellen. De prijzen lopen natuurlijk uit een. Maar gesteld kan worden, dat de consument zo ongeveer J 1100 kwijt zal zijn. WATERFILTER Triest is het wel dat dit (soms) nodig kan zijn: een kraanfilter die ervoor garant staat dat ongewen ste reuk- en smaakstoffen uit het drinkwater worden verwijderd. Het apparaatje, dat 69,50 moet gaan kosten afgezien van de re gelmatig te verwisselen filters die per twee stuks een uitgave van 34,50 vergen, wordt op de markt gebracht door Biocent in Lisse. De fabrikant verzekert dat belangrijke mineralen als cal cium, ijzer, magnesium en fluo ride niet uit het water worden verwijderd. Het systeem past op iedere kraan en is binnen enkele minuten te monteren. WEG VOCHT Een nieuwtje op het punt van in terne klimaatbeheersing is de Ebac-luchtontvochtiger. Het ver plaatsbare apparaatje is een halve meter hoog en kan volgens de importeur, Peter van Vugt Verkoopmij in Oss, uitstekend dienst doen ter bescherming van vochtgevoelige artikelen zoals computers, andere electronica of boeken. De Ebac kan ook con- densatieproblemen oplossen. Hij bengt verder niet alleen de lucht op de juiste vochtigheidsgraad, maar zuivert die tevens van stof deeltjes en schimmelsporen. Er moet f 832 voor worden neerge teld. Maar dat is exclusief btw. De particuliere consument betaalt inclusief btw f 989,40. HONDENVERJAGER Er lijkt een oplossing te zijn voor de naar schatting drie miljoen Nederlanders die overlast heb ben van honden. Het zijn alle maal mensen die in hun beroeps uitoefening hinder van honden ondervinden zoals meterop- nemers en postbodes maar ook joggers, fietsers, ruiters en wan delaars. Voor die groep kan met de uit de l/S overgewaaide Dazer dit pro bleem uit de wereld zijn. Het gaat om een handzaam apparaatje ter grootte van een scheerapparaat, dat een voor de mens onhoor baar geluid uitzendt van 25.000 Hz, dat daarentegen voor hon den zeer irritant, maar toch on schadelijk is. Overigens wordt wel aangeraden, waak- en poli tiehonden op het geluid te trai nen. De prijs, inclusief batterij, bedraagt f 79,50. De importeur is Intercamping in Leerdam, tel. 03451-19878. LEKCONTROL Een handig middeltje om te ont dekken of uw schoorsteenkanaal niet lek is, wordt op de markt ge bracht door Hestia Vuurtechnie- ken in Hilvarenbeek. Het gaat om de Lek Control, een tijdsbesparend tabletje dat een veilige, witte en koude rook ont wikkelt. Die rook volgt elke lucht stroming en zoekt zich dus ook een weg door alle onbekende kieren, scheuren en/of poreuse materialen. Uiteraard kan hel middeltje ook gebruikt worden bij stinkende riolen, omdat ook daar de geur visueel waarneembaar wordt. Per buisje van vier stuks, goed voor ruim 42m3 rook, kos ten ze 18,75. WIJNKAST Fiko Wijnrekken in Elburg heeft aan de bestaande serie nu een nieuwe reeks wijnbewaarkasten op de markt gebracht met een capaciteit van 150 tot zelfs 250 flessen, die de perfectie van de klassieke wijnkelder zelfs bijna overtreffen. Zowel de tempera tuur als de tochtvrije luchtcircu- latie en -vochtigheid kunnen van buiten afgestuurd worden, zodat de wijnen zich in optimale rust verder kunnen ontwikkelen. De kasten kunnen tevens in houtuit voering geleverd worden of in kleur passend bij het interieur. Levering geschiedt vanaf f 1200. De prijs kan afhankelijk van de uitvoering en de gewenste capa citeit oplopen tot f 3000. De prij zen zijn inclusief btw.

de Stem | 1988 | | pagina 17