Robson: 'Wij zullen opnieuw moeten beginnen' SOVJETUNIE OP ALLE ONDERDELEN BETER 'Dit verlies is een shock9 MICHELS: Verjongingskuur voor Spaans elftal Van Basten blijft aan leiding DE STEM SPORT 2 MAANDAG 20 JUN11988 FRANKFURT - Zelden heeft het Engelse voet balelftal zo dringend behoefte gehad aan een overwinning. Vermoedelijk is de Engelse eerste keus nimmer zo nadrukkelijk van het veld ge speeld als zaterdagmiddag in het Waldstadion van Frankfurt door de Sovjetunie. Rampzalig Ontluistering IERSE PLOEG ZWAAR AANGESLAGEN DOOR UITSCHAKELING Jack Charlton ereburger van Ierland Paniek Pure wanhoop Beste ploeg EK DAGBOEK I pgSTEM SPORT 3 Gele kaarten erirrCk— GELSENKIRCHEN - D is het Nederlands voet finale binnengekropen klasse en geluk verse Hamburg de kans zich revancheren voor onder finale van 1974. Zware bevalling Weinig kaarten voor legioen T4 Van onze speciale verslaggever FRANKFURT - Bobby Robson, Engelands coach en de grote verliezer van het Europese voetbaltoernooi in West-Duitsland, probeerde verontschuldigingen en verklaringen te vinden voor de derde nederlaag van zijn elftal. Het lukte hem evenmin als zijn spelers het juiste verweer te le veren tegen drie totaal ver schillende ploegen, waarvan er één de Britse stijl iets effectie ver beheerste, één een absolute ster in de spits had, en de derde op de trieste afscheidsdag alle onderdelen van het spel beter beheerste. „Wij hadden de wedstrijd niet slechter kunnen beginnen. Wij hebben in het begin grote pro blemen gehad, hadden zelfs een grotere achterstand kunnen oplopen. Had echter Trevor Steven met zijn kopbal, bij 1-1, niet de lat maar het net ge raakt, dan waren wij misschien uit de put geklommen". De als- filosofie van een verliezende coach. Het was Robson echter niet ontgaan dat zijn verdedi gers onvoorstelbaar hadden lo pen te schutteren, dat er aan wijsbare oorzaken waren voor de drie doelpunten, voor onge veer evenveel gemiste kansen en dat er daarnaast nog wat mogelijkheden waren geweest, omdat de Sovjetploeg gewoon een stuk beter voetbalde. „Wij zullen opnieuw moeten beginnen voor het wereldkam pioenschap van 1990. Mijn uit gangspunt zal zijn dat ik niet kan weggooien wat goed is en bovendien dat ik het experi menteren zal beperken. In de kwalificatiewedstrijden moe ten wij namelijk ook nog een aantal keren winnen. Gewoon kijken wat er veranderd moet worden en wat kan, zonder in paniek te raken. Uit die hoek heb ik dit keer ook de wedstrijd enigszins bekeken. Enigszins testen wat zou kunnen, maar aan de andere kant ook probe ren het elftal zo sterk mogelijk te houden. Want wij hadden natuurlijk meer dan ooit een overwinning nodig". „De laatste wedstrijd in de groep", stelde collega Morasov, „was voor ons de belangrijkste en daardoor ook de spannend ste. Wij beschouwden Engeland als een sterke tegenstander, maar wij hebben de wedstrijd goed aangepakt en bovendien ook uitstekend gevoetbald. Vooral in het eerste kwartier, toen wij natuurlijk meer dan één doelpunt hadden moeten maken". Italië is de volgende tegen stander. Is dat een ploeg om te genop te zien? Morasov: „Iedere tegenstander vraagt zijn eigen aanpak. Het is een sterk elftal met uitstekende jonge spelers als Vialli, Man- cini en Maldini, die nog aan waarde winnen door de in breng van ervaren mensen als Altobelli en Baresi. Het zou echter onjuist zijn al te veel waarde te hechten aan de wed strijd die wij in februari in Bari met 1-4 van de Italianen verloren. Dat was een oefen partij die deel uitmaakte van onze voorbereiding op dit toer nooi. De strijd van woensdag is een wedstrijd uit het Europees kampioenschap. Dat is heel wat anders. Ik denk dat wij, mits in goede conditie, tegen iedere ploeg op kunnen. De drie wedstrijden hebben aange toond dat wij de vorm bezitten die nodig is in dit toernooi". Afgang voor Engelse ploeg Van onze speciale verslaggever De onmacht - en gedeeltelijk ook de onkunde - van de Britten werd vastgelegd in de score van 3-1. De ploeg van Bobby Robson bleef puntloos in het achtste Europese kampioenschap, de Sovjetunie werd groepswin naar en speelt de halve eind strijd van Stuttgart tegen de Italianen. Joeri Morasov, de tweede coach van de Sovjetunie, wilde zich na afloop niet vriendelijk voordoen en kwam daarom met een harde, maar onmis kenbaar juiste conclusie. „Men heeft over het voetbal van de Sovjetunie gezegd dat het ouderwets was. Ik echter geloof dat Engeland en Ierland nog altijd zo spelen als zij vroeger gedaan hebben. Van de andere kant gaat het niet om de tac tiek, maar om de uitvoering er van. Wij zijn daarin geslaagd. De Engelsen spelen met hun verdedigers op één lijn, onze aanvallers moesten dus de vrij heid in de diepte zoeken. Dat is vooral in het begin van de wed strijd uitstekend gelukt". De eerste minuten van de wed strijd waren inderdaad ramp zalig voor de Britten, die bewe zen dat verzadiging tijgers in lammeren kan veranderen. Be- lanov en Protassov waren veel te snel voor de verdedigers Watson, Adams en Sansom. Dat voordeel uitbuiten is ech ter een tweede, maar Glen Hoddle, eindelijk eens in de Engelse basis in een poging de starre stijl te doorbreken, hielp een handje. In de derde minuut probeerde Hoddle Aleinikov uit te spelen. Die poging mislukte. De Sovjet kreeg vrije baan naar Woods en naar het ope ningsdoelpunt. Engeland, dat in dit toernooi nog geen voor sprong had gekend, stond bin nen 200 tellen met 0-1 achter. „Wij moesten weer achter de feiten aanlopen", concludeerde Bobby Robson. „Wij wilden eindelijk eens een keer de neu zen naar voren krijgen, maar als zelfs de passes van Hoddle niet lukken, is er veel mis". Het waren echter niet alleen de passes van Hoddle. Het was het conservatisme in het Britse voetbal en de aanvaarding van een mislukt toernooi. De ploeg, die misschien met een gewel dige inzet iets had kunnen af dwingen tegen de Sovjets, speelde in vergelijking tot de rode garde lamlendig. Het elf tal van Lobanovski was snel ler, speelde gevarieerder, won Van onze speciale verslaggever GELSENKIRCHEN Marco van Basten voert na de groepswedstrijden door zijn drie treffers tegen En geland de lijst van doelpun tenmakers bij het Europees kampioenschap aan. Hij wordt gevolgd door de Westduitser Rudi Voller die tot twee treffers kwam. De topscorerslijst na de groeps wedstrijden: 1. Van Basten (Ned) 3, 2. Voller (WD1) 2, 3. Kieft (Ned), Brehme, Klinsmann en Thon (allen WD1), Vialli, Altobelli, De Agostini en Mancini (allen Ita), Michel, Bu- tragueno en Gordillo (allen Spa), Laudrup en Poulsen (beiden Den), Houghton en Whelan (beiden Ier), Rats, Passoelko, Aleinikov, Mi- chailitsjenko en Protassov (allen Sov), Robson en Adams (beiden Eng) I. aanzienlijk meer dan de helft van de kopduels, was grimmi ger in de onderlinge confronta ties, gebruikte de ruimte, werkte zonder bal, bezat de techniek om korte combinaties in hoog tempo uit te voeren en kreeg al in het eerste kwartier een handvol kansen. Gedeelte lijk uit eigen vaardigheid, deels uit de passiviteit van de Brit ten. Het was eigenlijk heel een voudig; op ieder onderdeel van het spel was de Sovjetunie een klasse beter dan het Engelse elftal, dat speelde als een club team op tournee na beëindiging van het seizoen. Ook in de tweede helft, toen de Engelsen een schijnbaar overwicht had den en zeer geregeld op de Sov jet-helft waren, maar er niet in slaagden ook maar het kleinste potje te breken. Tien hoek schoppen tegen de Sovjetunie géén, maar niet één echt uitge speelde doelkans. Koetsnetsov, Kidijatoelin, Rats, Protasov en de sublieme Michailitsjenko voetbalden, hun Engelse tegen standers ploeterden. Belanov en Protassov hadden al in het eerste kwartier ieder nog twee doelpunten voor de schoen lig gen, maar misten de soms heel eenvoudige kansen.Daardoor werd het tegendoelpunt van Adams, na een vrije trap van Hoddle na iets meer dan een kwartier, de gelijkmaker. Een kopbal van Steven had de En gelsen zelfs op voorsprong kunnen zetten. De lat voor kwam dat de feiten op het speelveld volledig op hun kop gezet werden. Een tweede fout van Hoddle, die zich zeer ten onrechte met verdedigende ta ken bemoeide, was de basis voor de tweede treffer van de Sovjetunie. Michalitsjenko te kende ervoor na een flitsende uitbraak met Rats. In de tweede helft werd de ont luistering van de Britten volle dig. De Sovjets haalden het tempo uit de wedstrijd, trokken zich ver terug als wilden zij de tegenstander zeggen: „Laat nu eens zien, wat je kunt". Het was niets. Robson voelde de leegheid van zijn voorhoede en verving Lineker door Hateley, die vervolgens, zo mogelijk, nog meer verkeerd deed dan de echte spits, die zelden eerder in zijn loopbaan drie wedstrijden achter elkaar zo weinig gevoel voor doel en doelpunt zal heb ben getoond. Engeland drong licht aan, de Sovjetunie flitste er af en toe uit met voorbeeld voetbal, dat de uitvinders er van erg veel pijn heeft moeten doen. Litovsjenko en Protassov toonden aan dat de productivi teit nog niet helemaal in de pas is met de andere ontwikkelin gen in het Sovjet-voetbal. In valler Passoelko zorgde echter toch voor de derde treffer. En geland nam daarna de draad voor het breien weer op, kwam net zo min een steek verder als in de kleine vijf kwartier, die aan het derde doelpunt van de Sovjetunie waren vooraf ge gaan. ENGELAND - SOVJETUNIE 1-3 (1-2). 2. Aleinikov 0-1,15. Adams 1- 1, 27. Michailitsjenko 1-2, 71. Pas soelko 1-3. Scheidsrechter: Dos Santos (Por). Toeschouwers: 50.000. Gele kaarten: Protassov (Sov). ENGELAND: Woods; Stevens, Adams, Watson en Sansom; Ste ven, Robson, Hoddle en Barnes; McMahon (54. Webb) en Lineker (69. Hatelev). SOVJETUNIE: Dassajev; Tsjidija- toelin, Bessanov, Koesnetsov en Aleinikov; Zavarov, Litovtsjenko, Michailitsjenko en Rats; Belanov (45. Passoelko) en Protassov. De Sovjet-speler Alexander Zavarov (rechts) in duel met de Engelsman Steve McMahon; in het midden Trevor Steven. - FOTO ANP DUBLIN (Rtr) - Jack Charlton, coach van het Ierse voetbalelftal, is be noemd tot ereburger van het land. Charles Haughey, de premier van Ierland, maakte bij de te rugkeer van spelers en officials bekend dat de Engelsman was onderscheiden. Hij dankte Charlton voor de 'eer en glorie' die de oefenmeester en zijn spelers het land hadden ge bracht. Duizenden inwoners van Dublin ontvingen zondag op het vliegveld de Ierse ploeg, die vrijdag na de nederlaag tegen Nederland (0-1) was uitgescha keld in het toernooi om het Europees kampioenschap. Sinds de huldiging van wiel renner Stephen Roche, die vo rig jaar de Ronde van Italië, de Tour de France en de wereld titel won, waren de Ierse sport liefhebbers niet meer zo mas saal op de been gekomen. Zelfs Charlton, bekend vanwege zijn nuchterheid, toonde zich geë- motineerd. „Ik moet er niet aan denken", verklaarde hij, „wat er was gebeurd als we nog iets hadden gewonnen ook". De Ierse pers prees in de eer ste commentaren uitbundig de prestaties van de voetballers en hun supporters, die zich in West-Duitsland voorbeeldig gedroegen. Het elftal, voor het eerst van de partij op een Euro pees kampioenschap, vestigde bij het eerste optreden in West- Duitsland reeds aller aandacht op zich door aartsrivaal Enge land te verslaan (1-0). Ook het gelijke spel tegen de Sovjetunie (1-1) maakte in eigen land grote indruk. Door Bert Willemsen MARL - Enkele uren na de nederlaag tegen Nederland hangt er een fikse kater in hotel Loemühle in Marl, waar het Ierse voetbalteam afscheid neemt van het Europees kampioenschap. De teleurstelling is nog niet versluierd door een alcohol nevel, al zitten de meeste spelers bepaald niet op een droogje. De Ieren stapten ontspannen door het toernooi, zonder met een hoog verwachtingspatroon opgezadeld te zitten. Toch ba len ze gigantisch van de uit schakeling. Ze zijn immers kei harde voetbalprofs, voor wie alleen het succes telt. „Hoe mooi dit toernooi voor mijn spelers ook is geweest, ze heb ben behoorlijk de pest in. Want ze willen winnen", weet coach Jack Charlton. „Het bereiken van de halve finales was een mooie droom en die had werke lijkheid moeten worden. Tien minuten voor het einde van de wedstrijd tegen Nederland za ten we nog bij de laatste vier. Daarom is dit verlies voor ieder van ons een shock". Charlton had er niet op gere kend dat Oranje in de slotfase nog zou scoren. „Ik dacht: we hebben het ergste gehad. De Nederlanders raakten in pa niek. Ze hadden het niet meer. Mijn collega Michels stuurde steeds meer aanvallers het veld op in plaats van mensen, die voor de opbouw zorgen. Dan komt er een doelpunt uit de lucht vallen. Een mazzel-goal, die niet eens toegekend had mogen worden. Buitenspel is buitenspel, punt uit. Met een beetje geluk hadden wij in de halve finale gestaan. Denk maar aan de kopbal van McGrath tegen de paal. Maar we hebben verloren van een prima team. Voor mij komt Ne derland in de finale. Wij gaan nog een feestje vieren en dan naar huis". Aanvoerder Frank Stapleton zoekt met twee ploeggenoten de rust van een lege eetzaal in het spelershotel. Stapleton, 'eigen dom' van Ajax maar nog zon der club voor komend seizoen, verbaast zich over de speel wijze van Oranje. „Nederland ontvouwde niet zijn gebruike lijk spelpatronen. Vooral in de tweede helft ontbrak de creati viteit bij de Nederlanders. Van pure wanhoop gooiden ze de bal telkens hoog voor het doel. Dat is niet het voetbal dat ik bij Ajax heb leren kennen en van PSV heb gezien. Tegen Rusland is Nederland op die manier de boot in gegaan. Ik begrijp niet dat ze het opnieuw probeer den". Tegen Nederland joegen de Ieren aanmerkelijk minder fa natiek op de bal dan in hun voorgaande duels. Stapleton: „Dat zouden we niet lang vol gehouden hebben. Na twee slo pende wedstrijden ben je niet zo fris meer. Daar kwam de hoge temperatuur nog bij. Brit ten zijn gewend aan regen weer, niet aan hitte". Mick McCarthy, de stoere ver dediger van de Schotse club Celtic en gespecialiseerd in verre inworpen, gaf toe dat Oranje de overwinning ver diende. „De nederlaag doet pijn, maar ik kan er wel vrede mee hebben. We zijn afgetroefd door de beste ploeg in onze groep. Nederland speelde tegen ons sterker dan Rusland of En geland. Tegen de Russen had den we verdiend te winnen. Maar ach, we leven nu eenmaal niet in een perfecte wereld. Ik denk dat we met opgeheven hoofd kunnen terugkeren naar Ierland. De overwinning op aartsvijand Engeland zal ons helpen de teleurstelling te overwinnen". Zaterdag 18 juni Dag Keulen, met zijn wirwar van eenrich tingsstraten en talloze opbrekingen. Na tien da gen ken ik nog niet de weg in dit doolhof. Dag stad, waar Oranje onver wachts van Rusland ver loor en daardoor een voetbalnatie even in rouw dompelde. Ik rijd naar Heerlen, naar winkelcentrum 't Loon. Op uitnodiging van Moni en Bert Pooters, vrienden uit de tijd dat ik in Maastricht woonde, reik ik om twaalf uur in hun lunchroom prij zen uit aan winnaars en winnaressen van een prijs vraag rond het Nederlands elftal. Als supertroostprijs overhandig ik een lieftal lige dame een van mijn vroegere oranje-shirtjes met daarop de verse handte keningen van Gullit en co. Ik arriveer een half uur voor het beginsignaal van Nederland-Ierland in het Parkstadion in Gelsenkir- chen. Een oranje lawine dondert op de arena neer. Dit enthousiasme brengt me in een soort roes. Het is erop of eronder voor Michels en zijn mannen. Oranje speelt weer met één spits (Van Basten) en met een tweede spits komend vanuit het middenveld (Gullit). Het wordt snel dui delijk dat Oranje het niet gemakkelijk heeft. Het zelfde scenario als tegen En geland. Opnieuw veel ge luk. Als Oranje de Ieren on der druk zet, ziet het Ierse elftal er slecht uit. Veel op portunisme en ballen in de tribune. Oranje blijft de baas op het veld maar profi teert niet wn de kleine kansen. Na een helft ben ik toch gerust over de afloop. Het verbaast me dat Michels Erwin Koeman van het veld haalt. Hij moet nu het elftal op drie plaatsen ombouwen. Vanenburg naar links, Gul lit naar rechts, Kieft komt als tweede spits. Oranje krijgt zichtbaar problemen. Michels blijft stoicijns in de dug-out. Pas als Bosman erin komt voor Mühren, wordt de druk op het Ierse doel verhoogd. Nederland gaat achterin een op een spelen en tracht met fysieke kracht een positief resultaat te forceren. Verslaggever Kees Jansma komt naast me zitten op de tribune. Hij kan het niet meer uithouden bij zijn col lega's. Zweet parelt op zijn voorhoofd. Tien minuten voor tijd steek ik nog een si garet op. Dat wil nog wel eens helpen. Jansma stot tert: „Ggggeef mij dat ding". Ik heb met hem te doen en steek meteen de brand in een nieuwe sigaret. Kieft scoort op hetzelfde moment. Jansma stoot een Indianenkreet uit, zijn siga ret ligt op de grond en blijft daar. „We hebben het ge red", jubelt hij. De Ieren die brutaal hun eigen spel hebben gespeeld, met vier mensen achterin op een lijn, typisch Brits, liggen verslagen op de gras mat. Het is een dag van grote luister voor het Neder landse voetbal. Ik zie Michels bevrijdend lachen. Hij klieft de lucht met zijn omhooggestoken vuist. Een triomfaal gebaar van een getergd man. Ge tergd, zoals vrijdagavond laat. Zijn ogen schoten vuur toen ik het terras van het Oranje-hotel in Benrath betrad op weg naar de NOS- tv-studio in een aangren zende kelder. Houd je ge- deisd, ivaarschuwde pers chef Ger Stolk. De sfeer was te snijden en prikkelbaar, de Sphinx van 1974 toas even ontwaakt en niet te genieten. Wij (ook de NOS- equipe) werden, na de uit zending, vriendelijk doch dringend verzocht direct 'op te rotten'. Blijkbaar waren die avond acht spelers bij haptonoom Ted Troost. Ik wacht het feest van de Oranje-fans in Gelsenkir- chen niet af. Zet koers naar Stuttgart. Op de autoradio hoor ik hoe de koude oorlog tussen Duitsland en Neder land losbarst. Niederlande heet nu weer Holland en de DFB (Deutsche Fussbal- bund) is omgedoopt in Danke Franz Beckenbauer. Om acht uur parkeer ik de auto voor mijn huis in Schönberg. Na veertien da gen eindelijk weer thuis. Terwijl de Oranjespelers en hun vrouwen feesten in Benrath, ben ik in Leonberg te gast op de bruiloft van Gunther Schaefer, de verde diger van VfB Stuttgart. De gele kaarten-koning van de Bundesliga (dertien kaarten in het laatste seizoen) sluit het feest af om half vier in de ochtend. Zondag 19 juni Vaderdag. Ik krijg een grappig boekje cadeau met de titel: 'Een vader is ook maar een mens'. Ik lees er hardop uit voor. De telefoon staat de hele ochtend niet stil. Verslaggevers van Duitse media willen weten wat ik denk van de halve fi nale tussen Nederland en Duitsland in Hamburg. En wie ik beter vind: Gullit of Matthaus? Ik laat niets los omdat ik mijn gedachten alleen aan dit dagboek wil prijsgeven. Ik denk dat Oranje gezien zijn lengte een groot voordeel heeft ten opzichte van Duitsland. Wie moet de kopsterke Neder landers afstoppen? Alleen Kohier is kopsterk. De Duit sers hadden in het oefenduel tegen de Zwitsers in de lucht grote problemen. Voor de rest is er niets ver anderd. Duitsland speelt weer een thuiswedstrijd en toch zijn de Duitsers niet gerust op de uitkomst van dit duel. Net als in 1974. Ik rij 's middags naar de stad. Het Waldhotel, twee kilometer van mijn woning, wordt belegerd door Ita liaanse tifosi. De Squadn Azzuri bereidt zich hier voor op de halve finale tegen Rusland. PSV logeerde er vóór de ECl-finale tegen Benfica. En won. Rond 19.00 uur hoor ik dat de Joegoslavische voetbal bond de 24-jarige en 24- voudige Joegoslavische in ternational Katanec heeft vrijgegeven. Hij zal maan dag een drie-jarig contract tekenen bij VfB Stuttgart Katanec is een verdedi gende middenvelder en komt uit Slovenië. Hij speelde tijdens de Olympi sche Spelen in Los Angeles en gaat nu mee naar Seoul Geen probleem, tvant drie andere spelers van mijn ploeg zullen hem vergezel len. GELSENKIRCHEN - Niet aanvoerder Ruud Gullit, maar de sobere middenvel- Van onze speciale verslaggever MUNCHEN - Het Spaanse elftal zal een verjongingskuur ondergaan. Zo wel wat betreft spelers als begelei ders. Direct na de uitschakeling tegen West- Duitsland maakte aanvoerder Camacho (32) het einde bekend van zijn loopbaan als international. Trainer Munoz (66) was hem luttele uren voor geweest. Hij zei voor de wedstrijd geen interesse te hebben in een verlenging van zijn 1 juli aflopende ver bintenis met de Spaanse bond.De Spaanse selectie vloog zaterdagmorgen naar huis. Munoz gaat direct met pensioen. De emi nentie van het Spaanse voetbal trad na de wereldtitelstrijd van 1982 in dienst. Met zijn elftal kwam hij 59 keer in actie. Hij won er 34 en speelde 11 keer gelijk. Munoz was teleurgesteld over het resultaat in West-Duitsland. „Na de winst op Dene marken waanden we ons zeker van een plaats in de halve eindstrijd". De bejaarde coach was niet van mening dat zijn ploeg tegen de Westduitsers ge faald had. „Wij hebben onze uitschakeling te wijten aan de nederlaag tegen Italië. In plaats van aan te vallen, speelden we toen achteruit". Het best gewaarde geheim in de Spaanse ploeg was de blessure van Butra- gueno. De 'gier' van Real Madrid blijkt de GELSENKIRCHEN - Van de vier halve-finalisten starten ltd en de Sovjetunie met een overdaad aan gele kaarten. Beide p1-; gen herbergen zes spelers met een prent. Bij de Westduitsers pen drie spelers rond met een gele kaart. Bij Nederland Bosman en Wouters een gele kaart achter hun naam. De kaartenlijst ziet er als volgt uit: Denemarken: Elkjaer-Larsen, Laudrup, Kristensen en Poulsen; West-Duitsland: Rolff, Herget, Thon; Nederland: Bosman en Wouters; Ierland: Quin en Aldridge; ItaliëVialliFerraraAltobelliMaldiniAncelotti en Ferrivan onze correspondent Spanje: Tomas, Camacho (2), Vazquez, Sanchis en Victor; Sovjetunie: Koesnetzov, Aleinikov, Rats, Michailitsjenko, Tsjidijat# {OMl? r\ j *-»• Protassov. ïrl, °ndanks Rinus tichels is Nederland erin .eslaagd de halve finales ?n het Europese kam- "oensehap te bereiken. De .elauwerde Nederlandse ainer blijft blunderen op eindronde gespeeld te hebben met een tactische vlak, zo oor- stuikte voet. Butragueno straalde ut teelt een deel van de Ita- waar weinig klasse uit, was zelden 4 laanse pers. gend aanwezig in de drie duels, maar t* door zijn aanwezigheid de verdedigers' de tegenpartij aan de middenlijn. ren do j de achterstand tegen West-Duitsl» let ederlanders met eens maakte Munoz een einde aan de lijd® Pgaan zei een te- weg van de spits. Met Camacho en Munoz komt er ook einde aan de internationale carrières Viktor, Gordillo en Gallego. De drie tigplussers moeten ruim baan maken' de jeugd. De positie van Munoz wordt' 01^ J -W1V4V.VUO UllgCliUll- ingang van eind juli overgenomen 4 Pererendp6 Frankrijk ehenen waren, sprak de Luis Suarez, de coach van de Spa*Wog vooTho jeugd. PP6Jc? de Ploegen in het veld (jer Jan Wouters is de baas in het veld bij het Neder- lands elftal. „Jan is het brein in de ploeg", compli menteerde assistent-bonds- coach Nol de Ruiter de Aja- cied na afloop. Die jongen is tactisch zo sterk, ongelooflijk. Met hem hebben we m de rust ook de wissels be sproken. Bij het inbrengen van iQeft en later Bosman heeft jan de boel opnieuw georgani seerd. Ook na het doelpunt kon ie zien dat hij sommige jongens op andere plaatsen zette". Dat Wouters in het voetbal weet waar Abraham de mos terd haalt, is voor De Ruiter geen nieuws. Hij kent Wouters, die zaterdag op het gebruik van doping werd gecontroleerd, nog van de periode dat hij als trai- O ran Wat een triomfantelijk zej opgebrande Ieren moest wo dion van Gelsenkirchen ui' derhalf uur. Het dieptepunt lag in de zes tiende minuut, toen McGrath op de binnenkant van de paal kopte en Vanenburg de bal uit de gapende doelmond moest werken. Pas acht minuten voor tijd verloste invaller Wim Kieft het radeloze en gespan nen elftal met een effectvolle kopbal na een mislukt schot van Ronald Koeman. Scheids rechter Brummelmeier uit Oostenrijk gaf zijn fiat aan de winnende treffer, ofschoon Marco van Basten zeker twee meter buitenspel stond, toen Koeman op het doel probeerde te vuren. „Het was een zware bevalling" verzuchtte bondscoach Rinus Michels na afloop. „Een wed strijd wordt door momenten bepaald. We hebben sterk ge speeld, veel beter dan de Ieren, maar zijn net als tegen Enge land weer eens door de paal ge red. Wij hebben de wedstrijd bepaald, maar door één dek- kingsfout zijn we bijna het schip in gegaan". Aan alle vier EK-doelpunten van Oranje kleven dus smetjes. Twee buitenspelgevallen en een overtreding tegen Enge- Van onze speciale verslaggever HAMBURG - Voor de halve finale in het Euro pees voetbalkampioen schap tussen West-Duits land en Nederland dins dag in Hamburg zijn slechts enkele duizenden kaarten voor het Oranje legioen beschikbaar. Be langstellenden kunnen hiervoor in Amsterdam 020-802802 bellen. Volgens EK-voorlichter Niersbach kon Nederland °ver 15.000 kaarten be schikken. De meeste hier van werden, volgens WVVB-secretaris Jan Huybregts, verdeeld on der officials en sponsors. Michels tegen West- ancl net zo klungelt, hoe- verslaggever zaterdag- pdag tijdens «te wedstrijd Nederland tegen Ierland. j^'^trijd werd in Italië 660 rechtstreeks uitgezon-

de Stem | 1988 | | pagina 10