S> ARESSE Gullit moet 'nee' leren zeggen [ICHELS: 'NIET REKENEN, MAAR WINNEN' Groene golf overspoelt Europa Engeland niet uitgesloten Oranje even blut door feestdag Ier Paul McGrath weer fit een occasion bij \.G dealer voor agen kunt u alle kerheid van u af sn No Risk occa- g gegarandeerd srkocht onder de Jijke BOVAG ga den voor ge- benauto's. Nog de unieke omruil- dagen die elke geeft. Meer zeker- AG/No Risk ga- dus niet voor ge- Cijk maan /olledige, schrifte vlo Risk garantie- aanvullende sk garantie op al- delen van uw oc- ns schriftelijk; gedetailleerd keu- iruilgarantie; VAG garantiebe- r de dichtstbijzijn- idpleeg de Gou- d 020-867351. s iNDEMENT 'LOITATIE MIJ. AB HAREN. uud michels en zoon R UrATH - Ruud Gullit lertoonde zich donderdag lelemaal niet en gisteren laar heel even aan de pers. OPZITTEN EN POOTJES GEVEN IS AFGELOPEN EK VOETBAL tonald boeman veer fit NRATH - Ronald Koe- !an kan normaal gespro- j® meespelenin het laatste Jupporter plant! erdronken BENRATH - Gisteravond pas heeft Rinus Mi chels voor het eerst de beelden van de wedstrijd Ierland - Rusland bekeken. Maar gisterochtend al wist hij wat hem vanmiddag tegen de Ieren te wachten staat. IERLAND DE REVELATIE VAN EURO'88 ZATERDAG 18 JUNI 1988 VOOR WERELDKAMPIOENSCHAP 1 3n linnen in zeker an: DE STFiyr Befcrumvrag 32 Brada - Tal. 076-711134 - Hoga Ham 107 - Dongan- Tal. 0162 >21241 mr. R.A.C.M. van Dijk Ise taal; erapparatuur. tenkanloor genieten de nnen 7 dagen te richten 700, 4600 AS Bergen GOED BBS Het OBAS bed geeft de juiste aan ieder van beide partners; het zorgt voor ontspanning en voor verlichting van pijn- goed kunnen slapen, /eten over OBAS bedden slichting aan Postcode: Woonplaats: S, Antwoordnummer 2110, is niet nodig jor Chris van Nij natten lien toch wel moe, daarom ,m ik tijdelijk wat gas terug luiten de wedstrijden en trai- ,en", verklaarde de vedette AC MÜan en het Neder- idselflaL Ondanks - of misschien wel _jnkzij - zij:n inmiddels buiten proporties gerezen status van erspeler maakt Gullit het jorlopig niet helemaal waar 3 het EK De aanvoerder van e maakt een wat uitge ruste indruk. De last van een ïaar seizoen in Italië lijkt lomenteel zijn tol te eisen. Gullit voelt dat zelf ook wel en probeert zich nu mentaal wat op te laden. Rinus Michels neemt zijn nummer tien momenteel in be scherming. „Het opzitten en pootjes geven moet afgelopen zijn. Gullit moet eens met rust gelaten worden. In het veld zit ten ze hem al op zijn nek, maar daarbuiten is het precies het zelfde. Hij moet 'nee' leren zeg gen. Wat dat betreft kan hij van mij een hoop leren". Johan Cruijff opperde vorige week, na het verlies van de Sovjets, dat Gullit onder een te zware druk moet spelen. De speler zelf wimpelde die sug gestie echter af. „Van psychi sche druk heb ik geen last. Als mensen hoge verwachtingen van me hebben, doet me dat niks. Nooit eigenlijk, het gaat meer om de toestanden buiten het voetbal waaraan ik bloot sta". Michels weersprak, dat Gul lit een te zware opdracht mee krijgt als hij het veld in gaat. „Geen sprake van. Maar op dit niveau, tegen deze tegenstan ders, moet je als tweede spits veel werken. Als je opponent gaat drukken, moet je mee naar achteren. Ruud moet dan ook van voren helemaal mee naar achteren. Daardoor ver liest hij veel van zijn extra's waarmee hij onder andere om standigheden kan opvallen. Op zichzelf is het boeiend te zien hoe hij zulke situaties dan weer oplost, maar zijn rendement daalt daardoor". Michels zei het niet met zo veel woorden, maar het heeft er de schijn van dat hij Gullit vandaag het liefst achter twee spitsen laat spelen. Dus op de manier zoals Oranje eindigde tegen de Engelsen; met Kieft en Van Basten voorin. Maar Gul lit zelf heeft tot vlak voor het EK benadrukt, dat hij aan de samenstelling van het team niets wilde wijzigen. Zijn ver schuiving naar het middenveld kost namelijk Vanenburg zijn plaats en dat wil Gullit voorko men. Aan de andere kant heeft Gullit laten zien, bij voorbeeld tijdens een magistrale tweede helft enige tijd geleden met AC Milan uit tegen Napoli, maar ook in de oefenwedstrijd an derhalve week geleden tegen De Treffers, dat hij met een vrije rol op het middenveld het gevaarlijkst is. Als Michels besluit hem die rol weer op te dragen, lost hij ook een ander probleem op. Wim Kieft is namelijk de eer ste reserve, die openlijk zijn ongenoegen uit over zijn plaats bij de reserves. „Als ik dit van tevoren had geweten, was ik nooit meegegaan. Ik ben geen voetballer voor op de bank, ik moet spelen", gromde de top scorer van Nederland, die tegen Engeland een beste indruk maakte. ol ontzag voor Ieren Van onze speciale verslaggever BENRATH - In het spelershotel van het Nederlands elftal moest gisterochtend even geïmproviseerd worden. De kasbeheerder van de KNVB was bijna blut, wilde cheques gaan in wisselen en ontdekte toen dat er in Duitsland een nationale feestdag ge vierd werd. Het bleek een gelukkige omstandigheid dat Oranje zijn tenten niet ver van Nederland heeft opgesla gen. Elftalbegeleider Ca- I rel Ackemann werd met een stapel cheques naar Nederland gestuurd om daar de nodige 'pegels' in I te slaan. Zijn missie gde, waardoor de in ternationals hun zakgeld niet hoefden te missen. |in onze speciale verslaggevers W van Oranje in groep 2, Naag in Gelsenkirchen Ierland. licht geblesseerde libero mde gistermorgen drie wrtier op een aangepast «ma. Koeman had geen pijn aan het gekneusde mid- /ivoets beentje. Ook bij naardere belasting had hij problemen. Volgens team- Kessel is de prognose voor «mans herstel goed. ^ANKfort (AFP) - Een -lange Ierse voetbalsup- „,r is in Frankfort van a brug gevallen en ver ben in de Main. l^'de plaatselijke politie «i bekend gemaakt. ta„ens getuigeverkla- r AVan een groep Ieren be- tan man "I het gezel- dertig andere sup- eds fj ongeluk gebeurde i j: 'n de nacht van maandag lit.7 - *-)e *ans hadden de s'a met verwittigd. Het li- 1 tda„Van he supporter is don- "agavond gevonden. „Draven, rennen en vechten", sprak de bondscoach. „Dat houden ze vol tot ze er bij neervallen. En dan hebben ze er ook nog een paar goede voetballers bij lopen". stelling maak ik verder niet bekend, het is mijn gewoonte om dat pas op de dag van de wedstrijd te doen. Dat ik die zestien namen handhaaf is lo gisch. Die jongens hebben het in Düsseldorf goed gedaan". Op de rol van Gullit in de wedstrijd van vandaag wilde Michels niet ingaan. Hij houdt de mogelijkheid open om hem ofwel in de spits, dan wel ach ter twee aanvallers te plaatsen. „Daar laat ik me niet over uit. Ik zelf vind dat hij achter de spitsen met vrijheid van han delen het beste tot zijn recht komt. Maar zoiets is ook van de wedstrijd afhankelijk". Michels haalde gisteren wat druk van de ketel. Hij gaf zijn spelers een middag vrij en werkte 's ochtends een gewone training af. „Ik had graag wat nieuwe patronen uit willen proberen. Maar ik zag dat er vanachter een hek opnamen van ons gemaakt werden. Dat heb ik dus maar achterwege gelaten, want niemand hoeft wijzer gemaakt te worden dan hij al is. Die patronen demon streer ik nu maar op een bord hier in het hotel". De internationals hebben in de afgelopen dagen niet de ge legenheid genomen om het sta dion van Schalke '04 te verken nen. In Keulen hadden de kee pers Hiele en Van Breukelen dat nog wel gedaan. „Ze deden „Dat wordt dus oppassen ge blazen voor ons. Ierland heeft een ploeg, die voor iedere te genstander moeilijk te bespe len is. Ze komen als een golf over je heen en probeer dan maar eens staande te blijven. Zo'n spelletje houden ze in een kort toernooi als het EK ge makkelijk vol". Michels is vol ontzag voor zijn tegenstander. Voor hem is het optreden van de Ieren geen verrassing. Vooral de mentale instelling van de ploeg van Jack Charlton, imponeert Mi chels. „Ze trekken zich toch ge woon nergens wat van aan. Ze vechten als de besten. Het woord voorzichtigheid staat niet in het boek van Charlton. Ze gaan alleen maar achteruit als de tegenstander hen daar toe dwingt". Het Nederlands elftal start in Gelsenkirchen met dezelfde selectie als waaruit het team gekozen werd, dat tegen de En gelsen triomfeerde. Dat bete kent dat Van 't Schip, Koever mans, Troost en Winter zeker niet zullen spelen. „Mijn op- Rinus Michels: veel ontzag voor de Ieren. dat wel, maar het bracht niet het juiste rendement", grijnsde Michels gisteren. „Je weet hoe dat gaat, dan laten ze dat in het vervolg achterwege. Zo werkt dat. Het is het grote zoeken naar zekerheid. Iedere voetbal ler en iedere trainer doet dat. Er zijn er weinig die dat niet hebben. Als een wedstrijd geen goed resultaat heeft gehad, verscheur je j e hele manier van voorbereiden en begin je op een andere wijze". In de aanloop naar het tref fen met de Ieren hoeft Michels geen moeite moeten doen om het belang van die wedstrijd te benadrukken. „Van onder schatting is geen sprake. Ieder een weet dat het een finale is en een finale is een absoluut iets. Daarachter zit niks meer of al les. Het zou mijn laatste wed strijd bij het Nederlands elftal kunnen zijn, maar daar sta ik liever niet bij stil. Voor een wedstrijd als tegen de Engelsen heb je er altijd wel een paar, die met calculators voor de dag komen en gaan rekenen welke resultaten gunstig zijn. Dat - foto anp geldt nu dus niet. Er moet voor de winst gespeeld worden". De giraffe (de bijnaam van Jack Charlton) tegen de gene raal, dat kan leuk worden in Gelsenkirchen, werd er giste ren geopperd door een vrolijke verslaggever. „Een mooie com binatie", reageerde Michels droog, „hij heeft één voordeel; hij doet langer over zijn bor reltje dan ik". De waarschijnlijke opstelling van het Nederlands elftal: Van Breu kelen; Van Aerle, Rijkaard en Van Tiggelen; Wouters, Ronald Koe man, Mühren en Erwin Koeman; Vanenburg, Van Basten en Gullit MARL - Vandaag gaan alle winkels dicht in Ier land. Dublins O'Connell- street zal uitgestorven zijn en voor het eerst in de ge schiedenis wordt de Gaelic football-competitie, de be langrijkste in het land, af gelast. Het is Ierland-Nederland en de Vrijstaat is volledig in de ban van het voetbal, na Gea- 11c, hurling en paardracen de vierde sport. Maar heel Europa is onder de indruk van de groene golf die Euro'88 overspoelt. „Toen we uit Ierland ver trokken", zegt de Ierse aan voerder Frank Stapleton, „stonden er duizenden men sen op het vliegveld. En ze riepen allemaal maar één ding: We hoeven de Cup niet, als jullie Engeland maar ver slaan. Dat gebeurde. Zondag 12 juni 1988 zal voortleven in de geschiedenis van het Ierse volk. Wij, de spelers, willen echter meer. Voor de mensen echter is Engeland de maat staf. Plus de diepgewortelde haat van alle Ieren tegen de Engelsen die het land eeu wenlang overheerst hebben. Het is tekenend dat iedere Ier nog de doelpuntenmakers weet van de voorlaatste oeverwinning op Engeland. En dat was in 1949". DOOR TED VAN LEEUWEN Alle EK-deelnemers zijn zo ongeveer van de buitenwe reld afgesloten, maar Frank Stapleton praat tot bijna middernacht door. In het luxe onderkomen Loemühle in Marl bij Gelsenkirchen is het tot zonsopgang een drukte van belang want in hetzelfde hotel als de ploeg, logeert ook de Ierse pers en een deel van het supporters-legioen. Het gaat, net als bij de De nen in 1984, er bij de Ieren erg ontspannen aan toe. „We heb ben een teamarts van zeven tig jaar", zegt Stapleton, „die vroeger weieens geopereerd schijnt te hebben. Hij doet het gratis mits hij aan de bar vrijgehouden wordt". De ongedwongen sfeer staat haaks op de stress bij andere ploegen. Dat is vol gens Frank Stapleton, die het overigens voor onwaarschijn lijk houdt ooit bij Ajax terug te keren, ook het geheim ach ter het onverwachte Ierse succes. Stapleton is bijna re cord-international maar moet in een krant opzoeken op hoeveel (66, red) interlands hij precies staat. Volgens Frankie-Boy is alles te dan ken aan Jack Charlton, de lu dieke bondscoach die vissen leuker vindt dan voetbal. Stapleton: „In de twee jaar dat Jack Charlton bonds coach is, hebben we maar drie interlands verloren, waaron der de eerste, toen hij een dag in dienst was. Van de laatste 12 hebben we er negen ge wonnen en drie gelijkge speeld. Dat wij vooraf kans loos geacht werden, was dus onzin. Keeper Paddy Bonner werd woensdag voor het eerst in 803 minuten gepasseerd". „Jack Charlton geeft ons zelfvertrouwen. Hoe? Ja, door alles zo relaxed mogelijk te benaderen. Jack haalt alle druk weg. De man voelt de spanning niet, hij staat er los van. Jack benadert voetbal afstandelijk. Hij hoeft er niet van te leven. Je zit in de kleedkamer en bent gespan nen. Tot Jack langskomt. Hij kijkt je aan en de bent weer ontspannen". De bondscoach zelve zit glimmend achter een enorme bak ijs. En is bijna niet te verstaan als hij de successen verklaart: „We spelen een zo genaamd simpele tactiek: we jagen altijd op de bal en ver anderen ons systeem nooit. Ik heb eerlijke en dappere spe lers, daar kom je een heel eind mee. Al die continentale bullshit over tactiek en schui vende libero's. Hoe langer ik meeloop des te meer ik er van Frank Stapleton en Roy Houghton van Ierland in de tuin van het hotel in gesprek met de pers. fotoanp overtuigd ben geraakt dat je het simpel moet houden". „We hebben niet zoveel klasse als de andere ploegen", zegt Stapleton, „maar dat gat vullen we door hard te wer ken. Ierland is niet als Wim bledon dat alleen maar het spel van de tegenstander be derft en zelf niets creeërt. Wij ontregelen én creeëren. We zijn een vriendenploeg, spe lers hebben alles voor elkaar over". Stapleton en Charlton wor den het er vervolgens over- eens dat Ierland-Nederland de moeilijkste wedstrijd voor beide ploegen wordt. Ze reke nen - off the record - met een kleine overwinning voor Ne derland en hopen dan dat de Engelsen van de Russen win nen, zodat Ierland ook in de halve finale komt. „De En gelse pers heeft Robson na de uitschakeling onthoofd", zegt Stapleton. „De spelers gaan hem een overwinning op de Russen geven". Journalist Charlie Stuart heeft het laatste woord: „Dat mag ook wel. Honderden ja ren hebben is Ierland door de Engelsen geplunderd. Dan zouden ze eindelijk eens wat teruggeven. Maar wat er ook gebeurd, voor de Ieren kan het EK al niet meer kapot". Vrijdag 17 juni Duitsland heeft een vrije dag. Het viert vandaag de nationale Gedenkdag van de Bondsrepubliek. Italiaanse en Deense voetbalfans zijn naar Köln gekomen en al bij zonsopgang luidruchtig op straat. In de ochtenduren ontmoet ik op de Sporthochschule in Köln, dat zijn 40-jarig bestaan viert met een re ünie, Laszlo Zalai. Hij was ooit trainer van PEC Zwolle en is nu actief in Marokko. Hennie Groot Kormelink, docent van het CIOS in Sittard, schiet me ook aan. Vraagt of ik na de finale mijn indrukken van dit EK-toernooi wil op schrijven voor het vakblad van voetbaltrainers in Ne derland. Ik praat met Gero Bisanz, hoofd opleidingen voetbal leraar aan de Sporthoch schule, en bevestig hem dat ik de cursus niet kan afma ken omdat ik het te druk heb met VfB Stuttgart. Hij begrijpt mijn situatie. Ik zelf heb ook onderschat hoe zwaar het is twee heren te dienen. Duitse trainers, die in de afgelopen 40 jaar hun di ploma in Köln hebben be haald, discussieren over de spelwijze van Duitsland op dit toernooi. Otto Rehagel, trainer van kampioen Wer- der Bremen, dit jaar ge doopt tot Meistermacher 1, en Paul Breitner, oud-voet baller, leveren hieraan een komische bijdrage door in twee elkaar concurrerende sportbladen verschillende meningen te berde te bren gen. Rehagel vindt dat Vol ler moet spelen, Breitner schreeuwt om Mill omdat hij vindt dat de periode Voller voorbij is. Wie het gelijk aan zijn zijde heeft, moge duidelijk zijn na Duitsland-Spanje. Andere insiders magen zich of hoe het mogelijk is dat Franz Beckenbauer, toch een sierlijke voetballer vroeger, een elftal bij elk aar heeft gezocht dat alleen uitmunt in hard werken en nog eens hard werken. Der Mannschaft, vinden velen, mist creativiteit. In balbezit blijken de Duitse spelers angst te hebben om zich vrij te lopen en de bal te vragen. Solo-acties verzan den of er worden alleen maar lange ballen van ach teruit gegeven op diep gaande spitsen. Iedereen ts ook opvallend unaniem over de sportivi teit van dit toernooi. Men wijt het aan de huidige ge neratie, die anders is opge voed, meer gestudeerd heeft en beter heeft geleerd met geld om te gaan. En dat geld al heel jong in zijn be zit had. Cabaretier Freek de Jonge zegt het zo: „Vroeger was de overstap van fiets naar brommer voor een aankomende voetballer een hele gebeurtenis, nu komen ze in een Mercedes naar de eerste training". Buiten de Sporthochschule klampt Herr Baggeler me aan en nodigt me uit zijn hotelcomplex in Köln-Lo- venich te bekijken. Ik zoek een onderkomen voor VfB Stuttgart als we in het Ruhrgebied spelen. Rinus Michels heeft voor Bayer Leverkusen zijn oog laten vallen op Gut Höhne, het eerste kamp van Oranje in Duitsland. Ik voor Stutt gart, maar wij hoeven maar zes keer in de omgeving van Köln te spelen. Michels maakt dus meer kans dan ik. Voor de tweede keer ga ik naar het Müngersdorf-sta- dion in Köln. Ik wil weer genieten van het Italiaanse voetbal. Mijn wens komt uit. De Italianen zijn allen individueel sterk en vooral hun achterhoede is voor mij nog sterker. Goed in de mandekking als het echt nodig is, zo niet goed voet ballend in de zone. Al hun acties zijn geba seerd op basis van techniek. Op het middenveld nemen ze eikaars taken heel ge makkelijk over. Deze ploeg heeft absoluut geen sternei gingen en het heeft altijd een aanvaller voorin. De tweede aanvaller helpt bij balverlies altijd mee in het middenveld. Kijk ik naar de leeftijd van deze jonge ploeg, dan bete kent dat dat ze haar top nog niet heeft bereikt. Dat brengt hoop in het voetbal gekke Italië voor het WK in 1990, dat het zelf organi seert. Spanje, hoor ik op de auto radio, is geen probleem voor Duitsland. Ik voor spelde dat reeds. Het bewijs dat de Duitsers echte toer- nooivoetballers zijn, wordt vanavond opnieuw betve zen. En zoals de ploeg groeit, groeit Voller mee. Beckenbauer had dus een goede neus om hem niet te laten vallen, hetgeen Breit ner eiste. Duitsland ver huist nu naar Hamburg. Het had liever in Stuttgart gespeeld, omdat twee inter nationals van VfB Stutt gart in het Duitse team spe len, en omdat de Schwaben een meer zuidelijk tempe rament hebben, zoals ik zelf al vele malen ervaren heb. Van onze speciale verslaggever MARL - Paul McGrath is weer fit. De belangrijke Ierse allrounder in het team van Jack Charlton ontbrak tegen de Russen vanwege een knieblessure. Mogelijk wordt de Manchester United-speler de bewaking van Gullit toevertrouwd. Kevin Sheedy van Everton zal er dan uitmoeten. „Maar ik moet er nog even over nadenken", aldus bond- coach Charlton. De basis van zijn ploeg wordt gevormd door drie spelers van de Schotse kampioen en bekerwinnaar Celtic en drie van de Engelse titelhouder Liverpool. Vermoedelijke opstelling: Bonner (Celtic); Morris (Celtic), McCarthy (Celtic), Moran (Manchester Uni ted), Hughton (Tottenham Hot spur); Houghton (Liverpool), McGrath (Manchester United), Whelan (Liverpool); Stapleton (Derby County), Aldridge (Liver pool) en Galvin Sheffield Wednes day). DÜSSELDORF (SID) - De FIFA, de wereldvoetbalbond, is niet van plan het Engelse nationale elftal uit te sluiten voor de kwalificatiewedstrijden van de wereldtitelstrijd in 1990, die in Italië gehouden wordt. Dat verklaarde FIF A-perschef Guido Tognoni gisteren. Engeland is ingedeeld bij Zweden, Polen en Albanië. De Engelsen hebben overigens hun oefenprogramma voor de reeks plaatsingswedstrijden reeds aangepast. De voor 14 septem ber vastgestelde uitwedstrijd tegen Italië is, om slecht gedrag van 'hooligans' te voorkomen, van het programma geschrapt. In plaats van die wedstrijd, die bedoeld was om reclame voor het Engelse voetbal te maken in het land van de wereldtitelstrijd, willen de Engelsen muis tegen Denemarken spelen. Op 19 oktober treedt de ploeg van trainer Robson voor zijn eerste kwalificatie duel aan. Zweden is dan in het Wembley-stadion in Londen de te genstander. V

de Stem | 1988 | | pagina 9