heim MINISTER DE KONING NEEMT DIT NAJAAR BESLISSING >ssen Afscheid voor de vlucht 'Mooie woorden maar geen geld' Gebraden vlees niet kankerverwekkend Flinke korting bij snelle aflossing Ivan studieschuld 'Steun Antillen alleen onder strenge controle' BINNENLAND N ONDERZOEK LANDBOUWUNIVERSITEIT WAGENINGEN: iEKEKEN DE STEM COMMENTAAR Averechts Fransen azen op Nederlands varkensvlees VVD pleit voor risico bank bij studieleningen CRMH: ERNSTIGE KRITIEK OP NIEUWE WET BODEMSANERING I )ere|yd ptiSTEM BINNENLAND DONDERDAG 23 JUN11988 I zomer het norminkomen zou vaststellen. Pijnlijk II I Over dat norminkomen bestaat i een conflict tussen de minister j en de Landelijke Specialisten i Vereniging (LSV). De minister i wil het norminkomen verlagen Ivan 180.000 gulden nu naar 148.000 gulden. De specialisten I vinden dat het norminkomen (een gemiddeld inkomen voor een gemiddelde praktijk) ver hoogd zou moeten worden naar ruim 200.000 Zuiden per jaar. NIEUWSOVERZICHT Lasten werkloosheidsfonds stijgen sterk KEP vraagt werktijdverkorting aan Ambtenaren willen meer loon Vaste stek voor Van den Broek Prijs voor socioloog Norbert Elias I T5 T28 pEN HAAG (ANP) - Ge bakken en gebraden vlees leidt niet tot een hogere kans op kwaadaardige tu moren. Dat is de conclusie „a een onderzoek dat de vakgroep toxicologie van de landbouwuniversiteit sa men met het Rijks-kwali teitsinstituut voor land- en tuinbouwprodukten in Wa- geningen heeft verricht, pit resultaat rekent af met de misvatting dat gebraden vlees kankerverwekkende bestand delen zou bevatten. Dat meldt het Voorlichtingsbureau Vlees in een persbericht. De resulta ten van het onderzoek staan af gedrukt in de kwartaaluitgave van het voorlichtingsbureau. De Wageningse onderzoe kers dr. G.M. Alink en dr.ir. H.A. Kuiper hebben de invloed bekeken van een totaal dieet op het ontstaan van kanker. 500 Ratten kregen tijdens hun hele levensduur een speciale voe ding, waarbij het effect werd bestudeerd van het bakken en braden van produkten op het ontstaan van tumoren. De die ren bleken op een voeding die vergelijkbaar is met het men selijke voedsel geen tumoren te ontwikkelen door het bakken of braden. Vlees is volgens de onderzoe kers vooral in een slecht dag licht gesteld door Japanse stu dies. Daar werden bepaalde stoffen uit de vleeskorst geïso leerd en afzonderlijk getest. Deze stoffen bleken tumoren te veroorzaken in de lever, voor maag en darmen van ratten en muizen. De concentraties waarbij dat gebeurt liggen echter 5.000 maal hoger dan wat de mens dagelijks binnen krijgt. Daarom geeft het een vertekend beeld. Onderzoeker Alink vindt het zinvoller te kijken naar het ri sico van de dagelijkse inname dje behoort bij een menselijke voeding. Bovendien speurt hij liever naar de toxicologische effecten van het totale voedsel pakket. Dat is interessanter dan de zoveelste studie naar de werking van afzonderlijke stoffen en produkten, aldus Alink in het blad. Bij de proef is uitgegaan van de gemiddelde menselijke consumptie, waar bij geen tumoren bleken te ont staan in lever, voormaag en darmen. Loon specialisten omlaag Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister De Koning (Sociale Za ken) zal in de „loop van het najaar" een beslissing nemen over het definitieve norminkomen voor de medische specialisten. Hij zei dit gisteren in ant woord op mondelinge vragen van het PvdA-ka- merlidBuurmeijer. De PvdA'er stelde zijn vragen naar aanleiding van de brief die de minister enkele dagen geleden had geschre ven en waarin hij aankondigde dat hij niet meer voor de faldheim: opnieuw dis- - FOTO AP ;r geval een politieke prijs pten betalen, welke kant ook kiest. Als hij besluit ;orno-Karabach te nege- zoals Nikita Chroesjtsijov d toen hij in 1964 over de- 'de kwestie moest oorde- dan loopt hij het risico dat neense demonstranten an- Jorbatsjov worden in ats van anti-Azerbajdzjan. ar als hij ten gunste van -nenië kiest, houdt het een ediging in van de mensen Azerbajdzjan en mogelijk veelvoud van andere mos- !-volken in Sovjet-Cen- al-Azie; een gevaar dat :n leider in het Kremlin tot ugde zal stemmen, n feite heeft Moskou het [obleem van dit turbulente lied geërfd en heeft het dat it zelf geschapen. De ristelijke Armeniërs, die in 9de eeuw in die regio een lat stichtten, hebben her- aldelijk botsingen gehad it Arabische en Turkse >slims, een politiek palet t doet denken aan het Mid- n-Oosten. Veel Armeniërs schouwen de Azerbajdzja- n als volle neven van de irken, wie zij de massa oord toeschrijven op meer in een miljoen Armeniërs, in 15 in Turkije. Ankara wijst deze beschul- ging van de hand. Vanuit zerbajdzjaans gezichtspunt ragen de Armeniërs om te- iggave van iets dat zij al ng geleden verloren hebben om het behoud waarvan de zerbajdzjanen al gestreden ïbben. De Armeniërs en de zerbajdzjanen vochten om ïtzelfde stuk land in 1920, ort voordat het Rode Leger Bakoe landde en de rest an de Kaukasus binnentrok e kwestie werd uiteindelijk 1923 ten gunste van Azer- ajdzjan geregeld. „Het Tondgebied is niet van spe- ïaal economisch belang, laar niemand verliest graag en stuk land", zo zei een bui- enlandse waarnemer. „Het aat om nationalisme", 'oegde hij eraan toe. In De Stem Specifiek van 17 juni staat tot tweemaal toe een woord in een meer voudsvorm waarvan ik nog nooit heb gehoord. Het woord 'dweils' namelijk- Volgens mij kan dat niet goed zijn en het bekende Groene Boekje geeft nuj daarin gelijk. Misschien Is de schrijver van het be- wuste artikel een Brit of Amerikaan van huis uit en in dat geval zij hem deze fout vergeven. Maar niet de redactie van De Stem! vind het nogal pijnlijk tel kens weer aanmerkingen te moeten maken op het taal gebruik in mijn lijfblad. A» abonnee meen ik echter recht te hebben op een krant, die niet alleen redac tioneel goed in elkaar zn maar waaraan ook de no dige aandacht is besteen qua verzorgd Nederlands- En zo moeilijk kan dat voor een Nederlandse dagbla* dredactie toch niet zijn? Breda W. Giering Buurmeijer probeerde giste- I ren tijdens het korte debatje met De Koning eventuele span ningen binnen de coalitie op te voeren. Hij vroeg of de opmer kingen van WD-fractievoor- zitter Voorhoeve - die zich voor de specialisten uitsprak - nog tot onenigheid in het kabinet 1 geleid. Voorhoeve zei dat Ivan een verlaging van het U norminkomen zou moeten wor- IDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van onderwijs geeft [oud-studenten die hun studieschuld in één keer aflossen een flinke korting. Zo hoeft iemand die nog tien jaar moet aflossen 44 procent minder terug te betalen. De korting wordt vastgesteld De actie geldt tot het bedrag volgestort. met de formule 4n 4, waarbij den het aantal jaren is dat men nog moet aflossen. Minister Deetman van onderwijs heeft dit woensdag in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. De kortingsregeling moet de minister in 1988 en 1989 drie honderd miljoen gulden ople veren. Met het geld wil hij de overschrijding van de post stu diefinanciering op zijn begro ting compenseren. De Koning zei dat hij niet van zijn voornemen wilde af zien, evenmin als van het op zeggen van het Generaal Ak koord dat de specialisten met de overheid in 1984 sloten. Het patiëntenplatform heeft gisteren gedreigd de LSV voor de rechter te slepen als die niet afziet van het aanscherpen van de acties. De LSV wil, zoals be kend, vanaf komende maandag iedere week een zondagsdienst extra gaan draaien. Daarmee willen ze protesten tegen de voorgenomen aanpassing van hun inkomens. De patiëntenbe langenorganisatie vindt dat de zondagsdiensten de bereik baarheid van de specialisten aantasten en dat daardoor de paitënten de dupe worden van acties van de specialisten tegen de overheid. Verleden jaar ver bood de rechter de LSV scher pere acties. is volgestort. Alleen mensen met een studieschuld van een renteloos voorschot kunnen van de regeling gebruik ma ken. Renteloze voorschotten werden verstrekt in het oude beurzenstelsel, dat tot 1 oktober 1986 van kracht was. Degenen die voor versnelde aflossing in aanmerking komen krijgen daarvan in de tweede helft van dit jaar bericht, aldus het mi nisterie. DE TWEEDE KAMER bespreekt vandaag het voorstel van staats secretaris Ginjaar-Maas (Onderwijs) om de formatieplaatsen in let speciaal onderwijs te bevriezen. In de praktijk houdt dat in dat scholen voor kinderen met leer- en/of opvoedingsmoeilijkheden ®e het komend schooljaar meer leerlingen erbij krijgen, daarvoor leen extra personeel mogen aannemen. De achterliggende ge tochte: de groei van het speciaal onderwijs moet, om pedagogi sche en financiële redenen, worden teruggedrongen. Op zich is die laatste stelling heel wel te handhaven. Kinderen Tut leerproblemen moeten, als dat maar enigszins mogelijk is, op sen 'gewone' basisschool geholpen kunnen worden. Pas in het ■jiterste geval zou verwijzing naar een school voor speciaal on wijs moeten plaatsvinden. Immers, de maatschappij drukt nog >teeds, helaas en ten onrechte, bijna per definitie een negatief iebbPe' °P l<incleren b'e sPeciaal onderwijs volgen ot gevolgd De maatregel van Ginjaar-Maas werkt echter averechts. Scho rt, vooral voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkeden Wh) en moeilijk lerende kinderen (mik), kunnen de groei van het torlingental alleen maar opvangen door met grotere klassen te ton werken. En dat is in deze vorm van onderwijs, waar leerlin ge zeer veel individuele aandacht opeisen, pedagogisch vol- >«m onverantwoord. Zeker als men zich bedenkt dat de staats ecretaris in het verleden al vaker aan de maximum-klassegrootte het speciaal onderwijs gemorreld heeft, ten flink aantal scholen wenst geen grotere klassen en zal om reden overgaan tot een leerlingenstop. Een besluit dat uit het Wipunt van de scholen best te begrijpen is, maar dat voor de "hingen niets oplost. Leerlingen die gebaat zouden zijn bij op- °hg in een school voor speciaal onderwijs, lopen het risico aan- iDn6?11 ,e bliiven °P bet reguliere onderwijs. En daar heeft men tor de problemen van deze groep leerlingen naar verhouding tor weinig tijd en aandacht. "fit zou de staatssecretaris sieren, wanneer ze zou afzien van 6 ad"hoc-maatregel, die vooral is ingegeven om de extra kos- jjtoh het speciaal onderwijs te drukken. Het wordt tijd dat de atssecretaris in plaats daarvan haast maakt met het ontwikke- flaai3" meer s,ructurele en meer samenhangende maatregelen, liaai e®elen d'e le'c'en ,ot beperking van de groei van het spe- onderwijs, maar die tegelijkertijd meer aandacht voor en hetere begeleiding van 'moeilijke' leerlingen in het reguliere "herwijs mogelijk maken. MAARN (ANP) - De laatste twee maanden worden Nederlandse exporteurs van var kens weer geconfron teerd met woedende Franse boeren die transporten voor of door Frankrijk heen overvallen. De woede van de Franse boeren wordt ingegeven door het feit dat de Ne derlandse exporteurs goedkoper kunnen leve ren, mede dank zij de sub sidies die zij van de EG krijgen. Volgens voorzitter J. Wittebols van de var kensexporteurs is het sinds eind april evenals in voorgaande jaren weer schering en inslag dat Franse varkenshouders Nederlandse en Belgische vrachtwagens met le vende dieren plunderen. Zij schromen daarbij niet om de varkens te onthoof den en er met het vlees vandoor te gaan. De burgemeester van Almere, C. H. de Cloe, neemt afscheid van Henk Brink voor dat deze samen met Willem Hageman (r) naar Canada vertrekt voor de transatlanti sche ballonvaart met de Dutch Viking. In het midden Evelien Brink met het doch tertje van het echt paar. - FOTO ANP DEN HAAG - De WD-fractie in de Tweede Kamer vindt dat ook de banken in de toekomst risico moeten lopen bij het ver strekken van leningen aan stu denten. WD-Kamerlid Korthals zei gisteren het onjuist te vinden dat alleen de staat garant staat voor de door studenten aange gane leningen. Korthals pleitte ervoor dat de staat slechts voor een vast bedrag risico loopt. Blijkt dat de niet afgeloste studieschuld groter is, dan moeten de ban ken voor dat extra bedrag zelf opdraaien, aldus de WD'er. DEN HAAG (ANP) - De grote politieke partijen in de Tweede Kamer - CDA, VVD en PvdA - zijn van mening dat eventuele Nederlandse begrotingssteun aan de Antillen gepaard moet gaan met strenge controle. De steun, in de vorm van een lening, zou dan in gelijke delen moeten worden verleend, waarbij elke keer wordt geke ken naar het resultaat van de uitgevoerde plannen. „De Nederlandse belasting betaler moet kunnen zien wat er met het geld gebeurt", aldus kamerlid W. Jabaaij (PvdA) woensdag. Een Antilliaanse delegatie onder leiding van premier Li- beria-Peters is op het moment in Nederland om te praten met de regering over een lening van ongeveer 285 miljoen gulden, als extra begrotingssteun voor de komende vier jaar. Het ver zoek is onderbouwd met verre gaande bezuinigingsplannen, onder meer voor een sanering van het omvangrijke ambte lijke apparaat. Nederland heeft dinsdag echter al voorstellen gedaan voor verdere bezuinigings maatregelen, zoals verhoging van de accijnsen op benzine en een algemene verlaging van de lonen. Deze verdere uitbreiding van de maatregelen is door de grootste vakcentrale op de An tillen, de Kamara Sindikal, woensdag in een brief aan pre mier Lubbers bekritiseerd als „onmogelijk en onverant woord". Het bedrag van 285 miljoen wordt in Den Haag algemeen „veel te hoog" bevonden. In Antilliaanse kring is vernomen dat op dit moment wordt ge sproken over een totaal bedrag van 125 miljoen, dat de ko mende vier jaar in termijnen zou worden uitbetaald. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De nieuwe wet bodemsanering van mi nister Nijpels (Milieu) ram melt omdat een financiële onderbouwing ontbreekt. De minister wil wel iets moois maar daar komt niets van terecht want er staat geen cent tegenover. Dat is samengevat de scherpe kritiek van de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne (CRMH), adviesraad van de re gering, over het wetsontwerp bodemsanering dat de huidige interimwet moet vervangen. De CRMH vergaderde giste ren over het wetsontwerp en concludeerde dat de minister de resterende tijd moet gebrui ken om het wetsontwerp finan cieel handen en voeten te ge ven. Oorspronkelijk zou de wet volgend jaar januari ingaan. Maar Nijpels is nog steeds in overleg met de provincies en gemeenten. Het is daarom vrij wel zeker dat de nieuwe wet pas over twee jaar in werking zal treden. In de nieuwe wet krijgen de provincies een cruciale rol toe bedeeld. De nieuwe wet onder scheidt erfenisgevallen (be staande verontreinigingen) en nieuwe gevallen. Dat zijn ver vuilingen die na het in werking treden van de nieuwe wet wor den geconstateerd. Sanering van die vervuilingen moet worden betaald door de ver vuiler en wanneer dat niet mo gelijk is, draaien de provincies en gemeenten voor de kosten op. Het rijk betaalt dan geen cent meer meer, terwijl het nu het leeuwendeel betaalt. Daar zit voor CRMH de makke in het wetsontwerp van Nijpels. Nijpels zou veel te op timistisch zijn met zijn veron derstelling dat er nauwelijks meer nieuwe vervuilingen bij komen en dat in die gevallen de vervuiler zal betalen. De CRMH voorziet echter dat lang niet altijd de vervuiler kan be talen, bijvoorbeeld door faillis sement, en gaat uit van meer nieuwe vervuilingen dan de minister. „Dat betekent hoge kosten voor de provincies die toch al weinig vrij besteedbaar geld hebben." „Het rijk gaat ervanuit dat sanering van de nu gelokali seerde verontreinigingen drie miljard kost. Maar het is veel realistischer om op 50 miljard te rekenen. Als Nijpels het be ginsel van zijn wetstontwerp handhaaft, moet hij er miljar den tegenaan gooien", conclu deerde de raad. De CRMH gaat de minister adviseren ook in de toekomst geld aan de bodemsanering te blijven besteden, uit de alge mene middelen of door een sa neringsfonds te vormen. Niet alleen omdat de nieuwe wet anders een verslechtering van het milieu inhoudt maar ook omdat de raad de grootste moeite heeft met Nijpels' filo sofie dat de provincies en ge meenten, die immers de ver gunningen verstrekken, ver antwoordelijk zijn voor nieuwe vervuilingen. De CRMH wijst dat af. „Ook het rijk is, met zijn milieu-inspectie en de politie, verantwoordelijk," In de nieuwe wet wordt het aantal vervuilingen dat sane ring vereist, uitgebreid. Nu gaat het bij sanering hoofdza kelijk om de volksgezondheid maar straks ook om de vraag in hoeverre de grond nog voor meerdere functies bruikbaar is. Daarom wil de CRMH ook dui delijke richtlijnen voor sane ring van vervuilde landbouw gronden. Tenslotte wil de CRMH dat er structureel geld wordt vrijgemaakt voor de schoonmaak van waterbodems. ï7 i? En, bent u al een beetje bekomen van de schrik en van de schik? Ziet u wel dat na oranje niet per se rood hoeft te volgen. Je zou haast gaan denken dat er momenteel niets anders ge beurt dan dat Europees voetbalkampioenschap. Alle aan dacht richt zich op de kortstondige vedetten en de langdu rige vendetta's. Maar er gebeurt natuurlijk nog een heleboel buiten het voet ballen. De specialisten voeren bijvoorbeeld actie voor hun eigen portemonnee. De moderne chirurg kan veel, maar een bezuini gingsoperatie lukt hem van geen kanten. Misschien is het iets voor de specialisten om er een kappers zaakje bij te beginnen. De gewone kappers zijn namelijk als de dood voor aids en moeten nu allerlei toeren uithalen om steriel te kunnen knippen en scheren. De specialisten zijn gewend om steriel te werken en gezien de huidige haarmode kan de schaar van de chirurg weinig kwaad doen. Ik zou haast zeggen dat ze geknipt zijn voor dat werk. Een neuroloog kan bijvoorbeeld heel goed gekscheren. „En meneer Merijn, hoe wilt u het hebben?" „Niet te lang in mijn nek en knip meteen mijn amandelen even". MERIJN ZOETERMEER (ANP) - De werkloosheidspremie moet vol gend jaar omhoog tot 3,1 a 3,2 procent. Nu bedraagt de premie 2,6 procent. Oorzaak is de aanzienlijke lastenstijging die het gevolg is van het nieuwe sociale stelsel dat vorig jaar van kracht werd. In 1987 gingen de WW en de WWV (die door het Rijk werd betaald) op in één Nieuwe Werkloosheidswet. De to tale lasten van het Algemeen Werkloosheidsfonds (AWf) ko men dit jaar uit op 4,5 miljard (1987: 3,5) en volgend jaar op 5,1 miljard. Dat staat in een nota van het secretariaat van het AWf. Het bestuur stelt woensdag de premie voor 1989 vast. Na advies van de Sociale Verzekeringsraad is het definitieve woord over de premiehoogte aan staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken). DEN HAAG (ANP) - De paspoortproducent KEP in Schiedam heeft dezer dagen voor 20 mensen werktijdverkorting aange vraagd bij het arbeidsbureau in Schiedam. Reden is dat er tij delijk geen werk voor hen is. Interim-manager Van Dijk van KEP heeft dat woensdag meegedeeld. De arbeidstijdverkorting geldt voor maximaal zes weken. Het arbeidsbureau moet .nog over de aanvraag beslissen. Volgens Van Dijk geldt de aan vraag voornamelijk voor personeel in Schiedam. Het betreft chauffeurs die voor de distributie van de paspoorten naar de gemeenten moeten zorgen en produktiepersoneel. In Barneveld bevindt zich de administratie van KEP. Het is niet zeker of daar ook mensen korter gaan werken. KEP had voor de leve ring van het nieuwe paspoort personeel aangenomen. De be slissing over het invoeren van een nieuw paspoort is'echter tót september uitgesteld. Als het besluit over de nieuwe fraudebe stendige pas positief uitvalt wordt de pas 1 januari volgend jaar ingevoerd. Van Dijk zegt ervan overtuigd te zijn dat die datum wordt gehaald. Volgende week maandag begint de Tweede Kamer met de parlementaire enquête naar de pas poortaffaire. DEN HAAG - Minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) moet volgend jaar méér geld uittrekken voor de lonen van ambtena ren dan hij op dit moment heeft gereserveerd. Die boodschap heeft Van Dijk gisteren opnieuw gekregen van de drie ambte- narencentrales die meedoen aan de nieuwe meer gelijkwaar dige overlegstructuur over de arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel. De vierde centrale (de FNV-bonden) doet niet mee aan het nieuwe overlegstelsel. De drie andere centra les (van CNV, MHP en AC) hebben Van Dijk gisteren gezegd dat hij teveel aandacht en geld besteedt aan maatregelen die de werkgelegenheid bevorderen en te weinig geld uittrekt voor verbetering van de lonen. In totaal heeft Van Dijk volgend jaar 260 miljoen gulden voor de ambtenaren. De bonden willen een groot deel van dat bedrag besteden aan loonsverhoging, maar daar voelt het kabinet weinig voor. DEN HAAG - Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) en zijn staatssecretaris Van der Linden hebben voor de verho ren van de parlementaire enquêtecommissie paspoorten twee vaste plaatsen geclaimd op de publieke tribune. Beide be windslieden willen alle openbare verhoren van de commissie kunnen bijwonen. Vermoed wordt dat ze vooral geïnteresseerd zijn in de verhoren van ambtenaren van hun ministerie. Eer der kwam Van den Broek in botsing met de enquêtecommissie, omdat hij de besloten verhoren van zijn ambtenaren wilde bij wonen. Het jongste verzoek van de minister en diens staatsse cretaris zal worden gehonoreerd. Omdat beiden ook moeten optreden als getuige in de enquête, kunnen ze recht op een vaste plaats op de publieke tribune doen gelden. De eerste twee dagen, maandag 27 en dinsdag 28 juni, kunnen Van den Broek en Van der Linden de openbare verhoren niet volgen, omdat ze dan aanwezig moeten zijn bij de Euro-top in Hannover. De be windslieden worden zelf donderdag 30 juni gehoord. AMSTERDAM (ANP) - Op zijn 95e verjaardag heeft de blinde socioloog professor Norbert Elias de Europese Amalfi-prijs voor sociologen ontvangen uit handen van professor Momgar- dini van de universiteit van Rome. De prijs werd woensdag uitgereikt in Amsterdam.

de Stem | 1988 | | pagina 3