'Nederland terechte finalist' DE STFiyr j Lufthansa koopt kaarten finale op ORANJE FEEST FLINK EN SLAAPT LANG UIT P. v. PUTTEN Kaartjes voor 1700 gulden AUTOBEDRIJVEN B.V FAASSEN NOS: extra EK-journaals °p televisie Hilversum (anpj - DONDERDAG 23 JUNI 1988 Hartaanval assistent Bobby Robson Supporter verongelukt Onrustig in binnenstad van Hamburg UNTERHACHING - Een dag na de veldslag in Hamburg heeft het Nederlands elftal het er van genomen. WILLY VAN DE KERKHOF VOL ONTZAG VOOR ORANJE: Zondebok Uw officiële Honda-dealer voor Breda-Oosterhout e.o. 0w»*iaiafaiHÉaüiiiurriiD'<T Teteringen - Tel. 076-713229 Van onze sportredactie DENEKAMP - Voet balliefhebbers willen veel geld betalen als het Nederlands elftal eens in de zoveel jaar een keer de finale haalt. Extreem duur worden echter de kaarten aange boden bij Reisbureau Snoeyink, dat liefst 1700 gulden of 1500 DM vraagt voor een zitplaats. Het is weliswaar een plaats voor de ereloge, maar daar komt de bus- of vliegreis nog bij. - BV,DEN HAAG. TEL.: 070-489400 I oor Bergen op Zoom e.o. 3EDRIJF ergen op Zoom (Nieuw-Borgvliet) -Tel. 01640-34251 Breda e.o. 14, Breda, 076-213825 -4 Steenbergen - Tel. 01670-63291 Tel. 01660-3682 A °e NOS-televisie zendt vandaag en morgen ex tra EK-journaals uit Vandaag is de uitzending Van 22.55 tot 23.25 uur, ®orgen van 22.50 tot 23.20 yur> steeds via Nederland Van onze speciale verslaggever FRANKFURT - De West- duitse luchtvaardmaat- schappij Lufthansa gaat optreden als tussenpersoon bij de (door)verkoop van kaarten voor de finale van het Europees kampioen schap voetbal, die zaterdag in München wordt gespeeld. Het bedrijf stelt zijn kantoren open voor teleurgestelde fans van het Westduitse elftal, die na de uitschakeling van hun ploeg door Oranje de al ge kochte kaarten voor de eind strijd weer kwijt willen. Een woordvoerder van Lufthansa liet weten de toegangsbiljetten vervolgens door te sluizen naar Nederland. Veel reisbureaus in ons land worden overstelpt met tele foontjes van mensen, die de fi nale in München willen bijwo nen. In welke mate aan de ver zoeken om supportersreizen kan worden voldaan, wordt pas vandaag duidelijk. Woordvoer der De Lede van de KNVB ver klaarde woensdag voor de TROS-radio: „Wij verwachten echter niet dat er veel Russen naar München zullen gaan." Vooruitlopend op de ontwik kelingen heeft OAD-reizen in Holten woensdag de verwach ting uitgesproken, dat het rond de tienduizend supporters per bus zal vervoeren naar de EK- finale. „Aan de hand van die verzoeken zijn we nu in prin cipe al zo'n zevenduizend kaartjes kwijt", zo liet een woordvoerder weten. Het be drijf heeft met de voetbalbond een contract voor het vervoer van supporters tijdens het EK- toernooi. Ook Arke Reizen in Enschede is van plan busreizen naar München te organiseren. Een woordvoerder van de NS deelde mee, dat men van be langstelling voor vervoer per trein naar München nog weinig had gemerkt. Derhalve is door de NS nog geen beslissing over het inzetten van extra treinen genomen. De Nederlandse luchtvaart maatschappijen zijn woensdag wel overspoeld met verzoeken van reisorganisaties, die zater dag supportersvluchten van en naar München willen organise ren. Op een positief antwoord van de chartermaatschappijen kan echter nauwelijks worden gerekend. Martinair en Air Holland hebben zaterdag geen capaciteit beschikbaar voor supportersvluchten. Alle vlieg tuigen zijn ingezet voor het va- kantievervoer, dat inmiddels op gang begint te komen. Daar bij zijn de weekeinde-dagen de drukste. Bij Transavia Airli nes, sponsor van het Neder lands elftal, werd woensdag koortsachtig gezocht naar mo gelijkheden om, zij het op be perkte schaal, toch capaciteit vrij te maken voor München- gangers. Om meer dan drie vluchten zal het echter zeker niet gaan, aldus de woordvoer ster van Transavia. Ook bij KLM en NLM zijn veel aanvra gen voor chartervluchten bin nengekomen. De KLM bekijkt nog in hoeverre hieraan tege moet kan worden gekomen. Het staat wel al vast dat zater dag drie vluchten naar Mün chen worden uitgevoerd. LONDEN (SID) - Don Ho- we, assistent van de Engelse coach Bobby Robson tijdens de strijd om de Europese voetbaltitel, is dinsdag avond tijdens het kijken naar het televisie-verslag van de halve finale West- Duitsland - Nederland door een hartaanval getroffen. Howe, manager van de Engelse bekerwinnaar FC Wimbledon, werd naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig. LINNICH (DPA) - Een 24- I jarige supporter van Oranje I is in de nacht van dinsdag op woensdag overleden tij dens de viering van de over winning op West-Duits- I land. De man viel in het plaatsje I Linnich (Noordrijn-Westfalen) van het balkon van zijn hotel- I kamer op de tweede etage. De overige leden van zijn groep waren al naar bed gegaan. De I gevallen supporter was op slag dood. Na een eerste onderzoek kon de politie niemand verant- J woordelijk stellen voor het on- B geluk. I Van onze speciale verslaggever HAMBURG - Na de ern stige ongeregeldheden met voetbalsupporters in Düs- seldorf en Frankfurt is het I in de nacht van dinsdag op woensdag, na de eerste Halve finale van het Euro- Poes kampioenschap tussen West-Duitsland en Neder land, onrustig geweest in de Lnnenstad van Hamburg. groep van vijftig tot hon derd niet met nationaliteit aan geduide supporters kwam in Jd uitgaanscentrum Sankt Pauli in botsing met de bevol- kig na het aanrichten van "ernielingen. Er werd met ste- aen en brandbommen gegooid, e politie greep in. De groep voetbalfans werd uiteengedre- v®, waarna de rust weerkeer- Zes agenten raakten licht ge wond, één moest met een been wond naar het ziekenhuis. Ze senveertig relschoppers werden gearresteerd en inge- i ten, onder wie één Neder- lander. 6Dag van 't nagenieten' DOOR CHRIS VAN NIJNATTEN Generaal Michels kende zowaar enig mededogen met zijn troepen en stond toe, dat er lang uitgeslapen werd na een nacht feesten. Niet om half één, maar om half vijf vertrok het gezelschap per lijnvliegtuig naar München, om in het tegen die stad aangeplakte dorpje Unterha- ching zijn intrek te nemen in hotel Huber. Aan de ver huizing ging enig geharrewar vooraf, want aanvankelijk was er geen vliegtuig beschikbaar voor Oranje. ste strafschop viel, dacht ik: verdomme, zouden ze weer die mazzel hebben? Na die penalty hebben we in de middencirkel even onderling beraad gehou den en afgesproken dat we niets aan ons spel zouden ver anderen. We wisten dat we ze op de knieën konden krijgen. Ik heb in de wedstrijd eigenlijk maar één foutje gemaakt, ik had die Herget niet uit de wed strijd moeten spelen. Daar werden ze alleen maar sterker van." Even pittig stappen in een Noordduitse discotheek is leuk na een paar weken trainings kamp, maar Gullit bekende zijn uitgaansgelegenheid liever elders te situeren. „Weet je wat ik echt erg vind? Dat we niet eventjes feest konden gaan vie ren op het Leidseplein in Am sterdam. Dat was mooi ge weest." De rasta-voetballer had op het veld in het Volksparksta dion overigens ook al het een en ander gevierd. Het opval lendst was wel dat hij naar de zijlijn liep en Rinus Michels, de generaal zelf, hoog de lucht in tilde. „Ja, wat zeg je op zo'n moment. We hebben het einde lijk geflikt, zoiets zei ik tegen hem." Even peinst Gullit voor zich uit en zegt dan recht uit zijn hart: „Het blijft rot dat die man weg gaat bij ons." Begrijpelijkerwijs zat de stem ming er bij de Nederlanders nog dik in. „Dit was de dag van het grote nagenieten", schil derde Hans van Breukelen de sfeer onder zijn collega's. „We hebben eigenlijk in een te klein stadion gewonnen van West- Duitsland. Zo'n triomf moet je vieren in Rio, in het Maracana- stadion." Net als dinsdagavond in Hamburg verlekkerde Ruud Gullit zich ook in Unterha- ching nog aan Oranje's glan zende overwinning, die Neder land op zijn kop zette en West- Duitsland deels in rouw dom pelde. „Voor mij kan het toernooi nu al niet meer stuk. De finale willen we ook nog graag even, maar toch. Het belangrijkste werk is gedaan....", lacht de nummer tien van AC Milan en het Nederlands elftal. Volgens Gullit waren hij en zijn maten, de generatie die door oudere voetballers zo vaak mentale weekheid en fysieke slapheid verweten wordt, geen moment bang voor hun opponenten in de halve finale. „Toen die eer- De juichende en hossende massa op het Leidseplein in Am sterdam dinsdagnacht. Gullit (op de inzet samen met John Bosman bij aankomst in München) had er graag bij geweest. - FOTO'S ANP „Die man weet wat aan de top nodig is. Hij heeft ons fan tastisch klaargestoomd voor de halve finale. Want we hebben behoorlijk stuk gezeten na dat verlies tegen de Russen. Hij heeft er op gehamerd dat we niet allen goed moeten spelen. We weten wel dat we goed kunnen voetballen, maar er moest strijd geleverd worden. Daarmee win je belangrijke duels. Alleen goed voetbal is niet genoeg. Dat soort teksten stampte hij er in bij ons." In München verblijft Oranje weer in een hotel dat geschikt is voor sportploegen. Het is ho tel Huber, waar Bayern Mün chen zich doorgaans voorbe reidt op belangrijke wedstrij den. Aan het Intercontinental Hotel in Hamburg bewaart Gullit geen beste herinnerin gen. „Alles zat eigenlijk tegen in Hamburg. We wilden gaan trainen en dan was dat com plex bezet. In het veld zaten al lemaal kuilen en het terrein was niet af te sluiten. Het hotel was helemaal niks. Het zat stampvol en bovendien zaten er ook journalisten van Bild en daar heb ik geen behoefte aan." Gullit meent dat onbeken den, maar beslist geen fans van Oranje, het Nederlands elftal hebben willen tegen werken. „Er is geprobeerd mij de nacht voor de wedstrijd uit mijn slaap te halen. Er werd gebeld door een Duits sprekende man, die vroeg bij welke club ik speelde voordat ik naar Milan ging. Het telefoontje moest uit het hotel komen, want omdat we overdag al zo vaak gebeld waren, had de telefoniste de strikte opdracht geen tele foontjes meer binnen te laten komen bij de spelers. Maar bij telefoneren bleef het niet. Er werd 's nachts ook ineens op mijn deur gebonsd. John Bos man, mijn kamergenoot, kon er bijna niet van slapen. Ik ben in Italië het een en ander gewend, maar hier had ik toch moeite mee. Alles wijst er op dat ze ons hebben willen treiteren en daarom is het zo lekker dat we gewonnen hebben." Woensdag 22 juni De telefoniste van het hotel Elysee zou me om acht uur wekken. Kees Jansma van de NOS belt echter nog vroeger. Hij wil dat ik naar zijn hotel kom om commentaar te geven in een radio-sport programma voor mati- neuze mensen. Maar een grote Hamburgse kater grijnst naar me vanaf het voeteneind van mijn bed. Ik draai me nog eens om. Een lange en rumoerige nacht ligt achter me. Tot half vijf in de ochtend feestgevierd in het hotel van Oranje in Hamburg. Gezongen en gehost met veel bekenden uit de voet balwereld. Iedereen blij en gelukkig. Alle oude Neder landse strijdliederen schal len door het hotel. Pils vloeit rijkelijk. Zuidelijke taferelen. Eigenlijk zijn Nederlanders erg emotio neel. Denk maar aan Ard en Keessie, Jopie en Yvon ne. Ook in ons voetbal heb ben wij een zuidelijke in slag, gezien de technische vaardigheden. Om twee uur 's nachts ko men de helden van Oranje af op het lawaai in de twee hotelbars. Zij hebben zich met hun vrouwen en vrien dinnen enkele uren terug getrokken in een disco theek. 'Reservist' Wim Koe vermans wrijft in zijn han den: „Al 90.000 gulden in de knip. En zondag worden we bij de koningin op Huis ten Bosch ontvangen!" Vrijwel alle spelers ne men de hoogtepunten van de wedstrijd tegen Duits land nog eens met me door. En drinken 'ein letztes Glass im stehen' of koffie. Ruud Gullit komt speciaal naar beneden en zegt tegen de plakkers: „Het is nu ge noeg geweest, er komt nog een wedstrijd." Om half elf vertrek ik uit Hamburg. Kurt hinder vraagt mij een lift en krijgt die. Hij kan geen terug vlucht naar Stuttgart krij gen. Alle vliegtuigen zijn vol. Linder, een geboren Duitser, hoopt dat het suc ces in de komende betaalde competitie uitgebouwd zal worden. „Als de vandalen zich rustig houden, denk ik dat het voetbal in Nederland weer aan de top komt", zegt hij. Ook hij heeft genoten van Oranje. Roemt Van Basten en Rijkaard, wier grootste voordeel is dat zij uitgerust aan Euro'88 zijn begonnen. Ikzelf vind ook nog dat Rijkaard bewezen heeft over veel karakter te be schikken. Want als je in DOOR ARIE HAAN opstand komt tegen Cruijff en zegt: 'Ik heb er genoeg van', en dat maanden vol houdt, moet je heel veel ka rakterhebben. Linder vraagt of ik weet dat hij in 1982 als Ajax- trainer Frank Rijkaard tij dens het seizoen voor de eerste maal als voorstopper liet spelen. „De meeste Ajax-fans vonden het erg dat hij met een opdracht moest spelen. Maar hij ver vulde eigenlijk drie op drachten", weet Linder nog. „Hij deed mee in de aanval, scoorde doelpunten en en passant schakelde hij zijn tegenstander uit. Rijk aard was toen pas 18 jaar." Om vier uur en met 1450 kilometer op de dagteller van de auto, weggedraaid in twee dagen (ze noemen me in Duitsland niet zo maar 'der Fliegender Hol lander'), geef ik in het Nec- kar-stadion in Stuttgart 42 entreekaarten af, die ik gis teren kreeg van de Haagse diamantair Hans Katten burg. Hij kon ze in Ham burg zelfs aan de straatste nen niet meer kwijt, hoe wel de kaarten slechts 36 Mark per stuk kostten. In een interview in deze krant, vooruitlopend op het EK'88, heb ik voorspeld wie de finalisten van Euro'88 zullen worden. Nederland en Rusland dus. Na het zien van het duel Italië-Rusland krijg ik een raar gevoel in mijn maag. Ik word ner veus. Dit Rusland is zo moeilijk te bespelen en zo moeilijk te kloppen, dat ik er hoofdpijn van krijg. Want Nederland heeft Duitsland geklopt. Het mag niet tevreden zijn. Het goede en positieve aan deze zaak is dat Neder land de eerste wedstrijd van de Russen heeft verlo ren en dat Koeznetsov, een geweldige voorstopper, ge schorst is. Hij kreeg twee maal geel. De Russen spelen zo goed dat de Italianen niet mee doen. Zelfs bij balverlies zijn ze nog sterker en geven ze het tempo aan. En een ploeg die het tempo be paalt, is ook de ploeg die het beste speelt. De Russen bepalen of ze snel of lang zaam spelen. Italië krijgt gewoon geen kans om te voetballen. Door Jacques Hendriks ROOSENDAAL - De ken ners zijn het er unaniem over eens: het Nederlands elftal heeft dinsdagavond in Hamburg een geweldige wedstrijd gespeeld. De zege op West-Duitsland was dan ook volledig ver diend, daar bestaat geen enkele twijfel over. Willy van de Kerkhof (goed voor 63 interlands) zat in Hamburg op de tribune en was er al snel van overtuigd, dat dit keer 'Deutschland' k.o. zou gaan. „Ik heb geen mo ment gedacht dat Oranje zou verliezen. Ondanks het geluk dat West-Duitsland altijd heeft Net als nu trouwens, met die penalty. Nederland kende weinig zwakke plekken en heeft naar mijn mening heel goed gespeeld. Ze hadden West-Duitsland volledig in hun macht, de Duitsers kon den geen moment een vuist maken. Ik weet ook zeker dat als het op een verlenging uit gedraaid zou zijn, Nederland met nog grotere cijfers had gewonnen. Oranje is dan ook een zeer terechte finalist." Coen Moulijn, Nederlands beste en populairste linksbui ten aller tijden, genoot gister middag nog hoorbaar na van de wedstrijd. „Je ziet het te genwoordig niet vaak meer, maar dit was een echte, ouderwets spannende en goede wedstrijd. Pure re- clame voor het voetbal. Vol gens mij was het ook de beste wedstrijd van Nederland in dit toernooi. Tegen Engeland was het elftal ook al vrij goed, maar tegen Rusland en Ier land viel het mij tegen." Guus Hiddink, oefenmees- ter van PSV, de Europa Cup 1-houder en leverancier van vier basisspelers van Oranje (Hans van Breukelen, Berry van Aerle, Ronald Koeman en Gerald Vanenburg) heeft eer gisteren ook genoten van het Nederlands elftal. „Het was een uitstekende wedstrijd. Een duel waar je bovendien met een apart gevoel naar zat te kijken. Ik betrapte er me zelf op dat ik minder koel bleef dan meestal het geval is. Oranje heeft laten zien hoe modern voetbal gespeeld moet worden. Het legde West- Duitsland vrijwel de gehele wedstrijd zijn wil op, en dat terwijl de Duitsers toch bewe ren de sterkste competitie ter wereld te hebben." Dat de spelers van het Ne derlands elftal er zo op ge brand waren om te winnen, verbaasde Hiddink niets. „Het heeft enerzijds met het verle den te maken, iets waar de huidige spelers eigenlijk niets meer mee te maken hebben. Anderzijds is het zo dat je graag van die Duitsers wilt winnen, omdat een paar spe lers misplaatst arrogant zijn, een irritante houding hebben en altijd proberen een tegen speler een gele kaart te bezor gen." Voor veel mensen kan het EK al niet meer kapot nu West-Duitsland verslagen is. Hiddink heeft dat gevoel ook een beetje: „Toch moet je de finale niet gaan onderwaar deren." „Grandioos, grandioos. Ne derland was negentig minu ten lang de betere ploeg", al dus Barry Hughes, volgend jaar werkzaam als trainer bij het Antwerpse Beerschot. „Oranje toonde veel meer durf, had totaal geen ontzag voor de Duitsers. Onze jon gens bleven kalm, ook toen de Duitsers begonnen te provo ceren. De penalties vond ik belachelijk. Zo'n duel van Rijkaard met Klinsmann, dat gebeurt honderd keer in een wedstrijd. Maar Klinsmann acteerde goed." Hughes genoot thuis voor de buis in Heemstede vooral van Rijkaard, Wouters, Va nenburg en natuurlijk Van Basten. „Wereldklasse! Je kunt zien aan Marco en trou wens ook aan Frank Rijk aard, dat ze geen slopende competitie in de benen heb ben. Ze zijn nog fris en dar tel." Dat Ruud Gullit - jaren ge leden door Hughes bij de amateurs van DWS wegge plukt en naar Haarlem ge bracht - tot nu toe niet zo do minant is geweest als vooraf werd voorspeld, ligt volgens Hughes ook daaraan. De ve dette is na een slopend seizoen in Italië moe. „Ruud heeft mij verteld dat hij na het EK met een op vakantie gaat, naar Aruba geloof ik. In ieder ge val ergens waar ze hem niet kennen. Daar gaat hij dan al leen maar op het strand lig gen en slapen." Wat de finale betreft: Hug hes hoopte gistermiddag net als bijna iedereen op Italië als tegenstander. „Als Rusland in de finale komt, winnen ze denk ik weer van ons." De scheidsrechter heeft het gedaan volgens de Westduitse sportpers. Bijna de halve voorpagina had de Bild-Zeitung gisteren nodig voor de kop 'Bitter! Er uit na onterechteelfmeter'. Echter, daarboven staat wel, zij het in aanmerkelijk klei nere letters, 'Holland super'. In het piepklein aankondi gende voorpagina-verhaaltje onder de kop meldt Bild onder meer: 'Toen floot scheidsrech ter Igna na een duel tussen Kohier en Van Basten voor elfmeter voor de gasten. Een krasse, foute beslissing! De beslissing viel in de 89ste minuut: Van Basten maakte 1-2, de 15.000 Nederlanders onder de 60.000 in het Ham burgse stadion jubelden. Bij alle teleurstelling: de betere ploeg heeft gewonnen'. Het boulevardblad Express zat op hetzelfde spoor, met als hoofdkop: '1-2, jammer!' en in kleinere letters 'Nederlanders te sterk voor Duitse elf' en 'Kostte elfmeter de finale?' Het dagblad Die Welt zag kans een paar gaten open te houden om de lezers te verha len van het drama, dat zich voor het Duitse voetbal heeft afgespeeld. Paginabreed heet het 'Uit, voorbij, verloren, maar niet teleurgesteld. 2-1 zege over Duitsland voert Ne derlanders naar de finale'. Dat 'niet teleurgesteld' blijkt grootdoenerij. Ook in Die Welt zijn de druiven zuur. 'De droom is uit, de droom van de nationale Duitse ploeg, zater dag in München de finale van het Europese kampioenschap te kunnen uitvechten', zo be gint het verslag van Ulrich Dost. De journalist stelt beide strafschoppen aan de orde. 'Was die voor Jürgen Klins mann terecht? Misschien. Maar volstrekt onrechtvaar dig was de beslissing tegen Jürgen Kohier, die Van Bas ten fair van de bal had ge scheiden'. De Frankfurter Allgemeine Zeitung, de Süddeutsche Zei- tung en de Frankfurter Rundschau waren dinsdag zo vroeg op de drukpers gegaan, dat ze zich beperkten tot wat leuke plaatjes van fans en verhaaltjes over Duitse en Nederlandse spelers. Kleinere kranten, zoals de Bonnse krant General Anzeiger, za gen wel kans hun visie op de Duitse voetbalramp te geven. De General Anzeiger brengt als kop 'Tranenrijk afscheid'. Verslaggever Hartmut Eic- kenberg vertolkt goed de ge voelens van vele Duitse voet balliefhebbers: 'In een hoog dramatische halve finale wedstrijd was de zege van de Nederlanders op grond van hun kwalitatieve overwicht stellig verdiend, doch voor de groots vechtende Duitse ploeg betekent de nederlaag een bitter en tranenrijk afscheid van dit EK'. Over de juistheid van de beslissing van de scheidsrechter ten aanzien van beide strafschoppen laat de General Anzeieger zich niet uit. 'Wat volgde was een stormachtig, vertwijfeld of fensief van het Nederlandse team. Bijna leek het, alsof het, net als in het eindspel van het WK, ondanks een drukkend overwicht in de tweede helft aan het korste eind zou trek ken, doch toen bracht een con cessie-beslissing van de Roe meense scheidsrechter de Ne derlanders op het overwin- ningsspoor. Nog even terug naar de Ex press. Dit blad weet niet al leen uit de mond van Litt- barski te melden, dat diens maagklachten vlak voor de wedstrijd waren verzonnen door Beckenbauer, maar brengt ook een verhaaltje over de teamchef. Enkele gre pen uit de tekst: 'Franz Bec kenbauer stond bij de pers conferentie het zweet op het voorhoofd en de woede op het gezicht geschreven. Wat moet ik nog verklaren, sprak hij giftig, de ploeg kan ik niets verwijten. De nederlaag was ongelukkig. Zo ongelukkig hebben we nog nooit een wed strijd verloren'.

de Stem | 1988 | | pagina 9