Geërgerd afscheid Denemarken m KOOI VOETBAL LEVERT EINDELIJK RENDEMENT OP Politie pakt zwarte handel streng aan WOENSDAG 15 JUNI 1988 poor Bert liiiemsen SÖREN LERBY STEEKT HAND IN EIGEN BOEZEM: rWSSBï 6Ik mag nooit zo n stommiteit uithalen IjRANKFURT - In de zesde wedstrijd van het EK leeft het attractieve voetbal eindelijk zijn eerste I irijs gekregen. Met 1-0 zegevierden de dolgeluk- dge Italianen van bondscoach Azeglio Vicini iver het stugge Spary'e, dankzij een schitterend [ioelpunt van troetelkind 'Luca' Vialli. EK VOETBAL Soepel V r '1 Kanshebber DAGBOEK mannenmode - MCGREGOR - GARDEUR - VAN GILS - LE DUB - NIK BOLL - PATRAVA flI'> mannenmode Nieuwstrat 12 - Oosterhout - 01620-54242 debt™ GELSE^RCHEN - Sören •••11^ derlaagtegen West-Duits- I land beakende voor Dene- I marker véél meer dan al- |lppn df uitschakeling voor de Eurpese voetbaltitel. a het Brkstadion van Gelsen- f kircherkwam gisteren ook een £nde ian een glorieperiode van he Deense voetbal. Lerby: Het zn fantastische jaren ge- I weestWe waren de lievelingen I van ht voetbalpubliek. Maar I die tijl is voorbij." I Deemarken zal een forse stap erug moeten doen. Er zit I niet ileen sleet op een genera- I de vn geweldig voetbaltalent, I ze bgint ook af te brokkelea Morten Olsen (38), Busk (35) en Larsen (30) dragen in het EK- toernooi het rood-witte shirt voor het laatst. Lerby begint met zijn 30 jaar eveneens aar dig op leeftijd te komen. „Toch voel ik me niet versleten", zegt hij. „Ik blijft nog twee jaar be schikbaar voor de nationale ploeg. Zo lang loopt ook mijn contract bij PSV. Het zullen met de Deense ploeg wel moei lijke tijden worden Maar die horen er ook bij." Lerby tekende met een onge looflijke flater persoonlijk het doodvonnis van de Deense voetbalploeg. Zijn knullige te rugspeelbal stelde West-Duits- land al na tien minuten in staat de score te openen. Ontelbare keren moest Lerby gisteravond voor televisiecamera's en mi crofoons uitleggen hoe uitgere kend hém, een door de wol ge verfde voetbalprof, zoiets kon overkomen. De rossige Deen deed geen moeite zich te ver bergen of de verantwoording af te schuiven. „Het was mijn fout, daar is geen discussie over mogelijk", bekende hij eerlijk. „Van jonge spelers als Heintze of Poulsen kun je zoiets ver wachten. Maar ik, met al mijn ervaring, mag natuurlijk nooit zo'n stommiteit uithalen." Lerby besefte heel goed hoe zwaar zijn fout woog in de eindafrekening. „Door het snelle doelpunt van de Duitsers vielen onze plannen in duigen. We hadden afgesproken in het eerste half uur alles te doen om een achterstand te voorkomen. Toen de Duitsers 1-0 maakten, was de zaak bekeken. Een grootse ploeg hebben ze niet, maar wel een stugge verdedi ging, die zelden een kans weg geeft. Op eigen kracht konden wij niets afdwingen, dat had de wedstrijd tegen Spanje ook al aangetoond De klasse uit vroe gere jaren ontbreekt. Onze eigen kwaliteiten schoten te kort. Daarom kan ik vrede hebben met de uitschakeling." Tegenover de teleurstelling van Sören Lerby stond de vreugde bij Olaf Thon. De kleine middenvelder beleefde een geweldig afscheid van het Parkstadion, waar hij vijf jaar lang met Schalke '04 voetbalde. Thon speelde niet alleen een uitstekende partij, hij maakte drie minuten voor tijd met het tweede doelpunt ook een einde aan het laatste restje onzeker heid over de Duitse zege. „Ik wilde mijn fans nog iets laten zien", genoot hij na. „Ze hebben mijn vertrek naar Bayern München sportief opgevat en beschouwen me niet als verra der. Dus hoefde ik niet bang te zijn uitgefloten te worden." Na de wedstrijd tegen Italië kreeg Thon een lading kritiek over zich heen. De ontevreden bankzitter Wuttke zou een be tere prestatie kunnen leveren, zo heette het „Dat heeft me ook geprikkeld", erkende Thon. „Dan is het helemaal te gek dat ik, zo'n klein mannetje, met mijn hoofd een doelpunt maak. Toch vind ik dit geweldige af scheid van Gelsenkirchen niet het belangrijkste. Onze ploeg heeft gewonnen en daar draait alles om. We hebben zonder meer beter gespeeld dan tegen Italië. Het bevestigt dat de' prestaties van dit Duitse team een stijgende tendens vertonen. Al mogen er geen wonderen van verwacht worden. Zo goed zijn we nu ook weer niet" Zege aanvallend Italië .(let dat resultaat nestelden de Italianen zich naast West- Duitsland aan de kop van poule 1. Bovendien brachten de izzurri met hun overwinning de spanning helemaal te ug in hun groep. Alleen Denemarken is reeds uitgescha- -TfT keld. t )0R CHRIS VAN NIJNATTEN aanvallend voetbal dat de iehebber het water in de mdid deed lopen, sleepten de anen hun eerste winst vol komen terecht binnen. Dat dat ge|eurde in een Italiaanse am ice en met een scheidsrech- die bepaald niet tegen hen flcbt, deerde blauwhemden in he geheel niet En terecht, na he krakkemikkige voetbal van de Duitsers en het saaie spel letje van de Sovjets, overwon he speelse voetbal na lang wachten weer eens in een be langrijk treffen. Wie nog steeds gelooft dat het Italiaans elftal slechts ge- ialiseerd is in defensief 'oetbal, kreeg van begin af aan het bewi;s van zijn ongelijk 'oorgelegd. Alleen de Span jaarden deden hun imago van hard en stug spelende verdedi gers gestand. De bofeing tussen de Latijnse deelnemers aan het EK bracht een metstal fraaie wedstrijd, die helaas te lang doelpuntloos De Italianen, spelend voor een stadion grotendeels gevuld met landgenoten, gingen fris van de lever van start Ze moesten ook wel. want na de winst van de Westduitsers op de arme Denen zouden de Italianen bij verlies praktisch uitgeschakeld zijn voor deelname aan de halve fi nales. Met soepele penetraties in het doelgebied van Zubiza- retta joegen ze hun tegenstan ders in het defensief. Door ste vig gegroepeerd voetbal bleven de Spanjaarden in de eerste helft zonder kleerscheuren. Mapr al na tien minuten had Vialli zijn eerste doelpunt van het EK kunnen maken. Een machtig wippertje van Ance- lotti belandde op de voet van de Sampdoria-speler, maar zijn schot ging voorlangs. Even la ter treuzelde de steraanvallerte lang toen hij in vrije positie aangespeeld werd door zijn clubgenoot Mancini. De enige serieuze tegenstoot voor rust van de Spanjaarden werd ingeleid door Michel. Hij drong diep door in de Ita liaanse verdediging, maar werd juist op tijd door Maldini op zijn hielen getrapt. De vrije trap die dat opleverde werd door Andrinua met het hoofd richting Zenga getranspor- «PP W AflL W'«4 fc f t i': S*-. m JM 1 m is mm ,1? Luchtduel tussen vlnr. Andrinua en Michel van Spanje en de Italianen Ferri en Maldini. - FOTO ANP teerd, maar de Milanees hield de bal nog net uit zijn doel. Aan de andere kant kwamen de Spanjaarden tegen het eind van de eerste speelhelft goed weg, toen Tomas een diagonale bal van Donadoni van de lijn kopte. Even daarvoor dreigde de wedstrijd voor het eerst te ontsporen. In het bekende trek en duw-werk bij een vrije trap niet ver van het doel. deelde de mee naar voren gelopen verde diger Ferri een harde elleboog stoot uit aan Michel. Scheids rechter Frederiksson had er een gele kaart voor over en het werd weer rustig. In de eerste periode na rust kreeg Italië te maken met een vechtlustig Spanje. Die fase pakte in het voordeel van de Iberiërs uit. Een schot van Gal lego vloog voorlangs, een inzet van Bakero ging hard over en Gordillo mikte een maal in vleigende vaart naast. Het of fensief der Spanjaarden had dus een rendement van nul. Het leek er lang op dat het duel der Zuideuropeanen een zelfde resultaat zou brengen als pre cies acht jaar geleden, toen ze op het EK in Italië niet verder dan 0-0 kwamen. GELSENKIRCHEN Geërgerd en teleurgesteld namen de liefhebbers van hel spektakel gisteren af scheid van het topvoetbal, p eerste EK-deelnemer han Denemarken de kof fers in het slot laten vallen. En dat is maar goed ook, want het oud geworden ensemble yan trainer Sepp Piontek 'nopt in Duitsland rond als oen aangeslagen bokser en heeft tussen de Europese élite niets meer te zoekea De 2-0 nederlaag tegen West Duits land luicde het defintieve einde in. »Aan ons tijdperk is een ™de gekomen", constateerde Piontek b.tter. In Gelsenkir chen had het een alles-of- niets-wedstrijd moeten wor den voor de Denen, het draaide uit op een parodie op voetbal. Het al bijna even zwakke West-Duitsland "eeg na een wedstrijd om zwaarmoedig van te worden de punten cadeau. De Scandi navische smaakmakers van net EK van Frankrijk en de Mexicaanse Mundial zwaai den met een gooi en smijtpar- echter oneervol af. Het Duitse elftal kan door de winst meteen kanshebber op de Europese titel geworden. De zouteloze Beckenbauer- équipe speelt onthutsend slecht, maar heeft toch al drie punten uit twee wedstrijden. Naar oude tradities krijgt de Mannschaft in zulke gevallen de 'Nationalblick' in de ogen en verandert met de wappe rende driekleur aan de vlag- gestok van een modderend elftal in een moeilijk neem bare vesting. Europa ziet Denemarken voorlopig niet meer terug. Vier jaar lang heeft het Deense elftal op de interna tionale velden aangevallen en niets gewonnen, behalve sym pathie. Opvolgers voor de unieke generatie lijken zich echter niet aan te dienen. De ploeg voelde voor de EK al aan dat dit toernooi voor de meesten (Busk, Morten Olsen, Berggreen, Elkjaer-Larsen, Lerby) het laatste Grote Op treden zou worden. Ze wilden nog één keer vlammen, maar hadden al niet meer de klasse, snelheid en veerkracht van vroeger jaren. De stille ver klikkers van loodzware sei zoenen en een losbandig leven waren duidelijk zichtbaar. Een verminderde actieradius bij Lerby en Olsen een gebrek aan scherpte bij de rest. De ploeg bleek te langzaam ge worden voor de Europese top en hadden geen geloof meer in eigen kunnen. Het 'Danish Dynamite' bleek nat gewor den. Na het debacle van Han nover tegen Spanje (3-2) leek het er in de eerste tien minu ten op dat de veteranen voor een verrassing in petto had den. Maar een verkeerde te rugspeelbal van Sören Lerby betekende de doodsteek. Mat- thaeus en Klinsmann duwden Denemarken het ravijn in (1- 0) en ze waren veel te moe en te aangeslagen om daar weer uit te klauteren. „Het meest ergerlijke is", aldus Piontek, „dat het niet de tegenstander is die ons op dit toernooi verslaat, maar dat wij het zelf doen. Tegen Spanje waren het Olsen en Rasmussen, nu weer Lerby. En als je dan zelf niet het ver mogen hebt een kans te creeë- ren is het snel afgelopen." De morele klap van Lerby's misser kwam aan als een mo ker en de op hun laatste benen lopende Denen deden er niets meer aan. Het was vervolgens onthutsend om te zien dat Duitsland, dat van de Ita liaanse keeper Zenga ook al een punt aangeboden gekre gen had, tevreden was met de 1-0. Ze kregen het hele veld aangeboden maar wisten zich daar absoluut geen raad mee. Het duel voltrok zich op op amateurniveau, maar het Duitse publiek, toch al niet verwend met succesjes de laatste jaren, had niets in de gaten. Het volk ontstak in massale euforie toen Olaf Thon kort voor tijd voor de eerste keer in tien wedstrij den een tweede Duitse treffer (2-0) in de registratie liet op nemen. Tussen beide treffers lagen zeventig minuten en in die pe riode gooiden de Denen hun reputatie te grabbel. Zij rea geerden hun frustraties af op de benen van de Duitsers die zich vervolgens ook niet onbe tuigd lieten. Spelleider Valen tine deelde in de malaise van de internationale arbitrage op het toernooi. Lerby trapte Matthaeus na, Brehme deed hetzelfde bij Vilvort, maar Valentine greep niet in. Zelfs toen Povlsen zijn Keulse teamgenoot Littbarski neersloeg onder de ogen van de vanwege zijn nachtelijke escapades 'Ballantines' ge noemde Schot kwam er slechts een gele kaart uit de borstzak. Die boodschap van lankmoedigheid hadden de spelers snel begrepen, de over hun eigen onmacht geërgerde Denen zeker en voerden een schoppartij zonder weerga op. Het was een afscheid dat niet paste bij dat van een grote ploeg, die overigens vrijdag nog wel tegen Italië moeten aantreden. Bonds coach Piontek verdreef de wansmaak echter weer door zich na afloop voor zijn eigen gedrag en dat van zijn spelers te excuseren. „Hoewel de scheidsrechter teveel liet doorgaan gaf dit geen pas. Ik hoop dat het de signalen niet verstoord die Denemarken en zijn supporters gegeven heb ben. Onze tijd is voorbij, maar spelers en fans hebben een nieuwe trend in internatio naal voetbal gezet." WEST-DUITSLAND - DENE MARKEN 2-0 (1-0) - 10. Klins mann 1-0, 87. Thon 2-0. Scheids rechter: Valentine (Sch), toe schouwers: 70.748 (uitverkocht). Gele kaart: Elkjaer en Poulsen (beiden Denemarken), Rolff (West-Duitsland). WEST-DUITSLAND: Immel; Buchwald (33. Borowka), Herget, Kohier en Brehme; Littbarski, Rolff, Matthaus en Thon; Voller (75. Mill) en Klinsmann. DENEMARKEN; Schmeichel; Si- vebaek, L. Olsen, Nielsen en Heintze; M. Olsen, Lerby en Lau- drup (63. Eriksen); Vilfort (73. Berggreen), Poulsen en Elkjaer. De Duitse middenvelder Pierre Littbarski (links) glijdt langs zijn olubmaatje bij FC Köln Morten Olsen. FOTO AP. Azeglio Vicini wenste echter niet bij de pakken neer te zit ten. Hij kwam met de zoge naamde gouden wissel. De bondscoach haalde Mancini (die niet eens slecht speelde) er uit voor veteraan Altobelli. Daarmee kwam Vicini zijn voor het EK gedane belofte na; als het voorin niet zou lopen zou een beroep gedaan worden op Altobelli, de man die altijd scoort, ten faveure van Manci ni, de man die moeilijk scoort als hij een blauw hemd draagt. De op handen gedragen coach haalde zijn gelijk. Alto belli maakte een meesterlijke beweging vlak voor Zubiza- retta toen er eeen bal vanaf het middenveld naar de voorste punt gespeeld werd. De Inter- speler zag Sanchis op hem af komen en tevens Vialli naar links uitwijken. Altobelli deed een stapje naar voren, maakte een holle rug, voelde de bal achter zich langs naar Vialli zoeven en zag de Sampdoriaan perfect uithalen. „Een wonder mooie treffer", noemde verlie zend coach Munoz de actie na afloop. ITALIË - SPANJE 1-0 (0-0) - 74. Vialli 1-0. Scheidsrechter: Fre- drlksson (Zwe), toeschouwers: 51.790. Gele kaart: Ferri (Ita). Italië: Zenga; Bergomi, Baresi, Ferri en Maldini; Donadoni, De Napoli, Ancelotti en Giannini; Mancini (89. Altobelli) en Vialli (80. De Agostini). Spanje: Zubizaretta; Tomas, Gor dillo, Sanchis en Adrinua; Michel (73. Beguiristain), Gallego (60. Martin Vazquez), Viktor en Soler; Butragueno en Bakero. Stand in groep 1: West-Duitsland2 1 1 0 3 3-1 Italië2 1 1 0 3 2-1 Spanje2 10 12 3-3 Denemarken2 0 0 2 0 2-5 Dinsdag 14 juni Het Engelse trai ningskwartier bruist van discussie. Dat is de eerste indruk die ik gisteravond kreeg tijdens mijn bezoek aan Bobby Robson, de coach van de En gelsen. Robson be schikt nog altijd over een flinke dosis humor. Hij is een tolerant mens. Hij lijkt niet gebukt te gaan onder de kritiek in de pers. Journalisten, die vrij rondlopen in hotel Gut Höhne in Mett- rnann, eisen zijn vertrek wanneer Engeland van Nederland verliest. Rob son probeert mij heel subtiel uit te vragen over Oranje. Ik geef enkele obligate antwoorden. Ik ben geen 'verrader'. „Gullit en Rijkaard zijn super", zegt Robson be dachtzaam. In mijn buurt zitten Ha- telay, Linéker en Pallis- ter ervaringen uit te wisselen. Hatelay speelt bij Monaco, Lineker bij Barcelona en Pa Uister bij Middlesborough. Ik zie Pallister wegdromen over ook een carrière in het buitenland. Ik knoop een gesprekje aan. Zij blijken mij niet te kennen. Ik heb er tij dens mijn carrière blijk baar anders uitgezien. Ben ik dan toch dikker geworden? Pas als ik mijn naam noem, gaat bij hen een lichtje bran den. Lineker bekent schuld over het missen van de vele kansen tegen de Ieren. „Maar het zal tegen Holland beter gaan", belooft hij. „Ik ben sneller dan Rijkaard op de eerste meters." Hij grijnst als hij zegt: Ik loop de 100 meter onder tuur lijk vérfeit Robson mij niet hoe zijn taktiek is tegen Oranje. Ik zou dat in zijn plaats ook niet doen. De meeste coaches denken dat ze het allemaal het beste weten en voelen zich in hun vakbekwaamheid aangetast als ze collega's iets vragen, zeker waar anderen bij zijn. Vanmorgen uitgeslapen. Om elf uur wandel ik door het centrum van Köln. Koop een ca deautje voor mijn doch ter Dosha die zaterdag zestien jaar wordt. Ze heeft een horloge ge vraagd die ook moet passen bij haar jeans. Lange files op weg naar het Volksparkstadion in Gelsenkirchen. Ik arri veer een half uur voor het duel Duitsland-De- nemarken. Op de pers tribune die hoog en ver van de grasmat is gesi tueerd, volgt een kran- tenjournalist het gebeu ren op het veld deels via mini-tv-toestel. De voortsnellende techniek komt dus ook de journa- lisiek ten goede. Henk Mees van het Brabants Dagblad steekt menige collega de ogen uit met dat apparaatje, waarop een storingsvrij kleu renbeeld te zien is. Her halingen van belang rijke momenten op het j fyiiiimwmmtniii f" Ss""'" DOOR ARIE HAAN veld, tv-interviews voor, tijdens en na de wed strijd kan hij vanaf de perstribune op zijn ge mak volgen. Hij zegt dat het toestelletje nu nog iets boven de 1000 gulden kost. Het weegt minder dan een kilo en het beeld is 7 x 5 cm groot. Het werkt op zes batterijtjes. Een hebbeding voor niet alleen voetbaljournalis ten. Al voor de wedstrijd voorspel ik dat Duits land met twee doelpun ten verschil wint. Ik ontmoet Wolfgang Fah- rian, oud-doelman van het nationale team en nu voetbalmakelaar. Ook hij wil me een speler verkopen. Op dit mo ment ben ik bezig met een speler wiens naam ik niet kan noemen. Ik heb dus geen interesse. Ex-trainer Udo Lattek snelt zwijgend voorbij, de perszaal in. Tegen woordig is ook hij jour nalist en in die hoeda nigheid vertelt hoe iedere andere trainer het zou moeten doen. Scheidsrechter Valen tine uit Schotland fluit de wedstrijd voor mij naar de vaantjes. Het duel wordt ontsierd door te veel overtredingen, waartegen Valentine niet optreedt. Daarom vind ik deze ontmoeting geen leuk kijkspel. Bo- vendien zijn de Denen te zwak voor Duitsland. Piontek heeft het elftal helemaal omgegooid en laat onder andere Olsen zo spelen zoals hij bij Koln speelt, als defen sieve middenvelder. Een omzetting die geen effect heeft. De ouderdom is nu verlegd naar het mid denveld. Lerby en Olsen zijn samen bijna 68 jaar. Mijn voorspelling dat de Denen geen punt zullen pakken, zal dan ook wel uitkomen. Duitsland speelt de eer ste 20 minuten heel goed. Komt verdiend op voor sprong na mistasten van Lerby. Klinsmann scoort zijn tweede goal in zijn zevende interland. Daarna verliest Duits land de draad, omdat Buchwald. geblesseerd raakt. Het duurt lang voordat zijn oog wonde is gehecht. Pas een kwar tier voor tijd, als de De nen hun lucht kwijt zijn, speelt Duitsland weer zoals het begon. Prompt valt het tweede doelpunt (Thon) dat ik niet meer zie omdat ik snel terug moet naar Köln waar ik op de ho telkamer Italie-Spanje wil volgen. Onderweg rijd ik door een stop licht. Bij een volgende stoplicht staat een mo torpolitie naast en ik moet mijn portierraam open draaien. Hij her kent me en geeft een waarschuwing. Ook voor mij is rood rood, zegt hij. Van onze speciale verslaggevers DÜSSELDORF - De politie in Düsseldorf zal vandaag voor de wedstrijd Engeland -Nederland extra attent zijn op zwarte handel in toegangskaarten. Supporters die niet over een plaatsbewijs voor de beladen wed strijd beschikken, hoeven de reis naar Düsseldorf niet te maken. „Er is geen enkele mogelijkheid nog aan een kaartje te komen. Het stadion is uitverkocht en politie treedt scherp op tegen even tuele zwarte handel. Een reis naar Düsseldorf zonder entreebe wijs is dus zinloos", verklaarde perechef Wolfgang Nierebach „De politie zal buiten het stadion al op het bezit van kaarten controleren. Wie in de directe omgeving van het Rhein-stadion niet over een plaatsbewijs beschikt, wordt verwijderd", aldus de perschef. Ongeveer de helft van de 65.000 kaarten zijn in Neder land verkocht. De Engelsen kunnen rekenen op de steun van 60' fans.

de Stem | 1988 | | pagina 7