Gevecht om miljard plasluiers Schuldenlast armste landen genoteerd op agenda ecotop Pakistani hebben genoeg van bewind Zia UI Haq minister n] iranaria 'Dialoog met Palestijnen voortzetten' Dg STEM GOM -DESTEM- DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 17 JUN11988 Ir)E STEM BINNENLAN LUXEMBURG/DEN HAA huisvuil wordt de komenc duur. VAN DEN BROEK: Studenten fe&ssS" PAPIER VOOR UW PEN Baltische Staten Door Harry Kolks IN ons land wonen 500.000 mensen met incontinen- tie-problemen. Hun kwaal (of ongemak) is, dat zij hun plas niet of slecht kunnen ophouden. Zij ge bruiken dagelijks 3 mil joen plasluiers in vele soorten en maten. Dat zijn 1 miljard volwassen- luiers per jaar met een marktwaarde van enkele honderen miljoen guldens. Het gevecht om die markt gaat losbreken. Vier ziektekosten-verzeke raars hebben zich aaneenge sloten en een aparte BV op gericht, die het de mensen met dat ongemak gemakke lijker en goedkoper wil ma ken. Via deze Medion BV er gens in de regio Utrecht te vestigen, willen zij met uit schakeling van de groothan del en de apothekers - en weldra ook tegen de drogis ten in - rechtstreeks en heel discreet aan de klant pa tient pakketten plasluiers aan huis leveren. De kosten zullen volgens directeur Hinse van OHRA in Arnhem, een van de ziektekostenver zekeraars in dit project, 40% lager liggen dan de huidige kosten. Medion is opgezet door OHRA in Arnhem en de ziektekostenverzekeraars VGZ, Zilveren Kruis en UAP in Amsterdam, maar andere verzekeraars kunnen zich aansluiten. Dat wordt eigen lijk ook verwacht, omdat de aanval op de plasluiermarkt ook voor de ziektekostenver zekeraars klaar geld ople vert. De verzekeraars tegen ziektekosten hebben op nogal verschillende manieren de vergoeding tegen incontinen tie in hun pakket zitten. Soms is er een eigen risico; vaak echter ook worden de plasluiers (op attest van de huisarts) maar tot een be paald bedrag vergoed. Door de vier verzekeraars is uitgerekend, dat zij zonder tussenhandel (groothandel en apothekers) zeker 40 goedkoper aan de klant pa tient kunnen leveren. Dat be tekent voor veel patiënten, dat zij goedkoper uit zijn. Zou het voordeel meer bij de verzekeraars terecht ko men, doordat vooral patiën ten met niet al te zware klachten dat eigen risico niet meer volmaken, dan heeft, aldus directeur Hinse, indi rect de patient toch het voor deel, omdat alles wat de ziek tekosten drukt een hogere premie op afstand houdt. Medio BV heeft een con tract afgesloten met de Alk- maarse vestiging van het Franse concern Peaudouce, dat naar behoefte de pla sluiers zal aanleveren. Niet alle soorten plasluiers, want er bestaat een enorme keus (en behoefte) op dit terrein. Medion BV wil die maten en soorten aanhouden, waarmee 80% van de markt bediend kan worden. Er is met transporteur Harry Voss uit Oss een con tract afgesloten, waarbij deze zich verplicht binnen 2 keer 24 uur op elk adres in Nederland een maandvoor- raad plasluiers af te leveren, nadat Medion de opdracht heeft binnengekregen. Franco aan huis worden de soms onhandelbaar grote pakketen bezorgd. Bovendien in bestelwagens met een dis crete outfit. Medion in de slag met de groothandel en de apothe kers? Dat is weer niet helemaal waar, want per 1 juli wordt een wetswijziging van kracht, die ook de drogisten in staat stelt volwassenluiers te verkopen met verrekening via de ziekenfondsen. Het hoofdkantoor van de D.A-drogisten, waarvan er ongeveer 1000 in ons land te vinden zijn, is niet erg onder de indruk van Medion BV en gaat intussen gewoon door met het opzetten van een dis tributie-apparaat om de dro gisten van een uitgebreid as sortiment te voorzien De heer P. van Leeuwen van D.A. (Drogisten Associa tie) plaatst een dik vraagte ken bij die 40% besparing. Bij hem verdampt dat argu ment. Bij de hele tussenhan del gaat het om een kosten marge van 40 tot 50%. Dat bedrag kan nooit bespaard worden, omdat er een duur distributiestelsel moet wor den opgezet om de inconti- nenten in heel Nederland te bedienen. Dan kan er onmo gelijk een voordeeltje van 40 uitspringen. Bovendien hebben we al uitgezocht, aldus Van Leeu wen, dat die Franse firma maar een heel beperkt assor timent plasluiers kan leve ren. Omdat de ziekte in zo verschillende vormen voor komt, worden volwassen- luiers in vele maten en soor ten gevraagd. D.A. wil wel eens zien of Medion daaraan kan voldoen. Van Leeuwen: „Kortom, wij betwijfelen of een marge van 40% haalbaar is en we betwijfelen nog sterker of er werkelijke een flinke bres in die tussenhandel geschoten kan worden. Daarvoor wordt het aanbod te beperkt. We gaan dus gewoon door." Wat Medion Bv al wel be werkt heeft? De prijs voor volwassenluiers zakt de laat ste dagen. Voor de half mil joen gebruikers en gebruik- sters is dat een gemak bij een ongemak. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: J 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of f 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. f 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J1,25. Service-afdeling atxinnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17,00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. DE enorme schuldenlast van de armste landen - en de mogelijkheden tot ver lichting daarvan - zal één van de belangrijkste ge spreksthema's zijn tijdens de komende economische topconferentie van 19 tot en met 21 juni in Toronto. President Francois Mitter rand van Frankrijk heeft zijn collega's binnen de groep van zeven belangrijkste westerse industrielanden een aantal vergaande voorstellen op dit terrein doen toekomen die hij tijdens de ecotop wil bespre ken. Daarnaast zullen de leiders van de G-7 (VS, Japan, West- Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Canada) zich ook buigen over een aan tal andere onderwerpen, zo wel van economische als poli tieke aard. Ongetwijfeld zal worden gesproken over samenwer king op economisch en mone tair gebied, handelsproble men en protectionistische ten denties en de afbraak van landbouwsubsidies. Maar ook politieke thema's als terroris me, milieubescherming en drugsproblematiek zullen hoogstwaarschijnlijk aan de orde komen. Hoewel de onevenwichtig heden in de wereldeconomie nog lang niet zijn weggeno men, lijken de spanningen die deze tussen de grote indus trielanden oproepen, zeker vergeleken met een jaar gele den, wat te zijn weggeëbt. Het Amerikaanse handelstekort daalt en de dollarkoers stijgt. De overschotten op de Ja panse en Westduitse handels balans beginnen te slinken. De beurskrach blijkt veel minder gevolgen te hebben voor de economische groei in de westerse wereld dan was verwacht. Optimisme, hoewel gema tigd, viert weer hoogtij. De verhoudingen binnen de G-7 zijn sterk verbeterd. De we derzijdse kritische geluiden vanuit Washington, Bonn en Tokyo zijn vrijwel verstomd. Het is niet verwonderlijk dat in deze onderling vrij gemoe- Mitterrand .voorstel. FOTO AP delijke sfeer het schulden- vraagstuk door sommige lei ders tot het hoofdthema van Toronto is gebombardeerd. De belangstelling voor de problemen van de armste lan den is niet alleen ingegeven door ethische motieven, waarmee ongetwijfeld ook politieke sier gemaakt kan worden. Zij heeft tevens een pragmatische kant: de weten schap dat de armste landen, met name in Afrika ten zui den van de Sahara, met geen mogelijkheid meer aan hun schuldverplichtingen kunnen voldoen, hetgeen een serieuze bedreiging inhoudt voor het functioneren van het finan ciële systeem in de wereld. Vorige week onthulde de Franse president Mitterrand drie voorstellen om de schul denlast van de armste landen te verlichten. Vooral zijn sug gestie om een derde deel van alle schulden simpelweg kwijt te schelden, trok veel aan dacht. Daarnaast opperde hij de mogelijkheid om de loop tijd van de leningen te verlen gen tot 25 jaar met een rente tarief dat gelijk is aan de hui dige marktrente of om een speciaal rentetarief vast te stellen van nog niet eens de helft van de huidige mark rente bij een looptijd van maximaal vijftien jaar. Hoewel het Franse schulde ninitiatief het opvallendst is, hebben ook andere landen niet stilgezeten. Premier Mar garet Thatcher van Groot- Brittannië verwelkomde Mit- terrands voorstellen, maar verwees eveneens naar een soortgelijk initiatief van haar eigen minister van financiën, Nigel Lawson. De Bondsrepu bliek Duitsland heeft zich be reid verklaard om zes Afri kaanse landen ten zuiden van de Sahara hun schuld van in totaal 2,2 miljard mark kwijt te schelden. Bondskanselier Helmut Kohl zal hierover in Toronto nadere bijzonderhe den geven. Voorts heeft Japan aangekondigd de komende vijf jaar tweemaal zoveel aan ontwikkelingshulp te beste den als de afgelopen vijf jaar, hetgeen eveneens tijdens de ecotop nader zal worden toe gelicht. De Verenigde Staten heb ben zich tot dusver wat terug houdender opgesteld waar het de problematiek van de arm ste landen betreft. Washing ton is nog steeds geneigd het schulden-vraagstuk langs de traditionele financiële weg te benaderen, waarbij bijvoor beeld simpele kwijtschelding taboe lijkt. Nog geen drie jaar geleden lanceerden de VS via hun minister van financiën, James Baker, hun eigen schuldeninitiatief. Het plan- Baker, dat voorzag in de ver strekking van extra kredieten aan ontwikkelingslanden in samenhang met economische hervormingen aldaar, stierf een stille dood. Washington heeft zich in de aanloop tot de ecotop nog vrijwel niet over de schulden kwestie uitgelaten. Op Mit- terrands initiatief werd slechts gereageerd met 'we zullen het bestuderen'. Het Witte Huis heeft te kennen gegeven zich in Toronto bo venal weer te willen richten op het vertrouwde overleg- thema van de afgelopen ja- Thatcher .akkoord. ren: de coördinatie van het economische en monetaire be leid. Dit coördinatieproces is in 1985 ingezet met het Plaza- akkoord, genoemd naar het Newyorkse hotel waarin de G-7 vergaderde, en in 1987 verder verdiept met het Lou- vre-akkoord. Beide akkoor den kwamen er feitelijk op neer dat de zeven grote indus trielanden afspraken om op economisch en monetair ter rein samen te werken en hun beleid zo mogelijk op elkaar af te stemmen met de bedoe ling de wisselkoersen te stabi liseren. Hierbij gaat het er vooral om een eind te maken aan de schommelingen in de dollarkoers. Tijdens de halfjaarlijkse vergadering van de Wereld bank en het IMF in april wer den de afspraken nog eens be vestigd. Mede door deze sa menwerking werden de one venwichtigheden in de handel tussen de grote industrielan den verminderd, kreeg de dol larkoers een steun in de rug en kwamen de financiële markten weer enigszins tot rust. Op dit moment houdt eigenlijk nog maar één vrees de gemoederen bezig, die voor inflatie en daaruit voort vloeiende renteverhoging, met alle gevolgen vandien voor de economische groei. Vandaar dat de VS probe ren een extra inflatiebarome ter toe te voegen aan de reeks indicatoren waarop de G-7 haar coördinatiebeleid ba seert. Onderminister David Mulford van financiën ver klaarde dinsdag op een pers conferentie dat deze indicator wordt berekend op basis van een groot aantal grondstoffen, waaronder goud. Het idee werd vorig jaar voor het eerst geoppperd door minister Ba ker. Volgens Mulford kan de indicator, waarmee de G-7 in principe al mee akkoord is ge gaan, een „nuttig extra in strument" zijn om inflatiege vaar tijdig te onderkennen. Over de precieze samenstel ling van de mand met grond stoffen, en het gewicht van goud daarin, zal in Toronto moeten worden beslist, aldus Mulford. Echt verrassende uitkom sten van de ecotop worden niet verwacht. De Canadese minister van financiën, Mi chael Wilson, merkte op dat het voor de G-7 wat betreft haar inspanningen om de wisselkoersen te stabiliseren slechts zaak is de posities te behouden. Wellicht dat Mit terrand een doorbraak kan forceren in de voortdurende impasse om het schulden- vraagstuk daadwerkelijk aan te pakken. Maar zelfs als de westerse leiders overeenstem ming bereiken over een be paalde strategie, dan is het nog de vraag in hoeverre de beloften werkelijk zullen worden uitgevoerd. De mis- Kohl kwijtschelding PfÏÏOAp lukking van het plan-Baker, weliswaar vooral wegens onwil van de commerciële banken, kan als voorbeeld dienen. Gastheer Canada zal landbouwland vooral ook meren op de afbraak van de miljardensubsidies aan de landbouw. De standpunten van de verschillende landen zijn echter genoegzaam be kend en werkelijk nieuwe ini tiatieven zijn niet te verwach ten. Hetzelfde geldt voor al lerlei handelsproblemen, die binnen de lopende Uruguay- ronde van de GATT zullen moeten worden aangepakt Het kan natuurlijk nooit kwaad als de zeven wereldlei ders hierover weer eens van gedachten wisselen, maar de uitkomst van deze besprekin gen zal weinig spectaculair zijn. Sinds de Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt de Franse president Valerie Giscard d'Estaing in 1975 de aanzet gaven tot de jaarlijkse economische topconferentie, hebben de diverse ontmoetin gen nauwelijks kunnen uit stijgen boven het niveau van geanimeerde gesprekken tus sen „bevriende" leiders over economische en veelal ook po litieke problemen in de we reld. De top in Toronto belooft niet veel meer dan dat. (ANP) Door Theo Giele EIND mei stuurde de Pa kistaanse president Zia UI Haq de regering naar huis en ontbond het parlement. De man die in 1977 de rege ring van premier Ali But- tho omverwierp en de Pa kistani beloofde na negen tig dagen terug te zullen treden, is nog steeds de sterke man in het land. Van 1977 tot 1985 heerste de staat van beleg in het land. Sinds Zia UI Haq aan de macht is hebben al heel wat Pakistani de wijk genomen. De situatie is er na het ophef fen van de staat van beleg niet beter op geworden. Vol gens cijfers van Amnesty In ternational vluchtten er in 1986 216 Pakistani naar Ne derland, vorig jaar waren dat er 545. Eén van hen is de jour nalist Mirza Mazher, die eind vorig jaap zijn land ont vluchtte. Hij vreest dat Zia UI Haq opnieuw de staat van be leg zal afkondigen. Mazher trekt zijn sokken uit. Zijn voeten staan kleine, ronde littekens: herinnerin gen aan zijn verblijf in een Pakistaanse cel. „Cigarettes", verklaart hij. Mazher was een aanhanger van wijlen presi dent Buttho, een man die in de Derde Wereld als een leider werd gezien. Maar Buttho leunde teveel in de richting van de machtige buur, de Sovjetunie. De militaire top zag dit met lede ogen aan en, volgens Mazher met steun van de Verenigde Staten, ge neraal Zia UI Haq pleegde op 5 juli 1977 een staatsgreep. Aanhangers van Buttho's Pakistaanse Volkspartij (PPP) verdwenen in grote aantallen in de cel. Ook Maz her belandde achter slot en grendel. In de jaren die volg den zou de man nog enkele malen in de gevangenis be landden. „Ik wilde blijven schrijven over de schendingen van mensenrechten en ar moede. Over de corruptie", verklaart hij nu. Mazher werd gemarteld en hij be landde enige tijd in een 'psy chiatrische' kliniek. Zia had inmiddels de staat van beleg afgekondigd en be sloten om van Pakistan een Islamitische Republiek te ma ken. „Een laagje klatergoud, slechts bedoeld om de mensen te knechten", oordeelt Maz her, Hij zag met eigen ogen aan dat er twee soorten recht in het land bestonden. Een voor het gewone volk en een voor degenen met vriendjes in de regering of veel geld. „Wie geld heeft koopt zijn eigen recht." Mazher werkte de laatste jaren vanuit de hoofdstad Is lamabad. Met eigen ogen en oren ervaarde hij de misstan den. Het zijn misschien de be kende verhalen uit landen waar men het niet zo nauw neemt en waar het leven van een medemens nog nauwe lijks respect oproept, maar toch. „In de provincie hadden tijdens de staat van beleg veel plaatselijke machthebbers de vrije hand. Met terreurben- den hielden ze de mensen er onder. Ik ken het voorbeeld van een boer wiens bezit werd geplunderd. De oude man werd zelf naar een politiebu reau gebracht. Omdat zijn dochter vreesde voor zijn le- Mirza Mazher ven, bood ze aan om zijn plaats over te nemen. De bende ging ermee akkoord. De boer kwam vrij maar de dochter werd dagen achtereen mishandeld en verkracht." Mazher smeekt bijna om over de situatie in zijn land te berichten. Wie door zijn emo tionele verhalen niet over tuigd raakt, kan er de koele feiten, geconstateerd door Amnesty International bijha len. In november 1985 publi ceerde deze organisatie een rapport over de rechtspraak in het land. Een korte passa ge: „Verklaringen die naar verluidt zouden zijn afge dwongen onder marteling werden door de speciale mili taire rechtbanken zonder na der onderzoek geaccepteerd als bewijsmateriaal en de be klaagden kregen niet de gele genheid om een adequate ver dediging te voeren. De recht- - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN banken waren niet onafhan kelijk van de uitvoerende macht (de regering) en ver oordeelden konden niet in be roep gaan tegen hun veroor deling." Op 30 december 1985 werd de staat van beleg opgeheven en werden de speciale mili taire rechtbanken afgeschaft. Generaal en president Zia had tevoren de grondwet zo danig gewijzigd dat hij de uit eindelijke macht in handen hield. Sinds die dertigste de cember is er feitelijk niet veel veranderd op het gebied van de mensenrechten, meent de Pakistaanse journalist Maz her. Zijn woorden worden be vestigd door Amnesty Inter national: „Officieel werden de grondwetsartikelen waarin de fundamentele mensen rechten zijn vastgelegd, na het opheffen van de staat van beleg weer van kracht. De mensenrechten werden echter nog steeds op grote schaal ge schonden. In 1985 en 1986 wer den honderden ledèn van Op positiepartijen in verband met hun politieke activiteiten voor korte tijd in hechtenis genomen. Uit verschillende plaatsen werden berichten ontvangen over martelingen en buitengerechtelijke execu ties. De gewone rechtbanken veroordeelden tientallen mensen tot lijfstraffen en spraken regelmatig doodvon nissen uit. Alleen al in de pro vincie Punjab werden tussen juli 1986 en juni 1987 meer dan veertig mensen geëxucu- teerd." Tot zover de rapporten van Amnesty. Mazher is bang dat Pakis tan verder terug zal vallen. Terug naar de donkerste tij den van de staat van beleg. „Zia heeft enkele van zijn oude kameraden in het kabi net gezet. Mensen die zich in het verleden schuldig hebben gemaakt aan terreur en smokkel." De situatie in Pakistan is erg complex. Net als het buurland India heeft het land te kampen met etnische pro blemen. Verschillende bevol kingsgroepen eisen hun rech ten op. In de miljoenenstad Karachi komen al deze pro blemen samen. Uit de stad ko men berichten van vele hon derden doden. Mazher verge lijkt de situatie in Karachi met Bayrut. Hij beschuldigt de machthebbers ervan dat zij de onlusten hebben aange- wakkert om een excuus te hebben om de positie van het leger te versterken. De internationale politiek maakt er de toestand ook niet gemakkelijker -doep. De Ver- enigde Staten zien Pakistan tijdens als een vooruitgeschoven post in een zeer onrustig gebied Pakistan ligt naast Afghani stan en het Iran van ayatollah Khomeiny. India, aan de an dere zijde, heeft goede con nectie met de Sovjet-Unie. De Verenigde Staten is er dan ook veel aangelegen om Pa kistan aan zijn zijde te hou den. Toen Buttho in '77 goede contacten begon aan te kno pen met de Sovjets, grepen Amerikanen volgens Mazher in. Hij heeft sterke aanwijzin gen dat de Amerikaanse am bassade een rol heeft gespeeld bij de coup van generaal Zia UI Haq. De aangekondigde verkie zingen zullen voor een hevige campagne gaan zorgen. „Pa- Van onze Haagse redactie nEN HAAG - Automobilis ten krijgen voortaan maar één kentekenbewijs. Alle gegevens over de auto én de eigenaar worden gekoppeld aan dat ene bewijs, zodat sneller na te gaan is of de auto verzekerd, de belasting voldaan en de periodieke autokeuring doorstaan is. ne huidige delen 1, 2 en 3 plus kopie deel 3 moeten daarmee op den duur verdwijnen, zo het (Ve ha; voe Tw dei de var Vet sch Huis Poor Frans Boogaard Een modaal gezin zal daarvoor 320 moeten gaan betalen. Van onze Haagse redactie aan DEN HAAG - Minister van den Broek (Buitenlandse Zaken) wil zijn gesprek met vertegenwoordigers van ge matigde Palestijnen voort zetten tijdens zijn bezoek met premier Lubbers Israël volgende maand. Dit maakte de minister gister middag bekend tijdens zijn overleg met de vaste kamer- lommissie voor Buitenlandse Zaken over de situatie in de door Israël bezette gebieden. Van den Broek sprak voor iet eerst met vertegenwoordi gers van gematigde Palestijnen zijn voorzittersschap van het Europese politieke sa menwerkingsverband (EPS), in 1986. Overleg met de, volgens ie Palestijnen enige echte ver- egenwoordiger van hun volk, ?LO zit er tijdens het bezoek aan Israël, van 17 tot en met 19 luli, niet in. De Nederlandse regering loudt vast aan haar vijf jaar sleden ingenomen standpunt, dat zolang de PLO de staat Is- 'aël niet erkent, een dialoog is litgesloten. Wel vindt de be windsman dat bij mogelijke in- srnationale vredesonderhan- elingen ook de PLO rond de nderhandelingstafel moet zit- Mi dit gin de af\ zo' nie aai de zij mi gis hi] de VO( eet wa te) he hei sto pel va ch< He vai gO€ lie sta rie he af> trt str Ee toe af> Ni kis ten. De roep om een internatio- ale vredesconferentie wordt olgens de minister steeds lui- Laiu^agiic gaan lgigcu. ui" m iui kis tan is veertig jaar onaf- |er- Niet alleen door de 12 lan- hankelijk. Maar liefst 25 j lang heerste er de staat var beleg. De mensen hebbes nooit de kans gehad om te le ren met democratie om te gaan. Dat heeft zijn tijd nodig Verkiezingscampagnes ver oorzaken dus altijd wel rust. Ik verwacht dat dit voffl Zia de kans is om opnieuw del staat van beleg uit te roepen Mijn land is als dynamiet, 1 kan elke dag ontploffen. E nieuwe periode van staat vai| beleg betekent het einde." Voor Mazher rest de vraa!| of hij in Nederland mag 1 ven. Hij wil onder geen be-| ding terug naar zijn land. Hij zegt zelf genoeg f hebben van de Pakistaan» maatschappij. Het liefst zou hij zich permanent in Neder land vestigen en hier als jour nalist of fotograaf aan c" gaan. van de EG en de Verenigde jtaten. Ook van de kant van de «yjetunie zijn geluiden in die "chting te horen. Tijdens de "abische top in Algiers deze iand hebben de Arabische inden bovendien hun voor aarde voor een internationale inferentie, dat de Palestijnen >e dan ook een eigen staat moeten krijgen, laten varen. af\ dei ver da scl hei da mi ka „li e: N< ex he he in Li< afv gr« HET is een aandoenlijke geste, wanneer een achttal studenten de nagedachtenis van dr. Willem Drees dr. met een bloemeije op zijn graf gaat eren. Maar in de geest hoor ik vader Drees zeggen: 'Jongelui, je weet dat het hier niet mag gaan om politieke doeleinden. Dat is tevoren afgesproken. Ver geet daarom niet dat de AOW en de Algemene We duwen en Wezenwet tot stand zijn gekomen in mijn kabinet, waarin ook de con fessionele partijen (opge gaan in het CDA) ruim ver tegenwoordigd waren. Als het je echt om sociale.gevoe lens gaat, breng dan ook een bezoekje aan het graf van Jan de Quay en Marga Klompé. De algemene kin derbijslag, de bijstand en de wet werkloosheidsvoorzie ning zijn onder hen tot stand gekomen. Die zijn niet minder belangrijk geweest. \hoo Tenslotte nog dit: Wat mi nister Deetman jullie nu uit de staatskas presenteert, opgebracht door de wer kende samenleving, daar van heb ik in mijn tijd slechts kunnen dromen. Dat moet je ook bedenken als je, tot mijn voldoening, sober heid en verantwoorde staatsuitgaven pretendeert'. Etten-Leur H. Howens NAAR aanleiding van het artikel dd. heden inz. de Baltische staten, gaarne en kele aanvullende gegevens: Van het artikel heb ik met grote interesse en instem ming kennis genomen. Ech ter, om mij niet duidelijke reden gaat schrijver voorbij aan het feit dat Estland, Letland en Litouwen hun onafhankelijkheid reeds op 23 augustus 1939 hadden verloren, namelijk toen Mo- iotov en Von Ribbentrop het later naar hen genoemde pakt ondertekenden, een non-agressie-pakt dat een geheim protokol bevatte volgens hetwelk het Balti sche gebied verdeeld werd in Invloedsferen: Finland, Estland, Letland, en het oostelijk deel van Polen vie len de UdSSR toe, terwijl de Duitse belangen in Litou wen en het westelijk deel van Polen werden erkend. Van de westelijke mo gendheden viel toen geen effectieve bescherming voor de Baltische staten te ver wachten; München 1938 had dit wel aangetoond. Via een door Moskou gesteld ulti matum werden de Baltische staten vervolgens gedwon gen Sovjet-vriendelijk rege ringen in te stellen en Sov jet-soldaten op hun grond gebied toe te laten. Op de zelfde dag dat Nazi-Duits- land Parijs innam (15 juni 1940) trokken Sovjet-troe pen de landen binnen en be gon de 'constitutionele om vorming' van de Baltische staten. Ondergetekende is ervan getuige geweest Direkt na deze inlijving greep de eerste golf van ar restaties en deportaties om zich heen, na korte tijd 'on derbroken' door de intocht van de Duitse legers als ge volg van de Operatie-Bar- barossa. Weliswaar maakte de Duitse bezetting (1941-1944) een einde aan de Sovjetische overheersing, maar dat be tekende voor de nationale onafhankelijkheid van de Balten geenszins een stap in de goede richting. De rode terreur werd slechts ver vangen door de bruine; een traumatische ervaring voor de Êalten. Met wat dhr. Kemperman de inval van de legers van Stalin in de Baltische staten in 1944 noemt, kwam in feite een einde aan de Duitse be zetting doordat het Rode le ger, na het eigen land be vrijd te hebben, zijn opmars vervolgde door de oostelijke Duitse provincies tot Berlijn en tot de Elbe. Op de confe renties van Jalta en Post dam heeft Stalin steeds ver wezen naar de 'aansluiting' van de Baltische staten aan de UdSSR van 1939 en heeft hij geweigerd de kwestie ter discussie te stellen. Daar mee was de inlijving van dit gebied een feit Voor de Sovjetunie is de directe toegang tot de Oost zee en eigen ijsvrije havens (sinds Peter de Grote) steeds van primaire betekenis ge weest. Alle ontwikkelinge'l in dit gebied dienen dan oo| onder dit aspekt te wor gezien. Opvallend is dat in publikaties gezwegen wortl over de inlijving van hel vroeger Duits gebied tusse| Litouwen en Polen, Memel en Pregel, niet beho-l rend tot de Baltische staten! maar tot de 'Federatie'. Ooi dhr. Kemperman zegt hiel niets over en op de bij zijl artikel behorende kaal blijft dit stukje land, met ail hoofdstad Kaliningrad (400.000 inwoners - vroeg®I Koningsberg) een blint-l vlek, een tot op heden ctó| volledig 'gesloten' gebied. Oosterhout D. Lagestee ^'ND van het conflict tussen hq en de binnenschippers lijkt in zicht. |[jeer en Waterstaat heeft gisteren i -eerd die voldoende ruimte bieden v| ppende kwestie. >mit-Kroes - die naar de Merwede. da van binnenschepen een aant aiokkeerde heeft enkele toezeggir °nderdeel van het voorstel van £>s|echtstwee maanden gebruik2 Jn net ze mogelijk maakt om het eii ion Daarna komt ook Granaria te va en voor de binnenvaart die inhouc >infn vervoer mogen plegen met du ^Personeel. Daarnaast heeft de n dat het systeem van de schipl 3 r.aen evenredige vrachtverdeling ïori"wantrouwende schippers L,r geerd °P de knieval van Smit-i LJ^pd en gekregen tot zaterdag, ietl verstand getuigen wanneer trJa naas' z'ch neerleggen, zin n ,uit9aande dat de binnenschipf fconfi g0n' ^an zaterdag een ein< J"ct. Dat is een enorm pluspunt. Ll) |9raa9 hun boterham die zij - de gjj1 Keihard werken moeten verdiene hehh meth°des die de schippers ir Blaat0 9eyoerd, vallen echter wel Lh*?- Zij hebben harde actiei flehiru 1 Aar|varingen, gevechten mi /Q .kade op de Merwede die nog Den 7- me'hoden zou op zich noc &nrta„ n'Jd het geval van het schipi lechtL i-?1' hebt,en - door hun actif Onnih u'tspraak genegeerd. Da ierhw0rzaamheid d'e niet te tolerJ binnl aat kan niemand zich bover 'nenschippers bij wie het water tot

de Stem | 1988 | | pagina 2