Baltisch nationalisme leeft nog Joegoslavi SHAMIR: P Ook Letlai onafhanke OOSTZEE-STATEN HERDENKEN DIT JAAR HUN KORTE ONAFHANKELIJKHEID ESTLAND LETLAND LITOUWEN p?n,VHiis DESTEM EXTRA DONDERDAG 23 JUN11988li POLEN Nederland Fascisten Verzet pK STEM BUITENL; JERUZALEM (AP) - In Isri scheidene branden uitgebi en andere in cultuur gebra den zijn vermoedelijk het activisten, die er kennelijk juiten de bezette gebieden t Partizanen SA"JE kritiek op milieu ÜTFLfr1..g"? P■s°ïïSïïr,Z£ïï. IN 1918 roepen de drie Baltische staten, Estland, Letland en Litouwen ieder de onafhankelijkheid uit. De drie Oostzee-staten beginnen aan de enige periode van zelfbestuur in hun bestaan. Ballingen Gorbatsjov Nationalisme Diaspora Middeleeuwen Onaf hankelij kheid Rakvere Ahtme Paldiski' 'Haapsalu HUOgMA SA REM A Oostzee Valmieraj >Wentspils Koeldiga Tukumsp Rezeknei 'Liepaja Telsjiai Klaipeda Radwilisjkis*-^—- OTaurage tlKedaimai man (VAemcl J ^j^Kaunas^A Uj Kapsoekas^?| f /^WILNA cKi i V f=i I Art Jaugavpils S S. R. Spoorweg km 150 CARPRESS DIT jaar is het zeventig jaar geleden dat de Balti- sche staten voor een korte periode onafhankelijk zijn geweest. Uit de puinhopen van de Eerste We reldoorlog werden zij geboren, door de wanorde van de Tweede Wereldoorlog werden zij weer verzwol gen. Tegenwoordig maken de Baltische staten - Estland, Letland en Litouwen - deel uit van de Unie van So cialistische Sowjet-republieken. Ze liggen aan de Oostzee en zijn vanwege deze strategische ligging van groot belang voor een land dat zo weinig 'ijs vrije havens' heeft. Ze worden altijd in een adem genoemd omdat ze zo veel overeenkomsten met elkaar vertonen. Ze heb ben bijna dezelfde oppervlakte, elk ongeveer twee maal Nederland, en een geschiedenis die zeer veel paralellen kent. Ook hun economische structuur is gelijk, want het zijn namelijk alledrie landen waar ongeveer 60 pro cent van de bevolking in de industrie werkt en waar een kwart van de beroepsbevolking in de landbouw bezig is, traditioneel voornamelijk in de intensieve veeteelt. In Estland en Letland is het Lutheranisme de be langrijkste religie en in Litouwen het katholicisme. Vooral die godsdienst levert de laatste tijd veel pro blemen op. De bevolking in de landen bestaat voor namelijk uit oorspronkelijke bewoners (respectie velijk Esten, Letten en Litouwers) met een Poolse minderheid in Litouwen, en een Russische minder heid in Estland en Letland. Verenigde Naties. Ook Neder land erkende de nieuwe staten. In 1922 werden er diplomatieke banden met de drie Oostzee staten aangegaan. Dit ge beurde vooral op aandrang vanuit handelskringen in Ne derland. Een eigen Neder landse legatie in deze landen kwam er niet. De vertegenwoordiging werd overgelaten aan de Neder landse gezant in Oslo, ridder van Rappard. Hij zou de landen eens in de twee tot drie j aar be zoeken. Pas in 1936 kwam er een permanente Nederlandse diplomatiek vertegenwoordi ger in de Baltische staten. De handel van Nederland met de Baltische staten was ge ring. Het ging om enkele mil joenen guldens per jaar, 0,2 procent van de totale Neder landse handel. Onze import uit de landen bestond uit hout, pa pier en paarden. De export be helsde plantaardige oliën. Binnen tien jaar was de han del verdrievoudigd, maar na 1929 zakte de handel, ten ge volge van de wereldcrisis, bijna helemaal in. In de jaren dertig ging het politiek ook mis in de Baltische staten. De drie landen waren gestart met een democratische staatsstructuur, maar deze korte democratische escapade is om drie redenen mislukt. Om te beginnen was de politieke structuur - verdeling van macht over parlement en rege ring - verkeerd. Dit werd ver sterkt door de economische we reldcrisis en tenslotte kwam daar de golf van opkomend fascisme bij. In Italië, Duitsland, Spanje, Portugal en Griekenland kwa men fascisten aan de macht. De Baltische staten konden hier ook niet aan ontkomen. Aan het einde van de jaren dertig waren in alle drie de landen de fascisten aan de macht. Sommigen zagen de inval van de Duitsers niet zo heel somber in. Deze foute inschat ting bleek al snel, want de Duitse Nazi's waren vele malen erger dan de Baltische fascis ten. Zo zijn de 200.000 joden in de Baltische staten in de jaren 40-45 bijna geheel uitgeroeid. In Nederland vatte tijdens de Tweede Wereldoorlog de leider van de NSB, Mussert, het plan op, om in de Baltische staten een Nederlandse kolonie te stichten. Hij zag zich hierin ge steund door de Rijkscommissa ris voor het 'Oostland', Nazi ideoloog Rosenberg, die daar mee de germanisering van een land dat bewoond werd door een lager ras, kon uitvoeren. Mussert zag deze nieuwe ko- zou raken. Die nieuwe kolonie zyn 260.000 slachtoffers gevallen. Over Estland en Letland? geen betrouwbare cijfers kend. Wel staat vast dat da een groep partizanen was zestig komt er een nieuwe positie in de Baltische stat In Litouwen speelt de Kalt lieke kerk een centrale rol overheid. Estland en Letli zijn voornamelijk Evangels Het verzet bestaat uit prol schriften aan de regering, illegale pers - de 'Zamindaj uit het weigeren van personeel de Russische spreken, spontane uitingen ongenoegen tijdens en sportwedstrijden tegen R' sche teams en natuurlijk 'acties die door ballingen den aangemoeidigd en steund. De illegale pers is het sl in Litouwen. In Estland en land is deze veel minder breid. De nu door de Sovjet waaiende glasnostwind ka»1 voor zorgen dat de prol schriften minder worden smoord. De onlangs toegert godsdientvrijheid ter gel' heid van 1000 jaar chrisl in de Rusland, zal in de sche staten met blijdschap verwelkomd. Het geeft zei Litouwers weer meer lijkheden om hun natioi uit te dragen en het sovjet- teem te ondermij nen. BELGRADO (RTR) - Het leger lavië is ontevreden over het op He regerende communistische minister van defensie, generaal dijevic, uitte dinsdag op een sp eenkomst van de partij-afdeli het leger zijn ongenoegen over mende kritiek van de bevolk strijdkrachten. In Joegoslavië is de afgelopen wek« onrust fors toegenomen. Stakingen, tegen de regering, regionale twisten van de bevolking over schendingei senrechten baren de Joegoslavische steeds grotere zorgen. De problemer De gevallen van brandstichtinf van incidenten in geheel Israel tuigen met stenen werden bekop Premier Yitzhak Shamir op waarschuwde dat de golf van geweld een poging is de staat Israel te vernietigen. „Er is een golf van geweld, hetzij brand stichting hetzij moord, tegen de oodse aanwezigheid, overal in iet land van Israel", aldus de premier voor de legerradio. In pamfletten riepen leiders van ie Palestijnse opstand op om woensdag „de vijandelijke agrarische en industriële hulp- wonnen" in brand te steken. In de bezette gebieden waren meeste winkels, bedrijven m le; as rii pi H( Iti di de en scholen gesloten als gevolg van een algemene staking waartoe was opgeroepen. Is- aelische veiligheidstroepen, de politie, de brandweer en vrij willigers troffen uitgebreide voorzorgsmaatregelen. De legerradio meldde dat in de Westoever ra ke ru bi; au T( VE go lonie als een goede vervanji voor de oude Nederlandse kok [Palestij nen niën waarvan hij al begrepe een bus hadden gestenigd die had dat Nederland die kwf onderweg was naar Ariel. De bus slipte van de weg en werd zijn er nooit gekomen wanti door een brandbom getroffen. Iet voertuig raakte niet in irand, maar een vrouw liep verwondingen op. Een uitslaande brand legde he Isi ve in m< ni: W( ge scl ge za va Wi Deutsche partijleiding geen enkele behoefte aan derlandse koloniën. nen. De Duitsers trokken s naar het Westen terug en dei lijving van de staten bij Unie van Sovjet Republieken een feit. Alleen de bewont gaan er niet mee akkoord volgde een partizanenstrijd! in Litouwen tot 1952 heeft duurd. Toen besloten de ov« gebleven partizanenleiders gewapende strijd te staken, «J^KOU (DPA) - Na de Sovjet zijn dan alleen in Litem «vooraanstaande vertegenwo Jubliek Letland om groter onafh en een eigen buitenlandse politie! n een motie van de Letse kun- tenaarsbonden wordt van de egering in Moskou geëist dat zich inzet voor internatio- uit ruim 10 000 actieve H ,ale erkenning van Letland en Maatschap van de republiek were rona isou ceawonge. ,an de Verenigde Naties en de m Estland ging de strijd d: )iympische be6weglng. De des- t u 4 u i„ dreffende verklaring is gepu- In het begin van de j iliceerd in de Letse krant Sov- etskaja Latvija. Voor het „reconstrueren van penbaarmaking zijn voornamenjK Kvang^weime bijlagen "van" hefnietl v»lhWeiiSreero?fnde^lsi la"valsverdrag uit 1939 tussen T} ?PK Iltier Stalin. Beide dictators dan het Katholicisme in Lib wen. De Lutherse kerk W» weleer overheerers Ie jaren daarop door de Sovjet- jakenden daarin hun grenzen P het Oostzeegebied en Polen bezet. De republieken van de Sov- hebben theoretisch het t er eigen betrekkingen m< ho W va m< be bu pr zie sti bij we dii fei zei Stc pe; eei hu mc va mi Me en lie (ADVERTENTIE) eer rar ma wo mo fet ie mei jjp? Fj»t: het is een zaak^if ivertpnt?fZ'£ht Dat 9ezicht ziet u in deze vertuig ua^aar kunt u °P vertrouwen mo eer mo Erkend Rolluiken Uneto volgens Beveiiigings- richtlijnen lnslallale"' ROMAZO nae zelf Door Frits Kemperman In 1940 wordt deze nationalistische droom wreed ver stoord door het binnentrekken van Russische troepen. Het einde van een experiment. Begin dit jaar hebben ze gepro beerd het uitroepen van hun onafhankelijkheid te vieren. Het werd echter door de Sov jetunie verboden. Toch zijn er wel protestbijeenkomsten ge weest. Vorig jaar al werd er in de Letse hoofdstad Riga een grote demonstratie gehouden tegen het in 1939 gesloten akkoord tussen Hitler en Stalin. Hierin werd verklaard dat de in het verleden onafhankelijke staten Estland, Letland en Litou wen tot de 'Russische in vloedssfeer' zouden gaan behoren. Een demonstratie die voor tientallen deelnemers en or ganisatoren verstrekkende gevolgen heeft gehad. Zij werden uit hun functie gezet of van de universiteit ver wijderd. Dit was een waar schuwing aan het adres van mensen die de onafhanke lijkheid van de Baltische staten in de daaropvolgende maanden te enthousiast zouden willen gaan herden ken. Tijdens de herdenking van de Litouwse onafhan kelijkheid in februari dit jaar waren er geen massale demonstraties voor de her denking. De autoriteiten in de Litouwse hoofdstad Vil nius hadden echter wel spe ciale veiligheidsmaatrege len getroffen. Litouwse ballingen in Frankrijk maakten melding van een 'nationalistische be toging' buiten de kathedraal van Kaunus, de stad die tus sen 1920 en 1940 de hoofdstad van Litouwen is geweest. De betoging zou door leden van de oproerpolitie uiteen zijn geslagen. Buitenlandse correspon denten die twee uur voordat in de kathedraal een mis zou worden opgedragen ter plaatse waren, hebben geen tekenen van onrust of extra politie-eenheden geconsta teerd. De Litouwse aartsbis schop wilde zijn kathedraal niet voor politieke doelein den laten gebruiken. Dissidente ballingen hadden tot grootscheepse protesten op geroepen. De buitenlandse ver slaggevers, die zich in Vilnius eri Kaunus vrij konden bewe gen, spraken met inwoners van Litouwen, die hun zeiden geen redenen te zien om te proteste ren. De oproep hadden zij via buitenlandse radiozenders ver nomen. Regeringsfunctionarissen in de hoofdstad Vilnius omschre ven de dissidenten als een handjevol 'extremisten en na tionalisten', die geen steun zou den hebben van de bevolking. Niettemin patrouilleerden er veel meer agenten dan ge woonlijk in de straten. Zij wer den bijgestaan door leden van 'burgermilities'. Bekende dissidenten hadden huisarrest gekregen. Het offi ciële Sovjetrussische pers agentschap Tass maakte mel ding van de arrestatie van en kele 'extremisten' in Vilnius en Kaunas wegens 'anti-sociale en straatschennende' activiteiten. Het Kremlin beschouwt de on- afhankelij kheidsverklaring van Litouwen in 1918 zonder betekenis omdat deze niet heeft geleid tot de vorming van een regering. De herdenking in Estland leidde tot een demonstratie van enkele duizenden mensen. Er werd toen ook een Estse oppo sitiepartij opgericht. De viering in Letland zal pas in november dit jaar zijn. Tij dens de 69-ste verjaardag van de onafhankelijkheid in no vember vorig jaar kwamen er 2.000 mensen op de been. Zij werden door de politie omsin geld en het kwam niet tot ver dere ongeregeldheden. De de monstratie werd ontbonden en iedereen kon naar huis. Het Russische persbureau Tass maakte geen melding van de viering in Estland en Let land. Er werden daarentegen wel beelden van de demonstra tie op de Russische televisie uitgezonden. Dit waren opna mes van spandoeken met anti- amerikaanse leuzen. Deze manier van omgaan met de onafhankelijkheid van deel republieken was sinds het be zoek van Gorbatsjov aan de Baltische staten aan de voor avond van de herdenking van de 70ste verjaardag van de on afhankelijkheid wel te ver wachten. Hij noemde het toen een schande dat de Baltische ballingen zoveel 'laster en leu gens' verspreidden. De partijleider waar schuwde daarom ook dat een opleving van nationalistische gevoelens en gedachten aan grotere onafhankelijkheid on der Sovjet-republieken niet zou worden getolereerd. Hij be doelde hiermee dat herdenkin- gen van de onafhankelijkheid onaanvaardbaar waren en dus streng verboden. Het nationalisme binnen de Sovjetunie kent sinds enkele jaren een opleving, althans er komt veel meer van naar bui ten. Naast Armenië Azerbajdz- jan en de Krim-tartaren staan de Balten ook bekend als 'acti visten'. Dit komt erop neer dat er niet alleen van een eigen on afhankelijke staat wordt ge droomd, maar dat er ook actief voor wordt geijverd, gedemon streerd. In Russische begrippen dus contra-revolutionaire acti viteiten: nationalisme versus communisme. Dit nationalisme wordt op verschillende manieren ge voed: glasnost en ballingen. De glasnost zorgt ervoor dat in de Baltische media aandacht kan worden besteed aan nationalis tische opstanden in andere re publieken van de Sovjetunie, iets dat natuurlijk activiteiten aanmoedigt. De andere voe dingsbron is het buitenland en met name de in het buitenland wonende Esten, Letten en Li touwers. Deze groep is groot en divers. De eerste lichting Balten die hun oorspronkelijke woonge bied verliet, ging eind vorige eeuw naar Amerika. Rond de Eerste Wereldoorlog was een op de drie Litouwers al naar Amerika geëmigreerd. In de Tweede Wereldoorlog en vooral tijdens de Russische in val in 1944 zijn ook enorme aantallen mensen gevlucht. Zo probeerde ongeveer een op de tien Letten in 1944/1945 voor de Russen te vluchten (dit is ongeveer een kwart miljoen). De helft van de vluchtpogingen had succes. Deze mensen vluchtten naar Amerika en Australië. Vanaf die tijd vluch ten er nog wel mensen uit de Baltische staten maar het be treft dan vooral politieke dissi denten. Het gevolg van deze 'Baltische diaspora' is dat bijna iedere fa milie wel verwanten in een westers land heeft wonen. De achterblijvers krijgen vaak goederen opgestuurd en blijven contact houden met hun ver wanten. Hun brieven blijven het 'nationale' gevoel aanwak keren. Zo is de Estlandse ambas sade in Londen nog steeds 'be mand'. In het kolosale gebouw zit een oude vrouw die zich waarnemend ambassadrice noemt. De oude vrouw werkte vóór de inlijving bij Rusland, als administratief medewerk ster op de ambassade, maar heeft het gebouw nooit verla ten. En aangezien Engeland de bezetting van Estland formeel nog niet erkend heeft, worden Russische claims op het ge bouw niet gehonoreerd en is ze ook nooit het gebouw uitgezet. Dit geval van nationalisme is natuurlijk een uitzonderlijk voorbeeld. Het nationalisme leeft natuurlijk vooral in nor malere vormen van dissidenten die oproepen tot verzet. De oor sprong van dit nationalisme ligt zeven eeuwen terug. Het nationale bewustzijn van de Balten heeft zijn diepste wortels in de dertiende eeuw liggen. Vóór die tijd leefden ze nog in stamverband en kun je - FOTO'S ARCHIEF DE STEM EN AP niet van een nationaal bewust zijn spreken. Rond 1200 werden de hoofdsteden van de landen gesticht. Ook kwamen in die eeuw Duitse ridders die de nog zwakke Balten meteen onder wierpen. Deze Duitse ridders bleven in de landen zitten en vormden er de adelstand. Vanaf dat moment was de maatschappij al meteen opge deeld in het volk - dat waren de echte Balten - en een vreemde overheersende klasse - de uit Duitsland afkomstige adel -: kortom een kolonisatie. Deze kolonisatie is nooit overgegaan in een samensmelting van overheersers en oorspronke lijke bewoners. Die kloof is al tijd gebleven. Toen in de vorige eeuw het nationalisme weer sterker werd - de negentiende eeuw is de eeuw van het nationalisme - onstonden er onafhankelijk heidsbewegingen. Het nationa lisme werkte naar twee kanten. Niet alleen de Baltische volken 'herontdekten' hun cultuur en wilden een eigen nationale staat. Ook de Russische en Duitse overheersers wilden hun taal en cultuur dwingend opleggen. Deze twee krachten ver sterkten elkaar zodat de Balten nog feller werden naarmate de russificering en germanisering sterker werden. Er werden veel boeken over een onafhanke lijke staat geschreven en er werd om landhervormingen gevraagd. Het meeste land is in die tijd in handen van de 'ge ïmporteerde' adel. De landhon- ger van de Baltische boeren wordt een van de sterkste drijfveren voor de revolutie die in 1918 tot de onafhankelijk heid leidde. Een foto die door een toerist werd gemaakt van de demonstratie vorig jaar augustus in de Letse hoofdstad Riga. Ongeveer 5.000 Letten herdachten het akkoord tussen Hitier en Stalin uit 1939 dat de Baltische staten tot de invloedssfeer van de Sovjetunie verklaarde. INZETJES: De Peterskerk in Riga (links) en het Lenin- standbeeld in diezelfde plaats. FOTO'S ARCHIEF DE STEM EN AP De onafhankelijkheid van de Baltische staten moet worden gezien in het kader van het in dammen van het communisti sche gevaar. In Rusland werd namelijk in 1917 met succes een communistisch regime geïn stalleerd. De reactie van de overwin naars van de Eerste Wereld oorlog op de vredesconferentie in Parijs was de creatie van een Cordon Sanitaire. Dit was een gordel van neutrale staten die het communisme op af stand zou houden van de rest van Europa. Daarnaast was er het door de Amerikaanse president Wilson gepropageerde 'zelfbeschik kingsrecht' van volken. Hier mee werd bedoeld dat een volk dat een duidelijke eigen identi teit, geschiedenis en cultuur had, in principe zelfstandig moest kunnen worden. Deze factoren waren dus ideale sti mulansen voor de onafhanke lijkheid. Net zoals in de Baltische sta ten was in andere Oosteuro- pese gebieden het nationalisme gegroeid. Al deze volken maak ten nu gebruik van deze revo lutie-angst die door heel Europa ging. In veel Westeuro- pese landen zijn ook revolutie pogingen ondernomen. Ook Nederland kende zijn revolutionair. De sociaal-de mocraat Troelstra schatte de situatie totaal verkeerd in en probeerde in 1918 ook een staatsgreep te organiseren. Het eerste jaar van de onaf hankelijkheid van de Baltische staten was turbulent. De Eerste Wereldoorlog was nog bezig. Toen in november 1918 de Duitse legers capituleerden, was voor de Balten de oorlog niet voorbij. Een jaar duurde de interne chaos voordat er rust kwam. Het is dan juist de Sovjetunie die als eerste de nieuwe onafhankelijke repu blieken erkende. Rusland wilde rust aan de grenzen en nam, tijdelijk, genoegen met een neutrale buur. Een jaar later worden de Baltische staten door Engeland en Frankrijk erkend en korte tijd daarna worden alle drie de Baltische staten lid van de Vol kenbond, de voorloper van de Een kolchozmarkt in Letland. INZET: Partijleider Michael Gorbatsjov.

de Stem | 1988 | | pagina 4