'Ik hoop dat Oranje de titel wint' inspiratieloze russen moeizaam naar gelukspel SPORT Melk geen witte motor voor Denen Nieuwe nederlaag voor Nelli Cooman SPORTPRIJSVRAGEN DE ftTEM SPORT 2 DONDERDAG 16 JUN11988 BOBBY ROBSON TOONT ZICH EEN GROOT VERLIEZER HANNOVER - Weinig Ierse internationals zouden een plaats kun nen veroveren in één van de zeven andere ploegen in dit Europese toernooi. Gerichter Orie treffers Van Basten beslissen Engeland-Nederland kJ™ RHkaard in plaats van wanrf* a's inschuivende man w Oranje aanvallend begon- beon„ „verwege de eerste helft jj* Oranje de duels te ver- de "An£aarmee de greep op van u j Jd. Onder leiding ötvanttveTdmEngelandbe" Vermi oeid Gelijkmaker EK voorbij voor Michel Spierscheuring voor Buchwald Toelage voor tennisdames Sovjetunie NIEUWSOVERZICHT Zeilers mijden Kieler Woche Dode bij voetbalrel in Ghana Martin van Dijk nieuwe bondscoach veldrij ders Bokser in levensgevaar Schorsing Gasser blijft van kracht Ook Yan Boeckel naar Wimbledon Libregts (VVV) naar Sparta Lipponen blijft bij FC Twente W.-DUITSE MIDW.L0TT0 SPIEL 77 T19 „oor Bert Willemsen nÜSSELDORF - Pal voor de perszaal van het Rhein- stadion in Düsseldorf kruis ten de wegen van Bobby Robson en Rinus Michels elkaar. Op dat moment toonde de Engelse bonds coach zich een groot verlie zer „Ik wens je voor de rest van het toernooi al het suc ces, dat je graag wilt heb ben", zei hij met een brede lach op het gelaat tegen zijn zegevierende tegenstander. En doe me een plezier: pak met je ploeg de Europese titel". Hoe bitter de snelle uitschake ling mocht smaken, Bobby Robson stond toch model voor de spreekwoordelijk Britse sportiviteit. Met openheid en humor ging hij onvervaard de confrontatie aan met de Lon- dense sensatiepers, die Robsons hoofd op het hakblok zal depo neren. „Ik weet dat sommigen van jullie het er niet mee eens zullen zijn, omdat ze alleen naar het resultaat kijken", hield Robson de journalisten voor. „Maar dit was een fantas tische wedstrijd. De beste die het Europees kampioenschap tot nog toe heeft opgeleverd". „Na de succesvolle voorronde zijn we met heel veel hoop en optimisme naar West-Duits- land gekomen", vervolgde de Engelse teammanager. „Dan betekent het natuurlijk een gi gantische teleurstelling als je al na twee wedstrijden kans loos bent. Maar ik kan niemand iets verwijten. Mijn spelers hebben gestreden voor wat ze waard waren. Beter konden ze niet". Toch had Robson kritiek op zijn team. De eerste twee Ne derlandse doelpunten schreef hij zelfs voor minstens de helft op het conto van zijn eigen elf tal. „Die goals waren regel rechte drama's. Bij de eerste mag Van Basten de bal in het strafschopgebied toch nooit voor zijn voeten krijgen. En zo'n doelpunt als het tweede zie je in Engeland hooguit in de derde divisie. De bal vliegt een hele tijd door de lucht, zonder dat mijn spelers er aan kunnen komen. Dat is toch niet te gelo ven. Met zulke buitenkansjes weet Marco van Basten wel raad". Ondanks deze cruciale mis sers erkende Robson ook de verdiensten van Nederland. „We hebben slechtere wedstrij den gespeeld en die toch ge wonnen. Maar de Nederlanders lieten een prima partij voetbal zien, dus verloren we. Het is ook niet deze wedstrijd ge weest, die ons de nek heeft ge kost. Afgelopen zondag, tegen Ierland, hebben we de beslis sende nederlaag geleden. Toen hadden we zonder meer moeten winnen". Voor Bobby Robson bestaat er geen twijfel, dat hij op de in geslagen weg voort gaat. De suggestie dat de vroegtijdig eli minatie hem wel eens zijn baan als bondscoach zou kunnen kosten, verwierp hij met een gevatte reactie. „Mijn toekomst is verzekerd. Is die van jullie dat ook?", wierp hij de Engelse journalisten voor de voeten. „In het voetbal moet je een neder laag net zo goed kunnen accep teren als een overwinning. Als je dat niet kunt, ben je niet ge schikt voor de baan van trai ner. Het Engelse voetbal hoeft zich voor deze wedstrijd tegen Nederland toch niet te scha men. Nu gaan we proberen de Russen te verslaan om daarna met opgeheven hoofd terug te keren naar Albion". Ieren verrassen opnieuw Van onze speciale verslaggever Samen echter vormen zij een elftal van kerels, dat lak heeft aan iedere repu tatie. Engeland heeft het ondervonden, de Sovjet unie (1-1) ook. Nederland zal in zijn derde groepswedstrijd in ieder geval moeten winnen om na de grootse prestatie tegen Enge land niet te worden uitgescha keld door het lelijke eendje uit dit toernooi, dat zich meer en meer ontwikkelt tot een zeer goed zwemmende zwaan. Voor de tweede keer in dit toernooi bleven de 'Shamrocks' vol strekt zichzelf. Stug in de ver dediging, iedere kans grijpend om met ongecompliceerd voet bal in de aanval te gaan. Voor deze aanpak worden geen schoonheidsprijzen uitgereikt, maar waarom eigenlijk niet? Het is toch niets meer of min der dan het optimale gebruik maken van de eigen mogelijk heden. Het is te gemakkelijk te zeggen dat de Sovjets dat niet hebben gedaan. Net als tegen Neder land speelde het elftal van Lo- banovski een matte eerste helft Voetbal zonder inspira tie, zonder dreiging, zonder versnellingen. Opnieuw bleef Belanov een afzijdige aanval ler op de rechterflank. Neder land ging duwen tegen dit elf tal. Charltons mannen niet De eigen verdedigingslijn bleef gesloten in de eerste helft. De sterke rechterverdediger Mor ris schoof een enkel keertje langs de zijlijn, verder werd de opbouw volledig overgelaten aan het middenveld, waar Ray Houghton opnieuw met graagte het spel tot zich trok en fflet persoonlijke acties het teld van snelle, vaak slordige, combinaties van de anderen doorbrak. De Sovjetunie speelde op ze kerheid, Ierland met risico en kreeg daarmee in de eerste "elft zelfs de beste kansen (Houghton en Sheedy). De Sov- Alexander Zavarov (Sovjetunie, links) strandt op verdediger Moran van Ierland. jetmacht kwam in die periode tot slechts één afstandsschot, van verdediger Koetsnetsov, dat naast ging. Zavarov en Mi- chailitsjenko, die herhaaldelijk maar zonder overtuiging in het centrum probeerden te pene treren, stuitten op de degelijk heid van McCarthy en Moran, die zich opnieuw bijzonder kopsterk toonden. McCarthy was ook de inlei der van het doelpunt, dat de Ieren zes minuten voor rust op voorsprong zette. Een unieke treffer. De centrale verdediger gooide de bal bij een inworp diep in het strafschopgebied, waar Whelan uit volle kracht volleerde. Tegen dat soort doel pogingen is zelfs Dassaiev kansloos. Net als Houghton, die tegen Engeland scoorde, kwam Whelan daarmee op een totaal van twee treffers in 28 inter landwedstrijden. In de tweede helft probeerden de Sovjets meer tempo te ma ken. Het elftal ging ook aan zienlijk gerichter op weg naar het doel van Pat Bonner. De belangrijkste aanstichter van de druk was middenvelder Mi- chailisjenko, die veel en goed werk niet gehonoreerd zag ■vervolg van stort 1 Ruud Gullit kwam in het stuk Michels had het mes in nauweüjks voor' H« maakte rijn selectie gezet. Van 't Schip cn Bosman waren na het echec de Sovjets tot toekijken veroordeeld De terugkeer van van Basten, die in Duitsland a's een getergde rondliep en om 7ene extra training na de an- oere vroeg, was nauwelijks een verrassing. De nominatie van "Win Koeman wel. De oudste van de broers was sinds Sep tember 1986 (Praag) niet meer f'I aftrap verschenen en 'eek door de coach afgeschre ven. Jels versterkte met Er van Koeman zijn linkerflank vanwege het gevaarlijke Ever- -tandem Stevens-Steven en Vrii, 1 ,zeer Soed bekeken. liprL e ^gelse aanvallen n« u ?ver rechts. John Bar- gnllige Jamaicaanse «PP Hnks, toonde slechts tksse onmiskenbare De Nederlandse sterspeler een wat vermoeide indruk en speelde alles behalve alert. Ook Van Basten wekte niet de in druk voor zijn herworven plaats te knokken. Toch was het een flits van de extra klasse van de twee Milanezen die Oranje als Houdini uit de boeien bevrijdde. Op slag van rust floot de ver der uitstekende arbiter Casarin niet voor een overtreding van Rijkaard op Lineker. Rijkaard stuurde Gullit weg, die vrij baan had omdat Stevens aan een vrije trap dacht. De voorzet was moeilijk maar in één vloeiende beweging nam Van Basten de bal aan én speelde Adams uit: 0-1. Negen minuten na rust wa ren de Britten de domper tebo- ven. Hoddle en Beardsley brachten Bryan Robson in stel ling: 1-1. De organisatie bij Oranje viel weg en Michels po kerde door met Kieft voor Va nenburg een tweede centrum spits aan te wijzen. Er onstond een boeiend schouwspel, want beide par tijen speelden op de winst. Ne derland werd in een ijzeren greep gehouden, maar ont snapte opnieuw. Ditmaal met behulp van grensrechter Carlo Longhi. Hij vlagde niet voor buitenspel toen Van Basten zich bij een mislukte inzet van Wouters in de verboden zone ophield. Gullit blokkeerde de bal echter en speelde Van Bas ten aan toen die toen niet meer buitenspel stond: 1-2. Vier minuten later stond was het Van Aerle die van Longhi mocht doorgaan in off-side po sitie. 'Jerommeke', die het te gen Barnes moeilijk had, ver sierde daaruit een corner. Op hoekschoppen heeft Oranje de laatste twee weken duizend keer met weinig succes geoe fend, maar dit keer was het wel raak. Erwin Koeman be kroonde zijn goede spel met een loepzuiver trap die door Kieft als voorlaatste geraakt werd De allerlaatste was uiteraard weer Van Basten: 1-3. ENGELAND - NEDERLAND 1-3 (0-1) - 43. Van Basten 0-1. 54. Rob son 1-1,74. Van Basten 1-2,76. Van Basten 1-3. Scheidsrechter: Casa rin (Ita), toeschouwers: 68.400. ENGELAND: Shilton; Stevens, Wright, Adams en Sansom; Steven (69. Waddie), Hoddle, Robson en Barnes; Lineker en Beardsley (73. Hateley). NEDERLAND: Van Breukelen; Van Aerle, Ronald Koeman, Rijk aard en Van Tiggelen; Wouters, Gullit, Mühren en Erwin Koeman; Vanenburg (62. Kieft) en Van Bas ten (85. Suvrijn). Stand groep 2 na twee ronden: Ierland2 1 1 0 3 2-1 Sovjetunie2 1 1 0 3 2-1 Nederland.2 10 12 3-2 Engeland2 0 0 2 0 1-4 Programma: zaterdag 15.30 uur Engeland - Sovjetunie (Frankfurt) en Ierland - Nederland (Gelsenkir- chen). door de te beperkte bijdragen van Zavarov, Belanov en Pro- tassov. Pijnlijker voor de Sovjets, letterlijk en figuurlijk, waren de snelle Ierse aanvallen. Vooral voor doelman Rinat Dassaiev, die zich onmiddellijk na de hervatting voor de voeten van de onbesuisde Galvin moest storten. Een tweede bot sing tussen dit tweetal bete kende het einde voor Dassaiev. Tsjanov nam de taak van zijn aanvoerder over. Er bleef dreiging in de Ierse te genstoten, maar de druk van de tegenstander hield onvermin derd aan, zonder overigens Bonner werkelijk in ernstige problemen te brengen. De ge lijkmaker, ruim een kwartier voor tijd, kwam dan ook net zo uit de lucht vallen als het Ierse doelpunt. Na een verre trap van Koetsnetsov werd de bal door Belanov keurig over de verdediging getild, waarna Protassov met opmerkelijke beheersing tussen de benen van Bonner het doelvlak trof. De hardheid van de klap zou - FOTO AP ieder ander elftal knock-out hebben geslagen. Niet de Ieren. De verdedigers bleven in alle opzichten hun hoofd gebruiken. De beste van hen was rechts achter Morris, ook door zijn snelheid en zijn onuitputtelijke krachtenreservoir. Daardoor werd de strijd, die door de Sov jets betrekkelijk sloom was be gonnen, steeds boeiender maar "bleef even correct als in de be ginfase. Op zich eigenlijk net zo opmerkelijk als het derde punt van Ierland, dat, hoe dan ook, het toernooi met een score van tenminste vijftig procent zal afsluiten. Goed dat er een ploeg als de Shamrocks deelneemt aan het achtste toernooi om het Europese kampioenschap. Een eerlijke beloning voor dit team dat in ieder geval hoger eindigt dan het Engelse elftal, jjj,. LAND - SOVJETUNIE 1-1 (1-0) - 39. Whelan 1-0, 75. Protassov 1-1 Scheidsrechter: Aladren (Spa), toe schouwers: 45.290. IERLAND: Bonner; Morris, McCarthy, Moran en Hughton; Houghton, Sheedy, Whelan en Galvin; Aldridge en Stapleton (80. Cascarino). SOVJETUNIE: Dassaiev (69. Tsja nov); Tsjidijatoelin, Soelakvelidse (46. Gozmanov), Koesnetsov en Demjanenko; Aleinikov, Zavarov, Michailitsjenko en Rats; Belanov en Protassov. Van onze speciale verslaggever KOPENHAGEN - De Denen hebben de uitschake ling van hun favorieten mild ontvangen. „Zij hadden nooit van bier op melk moeten overschakelen", zon gen de supporters na de nederlaag (0-2) tegen West- Duitsland. Daarmee doelden ze op de transfer in de sponsoring van het nationale elftal. Het laatste jaar werden de Deense spe lers financieel gesteund door de Deense melkindustrie, in de glorietijd door het bekendste Deense biermerk. Melk bleek voor het Deense elftal allerminst de ver maarde witte motor. De spelers waren tegen West-Duits- land niet vooruit te branden. De teneur in de Deense pers is desondanks overwegend mild. De periode van bloei is defi nitief achter de rug. Er moet een nieuw elftal opgebouwd worden. Van onze speciale verslaggevers FRANKFURT - Mi chel, de sterspeler van het Spaanse voetbalelf tal, komt op het Euro pees kampioenschap niet meer in actie. De middenvelder van Real Madrid, die in de wed strijd tegen Italië ge blesseerd uitviel, blijkt een beschadiging aan de meniscus te hebben. Michel, die eerder deze week zijn contract bij de Spaanse kampioen met acht jaar verlengde, liep zijn kwetsuur op na een botsing met de Italiaan Maldini. Het is verder twijfel achtig of Spanje in de wedstrijd van vrijdag te gen West-Duitsland, be slissend voor een plaats in de halve finale, kan be schikken over aanvaller Bakero. De 2S-jarige spe ler, door Cruijff inmiddels aangetrokken bij Barcelo na, heeft een kneuzing op het scheenbeen, eveneens overgehouden aan de ver loren ontmoeting met Ita lië. Martin Vazquez (Real Madrid) en Salinas (Atle- tico Madrid) zullen de opengevallen plaatsen in de Spaanse ploeg inne men. Van onze speciale verslaggevers MÜNCHEN - Guido Buch- wald, de verdediger van het Westduitse elftal, ontbreekt vrijdag op het Europees kampioenschap voetbal in de wedstrijd tegen Spanje. De 27-jarige verdediger van VfB Stuttgart scheurde in het duel met Denemarken een spiertje in het bovenbeen. Hoe wel het niet is uitgesloten dat hij binnen een week weer in zetbaar zal zijn, sluit Buchwald zelf uit nog tijdens het huidige kampioenschap in actie te ko men. „Mochten we de finale halen" aldus de voetballer, „dan is het zinloos een speler in te zetten die nog maar net is hersteld". Uli Borowka, van landskampioen Werder Bre men, zal Buchwald vervangen. DEASTBOURNE (DPA) - Natalja Zvereva is net te vroeg finaliste bij het Grand Slam-toernooi van Roland Garros geweest. De 17-jarige Sovjetspeelster mocht van haar prijzengeld van ruim 250.000 gulden niets in eigen zak steken. Maar ook de Russische tennis- bond zag van dat geld geen franc in de kas verdwijnen. Volgens de gemaakte afspra ken ging het volledige Sovjet prijzengeld bij de dames naar de WITA, de internationale or ganisatie voor damestennis. Bij het toernooi in Eastbourne werd woensdag bekend ge maakt dat die regeling van de baan is. Het geld dat door Zve reva en haar ploeggenotes in de toekomst wordt gewonnen, komt terecht bij de Russische bond. AMSTERDAM (ANP) - De kernploeg in de Nederlandse zeil- wereld zal niet massaal uitrukken naar de Kieler Woche, van 18 tot 25 juni. Alleen het Tornado-team van de gebroeders Van Bladel en de 470-boot van de gebroeders Van Kouwenhoven varen alle wedstrijden. Steven Bakker en Kobus Vandenberg, die in de Olympische re gatta in de Star-klasse uitkomen, varen de eerste dagen om hun nieuw boot te testen. Het wereldkampioenschap Flying Dutchman wordt van 3 tot en met 9 juli in Medemblik gehouden. Voor de teams Sjaak Haakman/Guido Alkemade en Henri Koning/Hans Schelling is de wereldtitelstrijd de laatste mogelijkheid om te voldoen aan de Olympische limiet. ACCRA (DPA) - Bij rellen na een voetbalwedstrijd in Ghana, in de buurt van de plaats Juapong, is een dode gevallen. Verder vielen bij de vechtpartij tussen supporters van beide clubs na het duel in de tweede divisie meerdere zwaargewonden. De on geregeldheden begonnen 20 minuten voor het einde van de wedstrijd, nadat de scheidsrechter een doelpunt met een bui- tenspelluchtje had goedgekeurd. RHEDEN (ANP) - Martin van Dijk wordt de nieuwe bonds coach veldrijden. De 40-jarige Kampenaar volgt Cees Zoontjes op, wiens contract na negen jaar door de KNWU (Koninklijke Nederlandse Wielrenunie) niet werd verlengd. Van Dijk, werkzaam bij de dienst lichamelijke opvoeding, sport en recreatie van de gemeente Oldebroek, is sinds 1980 in het wielrennen actief als trainer van de junioren (veld- en wegrenners) van het district Overijssel en de Kamper Wielren- club. JOHANNESBURG (DPA) - De Zuidafrikaanse bokser Brian Baronet verkeert in levensgevaar, nadat hij dinsdagavond in zijn partij tegen de Amerikaan Kenny Vice knock out was ge gaan. De 27-jarige bokser in het wel tergewicht was bewusteloos uit de ring gedragen, nadat hij in de tiende, laatste, ronde in de ha venstad Durban tegen een serie harde stoten was aangelopen. De artsen van Baronet verklaarden na de operatie dat de over- levinskansen van de bokser minimaal waren. Hij heeft een bloedprop in de hersenen en een schedelbasisfractuur. Zijn te genstander, de eveneens 27 jaar oude Vice, verklaarde geschokt te zijn. Hij gaat er echter vanuit, dat zijn tegenstander bij eer dere wedstrijden inwendige verwondingen in zijn hoofd heeft opgelopen. LONDEN (SID) - De Zwitserse atlete Sandra Gasser blijft nog ruim anderhalf jaar, tot 5 september 1989, uitgesloten van deel neming aan atletiekwedstrijden. De middenlange afstandsloopster verloor woensdag bij het Het Hoog Gerechtshof in Londen de civiele procedure die zij tegen de internationale amateur atletiekfederatie, de IAAF, had aan gespannen. Gasser werd vorig jaar bij de dopingcontrole van het wereld kampioenschap in Rome positief bevonden. De Zwitserse ver loor daardoor haar bronzen medaille van de 1500 meter. Ze mag sindsdien nationaal noch internationaal starten. De rechter in Londen oordeelde dat de IAAF rechtmatig had gehandeld. Gasser brak bij het aanhoren van het oordeel in tranen uit. Haar advocaat Peter Sigler verklaarde dat de atlete overweegt in hoger beroerte gaan. Voor de uitspraak had Gas ser nog gezegd zich bij de uitspraak van de rechtbank neer te zullen leggen. LONDEN (ANP) - Het aantal Nederlandse heren in het hoofd toernooi van Wimbledon, dat volgende week maandag begint, is uitgebreid tot vier. Huub van Boeckel maakte woensdag het kwartet vol door ook zijn laatste parij in het kwalificatie-toer nooi te winnen. De Hagenaar versloeg de Amerikaan Dan Cassidy in vier sets: 7-6, 3-6, 6-1, 6-4. In het hoofdtoernooi treft Van Boeckel de Westduitser Patrick Kühnen. Menno Oosting weet na de voor rondes ook wie zijn opponent in de eerste ronde is. De speler uit Eindhoven werd gekoppeld aan de Australiër Carl Limberger. VENLO - Raymond Libregts speelt volgend seizoen niet meer voor VVV. De 22-jarige middenvelder, die vier jaar geleden van PSV naar de Venlose club kwam, heeft overeenstemming bereikt met Sparta. Hij tekende voor twee jaar bij de Rotter damse eredivisionist. Ook VW was bereid een overeenkomst voor twee jaar aan te gaan met Libregts, maar weigerde een clausule in het contract op te nemen die het de speler mogelijk zou maken voor een ge limiteerd transferbedrag te vertrekken. ALMELO - Mika Lipponen is op zijn besluit terug gekomen om naar Zwitserland te vertrekken. De 24-jarige spitsspeler te kende bij FC Twente een contract voor nog eens één jaar. Trekking A: 7-10-14-27-29-30. 2420596 Reservegetal: 18. Trekking B: 12- 14-16-18-24-36. Reservegetal: 8. WENEN (ANP/DPA) - Tijdens internationale atletiek wedstrijden in Schwechat bij Wenen moest Nelli Cooman op de 100 meter opnieuw buigen voor de Bulgaarse Nune- va. De kleine Nederlandse strui kelde vlak na de start en moest in 11,18 seconden genoegen ne men met de derde plaats. Dat is Coomans beste tijd van dit sei zoen. Nuneva noteerde 10,95. Eerder dit seizoen was zij, in Zagreb ook tegen Cooman, al drie-honderdste sneller. Ook haar landgenote Georghina eindigde in 11,08 voor Cooman. Tijdens de sprint stond er op het baantje van Schwechat een rugwind van 2,5 meter per se conde. Cooman dient 11,10 se conden te lopen om zich voor de Olympische Spelen te plaatsen. Elly van Hulst, al zeker van een startplaats in Sgoul, pas seerde op de 800 meter als vijfde de finish in 2.02,58. De la tere winnares, de Braziliaanse Teles, en de Sovjet-atlete Do- ditsjka leidden het veld via een snelle openingsronde (58 secon den) naar een tijd onder de twee minuten; 1.59,92. Do- ditsjka werd tweede in 2.00,23, de Hongaarse Szabo derde in 2.01,40. De Bulgaarse Jordanka Donkova won de 100 meter hor den in 12,36 seconden. Dat is de beste tijd die dit seizoen is ge registreerd. Het wereldrecord is in het bezit van haar landge note Ginka Zagortsjeva, die vorig jaar in het Griekse plaatsje Drama 12,25 liep. Za gortsjeva kwam woensdag bij de zesde horde ten val. Met verschillende kneuzingen moest zij naar een ziekenhuis worden gebracht.

de Stem | 1988 | | pagina 9