Forse boete voor schoolverzuim PETER VAN ANROOYLAAN-DEBACLE IS SPOEDIG VOORBIJ Grote leegstand in Alvarezlaan Stichting begint in Zuidzande peuterspeelzaal 'Laat ze het zelf regelen' IN MEXICO POLITIERAPPORT ZAKENNIEUWS Verkeerslichten Roofact Miggy; Gage en collecte voor Mexicaanse Indianen PLAATSELIJK NIEUWS EXAMENS DE STEM VAN ZEELAND 3 WOENSDAG 22 JUN11988 ZIEKTE VAN MOEDER NIET CORRECT GEMELD TERNEUZEN - Aan de leegstand van de flats aan de Peter van Anrooylaan in Terneuzen komt spoedig een eind. De woningbouwvereniging Terneuzen heeft gegadigden gevonden die geïn teresseerd zijn in de aankoop van de twee flats. Antiek horloge gestolen uit museum VIER MILLE VOOR INRICHTING VOEDSELHULP IN MEXCICO VOLGENS WATERDICHT SYSTEEM DE STEM-LEZERS H ELPEN GIRO 1111222 Controleren Hangslot School geeft goed voorbeeld Aanrijding Gewond Lichten stuk Controle Sas van Gent Oostburg pff STEM EXTRA W Showdagen ZWARTE BLADZIJDE NU OMGESLAGEN DE ingrediënten zijn suiker, glucosestroop, gehard kokosvet, maïszetmeel, geleer- middel E414, natuur lijke aroma geur- en smaakstof. Vertrouwen T16 Van onze correspondent TERNEUZEN - In de al een keer aangehouden zaak stond Terneuzenaar M.A gisteren opnieuw voor het kantongerecht in zijn woon plaats. In de periode 15 tot 30 september van het vorig jaar had een kind van hem de openbare basisschool niet bezocht. De reden daar van zou te wijten zijn aan de ziekte van de moeder tij dens een vakantie in het buitenland. Daardoor kon het gezin niet tijdig naar Nederland komen. A. had in een vorige zitting verklaard dat het ziektegeval van zijn vrouw bij haar werk gever was gemeld en dat ze ook een uitkering had ontvangen. Bij een nader ingesteld onder zoek door het openbaar minis terie kwam echter vast te staan dat de ziekmelding niet op de vereiste wijze was gebeurd. Of ficier van justitie mr. Lind eiste dan ook een boete van ƒ300- of zes dagen hechtenis, daarvan 100,- of twee dagen voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Waarne mend kantonrechter mr. De Rechter vonniste conform. „Ik zit in de WAO, dus heb ik toch tijd genoeg," aldus P.H. uit Terneuzen na de uitspraak van de kantonrechter die hem een boete oplegde van 155,- of vier dagen hechtenis. H. was 29 september 1987 bekeurd omdat hij zijn personenauto, zonder geldig APK-keuringsbewijs, had geparkeerd in Lindelaan te Terneuzen. Officier van jusitie mr. Lind had 180,- of vier da gen geëist. E. van P. uit Zuiddorpe liep de avond van 28 september van het vorig jaar tegen de lamp toen hij met een landbouwma chine over de Langeweg reed zonder achterlichten. Die wa ren volgens Van P. die dag stuk geraakt. Bovendien was het voertuig voorzien van een wer kend zwaailicht. Volgens het proces verbaal waren echter de aansluitingspunten aan de acherverlichting roestig, het geen dus zou wijzen op een slecht onderhoud. Eis en uit spraak 65,- of twee dagen. E. van P. uit Hulst had in strijd met de al jaren be staande beslissing van het ge meentebestuur de trekker van zijn vrachwagencombinatie geparkeerd aan de Poorters laan. „Ik heb daarvoor al meer dere bekeuringen gehad, maar als ik er mee naar het politie bureau reed werden die ver scheurd. De politie heeft gezegd dat ik daar wel mag parkeren en ik heb geleerd dat aanwij zingen voor verkeersborden gaan." Over dat laatste wilde de kantonrechter niet in dis cussie gaan. Dat deze keer de bon niet was verscheurd vond hij, gezien het genomen besluit van B en W van Hulst, terecht en legde Van G. een boete op van 50,- of één dag. Vrijspraak was er voor JS. uit Sas van Gent. Hij kreeg 9 april van het vorig jaar een be keuring wegens een overtre ding van het Scheepvaartregle ment Westerschelde, gepleegd in de Pas van Terneuzen. Hoe wel hij eigenaar van de motor boot was, waarmee de overtre ding geschiedde, ging hij vrij uit omdat hij op dat moment slechts meevoer als passagier. Dit kwam vast te staan na een schriftelijke verklaring voor het openbaar ministerie afge legd door een andere inwoner van Sas van Gent. Daardoor was de dagvaarding aan S. ge steld niet juist. Hiermee komt een eind aan een langdurig conflict dat de molensteen vormde rond de nek van de woningbouwver eniging. Op de jaarlijkse ledenvergade ring van de woningbouwvere niging werd door Dubbeldam gebruik gemaakt van de rond vraag om de problematiek rond de flats en met name in de Al varezlaan aan de orde te stel len. „De leegstand aan de Peter van Anrooylaan heeft de fi nanciële positie van de vereni ging danig verzwakt. In de Al varezlaan worden we nu ook geconfronteerd met een grote leegstand. Wanneer daar niet op tijd wordt ingegrepen, zitten we straks met een tweede de bacle". Het bestuur ontkende de problemen niet. Directeur E. van den Exter: „Intern is de Alvarezlaan en de problema tiek rond de flats in Terneuzen in zijn algemeenheid aan de orde geweest. In de jaren zestig zijn de flats uit de grond ge stampt. Nu is er minder be hoefte aan. De flats moeten ac ceptabel gemaakt worden. Bo vendien zijn we de mening toe gedaan dat de problematic rond de flats gezien moet wor den in een totaalvisie. Daarom komen we met een aparte be leidsnota rond de flats". De komende jaren wil de woningbouwvereniging uit het financiële dal omhoog klim men. Van den Exter: „We wor- GOES - Gistermiddag werd ontdekt dat uit een vitrine in het museum van Noord en Zuidbeveland te Goes een 18-eeuws zogenaamd bolhorloge was gestolen, waarde 5000 gulden. De diefstal moet zijn gepleegd in de periode van 16 tot 21 juni. Niet duidelijk is hoe de dader het horloge heeft kunnen stele gen want de vitrine is niet be schadigd. den echter geconfronteerd met een groot achterstallig onder houd van tweeduizend wonin gen, een leegstand, huurachter stand en grote herstelkosten". Momenteel is er een bedrag van 195.000 aan achterstallige huur, waarvan 155.000 niet meer inbaar blijkt te zijn om dat bewoners bijvoorbeeld het hazepad hebben gekozen". Opmerkelijk in het jaarver slag over 1987 is ook de post herstelkosten. De woning bouwvereniging Terneuzen heeft vorig jaar maar liefst een bedrag van 117.000 neer moe ten tellen voor herstel aan wo ningen die soms geheel uitge leefd waren. Het bedrag valt des temeer op omdat het slechts gaat om zo'n 31 gezinnen, wat neerkomt op een schadepost van zo'n ƒ5000 per gezin. Om aan deze uitspattingen een eind te maken, heeft het bestuur het huurreglement aangepast met toestemming van de ledenver gadering. Om de post herstelkosten be ter in evenwicht te brengen is de waarborgsom verhoogd. Was dit een vast bedrag van 300, nu is de waarborgsom ge lijk aan een maand huur. Tot slot is de incassoprocedure be ter geregeld en zal de woning bouwvereniging de anteceden ten van de toekomstige huur der natrekken. Het afgelopen jaar heeft de woningbouwvereniging veel hobbels moeten nemen. Ex-di- recteur Engelsma is inmiddels ontslag aangezegd, het groot onderhoud bloemenbuurt stuitte op veel bezwaren en de financiële positie was allesbe halve rooskleurig. Dit alles heeft ook de verhoudingen be stuur-werkapparaat enerzijds en bewonerscommissie en le den anderzijds geen goed ge daan. B. Mol van het NCIV (Neder lands christelijk instituut volkshuisvesting) gaat cursus sen verzorgen om de partijen nader tot elkaar te brengen. Daarbij gaat het om de interne en externe democratisering. Van onze verslaggever OOSTBURG - De stichting Peuterspeelzalen West- Zeeusch-Vlaanderen is van plan om het komend school jaar in de woonkern Zuidzande te starten met een peuter speelzaal. Het bestuur van de stichting heeft bij de gemeente Oostburg een eenmalige subsidie aange vraagd, waarmee men de in richting van de opvangvoorzie ning wil bekostigen. Het gaat hier om een bedrag van 6400 gulden. Het gemeentebestuur van Oostburg is bereid om op het verzoek in te gaan, alleen be staat er nog één maar. De peu terspeelzaal in Zuidzande wordt pas in het tweede half jaar van 1988 operationeel, waardoor een volledige toeken ning van de subsidie enigszins discutabel wordt. Onder het motto 'gelijke monniken, ge lijke kappen' stelt het college dan ook voor om voor de Zuid- zandse voorziening een subsi die van 3900 gulden toe te ken nen. Eerder trok de gemeenteraad van Oostburg al een bedrag van tien mille uit voor de ex ploitatie van de peuterspeel zaal in Waterlandkerkje en de oprichting van de voorziening in Zuidzande. Dit bedrag is volgens het gemeentebestuur nog niet opgesoupeerd. Er is nog circa 2500 gulden over. Dit overschot kan voorts aangewend worden voor de in richting van de speelzaal in Zuidzande. Dat bedrag samen met de eenmalige subsidie van 3900 gulkden moet voldoende zijn om de inrichting van de accomodatie mee te kunnen be talen. De financiële commissie van de gemeente Oostburg buigt zich vrijdag 24 juni over het voorstel. De vergadering in het Oostburgse gemeentehuis be gint om 14.00 uur. ACHT straatarme boeren van San Pedro Quiatoni, een gemeenschap die uit drie boerencoöperaties bestaat, zitten 's morgens vroeg al voor het kan toortje van bisschop Ar- turo te wachten. Ze heb ben acht uur gelopen en drie uur per autobus ge reisd om hier te komen. Dolgelukkig gaan ze even later weer met een che que de deur uit. Ze kun nen weer eten. Dat sys teem van 'laat de mensen het zelf regelen' is het credo van de noodhulp waarvoor de medewer king van de mensen in het bisdom Breda zo hard nodig is Door Cees Maas T N V MENSEN IN NOOD DEN BOSCH OVV MEXICO NOOIT heb ik zoveel zakken mais gezien als de laatste da gen. In schuurtjes in afgele gen bergdorpen, in de voor raadschuur van bisschop Ar- turo zelf: mais, mais en nog eens mais. Een toch wel vreemde gewaarwording in een hongergebied. Maar, ik werd door bisschop Arturo langs de voorraadjes geleid om een beeld te krijgen van de distributie van het voedsel. En al die mais die ik zag is maar een fractie van wat werkelijk nodig is om bijna 17.000 gezinnen te laten over leven tot de volgende oogst in september. Wel tot dit moment krijgen 25 dorpen (de meesten liggen in de hoge bergen) voedsel hulp. Er liggen echter aan vragen van nogeens dat aan tal gemeenschappen, terwijl de hulp aan de eerste 25 dor pen dreigt te stagneren bij gebrek aan geld. Het distributiesysteem dat Arturo zelf heeft ontworpen en in de praktijk brengt past precies in zijn streven de In diaanse gemeenschap zelfbe wuster te maken. En even tuele frauduleuze handelin gen met het voedsel door tus senpersonen onmogelijk te maken. Het werkt zo: een dorp in nood klopt bij Arturo aan en krijgt voedselhulp op één voorwaarde. De dorpelin gen moeten zelf een lijst met namen, adressen en type wo ningen overleggen van de fa milies die het voedsel het hardst nodig hebben. Arturo heeft in nagenoeg elk dorp een indiaanse catechist, zodat hij vrij gemakkelijk de betrouwbaarheid van de lijst kan controleren. Met die lijs ten kan eenvoudig worden vastgesteld om hoeveel hon- gerigen het werkelijk gaat, en hoeveel voedsel er totaal no dig is en er de komende tijd nodig zal zijn. In principe wordt er geen geld uitgekeerd aan de dorpen, om te voorko men dat er andere dingen dan mais, bonen, suiker, rijst en olie worden gekocht. De acht boeren uit San Pedro Quiato- nie die vanmorgen van Ar turo een cheque kregen, vor men een uitzondering. Ze kwamen van heel ver, van Dorpelingen moeten bewust worden gemaakt van ontwikkeling op de lange duur. - FOTO FAO „GOTSIE, wat verschrik kelijk voor die arme In dianen. Als ik de verhalen van Cees Maas lees, word ik boos en verdrietig tege lijk". De Bredase zangeres Marina de Rijk, bekend geworden door de meezinger 'Annie, hou jij me tassie effe vast', is, hoorbaar onder de indruk van de nood van de Indianen in het Zuidmexicaanse Te- huantepec. „Ik vind het een heel sympatiek idee van de stichting om zo'n bliksem actie te houden. Ik heb er ook vertrouwen in dat de actie slaagt. Nederlanders hebben vaker laten zien dat ze goed zijn in het voeren van actie". Spontaan stelt Marina voor om de gage voor het op treden van haar en haar partner Jack de Koning van aanstaande vrijdag beschik baar te stellen. Marina en Jack treden dan op in het Turfschip in Breda. Op de valreep schiet Ma rina nog een idee te binnen: „En weet je wat ik dan ook doe? Ik ga onder het publiek collecteren. Met een tasje. Of nog beter, ik neem m'n grote boodschappen tas mee. Dan kan niemand er onderuit om geld te geven. Ik verwacht vrijdagavond minstens drie honderd gasten. Als die alle- Marina de Rijk: „Alle maal een gulden voor de Indianen van Tehuante- pec" - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP maal een gulden geven, ben ik tevreden. Maar hoe meer hoe liever natuurlijk". buiten het bisdom zelfs en de gemeenschap wordt volle dig vertrouwd. Er lopen ont wikkelingsprogramma's zoals het slaan van waterputten en er zijn al drie coöperatieve winkels. Normaal dus geen geld. Zijn de lijsten binnen op het secre tariaat van Arturo dan gaat een vrachtwagentje met voedsel naar het dorp. De zakken en flessen olie worden in afgepaste hoeveelheden uitgeladen in een ruimte waar vervolgens een groot hangslot op gaat. Een door het dorp zelf gekozen comité van enkele mensen zorgt ver volgens dat het eten bij de hongerende families terecht komt. Uitgerekend is dat een doorsnee gezin van negen personen, om minimaal een week te kunnen overleven, de volgende hoeveelheden nodig heeft: 35 liter mais (ander halve liter is 1 kg.), 7 liter bo nen, 3% kg. suiker en 5 liter olie. Dat basispakket, het ab solute minimum om niet te creperen, kost 29.170 pesos of wel ƒ30. Met een donatie van drie tientjes is één indiaan, dus negen weken, tot de volgende oogst geholpen. Zo is het streefbedrag van 460.000 op gebouwd. Dat moet de actie opbrengen. Drs. Willem Hooglugt, van de Stichting Mensen in Nood vergezelde me op mijn tocht door Zuid- Mexico. Hij is er absoluut ze ker van dat een waterdicht systeem is gemaakt. „Wat we gezien hebben geeft me de ze kerheid dat onze hulp heel erg nodig is. En heel goed te recht komt. Bij de boeren met de kleinste stukjes land, de weduwen, de ouderen. Het goede is ook dat de bisschop niet beslist wie eten krijgt. Dat laat hij over aan de men sen in de dorpen. Zo ontstaat gezamenlijke verantwoorde lijkheid". „Een ander goed aspect van deze hulp is dat de dorpelin gen bewust gemaakt worden van het ontwikkelen van het dorp op de lange duur. Ze willen zelf dat rampen als deze niet meer gebeuren. Ze zijn vreselijk geschrokken. De indianen gaan de droogte nu te lijf door putten te slaan, dammetjes te bouwen in ri viertjes en irrigatiekanalen aan te leggen. Dat kan de red ding in de toekomst zijn". Willem en ik hebben zelf op onze ruggen zakken maïs de dorpen binnen gedragen. Eigenlijk kan ik geen mais meer zien. Maria, de kokkin heeft geen medelijden met me. Van haar verneem ik dat het diner vanavond bestaat uit maissoep, gevolgd door maïstortilla's met een vulling van mais en zwarte bonen, en een maïspuddinkje toe.... WIL een actie als die nu wordt gevoerd door Mensen in Nood slagen dan moet er meer gebeuren dan alleen maar een girootje invullen. Een voorbeeld van zo'n extra steuntje geven de leerlingen van de basisschool St. Wille- brordus. Zij houden een ver loting, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de actie. Die dag is het afscheidsfeest van de leerlingen van groep 8. Karei Slegt uit Raamsdonks- veer wil zich ook inzetten voor de actie. Hij plantte een maanden geleden rozenstrui ken. Die rozen bloeien nu. Slegt gaat ze verkopen en be stemt de opbrengst voor de actie. TERNEUZEN - Door het on voorzichtig wegrijden vanuit de berm van de weg in de buurtschap De Griete door de Belgische automobilist RM. uit Eksaarde ontstond gister middag een aanrijding. De bestuurder van een personen auto A. van M. uit Terneuzen, die vanuit de richting Pefik- polder naderde kon kon het plotseling de weg opkomend voertuig niet meer ontwijken. Het bleef bij materiële scha de. TERNEUZEN - De motorrij der FH. uit Axel werd gis teravond bij een verkeerson geval licht gewond. Hij kon na behamdeling door een arts naar zijn woning worden overgebracht. H. reed met zijn voertuig komende uit de richting Sluiskil tegen de achterzijde van een land- bouwtractor bestuurd door L. de F. uit Axel, op het moment dat deze linksaf wilde slaan richting Koegorsstraat. Beid, voertuigen werden licht be. schadigd. NIEUWVLIET - middag om ongeveer 12.00 uur zijn in de Zwarte Polder van een drietal personenauto's d, lichten stuk geslagen. Ook zijn diepe krassen in de laj aangebacht. Een van de bena- deelden, H.C. uit Evergen, heeft bij de groep West. Zeeuwsch-Vlaanderen van If rijkspolitie aangifte gedaan. De politie verzoekt eventuele getuigen zich met hen in vet. binding te stellen. OOSTBURG - Vanwege a|. wijkend gedrag is bij een autocontrole P. van G. m Amsterdam aangehouden. Bj controle bleek dat hij in eet gestolen autc reed, welke al komstig was uit Eindhoven. Van G. is voorlopig ingesloten in het bureau te Oostburg. FRANSEN - Een groep leer lingen van de Technische School in Belle brengt van daag een bezoek aan de RK Nijverheidsschool St. Joseph in Sas van Gent. De groep wordt om 11.30 uur officieel ontvangen op het gemeente huis door burgemeester J. van Rest. Na de ontvangst krijgen ze een rondleiding ge volgd door een maaltijd op school. De bedoeling is dat 's middags een zwemwedstrijd wordt gehouden. Bij slecht weer wordt gesport in de sporthal. Het bezoek vindt plaats in het kader van de verbroedering tussen Bailleul (Belle) en Sas van Gent. KAARTING -Zaterdag word tin café De Rijnvaart kaarting gehouden. Gespeeld wordt bieden zonder roea Aanvang 20.00 uur, inschrij. ven om 19.30 uur. BRIDGE - De Bridge Socië teit Oostburg speelde tweede wedstrijd van de zo mercompetitie. Uitslag 1: 1. mevrouw Rosseel-di heer Arkenbout, 2. heren Kok-Vogels, 3. heren Van Dronkelaar-Visser. Groep 1 1. heren Ramondt-Ramonit 2. heren Lako-Geldof3. echt paar Verbist LEIDEN-Rijksuniversiteit. Notarieel recht: Imca Segers Philippine. HULST - Garage Biesbroeck in de Kleine Bagij nestraat in Hulst zet drie dagen de deu ren van het bedrijf open. Vrijdag 24, zaterdag 25 en zondag 26 juni zijn de show dagen waarop belangstellen den de nieuwste nodella kunnen komen bekijten, Ga rage Biesbroeck is tijdens d showdagen geopend »p vrij dag van 17.00 tot 21.00 lur, terdag van 9.00 tot 1700 uur en zondag van 14.00 tut uur. BRESKENS - Met de offi ciële ingebruikname van de verkeerslichteninstallatie (Vki) bij het kruispunt van de N58 met de provinciale weg naar Groede werd gis teren een zwarte bladzijde in de verkeersgeschiedenis van West-Zeeuwsch- Vlaanderen voorgoed om geslagen. De langgewenste beveiliging van het gevaarlijke kruispunt werd officieel in werking ge steld door wethouder A. de Feijter van Oostburg. De wet houder draaide in het bijzijn van vertegenwoordigers van rijks- en provinciale water staat een knop in de schakel kast om. De aanleg van de Vki bij kruispunt Roofack, zoals het in de regio bekend staat, werd be kostigd door het Rijk (twee ton), provincie en de gemeente Oostburg (ieder een ton). Hoofdingenieur D. Tromp van rijkswaterstaat zei tijdens zijn toespraak dat de nieuwe installatie een aanmerkelijke bijdrage zou leveren voor het welslagen van de '-25 procent minder verkeersslachtoffers' in de regio. Hij wees op de recrea- tiedrukte, die in het hoogsei zoen een zware belasting van het kruispunt bij Breskens vormde. „De afgelopen tien jaar deden er zich op dit kruis punt gemiddeld acht ongeluk ken per jaar voor," verduide lijkte Tromp. De topman van rijkswaterstaat kondigde verder aan dat de rijksdienst middels kleine maatregelen in Zeeland zou trachten om het aantal ver keersslachtoffers binnen en kele jaren met twaalf procent te reduceren. Tromp sprak ver der de hoop uit dat overleg met de gemeenten Hulst en Terneu zen op korte termijn zal leiden tot de plaatsing van andere Vki's in die gemeenten. Blij was De Feijter eigenlijk niet met die mededeling. „Het woud van verkeerslichten kan ook wel eens te groot worden," stelde de Oostburgse bestuur der, die evenwel wel verheugd was met de plaatsing van de eerste verkeerslichten in de ge meente Oostburg. „Hier was het bittere noozaak om een in stallatie te plaatsen," bena drukte hij en onderbouwde die Wethouder A. de Feiji draait de knop om en 2d zo voor deofficiële int bruikname van de verleer lichteninstallatie bij fta ack. - FOTO DE STEM COR J. 0E9 stelling met cijfers over keersslachtoffers in de jar 84-86. Te weten 22 ongelukti waarvan een met dodelijke i loop, vijf ongevallen met wonden en vijftien ongelukki met zware materiële schade, Volgens J. in 't Veld van pi vinciale waterstaat nam kruispunt Roofack jarenlai een hoge plaats in op de vinciale 'black spotlijst'. laatste jaar stond het krui punt op een vijfde plaats. J. van Maarschalkerweerd de dienstkring Zeeuwss Vlaanderen van rijkswaf staat benadrukte dat verkeel lichten ongelukken niet ed kunnen voorkomen. „Sinds officieuze ingebruikname de installatie vorige week din dag hebben zich toch al W ongelukken op het kruispu voorgedaan. Hopelijk krijg gewoonterijders uit de en mensen die hier onbekei zijn snel in de gaten daler dit kruispunt het een enant veranderd is." Voor wethouder De lef gelijk reden om bij de retl genwoordigers van rijksua» staat aan te dringen op' spoedige aanleg van para# wegen langs de drukberid doorgaande routes in de W Zeeuwsch-Vlaamse gemed De gemeente Oostburg wil nog verkeerslichten op kruispunt Potjes tussen G zand en Zuidzande. Over' hierover is nog gaande. Door Willem Reijn Per jaar gaan er 350 mil joen rollen van naar het buitenland en deze mint- dragee, te vinden in de delicatessenwinkel te Düsseldorf en de kleine kiosk op Kreta, is uitge vonden in Breskens en komt nu uit Breda. Men- tos, een snoepje voor min- ti-minters en kauwgom vreters. Breda is overigens niet de enige plaats waar Van Melle Mentos maakt. In Bangkok kookt Central Van Melle Confectionery Company Li mited de dragee, op de Filipij - nen fabriceert Van Melle (Phils.) Inc. het snoepje in Manila en in Indonesië laat Van Melle een licentiehouder met het recept aan het werk. Mentos is internationaal. „Mentos heeft het bedrijf gemaakt en het bedrijf heeft Mentos gemaakt", zegt Piet L.M. Verduit, vice-president operations en als lid van de hoofddirectie verantwoorde lijk voor de export. De gigan tische export verklaart hij vanuit drie steekwoorden. Het Mentos-snoepje is uniek, het ondernemen van de Van Melles en zeker ook de kwali teit van de mint-dragee. ..Het unieke van Mentos is", stelt Verduit, „dat het met een harde, krokante buitenlaag een kauwbare binnenkant heeft. Door het drageren is de houdbaarheid lang. Ik heb Mentos gegeten, die tien jaar oud was: het smaakte nog voortreffelijk. Dat geeft de handel vertrouwen: je kunt er geen buil aan vallen. Je kunt het twee maanden, zes maanden, drie jaar op de plank hebben liggen, het ver gaat niet. En ook in een heet khmaat, zoals in het Verre Oosten, blijft het snoepje goed". Het unieke snoepje is een uitvinding van Pierre van Melle, één van de drie broers Wt Breskens, die de fabriek voor de oorlog leiden. De Mentos is afgeleid van Fruit- a, dat Pierre en Machiel van Melle in mei 1932 in het Poolse Krakau ontdekken, fiet suikerwerkbedrijf Lozef r®x uud Sohn bezit een veel- Delovend recept voor zachte vruchtencaramels, ook wel kauwbonbon genoemd. Van lelie en Lax komen overeen om in Breskens het produkt te maken volgens het geheime Procédé. Export mag alleen afr Nederlands-Indië, want geheime recept is ook al tm aan sn°epfabrikan- n in België, Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland. J\an Melle betaalt vijfdui- ri=t voor het recept, nJii ,s voor het eigen perso- ueei geheim wordt gehouden.

de Stem | 1988 | | pagina 14