AN! VERHOGING ONROERENDGOED-BELASTING UITGESLOTEN Arturo, bisschop in levensgevaar Maanden respijt voor de Brugse helikopter PZEM zoekt nieuwe terreinen voor de centrales uto kopen? Bliek. 25 juni een oieding! "oom Weergaloze showavond in uitverkocht Ledeltheater MARKTEN Stichting Bejaardenzorg wil binnen vier jaar aanleunwoningen Oostburg PARTEM VAN ZEELAND 4 DINSDAG 21 JUN11988 OOSTBURG - Het gemeen tebestuur van Oostburg denkt er niet aan om de on- roerendgoed-belasting (0GB) het komend jaar te geloven. De fractie van Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) heeft hierop aange drongen. Avondvierdaagse §t.Jansteen 18 van start Bezoek infobus VVN aan Schoondijke heo Vermeulen innaar polwedstrijd EL PADRO OBISPO KOMT OP VOOR DE ARMEN VAN TEHUANTEPEC Marxistisch Overleg Nieuw werkje Omer Gielliet Bevolking Havenschap Astburg - zaterdag- Onontbeerlijk A5S 12,95 )eeld) 50% korting aar n 82,00 voor 62,00 brting slot in 510,- voor 408,- In 585,- voor 468,- in 279,- voor 209,- chakel in 118,- voor 88,- illetjes sn 695,- voor 556,- lakel in 267,- voor 213,- in 810,- voor 648,- send bij armband an 1117,- voor 893,- an 1175,- voor 940,- set an 348,- g voor 278,- an 325,- voor 260,- d samen an 262,- voor 209,- an 253,- voor 202,- t20 Toeristenbelasting omhoog D&T-fractievoorzitter I. de Hullu stelde dat het weer op het oude peil brengen van de OGB minimaal 160.000 gulden opleve ren zou, waarmee de gemeente de tweede fase van de aanleg van de recreatiestrook aan de kust bekostigd kan worden. Enkele jaren geleden werd de OGB, volgens De Hullu bij wijze van ver kiezingsstunt, verlaagd. Het college, bij monde van waarne mend-burgemeester J. Thomaes, heeft D&T laten weten niets te voelen voor een verhoging van de OGB. Een deel van die verhoging is volgens het college weer verhaald op de inwoners van Oostburg door de recente invoe ring van het rioolrecht. Daarbij komt nog dat het college van mening is dat infrastructurele werken aan de kust en de verbeterin gen aan het recreatieve voorzienin genniveau niet verhaald mogen wor den op de eigen inwoners. Het komt er dan ook op neer dat de verblijfstoeristen voor de werken be last zullen worden. Thomaes liet vo rige week duidelijk blijken achting te hebben voor de argumenten van de campingexploitanten, die zich fel ge kant hadden tegen een verhoging van de toeristenbelasting met een dub beltje per persoon per nacht. Ook recreatie-wethouder J. de Vries wimpelde de door de vereniging van campinghouders aangevoerde ar gumenten af. De verhoging van de toeristenbe lasting levert de gemeente ander halve ton op. Ook dit geld wordt aan gewend voor de werkzaamheden aan de kust. gehoopt wordt nog op subsi dies van provincie en rijk voor het dure karwei. De kosten worden ge raamd op enkele miljoenen guldens. De raad heeft inmiddels ingestemd met het collegevoorstel om de kosten via een verhoging van de toeristenbe lasting op de verblijfstoeristen te ver halen. Van onze correspondente SINT JANSTEEN - Zo'n 176 wandelaars vertrokken gis teravond vanaf het ge meenschapscentrum De Warande voor de vijf of tien kilometer-tocht. )m 19.00 werd het vertreksein jegeven voor de beide afstan- ien. Gedurende vier dagen wordt steeds een andere route gelopen die de wandelaars zo wel door de bossen als door het solderlandschap voeren. Vandaag, dinsdag, begint de tien kilometertocht om 18.30 uur in verband met de voetbal. )p donderdagavond worden de wandelaars muzikaal afge- laald door de Steense Ratten- land. Van onze verslaggever SCHOONDIJKE - De infor matiebus van Veilig Ver keer Nederland (VVN) doet iterdag 25 juni Schoon- jke aan en wel tijdens de aoneblussersf eesten, ihet centrum kunnen belang- itellenden terecht om hun ogen laten testen en voor infor- fltie over allerhande maatre den en activiteiten ter bevor- ring van de verkeersveilig- iid. Ook is het plaatje 'Onder- eg' van de West-Zeeuws- iaamse troubadour Piet takman in de bus verkrijg er. Voor de kinderen van de ba- jsisscholen in de woonkern wordt er een speciale ballon- 'edstrijd gehouden. fan onze correspondent 'zendijke - De bolclub lolenzicht' uit IJzendijke iield zaterdag een wed- tójd. 35 Boilers lieten zich "schrijven. Theo Vermeu- en toonde zich deze middag te sterkste van het gezel- chap. Jitslag: 1. Theo Vermeulen, 2. *t Corijn, 3. Andy de Schip- er' 4- Leon de Betuwe, 5. Raf 'an de Voorde, 6. Harry Brug- leman. Zaterdag 2 juli en zondag 3 luji houdt de bolclub een grote afvalbolling. Iedereen kan aan 9® wedstrijd meedoen. Er Wordt gespeeld met pelotons jjan drie man. De maats wor sen via een loting aan elkaar 'ekoppeld. Iedere dag wordt er >14.00 uur begonnen en is er er de deelnemers 150 gulden e verdelen. Over de twee da len wordt een algemeen klas- ement opgemaakt Daaraan is onderd gulden prijzengeld etbonden. Voor de eerste drie "Jn er trofeën beschikbaar ge teld. Mexicaanse gastvrijheid: 'Welkom, Tehuantepec biedt u vriendschap' EEN KLEINE man met een bol buikje en een zwaar houten kruis aan een draad rond zijn nek is de grote kracht achter de voedselhulp aan de india nen van Tehuantepec en omgeving. Vanuit zijn bisschoppelijk paleis, een voormalig koloniaal pand in het hartje van de stad, regelt hij alles. Bisschop Arturo is de enige die voedsel verstrekt aan bijna 17.000 indianen. Daarom wordt hij gehaat en geliefd. Een interview met een man die gekozen heeft voor de allerarm sten en als dank daarvoor elke dag weer grote kans maakt gedood te worden.. Door Cees Maas „CORNELIO, AMIGO!" De roep schalt door de galerijen van het bisschopshuis. Ik ben net wakker, zit in de hangmat voor mijn kamer wat te beko men van de klamme tropen nacht, als bisschop Arturo al weer uren in de weer is met het regelen van allerlei din getjes. Natuurlijk is hij blij dat ik er ben, de actie in het bisdom Breda kan hem ople veren wat hij zo vurig wenst: eten voor zijn mensen. Maar bij Arturo krijg je direct het gevoel dat alle hartelijkheid echt gemeend is. Zo gaat hij ook om met alle mensen om hem heen, van de aller armste schoenpoetser tot boeren die in rijen zitten te wachten om voedselhulp te vragen aan 'El padro Obispo'. En, hij doet op een wonder lijke informele manier snelle zaken. Ik heb hem 50 ton maïs zien kopen aan een caféta feltje toen we op weg ergens naar toe waren en een tussen stop inlasten om een flesje soda te drinken. De zaak was in twee minuten beklonken. Arturo kwam glunderend het café uit. Handkussen is niets voor Arturo, hij loopt in spijker broek en T-shirt, slaat op schouders en drukt wel hon derd handen per dag. Altijd in de weer, wat bijzonder ge noemd mag worden in dit land waar langzaamaan het nationaal credo lijkt te zijn. Overdag heeft Arturo weinig tijd voor een interview, 's avonds in de eetzaal boven een kopje koffie of een blikje bier praat hij honderduit. Over de kerk, over de kogels, over de aanslagen, de moor den op de indianen in de ber gen, over de heroineplantages en natuurlijk over de droogte. Eens was hij millionair, bezat een grote ranch en veel grond. Hij schonk dit allemaal aan de armen. Arturo is nu al 16 jaar het hoofd van het uitge strekte bisdom Tehuantepec. „Ze hebben me een marxis tisch priester genoemd omdat ik doe wat de rechtse regering SINDS enkele dagen regent het weer een beetje in Mexico. Na lange tijd. Het is nog niet zoveel als de regentijd eigenlijk moet brengen, maar iedereen op straat is hoopvol en praat over 'las liugias', de regen. Dit wil niet zeggen dat de hongersnood nu opgelost is, zeker niet. Alle indiaanse boeren met een stukje grond zijn aan het ploegen en zaaien geslagen om in september, bij de volgende oogst eten te hebben. 'Help de indiaanse boeren de zomer door', zou dus ook een motto van de actie kunnen zijn. Als de regen tenminste doorzet en de straten laat glimmen. Tot september moeten de boeren in ieder geval noodhulp heb ben, anders zijn de gevolgen rampzalig. Hoe belangrijk de regen in deze streek is, blijkt uit de re gionale krant El Imparcial, die op de voorpagina van de zon dagseditie een driekoloms foto brengt van zaaiende boeren met daaronder de tekst dat in september op een heel goede oogst wordt gehoopt. in Mexico nalaat. Wat ook de kerk in Mexico nalaat overi gens. Voor de kerk en de re gering houdt Mexico op hon derd kilometer onder de hoofdstad. Daarom doet het mij zoveel deugd dat een an der deel van de kerk, de men sen in het bisdom Breda, wel opkomen voor mijn mensen". Arturo verkeert dagelijks in levensgevaar. De Zuid-Me xicaanse drugsmafia, de be ruchte Caciques, ziet in de ac tiviteiten van Arturo een re gelrechte bedreiging van de eigen illegale belangen in de bergen. De bisschop probeert de indianen te organiseren en meer bewust te maken van de macht die ze als groep kun nen hebben zodat ze zich te weer kunnen stellen als hun grond weer wordt ingepikt voor weer een opium- of ma- rihuanaveld. „Mijn auto is een tijdje ge leden beschoten en de priester die naast me zat werd ernstig in de buik geraakt. Slechts een spoedoperatie kon hem redden. Ze hebben eenmaal twee indianen gehuurd om me te vermoorden, maar dat plannetje lekte uit. Eén cate chist van me in een klein dorpje is door de Caciques doodgeschoten, en regelmatig worden indianen die hun stukje grond niet willen af staan op aan andere wensen geen gehoor willen geven ge woon afgeknald. Het is de wed van het oerwoud daar in de bergen. De politie en de re gering staan dat toe omdat de Caciques op hun bloedige ma nier de rust handhaven onder de hongerige bevolking". Hij wijst naar de deur van de keuken en vertelt schaterla chend dat nog niet zo lang ge- - FOTO PETER PENNARTS leden mannen met mitrail leurs schreeuwend de eetzaal binnen kwamen rennen op zoek naar hem. Hij was er ge lukkig net niet. „Maar jullie hoeven niet bang te zijn, ze schieten nooit zuiver die ban dieten", lacht hij verder. Dat zal best. Toch slaap ik die nacht niet werkelijk lekker. Arturo lacht bij bijna alles wat hij zegt. De man is niet bang of doet net alsof. Het is zijn manier van doen. Hij heeft echter wel zijn voorzor gen genomen. Gebruikt nooit dezelfde auto, slaapt telkens in andere plaatsen. „Mis schien eindig ik wel als mijn goede vriend Romero, want ik zie het in Zuid-Mexico de zelfde kant opgaan als des tijds in El Salvador. Extreem rechts gaat de drugshandel steeds harder verdedigen". De Salvadoraanse bisschop Romero, was evenals Arturo is, een 'bisschop van de ar men'. Een rechts doodsesca- der vermoorde hem in 1980. Als op een kwade dag Arturo een Caciquer tegen het lijf loopt die wel zuiver kan schieten, verliezen honderd duizenden indianen in Zuid- Mexico de enige man die daadwerkelijk voor hen op komt, afgezien dan van de in diaanse volksbeweging Cocei, een linkse groepering van boeren, arbeiders en studen ten met kleine politieke macht. Romero was beroemd en werd na zijn dood een martelaar. Arturo wordt nu de 'tweede Romero' genoemd. De kleine man wil nog lang niet dood, maar zijn kansen zijn klein zegt hij zelf. En hij schaterlacht. KAPELLE, 20 juni - Groentevei ling. Andijvie natuur kg kl. 2 A 20-21. Bloemkool natuur st. kl. 1 6 210, kl. 2 6 160-180,8 140,10 60. Ra barber kg kl. 1 32-48. Spitskool kg kl. 1 A 14-20. Snijbonen glas kg kl. 1 560-580, kl. 2 kr. 380. Sperzie bonen glas kg kl. 1 55-560. Prei kg kl. 2 210. Savooiekool groen kl. 1 A 16-25. Kroten bos kl. 1 A 63. Uien kg kl. 1 mi. 100. Bosuitjes kl. 1 66-71. Selderij bos kl. 1 33-35. Peulen kg kl. 1 1160. Ijsbergsla natuur st. kl. 1 70 47, kl. 2 30 23. Vroege aardappelen ong. 74, kl. 1 dr. 60-68, kr. 108-113, mi. 68-97. Fruitveiling. Aardbeien na tuur kg kl. 2 166-225. Elvira na tuur kg kl. 2 228. Gorella natuur kg kl. 2 195, 500 gram kl. 1 A 129. Korona natuur kg kl. 2 227-281. Sivetta natuur kg kl. 2 157. Rode bes doos 200 gram kl. 1 113-168. Bramen doos 150 gram kl. 1 490- 520. Schonemann doos 250 gram kl. 1 113-121. Frambozen doos 200 gram kl. 1 95-102, kl. 2 68-89. Glen Glova 200 gram kl. 1 A 147-167, B 105-113. Frambozen glas doos 150 gram kl. 1 65. Rodebes 150 gram kl. 1106-110. ROTTERDAM, 20 juni - Con sumptie-aardappelen, los verla den af-bedrijf, in gulden per 100 kg, exel. btw: Klei-aardappelen: Bintje 40/50mm 6,00-6,50, Bintje 40/55mm 15,00-16,00, Bintje 50mm opwaarts 21,00-22,00, Bintje 50mm opwaarts voor fites 23,00- 24,50, en voeraardappelen 3,50- 4,50. De stemming was vast. AMSTERDAM, 20 juni - In bintje 40-50mm, oogst 1988, werden 11 contracten verhandeld voor leve ring april tegen 20,00 per 100 kg. De stemming was kalm. In bintje 50mm, oogst 1988, werden 570 contracten verhandeld voor leve ring april bij een prijs van 44,00 tot 41,90. De stemming was hier prijshoudend op lager niveau. BRUGGE - De helikopterdienst van het Instituut voor Me dische Dringende Hulpverlening in Brugge kan in ieder geval de komende twee maanden zijn werk blijven doen. Het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft zich bereid verklaard in die periode de kosten van de dienst op zich te nemen. Voor het instituut, dat werkt vanuit het Brugse Sint-Jans hospitaal, betekent dit, dat even de druk van de ketel is. Zoals gemeld hebben menings verschillen tussen diverse Bel gische instanties afgelopen tijd er voor gezorgd dat de dienst aan een zijden draadje is ko men te hangen. Niemand wil voor de kosten opdraaien. De hulp van de helikopter- dienst wordt ook regelmatig ingeroepen in Zeeuwsch- Vlaanderen wanneer spoed- vervoer van patiënten noodza kelijk is. De dienst had daarom ook op Zeeuwsvlaamse ge meenten een beroep gedaan fi nancieel bij te springen. Alleen Sluis heeft dat tot nu toe ge daan. OOSTBURG - De stichting Bejaardenzorg West- Zeeuwsch-Vlaanderen hoopt binnen vier jaar een aantal aanleunwoningen te kunnen bouwen in de directe nabij heid van bejaardenhuis De Burght in Oostburg. Dit stelt het bestuur van de stichting in het jaarverslag over 1987. Volgens het bestuur vormen dergelijke woningen een prima alternatief voor ouderen. Met de komst van de woningen kan ook de opnamedruk van De Burght geringer. Ook bedden reductie binnen de tehuizen kan met deze woningen enigs zins opgevangen worden. Overigens moet nog met de in stanties overleg gevoerd wor den over de bouw van de aan leunwoningen. De stichting gaf eerder blijk van belangstelling voor het gebouw aan de Schouwburgstraat, waar mo menteel nog de stichting Wel zijn voor Ouderen en de Streekjeugdcentrale in gehuis vest zijn. Dit gebouw zou even tueel moeten wijken voor de aanleunwoningen. Een ander alternatief is het vrijkomende bedrijfsterrein van Vermeulen aan de Oost- burgse Hennequinstraat. Dit bedrijf verhuist binnenkort naar een terrein aan de Mos- terdweg. De West-Zeeuws- Vlaamse raad voor ouderen heeft zich eerder al uitgespro ken voor bejaardenwoningen op het vrijkomende terrein. MIDDELBURG De raad van bestuur van de NV Provin ciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) heeft gisteren in principe besloten in het Sloegebied terreinen te verwer ven voor de toekomstige uitbreiding met nieuwe elektrici teitscentrales. De belangstelling gaat uit naar terreinen die in het oostelijk gedeelte van het Sloegebied Van onze verslaggever BRESKENS - De Breskense pastoor Omer Gielliet heeft voor de derde keer zijn be levenissen in een Derde We reldland op schrift gezet. Het derde deel in de reeks 'Doorgeefluiken' verhaalt de reiservaringen van Gielliet op de Filipijnen. Hij bezocht dat land in 1986, een half jaar na Corazon Aquino's machtover name. De eerste twee delen gingen over China en Nieuw- Guinea. De opbrengst van de werken gaat naar charitatieve doelen. Het nieuwe boekwerkje is verkrijgbaar bij de wereld winkels en verschillende boek handels in de regio. liggen. Daardoor wordt het mogelijk dat de Covra, die zich met grootschalige opslag van radio-actief afval gaat bezig houden, zich kan vestigen op het meer westelijk gelegen ge deelte. Dat terrein heeft een onder zoeksgroep met daarin verte genwoordigers van de ge meente Borsele, rijk en provin cie op verzoek van de bevol king van Borsele aangewezen als vestigingsplaats voor de Covra. Een eerder aangewezen plaats op het terrein van de PZEM, bij de kerncentrale in Borssele, achtte de bevolking niet aanvaardbaar. Nadat de directie van de PZEM samen met het havenschap Vlissingen de meest gunstige terreinen voor nieuwe elektri citeitscentrales heeft uitge zocht, zullen de voorstellen worden voorgelegd aan de aan deelhouders. 'oor Willy van Leeuwen v°nd in Oostburg. De ker- Nsattracties proberen met keiharde muziek pu- fek te lokken. Voor bijna phonderd mensen staat L ^jhter iets totaal anders net programma. Een °wavond in het Ledel- ieater met als thema 'En- v Release'. genoten hebben ze, dat is ,er- Niet alleen de dansers er leiding van Ingrid Neve, °ar ook Eddy Musson, Frans Konferaans en de tie- 'feriep onder leiding van Ju- dith Schelinski hebben er sa men met negentig vrijwilligers een onvergetelijke avond van gemaakt. Het is half acht. Presentator Peter de Krijger treedt voor het voetlicht. Het wordt muisstil in het theater ondanks de 'volle bak'. Hij kondigt het eerste programma aan. Het publiek gaat op het puntje van zijn stoel zitten. Enjoy release. 'Just Once' is het openingsnummer met muziek van James Ingram. Het is fantastisch. Als een vloeiend geheel zweven de danseressen onder leiding van Ingrid over het toneel. Ook de belichting en de muziek komen perfect over. Het eerste num mer komt goed uit de verf, de rest wordt eveneens een genot om naar te kijken en te luiste ren. Eddy Musson brengt na enkele dansnummers zijn liejes 'Dien Kleinen Engel'. Het publiek wordt er stil van. Ook Frans Konferaans is geen spelbreker in deze unieke showavond Hij weet met zijn grappen en'frol- len zijn publiek te boeien. „Wat zouden we toch zijn zonder het Ledeltheater", vraagt Peter de Krijger zich af. De eveneens aanwezige wethouder J. de Vries vraagt zich dit misschien ook af. De honderden bezoekers zijn er echter op deze avond van overtuigd, dat dit theater voor zoiets onontbeerlijk is. Het programma vloeit soepel in elkaar over. Voor de toe schouwers gaat er ogenschijn lijk niets fout. De kleding van de dansers, gemaakt door Ma rie Neve, de moeder van Ingrid en voor ieder nummer anders, maakt van het geheel een waar spektakel. Vele professionele artiesten zouden hun vingers aflikken met een dergelijke ambiance en publiek. 'Music', het laatste nummer voor de pauze, met muziek van John Miles, is opnieuw een hoogtepunt. De rook dwarrelt door de zaal, niemand treurt er om. De minigroep attendeert het publiek op leuke wijze op het volgende nummer, de pau ze. Iedereen spreekt in die pauze zijn waardering uit voor de dansers en Ingrid Neve, die nu vóór de tweede maal op deze wijze voor een weergaloze showavond zorgt. Ook na de pauze gaat het feest door. Hoewel vrij onmo gelijk werden de nummers nog steeds beter met als absolute hoogtepunt de finale met hierin alle dansers. 'Take me to hea ven', heel even had het publiek het gevoel in de hemel te zijn. Zoveel inzet en enthousiasme moet succes opleveren en dat is het ook weer geworden. De thuisblijvers kunnen misschien volgend jaar hun hartje opha len. Jazz-ballet - op de voor grond Ingrid Neve - FOTO WIM KOOYMAN

de Stem | 1988 | | pagina 17