DE STFiyr Michels: 4Nu heb ik graag ongelijk' El 4Dit is een heel mooi moment' 0,99 139 539 169 1A9 VAN BASTEN WERPT MET DRIE TREFFERS ENGELAND UIT TOERNOOI e 83e lot< senlotti Van Basten topscorer flj P. w. PUTTEN DONDERDAG 16 JUNI 1988 ifi |e3HEE3| DÜSSELDORF - Op de kop af twee weken gele den stond Marco van Basten op het punt af te zeggen voor het Europese kampioenschap omdat I Rinus Michels voor hem geen geen basisplaats in I het Nederlands elftal gereserveerd had. Gister avond vierde de wreker met een drievoudig salvo zijn rentree. Opsteker otechniek i'Oosterhout' >6 MARCO VAN BASTEN NEEMT WRAAK OP MISLUKT SEIZOEN EK VOETBAL Geluk Gullit Wissel Uw officiële Honda-dealer 1 Ivoor Breda-Oosterhout e.o. Door Chris van Nijnatten DUSSELDORF - Een one man-show van Marco van Basten of een tactisch mees- terplan van bondscoach Ri- nus Michels? Waarschijn lijk liggen beide gegevens aan de basis van het ecla tante resultaat, dat het Ne derlands elftal in de bela den wedstrijd tegen de En gelsen boekte. Naast de uithaal van Van Bas ten, sprongen de omzettingen in Oranje het meest in het oog. Van 't Schip niet eens op de bank, Bosman reserve, Erwin Koeman op links en Van Bas ten voor het eerst sinds heel lang geleden in de basis. Het had er de schijn van dat Michels zijn ongelijk wilde be kennen. „Onder deze omstan digheden doe ik dat graag", al dus 'de generaal'. „Maar zo lig gen de kaarten niet. Er waren hier andere factoren van in vloed. Ik wist van de wedstrijd op Wembley, dat we links naast Mühren iemand nodig hadden die kon meeverdedigen. Daar was Koeman een goede voor, is gebleken. En voorin? Ja, je hebt drie goede spitsen tot je beschikking. Als het dan met de ene niet lukt, pak je de andere. Je kunt op een toernooi niet wachten of bouwen. In de wedstrijd moet 'het' er zijn". Het zoet van de winst ver goedt ook na een slechte wed strijd veel, zo niet alles. „Het was een boeiende wedstrijd met alles erop en eraan", oor deelde Michels wel erg positief. Maar zoals van hem te ver wachten, doelde hij vooral op de vechtlust die hij gezien had en niet op fraaie hoogstandjes, hoewel met name Van Basten die wel had laten zien. „Het was een voetbalgevecht op het scherp van de snede", likkebaardde Michels. „Er werd om ieder stukje grond ge streden. Toch vond ik het duel bij vlagen zeer goed voetbal opleveren". De bondscoach onderkende, dat Oranje in het begin van de wedstrijd goed was weggeko men. „Vrouwe Fortuna, die in het duel tegen Rusland erg ver weg was, heeft ons nu geluk gebracht. Dat bleek bij die twee schoten op de paal en bij ons eerste doelpunt. Dat viel op een moment, vlak voor rust, dan kun je een steuntje goed ge bruiken". Michels vond de treffer van de Engelsen 'dik verdiend', maar kwam toen wel voor een dilemma te staan. „De Engel sen hadden op dat moment bloed kunnen gaan ruiken en doordrukken, terwijl wij niet Rinus Michels (rechts) feliciteert Marco van Basten.fotoanp Ier inbrengen. Meteen daarop was het voor elkaar. Eerst viel dat Milanese doelpunt en ver volgens ontstond er een corner situatie waarop we duizend keer geoefend hebben. Het ging precies zoals het hoorde". op een gelijk spel konden gaan spelen. De vraag was: een spits er bij of niet? Ik heb een gok genomen en die pakte goed uit. De tegenstanders drukten niet door en daar was ik zeer happy mee. Ik kon gerust een aanval- Terugkeer van wreker Van Basten stapte voor het eerst dit jaar uit de schaduw van Ruud Gullit en hield de EK-droom van Oranje le vend. Premier Thatcher hoeft het Engelse team ook niet meer uit het toernooi te laten halen. Van Basten scha kelde in zijn eentje het door supportersrellen achter volgde team uit: 3-1. nog lang niet. De weg naar de halve finale loopt over Ierland, dat met de Sovjets remiseerde (1-1). Zaterdag in Gelsenkir- chen zal Oranje van de oppor tunisten moeten winnen om zich in Hamburg of Stuttgart voor de halve finale te mogen melden. „Dit was de beste wedstrijd van het toernooi", noemde de Engelse bondscoach Bobby Robson het duel dat door beide ploegen gespeeld werd met een pistool op de borst Dat was wat overdreven. Maar de zenu wen van de 65.000 toeschou wers in het kolkende Rheinsta- dion werden zwaar op de proef gesteld en er zullen voldoende briljante momenten in de re gisters der herinnering worden opgeslagen. Dat het de Engelsen deze EK absoluut niet meezit bleek al in de achtste minuut toen Ronald Koeman verkeerd terugspeelde op Van Breukelen en Lineker er een voet tussen kreeg. 'Gary-goals' - 28 treffers in 33 interlands - verscheen voor het lege doel maar bleek zijn vizier Voor hetzelfde geld was de naald op de balansschaal ove- I rigens in de andere richting I doorgeslagen. In de meesle pende wedstrijd tussen de ver- liezers van de eerste ronde zat I er op de lat boven Van Breuke- 1 len een engeltje. Voordat Van Basten, die door zijn enkelbles sure sinds 9 september 1979 niet meer in de basis van Oranje gestaan had, zijn frustraties op i de jubilerende keeper Shilton I (100 interlands) afreageerde, 1 hadden de Engelsen Lineker en I Hoddle de binnenkant van de paal getroffen. I Nederland staat na de opsteker 1 °P zijn kop, maar Oranje is er K^flllHSfll WÊ^ÊÊÈt f&ÊÊÊ MR Marco van Basten passeert Peter Shilton voor de eerste keer. - fotoepa net als tegen Ierland verkeerd tier later ook Glenn Hoddle in val gemaakt voor de sjieke re- beste cijfers van alle deelne- te hebben afgesteld. Hij trof de staat bleek uit een vrije trap. gisseur. Desondanks had de mers voor het EK gekwalifi- binnenkant van paal. Een Bondscoach Robson had na Engelse ploeg niet meer het vo- ceerd had. kunststukje waartoe een kwar- lang nadenken toch een knie- lume waarmee ze zich met de vervolg op sport 2 tLKER TX-810 TA-2120 f59! SPELER DX-1500 f«j atie van Onkyo u graag demonstreren, n aluminium. MTIJDDIE ENE STAP VERDER 132-36. Tel. 076-224500 Ö.Tel. 01623-12021 iof 59, Tel. 01620-55292 .- op lotnr. 25a?4t) 727193 845929- 271764 307967 334034 432057- DÜSSELDORF - Met Marco van Basten weet je het nooit. „Nu ben ik de Jhan, maar zaterdag kan het Johnny Bosman zijn", sprak hij na zijn perfecte show in het Rheinstadion. Of die opmerking nu rela tiverend of snerend - aan het adres van Michels - be doeld was, verried zijn ge zicht niet. Duidelijk was wel, dat de spits van AC Milan revanche nam voor een mislukt seizoen, Waak op zichzelf, alles en 'edereen. Sinds het einde van v°rig jaar stond hij vanwege een zware enkelblessure nooit meer in de basisopstelling van welk elftal dan ook. Nu hij eindelijk weer een kans ~?eg, greep hij hem met eerde handen. „Dit is voor mij een heel mooi moment", ver arde de matchwinner di rect na afloop. „Ik heb dit sei- rnen nog maar weinig van het ecgin af aan een wedstrijd mogen spelen. Dan is het toch geweldig om zoiets als dit te te mogen meemaken", .'"de wedstrijd viel het op, om Van Basten zich gretig ■conde, maar niet onbezonnen m Werk ging. „Waar het kan, moet je rust pikken", is een redo dat zijn grote leermees- iw an Cruijff er bij Van ingestampt heeft. De DOOR CHRIS VAN NIJNATTEN aanvaller bracht het gister middag vlekkeloos in de praktijk „Vanochtend om half twaalf hoorde ik dat ik zou starten tegen de Engelsen. Ik wist dat ik misschien kracht tekort zou komen voor een hele wedstrijd. Daarom ben ik heel rustig begonnen. Ik heb mijn krachten heel ge lijkmatig verdeeld". Basten beaamde, dat Oranje bij het uitdelen van de porties geluk deze keer erg ver voor aan had gestaan. „Op de eer ste plaats mazzelden we toen die Engelsen twee keer op d« paal schoten. Daarnaast viel ons eerste doelpunt op een perfect moment. De Engelsen moesten na rust wel komen Het was erop of eronder. Op dat moment dacht ik: nu wini de gelukkigste. Wij trokken aan het langste eind doordal Willem (Kieft, red.) er in kwam. Dat bracht een paai kansen en die hebben we be nut. Daarna hebben we de wedstrijd lekker uit kunnen spelen". Volgens Van Basten was er afgezien van het spel en de te genstander, sprake van eer heel andere wedstrijd dar zondag in Keulen tegen d« Russen. „Aan die wedstrijc kleefde een enorme spanning Holland was volgens iedereer de favoriet. Daar was nu vol gens ons geen sprake meer van. Dus konden we lekker rustig beginnen, kalm bou wen aan een goed resultaat". Ruud Gullit heeft voor even zijn kroon afgestaan aan zijn clubmaalje Marco van Bas ten. „Ik ben echt heel gelukkig met wat Marco heeft laten ziea Ik ben blij voor hem", liet de Milanees zijn hart spreken. Hijzelf had deze keer niet zo'n opvallende rol voor zich opgeëist. „Ik heb alleen maar in dienst van het team ge speeld. Dat was de opdracht en ik ben uitermate tevreden over het resultaat daarvan. Ik heb er geen probleem mee om eens een ondergeschikte rol te spelen. Als het elftal daardoor beter gaat spelen, en dat was nu het geval, sta ik daar hele maal achter". De nummer tien wilde ech ter niet slechts een toonbeeld van bescheidenheid zijn: „Mijn aandeel moet niet te veel onderschat worden zeg, ik heb drie 'assists' gegeven waaruit een doelpunt voort kwam. Toch geef ik toe dat dit een van mijn mindere wed strijden was. Zo'n onopval lende rol is me bepaald niet op het lijf geschreven". Het karakter van het duel met de Britten sprak Gullit meer aan dan de stress rond de opening tegen de Sovjets: „Het gevoel om een debuut te maken, was helemaal weg. Daar heb ik, maar volgens mij de hele ploeg, een stuk ont- spannener door gespeeld". Gerald Vanenburg, die in de catacomben PSV-voorzitter Jacques Ruts en zijn trainer Hans Dorjee begroette, lachte een uur na de wedstrijd nog steeds van oor tot oor, on danks zijn wissel. „Ik wist dat het erin zat, maar het pakte toch goed uit We hebben lek ker gespeeld en tellen hier voorlopig weer even mee". Adrie van Tiggelen toonde zich erg gelukkig met de op stelling van Erwin Koeman: „De open ruimte die er tegen de Russen nogal eens voor me lag, werd nu geheel afgedekt door Erwin. Dat is een stuk lekkerder spelen voor mij. Links is al niet mijn favoriete stek, hoewel ik me daar als mandekker wel kan manifes- Vreugde bij het Nederlands elftal na de derde treffer van Van Basten. Vlnr: Kieft (14), Van Tiggelen (2), Van Basten, Gullit (bijna onzichtbaar), Wouters (20) en Koe man. - fotoanp teren, maar als er dan een aanvallend ingesteld iemand voor me loopt, krijg ik het he lemaal moeilijk. Ik ben blij dat deze wedstrijd zo gelopen is, maar pas op, we zijn er nog niet. Dit EK wordt een slijta- De Anderlecht-verdediger hamerde erop, dat hij de ge hele wedstrijd, ook bij 0-0 en 1-1, alle vertrouwen in een gunstig resultaat was blijven houden. Berry van Aerle, de onvermoeibare waterdrager aan de rechterkant, viel hem daarin bij. „Het is achteraf al tijd gemakkelijk praten, maar eerlijk, ik was er steeds van overtuigd dat we het gingen maken. Dat gevoel zat diep bij me. Ik moet alleen wel toege ven dat ik nooit het vermoe den had, dat de wisselingen in de basisopstelling zo'n gewel dig resultaat zouden hebben". Woensdag 15 juni Tien jaar na dato ontmoet ik voor het eerst informeel Ce- sar Mengtti, de voor malige trainer van het Argentijnse elf tal, dat in 1978 in Buenos Aires dank zij de 3-1 zege (n.v.) op Oranje wereldkam pioen werd. Zijn assistent bekijkt me en zegt: „Haan, mucho forte." Hij herinnert zich zelfs met ivelk rugnum mer (9) ik toen speelde. Menotti, momenteel trainer van River Plate, is nu kortgeknipt. Zijn slapen zijn grijs. Hij is nog altijd kettingroker. Maar zijn pokerface van toen is nu één lach. Hij heeft in het hotel tij dens het ontbijt een ex clusief interview met een journalist van Der Spiegel. Menotti nodigt me uit aan zijn tafel en ik luister geboeid mee. Het gesprek duurt twee uur. Natuurlijk kan ik het niet nalaten me af en toe in het gesprek te mengen. Het valt me op dat hij intensief nadenkt over het voetbal en vooral vergelijkingen treft tussen landsaard en spelstijl. „Nederland heeft een eigen spelstijl, wil altijd beter zijn dan de tegenstander",zegt hij. „Nederland houdt van avontuur, verloo chent zijn voorvaderen niet". Ik denk ineens aan Hap- pel die als Oostenrijker ons in 1978 een andere spelstijl wilde opleggen, bijvoorbeeld met vijf middenvelders. Uitein delijk bleek toen toch dat de Nederlandse spel stijl, 4-3-3, ons het beste lag. Rusland heeft een goede ploeg, maar nog geen eigen spelidenti- teit. Het kijkt nog te vaak naar hetgeen de te genstander doet". Menotti vindt na vijf EK-duels gezien te heb ben dat Nederland en Rusland de grootste kandidaten voor een fi naleplaats zijn. Over Gullit zegt hij: „Het is te hopen dat hij ziek wordt en 40 graden koorts krijgt. Dan heeft hij minder kracht en is hij verplicht meer te den ken dan te lopen. Het zal zijn spel ten goede ko men". Nederland heeft, volgens Menotti, tegen de Russen te snel gespeeld. Hij vindt ook dat Italië tij dens dit Euro '88 veel meer naar zijn landsaard speelt dan vroeger (cat- tanacio). De Italianen zijn nu eenmaal tempe ramentvol en hebben die gemoedstoestand niet verloochend. Over Spanje, waar hij Barcelona en Atletico Madrid heeft getraind, zegt hij: „Voor het eerst in de geschiedenis spelen de Spanjaarden zone dekking achterin. Het is te hopen dat zij, als ze worden uitgeschakeld, niet het systeem de schuld geven. De Duit sers vind ik destructief in hun spelopvatting. Ze zorgen er eerst voor dat de tegenstander niet aan goed voetbal toekomt. Dat druist helemaal in tegen mijn voetbalfilo sofie". Menotti, dat is duidelijk, wil met zijn elftal altijd beter spelen dan de te genstander. Daarom wellicht noemt hij de fi nale Argentinië-Hol- land in 1978 zijn droom- finale. Hij wijst er nog eens op dat het voor het gastland altijd moeilijk is prestaties neer te zet ten. „Want wanneer je het even rustig aan wilt doen, roert het publiek zich meteen. En je moet nu eenmaal rustpauzes inlassen. Dat deed Ne derland tegen Rusland niet". Een interessante gesprekspartner, deze Menotti. Om twee uur zit ik in het Ramada-Renais- sance in Düsseldorf, een belegerde stad. Ik ont moet Theo Huizinga, de commercieel manager van FC Groningen. Hij zegt dat ik in beeld was bij de Groningse club. Ze is waarschijnlijk te ruggeschrokken voor de de te hoge kosten, ook omdat ik nog verplich tingen heb bij VfB Stuttgart. Nederland-Engeland. Ik ben niet gerust over de einduitslag. Ook Enge land is een tegenstander van formaat. Maar Line ker moet zich maar eens afvragen wat hij precies gedaan heeft op dit EK- toernooi. Hij had topsco rer kunnen en moeten zijn,. Engeland in de halve finales kunnen brengen, maar hij laat tegen Nederland zelfs een kans voor een leeg doel liggen. Hij brengt hiermee de job van coach Robson in gevaar. De wedstrijd op zich vind ik fantastisch en qua spektakel het beste dat tot nu toe geboden is. Menotti zei het vijf uur eerder al: als twee ploe gen uitgaan van hun eigen kracht en de een beter wil zijn dan de an der, krijg je spektakel. Michels heeft het elftal terecht veranderd. Het gaat beter spelen als Kieft erin komt en de spitspositie overneemt. Oranje gaat vanaf dat moment spelen in de stijl waarop iedereen al een tijdje zit te ivachten. Gedurfd, aanvallend, met risico. Met als resul taat dat Oranje nu weer tot de favorieten be hoort. Gullit speelt duidelijk onder zijn niveau. Het zal wel liggen aan de grote druk die op hem ligt. Voor het EK en voordat er een bal was getrapt, was hij al tot een ster uitgeroepen. Voor een speler die nog nooit op een groot po dium heeft gespeeld, is dat nauvoelijks waar te maken. Ik ga er vanuit dat Ierland niet wint van de Russen. Neder land heeft dan vol doende aan een gelijk spel. Eenzelfde situatie als wij met Oranje in 1974 en 1978 creërden. Op weg naar het hotel, in een file, zijn de Oran je-supporters dot-en thousiast, spreken me aan en fotograferen me. De dag ivas zo mooi als de blinkende zon. Van onze speciale verslaggevers DÜSSELDORF - Marco van Basten lijkt de topscorer van de eindronde om het Europees voetbalkampioenschap te worden. Door drie treffers in de wedstrijd tegen Engeland heeft de Nederlander een ruime voorsprong genomen in het schuttersklassement. Van Basten wordt gevolgd door vijftien spelers, die een keer doel troffen. De topscorersiijst: 1. Van Basten (Ned) 3, 2. Brehme, Klinsmann en Thon (WD1), Vialli en Mancini (Ita), Michel, Butragueno en Gordillo (Spa), Laudrup en Poulsen (Den), Houghton en Whelan (Ier), Rats en Protassov (Sov), Robson (Eng) 1.

de Stem | 1988 | | pagina 7