Grote rivieren geen open riool meer Bukman prijst economisch beleid Indonesië LONKEN MITTERRAND VERSTERKT KANS OP SPLITSING RECHTS BUITENLAND EG vraagt gratie Zes van Sharpeville DE STEM BUITENLAND WOENSDAG 15 JUN11988 EUROPESE INVESTERINGSBANK GAAT ZUIVERINGSINSTALLATIES SUBSIDIËREN Straatsburg - Het Europese Parlement eist dat de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de fsg), onmiddellijk ingrijpt om de vervuiling van de Europese rivieren te stop- jben en fors te verminderen. PARIJS - President Mitterrand zal de sociaal democraat Michel Rocard volgende week herbe noemen tot premier. Het Franse staatshoofd zei dit gisteravond in een korte televisietoespraak, waarin hij de nieuwe politieke situatie onder de loep nam. n Try Geen terug trekking Turkse troepen Cyprus Drughandelaren voortaan in eigen land berechten NIEUWSOVERZICHT Troika van EG praat met prins Sihanouk Dukakis krachtig tegenover Sovjetunie Amerikaanse legerhelikopter neergestort Staking in Armenië voorbij Honderdste doodvonnis in VS voltrokken Kans op nieuwe hulp VS voor Contra's SU erkent fout van deportaties door Stalin Sigarettenfabrikant schuldig aan kanker Schending mensenrechten door 85 landen T21 Door onze verslaggeefster Het parlement verklaarde gis- ieren unaniem dat de rivieren Set langer een open riool voor dustrie, landbouw en huis houdens mogen zijn. Het parle- jnent vindt dat het afgelopen moet zijn met het jarenlange gepraat over vervuiling en dat de EG nu daden moet stellen. J Het parlement nam negen «ntwerp-resoluties aan voor de jri vieren, waaronder de Rijn, de iMaas en de Schelde. Voor de 'Maas moet een internationale beheerscommissie worden in gesteld met ruime bevoegdhe den. Die commissie moet de schoonmaak van de Maas en haar zijrivieren met kracht ter hand te nemen. Het parlement verklaarde gisteren in Straatsburg dat de Europese Investerings Bank 60 procent van de te bouwen zui veringsinstallaties langs de ri vieren moet subsidiëren. Daar mee nam het parlement een voorstel van de Neerlandse Europarlementariër Maij- Weggen (christen-democraten) over. Het parlement beklemtoonde dat de vervuiling aan de bron, bij het productieproces, moet worden gestopt. Pas wanneer dat onmogelijk is, kan worden teruggevallen op zuiveringsin stallaties. Een meerderheid stemde ook voor het voorstel van D. Ivirsen (socialisten) een heffing op kunstmest te leggen. Deze stof is mede verantwoordelijk voor de vervuiling van rivieren. Voor de vervuilde waterbo dems moet de EG een solidari teitsfonds instellen, besloot het parlement. Maij-Weggen wees erop dat Nederland onmogelijk de gigantische kosten van de bodemschoonmaak alleen kan dragen. De troep die van an dere landen naar ons land wordt gevoerd via de rivieren, bezinkt in de Nederlandse wa teren, met name in het Rijn mondgebied. Via een solidari teitsfonds betalen de overige landen mee aan de schoon- maakoperatie. Het parlement verweet de lidstaten een laks beleid om trent de rivieren. Als voorbeeld werd de chemische fabriek Bayer Leverkusen genoemd, die vergunning heeft jaarlijks 2.000 ton chemisch afval in de Rijn te kieperea Ook de ramp bij de Franse stad Tours, waardoor vorige week giftige stoffen met het bluswater de Loire instroom den, werd met verontwaardi ging besproken. „De bedrijven zijn nu al een paar jaar ver plicht bassins te bouwen om het bluswater op te vangen. De fabriek bij Tours had dat nog steeds niet gedaan. Nalatigheid van het bedrijf en van de over heid veroorzaakte de ramp", aldus het parlement. De controle op bedrijven en landbouw moet internationaal maar ook interregionaal ge beuren, vindt het parlement. Per stroomgebied moet overhe den gaan samenwerken in een soort waterschap om te zorgen voor naleving van de milieu- eisen. Controle van de bedrij ven zelf mag nooit als vol doende worden beschouwd. Het Rijn-actieplan van de Rijnoeverstaten, waarmee de Rijn in het jaar 2000 weer schoon moet zijn, vond weinig genade in de ogen van hetpar- lement. 'Te traag en te zwak.' Desondanks kunnen de Rijnoe verstaten hun schoonmaakak- tie voortzetten. De EG krijgt, als het parlement zijn zin krijgt, de taak strenge milieu wetten voor de industrie en landbouw en huishoudens langs de rivieren te maken. Micliel Rocard blijft premier Door Bob van Huët Rocard, die gisterochtend zijn ontslag indiende nadat vervroegde parlementsverkiezingen dit weekeinde geen socialistische meerderheid hadden opgeleverd, zal van Mitterrand opdracht krijgen een serie wetsvoorstellen uit te werken die 'de Fransen en hun volksvertegenwoor digers moeten verenigen'". Een taak die erop wijst dat de president voort wil op de (ove rigens nog lange) weg van de 'ouverture' of opening naar het politieke centrum. De toespraak van Mitterrand duurde slechts zeven minuten en was minder plechtig dan verwacht. Belangrijkste con clusie van de verkiezingen was volgens Mitterrand dat 'de con servatieve meerderheid van 1986 een minderheid was ge worden". Volgens de socialisti sche president waren ver vroegde verkiezingen noodza kelijk geweest omdat rechts nad geweigerd met hem samen te werken. „Heeft u mij de middelen ge- jgeven waarom ik u heb ge vraagd", zo vroeg Mitterrand zich Hardop af. „Het antwoord i£ "ja'. ZeKëïfhéf zou beter zijn geweest wanneer een absolute meerderheid was gekozen. Maar nu bestaat er wel dege lijk een relatieve kamermeer derheid. Ze is sterk en ze zal blijven bestaan", aldus de pre sident die er blijkbaar op ver trouwt dat de communisten rechts niet zullen helpen de re gering omver te werpen. „Onze parlementaire situatie is voortaan vergelijkbaar met die van meeste Europese demo cratieën. Ik denk onder andere aan Duitsland, Zweden of Ne derland", zo leerde de president zijn volk. „En men kan niet zeggen dat het in die landen glecht gaat als men ze vaak juist als voorbeeld noemt voor de vele domeinen waarin ze succes hebben". Mitterrand liet weten pre mier Rocard opdracht te geven Europa voor te bereiden met daarin een sterke positie voor Frankrijk. In het buitenland moest verder worden gewerkt aan de ontwapening van de su permachten en uitbreiding van de hulp aan de derde wereld. Mitterrand riep zijn landge noten op niemand uit te sluiten. „Ik denk aan de armen, de zie ken, de buitenlanders, de vrou wen en verre volken als in Nieuw Caledonië die we niet hebben behandeld als zou moe ten. Geloof me, het zal beter met Frankrijk gaan als we eendrachtig samenwerken. We zullen dan in het parlement wel zien wie er voor en wie er tegen stemt". Nadat de presi dent nog "met triestheid" had geconstateerd dat de conserva tieve partijen niet waren te ruggeschrokken voor een ver bond met be Pen gaf hij'zij n landgenoten de verzekering dat Frankrijk geregeerd zou wor- - den. "Ik weet dat ik op u kan rekenen". De 'ouverture-politiek' van Mitterrand heeft inmiddels voor verdeeldheid en lichte pa niek gezorgd in het liberale kamp. Eén van de liberale bloedgroepen, de centristen, maakte gisteren aanstalten een onafhankelijke fractie in het nieuwe parlement te gaan vor men. Groot tegenstander van deze 'versplintering' is oud- president Giscard die meent dat zijn uur gekomen is nu de liberalen de gaullisten voorbij zijn gestreefd als grootste opo- sitie partij. Giscard is voorstander van een 'constructieve oppositie' en waarschuwt de centristen dat ze zullen worden fijngemalen tussen links en rechts wanneer ze hun eigen weg gaan. Over de mogelijke consequenties van een zelfstandige centrum-par tij is door de liberalen tot in de kleine uurtjes vergaderd. HOEWEL de Turkse pre mier Turgut Özal hier een krans legt bij het graf van de onbekende soldaat en de sfeer tijdens het bezoek goed is, heeft hij de illusie weggenomen dat zijn be zoek aan Athene zou kun nen leiden tot een door braak in de kwestie-Cy- prus. Özal repte met geen woord over de mogelijke terugtrekking van de Turkse troepen van het eiland. Hij zei dat voor de oplos sing van de kwestie-Cy- prus er een regeling moet komen waarin zowel de veiligheids- als de grond wettelijke aspecten af doende zijn geregeld. In de visie van Özal wordt Cy prus definitief een eiland met twee gemeenschappen. De terugtrekking van de Turkse soldaten van het eiland zou slechts kunnen geschieden in het kader van e^S$> dergelijke rege ling. De Griekse premier Pa- pandreou heeft voorgesteld om het eiland te demilita riseren, en onder beheer te stellen van een Grieks- Turkse politiemacht, die zou moeten functioneren onder auspiciën van de VN. Bovendien zou een rege ling van de kwestie door Griekenland worden "be loondmet de intrekking van het dreigende veto over de Turkse aanvraag voor het EG-lidmaatschap. - FOTO ANP Door onze correspondent Frans Boogaard BRUSSEL - Nederlandse drughandelaren of -gebrui kers die in België, Luxem burg, Frankrijk of West- Duitsland worden gepakt, worden voortaan in eigen land berecht. Die principe-afspraak hebben ministers en staatssecretaris sen van de vijf betrokken lan den in Luxemburg gemaakt. De drie Benelux-landen wa ren voor het principe van be- rechtiging in eigen land al eer der gewonnen, maar gisteren gingen ook de Westduitse staatssecretaris Schreckenber- ger en de Franse minister Cresson akkoord. De Neder landse staatssecretaris Korte- Van Hemel (Justitie) noemde dat 'een belangrijke stap'. Frankrijk en West-Duitsland Staan ëróm bekend dat ze drugsdelinquenten streng aan pakken. - De afspraak over de vervol ging in eigen land van drug handelaren en druggebruikers past in de nauwe samenwer king die de Benelux, Frankrijk en West-Duitsland in ere hou den. Deze vijf landen beloofden elkaar drie jaar geleden al hun politie- en vervolgingsbeleid beter op elkaar af te stemmen. Met deze belofte, vastgelegd in het zogenaamde 'Akkoord van Schengen' zouden de vijf op een aantal terreinen model staan voor de Europese eenwording. In datzelfde kader kwamen gisteren tussen de vijf landen maatregelen ter sprake om de vrije verkoop van wapens in Frankrijk en België, twee lan den die op dit gebied nogal ach terop lopen, aan banden te leg gen. Om beter in de pas te lo pen met het Franse toelatings beleid voor vreemdelingen, be loofden de Benelux en West- Duitsland verder hun visum plicht uit te breiden. DEN HAAG (ANP) - Minister Bukman van Ontwikke lingssamenwerking heeft bij de opening van de jaarlijk se, tweedaagse IGGI-conferentie in Den Haag zijn waar dering uitgesproken voor het economische aanpassings beleid van Indonesië. Het beleid loopt zo goed dat de Wereldbank, die jaarlijks een rapport opmaakt over het eco nomische wel en wee van het Aziatische land, het mogelijk acht om vanaf 1989 geleidelijk de speciale, op herstel van een evenwichtige betalingsbalans gerichte hulp af te schaffen. De IGGI is de groep westerse donorlanden en internationale organisaties die jaarlijks Indo nesië bijspringt en sinds haar oprichting in 1967 door Neder land wordt voorgezeten. Vorig jaar fourneerden de donoren ruim 3,1 miljard dollar. Het voor dit jaar beoogde bedrag ligt op 3,6 miljard dollar. Het Nederlandse aandeel zal uitko men op 232 miljoen gulden. Dit jaar staat de IGGI-bij- eenkomst, zo merkte Bukman op, in het teken van de milieu problematiek. De minister prees de inspanningen van In donesië opdat een duurzame ontwikkeling niet ten koste gaat van het milieu. Een voor beeld van dit milieuvriende lijke beleid noemde hij het plan om op termijn het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw (lees: rijstbouw) te rug te dringen door de geïnte greerde bestrijding van ziekten en plagen. De minister doelde hiermee op de met steun van de VN-Voedsel en Landbouwor ganisatie FAO opgezette Inte grated) P(est) Management projecten om op natuurlijke wijze pest-epidemiën te voor komen. Vorig jaar ging de steun van de IGGI aan Indonesië fors om hoog nadat het land door het kelderen van de olie-exportin komsten flink in de problemen was geraakt. Bukman is te spreken over in december afgekondigde maat regelen om handelsbarrières terug te dringen en deregule ring van de economie, vooral wat ondernemingen betreft. Hij wijst erop dat de regels voor buitenlandse investeer- Minister Bukman - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP ders zijn versoepeld waardoor Indonesië aantrekkelijker is geworden. Bukman waarschuwt echter wel dat ondanks het geslaagde beleid de moeilijkheden voor Indonesië nog lang niet achter de rug zijn. De begrotings ruimte voor de verdere econo mische ontwikkeling is be perkt, hetgeen de economische groei drukt en dientengevolge de mogelijkheden beperkt om banen te scheppen voor de snel groeiende beroepsbevolking van Indonesië. Jaarlijks gaat het om onge veer 1,7 miljoen nieuwkomers, op een bevolking van ruim 170 miljoen mensen. Bukman ver wacht dat door het stimuleren van de export van andere pro- dukten dan alleen olie, tot voor kort Indonesië's belangrijkste exportprodukt, die miljoenen nieuwe arbeidskrachten in de jaren '90 aan de bak zullen ko men. LUXEMBURG (ANP) - De Westduitse ambassadeur in Pretoria gaat namens de twaalf EG-landen president Pieter Botha van Zuid- afrika vragen de 'Zes van Sharpeville' gratie te verle nen. Dat hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de Twaalf dinsdag in Luxemburg besloten. Onmiddellijk nadat bekend geworden was dat de zes zwarten (vijf mannen en een vrouw) geen heropening van hun proces krijgen, be spraken de ministers die zaak. De voorzitter, de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken Hans-Dietrich Genscher, noemde de weigering van het hooggerechtshof in Zuidafrika het proces van de Zes te hero penen 'een zeer ernstige zaak'. Hij stelde voor dat de West duitse ambassadeur in Pretoria er, namens de twaalf EG-lan- den, bij de Zuidafrikaanse pre sident op aandringt dat die van zijn recht tot gratieverlening gebruik maakt. De andere mi nisters gingen daarmee ak koord. De twaalf ministers be sloten voorts in de komende weken te bezien welke stappen de EG verder nog kan nemen. De 'Zes van Sharpeville' wachten op de voltrekking van hun doodvonnis. Ze zijn ter dood veroordeeld wegens moord op de loco-burgemeester van Leoko, een stadsdeel van Sharpeville. De Zes stellen ech ter dat het bewijs in hun proces is verkregen door middel van een meinedige getuigenis. Minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken is in over leg getreden met de twaalf lid staten binnen de Europese Po litieke Samenwerking (EPS) over de nu ontstane situatie rond de 'Zes van Sharpeville', de zwarte Zuidafrikanen die ter dood zijn veroordeeld, en over de wens stappen namens de EPS te nemen. De zes wor den in juli terechtgesteld. Zij worden verdacht van medeplichtigheid aan de moord op onderburgemeester Jacob Diamini van Sharpeville. Van den Broek overlegt nu met de 12 over welke stappen bij de re gering in Pretoria kunnen worden ondernomen. Buiten landse Zaken wilde niet voor uitlopen over de aard van de stappen. Het Hooggerechtshof in Pre toria weigerde maandag een verzoek om heropening van het proces in de zaak van de 'Zes van Sharpeville'. De enige ma nier waarop de zes ter dood veroordeelden de strop kunnen ontlopen lijkt een rechtstreeks gratieverzoek aan de Zuidafri kaanse president Pieter Botha te zijn. Voorafgaand daaraan bestaat nog de mogelijkheid van een verzoek aan president Botha de zaak te heropenen Of de twaalf tot een of beide opties zullen besluiten kon de woord voerder van Buitenlandse Za ken dinsdag niet zeggen. Nederland heeft al eerder initiatieven genomen die ge richt waren op het voorkomen van de executie van de zes. In maart nam Nederland in Bonn het initiatief tot een zoge noemde demarche van de Westduitse ambassadeur in Pretoria, die op zou treden na mens de EPS. Nederland nam dezelfde maand - op humani taire gronden - zelf het initia tief door bij de regering in Pre toria aan te dringen op omzet ting van de doodstraf in gevan genisstraf. Op 26 mei ontving minister Van den Broek op zijn departement twee familieleden van de ter dood veroordeelden voor een gesprek. Het Afrikaanse Nationale Congres in Lusaka heeft een besluit van het Zuidafrikaanse hooggerechtshof, om de zaak tegen de 'Zes van Sharpeville' niet te heropenen, fel gehekeld. De woordvoerder van het ANC, Tom Sebina, zei in de Zam- biaanse hoofdstad: „Ik vind dat het besluit van het hof de rest van de wereld er van moet overtuigen dat de Zuidafri kaanse rechtsspraak niet ver schilt van het politieke apart heidssysteem." Sebina betwijfelt of presi dent Pieter W. Botha gratie zal verlenen aan de ter dood ver oordeelde zwarten. I II LUXEMBURG (IPS) - De EG- ministerraad heeft in Luxem burg besloten dat een 'troika' van drie ministers van Buiten landse Zaken volgende maand gaat praten met prins Siha nouk (foto) van Kampuchea. Het gaat om de Westduitser Hans-Dietrich Genscher en zijn collega's uit België en Griekenland, respectievelijk de huidige, de vorige en de toe komstige voorzitter van de EG-ministerraad. Het gesprek heeft vooral di plomatieke betekenis. Gen scher onderstreepte dat de drie ministers de prins 'in zijn per soonlijke hoedanigheid' zullen spreken. Volgens diplomaten houdt dit in dat de Europese Gemeenschap (EG) de prins er kent als vertegenwoordiger van het Kampucheaanse vol; maar niet als lid van de uit drie partijen bestaande coalitï waartoe ook de Rode Khmer hoort. Het overleg zal plaats hebben tijdens de vergadering van ij Associatie van Zuidaziatische Landen (Asean), die van 4 tpt( juli in Bangkok wordt gehouden. WASHINGTON (RTR) - Als hij de presidentsverkiezingen vai november wint, zal de Democratische kandidaat voor he Amerikaanse presidentschap, Michael Dukakis, een krachtig en realistische positie tegenover de Sovjetunie innemen e verdediging van het westen in stand houden. In een toespraak zei Dukakis hij zou afzien van de strategisch nucleaire en ruimtedefensievoornemens van de regering va president Reagan, maar dit zou compenseren door het verster ken van het conventionele defensieapparaat. De kandidaat viel de politiek van president Reagan ten aan zien van Zuidafrika en Midden-Amerika aan. Hij wil dat dt Verenigde Staten de wereld voorgaan in sancties tegen Preto ria en dat zij veel nauwer samenwerken met democratieën ii Latijns-Amerika. FÜRSTENFELDBRUCK (AP) - Een helikopter van het Ameri kaanse leger in Westduitsland is dinsdagmiddag neergestort? het Starnberger-meer bij München. Volgens de politie in Fürstenfeldbruck heeft een zeiler eeh var de vermoedelijk twee inzittenden zwaar gewond uit het wate gehaald. De politie zocht met duikers, helikopters en boten ntj naar de mogelijke tweede passagier. Ooggetuigen verklaarden dat de kleine helikopter, waarschijn lijk van het type OH 58, plotseling was neergestort en gezon ken. Over de oorzaak van het ongeluk was nog niets bekeqd MOSKOU (RTR/AFP/UPI) - De algemene staking in de-Sm jetrepubliek Armenië is vrijwel ten einde gekomen nadat' Armeense partijleider, Soeren Aroetjoenjan, had beloofd t de autoriteiten zich zullen inzetten voor aansluiting van de Ar meense enclave Nagorno-Karabach in de naburige republi' Azerbajdqan bij Armenië. Op zijn beurt beloofde de Azerbajdzjaanse partijleider, Ab< Vezirov, dat zijn republiek het betwiste gebied nooit zal opt ven. Volgens een woordvoerder van het plaatselijke partijb!:. 'Kommoenist', Karen Zachaijan, rijdt het openbaar vervoer" Armenië weer en draaien ook de fabrieken weer normaal, Z in onofficiële kringen werd bevestigd dat de meeste Armenië! weer aan het werk waren gegaan. Aroetoenjan zei maandag in een toespraak tot ruim lpO.OOOl; togers in Jerevan dat het Armeense parlement woensdag val een motie zal stèmmen waarin om teruggave van Nagc Karabach wordt gevraagd. ANGOLA - LOUISIANA (AFP/UPI) - Een wegens móórd:; een caissière ter dood veroordeelde Amerikaan is in Angola, de staat Louisiana, met de elektrische stoel geëxecuteerd. F ward Byrnes (28), die de vrouw met een hamer doodsloeg, is honderdste Amerikaan die in de Verenigde Staten is geëxc, teerd sinds de doodstraf in 1976 opnieuw werd ingevoer Slechts in een geval ging het om een vrouw. Sindsdien zijn Louisiana 18 doodvonnissen voltrokken. WASHINGTON (IPS) - De regering van president Ron: Reagan 'neigt ertoe' nieuwe hulp te vragen voor de Nicai guaanse verzetsstrijders nu de vredesonderhandelingen injii caragua zijn afgebroken. Dat hebben Amerikaanse regeri functionarissen gisteren in Washington gezegd. Vandaag praat een delegatie van Contra-leiders in Wash ton met vertegenwoordigers van de Amerikaanse regering. 1 vijf leden tellende directoraat van het Nicaraguaans Verzet de omstreden militaire commandant van de Contra's, Enric Bermudez, voeren overleg met minister van Buitenlandse Z ken George Shultz, staatssecretaris voor Interamerikaanse ken Elliott Abrams, veiligheidsadviseur generaal Colin Po en enkele Congresleden. Moskou (UPI/RTR/AFP) - De Sovjetunie heeft na bijna 50 ja de fout erkend van massale deportaties van Letten onder'S lin, die direct begonnen na de inlijving in 1941. Dit gebeurde doordat het Sovjetpersbureau TASS voor eerst na zoveel jaar uit Riga berichtte over een plechtigheid: herdenking van de deportaties in 1941 en 1949. Zoals Tass daarmee tevens Stalin opnieuw op de korrel r sprak het blad Sovietskaja Koeltoera een veroordeling uit» de oude partij-ideoloog Michail Soeslov onder Breznjev i hem als 'hoofdconservatief' te bestempelen en als 'dogmatic, die het onderzoek van de geschiedenis tegenwerkte. NEWARK (REUTER/DPA/AFP/UPI) - De Amerikaanse si, rettenindustrie heeft voor het eerst een nederlaag geleden een lange reeks processen waarin zij medeverantwoordel werd gesteld voor de dood aan longkanker van rokers. Een juryrechtbank in Newark veroordeelde een sigaretl brikant, de Liggett Group, tot betaling van 400.000 dollar de weduwnaar van een vrouw die op 58-jarige leeftijd - overleden aan longkanker. De vrouw had 40 jaar gerookt. Het proces was aangespannen door Antonio CipoÜone, tfi- vrouw Rose in 1984 aan longkanker overleed. De vrouw had jaar sigaretten van de Liggett Group gerookt. Een jaar v: haar dood begon zij samen met haar man een juridische s' tegen de sigarettenfabrikant. Na haar dood zette haar man! gevecht voort. DEN HAAG (ANP) - In 85 landen, die alle de universele j klaring van de rechten van de mens hebben ondertekend,- ten mensen gevangen die de internationale organisatie voor mensenrechten Amnesty International beschouwt als gc; tensgevangenen. Dat meldt Amnesty in een vandaag ver: nen rapport. In de eerste vier maanden van 1988 heeft Amnesty Interna! nal zich ingespannen voor 3.352 gewetensgevangenen in 851- den. Dit jaar heeft de organisatie tot nu toe naar 487 geva! een onderzoek geopend. Amnesty tekent daarbij aan dat zij niet van 'gewetensgevangenen' spreekt bij enkele mensen wier situatie nog een onderzoek loopt. Volgens de internationale mensenrechtenorganisatie 1$ meer dan de helft van de VN-landen zich niet aan de i die burgers in de universele verklaring zijn beloofd. stelt dat het feit, dat in 85 landen mensen als gewetensge4 genen vastzitten, 'de officiële beloften aangaande mense ten belachelijk' maakt.

de Stem | 1988 | | pagina 4