VERWARRING OVER MAATREGELEN TERHOLE EN KUITAART IMStem m Gun uzelf én uw gezin een bijzonder tijdschrift... ervoer ining Waterschap pakt de sloten aan 4.95 Drie dagen kermis in de Absdaalse polder Nieuwe dirigente Vrijheid Eendracht I0CCASI0NSI PLAATSELIJK NIEUWS Antwerpenaar vaart met Zuiderzeebotter vanuit Tholen MARKTEN pE STEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 23 JUN11988 BESCHIKBAAR GELD IS LANG NIET VOLDOENDE KLOOSTERZANDE - Er zijn nog geen metingen verricht naar het effekt van de snelheidsrem- mende maatregelen aan het begin van de dorpen Terhole en Kuitaart. St.-Jansteen viert kermis Voetbaltoernooi Smaller Bloembak Feest rond het stationsplein Clinge Kieldrecht Nieuw-Namen St.-Jansteen Concours Hindernisbaan van de BMW-dealer Garage Verbfvggobv Woordenspel Spelen Korfbal r A12 ig aan het bepaalde In ar- in hun vergadering van 7 rau waterstaat en verkeer, ning te verlenen voor hei van hen vermelde aantal T22 Van onze verslaggever HULST - Het waterschap Hulster Am bacht gaat nog dit jaar een begin maken met de verbetering van de taluds van de sloten. Het eerste karwei dat wordt aange pakt is de watergang vanaf de Hulster Koolstraat richting Zandberg. Het gaat daarbij vooral om het gedeelte dat loopt van de Knollen naar Zandberg, met een ajtak in zuidelijke richting. De taluds van deze leiding zullen opnieuw onder profiel worden ge bracht en waar dat nodig is zal ter bescherming van de taluds beplanting worden aangebracht. Voorts moeten de drainages aangepast en waar die aanwezig is zal oude afrastering verwijderd en nieuwe herplaatst moeten worden. Volgens het dagelijks bestuur van het water schap zal het, omdat de taluds minder steil wor den, op veel plaatsen nodig zijn grond aan te ko pen. Maar nu al is volgens het dagelijks bestuur duidelijk dat de kosten het voor dit jaar be schikbare krediet ruimschoots zullen over schrijden. Er zal dus maar een gedeelte van het bestek kunnen worden uitgevoerd. Tijdens de begrotingsvergadering stelde het algemeen bestuur voor de taludverbeteringen 250.000 gulden beschikbaar. Dat was een streep door de rekening van het dagelijks bestuur. Dat had voorgesteld dit jaar een miljoen gulden uit te trekken. Tijdens de begrotingsvergadering bleek echter een meerderheid voor een gefa seerde aanpak van de sloten. Uit een onderzoek van vorig jaar is gebleken dat de taluds van de waterlopen dringend aan herstel toe zijn. In dat rapport zijn de totale kos ten geschat op zo'n 2,5 miljoen gulden. Het eerste project van de taludverbetering komt 4 juli aan de orde tijdens de algemene ver gadering van het waterschap. Om 14.00 uur in Den Dullaert te Hulst. Aantal auto's: Nog geen snelheidsmetingen lilland6 n2 Van onze verslaggever j Dat komt omdat er enige verwarring is ontstaan over het aandeel dat Rijkswaterstaat en de gemeente Hontenisse ieder voor hun rekening zouden nemen. 1 2 2 12 der.. 10 3 2 1 5 oorden3 3 tAnnaland1 <enszand5 idijke1 Renesse4 nclusief 2 voor bepaalde tijd Iskerke. 32 10 7 uidzande.. Oostburg 61 CM Goes. J Middelburg., ulst 3 Hulst.. >e, uiskil. pnd. ven.. 100,4461 LS Goes. ijke. zee... Zaamslag >udekerke 382 NA Vlissingen. aat.. estkapelle. Idinge. tensdijk.. ine jelwaarde. Rijkswaterstaat heeft aan de ingangen van de twee dorpen vluchtheuveltj es met paaltjes aangelegd, die de automobilis ten moeten bewegen de voet van het gaspedaal te halen. Dit karwei heeft flink wat geld ge kost en deze instantie is dan SINT-JANSTEEN - Ko mend weekeinde staat het dorp Sint-Jansteen weer in het teken van de jaarlijkse kermis. Ter gelegenheid daarvan wordt de zaterdagavondmis om 19.00 uur in de parochiekerk opge luisterd door het dameskoor en I de fanfare St.-Jan. Daarna wordt de kermis ge- I opend met een muzikale rond- I wandeling door het dorp, met medewerking van de fanfare St.-Jan en Weldoen door Ver- c uit Clinge. Ook zondag klinkt muziek door het dorp als middags de fanfarens uit I Heikant en Graauw Sint-Jan- I steen bezoeken. Het dorpsplein en omgeving j bieden dit weekeinde huisves ting aan tal van attracties. In geschreven hebben een auto scooter, een paardemolen, een lijntrekspel, een gok- en schiet- kraam, een visserspel, blok kenspel, snoepkraam en een I kindermolen. De schuttersvereniging St.- 1 Jan heeft op haar terrein gedu rende de kermis heel wat schietingen gepland. Als tradi tioneel sluitstuk van de kermis I draaien dinsdag de amateurs I hun rondjes door het dorp. OSSENISSE - In de voet sporen van het Europees [kampioenschap komen een J na de finale ook in het dorp Ossenisse voetbal teams tegen elkaar in het I strijdperk. Zondag 26 juni wordt op het [trapveldje bij het gemeen- schapshuis voor de tweede keer een voetbaltoernooi gehouden. Het eerste fluitsignaal klinkt w 13.30 uur en de laatste wed- strijd begint om 18.00 uur. De deelnemende teams zijn camping 't Mussenist, Vervaet Walsoorden, Groenendijk, de I Reizende Man Kloosterzande 1 een sterrenteam uit Osse- nisse zelf. De wedstrijden du- ren twee keer 12,5 minuut en er j wordt gespeeld met ploegen van zeven spelers. Voor iedere JPJ°eg staat alvast een beker klaar. Een trofee is er ook voor I® sportiefste en ludiekste eg. De prijsuitreiking is om I «.45 uur in het gemeenschaps- I huis. amswaarde 4561 GG Hulst., nisse nd jSTADvOORZUlDWEST NEDERLAND chement.. ouburg.. Kantoren Jerneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. IZA°—EN °Knmgstljden: 3 I 830"12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der He|m (editie-chef), Romain Ian Damme, Frank Deij, ^onny van Gremberghe, nonald Verstraten, Cor de (foto), Ton Koomen ienkerke. Terneuzen.. sse sdijk t Philipsland. ugge B.V., e 1 maand na deze bekend^ :er inzage ter provinciale gri"' imer B214). D°es; Jan Jansen. vuls,: Eugène Verstraeten, J°ep Trommelen. Advertentie-exploitatie inspecteur Zeeland: 958 U'privétel0115°" ook zelf nogal benieuwd naar het resultaat. Volgens hoofd J. van Maarschalkerweerd van de Dienstkring Zeeuwsch- Vlaanderen kan er echter nog steeds niet gemeten worden, omdat de gemeente Hontenisse haar aandeel in het project nog niet heeft uitgevoerd. Tot nu toe is men er bij Rijks waterstaat steeds vanuit ge gaan dat Hontenisse de brede asfaltstroken langs de rijweg onderhanden zou nemen. „Nu lijkt het of die stroken ook bij de rijbaan horen. Ze moeten zo ongevormd worden dat het parkeerstroken lijken", aldus Van Maarschalkerweerd. Een dergelijke maatregel is bedoeld om de weg smaller visueel smaller te maken. Dat, zo hoopt men, zal de snelheid van de automobilisten afremmen. „Pas als het hele pakket maatregelen gerealiseerd is kunnen we gaan meten of het iets heeft uitgehaald. Nu al snelheden meten heeft geen en kele zin. Uiteraard zijn we erg benieuwd naar het effekt, want we hebben die voorzieningen natuurlijk niet voor niets ge maakt. Alleen, het wachten is nu op de gemeente". In Hontenisse, zo bleek giste ren, weet men echter niets van het treffen van voorzieningen aan de asfaltstroken. „Wat in dertijd in het overleg is afge sproken is dat wij een paar bloembakjes zouden neerzetten en eventueel nog een paar ver keersborden", aldus de ge meente. „Zaken die weinig zul len bijdragen aan het remmen van de snelheid". Om aan de verwarring een einde te maken is besloten vrijdag samen om de tafel te gaan zitten. In Terhole en Kuitaart heeft men inmiddels weinig vertrou wen in de vluchtheuvels en paaltjes. De inwoners ver wachten niet dat automobilis ten daardoor het gaspedaal zullen loslaten. Inmiddels is ook al gebleken dat verschil lende automobilisten die regel matig door de twee dorpen ko men de getroffen voorzienin gen nog niet eens hebben opge merkt. De snelheidsremmende maatregelen zijn bedoeld als een tegemoetkoming voor het feit dat de al jaren beloofde rondwegen opnieuw op de lange baan zijn geschoven. De zich door de dorpen slinge rende rijksweg is al vele jaren een doom in het oog van de in woners. Hoewel er maar 50 ki lometer per uur gereden mag worden, houdt slechts een klein deel van de automoblisten zich aan deze snelheid. HULST - Het stationsplein in Hulst is het komende week einde een plaats voor veel acti viteiten. Dat was ook in het verleden zo. Het sluiten van het gebouw en het teloorgaan van de 'verkeersader' was voor de buurtbewoners een gemis. De activiteiten bleven echter be staan. De bedrijven en de horeca in de wijk blijven proberen het publiek te trekken. Daarom is er nu op 2 en 3 juli dat georga niseerd is door de gezamenlijke ondernemingen die gevestigd zijn aan het stationsplein. Het feest staat in het teken van een 'Amerikaanse' barbe cue. Vanaf de zaterdagmiddag tot de zondagavond wordt er doorlopend een Amerikaanse sfeer geschapen met hier en daar een Italiaans tintje. Coun try en Westernmuzikanten zorgen voor 'live' muziek. Zoete tonen en zweepgeknal worden afgewisseld met een autoshow. De platbodem in de Thoolse haven OOIT VOEREN er tweeduizend Zuiderzeebotters over onze wate ren. Nu zijn er nog vijftig in de vaart. Van de vloot van tachtig botters uit Bunschoten is er nog een over. Deze, volgend jaar, een eeuw oude vissersboot ligt nu afge meerd in Tholen. Eigenaar Rob de Raeymaekers uit Antwerpen neemt er vanuit de handelshaven voor een zacht prijsje passagiers op mee. „Een uit de hand gelopen hob by", zegt de Belg, die afgestudeerd filosoof is en ook nog als metaalar beider werkt. Door Joyce Emest LES één als je op de BU 21 aan boord gaat: trek nooit een witte broek aan. Een Zuiderzeebotter is geen luxe jacht. Het is een bijna honderd jaar oud eikenhouten schip met even oud confort. Een boot voor wie van stoer én historisch houdt. „De BU 21 is in 1889 als BU 58 gebouwd op de werf van de familie Nieuwboer in Spakenburg-Bunschoten. Ze is een zoge naamde Zuidwal-botter. Tot 1960 werd ze gebruikt in de Zuiderzeevisserij. Ze is een keer bij Tholen geweest met een hele Zuiderzeevloot. Dat was tijdens de wa tersnoodramp in '53", vertelt Rob. Rob de Raymaekers was al kind al gek op bootjes. Vooral de Hollandse platbo dem, en dat is een Zuiderzeebotter, viel in de smaak. „Op mijn verjaardag kreeg ik een abonnement op Tagrijn, het blad van de vereniging voor botterbehoud. Ik bekeek steeds de advertenties waarin boten te koop werden aangeboden. Mijn financiële toestand was bar. Op een dag stond er echter een botter voor een sch appelijk prijsje in. Er werd bij vermeld dat er veel onderhoud aan was". De boot lag in een van de Loosdrechtse plassen. „Het schip was intussen al twin tig jaar van een oude man. Die gebruikte haar als weekendverblijf. Na een jaar kon ik de BU 21 van hem kopen, maar toen zat ik wel met een wrak". Al snel bleek dat een slechts een alle somvattende restauratie het schip nog redden kon. Gelukkig was er nooit iets aan veranderd. Via de Vereniging voor Botterbehoud kwam Rob bij de eeuwen oude werf van Nieuwboer terecht. Deze scheepswerf bleek nog steeds gespeciali seerd in het bouwen en herstellen van botters en andere platbodems. De restauratie nam driejaar in beslag. Er was niet alleen tijd, maar ook geld voor nodig. „Steeds als er een beetje geld was, kon er weer iets worden gedaan. Goede vrienden hielpen. Maar zelf res taureerde ik ook veel. Ik leerde veel van 'Hans van Willem Ruitertje', de oud- schipper van de BU 21. Uit dank is de boot hernummerd in BU 21". Toen Rob de boot kocht, was ze totaal verrot. Sommige oude delen waren zo vermolmd dat ze met een stofzuiger moesten worden weggenomen. Daaren tegen waren andere delen onder water zo goed geconserveerd dat daarvoor niets beters te vinden was. Voor het weggehaalde eiken kwam ander eiken in de plaats. „Uit het bos van Amelisweerd, dat weg moest voor een snelweg. Zo blijft het toch nog in Nederland", grin nikt Rob. Bij Nieuwboer hoorde Rob dat de BU 21 de laatste originele nog in de vaart zijnde Bunschotter botter is. „Je hoeft niet bang te zijn voor zinken. Hij gaat al bijna een eeuw mee. Deze botters ston den echt bekend als uitermate zeewaar- - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN dig en betrouwbaar", vertelt hij als de BU 21 zachtjes de haven uitvaart. Rob weet niet precies hoe hard het schip kan varen. „Met wind mee best snel. Dan vaar je in minder dan twee uur van de Bergse Diepsluis naar het Goese Sas. Ik vaar uit tot windkracht zes. Het kan natuurlijk voorkomen dat de wind aanwakkerd. Laatst zaten we op de Oos- terschelde. De wind nam steeds toe. Dan is het een avontuur om terug te komen". Het schip kan op een 65 pk motor va ren. Maar de charme zit toch in de bruine zeilen. Eten zeil van tachtig vier kante meter katoendoek en nog vijftig vierkante meter bij zeilen. Met het grote platvisnet erbij kan er worden gevist zo als lang geleden. De vissers bewaarden hun vangst in de visbun, die nog steeds aan boord is. De bun is een soort kist waardoor het zeewater stroomt. Zo werd de vis vers aan wal gebracht in de tijd dat er nog niet met ijs werd geconser veerd. De boot heeft een kajuit met kooien en een ouderwets potkacheltje. De blauw- geverfde deur draagt de tekst 'Een mooie vrouw en een schip van hout zijn moei lijk in het onderhoud'. Om dat onder houd te kunnen bekostigen is Rob juist zijn charterreisjes begonnen. „Eerst lag ik in Goes bij een betonfa- briek. Dat vloekte. Toen ik verder ging rondkijken, kwam ik op Tholen uit. Er is hier nog een oude werf waar gerepa reerd wordt en de entourage hier bij de haven past bij het schip", zegt Rob. De tochten verzorgt Rob samen met zijn zwager Joost van Deurn. Maximaal elf personen kunnen aanmonsteren op zaterdag om één, drie en vijf uur 's mid dags. Via de VVV in Tholen kan voor overige dagen per dagdeel, dag of meer dere dagen worden gereserveerd. „Hel pen aan boord hóéft niet", zegt Rob, „maar het wordt zeker op prijs gesteld". MANNA, hét familieblad met een Elke maand maar liefst 100 pagina elk wat wils,- ook voor uw kinderen. Beleef de verfrissende kijk op aktuele onderwerpen, geniet mét uw kinderen van waardevolle en leer zame artikelen over landen en hun cultuur, over opvoeding, mode en ont spanning. Gun uw gezin én uzelf een bijzonder tijdschrift, neem een abonnement op MANNA. positieve benadering van onze samenleving. 's dik, waarin voorGTTmanNA -^rrnr^ÉNNIS MET MAN™ maHNA elke MAAKNU^ÖÓ* d u tot 1 i°nua" jn een X abonnee word kr 19 d bon. (and in naar: XXookTeTen voor een I envelop »^r$BNDHOVEN. U ^0-452950- 10140, 5600 Vb HHTi u W'Vl '"p^nT!ffly1 Ja, ik wil voordelig kennismaken. Stuur mij elke maand MANNA. Tot I januari 1989 betaal ik hiervoor slechts f 15,-. Naam Nu overal verkrijgbaar voor slechts f I Straat verademing waar we nu aan toe zijn. woonplaats Postcode OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging Clinge ha- Koewacht len zaterdag 25 juni vanaf 09.30 uur weer oud papier op. een barbecue. Deelname staat open vanaf twaalf jaar. FIETSTOCHT - De konink lijke harmonie St.-Cecilia uit Kieldrecht houdt zondag 26 juni de jaarlijkse fietstocht voor leden en muzikanten. Vanaf 09.00 uur kan men te recht in 't Sleepbootje. De tocht gaat door de polders van Nieuw-Namen naar het Belgische Doel, waarna men om 13.50 uur de boot neemt naar Lillo en men weer te rugkeert naar het lokaal. Op gave kan bij één van de be stuursleden of bij het lokaal. REIS - De bejaarden van Kieldrecht gaan dinsdag 28 juni op reis naar de Belgische kust. Via Terneuzen en Sluis gaat het richting Kortrijk, waar een bezoek gebracht wordt aan het vlasmuseum. Het vertrek is om 08.30 uur op het Marktplein en men hoopt om 20.30 uur weer thuis te zijn. SCHORRENTOCHT - Een daguitstapje naar het schor- rengebied staat zondag 26 juni op het programma. Deze tocht staat al jaren in de be langstelling. Eten goede gele genheid om het schorrenge- bied te verkennen. GEZINSFIETSTOCHT - De sportraad van de RBS Kiel drecht houdt zaterdag 25 juni een recreatieve gezinsfiet stocht langs schilderachtige plekjes, groene paden met een aantal ludieke obstakels. Het vertrek is van 13.30 tot 14.30 uur aan de lokalen van de school. Na de fietstocht is er REIS - De KVO afdeling Koe wacht maakte een busreis naar kasteel Harzuilen met zijn prachtige tuinen. Daar voor werd het musuem en de koffiebranderij van Douwe Egberts bezocht. Natuurlijk stond er voor de dames ook een winkelbezoek op het pro gramma, dit aan Hoog Catha- rijne in Utrecht. De geslaagde dag werd besloten met een maaltijd in Gilze-Rijen. KAARTING - In zaal R. Thil- leman werd een kaarting ge houden waaraan 26 personen deelnamen. Uitslag: 1. P. Praet-R. Thilleman, 2. L. Timmersmans-A. Vergau- wen, 3. Th. Praet-J. Ver- meirssen. KAARTING - In zaal J. de Loos werd een kaarting ge houden waaraan 28 personen deelnamen. Uitslag: 1. H. Rooman-A. de Bruyn, 2. R. Thilleman-E. Weemaes, 3. E. de Koning-A. Apers. VAANDELDRAGER - De fanfare St.-Jan komt door verhuizing van haar vaandel drager enigszins in de proble men. Een fanfare zonder vaandeldrager is immers on denkbaar. Graag wil de fan fare dan ook geïnteresseerden hiervoor oproepen om zich te melden bij een van de be stuursleden. AMSTERDAM, 22 juni - In Bintje 40-50mm, oogst 1988, wer den 10 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van 21,00 per 100 kg. De stem ming was kalm. In Bintje 50mm, oogst 1988, werden 595 contracten verhan deld voor levering april bij een prijs van ƒ44,20 tot ƒ43,50. De stemming was hier prijshoudend. Van onze correspondente ABSDALE - In het polderdorp Absdale barst het kermis- geweld vrijdag 1 juli weer los. Er wordt volop feest gevierd. De ouderwetse kermis met attracties herleeft in de polder en de organisatie heeft gezorgd voor een afwisselend pro gramma. Uitgebalanceerde techniek heeft het volksvermaak van ballen gooien, pijltjes schieten en draaimolens niet verdreven. In het gehucht waar slechts 120 gezinnen wonen viert men uit bundig feest een heel weekend lang. Met voor oud en jong veel plezier. De laatste jaren werd de 'Pol- derkermis' gehouden op de laatste zaterdag van augustus. Steeds gekoppeld aan een con cours hippique. Dit jaar besloot de organisatie de kermis weer op de oorspronkelijke data te houden. Zo was het in het begin van de eeuw toen er nog vele café's stonden in Absdale en fietsers op weg van de Kanaal zone naar Hulst even verfris sing en verkwikking zochten in een van de afspanningen. De café's verdwenen en met deze gelagzalen ook een stukje dorpshistorie waarin een ker mis uitstekend kadert. Dit jaar ziet het programma er weer aantrekkelijk uit. Vrijdag 1 juli gaat het spektakel van start met een zeskamD om 19.00 (ADVERTENTIES) Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-81121 uur. Een echt sportiet tretïen tussen sterke jongens die de moeilijke onderdelen met een glimlach zullen verwerken. De hindernisbaan vormt het eerste obstakel. Voor de tour d'Abs- daal, het ski-lopen en de krui wagenrace kunnen de deelne mers gebruik maken van de spierkracht. Het woordenspel en het maken van een sketch of lied over de Polderkermis van rond 1900 zal hoofdbrekers kosten. Maar ook die moeilijkheden worden waarschijnlijk ludiek opgelost. De zaterdagmiddag staat in het teken van de trekkerbehen digheids wedstrijd die om 13.00 uur begint. In de avonduren mogen de beentjes van de vloer. Voor dansmuziek zorgt 'het Scheldekwartet'. Zondag 3 juli komen de kinde ren aan bod. De jeuds van de basisschool kan zich uitleven bij de spelen die om 13.00 uur van start gaan. Behendigheid en een beetje lenigheid komt van pas. Diegenen die op sport gebied minder presteren maar wel eens hun muzikale en ac teertalenten willen toetsen mo gen meedoen aan de play-back show. Om 17.00 uur moeten de 'jeug dige' onderdelen afgewerkt zijn want dan komen de plaat- selijke teams van 'Stierenhoek' en 'Pishoek' in de ring. voor een korf bal wedstrijd. De kermis- kaarting om 20.00 uur is het laatste onderdeel van het pro gramma. Absdale gaat er weer tegenaan. Met goed weer re kent de organisatie op veel be kijks 'van buitenaf'. Van onze verslaggever LAMSWAARDE - De fanfare Vrijheid Eendracht uit Lamswaarde heeft een nieuwe dirigente, Annemarie Jan- sen-Hoefeijzers. Ze wordt aan de bevolking van Lamswaarde en omstreken voor gesteld tijdens een koffieconcert op zondag 3 juli in het geme- mesnehapscentrum De Luifel. Dat begint om 11.00 uur. Voor de pau^e brengt de fanfare nieuwe nummers ten gehore. Na de pauze zet de blaaskapel onder leiding van Theo Kindt het programma voort. Het concert wordt afgesloten door een geza menlijk optrede^ van de fanfare en blaaskapel.

de Stem | 1988 | | pagina 15