DESTEM VICARIS-GENERAAL A. THEEUWES LEGT NA 23 JAAR FUNCTIE NEER DESTE HET rw ZATERDAG \f\ 18 JUN11988 et bisdom Breda raakt in korte tijd drie topfunctionarissen kwijt. Na 20 jaar maakt perso neelschef N. Nooren in september de definitieve over stap naar de parttime-functie van deken van het deke naat Noordrand. Na 22 jaar secretarisschap van het bisdom verruilt dr. F. Leygraaf op 1 augustus de Bre dase Veemarktstraat voor de basiliek van Hulst. En na 23 jaar rechterhand geweest te zijn van de bisschop pen G. de Vet en H. Ernst legt vicaris-generaal A. Theeuwes morgen zijn functie neer, de dag dat hij precies 45 jaar priester is. Een gesprek met deze dio cesane topfunctionaris, die tijdens zijn ambtsperiode zijn kerk volledig van gedaante heeft zien veranderen. Collegiaal BBK Terugslag Verwijdering Signalen Werving Voor later Vasthouden week voor de zoveelst diefinanciering. Aanlei< nister Deetman om ri nog een aanvullende deze aanvullende finar wijzen. De opwinding ber vorig jaar brak voc heibel rond de studiefi zich toen in het park krakkemikkige, met foi Wet Studiefinanciering tot het aftreden van de sitie daar wel uitdruk( Groningse vestiging v^ trale Dienst Studiefinal der curatele gesteld. diende orde op zaken ken, op 1 juli, loopt hel ningen moet het dan w] Aangesloten H Door Jan Bouwmans De sluiting van het groot seminarie in Hoeven en de verkoop van het gebouw. Die beslissing zegt mgr. A. Theeuwes nog als de dag van gisteren bij te staan. De veronderstelling dat het voor hem niet alleen maar de sluiting van een ge bouw zal zijn geweest, wordt met zachte stem bevestigd. Net als vele andere priesters had hij er zijn wortels liggen. Maar een groot seminarie was ook zoiets als een diocesane kraamkamer: zicht baarheid van een vitale toekomst. Slui ting ervan zal gevoeld hebben als een stukje dood. Beslissingen nemen, aangename of on aangename, als vicaris-generaal van het bisdom Breda is het 23 jaar lang zijn dagtaak geweest. In 1968 - hij was toen ruim driejaar vicaris - zei hij er bij gele genheid van zijn 25-jarig priesterjubi leum dit van: „Een vicaris moet leven met de situatie dat hij wel altijd ontevre denen om zich heen zal vinden en voor bestemd is om het nooit goed te doen. Wie dit jarenlang op zich neemt, moet niet terugdeinzen voor verantwoordelijk heid en hij moet deze verantwoordelijk heid manmoedig en vastberaden door zetten." Twintig jaar later voegt hij eraan toe: „Ik heb het gelukkig nooit alleen hoeven doen. Het is altijd een collegiaal bestuur geweest, met de bisschop, met de deken- kapittelvergadering. Al kon je wel eens wakker üggen van iets. Er is veel ge beurd. Groot seminarie gesloten, klein seminarie gesloten en verkocht, kerken gesloten en dat is een heel moeilijke zaak. Maar ik ben gelukkig geweest in deze functie. Besturen en management liggen me wel. Ik heb wel eens meelij met pastoors die ondanks hard werken en sjouwen hun parochie achteruit zien gaan, zonder dat ze er iets tegen kunnen doen. Wij beleven dat toch meer op af stand". Hij werd geboren in Rijen als zoon van een leerfabrikant. In 1943 werd hij priester gewijd. Hij heeft als kapelaan gewerkt in Wernhout en Breda en als be- drijfsaalmoezenier en godsdienstleraar in Oosterhout. Op 1 januari 1965 be noemde bisschop G. de Vet hem tot zijn vicaris-generaal, samen met H. Ernst. Die benoemde hem ook tot zijn rechter hand na De Vet in 1967 te zijn opge volgd. Hij kreeg de pastorale organisatie (bouwen en sluiten van kerken, stichten en opheffen van parochies), onderwijs, liturgie, de religieuzen en financiën te behartigen. Met ingang van 19 juni, de dag waarop hij 45 jaar priester is, heeft mgr. Theeu- Een beeld uit de lange loopbaan van vicaris-generaal Theeuwes. In 1971 ontving hij uit handen van de toenmalige Bredase burgemeester W. Merkx een koninklijke onderscheiding. - foto de stem/johan van guhp Vicaris-generaal A.- Theeuwes: „Rome heeft ervoor gekozen om de ontwikkelingen zoveel mogelijk terug te draalen. Dat Is vooral tot uiting gekomen In bisschopsbenoemingen. Over die bisschopsbenoemingen heb Ik me erg kwaad gemaakt". 'Breda is prettig bisdom' wes bisschop Ernst ontslag gevraagd en gekregen. In december wordt hij 70 jaar. Zijn vertrek, zegt hij, heeft niets met zijn gezondheid te maken, hoewel hij nog maar net terug is uit het ziekenhuis. Gaan de jaren dan drukken „Fysiek niet. Maar als je 70 wordt, onderneem je niets nieuws meer. Je houdt de zaak lo pend, maar je komt niet meer tot nieuwe initiatieven. Het besturen op zichzelf is me niet zwaarder geworden. Ik zou bijna zeggen: integendeel. We hebben een heel prettig bisdom met goede verhoudingen, een goede relatie met de bisschop. Het werk was plezierig. Waar ik meer moeite mee kreeg, waren mijn landelijke taken in de Bisschoppelijke Beleidsadvies Kommissie (BBK). Want het haalde toch weinig uit, de adviezen van de BBK." Vicaris-generaal Theeuwes heeft van nabij de kerk van gedaante zien verande ren. Als hij nu de balans opmaakt, hoe ziet zijn winst- en verliesrekening er dan uit Hij stamt uit het Rijke Roomsche Leven. Toen hij als diocesaan topambte naar aantrad, was het Tweede Vati caanse Concilie in volle gang. „Het was de tijd van enthousiasme en opbloei. De tijd van Johannes XXIII. We zouden het eens gaan maken. Nederland begon met het Pastorale Concilie in Noordwijker- hout. We zouden Vaticanum II in ons land gaan toepassen." „Toen is in de jaren zeventig de terug slag gekomen. Toen begon ook de pola risatie. Met alle nadelige gevolgen van dien. Rome heeft ervoor gekozen om de ontwikkelingen zoveel mogelijk terug te draaien. Om het concilie te minimalise ren. Dat is vooral tot uiting gekomen in bisschopsbenoemingen. Over die bis schopsbenoemingen heb ik me erg kwaad gemaakt. Dat geen inspraak meer geduld werd van bisdommen en voor drachten van kapittels werden gene geerd. Dat begon met Simonis in Rotter dam en dat is doorgegaan tot nu toe. Daardoor lijd je aan de kerk. Dat is een stuk verliesrekening." Mgr. Theeuwes ziet in de kerk van vandaag twee grote bewegingen. Dat is enerzijds de positieve beweging van de gezamenlijke verantwoordelijkheid. Ac tieve betrokkenheid in de parochies. „Aan de andere kant zien we de grote te ruggang van het aantal betrokkenen, de teruggang van het kerkbezoek, de jonge ren die niet meer voor de kerk trouwen en hun kinderen niet meer laten dopen. Wij hebben geen kans gezien om die be weging te keren. Dat verwijt ik me niet. Het is overmacht geweest. Als ik verwij ten zou maken, dan aan het kerkinsti- tuut." Het restauratiegedrag van Rome heeft mensen van de kerk verwijderd. De kerk is een kleine groep geworden, zij het een bewuste groep. „De kerk in West- Europa zal met kleine aantallen moeten leren leven. De terugval is veel groter dan we op dit ogenblik beseffen. Velen die als katholiek geregistreerd staan, zijn in naam katholiek. Die nemen niet zelf het initiatief om zich uit te laten schrij ven. Maar dat gebeurt uiteindelijk ge ruisloos toch. Dat zal gemerkt worden als jonge mensen hun kinderen niet meer laten dopen. Dat zie ik in toenemende mate gebeuren. Ik constateer ook dat van de kleine groep overtuigde en be wuste gelovigen steeds meer uitstraling uitgaat naar de hele samenleving, dat het christendom toch betekenis kan hebben voor het welzijn van mensen." De kerk, meent Theeuwes, heeft in onze dagen de jongeren verloren. Hun terugkeer ziet hij niet in het verschiet lig gen. Het proces van teruggang is ook nog niet uitgekristalliseerd. Maakt dat besturen niet moeilijk „Je hebt je hele leven geïnvesteerd in de kerk. Hoe hard je ook sjouwt, het gaat achteruit. Dat er vaar je als pijnlijk. Het is veel leuker nieuwe kerken te bouwen en parochies te openen dan sluiten en opdoeken. In de steden van ons bisdom is, denk ik, nog een overvloed aan kerkgebouwen. Aan capaciteit: te grote gebouwen bij een te ruglopend aantal bezoekers. Er wordt wel gevraagd of op het bisdom een draai boek ligt welke kerken nog gesloten wor den. Maar dat is er niet. Sluiting hangt van zoveel omstandigheden af. Niet al leen van het aantal katholieken." In de afgelopen twintig jaar zijn er per saldo meer kerken bijgekomen dan er zijn afgebroken. Het bisdom telt nu 173 kerken en dat waren er twintig jaar gele den 171. Hoe groot de huidige overcapa citeit is, kan de heer Theeuwes moeilijk schatten. „We hebben in elk geval zoveel stoelen dat ze in het weekend nog niet een maal bezet zijn. Maar in elk dorp zal zeker een kerk blijven. Wel is in vele ker ken het aantal zitplaatsen al drastisch te ruggebracht. Maar met sluiten van ker ken wachten we op signalen uit een pa rochie; dat men zelf ziet dat een kerk niet meer in stand te houden is. Er zullen zeker nog kerken gesloten worden, zegt Theeuwes. „We zitten met te veel grote gebouwen. Ik hoop wel dat er kleine gebouwen voor terugkomen. Neem De Goede Herder in Breda- Noord. Die is enkele jaren terug geslo ten. Het gebouw was te duur geworden. Maar de gemeenschap is zo actief dat ze nu met hulp van het bisdom weer een klein kerkje gaan realiseren. Ik hoop dat ons kerkenbestand op deze wijze kan worden aangepast. Ik denk niet in de richting van grote mammoetparochies. Ik zie liever kleine gemeenschappen die regionaal samenwerken." Van pastorale organisatie is de stap naar pastorale bezetting niet groot. Het priestertekort. De aanwas zal in de toe komst beperkt blijven. De celibaatsver plichting is volgens vicaris Theeuwes een rem om priester te worden. De opleiding zowel in Hoeven als in Tilburg zijn in zijn ogen beide nodig. Het bisdom Breda gaat meer investeren in werving van priesterkandidaten. Er zal iemand speciaal voor worden aange steld. Zorgen heeft het bisdom ook over het convict in Tilburg. „We vragen ons af of het wel goed is dat het buiten ons bisdom ligt. Dat lijkt ons een nadeel. Aan verplaatsing wordt nog niet ge dacht. Maar de vraag wordt al wel eens gesteld. Voor mij is het overigens niet duidelijk of het convict meer succes zou J enga. Kraak. Bats. j Dat zijn krachtige, explosieve voetbalna men die nog lang in het geheu gen gegrift zullen staan. Ik kijk naar alle onderdelen van het voetbalfestival Euro 88 en treed daarbij af en toe uit mijn dak. Wat is daarvan, om met Rinus Michels te spreken (Jimmy Hill van de BBC noemt hem Rai- nus) het rendement? Het is leuk voor later, om in 2004 aan een thans nog ongeboren generatie te kunnen vertellen hoe het vroeger ging. De feiten vergeet ik snel; niet alleen was ik alreeds vergeten dat Platini vier jaar geleden een voorname strafschop miste, ik weet zelfs de naam van de Deense keeper niet meer die er dit jaar een uit zijn doel wist te houden. Maar dat is niet erg. In 2004 gaat het nog slechts om sterke verhalen van epische schoonheid, die alleen door een gulle mate van geheugenverlies aan kwaliteit kunnen winnen. Met andere woorden: in 2004 geldt als waardevolle bijdrage aan de conversatie dat in '88 ene Bastos vijf doelpunten in een wedstrijd tegen Engeland scoorde, driemaal tegen de lat schoot en tweemaal tegen de binnenkant van de paal. Johan Bastos was dat. Een droomspe- ler die toverballen van zijn schoen het waaien. Je bedoelt van Basten, zegt u nu, maar ik heb het over 2004. Voor mijn kleurrijke uiteen zettingen in het komende mil lennium zal ik veel verschul digd zijn aan Rinus Michels, wiens plechtige, in stadhuistaal uitgesproken analyses niet meer uit de evolutie van het moderne voetbal zijn weg te denken. Van het straatvoetbal van honderd jaar geleden is het spel gestadig uitgebouwd tot een fenomeen van strategie en wetenschap. Na de tweede wereldoorlog zagen we de triomfen van het stopperspilsysteem, waardoor slingerback- en grendelformu les uit de tijd geraakten. Ver volgens hebben we ons van be- tonvoetbal naar totaalvoetbal ontwikkeld, dat ons in '74 en '78 vice-kampioenen del mondo maakte. Toen was, naar het woord van Rinus, voetbal nog oorlog. In Euro '88 zien we een flexibel concept met glas nost- en perestroika elementen. We spelen nu meer met de grijze massa dan met de bal. Waarschijnlijk hebben wij dat te danken aan betere voe ding. We maken de bal, indien gewenst, neutraal. Het gevecht moet worden gevoerd in de zes tien, waar we door de Russen aardig buiten gehouden werden terwijl zij bovendien meer vat hadden op de uitvallende bal len. Ach ja, het gaat om het rendement en dat is niet alleen een kwestie van rennen. Maar belangrijker nog voor de verteller in 2004 is de he roïek van de dan goede oude tijd. Het soulvoetbal der Ieren. De watersnoodwedstrijd van '52 in het Parijse Prinsenpark tegen de Fransen. We wonnen. Frans de Munck, de Zwarte Panter trapt uit, Brandes zet er zijn hoofd onder en Theo Tim mermans zegt pang! Hoppa! Gol gol gol gol gol! In '74, in de finale tegen Duitsland in het wereldkampioenschap leggen ze Knuiff neer. Strafschop! In Heidelberg wierp toen een Duitser in staat van uitslaande woede een bierpul door zijn tv- scherm. Gevolg: brand. Maar de brandweer zat ook in trance aan de buis, dus die verscheen niet. Het huis van die uit de bol getreden supporter brandde tot de grond af. En niet verzekerd. De hele straat brandde af, maar de bewoners gingen om de hoek voor de etalage van een meubelzaak staan om de wed strijd tot het bittere einde te volgen. Zo spannend was I Toen was voetbal fenomena theater. In '88 viel de nac| over Engeland, de moeder v het magische spel met de 1 werd Ierland een wereldn en beefde de Sowjet Unie. was maar voor even. We b ven historische dagen en dail leuk voor later. D FOTO MAflCEL BEKKUl iiuffttidotf) nsbnaxtu hebben als het in Breda zou zijn. Het! Centrum voor Pastorale Bedieningen iif Tilburg is goed gelukt als centrum watil kandidaten bijeen komen en een intro-I ductie in het bisdom krijgen. Maar i' convict, woongelegenheid voor priesteil kandidaten, is het niet gelukt. Waar aan ligt, is ons niet duidelijk. Elders lui het wel. Het zal ons ook moeten lukkeil Want een convict is toch noodzakelijk als broedplaats waar mensen samen»! nen en elkaar sterken in hun ide: Want anders is de kans groot dat 1 priesterideaal verloren gaat." De verdeeldheid in de kerk. In het bu| dom Breda is de polarisatie volgens via ris-generaal Theeuwes zeer beperkt bleven. Hij vindt dat vooral een verdiei ste van bisschop Ernst. Die heeft kat gezien om iedereen in zijn recht te latrj en te waarderen. En die zal zelf nooit p lariseren. Landelijk ligt de zaak ietsje a ders. De Acht-Mei-Beweging is wel waar in gesprek met de bischoppen g komen, maar ingelichte kringen hebbt het sterke vermoeden dat het derde g sprek op 16 juni tevens het laatste t zijn. Vicaris-generaal Theeuwes: „Ik zeg: bij in gesprek. In Acht-Mei zitten zovel goedwillende en goede katholieken. vind wel dat de organisatie onduidleil is. Wie draagt verantwoordelijkheid.! vind het ook niet verstandig dat i Utrecht weer een niet goedgekeuij eucharistisch gebed is gebruikt. Acht-Mei moet naar goede verhoudil gen toe werken. Deze beweging moet af bischoppen erkennen als leiders. En a| bisschoppen moeten het goede erkenra dat in Acht-Mei zit. Ik hoop dat beiï partijen zo verstandig zijn dat ze elkal vast blijven houden." Helemaal op rust gaan ziet de ...j Theeuwes zichzelf niet doen. Hij blijl rector van de zusters van de Meerlf Verhofstraat in Breda. Dat is hij al evJ lang als vicaris-generaal. Het is voor ha altijd een geestelijk tegenwicht geweej Priester is hij immers geworden om m sen nabij te zijn. Door Ad Burger Wie voor het eerst de burelen va., Centrale Dienst Studiefinanciering Groningen betreedt, valt de weihaas' rene rust op die er heerst. Het handj medewerkers dat telefonische vrf over studiefinanciering moet beantw den, hoeft slechts een enkele keer in s te komen. Opmerkelijk, want de verhalen vele duizenden studenten die proble met en vragen over het studüefinai ringsstelsel hebben, doen nog sti volop de ronde. En die vragen zijn e laatste maand zeker niet minder op, worden, nu zo'n 160.000 studenten vriendelijke, doch dringende ver, hebben gekregen om het te veel ont gen studiegeld over het afgelopen ja rug te storten. Een dik jaar geleden zou een de lijke stroom van vragen en verzoeke Groningen nog geleid hebben tot enorme telefoon- en brievenchaos. die tijd dateren de berichten van stuc ten die dagenlang zonder resultaat pc den de Dienst Studiefinanciering tel nisch te bereiken. Van studenten dif arren moede de trein van Breda i Groningen namen, in de, vaak ij hoop dat ze daar hun vragen persooi zouden kunnen deponeren. Dat dat nu niet meer gebeurt, is van de gevolgen van de reeks reorgar ties die zich in Groningen onder at ciën van het crisisteam heeft voltrok' De eind vorig jaar inderhaast opgeri regionale steunpunten studiefinancie kregen een permanent karakter en be apparatuur. Jongeren die nu met vra over studiefinanciering zitten, kur bij hun regionale steunpunt, te bere via een 06-nummer, daarop antwd krijgen. r 1 De steunpunten zijn sinds enige tijd gesloten op de centrale databank in fnngen en kunnen dus ook op t- ledere persoonlijke vraag antwoord ven. Alleen in die gevallen dat ook regionale steunpunt het antwoord sc) ig moet blijven, volgt een telefoc naar Groningen. Het aantal dergel telefoontjes is, vooral als gevolg va koppelen van de steunpunten a centrale computer, de laatste mao., zo snel afgenomen, dat de bezetting 6|i 'e'efoondienst in Groningen chttien naar vier mensen is teru; racht. Daartegenover staat dat de 21 jfonale steunpunten nu de beschik nebben over een kleine negentig fui e-medewerkers. Een enorm vers vergeleken met de slechts 38 telefoon Baliemedewerkers waarmee Gronir w september 1986 dacht de vraj room over studiefinanciering te nen verwerken. l-„?,rv??nks die enorme verbetering, Kent Wouter de Haan dat ook de ber! arheid van de regionale steunpui hst f Z0U kunnen. Wouter de Haan i ?n cnsisteam onder meer belast me rg over de regionale steunpun dt>n°, 'n de grote steden moeten om k*1 Vaak meer dan één keer be ben ,?teunpunt te bereiken. We i n nu 21 steunpunten met 89 full-i toen erkers, maar in piektijden kar <*en duren voordat iemand E Per 1 Juli treedt nrge verbetering op, als het

de Stem | 1988 | | pagina 28