Revanche-gedachte beheerst Oranje ING ELRO 1 'Dit team is beter dan dat van '74' Beckenbauer: 'Gullit meest perfecte speler van de wereld' TB Lease fILLEM KIEFT, EEN MATCHWINNER TOT OP HET BOT GETERGD b.v. Als leasen je Hef WMM GGERS MAKING RWET MAANDAG 20 JUNI 1988 op korte ter- I' Jfr gemeente ott [iELSENKIRCHEN - jet een zuur lachje op Ijn lippen vierde Wim fceft zaterdagmiddag fijn persoonlijke triomf Gelsenkirchen. Hij [ras door zijn merk waardige kopbal vlak foor tijd de matchwin- pr, maar erg feestelijk poelde de 25-jarige SV'er zich niet. VOETBAL Uitglijder Aanvallend Rechtzetten VAN AERLE: 'HET ZAL OVER MUN LUK GAAN ALS WE VERLIEZEN Opgelucht Opdrachten Onopvallend RINUS MICHELS: schap Bouchaut Autoleasing Autoverhuur Ginnekenweg 21, Breda. Telefoon: 076-222100 - DE STEM 'Ik ben hier voor mezelf m ■554921, vragen de heer Van Loy -Noord i lur starten wij onze zomerkollektie voor tingen van is 1 Wim Kieft in actie voor het doel van de Ieren, die hij vloerde met een "kopbal op goed geluk'. ders van Terneuzen bren- het bepaalde in artikel 12 salingen Milieuhygiëne, ter *10 mei 1988 bij hen een van Tollenaar Containers ek, om een vergunningjn- or het uitbreiden en wijzr- -, container- en recupera- Plaatselijk bekend Wulpen gemeente Terneuzen, sec- en 553. terzake zijnde stukken lig- n voor een ieder ter inzage afdeling algemene za^®n; jlke werkdag van 09.00 te' tot 16.30 uur en elke don- )0 uur. wensen in te zien op don- tot 22.00 uur, worden ver- slding te doen (tel. 01 loc- tijdens de kantooruren een orden verkregen. anaf heden kunnen gemoti- lijk bij het College van Bir s worden ingediend. Dega- irift indient, kan verzoeken is niet bekend te maken. eling bezwaren worden IF mbare zitting op dinsdag n het stadhuis van Ternec- igenheid wordt gegeven w over de aanvraag tussen aanvrager en de eventuei de aandacht op, dat dega en ingebracht op de bowl r n ieder, die aantoont dat ni et in staat is geweest, in0 len gesteld om bezwaren king in te brengen. ster en wethouders uzen, en, burgemeester aor Chris van Nij natten spits, Michels' tweede ftus, is tot op het bot ge legd door de bondscoach. DOOR CHRIS VAN NIJNATTEN „Op dit toernooi speel ik niet voor het team of Nederland, ik speel alleen voor mezelf", stelde de aanvaller in een van de gangen van het Parkstadion, terwijl hij omstuwd werd door handtekeningenj agers. Het zit de blonde Eindhovenaar dwars dat Rinus Michels hem geen plaats in de basisopstel ling gunt Hij zegt het niet met zoveel woorden, maar Kieft weet dat hem zijn uitglijder te gen Frank Vercauteren door Michels nog steeds kwalijk wordt genomen. Op 16 oktober 1985 liet Kieft zich in de WK-kwalificatie- wedstrijd België-Nederland provoceren door Vercauteren. Het kwam de spits vrij vroeg in dat duel op een rode kaart te staan. De naweeën van dat in cident torst Kieft nog immer met zich mee. Eigenlijk is het nooit meer goed gekomen tus sen hem en de generaal. „Ik heb er geen idee van of ik nog speel op dit toernooi. Ik wacht maar af of hij me op wil stellen of in laat vallen. Maar de kans dat ik in de basis kom te staan, acht ik klein", aldus Kieft. „Dat ik nu deze belang rijke goal gemaakt heb, is heel goed voor me. Noem het mpar een sportieve revanche. Ik maak misschien een matte in druk, maar ik ben heus niet 'dood'. Ik ben alleen teleurge steld over het verloop van dit EK, voor mij persoonlijk dan. Ik ben in vorm, maar ik sta op het tweede plan". Kieft heeft, zo zei hij, geen en kel begrip voor een coach die hem uit de basis laat. Maar hij heeft geen zin in het openbaar uit te halen naar de man die hem aan de kant houdt. "Dat zou vervelend worden. Ik heb ook niet met hem gesproken over deze kwestie. Zoiets heeft geen enkele zin. Dan zou ik na men van anderen moeten gaan noemen en dat wil ik niet. Mijn opvatting is dat de beste elf moeten spelen. Maar dan moet de ploeg wel samengesteld worden naar de kwaliteiten die overheersen in de groep. We hebben een aanvallend inge stelde selectie, dus moet er een aanvallend elftal aan de start verschijnen". Over zijn doelpunt, dat het Parkstadion in vuur en vlam zette, toonde Kieft zich vrij eerlijk. "Ik was blij dat ik er mijn hoofd nog tegen aan kreeg. Het was een doelpoging op goed geluk. Er ging een actie van Ruud Gullit aan vooraf. Ik zag Ronald schieten en liep eigenlijk al terug. Maar omdat Ronald half miste, kreeg zijn schot een heel raar effect. Daardoor draaide die kopbal van mij heel vreemd het doel in. Even dacht ik nog dat Bon- I Door Chris van Nij natten GELSENKIRCHEN [Vaak, tot vervelens toe, zijn de internationals van 1 nu geconfronteerd met de I heldendaden van de lich ting '74. Nu de halve finale tegen West-Duitsland voor de deur staat, reali seert de spelersgroep zich dat in een klap alle critici de mond gesnoefd kan worden, door simpelweg de Duitsers in Hamburg te verslaan. Als die veertien jaar oude frustratie morgen wegge speeld wordt, zal de bijval vanuit Nederland aan het sores van het huidige Oranje jpn grenzen kennen. Die ge tochte beheerste de interna- ^nols al onmiddellijk na de wedstrijd tegen de Ieren. Berry van Aerle liet zijn ge voelens het eerlijkst blijken: «Het zal echt over mijn lijk Ston als we van de Duitsers "toeten verliezen. Juist die gasten mogen gewoon niet winnen van ons". Ronald Koeman bleek er het- °yer te denken, alleen °os hij door ervaring wijs geworden wat andere be- woordingen. „Ik denk dat wij wat in 1974 in München is ge beurd, maar eens moeten rechtzetten. Dat gevoel leeft toch wel bij een hoop jon gens. Die Duitsers hebben al tijd geluk, ook in dit toernooi. Zoveel mazzel, dat irriteert ons behoorlijk. Dat wordt in Hamburg een heel speciale wedstrijd". Het zal overigens niet meevallen voor Oranje om het buurland op de grasmat een slag toe te brengen. Niet alleen is de ploeg van Bec- kenbauer tijdens het EK be hoorlijk in vorm geraakt, ook de historie spreekt in het na deel van de Nederlanders. De laatste interland-overwin ning op de Duitsers dateert van 14 maart 1956, toen in Düsseldorf Nederland won met 1-2 door twee doelpunten van Abe Lenstra. „Het zal toch wel een spe ciaal gevoel geven, de Duit sers in eigen huis te kunnen verslaan", bekende ook Hans van Breukelen. „Even goed maken wat er ooit in Mün chen verkeerd is gegaan; ik hoop dat ik het meemaak". Behalve dat de direct betrok kenen zich verlekkerden aan wat er allemaal in Hamburg staat te wachten, maakte het gezelschap een opgeluchte indruk als het duel tegen de Ieren ter sprake kwam. In de grauwe Kohlenpott, zo heet het stinkende industriege bied rond Gelsenkirchen, kwam Oranje wat groezelig uit de strijd. De ambiance was in ieder geval wel per fect; een schitterende oranje vlaggenzee en een legioen dat nooit eerder zoveel kabaal produceerde. „Over al die mensen praten ze echt in de kleedkamer", verklapte hulptrainer Nol de Ruiter. „Ze voelen zich verplicht aan die mensen wat te laten zien". Die plicht verlamde de in ternationals kennelijk. De omvangrijke kolonie Neder landers werd afgescheept met een derderangs duel. Maar het stond bol van de spanning en bracht de favo rieten een plaats in de halve finale. „Het was een zware, moei lijke wedstrijd", stelde Erwin Koeman na afloop. „Maar door het publiek kom je de problemen uiteindelijk toch te boven". De in Belgische dienst spelende middenvel der moest in de tweede helft wijken voor Kieft Daar had hij begrip voor. „Ik dacht niet dat ik slecht speelde. Ik had graag willen blijven staan. Maar de afspraak was dat er een van de middenvel ders uit moest, als Kieft erin kwam. Ik wist het dus". Frank Rijkaard verontschul digde zich na afloop voor het simpele aanvalsspel door te wijzen naar de opdrachten, waarmee hij en zijn kornui ten het veld van het Parksta dion waren opgestapt „Het was ons vooraf opgedragen om meteen naar voren te gaan pompen en tevens ach terin de boel geconcentreerd op slot te houden. Daarom kon ik weinig aan het offen sief meehelpen. Het zag er misschien armoedig uit, maar die Ieren maken je het voetballen onmogelijk. Daarin zijn het specialisten. Daarbij blijven ze nog zeer gevaarlijk ook". Dat het Nederlands elftal door het verloop van de wed strijd in Frankfurt een over winning op de Ieren bitter nodig had, is aan de interna tionals voorbij gegaan. „We wisten van niks, ik weet de uitslag nu nog niet", be weerde Van Aerle. „Wij kwamen alleen maar om te winnen, dat was de enige op dracht. Daar' heb ik zo hard mogelijk aan meegewerkt Ik begin nu toch wel een beetje moe te worden. Mijn rushes •omen er niet zo meer uit. Nu mag ik ook niet zo vaak naar voren als bij PSV, maar ik geef toe dat ik mijn krachten loop te sparen. Ik voel dat ik een zwaar seizoen achter de rug heb". Ruud Gullit speelde zaterdag zijn, gezien zijn reputatie, derde achtereenvolgende on opvallende wedstrijd. „De wadstrijden van Ruud gaan nu komen", beloofde Van Aerle echter. „Tot nu heeft hij heel nadrukkelijk in dienst van het team moeten spelen. Misschien krijgt hij een iets andere rol in wed strijden waar de spanning nog dikker bovenop ligt. Ja, ik zeg bewust wedstrijden, want ik denk dat we na dins dag nog een duel moeten spe len". Ronald Koeman, die van Michels veel defensiever moet spelen dan hij bij PSV gewend is, was tevreden over zijn aandeel in de triomf. „Als je zo laat scoort, kan de tegenstander bijna niet meer tegenscoren", lachte het blonde kanon. „Maar we hadden veel eerder door moeten drukken. Het ging hetzelfde als tegen de Rus sen, constant balbezit, wel willen, maar geen kansen krijgen. - FOTO DE STEM ner hem zou pakken, gelukkig deed hij dat niet". Het doelpunt van Kieft was precies de goal die de slechte wedstrijd in Gelsenkirchen verdiende. Een halve misser van Koeman, gevolgd door een toevallige kopbal van Kieft. "Ja, zo best was het vaak niet en we hadden ook nog het ge luk dat McGrath aan het begin van de wedstrijd op de paal kopte. Maar ja, we hebben de halve finale gehaald en dat is leuk. Wat heb je eraan om eruit te vliegen met goed voetbal? Daar koop je niets voor". Kieft vond het ook bepaald niet de beste wedstrijd van Oranje, maar van kritiek op zijn collega's wilde hij niets ho ren. "Ik ga niemand wat ver wijten. De jongens kunnen er niets aan doen als ze zó moeten spelen....". Door Ted van Leeuwen GELSENKIRCHEN - „Ik heb West Duitsland zien groeien. Hopelijk komen ze niet tot bloeien. Dan kunnen we met ze stoeien. En wordt het een wedstrijd om te boeien". Een werkje van de dichter Poot wellicht, Sinterklaas misschien? Neen. De versre gels ontsproten spontaan aan het brein van de ach tenswaardige heer Marinus Jacobus Hendricus Michels. De voetbaltrainer bevond zich op het moment van zijn dichterlijke diarrhee op de tartanbaan van het Park stadion van Gelsenkirchen, die normaal slechts een in spiratiebron vormt voor warmlopende reservespe lers. De dichtregels vloeiden een uur na de krappe 1-0 op Ierland uit zijn mond en waren ingegeven door de te genstander van dinsdag in de halve finale: West- Duitsland. Michels en zijn collega Franz Beckenbauer - destijds nog speler - ko men dinsdag in het Volks parkstadion van Hamburg tot een revanche van de WK-finale van 1974. Toen daaraan gerefereerd werd, wees Michels in de verte, waar de pers zich om Gullit co verdrong en sprak op nieuw een gedragen tekst uit: „Uw mond zal koekjes eten". Bij de bondscoach ont laadde zich kennelijk de spanning van negentig zware minuten. Maar dan over de 'grote wedstrijd' van dinsdag: „Ha, Duitsland, dat wordt praten, schrijven, lezen en denken aan 1974. Dat was me toen een finale, die leeft nu nog voort. Het is al lang geleden, maar vergeten is niemand het nog. Nu sta ik positiever ten opzichte van de wedstrijd tegen Duits land dan toen. In 1974 had den we betere spelers dan nu. Toen waren er twaalf, veertien goede spelers in de selectie. Nu zijn dat er ze ven. Individueel zijn we minder goed dan in '74, als ploeg zijn we beter. Maar dat zullen de Duitsers ook zeggen. Dit team is tactisch beter ontwikkeld dan het stel van destijds". Ook op het WK van Ar gentinië stonden Nederland en Duitsland tegenover elk aar in een serieuze wed strijd. In Cordoba werd het 2-2. Op het EK van 1980 werd Oranje afgedroogd, al viel de score mee: 3-2. Ne derland en West Duitsland zijn in de voorronde van het WK 1990 in dezelfde poule ingedeeld. Teamchef Franz Becken bauer, ook in Gelsenkir chen, verklaarde onomwon den: „Ik had veel liever te gen de Sovjets gespeeld. Dat vind ik een goede ploeg, maar ze hebben alles op tempo gespeeld en dus veel kracht verbruikt. NederT land heeft individualisten als Gullit die een wedstrijd kunnen beslissen. Duits- land-Nederland is een wed strijd om je als toeschouwer op te verheugen. Twee of fensief ingestelde ploegen. Ik vermoed Nederland in dezelfde opstelling als die tegen Ierland begon. Wij spelen in dezelfde samen stelling als tegen Spanje. Ongeveer dan". Ruud Gullit vond het heerlijk eens niet een 'thuis wedstrijd' te moeten spelen. „Er zullen meer Duitsers dan Nederlanders in het stadion zitten. Dat is een be tere uitgangspositie voor ons. Duitsland moet name lijk ook winnen". A propos Gullit. Tot dus verre heeft hij zich niet tot de ster van het EK ontwik keld. Ook al omdat Gullit door Michels geregeld in de tweede helft op de vleugel geposteerd wordt. Michels, die altijd het collectief bo ven het individu geplaatst heeft: „Sterren bestaan niet. De ster Gullit is door de me dia gecreëerd. Een ster krijgt de neiging voor zich zelf te gaan spelen. Dan is hij een gevaar voor de ploeg. Het defensieve voetbal, dat ook de Duitsers aanhangen, heeft zich op dit EK dusda nig ontwikkeld, dat er voor een ster geen plaats is. Van daag is het Gullit, morgen Van Basten en overmorgen Koeman. Het is moeilijk je te manifesteren in die zin. Dan moet je je onderge schikt maken aan de ploeg. Nu speelt Gullit voor de ploeg. In Hamburg krijgt hij dinsdag de kans zich te on derscheiden, denk ik zo". De vedette zelf schikt zich in zijn lot: „Ik heb er geen enkele moeite mee de tweede viool te spelen als het in het belang van het team is. Het is de enige weg die naar succes leidt. Op dit niveau is geen plaats voor vedettes. Tegen Engeland was Van Basten de man, te gen Ierland was het Kieft. Zo zie je maar. Ik denk dat ik begrijp wat Michels met zijn opmerking over mij en de wedstrijd tegen Duits land bedoelt. Tegen Enge land en Ierland was het Ne derland dat moest winnen. De Duitsers echter moeten ook winnen. We hoeven een keer niet gretig te spelen. Misschien dat ik daardoor meer vrijheid krijg. Maar het blijft overeind: alleen aan collectief denken heb je iets op het EK". Aldus de gehoorzame leerling van meester Mi chels die echter ook in zijn opofferende rol niet goed speelt. Misschien een kwes tie van een vermoeide geest? De top-fysiothera- peut Richard Smith: „Ik denk het. Gullits lichaam zit volkomen vast. Dat heb ik nog niet eerder meegemaakt bij hem". GELSENKIRCHEN - In een vooruitblik op de halve finale tegen het Nederlands elftal heeft Franz Beckenbauer, teamchef van de Westduitser, Ruud Gullit de meest com plete voetballer genoemd, die er momenteel op de interna tionale velden rondloopt. „Oranje heeft een zeer goede ploeg", aldus Beckenbauer, die onder de indruk was van het spel van de Nederlanders in de beslissende wedstrijd tegen de Ieren. „Bovendien hebben ze in Gullit waar schijnlijk de meest perfecte speler van de wereld. Het is voor ons dinsdag belangrijk hem geen ruimte te geven". Beckenbauer ontkende Nederland de rol van favoriet te willen opdringen. „Oranje heeft geen super-elftal, net zo min als wij. Bo vendien weten we precies wat we aan hen hebben. Als wij net zo goed spelen als tegen Spanje en enkele details nog iets verbeteren, hebben we een goede kans Nederland te verslaan".

de Stem | 1988 | | pagina 9