Vakbonden geven de regering van Zuidafrika reden tot bezorgdheid ,SSEN XJDER MS WERK PAPIER VOOR UW PEN als startende er mogelijk: en. Want AVO oelaten, waar Voor iedere ionale illigers rondom 3ESTEM EXTRA VRIJDAG 17 JUN11988 IRE, p/a Stephenson- TERMEER. Sluit een bij. Dan krijgt u het thuisgestuurd. SIRE 3rk voor larlijks kunnen lND avo toemenie '9g§§^' Poort van geluk Michael Jackson Aanbeveling CDA-congres Trein-ongeluk Thatcher De 'macher' Geloof waardigheid T49. S' IR HET TE LAAT IS. _m/v poor Anthony Heard KAAPSTAD - De staking de zwarte werkne- raers, die afgelopen week van maandag tot en met woensdag plaatsvond, deed de intelligentsia van Zuidafrika en de regering er krachtig aan herinneren dat vastberaden politieke en industriële machten vlak onder de oppervlakte van de samenleving op de loer liggen, klaar voor de 1 aanval. Toch had de grote massa van I de blanke bevolking in Zuid- lafrika nauwelijks een idee I van wat zich afspeelde. Het is de media immers verboden ook maar iets te publiceren waaruit blijkt dat de stakin gen succes hebben. Een enkele moedige krant bood een vluchtige blik op het strijdtoneel - waarmee ge- I rechtelijke vervolging werd geriskeerd Voor de rest was bet publiek aangewezen op eigen waarneming en wat ze bijeen konden sprokkelen uit de gecensureerde kranten en Lit de verhalen van het 'zwarte huishoudelijk perso- I neel. Dat er iets mis was kon den ze in elk merken aan het feit dat er geen brood, melk en kranten werden bezorgd. De zwarten waren wel op de hoogte van wat er aan de hand was in hun eigen woon wijk. Via mondelinge infor matie konden ze het een en ander te weten komen over de stakingscampagne. De lege bussen en de afwezigheid van taxi's spraken natuurlijk ook boekdelen in die woonwijken waar de campagne het meest aansloeg. De effectiviteit van de sta kingen werd vreselijk afge zwakt en gebagatelliseerd in de regeringsgezinde media, inclusief de televisiejour naals. Niettemin kwamen er ook een aantal paradoxen voor. In 'Die Burger', de krant van de Nasionale Party in Kaapstad, op de hand van president Botha, stond eergis teren de volgende kop: „WEGBLY-AKSIE MISLUK WYD...". Terwij leiders op de zelfde pagina het bericht „MOTORBEDRYF GES- TREM DEUR BOIKOT" stond afgedrukt, hetgeen toch een heel ander beeld geeft. Intussen kwam de labour- woordvoerder van de Ver enigde Kamers van Koophan del met een tamelijk ontnuch terend verhaal. Hij schat dat de staking de Zuidafrikaanse economie vijfhonderd miljoen roebel (omgerekend ongeveer 425 miljoen gulden) heeft ge kost. Geen gering bedrag en zijn schatting is nog aan de voorzichtige kant. Dit beves tigt de berichten in de krant de Johannesburg 'Star', dat het arbeidsverzuim in be paalde delen van het land, zo als Natal en het gebied rond Johannesburg, enorm hoog was. In de Kaapprovincie (die meestal achterblijft bij lande lijke trends, vanwege de grote aantallen kleurlingen onder de bevolking) lag dat percen tage veel lager. De regering liet haar be- zorgheid blijken door bereid te zijn een vergadering te be leggen met militante vak bondsleiders. De regering zou zelfs bereid zijn een aantal onverenigbare aspecten uit de controversiële nieuwe ar beidswetgeving te schrappen, die betrekking hebben op het inperken van onofficiële in dustriële acties. Deze wets voorstellen waren er de oor zaak van dat de 750 duizend leden tellende Cosatu (Con gres van Zuidafrikaanse Vakbonden) en Nactu (Natio nale Raad van Vakbonden) die 500 duizend leden telt, op riepen tot een proteststaking. Het welslagen van een ef fectieve staking was vooral opmerkelijk omdat de vak bonden onder erbarmelijke omstandigheden opereren. Veel van hun leiders zitten in de gevangenis of staan terecht voor ernstige aanklachten. Sommigen worden zelfs be schuldigd van verraad, het geen een halsmisdrijf is. On der de noodtoestand zijn boy cot-acties en een groot aantal andere activiteiten in strijd met de wet. Het is de media verboden, op straffe van zware boetes, verslag te doen van dergelijke campagnes. Daarom is het aan de vakbon den zelf de taak om de infor matie te verspreiden. En de bewegingsvrijheid van de be langrijkste vakbondsorgani saties is ernstig beperkt voor activiteiten die ook maar in de verte iets met politiek te maken hebben. Alhoewel ze zo goed als verboden zijn, la ten ze het er niet bij zitten. Afgelopen week ontvingen de kranten officiële waar schuwingen om de stakingen niet te promoten. De 'Star' maakte dit bekend in een ar tikel op de voorpagina. De po litie zou hebben gezegd dat het schending van de noodwet zou zijn om ruchtbaarheid te geven aan de staking. Dit dagblad sloeg de waarschu wing echter stoutmoedig in de wind en publiceerde berichten dat er op grote schaal ge staakt werd in bepaalde ge bieden. De 'Star' had kennelijk ju ridisch advies gewonnen over de toelaatbaarheid van be richtgeving onder de noodtoe stand Het is echter ontzettend moeilijk voor kranten om te beoordelen of ze wel of niet in strijd handelen met de breed- opgestelde noodwet. De meeste andere kranten waren in elk geval minder openhar tig- Het verhaal doet de ronde dat de regering geschokt was door kranteberichten die maandagochtend vroeg ver schenen, vóórdat de politie- waarschuwingen uitgevaar digd werden, waarin de om vang van de stakingen uit de doeken werd gedaan. Ver wacht wordt dan ook dat een aantal krantendirecteuren het nog zwaar op hun brood krijgen. Eén van de redenen waarom de regering de de monstratie van de vakbonden hoog opneemt, is dat het zwarte protest hiermee nieuwe impulsen krijgt. Vooral omdat er op de zwarte De kop 'Emergency IE' in de Zuidafrikaanse anti-apartheidskrant 'The Weekly Mail' duidt op de nieuwe persbreidel in Zuidafrika. nationalistische agenda alle maal belangrijke data in het verschiet liggen. Op 12 juni a.s. zal de noodtoestand op nieuw uitgeroepen moeten worden, omdat deze anders vervalt. Een verlenging ligt in de lijn der verwachtingen. 15 Juni is de gedenkdag van de Soweto-opstand in 1976. En op 18 juli zal ANC-leider Nel son Mandela zijn zeventigste verjaardag vieren. Inmiddels zit hij al meer dan een derde deel van zijn leven in de ge vangenis. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken heeft een nieuwe strategie uitgestippeld van een vreedzaam maar nog vastberadener protest dat een hoogtepunt zal bereiken op 18 juli. Daarbij zullen belang rijke niet-Afrikaanse kerken, zoals de Anglicaanse, de Me thodisten en de Katholieke kerk, ook in de strijd getrok ken worden. Sommige waar nemers zien dit als een laatste toevlucht om de regering te dwingen geweldloze protesten toe te staan. Of anders, als stilzwijgende gevolgtrekking, zal ten overstaan van de hele wereld bevestigd worden, wat het ANC aanvoert als enige manier om de regering effec tief het hoofd te bieden, na melijk geweld. De staking kan daarom worden beschouwd als een uiterst belangrijke inleiding tot nieuwe protestacties en het valt nog maar af te wach ten hoe de regering daarop reageert. (copyright The Times/De STEM) r# i samenwerking >uwe HM de Koningin w |lk las in de krant, dat de Roemeense autoriteiten een plan hebben opgesteld, om binnen twaalf jaar het plat- 'eland ingrijpend te hervor- nen. Dit betekend dat er 1.000 dorpen compleet wor den afgebroken, en de be woners gedwongen worden S verhuizen naar nieuw te ouwen flats, met zeer pri- ïitieve voorzieningen en net gemeenschappelijk ge bruik van keukens en sani- air. Het gaat hier om hon- 'erdduizenden mensen, u lest het goed, honderddui zenden mensen worden ge- 'wongen om hun traditio- ele gezinskernen op te ge- fen en te vertrekken naar anderwaardige flats. Nu is bet zo, dat op het platteland pn Roemenië en trouwens pelt in Hongarije, bouwen pak dg kinderen die gaan bouwen een huis op het erf fan hun ouders, je ziet dan vaak meerdere huizen ond het erf van een familie situeerd, zo ontstaan dan ae gezinskernen die zo ty pend zijn in deze landen. Nu kunnen wij ons dat hier fjoeilijk voorstellen dat pen zo wil wonen, want gaan de meeste van ons et liefst zo ver mogelijk 'eg van thuis, maar ik kan verzekeren dat wonen in e gezinskernen oergezellig en dat men elkaar zo veel 'ogelijk helpt en bijstaat. F gat er dan ook niet zo Yoistisch aan toe als hier, "ear ieder voor zich opgeld *t. Waar dient dit hele wat men systematise- "gsplannen noemt, voor P'een maar om 350.000 hec- pe bouwland extra te ver- Igen, want Roemenië «nt met grote voedselte- r, en de boeren met te- pnen aan veevoer. Nu dicator Ceausescu, als iu honderdduizenden i!n van hun grond ver- LP' ik maak het aldus Tjgekomene gelijk met de C dan krijg ik vol- landbouwgrond om lsMi7rten op lossen. Zolang de boeren hun ■Produceerde producten LWn habbekrats aan de L "roeten afstaan, zo- It i. en er tekorten zijn. Lm mens°nterend wat in gebeurt- Rege- LTt Laat je scherpste kW horen, en roep ook r e regeringen op dit te als je als regering (r> io kgen onderneemt, L: JJpt waard te zijn wie "st dat je bent. Denk u eens in, als ons hier dat eens overkwam. Rijen L. Incze Ik begin te vermoeden dat de hoofdredactie van De Stem aan vakantie toe is of wel dat ze zich, bij het schrijven van de commen taren, laat vervangen door iemand met een heel andere bril op. Grote woorden over 'christenen die zich, volgens de hoofdredactie, teveel be zig zouden houden met de gevallen mens'. Elk voor beeld hiervan ontbreekt in het commentaar geheel. Overigens, gezonde mensen hebben ook geen dokter no dig. Wat wordt in uw com mentaar verstaan onder een zorgzame samenleving? Kan dat iets anders zijn dan hetgeen het CDA daaronder verstaat? Als ik op pagina vijf van dezelfde Stem lees dat onze staatsschuld mo menteel ƒ43 miljard be draagt en dat daardoor jaarlijks door onze samenle ving een slordige 340 mil joen rente moet worden op gebracht, vraag ik me wel af of we echt wel zorgzaam bezig zijn geweest. Het CDA staat wat dit betreft met beide benen op de grond, al wordt ook in die kringen verondersteld dat een deel van de burgerij in vele ge vallen meer wil dan het eer lij ke deel wat haar toekomt en het 'onheilspellend ge luid' dat het CDA soms laat horen, heeft geen ander doel dan verstandige mensen aan het denken te zetten. Als er voorbeelden zouden zijn van insinuaties of van demagogie in de CDA-krin- gen, zou u er goed aan heb ben gedaan hiervan in uw commentaar er minstens een voorbeeld van te hebben gegeven. Eenzelfde bezwaar heb ik over het tweede deel van uw commentaar dat als titel draagt '...Ongeluk'. Wat het CDA precies wil, kunt u lezen in de pas uitgekomen brochure. Het wil inderdaad het leven kwalitatief verbe teren. Mogelijk dat men bij 'kwaliteit' dit woord in de juiste betekenis moet lezen. Zeker wil het CDA indivi dueel leed en verdriet ook meetellen en zeker niet in de laatste plaats. Of dat altijd met kloppende begrotingen parallel loopt, durf ik niet te beweren. Ik denk van niet. Breda F. Vorstenbosch Zondagochtend: alles loopt op rolletjes, de sfeer in het stadion is relaxed, er heerst een bijna zondagse rust. Het is haast niet te geloven dat over enkele uren het concert van Michael Jackson gaat beginnen. Zondagvoormiddag: er meldt zich een karavaan van 4 auto's aan de achter poort: een zilverkleurige Volvo stationwagen, een rode Opel, een onbestemd busje en een vaalgroene PTT-wagen. De heren blij ken van het NOS-journaal te zijn. Ze worden binnen gelaten en hun wordt ver zocht om even aan de kant te staan voor nadere in structies. De heren luisteren niet maar rijden direkt door naar de backstage ingang waar de eerder genoemde Volvo halverwege de door gang tot stilstand komt na de bewaker van deze ingang bijna omver gereden te heb ben. Het kost moeite de he ren aan het verstand te brengen dat ze de backstage ingang blokkeren. Er ont staat een meer dan leven dige discussie waarbij de bestuurder van de Opel zich onbeschoft gedraagt en pas na grote aandrang zijn wa gen aan de kant zet waarna de Volvo de blokkade op heft. Na intern beraad be sluit Mojo dat de Opel van het terrein moet worden verwijderd: het gedrag van de bestuurder was voor ons de druppel die de emmer deed overlopen (voor uw in formatie vermelden wij nog dat met de NOS in eerder overleg duidelijk was afge sproken dat er twee wagens op het terrein zouden wor den toegelaten: een wagen die de straalverbinding met Hilversum zou verzorgen (en er zaterdag reeds was) en een 'editing' wagen die op zondag zou arriveren: i.v.m. de veiligheid is het onze taak het aantal op het ter rein geparkeerde auto's zo veel mogelijk te beperken). Een vertegenwoordiger van CBS deelde namens Mojo de bestuurder van de rode Opel mee dat hij zijn wagen van het terrein diende te verwij deren. Zondagavond: ter wijl in het op zijn grondves ten trillende stadion 48.000 uitgelaten toeschouwers kijken naar het optreden van Michael Jackson, kijkt de rest van Nederland met verbazing naar de weergave door het NOS-journaal van dit feestelijke gebeuren. Twee werelden. Amsterdam Berry Visser en Leon Ramakers De intussen genoegzaam be kende elitaire anti-intellec tueel, de heer Hoegen heeft het in zijn ingezonden stuk betreffende de 8-mei-bewe- ging over de 'zogenaamde' mensenrechten in de kerk. Mag ik hem een aanbeve ling doen? De alom erkende Vaticaan-kenner Peter Hebblethwaite heeft een boek geschreven over het Vaticaan. Dit boek is in de bibliotheek in Oosterhout te leen. Mijnheer Hoegen hoeft het dus niet eens te kopen en ik kan hem van harte aan bevelen dit boek te bestude ren. Als hij het uit heeft mag hij nog eens terugkomen om over mensenrechten in de katholieke kerk te praten. Misschien snapt hij er dan iets van wat de 8-mei-be- weging, naast andere zaken, bezielt. Oosterhout H. Pay mans Na de rede van Lubbers op het partijcongres zelfverze kerde, voldane klappende congresgangers. Was dat voor zijn redevoering, zijn beschuldigingen aan coali tiegenoot WD, of over de verantwoordelijkheid van de PvdA. Wel geluisterd op dat moment, maar hebben ze ook nagedacht wat de ka binetten Lubbers bereikt hebben. De fraudeschanda len, het onzorgvuldig han delen van bewindslieden en topfunctionarissen hebben een naoorlogs hoogtepunt bereikt. Kosten: miljarden voor de belastingbetaler. Wel verdachten, in de meeste gevallen, geen schul digen. Ze mogen blijven of krijgen een andere goedbe taalde baan. ondanks aller lei maatregelen en verschil lende tellingen blijft de te grote werkloosheid een so ciaal schandaal. Voor grote groepen uitkeringstrekkers is er wel zekerheid op een bepaalde uitkering, maar die is niet meer sociaal te noemen. De studiefinancie ring een puinhoop en een ramp voor de kinderen van de laagstbetaalden. De ge zondheidszorg is straks te koop en niet meer op solida riteit gericht. Misdaad en vandalisme (geen politiek vandalisme) wil deze rege ring bestrijden met compu ters in plaats van aantallen politiemensen. De statistie ken bewijzen dat de rijken rijker en de armen armer worden. We kunnen nog verdergaan met voorbeel den. Ze behoren allemaal tot het karwei waar het CDA aan meewerkt. Lubbers is op de karweitoer, hij wil nog aan een nieuw karwei beginnen. Maar dat zullen de kiezers in 1990 wel bepa len. Als de CDA-congres- gangers alleen maar geluis terd hebben naar de wollige woorden van Lubbers en niet verder hebben nage dacht, hggpjk dat dit schrij ven een/geheugensteuntje voor hen is, JTebben al deze kwalijke-zaken van de afge lopen jaren de CDA'ers nog niet aan het denken gezet? Met christelijke politiek hebben ze in ieder geval weinig van doen. Breda P. v. Gurp Station Rilland Bath, waar slechts om het half uur trei nen aankomen en vertrek ken, maar des ondanks toch een treinbotsing plaats kan vinden, op een lijnrecht tra cé, dat mag toch niet voor komen, temeer daar 't zicht prachtig is. De grote baas van de NS heeft via de TV-uitzending verklaard, dat men op die dag en uur een experiment wou uittesten en de bewuste treinstellen met en zonder lange goederenwagons (in clusief passagiers) als on vrij wilige proefkonijnen heeft gebruikt. Had dit experiment niet eenvoudig door twee tege moetkomende losse locomo tieven zonder personen- en goederenwagons uitgevoerd kunnen worden? Heeft men beide treinmachinisten en conducteurs op de hoogte gesteld, voor welke veilig heidssystemen zij worden getest, op dat traject en met welke snelheid gereden mag worden, b.v. met hoge snel heid? Het is toch zeer kwalijk te noemen, dat mensenlevens in zo'n gruwelijke en ge vaarlijke toestand worden gebracht, zonder hen in kennis te stellen. Kan de NS niet een speciaal terrein aanleggen met allerlei soor ten veiligheidssystemen, waar de testen kunnen wor den uitgeprobeerd. Dat zou immers mensen levens, mensenleed en grote materiële schade kunnen besparen. Als zo'n trein ramp bijvoorbeeld in Rot terdam-Centraal plaats zou vinden met zoveel zij banen en wissels dan is het niet verwonderlijk dat de accu ratesse ons weieens in de steek laat. Als een auto-, bus-, vrachtauto-bestuurder de macht over het besturen van zijn wagen heeft verlo ren en in de sloot terecht komt, met of zonder borrel, wordt die wegens 't in ge vaar brengen van het ver keer zwaar beboet. Die meneer woordvoerder van de NS, die zo hoog en droog, dat experiment liet uitvoeren met 't trieste re sultaat, verdient hiervoor vervolgd te worden, jammer dat ie ook niet onder de slachtoffers zit. Je moet toe vallig ook ingezeten hebben zeg! Breda J. B. Tan Het heeft mij verbaasd in De Stem geen redactioneel artikel te hebben aangetrof fen over de ontmoeting van president Reagan met de eerste minister van het Ge menebest Margareth That cher. Wellicht dat de redac tie van dit dagblad deze ont moeting met opzet min of meer doodgezwegen heeft, behoudens dan de normale berichtgeving en in dat ge val getuigt dit alleen maar van de enig juiste houding en opstelling. Want klaar blijkelijk is het deze 'ijzeren dame' er uitsluitend om te doen politieke munt uit het bezoek van Reagan aan Gorbatsjov te slaan en zo ook een graantje mee te pik ken van het ogenschijnlijk succes, dat deze 'summit' in Moskou blijkbaar geweest is, waarbij we vooral niet uit het oog mogen verliezen dat het dit keer toch wel heel duidelijk Gorbatsjov is geweest die ondanks Rea- gans gedram over 'mensen rechten' deze ontmoeting niet wilde laten mislukken. (Wanneer gaat Amerika de eigen achtertuin in Latijns- Amerika en het binnenhof van de onvoorstelbare werkloosheid en onvoorstel bare armoede onder vele burgers van de USA eens aanharken?). Kennelijk ontgaat het toch menigeen hoe gevaarlijk deze kille vrouw, die werkelijk voor niets terugdeinst, wel is en hoe destructief zij op het wereldpolitieke toneel maar ook in haar eigen land te werk gaat. Het was That cher die als een van de eer sten kernraketten van Amerikaanse afkomst op Brits grondgebied toeliet en de Engelse vliegvelden voor Amerikaanse vliegtuigen openstelde in de crisis met Kadafi van Libië. Nu is deze laatste stellig een heerschap om heel goed in de gaten te houden, gezien ook de over bewapening van Libië met de meest moderne en gea vanceerde wapens van Rus sisch makelij. Maar als het erop aankomt, zal mevrouw Thatcher ook de eerste zijn om Europa mee te sleuren in een uiterst gevaarlijk en riskant avontuur, waar het het Midden-Oosten betreft. Zij volgt immers grote broer Amerika op de voet en doet voor haar aanbeden idool Ronald Reagan niet onder in opportunisme van het slechtste soort (vergelijk Irangate en de Falklandoor- log!). Welzeker heeft zij, Thatcher, de hele show die zij ter ere van Reagan heeft laten opvoeren ook willen aanwenden om de aandacht van de politiek en van dé" wereld af te leiden van de binnenlandse problematiek van Groot-Brittannië zelf, waar evenals in het zo be vriende Amerika een groot deel van de natie nog niet aan een aanvaardbaar best- aansniveau toekomt, terwijl een ander deel vooral in het zuiden van Engeland een welvaart geniet als nooit te voren. Om dan nog maar niet te spreken over haar waanzinnige homohaat en rassendiscriminatie waar deze tante telkens weer blijk van geeft. Als er in Europa een gevaarlijke dame de scepter zwaait, dan is het wel deze 'furie' die vijf kerels de baas is en dat wil weten ook! Op zich zou dit allemaal misschien nog zo dreigend niet zijn als Enge land niet zo dicht bij Neder land lag en Ruud Lubbers op zijn beurt ook deze Mag gie Thatcher niet zo bewon derde. Meestal immers heb ben we hier in ons land met noorden- en zuidwesten winden te maken, waardoor het gevaar niet denkbeeldig is, dat dit politieke slechte klimaat maar al te gemak kelijk naar onze gewesten overwaait en dan zijn ook wij pas goed gejochten! O Nederland, let op uw zaak, de tijd en stond is daar.... Breda A.W. van Mil De titel, duidt op 'n politiek figuur wiens handen dee moedig zijn gevouwen, ter wijl zijn blik verlangend steun zoekt bij zijn opperste herder. O U hebt het al ge raden. Juist. Ruud Lubbers. Ik heb de persoon op tv ge volgd en middels, de ook in deze krant vermelde infor matie, 'n vrij totaal beeld van hem verkregen. Wan neer ik hem zie, en hoor praten wordt onwillekeu- ring 'n parallel getrokken met zijn illustere voorgan ger. Juist. Weer goed. Dries van Agt. Ook hij kon bij te genslag, persoonlijke op hem gerichte kritiek, weinig waarderen en stuurde zich zelf dan het politieke bos in om er vervolgens beter van te worden. Ik heb toen in dit blad, dd. 17-1-87, over deze Van Agt gezegd dat hij voor zijn komen niet werd gemist en na zijn vertrek zal het niet anders wezen. Wat zou het toch 'n prettige ervaring moeten zijn voor de zieken, bejaarden, studerenden, werkelozen en al diegenen die financieel van deze overheid afhankelijk zijn, dat dit gezegde ook op Lub bers, en als het even kan op zijn politieke vrienden, van toepassing mag zijn. Want na al het gekrakeel, betref fende gezondheidszorg, stu diefinanciering en WIR, is al het no-nonsens tot oever loos gezwam geworden, waar uiteindelijk de zwak- sten in onze samenleving de dupe van worden. Maar is er nog hoop. Breda C. Gent Kamerleden zijn medewet gevers en controleurs van de regering. Zij dienen een voorbeeldfunctie te hebben en het gegeven kiezersver- trouwen niet met de 'schijn des kwaads' te belasten. Bij de op stapel staande hervor ming van de gezondheids zorg, het plan-Dekker, gaat achter de voorstellen van de WD een stevige lobby van de particuliere verzekeraars schuil. Zo verklaarde afge lopen woensdag de heer Braakman via de radio, dat hij naast de basisverzeke ring de aanvullende verze kering graag op maar liefst veertig procent zou willen zien. De heer Braakman is lid van de Eerste Kamer voor de WD en - saillant detail - voorzitter van de Levensverzekering Mij. NV Nationale Nederlanden. Dat verzekeringsmaatschap pijen ook nog wat aan het plan-Dekker willen verdie nen is duidelijk en begrijpe lijk. Maar duidelijk is ook dat het commentaar van de heer Braakman de kleur heeft van een maatschappe lijk kwaad, van een soort ziekte die nog onvoldoende wordt bestreden, te weten nevenfuncties van politieke ambtsdragers. Eerste- en Tweede Kamer zijn gelijk waardig en van beide Ka mers is toestemming nodig om een wetsontwerp aan vaard te krijgen. Natuurlijk mag een publieke ambts drager in zijn vrije tijd doen wat hij wil, maar uit het bo venstaande blijkt toch weer duidelijk een verstrengeling van belangen. Het parle ment heeft er belang bij dat bij de kiezers geen twijfel opkomt. De geloofwaardig heid van het politieke be drijf is al genoeg in het ge drang. Breda L. Bos

de Stem | 1988 | | pagina 19