0 'Krachten zorgvuldig verdelen' 'The Brat', 'Boom Boom', of 'Bobo'? ARNOLD MÜHREN RUST ALS DE REST LOL MAAKT Adri van Tiggelen: mooiste veijaardagscadeau de locatie zoekt destem SPORT 3 ZATERDAG 18 JUN11988 5. En krijgen ïr Postbank- oband werd racht van de ïurt 1 uur. S verzorgt de elijk dat een gewikkeld; jwfonds Tijd Zuinig KOOP Gelijk Ploeg Vast VEEL FAVORIETEN BH HEREN VOOR EINDZEGE OP WIMBLEDON I Van onze speciale verslaggevers BENRATH - Adri van Tiggelen kreeg woens dag al het mooiste ca deau voor zijn verjaar dag van één dag later. De overwinning op Enge land kon op geen beter mo ment komen voor de 31 jaar oud geworden verdediger van het Nederlands elftal, die donderdagmiddag met vrouw en kind zijn geboor tedag in kleine kring ver der vierde. Buiten de overwinning kreeg Van Tiggelen woens dag nog een presentje. Bondscoach Rinus Michels vond het tijd, dat zijn over belaste linkerverdediger wat extra steun zou kijgen van een echte middenvel der in plaats van een han gende spits; in praktische termen: Erwin Koeman in plaats van Johnny van 't Schip. Een leuke verrassing van Michels voor de Brusselse verdediger, die zondag met een minder leuke surprise van de bondscoach te ma ken had gekregen. „Ik kreeg toen bij de ochtend bespreking te horen, dat ik niet zoals in de oefencam pagne op rechts maar op links moest verdedigen. Dat stond op het bord. Daar kijk je dan wel even vreemd van op. Niet dat ik daardoor van slag was, maar toch. Die twee wissels voor de wedstrijd tegen En geland had ik verwacht, hoewel daar op de training niets van te merken was geweest. Michels had ge zegd, dat hij zijn vertrou wen hield in de elf, die zon dag tegen de Sovjetunie hadden gespeeld. Maar woensdagochtend bij het ontbijt bleek Van 't Schip niet bij de zestien te zitten. Binnen 24 uur kan zoiets veranderen bij Michels. Met hem is er toch altijd wel wat bijzonders". Van Tiggelen overtuigde nog niet als verdediger op linkers. Die mening deelt de vrije verdediger van An- derlecht, die bij het Neder lands elftal een vaste man voor zijn rekening moet ne men, overigens niet. Hij zegt geen moeite te hebben met de wisseling. De min dere beurt tegen de Sovjet unie had te maken met de vele taken, die hij van Mi chels had opgedragen ge kregen. Belanov moest worden uitgeschakeld, de ruimte achter de 37-jarige Mühren moest worden af geschermd en bij gelegen heid moest hij doorkomen naar voren. Dat was te veel. „En stil staan met Belanov moet je natuurlijk ook nooit doen. Die is zo rap weg. In de eer ste helft bleef hij voorna melijk op het middenveld. Na de pauze kwam hij wel en bleek hij nog zeer fit. Wij speelden bovendien vaak zonder laatste man, we namen te veel risico te gen de Sovjets, die gevaar lijker zijn dan de Engelsen. Bij de counters komen ze snel uit de diepte. Dat is moeilijk te verdedigen. De Engelse spitsen Lineker en Beardsley, die Rijkaard en ik afwisselend moesten af dekken, blijven meer voorin hangen. Daar kun je je beter op instellen. Boven dien wist ik van Troost, mijn kamergenoot, dat bei den met handgebaren wer ken. Twee vingers omhoog betekent dat ze de bal diep willen hebben. Lineker loopt dan terug naar zijn eigen helft en spurt dan plotseling diep. Daar was ik gelukkig op voorbereid". Arnold Mühren: Marco van Basten hoort in de basis. Met alle respect voor Johnny Bosman". - foto wit nilwik pioen op te volgen. Slechts negen spelers heb ben ooit in één seizoen zowel de Franse- als Britse hoofd stad aan hun voeten gekre gen. Dat lukte alleen Björn Borg (1978, 1979, 1980), Rod Laver (1962, 1969), Lew Hoad (1956), Tony Trabert (1955), Budge Patty (1950), Donald Budge (1938), Fred Perry (1935), Jack Crawford (1933) en Rene Lacoste (1925). Slechts twee van hen, La ver als amateur in 1962 en als professional in 1969, en Budge speelden Grand Slam door ook de beste te zijn bij de open Australische- en Amerikaanse kampioen schappen. „Het Grand Slam is een droom", zei Wilander veer tien dagen geleden nadat hij Leconte in eigen huis voor j o- ker had gezet, „een schitte rende fantasie die, als men het mij vraagt, niemand van de huidige spelersgeneratie tot werkelijkheid kan ma ken". Ook Wilanders eigen pres taties op Wimbledon steven hem in de overtuiging niet op te kunnen tegen Laver en Budge. Zijn straight-sets-ne- derlaag tegen de uiteinde lijke kampioen Pat Cash, twaalf maanden geleden in de kwartfinales, was de eer ste keer dat hij verder kwam dan de vierde ronde. Van de favorieten spreid den Cash en Becker in Parijs een bewonderenswaardige techniek ten toon. Het ont brak beiden echter aan ge duld, volharding in de lange slagenwisselingen en de ar tistieke aanpak, die nodig is voor het spel op gravel. Anders dan Wilander en I-endl (runner-up van de laatste twee jaar) hebben Cash en de tweevoudige oud kampioen Becker de moge lijkheid de shooj-out op het razendsnelle centre-court van Wimbledon vanuit de pols te beslissen. Voor die twee is de zomer nog maar pas begonnen. De hamvraag is ook wat John McEnroe gaat doen. De dienstdoende limousines ver voeren de Amerikaan over enkele dagen voor het eerst door de Fred Perry-poort sinds zijn alom verbazing wekkende nederlaag in de kwartfinales van drie jaar geleden tegen zijn in Zuid- Afrika geboren landgenoot Kevin Curren. McEnroe is terug. Ouder, wijzer en vooral aardiger. Wellicht dat hij ook zijn bij naam 'The Brat' (kwajongen, lummel) nog eens kwijtraakt. In Parijs was hij in de vierde ronde bijkans opgewassen tegen Lend! voordat hem door de Amerikaanse schei- drechter Kaufmann een oor werd aangenaaid in de tie break van de tweede set. Niets zou zijn wonden sneller helen dan een vierde Wimbledontitel. Als Slobo dan Zivojinovic tenminste geen roet in het eten gooit Zoals in McEnroe's voorlaat ste optreden op gras, in de cember 1985 in Melbourne. Zivojinovic sloeg McEnroe in de kwartfinales in de vijfde set voor bijna drie jaar van het gras af. Op die dag was 'Bobo' wel een killer. Het werd 6-0 in de vijfde set. McEnroe was er zo onderste boven van dat hij zijn schoe nen op de baan liet staan, de persconferentie liet voor wat hij was en als een schicht uit het oude Kooyong stadion en Australië verdween. Niet al leen verslagen, maar ook vernederd door Zivojinovic, onder wiens handdruk hij aan het net ineenkromp. Grapje van 'Bobo'. Houdt hem in de gaten de komende weken. nvb ■alss jaag jbs'/l ethoek met nóg een jren eenzolder- 17.900,- vrij op vestiging. teresse? jcumentatie bij het n Breda, 3a, (naast het Turf- 76)225377. p werkdagen Ouur. gavond van uur. dse Gemeenten overslaan, maar dat is pas één keer gebeurd". BENRATH - Op twee spelers na - Morten Olsen (38) en Peter Shilton (38) - is hij de oudste deelne mer aan het Europees kampioenschap voetbal. Arnold Mühren is 37 en daarmee de veteraan in het ge zelschap van Rinus Michels, dat vandaag de strijd aan bindt met de Ieren. Maar een echte leider is de Vo- lendammer niet. Het zit niet in zijn aard en bovendien is zijn staat van dienst als internatio nal met twintig landenwed- strijden achter zijn naam, niet bepaald indrukwekkend. Wie hem nodig heeft kan op hem rekenen, maar de tech nisch hoogbegaafde midden velder van Ajax dringt zich in de groep niet op aan de jonge ren Hij is wat Michels noemt een linkspoot', maar die term is in relatie tot Mühren wel licht wat vulgair gekozen. Van Euro '88, zoals de Duit sers het EK hebben aangeduid, geniet Mühren met volle teu gen Maar zijn afscheid van het Nederlands elftal ziet hij met rasse schreden naderen. „Daar heb ik geen problemen mee", bekent de balartiest uit het pa lingdorp. „Mijn opvolger staat klaar, dat heb ik in de wed strijd tegen de Engelsen nog eens bevestigd gekregen. Erwin Koeman is de man op links, die mij gaat opvolgen. We hebben alleen nog een goede linksbui ten nodig, maar die heb ik sinds het verdwijnen van Rob bie de Wit nog niet gezien". In het in opdracht van Michels lot een soort vesting omge toverde domein van hotel Kheinterrasse neemt Arnold Mühren de tijd voor een ge sprek. Hij ziet er een dag na het gevecht met de Britten nog steeds wat versleten uit. „Dat komt omdat ik slecht ge slapen heb. Dat heb ik altijd na een wedstrijd, dan is het een puinhoop in mijn hoofd. Ik ging pas om een uur naar bed. Ik heb tijdens een toernooi als dit toch echt tien uur slaap per et maal nodig. Daar ben ik nu niet aan toegekomen. De meeste jongens zijn woensdagavond even weggegaan, gewoon om de spanning van zich af te pra ten en te lachen. Ik kan dat niet meer opbrengen, ik ben in het hotel gebleven". „Nu moet ik mijn krachten heel zorgvuldig verdelen. Ik ben immers geen achttien meer. Toch valt het me mee, ook qua voetbal. Als ik mijn rust maar pak. 's Middags slaap ik echt een uur of ander hall. De andere jongens zoeken dan hun vrouw op, ik niet. Als ik wil, mag ik van de trainer best een keer een trainingkie Het is alsof Joop Zoetemelk zelf aan het woord is. Mühren is zeker zo zuinig op zijn li chaam. De Engelse school, waar hij de instituten Ipswich Town en Manchester United bezocht, moet een kwelling voor hem geweest zijn. Een En gelse voetballer leeft er immers maar op los, zo wil het vooroor deel. „Nee, wat dat betreft was het zeker geen kwelling. Ik heb me gewoon nooit als een Engelse prof gedragen, anders had ik nu niet meer gevoetbald. Die gasten daar die doen maar wat joh. Je ziet maar weinig goede Engelse voetballers van boven de dertig. Daar bereiden ze zich heel anders voor, concentratie hebben ze nog nooit van ge hoord. Als er hier bij het Ne derlands elftal iemand voor de wedstrijd zit te lachen, vinden ze dat hij niet goed met zijn vak bezig is. Moet je in Enge land komen. Ik heb het meege maakt bij Ipswich, vlak voor dat we de Europacupfinale te gen AZ gingen spelen, dat bijna het hele elftal in de spelerstun nel een liedje liep te zingen. Die gasten van AZ vielen om van verbazing. Spelbos heeft het er nog steeds over. Maar wij won nen die beker wel". Mühren prefereert desal niettemin een voorbereiding zoals ook Michels die propa geert; trainen en concentreren, een serieuze taakopvatting. Toch ziet hij nu weer dat vrij blijvendheid wel degelijk er gens toe kan leiden. De Ieren vormen er in West-Duitsland het levende bewijs van. Met wat mazzel bereikten ze de eindstrijd van het EK Dat von den ze leuk, maar niet meer dan dat. Bondscoach Jack Charlton kwam niet eens naar de officiële loting in Düssel- dorf. •xrt g Breda-Roosendaal a ■9» lig klooster an 291 Breda LONDON - Wie gaat over veertien dagen Wimble don winnen? Degene, die het antwoord op deze brandende vraag weet is een gelukkig mens. Hij stapt in Engeland een van de bookmakerskantoren binnen, die er net zoveel zijn als zich in Amster dam haringkarren bevin den en deponeert daar al zijn spaarcentjes op de kansen van de favoriet. Weliswaar heeft de achtens waardige firma Ladbroke te genwoordig ook kantoren in Nederland, maar dan kan al- leen gewed worden op evene menten die zich binnen de landsgrenzen afspelen. Wie een gokje wil wagen op de afloop van het open toer nooi van de All England Lawn Tennis and Croquet (AELTC) dient derhalve even over de Noordzee te wippen. Zoals dat altijd gaat bij het gokken op paarden, honden of tennissers, hoe groter de kmsen van de winnaar, hoe kleiner de uitkering als de jnzetter zijn gelijk haalt. Het neeft weinig zin om geld te zotten op de leden van de ge vaagde orde, de spelers die zowel volgens het plaatsings- conruté van de AELTC als volgens de bookmakers de meeste kans maken om het mernooi te winnen. Aan Lendl, Wilander, rkkh. Leconte, Edberg, McEnroe en Becker valt niet zoveel te verdienen. Het is eel leuker om een klein 'd if Wa§en °P een echte vark horse', een speler wiens kansen door de bookmakers P nul komma nul getaxeerd worden. Boris Becker was f:°nsPeler in 1985. Zeventien m?r' ji118 anoniem, stond hij maandag drie jaar geleden Hi„j0p zesenvijftig. Wie op dag een tientje op de kan- sen van Boris had gezet zou er veertien dagen later zes envijftig terugkrijgen. Een onbekende effecten makelaar had op die dag nog wat kleingeld over. De man, wiens naam drie jaar na dato nog steeds een vraagteken is, deponeerde niet minder dan tienduizend pond op de kan sen van de toen nog onbe kende Westduitser. Miljonair was deze gokker waarschijn lijk al, anders had hij een dergelijke gok niet kunnen wagen. Hoe dan ook, op de eerste maandag van juli kon hij een cheque van 560.000 Pond op gaan halen, een dikke twee miljoen gulden. De man had het dus goed gezien. Als hij dit jaar weer een gokje waagt, wie is dan zijn 'dark horse' van 1988? Niet Mats, Boris, Henri, Ivan, John, Pat of Stefan, maar 'Bobo'. Bobo? Slobodan Zivojinovic. Als er een speler is die Wimbledon kan win nen maar wiens kansen daarop niet serieus genomen worden, is het wel de 24-ja- rige Joegoslaaf met de dijbe nen als betonnen pilaren en de armen als boomstam metjes. Zivojinovic staat ten onrechte te boek als een spe ler, die maar één ding kan: bloedhard serveren. Maar Becker kon drie jaar geleden ook niet veel meer dan dat en dat was voldoende om Wim bledon tweemaal te winnen. Bovendien is het spel van de Joegoslaaf de laatste twee jaar zienderogen vooruit ge gaan. Een toernooi heeft hij nog nooit gewonnen, maar een 'Bobo' in vorm kan op gras van iedereen winnen. In '86 verloor hij pas in de halve finales van Lendl, vorig jaar ging hij er in de kwartfinales tegen Jimmy Connors uit. Zivojinovic is ongeregeld dubbelspelpartner, boezem vriend en plaatsgenoot van Monegask Boris Becker. Tot Arnold Mühren verlaat in gezelschap van Rinus Michels de Nederlandse spelersbus voor de training. fotowiinikwik Dinsdag heeft de eerste halve finalewedstrijd plaats, maar op die dag heeft Charlton eigen lijk een afspraak met een maat om ergens te gaan vissen, zo liet hij weten. Het tekent de sfeer in het Ierse kamp, waar Charlton vaker aan te treffen is met een glas whisky in zijn hand en een sigaar in zijn hoofd dan in trainingspak met een bal aan zijn voet. „Vergis je niet in de Ieren", zegt Arnold Mühren terwijl hij met zijn linker wijsvinger in het luchtruim priemt. „Ik heb ver voor het EIK al voor de Ieren gewaarschuwd. Ze doen net of het ze allemaal geen zak kan schelen. Maar pas op, ik ken ze. In zo'n atmosfeer voelen ze zich het lekkerst. Ze komen hier naartoe zonder enige pres- tatiedruk. Iedere winst is pure winst, begrijp je. Ze groeien nu boven zichzelf uit, ze lachen zich rot. De meeste van die jon gens beschouwen hun verblijf hier als een vakantie. Maar dan zijn ze op hun gevaarlijkst. Als ze dat groene shirt aan hebben, zijn ze niet te houden. Eigenlijk is de aanduiding Ierland mis leidend. Je zou haast denken dat ze de beste elf zijn uit de zwakke eerste divisie in Ier land, maar zo ligt het natuur lijk niet". Mühren heeft gelijk met die stelling. Als de selectie van Ier land onder de loupe genomen wordt, blijkt daarin geen een speler onder contract te staan bij een Ierse club. In de basis opstelling staan drie spelers van Celtic Glasgow, een van Tottenham Hotspur, twee van Manchester United, drie van Liverpool, een van Sheffield Wednesday en een van Derby County. „Het is echt een feestgezel- schap", weet Mühren, „ik ge loof dat alleen die Houghton niet drinkt. Ik vind ze wel de verrassing van het toernooi, zeg. Ze spelen sterk, een beetje als de Engelsen; in een 4-4-2 systeem. Dat ligt Oranje wel, is gebleken. Je hebt ze snel op hun knieën, als je hun aanval len maar vroeg genoeg af breekt". Het klinkt allemaal verdomd simpel, maar Oranje's senior meent het; het Nederlands heeft alle kans op een goed re sultaat tegen de Ieren. „Als er", zo stelt hij, „maar gejaagd wordt als de groenhemden in balbezit zijn". „Daar hebben wij de ploeg toch voor. Vooral als we met de op stelling van woensdag starten. Met Erwin naast me en Marco in de spits zijn we toch wel sterk gebleken". En dan toont de vriendelijke Noordhollander zich meedogenloos, maar pro fessioneel voor zijn clubgenoot John Bosman. „Met alle respect voor Johnny, maar ik vind dat Marco er in moet blijven staan. Ik had van tevoren tegen Frank Rijkaard gezegd: de enige die de Engelsen de das om kan doen, is Marco. Dat kwam wel aardig uit, dacht ik zo. Met alle respect voor Johnny Bosman, maar daar heb je hoofdzakelijk door de lucht wat aan. Marco is ook over de grond aanspeelbaar, ook daarin is-ie een kei". Het inbrengen van Kieft in de basis vindt de routinier minder geslaagd. Hij voert daar twee redenen voor aan: „Ik ben bang dat we dan te aanvallend gaan spelen. Daar bij komt dat dat Gerald Va nenburg zijn plaats kost. Dat verdient die jongen niet, daar voor speelt hij te goed. Die mag er niet uit". Ondanks zijn leeftijd en zijn ervaring kan Mühren deze uit spraken over een opstelling vrijblijvend maken. Een echte vraagbaak is hij niet voor Ri nus Michels. Maar wie wel? „Je weet toch hoe Michels is, die tovert altijd verrassingen te voorschijn. Nu ook weer. Krijg ik ineens Erwin naast me, ter wijl ik in de kranten lees dat Michels zoveel mogelijk het elftal intact wil houden. Ik ben benieuwd hoe we tegen Ierland opgesteld worden. Ik hoop dat Erwin blijft staan, dat scheelt me een berg sjouwwerk". Een ding staat vast, met Müh ren kan niet geschoven worden. Hij is een plaatsgebonden bal kunstenaar. Van zijn generatie is hij op zijn niveau de laatste der Mohikanen. Met die status heeft hij geen enkel probleem. „Het interesseert me geen zier of ik met een kereltje van acht tien of een vent van veertig sta te praten. Als ik maar plezier heb". Arnold Mühren, het staat vast, in de wereld van het top voetbal, is hij nog steeds op de eerste plaats een echte liefheb ber. Hij verdient het eigenlijk wel, om een van zijn laatste kunstjes op hoog niveau te mo gen opvoeren in het Olympisch stadion van München. j* wWéWÜk' "J, W-M tfFmk'tfr rr Slobodan Zivojinovic: niet alleen snoeihard serve ren. FOTO HENK KOSTER geen killer. Hij heeft overwinningen op Becker, Lendl, McEnroe en wie niet in de top-tien, achter zijn naam staan, maar hij heeft ook te vaak ver zuimd om de genadeklap uit te delen. Zoals een week of twee geleden in Parijs, toen hij Wilander in de vijfde set met 5-2 voor het grijpen had. Mis poes, want de Zweed ging verder en niet Zivojino vic. Of tegen McEnroe, een half jaar eerder in de derde ronde op Flushing Meadows; 2-1 voor, breakpoints op 3-3 in de vierde, maar niet af kunnen maken. En toch kan Zivojinovic Wimbledon winnen. Hij moet alleen zeven keer zijn dag hebben om het vertrouwen van de gokkers waar te ma ken. Resteren de favorieten. Wilanders overwinning op Leconte op Roland Garros bracht zijn aantel Grand- Slam-titels op zes, een in drukwekkende collectie voor een man van 23. Maar Wilan der weet ook dat hij de ge schiedenis tegen heeft waar het zijn kansen betreft om Cash als Wimbledonkam- door Léon Krijnen vorig jaar had zijn grootste bekendheid te danken aan zijn 'partnership' met Becker ('Boom Boom'), aan wiens zijde hij ondermeer de dub belspelen in Brussel en Mi laan op zijn naam bracht, maar nu begint hij ook flinke potten te breken in het en kelspel. Met zijn lengte van 1.93 meter en een gewicht van te gen de honderd kilo is Slobo dan Zivojinovic een in drukwekkende verschijning, maar met een bijzonder in nemend karakter. Naast zijn gewicht, zo'n massa spieren en botten laat zich nou een maal niet snel verplaatsen op glad gras, lijkt dat vriende lijke karakter een nadelig ef fect op zijn uitslagen te heb ben. 'Bobo' is een beul, maar

de Stem | 1988 | | pagina 13