recreatief en ludiek volksgebeuren kloosterzande 9.95 1.98 3.50 EK- 1EDING ikerjan Over devotie en klakspuiten SCHIETINGEN [«VERENIGING 1988 ENVLAAI 'IN- TEN- HOREn MARKTEN Burgemeester Haek neemt afscheid op vrijdag 8 juli PLAATSELIJK NIEUWS pflSTEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 22 JUN11988 HOERA 'KLOOSTERZANDE - De tourclub Klooster- zande houdt zaterdag 2 juli voor de zevende Keer de 'Wielerronde Fan Mieke Buys'. im voor Toertocht van 200 kilometer Leerlingen De Eikelaar winnen hengel- wedstrijd Pjantoren tedacde Noodkerk Heerschen Nieuw-Namen Clinge De Klinge Kloosterzande St.-Jansteen Axel Al? T22 i te zoenen iiculieren kje, jubileum, receptie, erloving, overwinning, laham, openbare dank, mag best eens in de Agina familieberichten. 1 duur hoeft het niet te kosten een tientje), ^lom 2,00. Eén grote Voor het plaatsen van Imet een formaat van 35 |wij f 14,05 toeslag. aanvraag. Bij niet- Irdt 4,00 adm,kosten den niet geretourneerd, geef uw tekst 2 dagen |én van onze kantoren, i stuurt u eveneens 2 j naar Postbus 3229, ftelijke opgaven worden Iteerd indien naam en ook indien uw betaling Ihouden ons het recht |j opgaaf van redenen te Beren. chten bereiken over de |udt de uitgever zich het van de opdrachtgever te geven. ngsnieuws olom op donderdag. W ielerronde van Mieke Buys Vandaag is Miel Verstraeten 80 JAAR ïTERIJ RDAG 18 JUN11988 2e prijs lotno. 1295 4e prijs lotno. 2386 6e prijs lotno. 2403 8e prijs lotno. 1632 10e prijs lotno. 0654 12e prijs lotno. 2491 14e prijs lotno. 1705 1 van onze sportmedewerker pit recreatieve, ietwat lu dieke gebeuren, zag zeven jaar geleden het levens licht toen enkele leden van de tourclub Kloosterzande eens iets ander wilden dan idewekelijkse toertochten. Toen bleven onze inspannin- i hoofdzakelijk beperkt tot |Sèt rijden van de toertochten 3 zondagmorgen. Dat is leuk, jaar enkele leden wilden wel |ïens wat meer competitie. Tij- Idens de toertochten mag er niet sneller gereden worden dan 25 dertig kilometer per uur. I Daarom wilden de leden, overi- gens als eenmalig jaarlijks ge- l&euren, wel eens 'voluit' gaan. Stel je daar ode maar niet te- I veel van voor, want het zijn al lemaal recreanten die aan de 1 Wielerronde van Mieke Buys deelnemen. Licentiehouders mogen niet starten. Het lijkt meer op een volkskoers. Onze leden van de tourclub nemen deel, leden van de plaatselijke voetbalclub en zeker van het ,veteranenelffal waarmee we een goede samenwerking heb- j ben," zegt Paul van Kerckho- 79 01150-19817«#TERNEUZEN I HOORTOESTELLEN iet een leter Horen. uitstekende rk. iaam hebben we niet voor niets. issenaarstraat 44 tel.: 01640-53081 Istraat 20 tel.: 076-142116 endshof 70 tel.: 01620-27371 dhuisstraat 21-23 tel.: 01184-12313 sch advies, ezoek aan huis. Mieke Buys in 1980 in haar café in Kruisdorp. FOTO ARCHIEF DE STEM Deze Wielerronde van Mieke iBuys wordt tevens gehouden in het kader vin de Molenstraat- 1 leesten en ziet, voordat de wed strijd om 16.30 uur van start gaat, om 14.30 uur een tandem wedstrijd voor visueel gehan dicapten van start gaan met het favoriete streekkoppel Guus Barhorst en Arnold Pol derman. De Wielerronde van Mieke Buys gaat nu zijn derde editie in Kloosterzande in. Paul van Kerkhoven: „Voorheen reden derlinge wedstrijd te houden, we in Kruisdorp, het plaatsje was het noodzakelijk om een waar Mieke Buys haar café geschikt parkoers te vinden, uitbaatte. Toen destijds het plan geopperd werd om een on- Bij een toevallig bezoek van enkele clubleden aan het toen malige in de regio bekende café van Mieke Buys, ontsproot het idee om de koers daar te hou den. Toen was het slechts een koud kunstje om een passende naam te vinden: Wielerronde van Mieke Buys. Massaal kwamen de deelne mers en supporters naar Kruisdorp voor deze koers en het vertier rondom het enige plaatselijke café daar. Door haar ver gevorderde leeftijd was mevrouw Buys-Maas ge noodzaakt drie jaar geleden haar café te sluiten en ver huisde naar Kloosterzande. Een wielerwedstrijd zonder ca fé spreekt niet aan in deze streek en daarom werd beslo ten om uit te wijken naar Kloosterzande. Mevrouw Buys-Maas is nog steeds nauw betrokken bij 'haar' rondege- beuren en ze zal dan ook nu als eregaste aanwezig zijn." Over de wedstrijd zegt hij: „Ook nu is de belangstelling enorm groot. Het is een interes sant gebeuren voor de deelne mers. We hebben gekozen voor een premiestelsel waarbij de laagst geklasseerden vrijwel evenveel ophalen als de eer sten. De plaatselijke midden stand zorgt ieder jaar voor een goed gevulde premiepot." Het organiserende bestuur laat de plaatselijke recreanten voor 35 kilometer in actie ko men. Het parkoers is een kleine twee kilometer lang en loopt als volgt: start en finish aan het Marijkeplein, vervolgens Beatrixstraat, Prins Willem Alexanderstraat, Emmastraat, Margrietstraat, Tulpstraat, JF. Kennedysingel, Pastoor Smulderstraat en Irenestraat. GRAAUW - Toerclub Sint Aloij heeft voor zaterdag 25 juni een toertocht georgani seerd met een lengte van 200 kilometer onder de naam Ronde van Vlaanderen. Deze tocht wordt afgelegd ach ter voorrijders. Er zijn drie es voorzien, telkens om de vijftig kilomter. Vertrokken wordt om 07.00 uur vanaf het clubgebouw aan de Dorps straat. Inschrijven kan vanaf 16.30 uur. Er is een volgauto net EHBO-voorzieningen aan- AXEL - De jeugdcom missie van de hengel sportvereniging GOA (Geduld Overwint Al les) te Axel hield de jaarlijkse hengelwed- strijd voor leerlingen 7an de basisscholen Gevist werd op de kleine kreek en er waren 56 deel nemers. De vangsten wa ren goed. De eerste prijs werd met ruime voor sprong in punten(27) ge wonnen door De Eikelaar te Koewacht. 2. De Wa rande 15,3. Gaspar van de Heydenschool 14, 4. Sint Antoniusschool met 10 punten. be individuele uitslag Was als volgt: 1. Sven Ma rijs 182 punten,2. Menno Martens 151, beiden De Eikeiaar, 3. Izmar Meesen 110, De Warande, Axel. Farneuzen, Hulst en Goes, lessen en telefoon- Pammers op pagina 2. Openingstijden: J40-12.30/13 30-17.00 uur. emeuzen: Rein van der '^(editie-chef), Ro™ain an Damme, Frank Dei), j nnyvan Gremberghe, ™nad Verstraten, Cor de t |oto)' Ton Koomen sport). ïhH.' n3n JanSen- st. Eugène Verstraeten, l0eP Trommelen. Wvertentle-exploitatle [specteur Zeeland: ^Menu, prjVé tel. 01150- Mo HULST HEEFT er geen en volgens onze zegslieden W. Bauwens en W. Colsen ook nooit een gehad. Dat is merk waardig te noemen en dat geldt ook voor Hengstdijk en Clinge, maar voor Terhole weer niet, althans dat vinden wij. We bedoelen een Heilig- Hartbeeld bij de parochie kerk. Hulst heeft dat niet, dus de omliggende parochies wel: St.-Jans teen, Nieuw-Namen, Graauw Groenendijk, Ra penburg en Boschkapelle om alvast een greep te doen. Zoals gezegd, we vinden dat merkwaardig, want heeft deze devotie dan nooit geleefd in de grootste parochie en de zetel van de deken? Kennelijk niet. Ook geen H.-Hart beeld en voor zover we weten er ook nooit geweest, dat verbaast ons voor een van de oudste parochie van 't Land van Hulst, Hengstdijk bedoelen we. Hoe komt dat? Geen de votie, geen geld of sprak het de pastoor niet aan? Waaro m Terhole ons dan weer niet verbaast? Omdat dat een j onge parochie is (1921) en het huidige kerk gebouw is eigenlijk bedoeld als noodkerk, in afwachting van groei van de parochie. We kunnen ons voorstellen dat men gedacht heeft met de eventuele plaatsing van een H.-Hartbeeld te wachten tot men een echte kerk had. Wat ook kan: de religieuze rage was al voorbij. Dat verklaart wellicht ook de afwezigheid van een dergelijk beeld te Koewacht (1922), Heikant (1933) en Philippine, waar de nieuwe kerk van 1924 is. Al vallen Overslag en Zuiddorpe als twee oudere parochies dan toch weer uit de toon. En Clinge natuurlijk, maar daar hielp L. Colsen ons uit de droom. Er is er wel de gelijk een geweest, maar dat heeft de Tweede Beelden storm (in de zestiger jaren van deze eeuw) niet overleefd. Letterlijk wel, maar niet te Clinge. Het is geschonken aan de parochie Achtmaal (pas toor Joos Verdurmen) in Bra bant waar het nog steeds naast de kerk prijkt. Er was nogal wat commotie toendertijd over dat weg schenken. Het beeld was een geschenk van de parochianen aan de parochie en dat kon niet weggegeven worden, vond men. In Sas van Gent, Axel, Sluiskil en Terneuzen hebben we geen H.-Hartbeeld kunnen vinden. Mogelijk dat het gemengde karakter van de bevolking daarvan de oor zaak is: niet al te demonstra tief naar buiten treden, zeker toen nog niet. Dat brengt ons dan op de tijd waarin deze beelden ge plaatst zijn. De priester drs. W. Knippenberg uit Den Bosch wijst ons daarin de weg. Enkele maanden gele den verzorgde hij in de Leer gang Volkskunde van het Brabants Heem aan de KUB een lezing over De Verering van het H.-Hart van Jezus. Uit de samenvatting van die lezing mogen we putten en we citeren drie punten: De eerste doorbraak tot een Klakspuit met prop van klodden. kerkelijke viering van het H.- Hart begon met de verschij ningen van het H.-Hart aan de H.-Margaretha Maria Ala- coque (1647-1690; in 1920 hei lig verklaard) in de jaren 1673-1675. Bij de laatste ver schijning in juni 1675 ver langde hij van haar dat een bijzonder feest ter ere van het H.-Hart zou worden inge steld. Haar biechtvaders, Je- zuïten, trachtten deze vere ring te propageren, maar on dervonden fel verzet van het opkomend rationalisme en jansenisme. In 1765 volgde de instelling van een liturgisch feest van het H.-Hart voor alle kloos ters van OL. Vrouw Visita tie en voor Polen. In 1856 werd dit feest uitgebreid tot de gehele katholieke kerk. Paus Leo XIII wijdde in 1899 de gehele mensheid toe aan het H.-Hart. Daarna worden overal Heilig-Hart- beelden geplaatst, ook in de huiskamers bij een plechtige 'intronisatie'. H. Hartbeeld Rapenburg. 1899, Zeg nu dat men hier niet direct voorop liep, dus pak het eerste kwart van deze eeuw. Lamswaarde (met als opschrift: Komt allen tot Mij) vermeldt verder niets. Groe nendijk (Schenk mij Uwe liefde. Parochie Hontenisse aan hun Koning Christus), Rapenburg (Blijft in mijne liefde), Boschkapelle, West- dorpe, onder een afdakje te gen de kerk, Nieuw-Namen (Komt allen tot Mij) waar het beeld van metaal is, zeker geen brons al doet de kleur dat wel vermoeden en Osse- nisse ook niet. Sint-Jansteen is duidelijk grootser (misschien wel grootsiger) en rijker aange legd dan de buurparochies: een sierlijk verhoog met vijf treden en mooie bloembak ken. Wel slecht onderhouden en wel een opschrift: H.-Hart wees Koning in deze parochie, maar geen jaartal. Overigens heeft Steen voor de kerk wel een bushokje, maar geen bus halte en met Overslag is het de enige dorpskerk waarbij we pisbakken weten. Graauw tenslotte helpt ons uit de droom. Ook luxe daar, toch iets meer dan een ander: - FOTO ERIK OSSEWAARDE versierde hardstenen sokkel, hardstenen omlijsting met verlichting, de heg keurig ge knipt, aangereven (geharkt) en het opschrift: Door mijne Liefde zal ik heerschen. Maar dan op de zijkant van de sok kel: 10 juni 1928. Met het wa pen van de burgelij ke ge meente Graauw en Langen- dam in de steen gekapt. Als ook de maker van het beeld: J. Custers, Eindhoven. En het westen, hoe zit het daarmee? Daarvoor hebbe we ons licht opgestoken bij J. de Lozanne van de IJzendijkse VW. Hij weet van geen beel den. Voor sommige plaatsen hadden we dat al te horen ge kregen (bijvoorbeeld Aarden burg van W. Dierick en Groede van Th. Kerckhaert). Eén plaats blijft open: Eede. Er is er geen, maar het zou gekund hebben. Als het zo is horen we dat beslist. Nu we toch in het westen zijn: mevrouw E. Ghuys uit Cad- zand zag vijf huiszwaluwen aan één nest bouwen. Of dat normaal is, want ze dacht dat er jonge vogels meehielpen. We hebben wel eens gelezen dat jongen van het eerste broed de jongen van later broedsel samen met de oudjes helpen voeren, maar bou wen daar durven we geen ja of nee op te zeggen. Dan nog even de klakspuit. We schreven dat Ed Steijns vast een week later zou zeg gen dat hij er een gemaakt had. Het duurde geen week, hij belde woensdag al: „Ik heb er vier liggen, kom maar halen voor een foto en dan met proppen van klodden (vlasafval), dat waren pas de echte! Krantepapier, mijne god, mee waffer bucht schoote gulder maor!" Hierbij dan de toegezegde foto. KERMIS - De Emmahaven- kermis wordt zaterdag 25 en zondag 26 juni gehouden. Za terdag is er om 14.00 uur een kaarting en om 20.00 uur een barbeque. Inschrijven bij Het Verdronken Land en slager Peter. Zondag is er om 14.30 uur een schieting zonder vi zier, een barbeque en disco bar. BINGO - De Katholieke Bond voor Ouderen houdt vrijdag 24 juni in gemeenschapshuis Malpertuus de laatste bingo voor de zomervakantie. Er worden vijftien ronden ge speeld met iedere ronde een hoofdprijs en kleinere prij zen. Aanvang 13.30 uur. TOERNOOI - Tennisvereni ging Game'78 houdt zondag 26 juni op haar banen aan de Sportlaan een toernooi voor senioren, zowel dames als he ren. Het toernooi begint om 10.00 uur. KWARTIERFEESTEN - In de Spaans Kwartier worden zondag 26 juni voor de twaalfde keer de Spaans Kwartierfeesten gehouden. Er is een grote feesttent ge plaatst waarin gedanst kan worden. Om 15.00 uur is het mogelijk deel te nemen aan jogging. Er zijn drie verschil lende afstanden. Om 16.00 uur is er een loopkoers over een afstand van twaalf kilometer. Voor iedere categorie, zowel bij de jogging als de loop- koers, zijn trofeeën beschik baar. KLOORTJE - Op het bonds- concours voor majoretten in Breda behaalden de majoret ten van Kloortje een eerste prijs in de tweede divisie sec tie C. De 21 meisjes scoorden met hun novelty-show 144 punten, omdat ze van de drie juryleden achten kregen. Het was voor de eerste keer dat de groep op een concours uit kwam in sectie C, maar dat komt doordat in deze show verschillende attributen ge bruikt worden. Behalve ba tons, worden er ook pompons en vlaggen gebruikt in deze door instructrice en miss-ma- jorette Annelies Maas aange leerde show. Het concours werd gehouden door majoret- tenvereniging Doskonale on der auspiciën van de ANUM (Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen). ST.-JAN - Op het terrein van schuttersvereniging St.-Jan kan tijdens de kermis van vrijdag 24 tot en met dinsdag 28 juni volop geschoten wor den. Vrijdag 24 juni is de eer ste schieting om 19.30 uur. Zondag 26 juni is er traditie getrouw een schieting om 14.30 uur, terwijl men maan dag terecht kan om een prangske te schieten om 15.00 uur. Tenslotte wordt dinsdag 28 juni een schieting op de lig gende wip gehouden die om 15.00 uur begint. HENGELEN - De seniorleden van de hengelsportvereniging Geduld Overwint Alles (GOA) te Axel visten de eer ste wedstrijd in dit seizoen meetellend voor het club kampioenschap zoetwater vissen. Gevist werd op de kleine kreek. Er waren 22 deelnemers en de vangsten waren goed. De uitslag was als volgt: 1. M. Roegiers 3650 gram, 2. M. Latomme 3140 gram, 3. W. van Bambost 1650 gram. GOA-JEUGD - Vrijdag 24 juni houdt de jeugdcommissie van de hengesportvereniging Geduld Overwint Alles (GOA) een viswedstrijd vor haar jeugdleden. De wed strijd die wordt gehouden op de kleine kreek duurt van 18.30 tot 20.00 uur en telt mee voor het jeugdkampioen schap van GOA. Plaatsnum mers kunnen vanaf 17.45 uur worden afgehaald aan de kleine kreek. KAPELLE, 21 juni - Fruitvei ling: Golden Delicious: kil 60/70 58, 70/80 117-118, kl2 60/70 50-54, 70/80 90-94. Aardbeien natuur kg: kl2 183-215. Aardbeien natuur ds a 500 gr: kil B 136. Korona natuur kg: kl2 186-253. Sivetta natuur kg: kl2 211. Rode bessen: kl2 A 380. Rode bessen: kl2 A 380. Rode bes doos X 200 gr.: kil A 137-146, B 106-117. kl2 82-83. Rode bes doos X 500 gr.: kil 165. Bramen doos x 150 gr.: kil 350-460. Fram bozen doos X 200 gr.: kil 106-125, kl2 87-98. Glen Glova doos X 200 gram: kil 119-121, A 157-187, B 112-114. Frambozen glas doos x 150 gr.: kil A 82-83. Rode bes doos x 150 gr.: kil A 97. Totaal aantal colli 2680. AMSTERDAM, 21 juni - Aardap- peltermijnmarkt: In bintje 40-50 mm, oogst '88, werden 2 contrac ten verhandeld voor levering april tegen 21,00 tot 20,50 per 100 kg. De stemming was kalm. In bintje 50 mm, oogst '88, werden 572 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ43,40 tot ƒ42,40 per 100 kg, de stemming was prijshoudend. HEINKENSZAND - Soranus 2,11 schutters: Wip 1: hoge vogel: J. Doens, Victoria; eerste zij vogel: P. Vette, Concordia; tweede zij vogel A. Rentmeester, Willem Teil; derde zij vogel: H. Moison, VIOS; grootste aantal (7): J. de Jonge, Soranus. Wip 2: hoge vo gel; A. Traas, Soranus 2; eerste zij vogel: E. Rentmeester, Willem Teil; tweede zij vogel: N. Traas, Soranus 2; grootste aantal (8): A. de Jonge, Soranus. KWADENDAMME - Verenigde sociëteiten: Wip 1 pyramide: 1. C. Jeremiasse, Zorgvlied; 2. C. Westdorp, Eensgezindheid; 3. Jo- bien de Jonge, ADLM; 4. C. Raas, Vooruitgang; 5. J. Koens, Victo ria. Wip 2: eerste hoge vogel: C. Westdorp, Eensgezindheid; tweede hoge vogel: H. Koens, Spes Nostra; eerste zij vogel: H. Moison, VIOS; tweede zij vogel: L. de Jonge, ADLM; extra hoge vogel: J. Doene, Victoria. 'S-HEERENHOEK - Eindwed- strijden viertallen: 1. Willem Teil 2, Ovezande (A. en E. Rentmees ter en P. en H. Boonman) 46 pun ten, 2. ADLM, Kwadendamme (Wim, Sjaak, Leo en Jobien de Jonge) 45; 3. Willem Tell 1, Ove zande (J. van Steenbergen, P. de Jonge, W. Boudens en G. de Jon ge) 43 punten. 'S-HEERENHOEK - Konings- schieting, vier schuttersvereni gingen: algemeen koning: C. Westdorp; koning der keizers: N. van de Dries, beiden Eensgezind heid; koning VIOS: W. de Jonge; koning Vrije Schutters: H. van de Dries; koning Concordia: M. Wisse, Van onze verslaggever AXEL - A. Hack neemt tij dens een buitengewone raadsvergadering op vrij dag 8 juli afscheid als bur gemeester van Axel. We gens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zet Hack per 1 augustus een punt achter zijn ambtelijke loopbaan, die hem onder meer vanuit Biervliet via Veere naar Axel voerde. Hem is eervol ontslag ver leend. De vergadering begint om 15.00 uur in de grote zaal van De Halle. Na afloop van deze ver gadering is er gelegenheid om een kort woord te spreken. Van 16.30-17.30 uur wordt een af scheidsreceptie aan het echt paar Hack wordt aangeboden. De jaarlijkse bijeenkomst van de brandweer groot-Axel op 4 juli staat eveneens in het teken van het afscheid van de burgemeester, die de brand weer in zijn portefeuille heeft. Op deze bijeenkomst, die om 19.30 uur begint in de brand weerkazerne aan de Nieuwen- dijk, krijgen de daarvoor in aanmerking komende leden de in het afgelopén jaar behaalde diploma's uitgereikt. Ook wor- A. Hack. Van Biervliet, via Veere naar Axel. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER den bij de diverse jubilarissen de brandweermedailles opge speld.

de Stem | 1988 | | pagina 13