extra geld voor bejaardenoorden in zeeland Ontwikkeling scheepvaart op 4Van raderboot tot jumboferry' Weinig schade in Kanaalzone door uitstoot fluoride Meer geld nodig van 'jk voor opvang evolgen vergrijzing' 'Oiau Nieuwe opleiding voor leerkrachten techniek FONSv. DORST b.v. Old Timer Festival in Axel in de plus Chemie-reus kiest voor Waasland Scoutinggroep uit Goes gaat Curasao bezoeken AUTOBEDRIJF AUSTIN ROVER Ettensebaan-Sreda DONDERDAG 16 JUNI 1988 AARVERSLAG STICHTING SVRZ: "elder Prikkel Driedeling ngeduldig 'Zeehonden in Deltagebied nog niet met virus besmet' Staatssecretaris op CD A-avond Over Medisch Centrum Hulst nog geen duidelijkheid TENTOONSTELLING OYER FERRY'S YAN EN NAAR ENGELAND Weerstand Largest Cross Channel Steamers. Nogal traag Toeristen Combinatie LESSEN IN GOES BEGONNEN Nascholing 1111 11 Tel076-224031 APK-keuring alle merken DE STEM VAN ZEELAND T27 5 Miljoen van Brinkman Van onze verslaggever GOES - Zeeland mag vanaf rekenen op een ex traatje van vijf miljoen gul den per jaar voor de bejaar denoorden. Daarmee kan de provincie een kleine 150 ex tra plaatsen in deze tehui zen bekostigen, et geld valt voor een deel ook te besteden aan dagopvang en an dere voorzieningen, 'om te voor komen dat ouderen ineens van thuis naar een tehuis moeten verhuizen'. Minister Brinkman heeft zelfs voor keur voor dat laatste, maar de pro vincie mag er zelf over beslissen. Brinkman bracht het nieuws over de extra vijf miljoen gulden gisteren mee tijdens een werkbezoek aan Zee land. De minister liet doorschemeren dat er misschien nog meer in het vat zit. Dan moet het kabinet wel ingaan op de wens van de Tweede Kamer, om voor de bejaardenoorden in het hele land nog eens vijftig miijoen extra uit te trekken. „En zoveel hebben we niet meer te verdelen", zei Brinkman veelbetekenend. Hij toonde desgevraagd begrip voor een klacht die de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland ook gisteren liet horen: er is meer geld nodig voor de verzorgingssector nu de vergrij zing toeslaat. „Tja, er zou meer geld moeten komen voor de tehuizen, maar er zijn meer sectoren die daarom vra gen, de studenten, de politie, het wel zijn. Ook kun je de premies verhogen, maar daar moeten de ouderen zelf ook aan meebetalen", aldus Brink- man. Dat er nog meer geld voor de vergrijzing op tafel komt acht de mi nister niet erg waarschijnlijk, ook al vanwege de ombuigingen in de laat ste tien jaar. Van de jongeren zijn de budgetten verschoven naar de oude ren, 'en daar komt eens een eind aan'. De vijf miljoen gulden komt Zee land in ieder geval nog goed van pas. Volgens het pas vastgestelde sprei dingsplan bejaardenoorden is er in 1995 een behoefte van 4900 plaatsen in de provincie, terwijl er maar 4200 be schikbaar zullen zijn. Nu als is een te kort in de verschillende gemeenten, waardoor, bijvoorbeeld in Terneuzen, schrijnende gevallen op de wachtlijst blijven staan. Brinkman: „Daarom gaat er ook zo'n fors bedrag extra naar Zeeland". an onze verslaggever ilDDELBURG - Het Rijk moet over de brug komen om e effecten van de dubbele vergrijzing in Zeeland op te angen. Ondanks thuiszorg en andere nieuwe vormen an zorgverlening, is het huidige budget niet voldoende. it constateert de Stichting g- en Rusthuizen Zee- ij (SVRZ) in het jaarverslag De stichting beheert onder eer Ter Schorre in Terneu- De SVRZ vindt het 'ai te akkelijk' om mee te zingen het kleurrijke koor van -peringen, die om meer "ksgeld vragen. derzijds is het Volstrekt hei- dat handhaving van de aliteit van de zorg niet sim- i een kwestie is van een por- emeer doelmatigheid hier, en t vrijwillige zorgzaamheid „Het rijk zal moeten er en dat de werkdruk in sectoren de laatste jaren uidend is toegenomen en t in principe de grenzen van ttoelaatbare zijn bereikt." gelgevingen en bureaucrati sche procedures." De stichting hoopt maar dat de provincie geen al te dikke vin ger in de pap krijgt, want zo'n 'allesregelaar' beperkt de rol van de zorgaanbieders tot 'sim pele uitvoerders'. „Elke prikkel tot kwaliteitsverbetering tegen de redelijkste prijs verdwijnt." Dan is het 'Dekker-effect' weg en 'zijn we terug bij af. ziet de stichting wel in de plannen van de mmissie Dekker om de ge- dheidszorg doelmatiger en r marktgericht te laten "ken. Het kabinet heeft daar g te weinig mee gedaan, "dt de SVRZ, die ongeduldig Tdt: „Er zal nog te lang ge- d moeten worden geoefend "t het opruimen van de ottert tussen allerlei finan- stromen, complexe re- Van onze verslaggeefster GOES - Volgens de Zeeuwse Milieufedera tie in Goes zijn de zee honden in het Delta gebied nog niet besmet met het virus waaraan honderden zeehonden in Denemarken en de Bondsrepubliek zijn gestorven, al is er hier n°g geen onderzoek naar gedaan. Volgens de Milieufedera tie is tegen het virus dat tongontsteking veroor zaakt, niets te beginnen. Lambeck, bioloog bij net Delta Instituut in Yer- anjte: „Zeehonden spelen nij ons eigenlijk geen rol. arom zijn er nog geen onderzoeken naar het vi- gedaan in ons gebied, "chien houdt het virus P bij de Waddengebie- en. Laten we het hopen", ri maart is het project honden in de Zeeuwse ateren' gestart. Het is nds jaren dat er weer honden uit de Wad- engebieden naar Zee- d zijn getrokken. De ovincie wil dit bestand aag behouden door „'gebieden aan te wij- ,y°°r de dieren. Er wat zelfs overwogen om n aantal zeehonden uit metten. In het jaarverslag tekent de stichting, die in heel Zeeland opereert, ook bezwaar aan te gen de strikte driedeling van de provincie op het terrein van de zorg voor geestelijk gehandi capten. Zeeuwsch-Vlaanderen, midden- en noord-Zeeland moeten veeleer zoeken naar een 'dynamische wisselwer king'. Zo krijgen bijvoorbeeld Vijvervreugd in Middelburg, Den Berg in Goes en De Sterre in Clinge een functie voor heel Zeelands. „Zorg op maat vergt nu eenmaal een wat grotere schaal," aldus de SVRZ. BERGEN OP ZOOM - Me vrouw mr. Y. van Rooij, staatssecretaris voor econo mische zaken, is donder dagavond 23 juni een van de sprekers op een regionale bijeenkomst van het CDA in hotel De Draak te Bergen op Zoom. De CDA-bijeenkomst begint om 19.30 uur. HULST - Er is gisteren nog geen duidelijkheid gekomen over de realisering van een Medisch en Sociaal centrum in Hulst. De Zeeuwse delegatie die onder leiding van gedeputeerde W. Don in Den Haag een gesprek had met WVC, kreeg te horen dat die duidelijkheid nog wel twee maanden op zich kan la ten wachten. De gedeputeerde, die over de bespreking niet al te veel kwijt wilde, zei in Den Haag wel een 'positieve grondhouding' be speurd te hebben. Hij is dan ook optimistisch gestemd over de kansen op de realisering van het Medisch en Sociaal cen trum. Volgens Don moet nu in Den Haag nog becijferd wor den hoe het financieel plaatje rondgebreid kan worden. In het Medisch en Sociaal centrum, dat gevestigd moet worden in het vrijkomende zie kenhuis, zullen zoveel mogelijk instellingen op het gebied van de zorg onder één dak worden gebracht. In Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen wil men dat reali seren per 1 januari van het vol gendjaar. P \"V' m m w M M M w* Z* mm m %x%:. j f W 9* *9» W M 99 num vpiü ummum m mum mnmmm mum Ut Mm IIX* 9 9 99 9***9 *9 **9Mm m<t *9 m Van raderboot (onder) tot jumboferry (boven). FOTO WILLEM MIERAS KAPITEIN W. Reedeker is zonder twijfel de minst fortuinlijke zee man van de Stoomvaart Maat schappij Zeeland. In twee jaar tijd verloor hij drie schepen. Daarbij moet wel aangetekend worden dat Reedeker de schepen niet ver speelde door eigen falen. Twee lie pen namelij k op een mij n en een werd getorpedeerd. Reedekers verloor de schepen in de jaren 1916 en 1918 ten tijde van de Eerste We reldoorlog. De Maatschappij raakte in totaal vier schepen tij - dens die oorlog kwijt. Door Emile Calon IN DE Zeeuwse bibliotheek in Middel burg is vanaf morgen tot en met 19 sep tember de tentoonstelling 'Van Rader boot tot Jumboferry' te zien De exposi tie toont de ontwikkeling van de scheep vaartverbinding Zeeland-Engeland van het midden van de vorige eeuw tot he den. Eind vorige, begin deze eeuw was de postverbinding Moskou-Berlijn-Londen een van de belangrijkste in Europa. De post werd op het vaste land vervoerd per trein en van het continent naar En geland per mailboot vanuit Vlissingen. De Stoomvaart Maatschappij Zeeland had het contract voor het vervoer van de post in handen, zeer tegen de zin van reders en de Kamers van Koophandel uit Rotterdam en Oostende. De Rotter damse Kamer noemde in 1874 de poging om vanuit Vlissingen een stoombootver binding met Engeland van de grond te krijgen zelfs 'een grote dwaling'. Het vervoer van passagiers en vracht was destijds voor de Maatschappij niet belangrijk. Dat werd het pas veel later, na de Tweede Wereldoorlog, toen de Maatschappij Vlissingen al verruild had voor Hoek van Holland. Ondanks weerstand van Rotterdam en Oostende lukte het toch de Stoom vaart Maatschappij Zeeland van de grond te krijgen. Onder andere dankzij steun van Koning Willem III en zijn -MSlSlfe-- 'I NIGHT SERVICE via FOLKESTONE, DAY SERVICE via QUEENBORO'. Apply for tickets to Hie Booking Offices of the South Eastern Chatham Railway, or to the Agents. Een affiche van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland uit 1930. broer prins Hendrik. Juli 1875 werd de Maatschappij daadwerkelijk opgericht en op 26 juli werd de dienst geopend op Sheerness met de verouderde schepen 'Stad Breda' en 'Stad Middelburg'. De beide schepen voldeden niet en al snel besloot de directie om nieuwe te be stellen. Niet alleen omdat de 'Stad Bre da' en 'Stad Vlissingen' veel kolen ver stookten maar ook omdat ze nogal traag waren. En alleen met snelle schepen was het mogelijk het postcontract te be houden. Tijdens de Eerste Wereldoorlog werd het postverkeer naar Engeland in over leg met de regering instand gehouden, ondanks dat de schepen niet verzekerd waren. Het gevolg was het verlies van de drie schepen van kapitein W. Reede ker. Na de oorlog werd de lijndienst weer normaal opgezet en na een aantal jaren vervoerde de maatschappij ook flink wat toeristen. Vooral Engelsen die wel eens een kijkje wilden nemen op het vaste land. aan het begin van de Tweede Wereld oorlog weken bijna aUe schepen van de Maatschappij uit naar Engeland. Ze werden daar gebruikt als logement- of troepentransportschip. Vlissingen kwam zeer zwaar bescha digd uit de oorlog tevoorschijn, de maat schappij besloot om een andere thuisha ven te zoeken, Hoek van Holland. In de zomer van '49 kwam de Maatschappij nog even terug, maar enkele jaren later werd definitief besloten om vanuit Hoek van Holland te varen. In Vlissingen bleef alleen een werk plaats over. in '59 kwam er wel weer een wachtdienst op Shoreham en later Porthmouth maar vergeleken met de Maatschappij stelde die dienst niet veel voor. In het ladingpakket was inmiddels wel het een en ander veranderd en de schepen pasten zich aan. Roll-on Roll- off schepen en trailers met containers in plaats van de wachtschepen die met kraantjes geladen werden. Door de toe treding van Engeland tot de EEG ver wachten veel verladers meer wacht te vervoeren richting continent. Enkele maatschappijen kozen voor Vlissingen maar flink wat ondernemingen moesten hun activiteiten voortijdig staken. Een onderneming die tot nu toe wel het hoofd boven water heft weten te houden is de Olau Line. Deze maatschappij had in de gaten dat een combinatie van pas sagiers- en wachtvervoer rendabel kon zijn. Eind '74 vertrok het eerste Olau- schip de Vlissingense haven naar Sheer ness. het gaat de onderneming momen teel voor de wind. Dusdanig zelfs dat twee reusachtige ferries besteld zijn, elk 35.000 brt en 165 meter lang. Volgend jaar en in 1990 zullen ze in Vlissingen verschijnen. Het Zeeuws comité dat zich in het midden van de vorige eeuw tot doel stelde een lijndienst van Vlissingen op Engeland te openen had waarschijnlijk nooit kunnen vermoeden dat een eeuw later zulke bakbeesten de lijn zouden onderhouden. Zeker niet toen de 'Stad Vlissingen' van 2000 brt voor de eerste maal uitvoer. Van onze verslaggever AXEL-Het Old Timer Festival, dat op He melvaartsdag in Axel is gehouden, is met een batig saldo afgesloten. „We zijn net in de plus geëindigd. We hebben geen gebruik moeten ma ken van de gemeentega rantie", aldus een van de organisatoren P. de Graeve na afloop van een slotbijeenkomst over het evenement. Dat was vorig jaar, toen het festival door een andere organisatie was opgezet, heel anders. Het festival sloot de boeken met een verlies van 15.000 gulden. Voor volgend jaar heeft de stichting Old Ti mer Festival grootse plannen. „Het is mis schien nog wat voorbarig om het uit te spreken, maar als het enigzins kan plakken we er nog een dag aan vast. De voorbe reidende gesprekken daarover zijn al begon nen", aldus De Graeve. Hemelvaartsdag valt volgen jaar samen met de jaarlijkse dodenherden king. De stichting wil die herdenking respecteren. „Er is om 20.00 uur altijd een stille tocht. Het spreekt voor zich dat we op dat moment alle acti viteiten stil leggen". Van onze verslaggever GOES - De uitstoot van fluoride door bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone, vooral Zuid-Chemie in Sas van Gent, heeft vorig jaar nauwelijks schade opgele verd voor veehouders in het gebied. Hun weiland geeft nu al jaren lang een laag fluoridegehalte te zien. Alleen in de eerste maan den van vorig jaar was het no dig om op een aantal bedrijven speciale veekoekjes (met anti- fluoride) uit te delen. Dat blijkt uit het jaarlijkse overzicht van een speciale schaderegelingscommissie, die het meeste geld kwijt was aan de speciale veekoekjes: bijna dertien mille. Achter 'vergoe ding veeschade' staat 0,00. Het bemonsteren van weiland kostte bijna 12.000 gulden, ter wijl de commissie zelf en de Gezondheidsdienst voor Dieren samen ruim negen mille in re kening brachten. Al jaren be staat de regeling dat Zuid-Che mie als grootste boosdoener die kosten op zich neemt. In het Sloegebied, waar vooral Pechiney fluoride in de wei brengt, komt de begroting van een werkgroep die de scha des regelt op een hoger bedrag uit: bijna 79.000 gulden. Daar zijn meer veehouders, aan wier schapen anti-fluoridekorrels moesten worden uitgedeeld. Bovendien bleken een paar partijen ruwvoeder te zwaar besmet. Van onze verslaggever BEVEREN - Het chemisch bedrijf Himont North Sea Petrochemicals gaat zich vestigen op het Waas-lin keroever-gebied. Volgens de Himontgroep zou de vestiging betekenen dat er zo'n 300 nieuwe arbeidsplaatsen in de grensgemeente Beveren bij komen. Het bedrijf heeft een optie op een terrein van 88 hec tare oppervlakte. Met de vesti ging is een investering gemoeid van 14 miljard frank. Himont is gespecialiseerd in de aanmaak van polypropy- leen. Deze kunststof wordt toe gepast in verpakkingsmateria len, vezels en onderdelen voor de auto- en elektro-industrie. Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Zowel in Bergen op Zoom als in Goes is de nieuwe Pedagogisch Technische Hogeschool Ne derland (de PTH) begonnen met deeltijdopleidingen voor leerkrachten in het technisch onderwijs. De opleiding in Bergen op Zoom is bedoeld voor mensen in de regio West-Brabant. Die te Goes voor geheel Zeeland. De lessen in Goes en Bergen op Zoom worden verzorgd door de afdeling deeltijdopleiding van de PTH in Rotterdam. De PTH beschikt over een dagop leiding in Eindhoven en vijf deeltijdopleidingen, verspreid over het land. De studenten van de PTH mogen volgend studiejaar van het ministerie van onderwijs een jaar gratis studeren. Er is namelijk een tekort aan leer krachten in het technisch on derwijs. Op deze manier wil men dat tekort zo snel mogelijk wegwerken. In Bergen op Zoom worden de lessen gegeven in de Streek school West-Brabant aan de Ringersweg en de mts Antonie Keldermans. Te Goes kan men terecht in de scholengemeen schap Groot Stelle, het Goese Lyceum en het Buys Ballotcol lege. Er worden niet alleen leraren en leraressen opgeleid in tech nische vakken zoals bouwtech niek, bouwkunde, mechanische techniek, werktuigbouwkunde, motorvoertuigentechniek, elec- trotechniek en installatietech niek. Ook verzorgt de PTH na scholing van leerkrachten en de opleiding voor het pedago- gisch-didactisch diploma. Binnenkort begint de PTH- met de zogenaamde 'Open Tech', een vorm van schrifte lijk onderwijs voor opleiding van leerkrachten. Het Open Techncentrum te Rotterdam wordt op 22 juni officieel ge opend. Van onze verslaggeefster GOES - Volgend jaar gaat een groep van tachtig jongens en meisjes van de Zeeuwse Scoutinggroep Frans Naere- bout uit Goes ruim twee weken naar Curasao. Deze reis vindt plaats in het kader van een uitwisseling tussen Scouting Nederland en de Antilliaanse scoutingorganisatie APV. Het is de bedoeling dat de scouts uit Curasao in 1990 naar Neder land komen. De minister van de Nederlandse Antillen, de heer Hernandez, nodigde de Zeeuwse scouts in april uit voor dit bezoek. De scouting wil met dit bezoek de internationale vriendschaps band met andere scouts verstevigen. De Frans Naereboutgroep maakte tot nu toe al ieder jaar een internationale reis, maar dit maal zal de bestemming voor het eerst buiten Europa liggen. 1

de Stem | 1988 | | pagina 13