DE STEM alsa: verder dan Dirty Dancing >OS MD CHOREOGRAAF KENNY ORTEGA HOOPT OP NIEUWE RAGE Amdata Hrd-trofee naar nilem Breuker Gedenkteken Jack Kerouac in Lowell Expositie over de geld schieter van Willem III Films komen meestal wel door de keuring WOENSDAG 22 JUNI 1988 ALGEMEEN 83 E KOOP AANGEBODEN je film Dirty Dancing heeft vooral bij de jeugd ,gn ware rage ontketend. Op de discovloer wor- en de meest uitdagende poses aangenomen, jals dat in de Amerikaanse rolprent wordt ge- oceerd. Maar terwijl het succes van deze film 0g nadreunt en het vervolg Dirty Dancing II ide maak is, staat al weer een nieuwe dans end voor de deur: Salsa, genoemd naar de ge- knamige nieuwe film die eind volgende aand in de Nederlandse bioscopen te zien zal jn. Een gesprek met de hoofdrolspelers en met choreograaf Kenny Ortega, die ook verant woordelijk was voor het heup- en benenwerk Dirty Dancing. Het wordt warm op de dans- loer. Vriendschap Rubber benen China ©ZEN NORTH SEA JAZZ TOEGEKEND flespie Model Ballon zorgt voor tumult tijdens opera Twee miljoen Curieuze carrière Autobiografie van Imelda Marcos geen triest relaas Amdata, de komplete N leverancier op het gebied van kant-en- klare automatiserings- oplossingen voor het midden- en klein- bedrijf 1 Met deskundigen in ieder vakgebied, met adviseurs die meedenken in uw bedrijf, met technici die op de hoogte zijn van de laatste ontwikkelingen. J Met eigen Trainingcenters. L - Kortom, Amdata, de uitkomst voor iedereen die wil automa A61 In het voetbal bestaan geen rampen Jaar wel dramas Rik de Saedeleer, tv-commentator T2 Wt. SCHANDALIG! Goedkoop die sandalen! Van 69,- voor 49,- nu 24,-. Bij van Haren! Dat BELOOFT wat! Die LOAF. ERS bij van Haren! Van ƒ119 voor 99,- Nu 49,- PRIMA NAAR UW ZIN! Zo' mocassin! Van 129,- voor 99,- Nü 49,- Bij van Haren!! HET HAZENPAD!!! kiest u het voordeligst op de sportschoe nen van Van Haren van 39,- voor/ 34,-nü/ 16,-! Jon ►oor |nü! oude Haren 9 op! mist!!! JZEN van ZO N MUIL!!! Voor maar 9,. bij Van Haren WOONRUIMTE aangeb. Flat jes van 69,- voor 29,90 nü 14,90!!! Bij van Haren!!! STUNT!!! STUNT!!! STUNTS Van Haren geeft al z'n afi„ schoenen bijna GRATIS weg»! VERGISSING??? Nee 1 is ECHT WAAR!!! Van Haren ver koopt schoenen van 50,- nü voor maar 12,50!!! Zw. afgepr. DAMESSCHOEN zoekt lieftal. voetje om samen een nieuwe levensweg te door lopen. Reacties onder. Br. nr. 000333 van dit blad. Jong AANTREKKELIJK voetje zkt stoere bergschoen (liefst van Haren) voor vakantie in Oostenrijk. Br.nr. 30000 dit blad GOOI MAAR WEG! Die oude schoenen! Want van Haren ruimt ongelooflijk voordelig op! MUILTJE! Ik heb je zo gemist!!! Veter. [orJoCortenraedt lissen het chique keurkorps in ones lopen de hoofdrolspe- Robby Rosa en Angela Al- rado er opvallend ruig bij, jar dat is ook hun bedoeling, scheurde spijkerbroeken, le- jasjes en wapperende larte haren horen bij de stijl 11 de nieuwe dansfilm Salsa, het succes van Dirty Dan ig nog moet overtreffen. Salsa is de naam van een dans die al zeker 50 jaar bestaat en waarin passie en erotiek cen traal staan. „Het is een Spaanse variant op Dirty Dancing", zegt choreograaf Kenny Ortega (38). Hij weet waar hij over praat. In Dirty Dancing liet hij het jeugdige dansvolk uitdagende bewegingen maken, waarin vooral de heuppartij ritmisch werd gebruikt. In Salsa zit nog Kenny Ortega (links), de man achter Dirty Dancing en nu achter Salsa. - foto guy van grinsven Vetertje! Ik wil je nooit meer zien! Muil. PUMPS voor PUIKE PRIJZEN in vele kleur, leer. Bij van Haren!!! REKEN MAAR NA!!! Afgepr.1 schoenen van 69,95 voor 35,-. NU slechts 17,50!!! Bj van Haren! VERLOREN!!! Een dames schoen maat 36. Glas. Merk van Haren. Bel: 001-12345 vra gen naar de heer Prins. Jong AANTREKKELIJK voetje zkt. stoere bergschoen (lietó van Haren| voor vakantie in Oostenrijk. Br.nr. 30000 dit blad. Gevraagd van Haren MOCAS SINS. Bel: 333-222222 naar Hyawata!) REKEN MAAR NA!!! Afgepr. ..van 69,95 voor «jmnpM meer 'power', en dat heeft te maken met de invloeden van Afrikaanse en Latijnsameri- kaanse ritmes, die in deze dans verwerkt ziin. In de film wordt door zo'n 40 jongens en meisjes gedanst. Er is vooral veel aandacht besteed aan het decor, dat een beetje grauw moest zijn om het ka rakter weer te geven van een arbeidersbuurt in een grote Amerikaanse stad. Om die koude, bijna onwerkelijke sfeer te benadrukken is een hele bat terij landingslichten van vlieg tuigen gebruikt. Daarbij wer den dan nog eens 432 computer gestuurde concertlampen op straat gezet, die inmiddels zijn doorverkocht aan de popgroe pen Van Halen en Iron Maiden. „De temperatuur op de set steeg soms tot boven de 40 gra den door al die lampen, maar dat versterkt nog de Latijns- amerikaanse sfeer", vertelt Or tega, geen familie overigens van de Nicaraguaanse presi dent. Hij predikt de Salsa alsof het een nieuwe religie betreft. Niet alleen als dans, maar ook als levensuiting van de heden daagse jeugd om zich af te zet ten tegen de onpersoonlijke plastic consumptiemaatschap pij. „In deze film voelt de jeugd weer warmte. Het is geen goed koop plezier of zomaar even een trend waar we geld uit wil len slaan. Het heeft een diepere betekenis. Een jongen en een meisje die de Salsa dansen, zijn op zoek naar menselijke warm te, vriendschap en-inderdaad-ook erotiek. De hele wereld zal de Salsa gaan dansen, omdat deze 'oer- dans' dichter bij het menselijk gevoelsleven ligt dan de nor male moderne dansen. Salsa is hot." Aan Ortega zal het dus niet liggen. En hij is niet de eerste de beste, want behalve Dirty Dancing, waarvan binnenkort een televisie-versie uitkomt, heeft hij nog heel wat meer op zijn conto staan. Zo verzorgde hij de choreografie voor de clips van Madonna, The Poin ter Sisters, Billy Joel, Fleet wood Mac en Cher en werkte hij als danser op de bühne met Raquel Welch, Bette Midler, Ethel Merman, The Runaways en Chaka Kahn. De hoofdrolspelers zijn veel jonger en minder ervaren. Robbie Rosa (pas 18) en Angela Alvadado (20) spelen twee jon geren, die opgroeien in de grote Latino-buurt in Los Angeles. Op zich hebben ze daar niet zo'n moeite mee, want dit gege ven komt grotendeels overeen met hun afkomst. De twee wor den overigens niet alleen in de film op elkaar verliefd, dat zijn ze na de opnames ook gebleven. Robby Rosa, een in New York geboren Portoricaan, speelde enkele jaren in de succesvolle popgroep Menudo, voor hij vo rig jaar naar Hollywood ver huisde. Hij brengt binnenkort zijn eerste solo-album op de markt. „Ik wil die muziekcar- rière niet laten schieten, want in Hollywood weet je het maar nooit", zegt Robby nuchter. Als je hem ziet lopen, lijkt het alsof hij rubberen benen heeft, die deinen op het ritme van de Sal sa. Een puur-natuur-verschij ning is Angela Alvarado, zijn vriendin en tegenspeelster in de film. Geboren in Puerto Rico en opgegroeid in New York waar ze toneel, jazz, ballet en Flamenco-dansen studeerde. In Hollywood kwam ze al snel aan de bak met kleinere rollen in 'Rappin', 'She's having a baby' en 'South Bronx heroes'. Bekendheid kreeg ze door haar sensuele verschijning in de video 'Heatbeat' van Miami Vice-ster Don Johnson. Lo gisch dus dat ze daarna ook in de serie zelf haar opwachting maakte, evenals in de televisie series 'Private Eye' en 'De baas in huis'. Haar verschijning in Cannes was niet die van een gekun steld sterretje. Integendeel. Wat onwennig en zonder één streepje make-up presenteerde ze zich voor de horden fotogra fen. En daarmee past ze precies bij datgene wat de film wil uit dragen: de ziel. Geen poeha, geen overdreven verwachtin gen, want die bestaan niet in de oude, grauwe stadswijken. 'Salseros', zoals de Salsa-dan sers worden genoemd, zijn de kinderen van de straat. Net als bij Breakdancing, maar die kwamen uit de onderlaag van de Bronx, de treurigste wijk van heel Amerika. Een dag na de persconferen tie zit Angela Alvarado geeu wend voor zich uit te kijken op het terras van het Carlton-ho- tel. Met een knipoog verraadt ze haar gedachten over het gla mour-circus. Niet héér wereld. Van de andere kant: ze heeft natuurlijk niet voor niets haar uiterste best gedaan zich te ontworstelen aan het leven in de arme Portoricaanse wijken, want dat is een stuk mistroos- tiger dan in de film wordt voorgesteld. Wat dat betreft is Angela dus eigenlijk al het sta dium van Salsera gepasseerd. Hollywood pikt steeds vaker de trends op van de straat, en dan vooral daar waar het de men sen niet al te best gaat. Na de golf aan fantasieprodukten over buitenaardse wezens heeft de filmindustrie ontdekt dat er nu een grote markt is voor ge romantiseerde thema's uit de rauwe werkelijkheid. In hoeverre Salsa als rage weer voorbij zal waaien, net zoals dat met Breakdancing is gebeurd, valt te bezien. Uiter aard zegt Kenny Ortega dat het niet zomaar een rage is, maar een fenomeen dat veel dieper gaat, en dus ook langer stand zal houden. En Menahem Go lan, de baas van het filmimpe rium Canon dat de film uit brengt, is helemaal niet bang voor een al te kortstondig suc ces. „Breakdancing is welis waar uit in Amerika, maar in China is de film nu razend po pulair", zegt hij. „Daar staan nu een miljard Chinezen te breakdansen." Hij kijkt daarbij niet op een paar Chinezen meer of minder. Maar wereldwijd gezien kan de dansfilm het nog een hele tijd uitzingen. !N HAAG (ANP) - De internationale jazzprijs van het rth Sea Jazz Festival, de Bird-trofee, is dit jaar in de ca- pie Nederland toegekend aan rietblazer, orkestleider componist Willem Breuker. De organisatie van het 'rth Sea Jazz Festival heeft dat gisteren bekend ge bakt. .HM l;A [kracht van Willem Breuker in het met elkaar Teven van meerdere mu ilen en de daaruit voort- diende elementen, aldus de Nederlandse juryleden, «imponeerde muziek, ismuziek en de Ameri ca6 Big Band traditie bepa- Lij 'yp'soh 'Breukeriaanse' ileur van zijn Kollektief. uitstraling, zijn enorme 'enhet brengen van muzi- "eaterprodukties maak- ti u ^end bij een groot P"ek'', aldus het juryrap- Naast Breuker nomi- F® de jury Rudy Brink, Mengelberg en Rita "Jda Reys eindigde vlak T Willem Breuker. ®ternationale jury van 21 Pese en Amerikaanse IWisten heeft trom- F Dizzy Gillespie aange- ewinnaar in de cate- V Amerikaanse jazzmuziek 1 'Mist Stephane Grappelli i.5ate8°rm Europese jazz- Naast Dizzy Gillespie verder genomineerd Gil ■T,dnmiddels overleden) en v Coleman. In de catego- fUropese jazzmuziek waren I Meneerden naast Grap- L Mó Montoliu en John •Pan. De internationale jury stelde dat Dizzy Gillespie, als één van de 'uitvinders' van de Bebop, een niet weg te denken rol heeft gespeeld in de ontwikke ling van de jazzmuziek „In zijn langdurige loopbaan op het jazzpodium is lij de ambassa deur van de jazz. Nog steeds is hij een voorbeeld voor veel trompettisten en andere jazz- instrumentalisten", aldus het jury-rapport. Over violist Stephane Grap pelli merkte de jury op dat het quintet van de 'Hot Club de France', waarvan hij mede-op richter is, de eerste Europese jazzformatie was in de jaren dertig, die de muzikale concur rentie met de Amerikaanse jazz zeker aankon. „Hij maakte de viool tot een volwaardig jazz-instrument. Hij staat mo del voor alle jazzviolisten, ook voor die van vandaag", aldus de jury. De Bird-trofee, in 1985 inge steld, wordt toegekend aan muzikanten die zich in de jazz- wereld op bijzondere wijze hebben onderscheiden. De tro fee bestaat uit een beeldje dat is genoemd naar de bijnaam van Charlie Parker, één van de andere 'uitvinders' van de be- Van de 109 hoofdfilms, die in 1987 ter keuring werden aange boden, werden er 80 van het predikaat 'alle leeftijden' voor zien. Twintig er van kregen de toevoeging '12 jaar', negen wer den voorzien van de opmerking. '16 jaar'. De ter keuring aangeboden films worden door de Neder landse Filmkeuring beoordeeld op schadelijkheid voor jeugdi gen, en niet, wat vaak ten on rechte wordt gedacht, op ge schiktheid. Een film die van het stempel '12 jaar' wordt voorzien, wordt door de Filmkeuring schadelijk geacht voor jeugdigen beneden die leeftijd, en een film die '16 jaar' wordt gekeurd, is volgens de Filmkeuring schadelijk voor jeugdigen beneden 16 jaar. De Filmkeuring stelt zich bij haar werk in beginsel ten doel jeugdigen in de gelegenheid te stellen zoveel mogelijk films te zien. Dat is beleidslijn nummer De kracht van Willem Breu ker is gelegen in het met elkaar verweven van meerdere mu ziekstijlen en de daaruit voort vloeiende elementen, aldus de jury. - foto archief de stem bop en één van de meest in vloedrijke muzikanten uit de jazz-geschiedenis. Traditiege trouw worden de Bird-prijzen uitgereikt tijdens speciale Bird-concerten op het jazz-fes- tival. Deze concerten vinden plaats op 8 juli (Stephane Gr appelli), 9 juli (Dizzy Gillespie) en 10 juli (Willem Breuker). LONDEN (AP) - Een kleine rode ballon heeft maandag avond in het Royal Opera House voor enige opschud ding gezorgd tijdens een uitvoering van Richard Wagners 'Lohengrin'. De ballon was kennelijk na een feestje boven het toneel blijven hangen en koos de tweede acte van 'Lohengrin' om langzaam naar beneden te dalen en zich midden op de bühne te neste- len. Het niet voorziene optre den van de ballon had tot ge volg dat weinig toeschouwers hun aandacht konden houden bij de scene waarin Ortrud haar echtgenoot Telramund LOWELL - Jack Kerouac, de vader van de beatnik generatie, die Amerika in de jaren vijftig shockeerde met zijn romans over jazz,drugs en sex, krijgt een mo nument in zijn geboorteplaats Lowell in Massachu setts. In zijn eerste romans schreef Kerouac met veel nostalgie over zijn jeugd in Lowell. Later, toen hij suf- geslagen door de alcohol niet meer kon schrijven, werd de stad een laatste toevluchts oord. Het monument bestaat uit een serie granieten panelen van 90 bij 180 centimeter, waarin 15 citaten zijn uitge houwen uit verschillende romans van Kerouac. Het monument zal zater dag worden onthuld in aan wezigheid van Kerouacs beide voormalige echtgeno tes, zijn dochter en vele vrienden, onder wie beat nik-dichter Alan Ginsberg Jack Kerouac. foto archief de stem die zich al jaren inspant om de nagedachtenis van Ke rouac levend te houden. AMSTERDAM (ANP) - 'De familie Lopes Suasso: fi nanciers van Willem III' is de titel van een tentoonstel ling in het Joods Historisch Museum die 30 juni wordt geopend door prinses Mar griet, beschermvrouwe van de tentoonstelling. De expositie is opgezet in het kader van de internationale manifestatie '300 Jaar Willem III en Mary 1688-1988', ter her denking de oversteek naar En geland in 1688, waar de twee tot koning en koningin werden ge kroond. Volgens de overlevering zou de Portugees-joodse koopman Francisco Lopes Suasso een be drag van twee miljoen gulden hebben gefourneerd voor deze overtocht. In de tentoonstelling zullen daarvoor bewijzen te zien zijn. Verder zal uitgebreid aandacht worden besteed aan de cu rieuze carrière van Francisco Lopes Suasso, zijn vader Anto nio en de culturele en economi sche betekenis van de minder heid waartoe zij behoorden, de Portugees-joodse elite in de Republiek der Nederlanden in de zeventiende en achttiende Er zijn op de expositie veel objecten te zien, onder meer ge schenken van Willem III aan Francisco, zoals een fraaie ze- ventiende-eeuwse komhouder van Japans lakwerk en een deel van een kanten kraag. Er zijn ook portretten van Willem III en Mary, geschilderd door Peter Lely en schilderijen van Francisco en zijn vrouw Leo- nore (alias Rachel) de Alvaro da Costa. HONOLULU (AFP) - De voormalige presidents vrouw van de Filipijnen, Imelda Marcos, heeft verze kerd dat de autobiografie; die zij aan het schrijven is,; „niet droevig" zal zijn. „Ik heb een leven geleid dat vol van glorie en rijk was en dat er nu een is van eenvoud en ont bering", zei mevrouw Marcos in haar huis in Honolulu op Hawaii. t> „Zoals het leven van de Mar- cossen, zal het boek geen triest relaas zijn", voegde ze er aan toe. De autobiografie wordt ge schreven in samenwerking met' Jack Cox, president-directeur' van Jack Cox Productions in Abilene in Texas. (ADVERTENTIE) Door onze filmredactie Verreweg de meeste films, die aan de Nederlandse Film keuring worden voorgelegd, komen door de keuring. Dat blij kt uit het j aarverslag van dit instituut over 1987. een. En daarop volgt meteen, dat er bij het keuren van films rekening mee wordt gehouden dat individuele scènes slechts vanuit het geheel van de film beoordeeld moeten worden. Het aanbrengen van coupures wordt zoveel mogelijk verme den. Dat het de commissie hier mee ernst is, blijkt wel uit het feit dat in 1987 helemaal geen coupures werden aangebracht. In het jaarverslag wordt ook aangestipt, dat in landen rondom Nederland door de filmkeuring soms wat anders geoordeeld wordt. Er worden enkele voorbeelden gegeven. 'The witches of Eastwick', met Jack Nicholson, in Neder land schadelijk geacht voor jeugdigen onder 12 jaar, werd in België, Denemarken en West-Duitsland beoordeeld op '16 jaar' en kreeg in Engeland zelfs het predikaat '18 jaar'. Maar in Frankrijk werd de film goedgekeurd voor alle leeftijden. bekent dat zij uit was op wraak op Elsa. De Westduitse sopraan Ga- brielle Schnaut, die Ortrud vertolkte, wist het incident binnen proporties te houden door de ballon op te rapen en onder een mantel te stoppen die op de grond lag. Vervolgens overhandigde ze, geheel vol gens het draaiboek ballon en mantel aan Telramund, die het toneel verliet, onder een hoor bare zucht van opluchting uit de zaal. Openingsaanbieding, "j Ter gelegenheid van de opening van onze vestiging in Eindhoven krijgt u een Gratis Fujitsu-printer bij aankoop van een computersysteem. Rotterdam, Weena 101 (Hofplein), Tel. 010-4130500 Breda, Marksingel 1, Tel. 076-222296 Eindhoven, Géldropseweg 30, Tel. 040-121600

de Stem | 1988 | | pagina 17