even..L UITBLAZEN Ecotop voegt eindelijk de daad bij het woord onderzo: VVD wil greep houden op grote gemeenten na kabinet Lubbers-2 Alcohol ii 'gunstig' Het schip Leopard Trots op Oranji Redelijk, maar RIJKE LANDEN GAAN SCHULDEN AFRIKA VOOR EEN DEEL KWIJTSCHELDEN DESTEM binnenu DE STEM CON DESTEM ACHTERGROND WOENSDAG 22 JUN11988 DESTEM Studenten 1 Studenten 2 Speciaal onderwijs IV Muziekje in supermarkt wordt prijzig NET als in Den Hel der is ook in Ports mouth de marine vrijwel uit het straatbeeld verdwenen. Uniformen en gouden gallons zie je al leen nog in de etalages van de kleermakers. Het is een teken des tijds. De zeeman en de soldaat hebben geld ge noeg voor burgerkleding naast hun uniformen. Het heeft in elk geval niets te maken met een gegroeide afstand tussen burger en militair. Vergeleken met Ne derlanders zijn de Engelsen ver zot op militair vertoon. Een paar weken geleden nog maakte ik in een kleine Engelse stad een taptoe mee. Militaire orkesten paradeerden door de straten. In het park werd meer dan de helft van het kermister rein ingenomen door de voor- lichtings-, wervings- en demon stratiestands van diverse krijgs machtdelen. Mariniers en in fanteristen leerden kleine jon gens hoe ze een geweer moesten afschieten -vijf schoten voor 10 pennies- en hulpvaardige camavalisten lieten kinderen in de koepel van hun tank zakken. Voor 20 pennies kon je bij de commando's een 'aanvalscur- sus' krijgen op een mini-storm baan. De speaker, die de meer spectaculaire demonstraties be geleidde, herinnerde het dui zendkoppige publiek om de ha verklap aan de Falkl and-cam pagne van 1982. In het marine-museum, ge vestigd in de 18de eeuwse, bic- stenen pakhuizen aan de Main Road, in het geheel tot monu ment verklaarde deel van de vlootbasis Portsmouth, kun je een setje prentbriefkaarten ko pen met de afbeeldingen van alle schepen die aan de Falk- land-oorlog deelnamen. In het nog nieuwe (1984) D-Day Mu seum aan de Clarence Espla nade in Southsea, het bad- plaatsdeel van Portsmouth, la ten de Engelsen hun zoeklicht ook bepaald niet onder de ko renmaat schijnen, vooral niet in de tekst, gesproken bij de audio-visuele inleiding tot de overigens boeiende en buiten gewoon goed gepresenteerde tentoonstelling. Wij zus en wij zo. Zoals Engelse radioverslag gevers van wij beginnen te roe pen als Hoddle of Lineker over de middenlijn oprukt naar het Russische doelgebied. De vergelijking aan het eind van de videoshow, van de inva sie van Willem de Veroveraar in 1066 met de geallieerde lan ding in Normandië in 1944, gaat in historisch opzicht be hoorlijk mank, maar ligt wel voor de hand. Kern van het museum is namelijk de Over lord Embroidery, een ruim tach tig meter lang, geappliqueerd en geborduurd beeldverslag van de invasie. Dit indrukwek kende naaldkunstwerk, waar aan vijf jaar is gewerkt, mag wat mij betreft wel worden ver geleken met het beroemde, bijna zeventig meter lange Ta pijtwerk van Bayeux, het tussen 1070 en 1081 geborduurde ver slag van de verovering van de Britse troon door Willem van Normandië. Als ik op dit soort plaatsen ben vraag ik me altijd af wat er WIMKOCK omgaat in de Duitsers die er j= rondlopen. Er is wel op hen ge- rekend. Alle teksten zijn in het Frans en Duits vertaald. Ik heb het al dikwijls willen vragen, liefst aan een oudere Duitser, maar de goede gelegenheid, de aanleiding om de schroom van me af te werpen, heeft zich nog niet voorgedaan. Een klein te- ken van Wiedergutmachung vind ik in de museumwinkel. Het is een speldje van twee ge- 1 kruiste vlaggetjes: een Engels 1 en een Duits. Precies zo'n speldje herinner ik me van na de bevrijding. Toen met een Amerikaans en een Engels vlaggetje. Die liggen er trou- wens ook nu nog in de mu- seumwinkel. Het straatbeeld van The 1 Hard wordt gedomineerd door de zwarte romp en de hoge masten van HMS Warrior, een van de nieuwere aanwinsten van het Maritiem Erfgoed-com- plex. De Warrior werd in 1860 gebouwd als het snelste en grootste van de eerste generatie ijzeren oorlogsschepen, primair zeilschepen nog. Verder kan het waterfront van The Hard in de laatste dertig jaar nauwelijks zijn veranderd. Iets meen ik er ook van te herkennen, maar dat kan ook van veertien jaar gele- 5 den zijn, toen we even aanwip- jg ten om de Victory te zien en lunchten in The Ship Leopard. De 'Leopard' lijkt sindsdien wat te zijn afgezakt. Toen wekte de prachtige kroeg de in- druk pas gerenoveerd te zijn. Nu ziet ze er nogal uitgewoond uit, wat haveloos zelfs. De be- haaglijke zithoek, waar wij veertien jaar geleden een plaatsje vonden, is opgeofferd aan een kleine biljarttafel. Brouwerij-affiches, zitten scheef geplakt op de rij prachti ge, dofglanzende eiken vaten boven de toog. De schilderijen van alle marineschepen die de naam Leopard hebben gedra gen hangen er nog, maar som mige gaan gedeeltelijk schuil achter plastic souvenirs en an dere rommel die bepaalde kasteleins zo mooi vinden dat ze die een opvallend plaatsje gunnen op richels en schappen. Tenzij ook het personeel van de Royal Navy is verslonsd, is dit niet langer een kroeg 'waar schepen en de marine het gesprek van de dag zijn' (de brochure 'Portsmouth: 1000 Years of Naval History'). Spij kerbroeken en strak over bier buiken gespannen T-shirtjes voeren er de boventoon. Daar tussen zitten wat toeristen, net als wij. Aan de toog hangen drie halfdronken lieden met Engeland-petjes op en met een laken om, op Romeinse wijze om het naakte bovenlijf gedra peerd. De Ploughman's Lunch smaakt overigens uitstekend. (Slot volgt). lllllllllllllDllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltillllllllllllllllllllUlllllllllllllllllilllliË Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand: 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J 1,25. Service-atdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584-Rabo rek. 101053738. T5 Door Pieter-Jan Dekkers HET HEEFT lang ge duurd, maar de zeven rijkste industrielanden gaan nu toch de miljar denschuld van de Derde Wereld, en dan vooral die van Afrika, aanpakken. De fraaie volzinnen, die hun vorige topontmoetingen sier den maar inhoudelijk van nul en generlei waarde bleken, zijn in de Canadese stad To ronto in praktische politiek vertaald. Niet zozeer vanwege ethi sche aspekten, al spelen die bij politici als de Franse pre sident Mitterrand en de West- duitse bondskanselier Kohl wel een rol. Voor hen is de schuldenkwestie ook een mo reel vraagstuk, al kom je met die conclusie op een economi sche top niet erg ver. Zeker niet als de belang rijkste economische macht, Amerika, de miljardenschuld van de Derde Wereld vooral een zaak van financieel-tech- nische aard vindt. Zo in de trant van 'Op welke meinier krijg ik m'n geld zo snel mo gelijk terug'. Echter, zonder nieuwe vor men van financiële hulp aan de armste landen krijgen de VS hun in de Derde Wereld gestopte dollars zeker niet te rug. Dat besef is eindelijk ook in het Witte Huis doorgedron gen, niet in de laatste plaats door de noodkreten van steeds meer Amerikaanse banken, die miljarden dollars verlies moeten afboeken, omdat arme landen niet meer aan hun fi nanciële verplichtingen kun nen voldoen. Een voorbeeld. Alle 44 leden van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid staan bij rijke landen en particuliere banken voor ruim 200 miljard dollar (bijna 400 miljard gul den) in het krijt. In 1980 wa ren die landen bijna 11 mil jard gulden kwijt aan rente betaling en aflossing van schulden. Vorig jaar was dat al opgelopen tot ruim 16 mil jard dollar. Volgens een schatting van de Verenigde Naties heeft de daling van de grondstoffen- prijzen in 1986 in combinatie met de schuldenbetalingen Afrika 34 miljard dollar ge kost, terwijl het continent slechts 18 miljard dollar aan nieuwe leningen en ontwik kelingshulp binnen kreeg. Veel Afrikaanse landen staan derhalve aan de rand van een bankroet. De afgelo pen jaren konden slechts 12 van de 44 Afrikaanse landen aan him financiële verplich tingen voldoen. Met andere woorden: de kans dat de rijke landen ooit nog eens hun in Afrika uitgezette dollars te rugkrijgen, wordt met de dag kleiner. Het zijn dus niet alleen mo rele aspekten die de leiders van de rijke landen tot het be sef brengen dat de daad bij het woord gevoegd moet wor den. De groeiende armoede in de Derde Wereld vormt een rechtstreekse bedreiging voor een geordend financieel ver keer en dat kan op zijn beurt het welvaartspeil in de rijke landen aantasten. Amerika heeft tot nu toe steeds dwars gelegen als het ging om rigoreuze ingrepen, bevreesd als het was voor de gevolgen daarvan voor het fi nanciële wereldverkeer. Het gedeeltelijk kwijtschelden van de schulden van arme landen is zo'n ingreep, die honderden Amerikaanse ban ken aan de rand van de af grond zou brengen. Boven dien verbiedt de Amerikaanse wet het kwijtschelden van schulden. Ook het verlagen van de rente op 'oude' leningen is een mogelijkheid waarmee Wash ington niet uit de voeten kan. Dat zou het Amerikaanse be grotingstekort opjagen met alle gevolgen voor de (wereld- )economie. Bovendien zouden de Amerikaanse belastingbe talers dat niet pikken en geen presidentskandidaat) wil zo vlak voor de verkiezingen dat risico lopen. President Nyerere van Tanzania: „In het dorp dat de wereld vormt, kan het niet zo zijn dat een minderheid van noorderlingen de rijkdom van de wereld beheert en in vrede kan leven". Toch is Reagan in Toronto door de knieën gegaan. De twintig armste Afrikaanse landen krijgen de keus uit drie mogelijkheden om hun schuldenlasten te verlichten: het kwijtschelden van een deel van hun schuld, het ver lagen van de rente op 'oude' leningen en het verlengen van de aflossingstermijn. De Club van Parijs, die zich al jaren bezighoudt met plan nen om de schulden van de Afrikaanse landen te verlich ten, gaat nu op basis van wat in Toronto is bereikt aan de slag. Elk van de 20 armste - FOTO AP Afrikaanse landen kan straks kiezen voor één van de hier boven aangegeven mogelijk heden of een combinatie er van. Een aantal rijke landen heeft al tijdens de top geld be schikbaar gesteld om het plan kans van slagen te geven. Zo is Frankrijk bereid een derde van alle schulden, die het in de 20 Afrikaanse lan den heeft uitstaan, kwijt te schelden. Verder wil Parijs de aflossingstermijn van lenin gen met vijf jaar te verlengen tot 25 jaar en/of die termijn tot vijftien jaar beperken maar dan wel tegen een la gere rente. Japan stelt een miljard dol lar beschikbaar om de Ja panse schuld aan de 17 armste landen kwijt te schelden. Bo vendien verdubbelt Japan de komende vijf jaar de ontwik kelingshulp tot 50 miljard dollar. Westduitsland gaat een deel van de schuld van zes Afrikaanse landen (voor een bedrag van 1,3 miljard dollar) kwijtschelden in ruil voor de belofte dat ze hun tropische regenwouden in stand zullen houden. Grootbrittannië legt de na druk op langlopende over- heidsleningen, een herziening van de aflossingstermijnen en het verlagen van de rente op 'oude' leningen. De Amerikaanse medewer king blijft vooralsnog beperkt tot het verlengen van de ter mijnen, waarbinnen arme landen hun schulden moeten terugbetalen. Dat lijkt een ge ringe bijdrage, maar afgezet tegen de starre houding die de Amerikanen tot nu toe heb ben aangenomen, is het een hele vooruitgang. Het oude plan van de Ame rikaanse schatkistbewaarder Baker, meer leningen voor arme landen in ruil voor eco nomische hervormingen, lijkt nu van de baan te zijn. Al thans, het is niet door de an dere rijke landen als deugde lijk alternatief geaccepteerd. Waarmee het overigens voor Amerika niet in de prul- lebak ligt. Baker heeft nog steeds goede hoop dat het op een of andere manier kan worden gerealiseerd, vooral voor de schuldenlanden in Latijnsamerika. Dat de parti culiere banken niet bereid zijn in het kader van het plan-Baker met nieuwe le ningen over de brug te komen is voor Baker nog geen reden om er definitief van af te zien. Daar doelde hij ook op toen hij de La tij nsamerikaanse landen gisteren waarschuwde het schuldenakkoord niet te zien als een teken, dat de V$ afstappen van hun eis dat landen, die in aanmerking ko- men voor Amerikaanse steun, hun economie moeten hervor men in kapitalistische rich- ting. De belangrijkste reden waarom de rijke landen zich nu beperken tot de schulden van de Afrikaanse landen, is gelegen in het feit dat die lan den juist bij de regeringen in het krijt staan. Commerciële banken hebben weinig dollars in Afrika uitstaaa Het schuldenplan, zoals dat nu voor Afrika is overeenge komen, zou in Latijnsamerika niet werken zonder medewer king van de particuliere ban ken. En gezien de reactie van die banken op het plan-Baker is er weinig kans op dat ze hun tegoeden in Latijnsame rika zomaar zouden afschrij ven. En Afrika zelf?. Dat vindt dat de 'armoedebom' moet worden ontmanteld door élfe schulden af te schrijven. 01, zoals Tanzania's president Julius Nyerere het zegt, het dorp dat de wereld vormt, kan het niet zo zijn dat een minderheid van noordelingen de rijkdom van de wereld be heert en in vrede kan leven. Vroeg of laat komt het tot een explosie'. Toronto' is derhalve een start. Een goede weliswaar, maar wel een die gevolgd moet worden door andere maatregelea Zoals het openstellen van westerse markten voor pro- dukten uit de ontwikkelings landen, het aan banden leg gen van hevige schommelin gen in de grondstoffenprijzen en het afschaffen van subsi dies op produkten, waardoor ontwikkelingslanden weer een kans krijgen met westerse produkten te concurreren Maar voor het zover is zal nog menige topbijeenkomst moeten worden belegd. Door Pieter Eggen 'EEN domino-spel' en 'hogere politiek' zijn de kwalificaties die nog het vaakst worden gebruikt als de afloop van de be noeming van een nieuwe burgemeester in Zoetermeer ter sprake komt. Niet de hoog op de voordracht prijkende bur gemeester van Bergen op Zoom, mr. Pieter Ze venbergen, maar de rebelse Capellse eerste burger drs. L. van Leeuwen mag straks de ambtsketen in Zoetermeer omhangen. En dat terwijl de vertrouwenscommissie uit de gemeenteraad Van Leeuwen bepaald niet de aangewezen persoon achtte om Zoetermeer de negentiger jaren in te leiden. Een raadslid spreekt zelfs over Van Leeuwen als 'per se on geschikt'. De vertrouwenscommissie uit de raad zal vanochtend een gesprek met de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, de PvdA'er mr. Schelto Patijn, hebben. Die zal vertrouwe lijk tekst en uitleg geven. Patijn wordt door de gemeenteraad van Zoetermeer als de kwaaie peer gezien. Hij immers was het die de una nieme voordracht van de vertrouwenscommis sie naast zich neerlegde en de 'minst geschikte' aan minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) voordroeg. Die zette Van Leeuwen één op zijn lijst en het kabinet ging daarmee afgelopen vrijdag akkoord; zonder discussie. Waarom Patijn de voordracht van de com missie uit de raad gewijzigd heeft, wil zijn woordvoerder niet zeggen. Of Patijn de raadsleden precies zal vertellen welke politieke spelletjes op hoog niveau er zijn gespeeld is de vraag, maar dat er veel stra tegie bij deze benoeming aan te pas kwam lijkt wel zeker. Volgens doorgaans goed geïnformeerde bronnen is het spel al enige tijd ingezet. Zoe termeer is een VVD-gemeente van 90.000 inwo ners; ook voor Randstad-begrippen een aar dige post. Maar het CDA - dat sinds de Tweede Kamerverkiezingen van 1986 zichzelf weer sterker in het hart van Holland weet - vond dat het de post-Zoetermeer kon opeisen. Minis ter Van Dijk liet dat althans in een gesprek met WD'ers weten. Tenzij natuurlijk de VVD met een zware kandidaat op de proppen zou komea Om de daad bij het woord te voegen solliciteerde de burgemeester van Borsele, Godfried van den Heuvel. Hij is een van de carrière-burgemees ter uit het CDA en stond nummer één op de voordracht voor Tilburg; een post die naar mr. Gerrit Brokx ging. De WD-burgemeester Van Leeuwen, die al dertien jaar van zijn 'bewind' in Capelle a/d IJssel een succes-story maakt (en dus ook een rijke schare aan vijanden heeft opgebouwd) achtte zichzelf de aangewezen man voor Zoe termeer. Van Dijk zou Van Leeuwen een te weinig se rieuze kandidaat achten voor Zoetermeer en eiste van de WD een méér spraakmakende kandidaat. Die vond de WD in Pieter Zeven bergen. Die heeft enkele kwaliteiten die voor Zoetermeer van pas komen. Hij was er al eens wethouder, heeft in Bergen op Zoom een sterke economische en industriële opkomst begeleid en is al eerder genoemd als kandidaat voor Breda of Arnhem; geen kleintje dus die Zeven bergen. Na enig aandringen vond WD-kamerlid Loek Hermans Zevenbergen bereid te sollicite ren. Het tij leek gunstig voor Zevenbergen, die eerder dit jaar een domper kreeg toen hij werd gepasseerd voor het voorzitterschap van de Consumentenbond. Het gesprek met de ver trouwenscommissie uit de raad van Zoeter meer was bevredigend; zozeer zelfs dat die commissie op zijn uiteindelijke lijstje Zeven bergen hoog posteerde en een sterke voorkeur voor hem uitte. Dit lijstje ging vervolgens naar de commis saris van de koningin, Patijn, die daarna de kandidaten hoorde en zijn eigen voordracht aan de minister van Binnenlandse Zaken deed. Patijn plaatste Van Leeuwen boven-aan de lijst en die werd het dus. Volgens Haagse bronnen is Van Leeuwen uit de bus gerold na een akkoordje tussen Van Dijk en de WD-top. Van Dijk maakte volgens de verhalen die de ronde doen de VVD duide lijk dat de liberalen voor Zoetermeer een prijs moesten betalen. Ze mochten kiezen: df Bergen op Zoom óf Capelle. En de WD, die eenmaal graag in Brabant zo sterk mogelijk wil blijven, koos voor Bergen op Zoom. Door Zevenbergen daar nu te handhaven kon de WD Zoetermeer nu en Bergen op Zoom straks houden Een woordvoerder van de VVD spreekt het ak koordje tegen en houdt het erop dat 'Van Dijk Van Leeuwen de beste vond'. Voor Pieter Zevenbergen is de afwijzing voor Zoetermeer ook niet slecht „Hij is niet af gewezen op kwaliteit", aldus een bron, „en dat is nooit slecht". Zijn papieren voor Breda of Arnhem zijn er niet slechter op geworden. Arnhem komt volgend jaar vrij en Breda in 1990, tenzjj de Bredase burgemeester Feij het eerder voor gezien houdt. Hij is net 62 jaar ge worden en van de wet mag hij ieder moment met de VUT. Voor de WD zelf is het behoud van zoveel mogelijk grotere gemeenten van belang. Als straks - in 1990 - de liberalen in de landelijke politiek in de oppositie komen, omdat CDA en PvdA weer eens een kabinet vormen, moeten er interessante bestuurlijke functies beschik baar blijven. Burgemeestersposten in grote plaatsen als Arnhem en Breda zijn dan de prijs van enkele kleinere gemeenten wel waard. Intussen is de rol van de vertrouwenscom missie, die na de affaire Tilburg-Brokx al een geduchte knauw kreeg, nog verder in diskre diet geraakt Maar dat krijg je als er domino spel op hoog niveau wordt gespeeld. GELUKKIG wordt het de jeugd doorgaans niet kwa lijk genomen, wanneer zij bij emotionele zaken moeite hebben niet uit balans te ge raken. Wij zijn immers alle maal jong geweest! Toch heb ik de indruk dat de vol wassen pers best wat meer zou kunnen doen om een en ander helder te maken. Mi nister Deetman is bij de stu denten persoonlijk een boosdoener geworden. Te- zeer wordt, denk ik, ook in de media uit het oog verlo ren, dat in een gezonde staatshuishouding ministers slechts zoveel kunnen uitge ven wat werkenden eerst voor de samenleving hebben verdiend. Hoort u tegen woordig iemand pleiten voor verhoging van belas tingen en het opvoeren van premies? Toen twee jaar geleden de wet studiefinanciering is in gevoerd, zijn er ook studen ten geweest die met eieren hebben gesmeten. Toch pre senteerde, zoals het heet, Deetman een regeling die een studie zo toegankelijk maakte als nergens ter we reld. Op dit moment doet de minister (nog in samen spraak met de kamer) uiter ste pogingen om dat prin cipe overeind te houden. Na zijn geruchtmakend interview onlangs in Trouw, heb ik in een ander lande lijk dagblad een aantal op vallende kwalificaties over de bewindsman gelezen. Zij waren gegeven door mensen die Wim Deetman goed ken nen. 'Het is een zeer begin selvast minister. Een scherp analycticus, een man die sterk toekomstgericht denkt. Iemand met een grote verknochtheid aan het onderwijs. Een goed vakmi nister en bekwaam politi cus'. Dat is andere praat dan het spandoeken-vocabulai re! Als iemand die vijftig jaar geleden al, zijn hart aan het onderwijs verloor, zou ik willen zeggen: men sen, tel eens de zegeningen. Er is veel, heel veel veran derd in de voorwaardens- feer. Zijn er nu echt wel re denen om stenen uit het pla veisel van het Binnenhof te halen en er een haatzaai ende troep van te maken? Oosterhout J.C. Mommers HET is voor mij volstrekt onbegrijpelijk waarom er tegen dit kabinet (in het bij zonder minister Deetman) zo te hoop gelopen wordt. Welke demagogische krach ten spelen momenteel een rol? Zelf heb ik gestudeerd in de tijd van het kabinet Den Uyl met professor Van Kemenade als minister van Onderwijs. Was studie toen beter en meer toegankelijk dan nu? Naar mijn stellige overtui ging zeer zeker niet! Onze ouders waren financieel be slist niet bemiddeld, maar zij bezaten wel een grote verantwoordelijkheid. Ze ker een jaar of zeven, acht hebben zij hun vakantie thuis doorgebracht met nu en dan een klein uitstapje. Voor mij en mijn twee broers een reden temeer om zelf een weekendbaantje en/of wat vakantiewerk ter hand te nemen. Als ik nu de voorstellen van minister Deetman zie, ook al kan hij de regeling van twee jaar geleden niet helemaal vol houden, dan denk ik: Nou, dat is toch heel wat gunsti ger dan tien, vijftien jaar geleden! De plannen voorzien in een basisbeurs voor de kos ten van levensonderhoud, een kaart voor gratis open baar vervoer en een moge- Deetman ...geen boosdoener... - FOTO OE STEM/JOHAN VAN GURP lijkheid tot lenen (wel later terugbetalen, als het na de studietijd kan). Op dit laat ste onderdeel wordt in de media alle nadruk gelegd en worden de meest ongunstige veronderstellingen en becij feringen gemaakt. Lijkt het aldus even moeilijk, dan moet je in Den Haag stampij gaan maken. Gelukkig zijn er in de po litiek ook geluiden te horen die naast de zorg voor de overheid (door de burgers opgebracht) ook een beroep durven doen op eigen ver antwoordelij kheid. Prinsenbeek M. Pas-Meesters WANNEER de jongste be zuinigingsmaatregelen van staatssecretaris Ginjaar- Maas worden uitgevoerd, zullen de scholen voor spe ciaal onderwijs genood zaakt zijn een plaatsings stop in te voeren, waardoor op korte termijn tussen de honderd en tweehonderd Westbrabantse kinderen verstoken dreigen te blijven van onderwijs dat aange past is aan him persoonlijke omstandigheden. De opnamecapaciteit van de meeste scholen voor spe ciaal onderwijs zal worden gehalveerd en kinderen die toelaatbaar zijn, worden in veel gevallen op de wacht lijst geplaatst voor augustus Zij zullen de slachtoffers worden van het politieke bezuinigingsspel dat over hun hoofden wordt ge speeld. Waar de overheid het laat afweten op het punt van het scheppen van nood zakelijke voorwaarden voor het op een verantwoorde wijze in stand houden van de scholen voor speciaal on derwijs die ressorteren on der ons bestuur, willen wij duidelijk uitspreken dat wij weigeren te accepteren dat veel van de verworvenhe den van het speciaal onder wijs door maatregelen als boven genoemd, worden ai- gebrokea Wij protesteren deze maatregelen, omda! wij ons door te zwijgen gewild als medeplichtige» voelen en we beschouw® dit als verraad aan onze sta tuten. De maatregelen va» de bevriezing van de forma tie wijzen wij af als onver antwoord, omdat ze ii onderwijskundige onder bouwing missen; omdat W aantal kinderen met ga dragsmoeilijkheden in den tijd snel toeneemt; om<k' we vrezen dat er voorlopjl van de zorgverbreding het regulier onderwijs niet veel terecht zal kunnen men. Wij kunnen wel begrif opbrengen voor een over heidsbeleid dat moet resul teren in een kleiner (voort gezet) speciaal onderwijl van hoogwaardige kwaliteit en een regulier onderwf met een verbrede zorg. tweesporenbeleid vergt ga lijktijdigheid in het uitvoe ren van maatregelea Alle® het treffen van het (voort gezet) speciaal onderwijl met een bevriezing van formatie vinden wij daaro® uit den boze. Het recht van ieder va' die kinderen op de begel® ding die hun alleen in onderwijs geboden W worden moet overeind ven. Breda LJ. van der Pas van onze verslaggever ARNHEM - Het hoofdbe stuur van de Algemene Ne derlandse Kappers Organi satie bespreekt .vandaag een serie voorstellen in het ka der van de aids-preventie. pe Anko overweegt haar 5 600 leden een serie voor schriften aan de hand te doen, waarmee ze de kap pers/kapsters en de klanten optimaal kunnen bescher men tegen de besmettelijke virusziekte. b r s r d v g k Veel DEN HAAG - Het draaien van achter grondmuziek in super markten wordt te duur. Een supermarkt be taalt nu gemiddeld al 1000 per jaar aan Bu- ma-rechten. Zouden de kosten voor gebruik van deze muziekjes nog verder stijgen, dan is het niet denkbeeldig dat „op grote schaal zal worden afgezien" van het draaien van deze muziek. Dat zegt het jaarverslag van de CBL, het Centraal Bureau Levensmiddelen handel. UTRECHT (ANP) - In de afgel derlandse automobilist zijn alcc In 1987 had 8 procent van de op ■ten gecontroleerde automobili: alcohol in het bloed. In 1983 was r»öo Afh C-V\ K)7| Dat blijkt uit een onderzoek ligheid (SWOV) en de Werk groep Veiligheid van de Rijks universiteit Leiden. Een minder positief resultaat noémen de onderzoekers dat automobilisten die uit een ho recagelegenheid komen nog net zo vaak en zo makkelijk in de HET MAG DAN 'slechts' voetbal gisteravond een triomfantelijk gev drukken. Eindelijk gerechtigheid! h vanwege de overwinning van het duitse Mannschaft. De volkomen terechte overwinn niet alleen een verkwikkende zalf toen West-Duitsland een in veler op de mannen vanNlichels veroveri De emoties bij de Duitse nederl vermaak) hebben natuurlijk diep duidelijk zijn dat de Nederlandse dan alleen een sportieve revanche Bij de grandioze prestatie van 01 HET CDA manifesteert zich stee. een solide en vindingrijke centru samenleving te hoop loopt tegen De oorspronkelijke kabinetsplan urefinanciering - een karige basisl me' rentedragende leningen van rechtvaardig zijn geweest voor st inkomens. Ze zouden tevens de -herwijs voor diezelfde categoi Het CDA heeft na veel politiek g, 9nne^erkt: cle aanvullende grati 4UU.000 studerende kinderen van i groepen, blijft overeind. Dat is wii ouders. Uiteraard en in goede CD ook een schaduwzijde: in ruil voor rende beurs wil het CDA de 'uitwc ski, Waarschijnlijk tot 21 ja cneelt deze categorie studenten hnnmaand- Alleen studenten die u0*100' wonen, komen nog vr oasispeurs in aanmerking, rvi A-compromis verzacht h eiukkig. Het valt echter te betn v_ vcm cL/iuei ic utïllt als onderwijs, allesbepai hon i st'9e samenleving, kortziclj Doot zich bii het> kiezen van alte m an vooralsnog voor de kortr 7,in „^oeten kloppen). Liever was J". ®"ernatieven had gekozen in e rpno 009 °P een verdere toekon dpJ?nngspartijen onderschrijven d is J= L°mstige samenleving voor J Wat~" net aantal hoger geschoold cioia er financiële ruimte voor de vu vruchten straks te plukken? wiVsf Y.rezen dat deze bredere dis-. 2J n net Kamerdebat van vandaai *eer draaien om de centjes va Den h samenleving van morgen. C Qe samenleving van straks mc

de Stem | 1988 | | pagina 2