Johan Cruijff terug in De Meer Triathlon in IJzendijke SPORT JELLE NUDAM IN ZWEDEN UIT LEIDERSTRUI 'E KUST-WV'S Nelli Gooman onzeker voor Westathletics Deens visavontuur EREWEDSTRUD SJAAK SWART PR DE STEM SPORT 3 VRIJDAG 17 JUNI 1988 KANDERSTEG (AFP/DPA) - Acacio da Silva heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Zwitserland gebruikt om het aantal kanshebbers op de eindzege tot een minimum terug te bren gen. Douane vindt wapentuig Varkensfricandeau VROOIVmDREESMANN Zweden Midi Libre NIEUWSOVERZICHT Philippine-reserves kampioen Zeeuwse titelstrijd voor junioren Van de Bosse wint toernooi Dressuurruiters naar Serooskerke Korfbalontmoeting tussen regio's Jubileumtoernooi Van de Bosse ~g2ECSSXSr- OOSTBURG - Het bestuur v West-Zeeuwsch-Vlaanderen met de Provinciale VW (PVV Tegenprestatie Onveranderd Reel vo Middelburg - Er moet ST1 T14 BENRATH (ANP) - Johan Cruijff maakt op zaterdag 2 juli zijn rentree in De Meer. De 41-jarige oud-topspeler, die in januari als trainer bij Ajax verdween, voetbalt die dag in Amsterdam ter ere van de vijf tigste verjaardag van 'mister Ajax', Sjaak Swart. Cruijff maakt deel uit van een door Swart zelf gekozen elftal, dat in de erewedstrijd aantreedt tegen Ajax met zijn nieuwe aanwinsten. Swart, 31-voudig internatio nal, speelde van 1952 tot 1973 voor Ajax. Hij kreeg de vrije hand bij de uitnodigingen voor zijn verjaardagspartij, die offi cieel op 3 juli had moeten plaats vinden. „Cruijff komt", sprak Swart gisteren in Ben- rath op vastberaden toon tij dens de door organisator Preek de Jonge geleide persconferen tie. Swart heeft voor het door Thijs Libregts te coachen elftal een groot aantal voetbalbe roemdheden van Amsterdamse afkomst geinviteerd. Naast Cruijff zijn Lerby, Van Basten, Rijkaard, Jesper Olsen, Krol en Neeskens de be kendste spelers met een Ajax- achtergrond, die even van va kantie terugkomen. Het doel wordt verdedigd door een niet- Ajacied, de bij dergelijke gele genheden onvermijdelijke Belg Jean-Marie Pfaff. Het duel Ajax-Sjaaks Favorieten wordt aanbevolen door een comité, waarin prominenten als Van Thijn, Schroder, Michels en Harmsen plaats hebben. De op brengst van de van vriendelijk geprijsde toegangsbewijzen voorziene wedstrijd gaat naar een goed doel, dat door de ja rige nog nader bepaald moet worden. De selectie van Swart ziet er als volgt uit: Swart, Pfaff, Galjê, Cruijff, Lerby, Vanenburg, Taha- mata, Molenaar, Van Basten, Rijk aard, Krol, Neeskens, Erwin Koe man, Bosman, Spelbos, Jesper Ol sen en Boeve. Da Silva verrast Zwitsers De coup van de al jaren in Zwitserland levende Portu gees verraste bijna het hele peloton, met daarin favorie ten als Kelly en de Zwitserse hoop Niki Rüttimann. Da Silva duldde in de rit van Zof ingen naar Kandersteg over 217 kilometer alleen de vete raan Helmut Wechselberger aan zijn zijde. De 35-jarige Oostenrijker moest het zonder de gebruikelijke beloning voor zijn activiteiten stellen. Da Silva won de sprint-a-deux en kreeg tevens de gouden leiders trui om de ranke schouders. Voor Wechselberger resteerde de tweede plaats in het alge meen klassement. De Zwitsers misten gisteren de slag in de etappe, waarin de renners veel last hadden van de hitte. Alleen Rolf Jaermann handhaafde zich in de eerste rijen. Da Silva en Wechselber ger ontsnapten na 70 kilometer uit een kopgroep van vijftien renners. Het duo werkte uitste kend samen en veroverde snel een voorsprong van vier minu ten. Achter het tweetal bleef een Van onze speciale verslaggevers KOBLENZ - De Westduitse douane heeft tot nog toe een aanzienlijke hoeveelheid bagage van supporters in beslag genomen. Van fans die de grens wilden passeren zijn onder meer 141 slagwapens, 50 steekwapens en 105 stukken vuurwerk afge pakt. De grenspolitie van Koblenz berichtte gisteren dat naast ploertendoders en messen veel breekijzers, pikhouwelen, honkbalknuppels, leren zwe pen, kettingen en zagen inge nomen zijn. „Opvallend is, dat er ook voorwerpen bij zaten die weggeschoten kunnen worden, zoals ijzeren kogels en zakjes met muntstukken", aldus de grenspolitie. reactie uit. Bij de beklimming van de Kandersteg was het verschil met het peloton al op gelopen tot negen minuten. In de afdaling gingen Jaermann, Robeet, Rabottini en Bauer in de tegenaanval. Bauer was door ploegleider Paul Köchli naar het front gestuurd. „De ploeg was bij alle ontsnappin gen betrokken, maar op het be slissende moment zag ik nie mand voorin", aldus de zeer te leurgestelde Köchli. Zijn top per Nikki Rüttimann verloor meer dan acht minuten op Da Silva. Op de streep bedroeg de voorsprong van twee vluchters nog maar 24 seconden. Henk Lubberding meldde zich als ze vende aan de finish, waarmee hij de best geklasseerde Neder lander was. De rest van de Ne derlandse renners bevond zich in het peloton, dat met bijna een kwartier achterstand bin nenkwam. Ook Kelly zat in de grote groep. „Voor mij is het een trainingswedstrijd. Ik kan nu al vast wennen aan de hit te", aldus de Ier, die niet meer in aanmerking komt voor de eindzege. Da Silva lijkt de voornaam ste kandidaat. De 27-jarige Portugees, die in Winterthur woont, droeg al acht keer de gouden leiderstrui in de ronde, die hij nooit wist te winnen. „Nu liggen mijn kansen een stuk beter", aldus de kleine etappe winnaar. Uitslag derde etappe: 1. Da Silva (Por) 217 km in 5 uur, 10 minuten en 32 seconden, 2. Wechselberger (Oos) z.t., 3. Jaermann (Zwi) op 24 seconden, 4. Robeet (Bel) z.t., 5. Rabottini (Ita) z.t., 6. Bauer (Can) z.t., 7. Lubberding (Ned) 0.52,8. Pigatto (Ita) 1.16,10. Draaijer (Ned) 2.17, 11. Van de Vijver (Bel) 2.32, 12. Segers (Bel) 3.44,13. Swart (NZe) 4.27, 14. Hodge (Aus) 4.53, 15. Achermann (Zwi) z.t. Klasserin gen van de overige Nederlan ders: 33. Schalkers 14.41, 38. Rooks z.t., 42. Luykx z.t., 47. Ste- venhaagen z.t., 56. Theunisse z.t., 81. J. van der Poel 15.09, 92. Sie- mons z.t., 94. Kleinsman z.t., 96. Van Rijen z.t., 98. Habets, 103. Jelle Nijdam raakte gisteren in de Ronde van Zweden zijn leiderstrui kwijt. - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Bogers z.t., 105. Harings z.t.115. Alberts z.t., 119. Lammertink 19.04,120. Talen z.t. Uitgevallen: Bol, Pieters en Daams. Algemeen klassement: 1. Da Silva 13.12.34, 2. Wechselberger z.t., 3. Bauer 0.37, 4. Jaermann 0.41, 5. Robeet z.t., 6. Rabottini 4.21, 7. Lubberding 4.49, 8. Pi gatto 5.13, 9. Draaijer 5.25, 10. Achermann 5.39,11. Van de Vij ver 6.29, 12. Gianetti (Zwi) 8.03, 13. Fuchs (Zwi) 8.14, 14. Skibby (Den) 8.16, 15. Swart 8.24, 28. Theunisse 14.03, 36. Rooks 14.56, 38. Schalkers 14.58, 68. Steven- haagen 18.38, 71. Luykx z.t., 80. Van der Poel 19.06, 84. Harings 20.48, 102. Van Rijen 24.34, 103. Habets 25.31, 108. Siemons 30.17, 110. Bogers z.t., 111. Lammertink (ADVERTENTIE) Van onze sportmedewerker IJZENDIJKE - Toen Johnny de Marte- laere vier jaar geleden het plan uitwerkte voor de eerste triathlon van IJzendijke, kon hij niet vermoeden dat de belangstel ling zo groot zou worden. „We rekenden de eerste keer op veertig deelne mers. Het werden er 140. Het jaar daarop 170 en de afgelopen twee edities hadden we een 'volle bak' met 200 triathleten", zegt de IJzendijke- naar, die samen met zijn vrouw en zoon Ronny aan het hoofd van de organisatie staat. Hoewel hij en zijn gezin al bergen werk heb ben verzet voor de triathlon, vergeet hij ook zijn veertig medewerkers niet. „Wij zijn er vrijwel allemaal vanaf het begin bij en dat waardeer ik, want vergeet niet dat het aardig wat man kracht kost om alles in juiste banen te leiden. Het eerste jaar gingen we dan ook volledig in het schip, maar daar hebben we veel van ge leerd. We hebben nu routine. Dat neemt niet weg dat er altijd wel eens iets mis kan gaan, maar zoals in het eerste jaar, toen we nauwe lijks een uitslag op konden maken, zal niet meer voorkomen". Een hoop werk kost het zwemonderdeel, om dat dit in een zwembad gebeurt. Toch heeft dat ook zijn voordelen volgens De Martelaere. „Het is voor een organisatie een stuk gemakkelijker om met zijn allen tegelijk in open water van start te gaan. Ook voor het publiek is het aan trekkelijker. Dat kan de wedstrijd beter volgen. Werk je zoals wij in series in een zwembad, dan is dat een stuk onoverzichtelijker, want iemand die in de laatste serie van start gaat, komt mid den in het peloton terecht, maar kan wel aan de leiding liggen. Toch is het vooral voor de re creant een voordeel. Hij komt niet afgezonderd op een laatste plaats terecht. De zaak is zeker nog niet opgeruimd als hij binnen komt. Als je niet met series werkt, kan dat wel het geval zijn". Een steeds terugkerend probleem is het stayeren tijdens het fietsonderdeel. Moeilijk uit te bannen, want wanneer hang je aan iemands wiel. Toch hoopt De Martelaere het komende zaterdag (18 juni) tot een minimum te beperken. „Er zal een aantal mensen op het parkoers de zaken controleren, terwijl ik op de motor langs het traject rijd. We rekenen op de eerste plaats op sportiviteit van de deelnemers, maar als het nodig is, zal er gestraft worden". De IJzendijkse triathlon, bestaat uit het zesde deel van de officiële triathlon. Dat houdt in: 500 meter zwemmen, 30 kilometer fietsen en 7,5 ki lometer lopen. Het is de tweede wedstrijd van het open Zeeuws kampioenschap. De eerste se rie gaat om negen uur van start in het zwembad te IJzendijke. Vrijwel alles wat naam heeft in de Zeeuwse triathlonwereld is present om het op te nemen tegen de sterke Belgische afvaardi ging. Niet van de partij zijn Adrie Flipse, de re gerende Zeeuwse seniorenkampioen, en Jan Louisse. Beiden doen mee aan het nationale su- per-prestige-klassement en hebben verplich tingen élders. Wel present is de plaatselijke fa voriet Marco van der Meulen. Hij moet het op nemen tegen Jan van de Eijk, Stef Abrahamse, Cees Nooyens, Sjaak de Kok, Jan van de Linde, Karei Meertens, Floris-Jan Koole (de winnaar van de openingswedstrijd te Koewacht), Pierre van Damme en de sterke Belgen Mare Longue- ville, Ivan Heyman en Ronald Goethals. Bij de veteranen is titelhouder Hans Jasperse van de partij. Diens voornaamste concurrenten zijn: Pieter Verhage, Simon van de Linde, Ca- miel de Rooy, Jan de Jonge en Koos Oggel. Opvallend is het groot aantal dames dat aan de start komt. Normaal zijn het er een stuk of vijf, maar nu staan er in 'Petit Paris' vijftien op de startlij st genoteerd, onder wie Thérèse van Lare (deelneemster ter voorbereiding op Alme- re), Hannie de Jager, Linda Thoen, Janneke van Loo en Monique de Korte als kandidaten voor de eindzege. Na de zesde gaat de twaalfde triathlon om 12.40 uur van start. De afstanden daarvan zijn: 250 meter zwemmen, 15 kilometer fietsen en 4 kilometer lopen. Centraal punt van het evenement is de ac commodatie van de voetbalvereniging IJzendij ke. Of hamlapjes van de achterham. Per kilo (Geldig op vr. 17, za. 18 juni 1988, zolang de voorraad strekt.) 30.43, 119. Kleinsman 40.40, 120. Alberts 43.50,121. Talen 45.35. Jelle Nijdam is gisteren in de tweede rit van de Ronde van Zweden onttroond als leider. De ritzege ging na 118 kilome ter in Vasteras naar Riko Soeoen uit de Sovjetunie. De Zweed Michel Lafis, die tweede werd, nam de leiding in het al gemeen klassement over van Nijdam. De Nederlander bevond zich in het peloton, dat 48 seconden achterstand had op de kop groep van acht renners. Adrie van der Poel werd derde en be zit die positie ook in de alge mene rangschikking. Tom Cor- des staat negende, Jelle Nijdam een plaats lager. Uitslag tweede etappe: 1. Soeoen (Sov) 118 km in 2 uur, 24 minu ten en 18 seconden, 2. Lafis (Zwe), 3. van der Poel (Ned), 4. E. van Hooydonck, 5. Cornillet (fra), 6. Lilholt (Den), 7. Stauff (WD1), 8. Lurvik (Noo) allen zelfde tijd als Soeoen, 9. Arnold (WD1) op 48 seconden, 10. Spruch (Pol) z.t. Algemeen klassement: 1. Lafis 4.08.27, 2. E. van Hooydonck 0.08, 3. Van der Poel 0.12, 4. Soeoen 0.14, 5. Lilholt 0.16, 6. Cornillet 0.21, 7. Lurvik 0.22, 8. Stauff 0.33, 9. Cordes (Ned) 0.51, 10. Nijdam (Ned) z.t. Jos Haex heeft gisteren de derde etappe van de Midi Libre gewonnen. De Belgische cou reur arriveerde na de rit van Millau naar Sête over 183,5 ki lometer alleen aan de eind streep. Zijn land- en ploegge noot Claude Criquielion be houdt de leiding in het alge meen klassement. Uitslag derde etappe: 1. Haex (Bel) 183,5 km in 5 uur, 5 minu ten en 48 seconden, 2. Bolts (WD1) 33 seconden, 3. Verhoeven (Ned) 1.25, 4. Gomez (Fra) 1.40, 5. Bernard (Fra) 6.22, 6. Criquie lion (Bel) 6.32, 7. Fignon (Fra) z.t., 8. Boyer (Fra) z.t., 9. Esnault (Fra) z.t., 10. Vandenbrande (Bel) 6.45, 11. Arnould (Fra) z.t., 12. Leleu (Fra) z.t., 13. Y. Madiot (Fra) z.t., 14. Leblanc (Fra) z.t., 15. Guay (Fra) 6.48. Algemeen klassement: 1. Cri quielion 12.59.44, 2. Fignon 0.08, 3. Haex 0.43, 4. Boyer 2.28, 5. Es nault 3.36,6. Vandenbrande 3.49, 7. Arnould 3.54,8. Y. Madiot 3.55, 9. Garde (Fra) 4.23, 10. Forest (Fra) 4.24, 11. Dubois (Fra) 4.25, 12. Mas (Fra) 4.33, 13. Leleu 5.12, 14. Leblanc 7.31, 15. Colotti (Fra) 7.42. PHILIPPINE - Philippine 2 is kampioen van de zomeravj, voetbalcompetitie van het rayon Sas van Gent gewo* Voordat de laatste wedstrijden op het sportpark te Philip, van start gingen, waren er nog drie titelkandidaten. Philip, 2 stond er het gunstigst voor en trok de titel naar zich een ruime 5-0-zege op concurrent Corn Boys. Op het kampioenschap van Philippine 2 viel weinig af te a gen. De ploeg kwam wel erg gemakkelijk aan de doelpunt, die laatste wedstrijd - een strafschop en drie verdedig® founten - maar verdiende, de gehele wedstrijd in ogenscl® genomen, die zege. Bij de pauze was de strijd al beslist. Tv doelpunten van Luc van Hecke (de tweede uit een strafsch en een treffer van Willy Dhuysserinck brachten een 3-0-st op het bord. Na de rust viel Corn Boys aan, maar kreeg counters de rekening gepresenteerd door tegendoelpunten opnieuw Willy Dhuysserinck en Peter Veldhoven. In des fase kreeg Corn Boys nog een drie- tot viertal kansen, ij wist die niet te verzilveren. Philippine 1 won het duel tegen Philips met 2-0. Philippe had bij verlies van de eigen reserves ook nog in beeld ki®, komen voor de titel. Dat ging dus niet door. Een voor rusten wichtige partij werd met 0-0 afgesloten. Na de pauze wa lippine sterker en gevaarlijker. Twee doelpunten van Pielaat bezegelden het lot van Philips. Na afloop reikte competitieleider Camiel Verhelst de fe uit. De sportiviteitsprijs was voor Corn Boys. Eindstand: Philippine 2 6-8, Philippine 1 6-7, Corn Boys 6-5, Philip HULST - De Terneuzense atletiekvereniging AV Scheids; houdt zaterdag 18 juni de Zeeuwse kampioenschappen en D-junioren. Dat gebeurt niet op de accommodatie van het Zuidersportpj in Terneuzen, maar op de baan van het Hulsterse RKHAVJ komt omdat men in Terneuzen bezig is met de aanleg vam kunststof-baan. De titelstrijd in Hulst begint om 12.30 uur. OOSTBURG - Het team van Van de Bosse, de kampioen van ZAVIO, is winnaar geworden van het sterk bezette Dhaent zaalvoetbaltoernooi. In de Oostburgse sporthal De Veerhoek kreeg Van de finale OBV tegenover zich. Dat duel werd met 1-0 gewon door een doelpunt van Ronald Hinneman. Dit zesde toen werd arbitraal geleid door Wim Boeye en Bram Risseeuw. SEROOSKERKE - Zondag 19 juni houdt de rij vereniging Ros op de terreinen van manege De Eendracht in Serooska dressuurwedstrijden voor paarden. Er komen 67 combinaties aan de start. Er wordt met éénii gewerkt en de wedstrijden beginnen om 9.30 uur. TERNEUZEN - Zaterdag 18 juni wordt er op het veld van korfbalvereniging Luctor in Terneuzen (sportpark Vaart) een ontmoeting tussen vertegenwoordigende teams: West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden. Dit experiment, opgezet om de onderlinge contacten in de afdel Zuid-West te verstevigen. De ontmoeting start met de wedstrijd tussen de junioren: beide regio's. Die begint om 11.15 uur. Een kwartier later bes de wedstrijd tussen de adspirantenteams en het geheel om 13.00 uur afgesloten met de ontmoeting tussen de senior: De selecties van Zeeuwsch-Vlaanderen: adspiranten: Josephine Bakker, Judith Geuzen, Amngelina Vincent Corijn, Jerry van Haneghem, Danny Jongman en Pete: Zeeuw van BKC. Petra Geene, Nathalie Hamelink, Elonka Huis: Alexandra Wisse, Eric-Jan Deilebeke, Wilco Durinck en Hugo Va Zeeuwsch-Vlaamse bestuur van plan om naar de rechter te stappen. van Luctor; junioren: Jolanda van Haneghem, Rieneke Verduyn, Angela Veil we, Jan Roest, Peter Roest en Edwin Verplanke van BKC. Jolani Jager, Annemarie Murre, Yvonne Wisse, Peter Donze, Christian: ne, Danny Hamelink, Evert de Moor, Carlo de Smet van Luctor; senioren: Jacco Fenijn, Frans Verplanke van BKC. Stella Bosscli Marina Durinck, Lianne Hamelink, Koos Jansen, Karin Korst Marielle de Reus, Marleen Verhoole, Peter Durinck, Carlo Hani Kees Proost, Ad Verschuure en Leendert van Waart van Luctor. Volgens de West-Zeeuwsch- Vlamingen laat de Provinciale VW een behoorlijke steek val len. „Alle verhuurders van hui zen, bungalows en apparte- OOSTBURG - Zaterdag 18 juni houdt de zaalvoetbalclubl menten, die lid zijn van een de Bosse een jubileumtoernooi om het vijfjarig bestaanlit plaatselijke VW, betalen hun bij te zetten. contributie. Hiervan wordt een Acht teams verdeeld over twee poules komen dan in actie deel afgedragen aan de poule A zijn dat: Van de Bosse, Vooruit, Casino en het Bi PWVZ. Als tegenprestatie sche FC Maldegem. De B-poule bestaat uit: OBV, Mark: wordt verwacht dat de PWVZ Jansen Sport en Bron. De arbitrage is in handen vanl de mogelijkheid openstelt om Boeye en Bram Risseeuw. verhuurobjecten aan klanten aan te bieden in een veel gro tere oplaag en in een stadium dat hun keuze qua gebied nog niet bepaald is," benadrukt het boze bestuur in een brief aan de PWVZ. g^ODlG °P V, immers met minstens St-"- da tien Stemlozere v«f lezeressen die speciaal j£tanfl stelling hebben voor °2u2n«es--rubriek 'pi-soneel gevraagd" ligt het "Vf: de hand, dat er snel en *21 «acties komen Van onze verslaggever MIDDELBURG - Minister Brinkman (WVC) heeft 'te hoge verwachtingen ge wekt' door Zeeland vijf mil joen gulden per jaar extra voor de bejaardenoorden in het vooruitzicht te stellen. Als het geld er komt - en zelfs dat is nog niet helemaal zeker - is het alleen maar het gevolg van een correctie in de lande lijke verdeelsleutel, waardoor Zeeland al enkele jaren te wei nig krijgt. Ge( mede- geren het i ter wc bezoe feestn nen extra; wij al Aairv Van onze verslaggever Het conflict draait om een boekwe lende WV dat verspreid wordt or lowgids Zeeland' vincia' boerde totaal 1559 afgeslc dikeei Volgens het bestuur van de Kust-WV's is er echter geen sprake van een echte Zeeuwse gids, omdat tal van verhuur ders van huizen, appartemen ten en bungalows niet in de gids zijn opgenomen. Alleen accommodaties waar de Pro vinciale VW voor bemiddeld zijn in het boekje opgenomen. In een brief aan de overkoe pelende organisatie voor het vreemdelingenverkeer dringen de West-Zeeuwsch-Vlaamse VW's aan op een snelle herzie ning van de gids. Gebeurt dit niet, dan is het West- ROBIN VAN HECKE uit Sas van Gent reed naar eenii plaats in de amateurwielerwedstrijd te Eksaarde. THEO VAN DE BRANDE uit Heikant behaalde bij de Vf Goeperdinge een tweede plaats. NIEUWEGEIN (ANP) - Het is nog onzeker of Nelli Cooman dit weekeinde in Brussel deelneemt aan de Westathletics. De Rotterdamse atlete wil graag zondag starten bij internationale wedstrijden in Formia. De KNAU wenst dat Cooman dat combi neert met een start op zaterdag in de Belgische hoofdstad. Cooman, die woensdag nog een 100 meter liep in Schwechat bij Wenen, meldde zich aanvankelijk af, maar kwam op dat besluit terug toen de atletiekunie toezegde een oplossing te zoeken. Voor de teamwedstrijd is de sprintster alleen opgesteld op de 100 meter. De KNAU liet gisteren weten dat de beslissing pas een dag voor aanvang van de tweedaagse in Brussel wordt genomen. De Wes tathletics is een atletiekontmoeting van een Westeuropese landen. Door Rien van Nunen DENEMARKEN mag zich verheugen in de groeiende belangstelling van sport vissers. Na vistoeristisch land nummer een, Ierland, komt Denemarken mis schien wel op de tweede plaats. Daar zijn redenen voor. Op de eerste plaats is er de visstand. Die 'is wat platvis, kabeljauw, zeeforel en geep betreft geweldig. De kustlijn is bovendien enorm geva rieerd, heeft zowel zand- als kiezelstranden. Kliffen, fjor den, baaien, diepe en ondiepe wateren. Kortom het Deense kustlandschap vraagt er ge woonweg om bevist te wor den. De Denen vissen zelf uiter aard ook. Dat doen ze voorna melijk vanuit bootjes, op platvis, zeeforel en kabel jauw. Voor de toerist zijn er geen belemmeringen op of aan zee. Alleen bij mondingen van rivieren moet men de daar aangegeven verboden wel respecteren. Deze gelden voornamelijk de visserij op zeeforel en zalm. Niet dat de zalmen er zo veelvuldig voor komen, maar bij tijd en wijle gonst het weer langs de Deense kust.Zalm (Lax). Het is dus maar wat men wil. Er zijn vele huisjes met bootje te huur. Een roeiboot vaak, waar men veilig een eindje uit de kust mee kan vissen. Het stroomt vaak al leen flink op de diepere wate ren van de beide belten of het Kattegat. Daar komen bootjes met buitenboordmotor aan bod. Namen als kabeljauw- bank bv, ten Noord-Oosten van Funen, zeggen wel iets. Waarmee men dan meteen de hoofdmoot van de Deense vis serij te pakken heeft. Vist men op diep water (vanaf 10 meter) dan vangt men zowel grote scharren, botten en schollen als kabeljauw(tjes), makreel. Koolvis en haring vangt men er ook. Vanaf de kant is het sportvissen gebla zen op schar, geep en zeeforel. In het duister komen daar soorten als bot, paling, kabel jauw bij. Het verkrijgen van aas is soms een probleem. Dat ligt aan het feit dat het getij ver schil in de Deense wateren miniem is. Zit de wind goed, dan waait het water wel wat weg om elders op te stuwen en kan men bij de zeepieren. Overigens is men in Dene marken niet te beroerd aas automaten te zetten op be kende visstekken (Kertemin- de, Funen). Neem ook eens wat zee-aas mee naar huis, bewaard in een tempexdoos met een koelelement. De vis- kist moet overigens goed ge vuld zijn met kunstaas. Kyst- wobblers, Jensen pluggen (zinkend), smalle lepels voor zeeforel en geep. Platvislepels mogen beslist niet ontbreken. Zelfs beaasd met een stukje vis vangt men dan zijn plat- visje. Zeeforellen vragen om le pels als Toby, Sticksilda, enz. Flink zwaar om ver te wer pen, smal om snel terug te vissen. Beste vistijd voor zee forel? De zeer vroege morgen en tegen het donker, voorjaar is beslist de tij d om er te vissen. Het isc vaak nog wel fris. In de zot vangt men misschien geepje of zeeforel mini maar daar komen soorten: paling, schol, makreel terug. De temperaturen min of meer dezelfde a! Nederland, evenals strandleven. Zoetwatervissers kun® ook goed terecht, zelfs sommige brakke wate» waar wind en snoek voort men. De Gudena is de kendste rivier. Let er wel1 is. Men heeft zowel een akte nodig als een verg; Xirnum-tarief ning van de visclub. W' meer daarvoor bij de lijke VW (Turistforenii Vraag ook eens foldernM stek een land voor doe;' kanties. De zomerhuisjes dinavisch vissen is heeft de visserij in ken gelukkig niet tast „De Provinciale VW", zo vervolgt het bestuur, „levert echter geen enkele tegenpres tatie en stelt ook geen poging in het werk om aan deze VW- plicht te voldoen. Integendeel, zij stuurt eenvoudig de lijst weg van bij de provinciale be middelingscentrale aangeslo ten verhuurobjecten. Deze gang van zaken achten wij on toelaatbaar." De West-Zeeuwsch-Vlamingen ergeren zich verder aan het feit dat de overkoepelende organi satie deze situatie al jaren on veranderd laat doorgaan. De hoop op verbetering, na de re organisatie binnen de provin ciale WV, is nu dan ook volle dig teloor gegaan. irv™' bestuur van de Kust- P^^teteert voorts dat de oi! 7 de. activiteiten van het bemiddelingsbureau nog der wil uitbreiden. Het pro- Doo de ve woonv het be: West-5 dat de maakt rechtir dame, strekk, wordt ging meerr e»ï De reg voor o ken wf de pre een V Weige zoek ii Zeeuw rechte Dire de PV dag or „De t deze stuur fase k menta het be. kantie stelde PVI vogel, was voor c< Van on TER1N bilist verlee op d< laan geen Terne Bij de wond. worde Julian zen. beide schadi wegge Vanc onze verslaggever §®ns twee tot drie miljoen dat de visserij er nimmer gulden vandaan komen om vunaaan komen om - Zeeland voor een ma- van twee per maand aan te mnnen sluiten op kabel-tv. ia?e wi; cciia imuoi"ilMpol blijkt uit een studie van riaal aan bij het Deens »i ^M-dochter Zekatel, die er- keersbureau te Den Ha< °n uitgaat dat 75 procent van Naast zeilen, fietsen en Zeeuwen een aansluiting delen is Denemarken bü1 ajs het tarief niet boven de ^nbg gulden komt. ■VW' e' bekabelde tot nu toe jnssingen ten een stuk minder danK*"£"Jgen en Middelburg en is ons. De kwaltiteit is.S® UK bezig in Goes, In die gro- gro- weinig (uitstekend). J ®.§emeenten kost het vioocn ia dat ook, de I 1 e om onder de twintig vreesde algengolf langs L ?n blijven, maar de stu- Zweedse en Noorse wes» neeft uitepwemn Hot Ho Zweedse en Noorse westHW*.c «eert uitgewezen dat de Dene"! tiiriooai\dsgemeenten' enkele L n^duurder uit zijn. Bin- sgemeenten' enkele - «.vil en Zekatel bestaan Ule bezwaren tegen deze vorm' „We geen burgeii W. Do? tegen het nu tieke derwei niet, i A. Kail wordt en wa 'openb| De zich dd dit ja;

de Stem | 1988 | | pagina 8