J ;rs 'teamchef' franz beckenbauer: 'Nederland is geen super-ploeg' michels voorspelt slag op het middenveld 'Matthaus is populairst bij ons' jo ve 3 DINSDAG 21 JUNI 1988 EK VOETBAL EK VOETBAL [HAMBURG - Rinus Michels hult zich traditiege- iouw in stilzwijgen als het gaat om de opstelling van zijn team, dat vanavond de strijd aanbindt net de Westduitsers. Afscheid JAN WOUTERS BREIN OF SOUFFLEUR VAN ORANJE Betrokken Matthaus Loopvermogen Kans Voorkeur EK DAGBOEK Igna per abuis naar Stuttgart Ringvinger doelman Dlgner ontwricht T4b| met Vissers Slematlc keukens en sanitair Tevens leveren wij bouwmaterialen en sierbestrating Limburgse opvangcen- Mn heimwee. Bang en htspositie in een land rijn. jiers. Afrikanen uit Libe- [tl, Guinee. Het Missionair tal wel eens over de vloer gaan en komen. Ze weten ïen. Dat schept een band. Bat is vreselijk voor een flensen asiel in ons land in 1987 meldden zich niet 'oekers. Voor de geschrok- gid reden om het vluchte- >an te scherpen. Het rigo- izen heeft succes. In Heer- jnsen, dat wekelijks bij de lomt stempelen, duidelijk S tijd waren het er 175, nu emdelingendienst G. Moo ters steeds meer beseffen I kans maken. terughoudend beleid, de |ij kunnen het economisch cretaris Korte van Hemel, feurt in het Zuidlimburgse t er geen vluchtelingenpro- :h alleen meer asielzoekers, |otieven hun land verlaten sen moeten we terugstu- en aan de criteria", nd ontleent aan de conven- Jl, onder als er 'klemmende lire aard' zijn. Joop Visser ntie was geënt op de vluch- fjpa. Maar economische en nauw met elkaar verwe- honger heerst, is ook sociale ke onderdrukking. De ver- knse vluchtelingen worden verheid neemt het risico dat f de tien vluchtelingen bij te- gevangen worden gezet. Dat lit aarzelend, maar tóch. Het 'ooral de Afrikaanse asiel- erland geen schijn van kans fend: „Vietnamezen, Oosteu- we niet zo moeilijk over, por het communistische be- fensen hadden vaak economi- i land te verlaten. Misschien land wel mee. Mensen zijn feemd is". gedreven man. Staat pal ach- f,De westerse wereld is ver- irika", vindt hij. „Als je een 1 zijn, gaat dat ten koste van Zoiets gebeurt altijd over de iensen. Wij westerlingen heb- itworteld, hun economie ont- i er jaarlijks wel 16 miljard li er 34 miljard gulden uit. Die per komen, willen gewoon ook [economie meepikken. Er zijn pt 14 miljoen miljoen vluchte-1 blfbeweging die steeds groter hls de Nigerianen in beweging et meer dan 100 miljoen men- h erg slecht. Maar we willen er «1 niet aan. Dat komt nog wel. het morele probleem van het 1 wereld 14 miljoen vluchtelin- i Europa. Nog geen 5 procent ipa koploper in het nee zeggen nalië heeft 1 vluchteling op7 op 32. Zwitzerland 1 op 150. Italië 1 op 423. België 1 op 476, lederland 1 op de 1000. st en apathie overheersen roekers die in Limburg zitten et, vreemden worden met de teken. „Die mensen zijn bang, ten worden", weet Joop Visser, groeit met de dag. Slapen en n asielzoekers vaak. Het is een Ze worden ziek van alle el- aak niet meer aan". DESTgM Door Ted van Leeuwen [haMBURG - „Het slechtste jat iemand die wil winnen kan doen, is aanvallen". 2egt Franz Beckenbauer. Maar tegen Nederland "aan we de eerste tien mi- Juten niet zo achteruitlopen als tegen Spanje. Dat ging bijna fout, we hebben ervan jeleerd". Ha het Volksparkstadion van Hamburg zijn Beckenbauer en jijn spelers de enige aanwezi gen met goede zin. Honderden j supporters moeten buiten de bekken blijven, evenveel jour nalisten worden binnen gelaten al mogen zij niet op het speel lid kijken waar de 'Mann- schaft' traint. Er is weer eens ^een geheime training. Hon Groenewoud mag er Let in. De trainer, één van de iveie assistenten van Rinus Mi chels, was er door de bonds coach op uitgestuurd om te kij- of de Duitsers op straf- schoppen, vrije trappen en cor ners oefenden. „Ik heb nauwe lijks iets gezien", aldus de voormalige oefenmeester van FC Groningen. „Volgens mij hebben ze er niet op geoefend. Maar het blijft moeilijk spione ren in deze afgesloten tent. Dan hebben de Duitsers het bij ons gemakkelijker. Er staan bosjes en bovendien ligt het ons toege wezen trainingsveld naast een uitkijktoren. Daar kun ze zelfs voor 50 Pfennig een verrekijker huren". Waar al niet aan ge dacht moet worden tijdens een EK. Veel heeft Groenewoud gis teren niet gemist. Terwijl con ditietrainer Osieck de selectie onder handen neemt en Bundes Torwart Trainer Sepp Maier de keepers traint, schieten Bec kenbauer en zijn assistent Vogts elkaar een balletje over. Later wordt er op hoekschop pen geoefend, waarbij de rol van Hansi Pflügler opvalt. De verdediger van FC Bayern hoopt Borowka (op zijn beurt vervanger van de geblesseerde Buchwald) te mogen aflossen. „Het verschil tussen spelers en reserves wordt met de dag gro ter", ontneemt Beckenbauer hem later die hoop. Penalty's worden er niet genomen. Dat is al eerder gebeurd, ver verwij derd van Nederlandse spion nen. Als Beckenbauer de interna tionale pers eindelijk te woord staat, komt er geen opstelling. „We zijn met veel zelfvertrou wen naar Hamburg gekomen. Nederland is geen super-ploeg om wakker van te liggen. Die mensen moeten hun water ook koken. Als team zijn wij ster ker. Gullit kan een beslissende rol spelen. Volgens mij is hij de meest complete speler van het EK. Hij heeft maar één manco: Hij is geen Duitser". Sinds Beckenbauer in fe bruari 1977 zijn 103de en laatste interland als libero speelde, zoekt de Mannschaft zijn op volger nog steeds. In elf jaar zijn er zeventien spelers op die plaats geprobeerd, met als laatste Herget. Hij bedierf met merkwaardige fouten in de op- einingswedstrijd tegen Italië de EK al bijna in een vroeg sta dium. Beckenbauer: „De libero die ik speelde, is dood. Maar het Duitse publiek ziet mij als een soort Godfather van de libero's. De man die de maatstaf be paald heeft. Dat is niet eerlijk ten opzichte van Herget. Hij heeft tegen Italië domme din gen gedaan. Daarover is ge praat, nu speelt hij ingetogen. En dat hij wat risico is zijn spel legt vind ik niet erg. Dat doen de Nederlanders toch ook?" Herget zal dus de defensie leiden, Jürgen Kohier zal op Van Basten spelen en Wolf gang Rolff, die Michels binnen kort bij Bayer Leverkusen zal weerzien, wordt belast met de bewaking van Gullit, van wie Michels vandaag het nodige vuurwerk verwacht. „Dat is af te wachten," aldus Beckenbauer, „in elk geval wordt het een wedstrijd tussen twee ploegen die offensief zul len spelen en geen van beide in het mes willen lopen. Dat wordt interessant voor de lief hebbers". Vermoedelijke opstelling: Immel; Borowka, Herget, Kohier, Brehme; Matthaus, Littbarski, Rolff, Thon; Voller en Klinsmann. 'We zullen legioen missen' DOOR CHRIS VAN NIJNATTEN Dus ook gisteren tijdens de door de internationale pers er druk bezochte persconferentie in het Intercontinen- [talHotel gaf de baas van Oranje geen enkele naam prijs. Is een massale 'support' vanaf de tribune dan toch belangrij ker dan voetballers en trainers weieens suggereren? „Wij zijn hier steeds blij geweest met de ambiance van een thuiswed strijd. Dat maakt je altijd iets sterker", aldus Michels. „Door slaggevend is het nooit, maar het is gemakkelijk. De Duitsers hebben nu een onmiskenbaar voordeel. Het zijn cupfighters en ze spelen thuis. Die combi natie maakt ze sterk". Michels staat aan de vooravond van zijn afscheid van de KNVB. Nog hooguit twee wed strijden, vanavond en als Oranje zich plaatst, zaterdag de finale, scheiden hem van het einde. „Maar ik maak me nog niet druk over mijn baan bij Leverkusen. Die beginnen de voorbereidingen zonder mij. Ik wil hier eerst de finale spelen". De opstelling wenste de bondscoach niet bekend te ma ken. „Wie onze wedstrijden hier gezien heeft, kan zelf wel Maar over een nadeel in Ham burg toonde de bondscoach zich lluidelijk. „We zullen het le gioen missen. De blijheid, de franje kleuren op de tribunes, jee 'waves', het zal er in het jVolksparkstadion allemaal niet fij zijn. We zullen onze proble men op moeten lossen zonder 'e hulp van onze geliefde aan- Jang. Eerst hoorde ik dat er 15 1 20.000 Nederlanders zouden (tomen. Vandaag blijken er paar 7000 kaarten beschikbaar «zijn. Wat er met de rest van fie kaarten gebeurd is weet ik pet. Wij kunnen ze in ieder ge tal niet vinden". Zelden zal de generaal voor tgaand aan een interland zo- woorden besteed hebben a de aanhang van zijn elftal. Ziet Rimis Michels (rechts) de bui al hangen? Of vertrouwt hij er op dat Ruud Gullit (links) en de zijnen vanavond zorgen voor de revanche op 1974- fotoap bepalen met wie ik tegen de Duitsers begin. Beckenbauer zal van mij geen verrassingen verwachten, het omgekeerde geldt ook". Michels beloofde een aanval lende strijdwijze voor van avond in Hamburg. „We heb ben een offensief concept, dat handhaven we ook in de halve finale. Mijn team zal proberen op het middenveld initiatieven te ontwikkelen. Want op dat terrein wordt slag geleverd. Daar zullen de duels gewonnen moeten worden". De bondscoach voorspelt overigens een voor Ruud Gullit moeilijke avond. „Hij zal van de Duitsers behoorlijk wat te genstand ondervinden. Mis schien moet hij daardoor wel wat uitwijken naar de rechter- Door Chris van Nij natten HAMBURG - Een gedron gen postuur, kromme be nen, een timide stemgeluid en een bescheiden inborst. Maar keihard voor zijn te genstander en begiftigd met een onvoorstelbare werklust. Volgens assistent-bondscoach Nol de Ruiter is hij het brein van Oranje, zelf voelt hij zich meer een souffleur. Jan Wou- ?s' n(>S niet zo lang geleden I mng hij er maar een beelje bij <n de selectie van Rinus Mi chels. Maar omdat Silooy Wegviel door een blessure, Hoest Van Aerle in de man- lekking gaan spelen en kwam I er voor Wouters een plaats vnj op het middenveld. Nu is hij uitgegroeid tot de ?}8enlijke aanvoerder van het Nederlands elftal. Ruud Gul- draagt de aanvoerders- nd, maar de tactische om gingen komen van de Aja- c'ed. Zoals hij ook het sein geeft om de mouwen op te dopen. Dan krijgt zijn di- recte tegenstander heel even n HWe behandeling. Hij is een man naar Michels' hart, Ienorme waarde van Wou- I ters voor Oranje op het EK i v^icuije up net I tegint nu pas op te vallen. ia. het brein, ik schuif I ns wat met posities. I ji,661 raet' ik til daar niet te db r aan- Uet is wel een ge- I wn ^at bij de wedstrijd L gen de Ieren nadrukkelijk betrokken ben geweest bij het uitstippelen van de tactiek voor na de rust. Tegen Rus land was het volgens mij toe val, dat de communicatie tus sen de trainers en het elftal via mij liep; ik stond gewoon het dichtst bij de zijlijn". Wouters, 27 jaar en zeven tien interlands achter zijn naam, zit niet verlegen om ve ren op zijn hoed. „Het is ge woon zo, dat ik vanuit mijn positie als meest verdedi gende middenvelder een con trolerende rol heb. Ik zie het eerst over het hele veld waar er iets mis dreigt te gaan. Een voorbeeld? Na ons doelpunt tegen Ierland zag ik dat Va nenburg door kramp niet meer voluit kon gaan. Toen heb ik hem naar rechts ge haald, Bosman bij hem in de buurt gezet en ben ik zelf op links gaan spelen om die Ray Houghton op te vangen. Zulke dingen moeten dan gebeuren en dat ik dan de aanzet geef, ach, dat is toch niet belang rijk". Wouters wint het glansrijk van zijn collega's in Oranje, als het gaat om hardheid. Zelf acht hij Van Aerle, Rijkaard en Van Tiggelen ook tot aller lei hardhandigheden in staat, maar Wouters is nummer een. „Toch zal ik iemand nooit be wust de wedstrijd uit schop pen. Ik ga weieens over de schreef, maar dat zit in mijn spel opgesloten". De robuuste middenvelder lijkt het uitgesproken type om vanavond op Lothar Mat thaus te spelen. Deze Bayern- speler, die volgend jaar bij In- ter Milan onder contract staat, is nu niet bepaald een graag geziene gast bij zijn collega's. „Oh, bij ons is hij anders veruit de populairste Duitser", grinnikt Wouters gemeen. „Maar om eerlijk te zijn, als voetballer vind ik hem niet zo aardig. Hij gaat altijd zo rollen als hij een duwtje heeft gehad. Dat irri teert ons enorm. Verder ga ik geen gevaarlijke teksten over hem uiten. Ik heb geen be hoefte aan een affaire zoals Koeman heeft gehad", aldus Wouters, die daarmee min of meer aangeeft geen zachtzin nige maatregelen te willen nemen tegen de beste speler van de Mannschaft. „Ik vind hem inderdaad een van de beteren. Hij is een jon gen die zelf een tegenstander uit de wedstrijd probeert te spelen en tevens tijd vindt om vanuit de dekking een mooie actie te maken. Matthaus is echt een klasse-speler". Tegen Rusland liet het Neder land elftal het afweten waar het de vechtlust betrof. De Ieren en Engelsen werden op dat front verslagen. Tegen West-Duitsland hoeft volgens Wouters de nadruk niet op de man tegen man-gevechten te liggen. „Ik geloof, dat de Duit sers hun loopvermogen uit zullen buiten. Je kent dat wel, ze zakken met zijn allen terug achter de bal en komen dan als een blok onmiddellijk van het doel als ze de ruimte krij gen. Toch zie ik in zo'n situa tie kansen voor ons. Op zulke momenten kunnen we ge bruik maken van Marco en Ruud. Als die snel aange speeld worden, kunnen ze met hun snelheid een uitgedund verdedigingsblok verrassen". Prompt daarop komt Wou ters met een verklaring voor het tegenvallende spel van Ruud Gullit. „Iedereen zegt dat Ruud minder is omdat hij in dienst van het team móet spelen. Maar zo ligt dat niet. Hij wordt hier op een perfecte manier afgestopt. De tegen stander zet een man op hem en zorgt er tevens voor dat de ruimte daarachter goed opge vuld wordt, zodat Ruud klem komt te zitten. Zo gaat het steeds. Het tekent de enorme klasse van Gullit dat hij dan zelf besluit voor de ploeg te gaan spelen. Tegen Engeland bereidde hij twee goals voor en tegen Ierland zat hij er ook weer bij. Maar let op, de wed strijd van Ruud komt ook nog wel en dan zullen wij met zijn allen een stapje extra zetten voor hem". Jan Wouters speelt geen spel letje met zijn gespreksgenoten als hij stelt dat Nederland vanavond een goede kans maakt om de Duitsers einde lijk weer eens te verslaan. „Als je het goed bekijkt heb ben wij op dit toernooi steeds Jan Wouters (rechts) in duel met de Russische verdedi ger Demianenko. -fotoap het spel moeten maken. De eerste wedstrijd startten we als favoriet tegen de Russen die aanvankelijk niets onder namen. Dat liep fout af en dus konden we in de twee vol gende partijen twee keer ach ter de feiten aan lopen. Wij moesten steeds maar weer die bal voor de goal brengen. In Hamburg wordt het de eerste keer dat we een afwachtende houding aan mogen nemen. De Duitsers zijn favoriet en spelen ook nog eens voor eigen publiek. Ik zou zeggen; laat maar komen die handel". Eigenlijk heeft Wouters maar één angst voor de wed strijd in het Volksparksta dion. „Ik ben bang voor hun mazzel. Dat imponeert me het meest. Ze spelen hartstikke slecht en winnen toch. Maar ik wil daar niet over zeuren. Als je aan het eind van een toernooi geluk tegen pech wegstreept, dan zal de balans toch wel in evenwicht zijn?" Die vraag is retorisch en ont hult toch iets van een klein beetje onzekerheid bij Jan Wouters. Vanavond zal hij daar waarschijnlijk niets van laten merken. „Hoezo, onze ker? Wij zitten in een ideale positie. Zij moeten komen, wij niet...." kant. Als hij uitgeschakeld dreigt te worden, zal hij dat met de hulp van het team op moeten lossen". Op de vraag naar zijn voorkeur voor Rusland of Italië als mo gelijke tegenstander indien de finale gehaald wordt, wilde Michels niet te diep ingaan. „Het is niet verstandig daar over te praten als de buit nog niet binnen is. We weten uit onze eerste confrontatie dat de Russen erg effectief kunnen counteren. Van het spel der Italianen ben ik een liefhebber. Zij hebben de juiste balans ge vonden tussen de aanval en de verdediging. Laat ik het daar maar bij houden". Hoewel onder zijn spelers groep de gedachte hier en daar sterk leeft om eens revanche te nemen voor het 'onrecht' van 1974, beweert Michels zich niet bezig te houden met dat deel van zijn voetbalverleden. „La ter, als ik oud ben", sprak de 60-jarige, „zal ik bij de open haard nog weieens terug den ken aan de finale van '74 en de halve finale van '88. Maar nu denk ik echt alleen maar aan dit toernooi". Vermoedelijke opstelling Neder lands elftal: Van Breukelen; Van Aerle, Rijkaard, R. Koeman, Van Tiggelen; Vanenburg, Wouters, Mühren, E. Koeman; Gullit, Van Basten. Maandag 20 juni Vroeg uit de veren. Ik loop vier kilometer om in conditie te komen. Ik ben zeker vijf kilo zwaarder geworden. Donderdag hervat ik met VfB Stuttgart de trai ning en begin met de voorbereiding op mijn tweede seizoen in de Bun- desliga. Mijn 'neger' loopt mee, maar hij haakt snel af. Ik vertraag mijn pas. Neger betekent in het Duitse idioom zoiets als schaduw- schrijver. Het woord werd gebruikt door een journalist van Das Sontagsblatt. Ik zie het artikel over mijn werk voor deze krant nu voor het eerst bij het ontbijt. Om half elf voer ik op de club een aantal gesprekken met manager Schaefer en maak het programma voor de komende weken klaar. Praat over de transfer van de Joegoslaaf Katanec. Zijn komst is vandaag groot aan gekondigd in Bild. VfB doet mee aan de UEFA-cup en ik wil niet al de eerste ronde eruit gekegeld worden. Ik zou het niet erg vinden als we in de eerste ronde tegen Ajax loten. Ik wip even binnen in het Waldhotel in Schönberg en loop rond op de drukbe zochte persconferentie van de Italiaanse ploeg. Trainer Vicini bekent dat zijn droomfinale Nederland-Ita- lië is. „Omdat dan acht spe lers van AC Milan op het veld staan. Vijf in de Ita liaanse ploeg, drie in Oranje (Gullit, Van Basten en Rijkaard). Hotelmanager Peter Steinbruck vindt de Italianen niet moeilijk in hun eisen. Bild heeft, lees ik in een schreeuwerige kop, het strijdplan tegen Neder land al klaar. Kohier moet Van Basten stoppen, Rolff moet Gullit beivaken. Beckenbauer zal nu wel druk overleggen met Dett- mar Cramer over de juiste taktiek. Cramer heeft alle wedstrijden van Nederland gezien. Hij was ook in Kerk- rade waar Oranje tegen Roda JC speelde. Ik praat een tijdje met en kele Belgische journalisten. Zc lopen op dit toernooi wat verloren rond. België doet niet mee dus hebben zij niets te 'verkopen'. Vraag Hans Saris van het Belang van Limburg wat hij denkt dat de Belgische nationale ploeg bereikt zou hebben als het aan Euro '88 had deelge nomen. „Nul punten uit drie wedstrijden, en dan naar huis", zegt hij kort maar krachtig. Ik wist niet dat er op dit moment zo weinig vertrouwen in de Rode Dui vels bestaat. Had Becken bauer dan toch gelijk toen hij vorige week tegen mij zei: „België heeft een toeris tenelftal. En Scifo is zelfs bang voor zijn eigen scha duw". Met de auto naar Hamburg. In de stad is het duel Duits- land-Nederland het gesprek van de dag. In Hamburg, waar Oranje in 1923 gelijk speelde tegen Duitsland, speelt Oranje voor de eerste keer dit toernooi geen thuis wedstrijd. De kleur oranje zal ditmaal niet in de meer- t/[~ DOOR ARIE HAAN derheid zijn. Nederland zal en moet tegen Duitsland be ter zijn dan hetgeen het tot nu toe heeft laten zien. In 1956 won Nederland voor het laatst van Duitsland. Dat is 32 jaar geleden. Wij kunnen nu eenmaal moei lijk winnen van Duitsland. Waarom? ik weet het niet. Het is nu eenmaal zo. Ik verwacht opnieuw een zeer emotionele wedstrijd. Op stilstaande fases zal Oranje heel gevaarlijk zijn. Maar als ik alles dat een ploeg kenmerkt op een hoop gooi, dan heeft Duitsland iets meer dan Nederland. Dan heb ik het over: fysiek: kracht, snelheid, uithou dingsvermogen, atletisch vermogen; psyche: instel ling, motivatie, discipline en de WIL; individuele techniek; de individuele taktiek; de ploegtaktische instelling; omstandigheden: uit of thuiswedstrijd, pu bliek; routine en ervaring om toernooien te spelen. Ik reken uit dat er tussen het huidige elftal van Ne derland en dat van Duits land 100 interlands verschil bestaat in het voordeel van de 'Mannschaft'. Deson danks geloof ik dat Neder land in de 27ste interland tegen Duitsland een goede kans maakt op de zege. Slechts twee Duiters kun nen goed koppen: Kohier en Klinsmann en in mindere mate Borowka. Buchwald van mijn club VfB zal erg gemist worden. Mijn zoon Arvid leest mijn dagboek en maakt een opmerking die me aan het twijfelen brengt. „Wat is hoger, Kaiser (Franz) of Generaal (Mi chels)?" Antwoord: Kaiser, dus Duitsland wint. Op straat word ik, later deze dag, door veel mensen aan geklampt. „Voor wie ben jij?", willen ze weten. Ik sta nu weer tussen twee vuren in als Nederlandse trainer van VfB Stuttgart. Vroeger had ik daar ook mee te ma ken als speler en trainer in België. Ik houd me op de vlakte. De ARD vraagt telefonisch of ik woensdagavond in de tv-studio in Keulen kan zijn om met Herbert Fass- binder het duel in Hamburg te volgen en commentaar te geven. „Wat ter wereld kan je overhalen om naar de studio te komen in plaats van naar Hamburg te gaan", luidt zijn vraag. Mijn ant woord is kort en duidelijk: "Niets!" Om acht uur zit ik bij de le denvergadering van VfB Stuttgart. Meer dan 200 mensen zitten in de zaal. Voorzitter Gerhard Mayer- Vorfelder leidt de bijeen komst. Hij laat zich tegen mij ontvallen: Rinus Mi chels heeft eens gezegd: voetbal is oorlog. Maar als er je aan begint, moet je wel weten hoe je eruit komt". Zal Michels het weten? Van onze speciale verslaggever STUTTGART (SID) - De verbazing was groot in hotel Stuttgart International, in Möhringen bij Stuttgart. Plotse ling meldde scheidsrechter loan Igna zich daar maandag aan de balie, vergezeld door de grensrechters Petrescu en Craciunescu. Igna leidt vandaag de halve finale van de Europese titelstrijd tus sen West-Duitsland en Nederland. Dat duel vindt echter in Ham burg plaats. Het foutje was snel achterhaald. De organisatie had het arbi trale trio in Frankfurt de verkeerde vliegtickets in handen ge drukt. De Roemenen hadden daarop braaf de aanwijzingen op hun reisbescheiden gevolgd. In Stuttgart aangekomen en op de vergissing gewezen, spoedde het drietal zich alsnog richting Ham burg. Van onze speciale verslaggever HAMBURG - De rechter- ringvinger van de West- duitse reserve-doelman Bodo Illgner is ontwricht. Dat gebeurde gisteren in het Volksparkstadion in Hamburg, tijdens de laatste training van de tegenstander van Nederland in de halve finale van de Euro pese titelstrijd. De 21-jarige doelman van FC Köln bezeerde zich toen hij een schot van Tho mas Berthold pareerde. Team- dokter Heinrich Hess legde een plastic spalk om de ringvinger aan. Illger kan, als Immel zou uitvallen, gewoon meedoen. Ook mandekker Jürgen Kohier, die bij de zondagse training een lichte kneuzing van het kuitbeen opliep, kan tegen Nederland worden inge zet. - foto's arnaudnil»*

de Stem | 1988 | | pagina 7