'Het vlees moet een keer opraken' Derde Wereld is al jaren prooi van gifexporteurs l SCHADELO 6 even._ UITBLAZEN Terug naar Portsmouth IRAANSE OPPOSITIE OVER AYATOLLAH KHOMEINY DE STEM GOMT ran den Broek e DESTEM ACHTERGROND DINSDAG 21 JUN11988 -DE STEM. Opvolger Deukje Haags Hoogstandje Unfair Kaas Agenda PESTEM BINNENLAN v ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse veevoederbed: mende vierenhalf jaar var legt een bom onder het zat koord. verdachten heengezonden iTlLJ-E DIPLOMATIE, scherpe afkeu: 'oorhand sancties aankondigen. Een 'aken moet steeds weer uit deze drie Pen abjecte regering af te houden van i West-Duitsland heeft aangekondigd wikate zullen terugroepen als 'de Zes 'orden terechtgesteld. De Zes zijn _oord op de zwarte loco-burgemeeste lemgte zwarten. De zes maakten deel is niet bewezen dat zij ook daadwe wokken. De Zuidafrikaanse rechti einedige getuigenverklaringen) nietl WH* waartoe zij behoorden 'het gei I, .'°C0-biJrgemeester te doden. Het H riKa weigerde ondanks nieuwe getuii tiiiffr ?e Zuidafrikaanse rechtspraak to IJK te boek stond, laadde zij met het voi .verdenking op zich een onderdeel POMPEY, ik herken er geen steen meer van. Dertig jaar gele den was de stad me bijna even vertrouwd als Den Helder. Maar toen was het een grauwe, uit misère op krabbelende stad, nog vol door bombardementen ge slagen gaten. Alleen de zater dagmiddagen herinner ik me als zonnig. Zaterdagmiddag in Portsmouth anno 1955 roept een beeld op van zon, winke lende mensen, gezang in een kroeg aan de Hard, zoals het waterfront heet, vlak buiten de poort van de marinebasis, en ergens achter de winkelpuien vandaan het gejuich van een voetbalmenigte. Het is nu ook zaterdagmid dag en de zon schijnt voluit, door geen wolk gehinderd. Het voetballen moet nog beginnen. Nederland-Ierland. Het ge juich zal uit de autoradio moe ten komen. Voor een televisie- verslag, vroeg in de middag - in Engeland is het altijd een uur vroeger dan in Gelsenkirchen - kun je niet het grootste deel van een kostbare dag in de buurt van je hotel blijven rond hangen. Dat vindt zelfs mijn voetbalminnende jongere zoon, die mijn reisgezel is op deze sentimental journey naar een oude stek. Een brede autoweg leidt ons de stad binnen, naar een grim mig betonnen gevaarte, grauw als een bunker van de Atlantik Wall. Het is geloof ik de groot ste parkeergarage die ik ooit heb gezien. We cirkelen een meter of tien omhoog om een betonnen pilaar, naar Niveau 2 waar we de auto kwijt kunnen. Onder de parkeerbunker be vindt zich een winkelcentrum, een tochtige doolhof waar nu markt wordt gehouden. Tri- corne Centre. Het lijkt me een stedebouwkundige miskleun van allure. Een misbaksel van het gigantisme, voortgebracht door de groei-euforie die op de wederopbouw volgde. Het win kelbestand ziet er groezelig en tweederangs uit en is bevlekt door stadsvandalen. Bij toeval vinden we een doorgang naar Commercial Road, een lange bochtige koker van triplexplaten die ons dwars door een onoverzichtelijke con centratie van bouwwerken voert. Ineens staan we weer in het verblindende zonlicht. Commercial Road. De naam herinner ik me, maar het blijkt ook een vreemde straat te zijn. Niets herkenbaars, behalve alomtegenwoordigen als C&A, Marks Spencer, WH Smith en Dunn Co. Het is nu voet gangersdomein. Het winkelend publiek ziet er goed uit. Het welvarende zuiden in zomerte- nue. Maar mooie mensen zijn de Engelsen niet, vindt mijn zoon. In Arundel Street zoeken we een koffieshop op. Ik vertel mijn zoon over het jaar dat ik in Portsmouth doorbracht. Hij heeft altijd een willig oor gehad voor mijn marine-verhalen en misschien leg ik het er daar door een beetje te dik op. „Ik hoef zulke ervaringen niet te verwachten", zucht hij met spijt in zijn stem, waarop ik natuur- T5 WIMKOCK lijk ijlings ga relativeren. „Jij hebt je eigen kansen", zeg ik „en die zien er beter uit dan de mijne toen, al mag ik achteraf gezien ook niet mopperen. Je moet niet vergeten dat het maar een sobere tijd was. Niet alleen aan de wal, waar we meer tijd in de goedkope, maar kale NAAFI-club doorbrach ten dan in de vrolijke, maar voor ons meestal te dure kroe gen van Southsea en de Hard; ook aan boord was het behel pen. Slapen in hangmatten die stijf werden opgerold als je er uit kwam om pas weer geopend te worden als je erin kroop. Je met twintig man tegelijk probe ren te wassen in een hok met maar zes roestvrijstalen wasta feltjes met automatisch slui tende kranen zodra je de knop losliet, zodat je de bakjes moest laten vollopen voor je je kon wassen. Douchevloeren met houten vlonders, glibberig van andermans zeep." Hij is gesteld op sanitair comfort, vandaar dat ik hierop de nadruk leg, maar overtuigen doet het niet, merk ik. Aan het eind van de Hard staat de Victory Gate. In 'mijn tijd' stond niet ver daarvoor een kraam met snacks. Voor we de historische poort doorgin gen, de werf op, kochten we er een hot dog met veel gebakken ui van een vrouw van wie we vonden dat ze op Elisabeth II leek. We wisten toen niets van Jack the Painter, die in 1777 veertien meter hoog boven de poort aan een strop had gebun geld omdat hij geprobeerd had de marinewerf in brand te ste ken. Dat lees ik nu pas in een van de vele fraaie folders, ge wijd aan de tot toeristische at tractie hervormde marinebasis. Jack the Painter was een spion en saboteur van de opstandige Amerikaanse kolonisten. Pas achter de Victory Gate kom ik in een wereld die er nog bijna precies zo uitziet als der tig jaar geleden. Deze Main Road moesten wij aflopen om de steiger te bereiken waaraan de 'Soemba' gemeerd lag. We kwamen dan langs Nelsons 'Victory', de grote trekpleister van deze opeenhoping van Ma ritiem Erfgoed, sinds enkele ja ren in schaduw gezet door het fascinerende overblijfsel van de Mary Rose, het Tudor-oorlogs- schip dat voor de ogen van ko ning Hendrik XIII kapseisde en verging. Die massale trek naar oude dingen bestond in de jaren '50 nog niet. Dagelijks liepen we langs de 'Victory' zonder dat iemand op het idee kwam te vragen of we niet een keer een kijkje aan boord mochten ne men. Bijna twintig jaar later, in 1974, zou ik er drie kwartier voor in de rij staan. (Wordt vervolgd). Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 490OCA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; J 71,85 per kwartaal of J 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Hoeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Paul de Schipper „ALLE wegen lopen dood. Op welke deur je ook klopt. In Iran is er geen weg naar de toekomst. Misschien dat je een graf vindt? Bedek jezelf met een steen en ga slapen". Het is een verzuchting van een Iraanse vluchteling. Tij dens koopavonden zie je ze vaak lopen in de winkelstra ten; Iraanse jongens en meis jes met borden. Ze vragen handtekeningen aan voorbij gangers. In de hele wereld vierden Iraanse vluchtelingen gisteren de dag van de marte laren. In Amsterdam ge beurde dat met een demon stratieve tocht in het centrum. Reden voor een korte omme gang door de recente geschie denis van Iran. Op 20 juni 1981 demonstre ren bijna een half miljoen mensen in de straten van Te heran. Het is het eerste en laatste protest tegen de drei gende vestiging van een theo cratie: een staat waar oude mannen met stokken tegen vrouwenbenen meppen als de rokken niet lang genoeg zijn en waar ongesluierde vrou wen zoutzuur in het gezicht krijgen. Voor Khomeiny en z'n vol gelingen wordt het zwaard de sleutel tot het paradijs. Vanaf het begin van de jaren '80 ex porteert de ayatollah de hei lige oorlog. De boodschap is eenvoudig: „Het is de oorlog die de aarde reinigt". De isla mitische theologie van Kho meiny kent geen grijstinten. De verzetsbeweging die nu in Iran opereert, dateert uit 1965, toen de sjah nog regeer de. Studenten in Teheran ver zetten zich destijds tegen de modernisering van Iran zoals de sjah die aan de bevolking oplegde. De studenten presen teerden de ideologie van de revolutionaire islam; ze wil den de dictatuur van de sjah inruilen voor een democra- tisch-islamitische staat. „Onze oorlog is geen strijd om te onderdrukken, het is een strijd om te bevrijden. Wij vinden dat je een geloof niet op kan leggen", aldus een woordvoerder van het Iraanse verzet in Nederland. Hij wil zijn naam liever niet in de krant. Immers de macht van de ayatollah reikt ver. Leider van de oppositie is Masoud Rajavi. De sjah liet hem ter dood veroordelen. In ternationale protesten dwon gen de sjah om die straf om te zetten in levenslang. In 1979 toen de sjah Iran ontvluchtte werd Rajavi vrij gelaten. Met de hulp van de links georiënteerde islamiti sche strijders van Rajavi kon Khomeiny in 1979 aan de macht komen. Toen bleek dat de oude ayatollah een middel eeuwse versie van de islam nastreefde kwam het tot een breuk. „De sjah heeft bijna al onze leiders vermoord. Toen kwam Khomeiny. Als mujahedeen hebben we gezegd: we willen je helpen om de sjah te verja gen. In ruil daarvoor eisten we een democratische staat. Khomeiny zei: Rajavi werk, maar hij ensceneerde de oor log met Irak. Wij gingen naar het front en achter ons begon nen de aanhangers van Kho meiny op ons te schieten". In 1981 ontvlucht Rajavi het land. Hij vestigt zich in Frankrijk en wordt zo de lei der in ballingschap. De Franse autoriteiten, die hem zes jaar lang asiel hebben verleend, gelasten in 1987 on der druk van Teheran de slui ting van het kantoor van de mujahedeen even buiten Pa rijs. Dit in ruil voor de vrijla ting van negen Franse gijze laars in Libanoa De mujahedeen hebben de gedwongen verhuizing uitge legd als 'een nieuwe fase' in de strijd tegen ayatolloh Kho meiny. Het nieuwe hoofd kwartier van de beweging is gevestigd in de grensplaats Gavaneh, in Iraaks Koerdis- tan. Het Iraans verzet beschikt in Tawilah, op 20 kilometer van de Iraanse grens Iraaks Koerdistan, over een militie van 2.000 man. Een derde van het NLA-leger be staat uit vrouwen. „Spelde- prikken", zegt de Nederlandse vertegenwoordiger van de Mujahedeen over de strategie van de NLA „we zitten al honderd kilometer landin waarts en sommige van onze operaties strekken zich uit tot in Teheran. Nee, bevrijde ge bieden in stand houden doen we niet, steden belegeren en daar garnizoenen leggen, doen we evenmin. Dat is een te langdurige strategie". „Het regime van Khomeiny is gebaseerd op dwang. Het is niet alleen de sluier voor de vrouw. De Islam zoals Kho meiny die predikt, is bepalend voor het kleinste detail van je leven. Het is net zoiets als het sectarisch protestantisme in Nederland. Als vrijheidsstrij ders, de mujahedeen van Iran willen we een Islam geba seerd op democratie en indi viduele vrijheid. Vrouwen in de Islam. Hojo- tolislam Rafsanjani, is de woordvoerder van het Iraanse parlement. Deze evenknie van onze kamervoorzitter Dolman heeft ooit beweerd dat de vrouw minderwaardig is aan de man omdat de vrouw min der hersens heeft. Op 14 mei heeft Rafsanjani een wet ge tekend, die een straf van 74 zweepslagen oplegt aan vrou wen die zich ongesluierd op straat begeven. Rafsanjani in een toelichting: „Dit wange- Het Iraanse verzet beschikt over een militie van twee duizend man. Een derde van het verzet bestaat uit vrou wen. - FOTO MS V drag verheugt onze vijanden. Zij zien zulk gedrag als een politiek gebaar". En dan zijn collega-ayatol lah Abdul Hussein Ghayb: „Een man die z'n vrouwvolk de sluier laat afleggen en toe staat om make-up te dragen zal zijn naam in het hemelse boek terugvinden als een hoorndrager, een bedrogen echtgenoot, alvorens naar de hel gebracht te worden, waar hij zal roosteren tot het einde der dagen". De ayatollahs vechten op twee fronten, tegen het verzet en tegen Irak. De oorlog kost Iran 30 miljoen gulden per dag. Dat is meer geld dan er aan de olie-uitvoer wordt verdiend. De voedselvoorzie ning in het land is nog geen probleem, maar de prijzen van importgoederen zijn ont- betaalbaar. Een blik Nescafe kost in Teheran 200 dollar. De invloedrijke Rafsanjani is er in geslaagd om de majlis (het parlement) tot een be langrijk machtscentrum te maken, de tweede machtscon centratie in het land naast de coterie van mullahs die Kho meiny omringt. Als voorzitter van dit parlement beschikt Rafsanjani over een prima uitgangspositie voor het post- Khomeiny tijdperk. Ook Rajavi heeft z'n plan nen klaar: na de val van Kho meiny een overgangsregering van zes maanden met de NLA-voorman zelf als presi dent. Aan het eind van die pe riode moeten er dan verkie zingen komen. Rajavi en de NLA beschou wen de club van ayatollahs als een stuiptrekkend regime, maar zeggen ze: zo lang dé oude man leeft zal er geen vrede zijn. Hoe lang duurt het dan nog? De Nederlandse NLA- woordvoerder van „We noe men geen datum, maar we denken aan een korte termijn Dat kan niet anders, want Khomeiny voert zijn strijd niet met wapens maar met vlees en dat vlees moet een keer op raken". Door Wouke Geensen CONGO, Guinee-Buissau, Benin, Nigeria. Derde We reld-landen die de laatste maand in het licht van de internationale schijnwer pers staan. Niet vanwege honger, droogte of burger oorlogen, maar omdat de westerse landen in het ge niep chemisch afval ex porteren. Afval waarvan de verwer king in Europa en in de Ver enigde Staten handenvol geld kost. Dumping in de straat arme Afrikaanse landen kost de chemische industrie slechts een schijntje. Het bekend worden van de afvalexport heeft woede ge wekt bij het publiek. Onder die negatieve druk hebben Guinee-Bissau de contracten met de afvalexporteurs ver broken. Benin ontkent dat er contracten zijn en Nigeria gij zelde een Noorse diplomaat met de eis dat het gedumpte afval terug zou gaan naar het land van herkomst, Noorwe gen. Door deze acties ontstaat de indruk dat de regeringen van de Afrikaanse landen zich on wetend lieten overvallen door de afvalmafia uit de westerse wereld en dat de dumpingen van recente datum zijn. Een indruk die wordt weggeno men door de Groene Europar lementariër Roelants du Vi- vier die de contracten met de Afrikaanse landen boven ta fel kreeg en ze in de publici teit bracht. „Chemisch afval uit de rijke landen gaat zeker al tien jaar naar de Afrikaanse lan den aan de westkust. Alleen storten die in de publiciteit komen worden tegengehou den. Zoals dat tien jaar gele den al gebeurde met de Ame rikaanse exporten naar het Caribisch gebied en Afrika". Roelants du Vivier weet ze ker dat al jaren tonnen en tonnen chemisch afval naar de Derde Wereld gaan. Pre- ciese hoeveelheden zijn hem niet bekend. „Jaarlijks produ ceert de westerse wereld meer dan 300 miljoen ton chemisch afval. Een klein deel wordt verwerkt in het westen, een groter deel illegaal geloosd en een groot deel wordt geëxpor teerd naar de Derde Wereld", geeft hij een indruk. De Afrikaanse acceptatie van het welvaartsafval ver klaart de Europarlementariër uit de enorme armoede in de Derde Wereld waardoor wes terse valuta tegen iedere prijs worden binnengehaald en uit de corruptie die binnen dicta turen vaak voorkomt. Rege ringen zouden weten van het afval en van de contracten. Persoonlijk gewin van hoge ambtenaren of regeringslei ders spelen een doorslagge vende rol. Zo zou chemisch af val in Benin op grond van de broer van de president wor den gestort. De Nederlandse Euföparlementariër Mun- tingh voegt daaraan toe dat dictaturen nimmer de neiging hebben het belang van de be volking voor ogen te houden. De aan het licht gekomen exporten zijn niet meer dan het topje van een ijsberg. Daarvan is niet alleen het Europarlement maar ook de milieu-organisatie Green peace overtuigd. Dat verbor gen blijven van afvalexporten is vreemd. Immers, export van chemisch afval is door een geen enkele wet verboden. Export is legaal. Waarom verstoppen indu strie en transporteurs zich achter die brievenbusbedrij- ven in Lichtenstein, Gibraltar en het eiland Man. „Ze zijn bang voor hun image en voor de negatieve publieke opinie", constateert Roelants du Vi vier. „Daarom gaan ze als de mafia te werk. Al maanden speuren journalisten en ande ren naar de bedrijven die af val naar de Derde Wereld ex porteren, zonder enig resul taat". „Het loont over chemisch afval te zwijgen. "Spreken wordt gestraft. Dat werd nog eens duidelijk na de Seveso- giframp in Italië. Een ver dachte werd in de gevangenis gezet maar bleef zwijgen. Nooit heeft een arrestatie naar andere schuldigen ge leid", zegt Roelants du Vivier. „Maar ooit zullen we ze te vinden. Er zijn teveel contrac ten in omloop. En dan zal blij ken dat alle westerse landen zich schuldig maken aan ex port. Ook de Nederlandse be drijven". Muntingh noch Roelants du Viviers hechten waarde aan de hardnekkige ontkenning van de Nederlandse industrie dat zij het afval naar de Derde Wereld exporteert. „In dustrie is niet immoreel maar wel amoreel. Als overheden niet dwingend optreden, zul len bedrijven niet uit zichzelf voor dure verwerking kiezen. Het gaat altijd weer om het opvoeren van de winsten, dus om de goedkoopste manier om van het afval af te komen. Dat geldt even goed voor de Ne derlandse bedrijven." De milieucommissie van het Europese Parlement eist daarom een EG- maar ook wereldwijd verbod op export van chemisch afval. Een Ne derlands verbod zoals minis ter Nijpels (Milieu) dat wil, is volgens de commissie zinloos. „Dan gaat het afval bij voor beeld naar Antwerpen en vandaar naar de Derde We reld". Aan een exportverbod moe ten strenge voorwaarden worden verbonden. Bij voor beeld dat afval alleen mag worden geëxporteerd naar landen die dezelfde kennis en technische mogelijkheden tot verwerking hebben als de landen binnen de EG. Zo wordt ook een einde ge maakt aan de export van al- val naar landen als Turkije, Roemenië en Marokko. De rijke landen, vinden Mun tingh en Roelants du Vivier, moeten daarnaast hun kennis en techniek beschikbaar stel len aan de arme landen. Hoe verwerk je afval, hoe contro leer je het? Die uitwisseling van kennis is bitter nodig. De landen die al jaren worden opgescheept met ons chemisch afval kun nen vaak niet eens met hun eigen huishoudelijke afval uit de voeten. Afval uit de rijkere wijken in de grote steden wordt bijvoorbeeld in de slop penwijken gekieperd Dit voorbeeld toont haarscherp aan hoe in arme landen wordt omgegaan met het veel en veel gevaarlijker chemisch afval. JACQUES Wallage is één van die kamerleden waar de am bitie van af druipt. Deze on derwij sspecialist van de PvdA ziet zichzelf als dé man die minister Deetman moet opvolgen, als de PvdA ten minste in het volgende kabi net komt. En daar gaan de so ciaal-democraten al op voor hand van uit. Om zich op de post van on derwijsminister te kunnen manoeuvreren is enige be schadiging van Wim Deet man wel gewenst, hoewel Deetman zelf het beste sloop werk verricht. Verleden week besprak de Tweede Kamer het wetsvoorstel voor de har monisatie van de collegegel den; een fraaie omschrijving voor een verhoging van het entreebewijs voor hoger on derwijs. Deetman wilde stu denten die langer dan zes jaar studeren flink meer laten be talen voor de studie. CDA en WD hadden ach ter de gordijnen al een ak koord gesloten. De langstu- deerders worden wat ge spaard en de pijn wordt gelij kelijk verdeeld. Manhaftig kondigde Wallage aan de mi nister te zullen dwingen het akkoordje van de regerings partijen zelf in een nota van wijziging om te zetten. De mi nister zou dan alleen nog maar de uitvoerder van het beleid worden, niet meer de bedenker. Maar Wallage liet zijn harde aanpak achterwege. Reden voor PPR-kamerlid Lankhorst om Wallage een politiek oordeel over Deet man te vragen. Toen Wallage wel erg snel zei dat Deetman „natuurlijk weg moet", wilde Lankhorst weten of dat ook inhield dat Deetman in een kabinet met de PvdA niet mocht zitten. Wallage voelde nattigheid en hield zich angstvallig op de vlakte, hoe fel Lankhorst ook aandrong. Een oordeel over Deetman kwam niet meer over zijn lip pen. Waarop WD-onder- wijs woord voerder Franssen zei: „Ja maar, het is ook lastig als je de ene kandidaat-mi nister over de ander moet la ten oordelen". Toen was Wal lage door zijn tekst. VERLEDEN week praatten de minister van de 19 Eureka- landen in Kopenhagen over nieuwe technologische vond sten van Europese bedrijven. Ook de Nederlandse minister Rudolf de Korte (Economi sche Zaken) was van de par tij. Hij vloog donderdagoch tend in alle vroegte naar Ko penhagen om het slot van de conferentie bij te kunnen wo nen en ging begin van de middag weer spoorslags naar Den Haag om de gesprekken met de sociale partners bij te kunnen wonen. De Korte liet zich met een kleine zakenjet naar en van Kopenhagen vliegen. Op de heenweg raakte de jet per on geluk in de slip-stream van een Jumbo verstrikt Het toe stel begon heftig te bungelen en te zwabberen, zozeer zelfs dat op gegeven moment de minister in zijn riemen tegen het plafond van het jetje hing. Hij kwam er met enkele but sen en de schrik van af. „HET maakt volgens mij toch enig verschil of je een oorlog om de Falkland-eilanden niet ziet aankomen of dat de lijm aan het plastic van het pas poort niet goed plakt". (Minister Van Eekelen van Defensie verdedigt zichzelf). ALLE burgers van Nederland moeten goed begrijpen dat het 'Niet Fair' is. Minister Wim van Eekelen krijgt maar steeds de schuld van affaires waaraan hij part noch deel heeft. In een interview met het weekblad Vrij Nederland zet hij het nog eens allemaal op een rij. „Ik houd staande dat het beeld dat ik een slecht mana ger zou zijn, niet klopt. PvdA- leider Wim Kok is destijds begonnen dat beeld te ver spreiden. De RSV, de Walrus (-onderzeeër), de termijndol lars, de paspoorten - het is steeds dezelfde riedel", zegt een verongelijkte bewinds man. Bij de vier zaken - RSV, Walrus, termijndollars en paspoorten - is volgens Van Eekelen in 'drie-en-een-half van de gevallen' hem onte recht de schuld in de schoe nen geschoven. „Alleen bij RSV heb ik fouten gemaakt". En voor RSV is Van Eekelen, zo herinnert hij zich, niet al leen verantwoordelijk ge- Wallage .geen tekst. FOTO'S DE STEM/J0HAN VAN GURP Van Eekelen .wazig. weest, ook toenmalig minister Van Aardenne en de Kamer zelf. De kostenoverschrijding bij de bouw van de Walrus onderzeeboot was - zegt Van Eekelen - eigenlijk de schuld van minister Van Mierlo en zijn staatssecretaris Stemer- dink. Wijselijk zwijgt de mi nister over zijn huidige staatssecretaris die ten tijde van Van Mierlo ook staatsse cretaris was. De kwestie van de termijn dollars, die voor een te hoge koers op Defensie werden in geslagen, is voor verantwoor delijkheid van toenmalig mi nister De Ruiter. Zegt Van Eekelen: „De Ruiter had het moeten weten. Het was niet mijn fout toen ik er later mee werd geconfronteerd". En de paspoorten waarover tot verbazing van het grote buitenland zoveel te doen is in Nederland? „Ik houd vol dat er met het paspoort in mijn periode niets is misge gaan", aldus Van Eekelen die daarna verhaalt van de strijd tussen de departementen van Binnenlandse en dat van Bui tenlandse Zaken. Van Eekelen drukt zich vervolgens wat wazig uit als hij de ene keer staatssecreta ris Van der Linden verant woordelijk noemt voor het paspoortdebacle, de andere keer minister Van den Broek. Minister en voormalig staats secretaris Van Eekelen - „Ik heb er een hekel aan verant woordelijkheid op anderen te schuiven" - weet het blijk baar zelf niet meer. Het is ook moeilijk. NIEUWE Tweede-Kamerle den worden genadeloos voor de leeuwen geworpen. Niet alleen worden zij in de Kamer nadrukkelijker dan ooit door politieke tegenstanders voor de voeten gelopen, ook colle ga's van eenzelfde partij kun nen het de nieuwelingen knap moeilijk maken. Het uit Limburg afkom stige CDA-parlementariër Leon Frissen heeft zich sinds zijn kamerlidmaatschap in 1986, zoals hij het zelf om schreef, in het begin „rustig gehouden" en afgewacht welke politieke taartpunt voor hem zou worden afge sneden. Nadat zijn CDA-collega Hennekam na jarenlange de batten over Eurocontrol die fakkel uiteindelijk aan Fris sen overdroeg, leerde Frissen in korte tijd alle politieke en technische wetenswaardighe den hierover uit zijn hoofd, van flight-level tot integratie, van concentratie tot CANAC- systeem. Tijdens de onlangs gehou den kamervergadering over Eurocontrol zat Frissen dan ook in de startblokken. Tot verbazing van vriend en vij and at de voorzitter van de vergadering, de CDA'er Van Vlijmen, zijn fractiegenoot Frissen echter zonder blikken of blozen de kaas van het brood. De voorzitter van de verga dering, eveneens luchtvaart- woordvoerder van het CDA, nam zelf het woord, voerde alle voor- en tegenargumen ten op die het CDA had kun nen verzinnen en liet een I steeds onrustiger op zijn stoel schuivende collega Frissen nog een paar krenten na. De onthutste Frissen le_ zich er na afloop teleurgesteld I bij neer: „Ach, wat moet Ik J daar nu van zeggen. Van Vlij men is inderdaad ook lucht vaart-woordvoerder en dan I kunnen dit soort dingen blijkbaar gebeuren. Laten we, eh, hier maar niet verder op doorgaan, goed HET plan van minister Deet man (Onderwijs) om studen ten voor hun aanvullende studiefinanciering door te verwijzen naar banken, is deze week het belangrijkste onderwerp voor de Tweede Kamer. De vraag is of de dis cussie over Deetmans plan nen veel concreets zal opleve ren. Niemand - zelfs de mi nister niet - weet namelijk nog hoe die nieuwe structuur er precies komt uit te zien. D« definitieve wetsvoorstellen worden pas in het najaar ver wacht. De Kamer spreekt verder onder meer over de invoering van ƒ1030 lesgeld voor bet voortgezet speciaal onder wijs, de nieuwe financie ringsstructuur van de We' Sociale Werkvoorziening (WSW) en het plan van staatssecretaris Ginjaar- Maas (Onderwijs) om voor het komend jaar geen extra leerkrachten in het speciaal onderwijs aan te stellen De Senaat houdt zich u deze week doende met v technische aanpassingen van de begrotingen van een a: tal ministeries. EINDREDACTIE PIETER EGGEN SCHIPHOL (ANP) - Het blijkt voor vreemdelingen (be verblijven in het op vangcentrum op Schiphol- 00st niet erg moeilijk hun gedwongen verblijf daar te beëindigen. pe laatste vier maanden heb ben ongeveer 50 asielzoekers (jie wachten op uitzetting nadat jjun asielaanvraag voor ons land was afgewezen, of buiten landers van wie de asielaan vraag in behandeling was, kans gezien dit gesloten op vangcentrum te verlaten. Het afgelopen weekeinde ontsnap ten zeven asielzoekers uit het Bon Zo reageert de Federatie van ONS één van de grootste schip over de financiële vergoeding c (verkeer en waterstaat) Grana vrede onder de schippers. Bovendien is in schipperskrin- gen en onder de vertegenwoor- I digers die het overleg met de minister hebben gevoerd, on duidelijkheid over de inhoud van de regeling. De minister zei zaterdagavond, dat Granaria het verschil krijgt bijgepast tussen de kosten van het ver voer volgens de oude vergun ning en die volgens het nieuwe regime, waarbij Granaria moet beschikken over eigen duwbo ten en eigen personeel. Dit zou op jaarbasis nog geen honderd- duizend gulden zijn. De onderhandelaars zijn er van uitgegaan dat Granaria fi nanciële compensatie krijgt voor het feit dat het zijn ver gunning, die nog vierenhalf jaar geldig was, teruggeeft en dus geen gebruik meer kan maken van de oude constructie, waarbij de bakken met ge huurd motorvermogen en per soneel werden vervoerd. AMSTERDAM (ANP) - Het aantal verdachten dat we gens cellengebrek noodge dwongen wordt heengezon den, is dit jaar in Amster dam gestegen tot boven de 50 procent. Vorig jaar ging het nog slechts om ruim 30 procent. Sen van de oorzaken is naast -'en toename van de criminali teit het terugbrengen, begin dit jaar door de rechters-commis- Saris in Amsterdam, van de maximale termijn die verdach ten in een cel op de politiebu reaus mogen doorbrengen. nar rictl sub. schl ons gaa een der ciël geei gest nist schi Bov of I doo: ver' nari baa, Dl ovei met „Dili ton sidifl en h meel dat I valt; Luijl Zate een houJ worfl vfl de a. nisti wezi ben de i op Cl nari Ook bonc zen leest gani van flexi verli akko zo vi iitieke apartheidssysteem. l"6, Nederlandse minister van Buit« km iJ~leef? 'n de zaak Sharpeville ee uid en is maanden in de weer gew< n krachtige actie tegen Pretoria te mII minister de affaire aan bij 2 Iratio <- "dse re9ering drong hij ven li tu'' 'humanitaire overwegingei eetP d .e minister overleg met zijn elf Inn nk? eke Samenwerking teneinde Lt t te roepen de Sharpeville-verdoi annin" overleg: de Westduitse ami IrrwJ de zaak opnemen met p 1 Den*?? daarna nog eens de Zu erinn 9 om de ernstige bezorgdhe 7 v.k?nbaar1e maken. hJJAWka heeft alle verzoeken omi it no hooghartig naast zich neerg irun a?P!?"ende stap van West-Duits ratn doodvonnissen worden vc et vnn le varh°gen. Ook andere EG-I iet e'd van Bonn te volgen. N< iet nn!ef' Minister Van den Broek hei lsnnnP9,e9®ven dat h'j met enig stil gev es nnn 'n e' kan bereiken. Als de n est n? P'oduktief zijn (in de zaak-De J in rirïii i er vooral mee doorgaan, ilopn o nie' bereikt, moet Nederland eh m^,nu0nverwiild z'in ambassadeur linst tun ?'l dan verder gaan en de dip st tijdelijk, verbreken.

de Stem | 1988 | | pagina 2