P I I E K Advies bij aankoop en gebruik van wasmachines M Hond en kat mee op reis Onzinnige btw-verschillen gaan eindelijk verdwijnen DE STEM ]fi] SI SUSHI Bill li rteren u op weg, eider. ti id. VERSTERKER MOET GOED AANGEPAST ZIJN f .ICITEERD Hl Hl Hl SI SI Hl SI BB Luidsprekerboxen kunnen wor den beschouwd als het eindsta tion van een geluidsinstallatie. Ze moeten ervoor zorgen dat het ge luid zo natuurgetrouw mogelijk wordt weergegeven. Goede bo xen vormen ongetwijfeld een van de belangrijkste ketens in een stereo-installatie. Maar waar moet je nu zoal op letten bij de aanschaf en plaatsing in de huis kamer? culieren e, jubileum, receptie, loving, overwinning, ham, openbare dank, lag best eens in de ina familieberichten, iuur hoeft het niet te rsten een tientje), m 2,00. Eén grote Voor het plaatsen van et een formaat van 35 ij 14,05 toeslag, aanvraag. Bij niet- it 4,00 adm.kosten n niet geretourneerd, ef uw tekst 2 dagen n van onze kantoren, stuurt u eveneens 2 naar Postbus 3229, elijke opgaven worden >erd indien naam en >ok indien uw betaling louden ons het recht pgaaf van redenen te sren. hten bereiken over de idt de uitgever zich het van de opdrachtgever geven. gsnieuws Hom op donderdag. s A-diploma, n Pappa. De Stem, 076-236911 Door Emile van Kessel In het verleden kwam het nogal eens voor dat een klant met veel zorg zijn versterker, tuner en cassettedeck uitzocht, maar ver volgens aan de luidsprekers weinig aandacht besteedde. Ze vormden dikwijls de sluitpost van de begro ting, met de bodem van de porte monnee al in zicht. In principe bestaan vrijwel alle luid sprekerboxen uit een houten of kunststof kast, met daarin als be langrijkste onderdeel een of meer luidsprekers, die door middel van trillingen geluid voortbrengen. Er is een enorme keuze in modellen, waardoor iedereen wel iets van zijn gading kan vinden. Met die modellen alleen ben je er echter nog niet. Elke luidsprekerbox heeft namelijk een eigen klank. Die is afhankelijk van zowel de kwaliteit van de speakers als de afstemming van de luidspre kers op de klankkast. Om te voorkomen dat we enorme kasten in de huiskamer moeten plaatsen, proberen de luidsprekerfa brikanten deze zo hanteerbaar mo gelijk te maken. Er zijn diverse typen boxen. De meest voorkomende zijn: de drukkamer-, basreflex- en mini- box. Het kenmerkende van de drukka- merbox is dat een zware versterker (dus veel watts) gebruikt moet wor den. Met de basreflexkast daarente gen kan met een lichte versterker een uitstekend resultaat worden be reikt. De minibox ten slotte is in het algemeen niet groter dan 20 cm. Bij dit type hoort een aparte (grotere) kast voor de lage tonen. Deze kast heeft als voordeel dat hij overal in de kamer geplaatst kan worden. Hier door is dit type met name geschikt voor mensen met een hekel aan op zichtige luidsprekerboxen. TWEEWEGSYSTEEM Er is tegenwoordig eigenlijk geen luidsprekerbox meer in omloop met slechts één luidspreker erin. Op zijn minst zijn er twee in ondergebracht en vaak drie of zelfs vier. Tesamen geven die luidsprekers het hele hoorbare toongebied weer. Het meest voorkomende systeem is het tweewegsysteem. Hierbij worden de lage tonen door een speciale lageto- nen-luidspreker (woofer) en de hoge tonen door een hogetonen-luidspre- ker (tweeter) weergegeven. Of er nu een twee-, drie- of vierwegsysteem wordt toegepast, in alle gevallen moet elke luidspreker nauwkeurig dat toongebied weergeven waarvoor hij is bedoeld. Een twee-, drie- of vierwegsys teem zegt echter niets over de kwali teit. In het algemeen kan gesteld worden dat tweewegsystemen meestal wat muzikaler, wat echter klinken dan drie- of vierwegsyste- men. OPGEBLAZEN U heeft ongetwijfeld de vervorming Den. Doen we dat? stotterproblemen naaste omgeving: 119, 3500 AC v iivvii wiijjwiiiijiwiw ww vi vwi ii wel eens gehoord wanneer u de c Complete geluidsapparatuur In de hulskamer. Hier boxen (links en rechts) met een driewegsysteem. Luister kritisch bij aankoop Speakers die Ingebouwd kunnen worden In de zonnekleppen van de auto. luidsinstallatie thuis, of sterker nog, in de auto opendraait. Die vervor ming ligt niet aan uw luidsprekerbo xen maar aan uw versterker. De oor zaak moet worden gezocht in het feit dat het vermogen van de versterker veel lager is dan de belastbaarheid van de luidspreker. Dit lijkt een hele veilige situatie, maar pas opl Als de volumeregelaar zover wordt openge draaid dat de versterker het binnen gekomen signaal niet meer kan ver werken, kunnen de tweeters zomaar de geest geven (ze worden dan 'op geblazen'). En weg zijn alle hoge to nen! Dit risico is het grootst bij een kleine versterker (en van mindere kwaliteit), waarmee op grote geluids sterkte wordt gespeeld. De veronder stelling van veel mensen dat de bo xen altijd een hoger wattage moeten hebben, kan dus naar het land der fabelen worden verwezen. Eenvou dig gezegd: bij goede versterkers (vanaf ongeveer f 500) en luidspre kerboxen van ongeveer 1000 per paar hoeft men zich geen zorgen te maken over de belastbaarheid. In de goedkopere prijsklasse is het aan te bevelen dat de luidsprekerboxen in ieder geval iets hoger belastbaar zijn dan de versterker. Kijk altijd naar het zgn. continu-vermogen (=RMS/20- 20.000 Hz). Voor wat betreft de prijs/kwaliteit verhouding kan worden uitgegaan van de stelregel dat voor installaties tot ongeveer 3000 (exclusief luid sprekerboxen) eenderde tot de helft van het budget aan de luidsprekers moet worden besteed. Belangrijker dan alle technische gegevens bij elk aar blijft echter de geluidskwaliteit. AKOESTIEK Wanneer luidsprekerboxen in de open lucht worden geplaatst klinken deze schriel en het geluid komt hoorbaar uit de kast. Elke vorm van ruimtelijkheid ontbreekt. Bij de bouw van concertzalen wordt erg veel aandacht besteed aan de akoestiek. De weerkaatsing van geluiden is in een dergelijke ruimte immers van groot belang. Een goede akoestiek geeft de muziek leven en warmte. Thuis beschikken we echter niet over een ruimte met een nauw keurig berekende akoestiek. Hier moeten we roeien met de riemen die we hebben en daarom dienen de luidsprekerboxen hier met nog meer zorg te worden geplaatst. Een tegel vloer, parket of vaste vloerbedek king, dikke gordijnen of lamellen zijn thuis van invloed op de prestatie van uw boxen. Er zijn fabrikanten die zich hier zeer wel bewust van zijn en luidspre kerboxen fabriceren die het geluid gedeeltelijk laten reflecteren tegen de muren van uw woonkamer. Zodat u niet per se in het midden van uw luidsprekerboxen hoeft te zitten. Bij een live-optreden, in welke zaal dan ook, bereikt het grootste gedeelte van het geluid u immers ook na weerkaatsing tegen muren en pla fond. ADVIES Ten slotte nog een advies. Het kie zen van de juiste luidsprekerboxen wordt vergemakkelijkt door in de winkel te luisteren naar uw favoriete muziek (eventueel zelf een lang speelplaat of beter nog een cd mee nemen). Dit geluid klinkt immers ver trouwd in uw oren, wat een vergelij king makkelijker maakt. Het beste zou uiteraard zijn als u meerdere bo xen thuis in uw eigen woonkamer kunt vergelijken. Maar hier kleven nog al wat praktische bezwaren aan. Vraag in ieder geval aan de verkoper om een 'omruilgarantie', aangezien het geluid in de winkel heel anders kan klinken dan thuis. Honden en katten kan men niet zonder voorzorgsmaatre gelen mee op vakantie nemen. In verschillende landen (o.a. Groot Brittanië en de meeste Scandinavische landen) is het zelfs niet toegestaan om tijde lijk een huisdier de grens mee over te nemen. Voor de meeste andere Europese lan den gelden de volgende 'in- voerbepalingen': Men moet in het bezit zijn van een geldig certificaat betref fende gezondheid en enting tegen rabiës (hondsdolheid). Ook bij terugkeer in Neder land kan naar het document gevraagd worden. De geldig heidsduur (in de regel een jaar) mag niet verstreken zijn. Het certificaat kan men krijgen nadat het huisdier voor enting en onderzoek bij de dierenarts is geweest. De enting dient tenminste een maand voor vertrek te hebben plaatsge vonden. Wanneer men naar een Franse camping gaat en een huisdier wil meenemen, is het niet alleen noodzakelijk dat men er zeker van is dat er huisdieren zijn toegestaan. In Frankrijk zijn ook nogal wat campings die ook van buiten landse honden en katten een tatouage in het oor verlangen. Loslopende dieren die niet voorzien zijn van een tatouage en van wie de eigenaar niet te vinden is, zullen worden afge maakt. Omdat in Frankrijk nogal wat hondenziekten heersen, is het beter om honden uit de buurt van boerderijen te hou den en de dieren geen var kensvlees te voeren. Bij de ANWB heeft men een speciaal inlichtingenblad over de 'Hond en poes tijdens de vakantie'. Naast de invoerbe- palingen in vele landen, wordt ook aandacht gesconken aan het verzorgen van het huisdier tijdens de reis. Jetsystemen, E-knoppen, hot-fill en overloopbeveili gingen; wie op zoek is naar een nieuwe wasmachine duizelt al snel van de vele termen. Voor een consu ment is het niet eenvoudig een goede beslissing te ne men. Het keurmerkinstituut IVHA in Den Haag van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen brengt daarom de nieuwe brochure 'Wasmachines' uit. De brochure geeft een duidelijk overzicht van de di verse soorten wasmachines en beschrijft hun werking. Aan bod komen bijvoorbeeld voor- en bovenladers, wascombinaties, was-droogautomaten en centrifuge rende automaten. De brochure verklaart allerlei techni sche termen en geeft informatie over de installatie. Het laatste gedeelte bevat een aantal handige aankooptips voor wasmachine en centrifuge. Ook als consumenten in het bezit zijn van een goede wasmachine, kan de brochure van nut zijn. Ze geeft aan hoe de verschillende wasprogramma's het best te gebruiken zijn. Bovendien is een speciaal hoofdstuk gewijd aan onderhoud en storingen. Elke Nederlander heeft met de regel maat van de klok met btw te maken. De een bewust en de ander onbe wust. Belasting toegevoegde waarde heet de btw voluit voor de mensen die het niet weten. Deze belasting wordt geheven over het leveren van goederen en het verrichten van dien sten. De btw kent naast het nultarief twee tarieven: het 'hoge' van 20 en het 'la ge' van 6 procent. Een deel van de voedings- en geneesmiddelen valt onder het lage tarief. Het onder scheid tussen beide tarieven is voor de doorsnee burger zeer onduidelijk. Om hieraan een eind te maken, wil het kabinet alle voedings- en ge neesmiddelen overhevelen van het hoge naar het lage tarief. Hierop geldt één uitzondering: alle alcoholhoudende dranken en de aan accijns van alcoholvrije dranken on derworpen produkten blijven met twintig procent btw belast. Deze hele operatie kost de schatkist 655 mil joen. Dat vindt de regering te veel van het goede. Vandaar het voorstel om het lage btw-tarief met één pro- cent op te schroeven. Die verhoging van zes naar zeven procent levert 745 miljoen op. Per saldo gaat de schatkist er 90 miljoen op vooruit. Vandaar dat het kabinet een 'ge nereus' gebaar wil maken door de verruiming van het verlaagde tarief voor hulpmiddelen voor blinden en slechtzienden. Het gaat hierbij om zaken zoals uurwerken, optische leesapparaten en taststokken. Dat scheelt dan een miljoen op een winstvan 90 miljoen. PERIODE Nu terug naar de kern van de zaak: het lage tarief van zeven procent voor èlle voedings- en geneesmidde len. Het nieuwe wetsontwerp treedt in werking op de eerste dag van het tweede kwartaal na de datum waarop de wet in de Staatscourant gepubliceerd is. Die overgangspe riode is nodig om alle winkeliers de kans te geven het nieuwe tarief in de prijzen door te berekenen. Bij het mi nisterie van financiën gaat men daarom uit van de datum 1 januari 1989. In het lage tarief (nu nog zes procent) zitten produkten als aard appelen, brood, eieren, groenten, kaas, koffie en thee. Van het hoge naar het lage tarief 'verhuizen' onder meer aardappelprodukten, chocola- de- en suikerwerken, reformartikelen en diepvriesprodukten zoals deeg waren, pudding en ijs. FRIETJE Het gaat bij het lage tarief duidelijk om eerste levensbehoeften. Aan de idiote verschillen die nu nog be staan, komt dan een einde. Enkele voorbeelden: u betaalt zes procent btw als u boter, brood en kaas koopt. Gaat u echter een broodje kaas ha len dan zit daar twintig procent btw in verwerkt. Eet u het broodje kaas in een cafetaria dan geldt weer het lage tarief. Sterker nog: u eet in hetzelfde cafetaria een frietje tegen zes pro cent btw, maar het kost twintig pro cent btw als u het frietje iaat inpak ken om het thuis te verorberen. Het is natuurlijk te gek om los te lopen dat een broodje kaas of een frietje duurder worden als ze niet ter plekke gegeten worden. Dat geldt ook voor produkten bij de afhaalchinees. En wat te denken van een blikje krab? In veel huishoudens komt krab nooit op tafel. Toch valt dit blikje in het lage tarief. Wie echter graag zijn salade met kappertjes lardeert moet daar voor het hoge tarief betalen. Een Frans kaasje is geprijsd met zes pro cent btw, maar een flesje tabasco - een produkt dat toch in veel keukens te vinden is - valt onder het luxe ta rief van twintig procent. Al die onzin nige tegenstellingen zullen na 1 ja nuari verdwenen zijn als alle etens waar over één btw-kam geschoren wordt. Dat geldt ook voor genees middelen bij de drogist. Daar betaalt u nu nog twintig procent, maar haalt u exact dezelfde spullen op recept bij de apotheek dan bent u veertien procent goedkoper uit. Het lage ta rief zal in de nieuwe wet ook voor dierengeneesmiddelen gelden. Bij het lage tarief nieuwe stijl gaat het in wezen om de zogeheten eerste le vensbehoeften zoals voedings- en geneesmiddelen. Andere zaken, die iedereen dagelijks van node heeft, blijven met twintig procent belast. DWEIL Twee lachwekkende voorbeelden: op dweils en toiletpapier zit twintig procent btw. Toch is er denkelijk geen huis in Nederland te vinden waar geen dweil voorhanden is. En welke Nederlander gebruikt niet da gelijks de nodige velletjes toiletpa pier. Kennelijk worden dweils en toi letpapier zoveel gebruikt dat het voor de regering lucratief is het hoge tarief te handhaven. Geld stinkt niet, zo heeft een Romeinse keizer ooit gezegd. Die gevleugelde uitdrukking zal het kabinet zich goed in de oren geknoopt hebben. En wat te denken van waspoeder en wasverzachter. Het eerste produkt valt onder de eer ste levensbehoeften en het andere is kennelijk luxe. Echter niet voor moe der de vrouw die wasverzachter we kelijks gebruikt. LUCIFER Het is ontegenzeggelijk waar dat met het nieuwe wetsontwerp een aantal verschillen de wereld uit gewerkt wordt. Op die manier blijven de ne ringdoenden in het land verschoond van allerlei discussies met de fiscus in de vorm van welles-nietes over het hoge en lage tarief. Gezien het feit dat de regering aan die vereenvoudi ging dik en dik verdient - 89 mil joen in één klap is toch best de moeite waard - zou het aanbeveling verdienen als de leden van de Tweede Kamer zich eens in de btw- materie gingen verdiepen. En waarom zouden die 89 miljoen niet aangewend kunnen worden om spullen die een huisvrouw dagelijks nodig heeft, zoals een dweil, eens onder de loupe te nemen. Zelfs een lucifer moet in Nederland twintig procent opleveren. Of zou het aan steken van een gasfornuis of geiser met een zwavelstokje luxueus zijn? m

de Stem | 1988 | | pagina 15