door groei economie en verhoging btw-tarieven Kamer boos op bewindsman Sociale Zaken Studenten kleden zich uit Afzet vliegas ligt op 96 procent 'Handel en bezit hard drugs uit strafrecht' I )e"re|ya Loyale opstelling BINNENLAND pff.ftTEM BINNENLAND WOENSDAG 15 JUN11988 WETSVOORSTEL AL KLAAR, KAMER WEET NOG VAN NIETS DEN HAAG - Verleden jaar zijn de inkomsten aan belastingen fors gestegen. Commerciële omroep biedt 100 miljoen DE STEM COMMENTAAR NA 1993 SNELLE TOENAME PRODUKTIE WETENSCHAPPELIJKE RAAD IN RAPPORT RECHTSHANDHAVING: NIEUWSOVERZICHT 'Treinongeluk Rilland-Bath onnodige fout' Senaat wil graf eerder ontruimen 'Ontsla geen Zuidafrikaanse activisten' Goeree in Huis van Bewaring Bus met bejaarden in sloot T5 en van een aanvul, zorgen voor tijdige ssing daarover: als borg. kinderen na hun de schuld aan te lende werknemers iruitzichten hebben ginnen met een be- zij al jong trouwen ingsvorm beginnen :1e bezwaren. Op af. de studiefinaciering inken zorgen er wel jft lopen. eslaagd een baan te •.er te vinden, dan on- bbel in hun zelfstan- ataling. Maandelijfe jnderden guldens af- Staan draagt niet bij n arbeidzaam leven, n de verwachting in t volgens de huidige tner mede opdraaien schuld. ;nde te besparen zul- e last van vele tien- i te nemen. Zij staan or de afbetaling. Een om de kinderen tot [komen en daarna het vragen. Een weg, die e ouders het tot een lijven zij met weinig der de hamer) en wat ■blijft moet dan toch :n opgebracht, omdat aanvullende studie- il spelen. iuders onbezorgd de en kinderen zonder :n te bezorgen na het studie lijkt nauwe- hoge lasten valt niet I orden gedacht en ge- ;n van studies. Deet- 3 minder uitgeven van enten hebben een toe- en zullen erop toezien, et winst terugvloeien ille verantwoordelij k- de regering onwille- mensen met geld hun opleiding laten volgen kiezen uit een mindere die zowel ouders als )ge lasten grijze haren T28 5 niet een noodzake- oorwaarde". Het kan anders. iris ten van de LSV on sen momenteel of hun s het bij het rechte ebben. Als de LSV de heeft dat de over- ivocaten de verkeerde jnten hebben gebruikt, pen de specialisten de id opnieuw voor de r in de tussentijd zullen cialisten er wel achter ,t ze niet op veel cle- hoeven te rekenen ir hebben ze te lang :eld. De kans dat ze - in 1986, toen Van der :n wel eens zijn tanden :n - met succes een be- premier Lubbers kun- jen lijkt nihil. De LSV stuurlij k wel opnieuw de 'binnenlijn' van het ;t proberen de ergste ran de ketel te krijgen, sterk argument hebben rbij wel. Een groot aan- lecialisten zal met een ie inkomensachteruit- /an wel 30 tot 40 procent :n geconfronteerd, als de egelen van het kabinet orgaan. Zo'n inkomens- ruitgang in een keer zal illissement van een aan- ecialistenpraktijken be- :n. Óf dat argument in maakt is de vraag. is de stemming zeer baar: 'Eigen schuld bult', redeneert een aantal mensen daar. specialisten hebben te ;ewacht met toegeeflijk Dan moeten ze het nu voelen". ving en overheid. van de rechter moet achter de deur behouden en, maar meer politie op it en een grotere betrok- leid van mensen bij hun romgeving, kunnen vee Te denken is daarbi aan maatregelen in de ekeringssfeer die mensen igen om op hun ei len te letten. alles in goede banen te :n is het tevens nodig dat tie, als er wordt opgetre- ook effectief handelt es moeten vlug worden ld en gevangenisstraffen ien snel ten uitvoer te den gelegd. Tegelijk zou overheid in het wetboek strafrecht de schadever- ling als nieuw type strat :ten opnemen. Op dit mo lt bestaat de schadever- iing al als bijkomende jf. De WRR pleit ervoor idevergoeding zonder be' ting in de hoogte op te ne- i in het wetboek. In dat- de wetboek moeten overl ook regels komen voor de voorkomende vormen subsidiefraude, vindt de IR. let rapport is gemaakt oP zoek van de regering. E>ie de wel eens weten hoe ze het beste kan opstellen 'regeloverschrijdend ge' g' van burgers te voorko- 1. DEN HAAG - Bijna de ge- ugie Tweede Kamer is gis teren over staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) gevallen over diens beleid met betrekking tot de ge- jjike behandeling van man nen en vrouwen in de so ciale zekerheid. ne Kamer is boos op De Graaf omdat hij bij de Raad van State advies heeft gevraagd over een wettelijke regeling van dit pro bleem, terwijl hij aanvankelijk had beloofd om eerst met de Kamer te praten, alvorens ruj voorstellen doet. De gelijke behandeling kan ons land ongeveer acht miljard gulden gaan kosten aan achter stallige uitkeringen voor vrou wen aan wie vroeger, naar nu blijkt ten onrechte, een uitke ring werd geweigerd voor werkloosheid en/of arbeidson geschiktheid. De vrouwen wa ren geen kostwinnaar en daarom dachten uitkeringsin stanties en overheid in ons land dat ze geen recht hadden op een uitkering. Recente uitspraken van het Europese Hof en van de Nederlandse Centrale Raad van Beroep tonen aan dat die weigering ten onrechte was. Als alle vrouwen alsnog hun geld eisen kan dat de overheid, of de sociale fondsen vele mil jarden guldens gaan kosten. Het kabinet wil dat voorko men en werkt nu aan een wet telijke regeling van de gelijke behandeling. Daarin wordt ge probeerd de schade zo klein mogelijk te houden. Met de Tweede Kamer was door De Graaf afgesproken dat hij overleg zou plegen, ruim voor het kabinet een wetsvoorstel zou behandelen. Tijdens een debatje gisteren, aangespannen door D66 en PvdA, bleek dat het kabinet drie dagen na die afspraak van staatssecretaris en Kamer al een wetsvoorstel heeft behan deld. Dat stuk ligt inmiddels bij de Raad van State voor advies. De Graaf verwacht het wets voorstel binnen veertien dagen bij de Tweede Kamer te kun nen indienen. De meerderheid van de Tweede Kamer vindt die han delwijze niet echt netjes, maar De Graaf liet weten dat hij niets onoorbaars heeft gedaan: „Wij vinden dit onderwerp zo belangrijk dat we eerst wilden horen hoe de Raad van State erover denkt, alvorens we naar de Kamer stappen", zei hij. Hij ontkende dat hij een afspraak heeft gemaakt over voorover leg en voegde eraan toe dat hij informeel met alle partijen heeft gesproken over de pro blemen en mogelijke oplossin gen. Fiscus incasseert fors Van onze Haagse redactie Zij hebben bijna 113 miljard gulden opgebracht. Dat is een stijging van bijna zeven procent. De loonbelasting gaf de grootste stijging met ruim 2 miljard gulden te zien. Volgens het jaarverslag van de Belastingdienst is de stijging te wijten aan verbetering van de economie en de verhoging van de btw-tarieven enerzijds. An derzijds hebben ook bijgedra gen maatregelen bij de heffing en inning van de verschillende belastingen en accijnzen, zoals de automatisering van de voor lopige aanslagregeling en een stringentere invordering. De opbrengst van kostprijs- verhogende belastingen, zoals de btw, steeg met 7,2 procent tot 53,4 miljard gulden. Belastin gen op winst, inkomen en ver mogen stegen met 6,6 procent tot 59,5 miljard gulden totaal. Van deze laatste groep daalde de opbrengst van de inkom stenbelasting met bijna een miljard tot 4,3 miljard guldea Volgens de belastingdienst is dit voor een deel veroorzaakt door een toename van het aan tal belastingplichtigen dat om voorrang verzocht bij terug gave van belastingen over '86. Het verbeteren van de eco nomie blijkt uit de stijging van de opbrengst van de dividend belasting met negen procent tot 1,8 miljard gulden. De belas tingdienst reikte in 1987 4,4 miljoen aangiftebiljetten uit. Door het hanteren van een an dere belastingtabel is dit aantal iets lager dan in het voor gaande jaar. Het aantal belas tingplichtigen voor de vennoot schapsbelasting steeg met achtduizend tot 175.000. De be langrijkste reden daarvoor noemt de dienst de oprichting van besloten vennootschappen die dienst doen als beheer- en tussenholding. Het aantal in te vorderen inslagen steeg in '87 met 45.000 tot bijna 12,7 miljoen. Het aantal opdrachten van de be lastingdienst om beslag te leg gen daalde met ruim veertien procent tot 829.000. In 91.000 ge vallen werd ook werkelijk be slag gelegd tegen 74.000 in 1986. Het allerlaatste dwangdmiddel om de belastingen te innen, de executoriale verkoop, werd minder gehanteerd: 2.346 ge vallen tegen 2.661. De belastingdienst verleende in 1987 vaker uitstel. Met 935.000 gevallen was er sprake van een stijging van 15,3 pro cent. Het aantal verzoeken om kwijtschelding (onder andere onroerend goedbelasting) steeg met twaalfduizend tot 378.000. Daarentegen daalde het wer kelijk kwijtgescholden bedrag van 99,3 miljoen in '96 tot 80,3 miljoen gulden vorig jaar. Een bedrag van 1,9 miljard gulden aan belasting- en premieschul- den bleek in 1987 oninbaar, te gen 2,2 miljard gulden in 1986. De achterstand in de invor dering daalde van 16,2 miljard tot 15 miljard gulden. De Fis cale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst zorgde vorig jaar voor 680.000 informaties aan de belastingdienst. Daarvan be troffen er 90.000 het gebruik van leaseauto's. De extra aan dacht hiervoor heeft ruim 34 miljoen gulden extra opge bracht. HILVERSUM (ANP) - De gegadigden voor commer ciële omroep in Nederland willen met honderd miljoen gulden het verlies aan STER-gelden voor de pu blieke omroepen compense ren. Gedurende een nog nader te bepalen overgangsfase zou daarnaast nog een bedrag van 60 miljoen gulden worden bij betaald als bijdrage in de extra kosten van de Nederlandse om roep. Dit voorstel hebben AVRO, TROS en Veronica samen met de uitgevers Elsevier, VNU, Telegraaf en de Perscombina tie minister Brinkman van WVC gedaan in een poging de bewindsman tot invoering van een duaal bestel (publieke naast commerciële omroep) te bewegea Op de Dam in Amsterdam heeft een aantal studenten zich gisteren bijna geheel uitgekleed. De studenten wilden met hun actie aangeven dat Deetman te ver gaat met zijn studieplannen. In Groningen bezetten studenten enige tijd de eerste verdie ping van de Centrale Directie Studiefinanciering. En ook in Eindhoven was het raak. Enkele tientallen studenten demon streerden voor het gebouw van de Postbank en bij twee vestigingen van de RABO-bank. Deze bankinstellingen zijn bereid in de toekomst studenten leningen te verstrekken. - foto anp |N MINISTER VAN DEN BROEK beschikt Nederland over een be kwaam bewindsman op Buitenlandse Zaken. Van den Broek dwingt internationaal respect af door zijn grote kennis van zaken sn door zijn diplomatieke gaven. bat is één kant van de politicus Van den Broek. Het andere deel is de bewindsman die verantwoording schuldig is aan het Neder- andse parlement. Met die rol heeft hij ogenschijnlijk meer moei- 'e Het is niet zo dat aan de democratische gezindheid van Van den Broek getwijfeld hoeft te worden. Maar af en toe lijkt hef erop dat de man wiens vizier nagenoeg altijd op 'wereldwijd' staat er problemen mee heeft om zich naar de kneuterigheid van de Ne derlandse politiek te richten. Dp zulke momenten raakt de enigszins vormelijke, bijna altijd be- neerste Van den Broek snel geïrriteerd en neigt zijn discussietoon "aar arrogantie. De paspoortenaffaire is zo'n zaak waarin Van den Broek de indruk heeft weten te wekken dat hij niet zo veel op neett met de procesgang in het parlement. uiterst moeizame discussies in de Tweede Kamer - waarin wera gesproken over de serie mislukkingen in het paspoorten- wf1?3 werd besloten om een onderzoekscommissie aan het 7™i,e zetten. Zeer tegen de zin van Van den Broek. Zijn aversie au later blijken uit een brief aan de bijzondere onderzoekscom- ™ssie waarin hij te kennen gaf de openheid van zaken tot een '™[jrn te willen beperken. De commissie voelde zich door de Dsteiiing van Van den Broek in haar taak beperkt en besloot ver- /nnhS bi'de Tweede Kamer enquêterecht te vragen, den rik- misnoe9en van de minister is wel een verklaring te vin- mak i -tief bekeken is een parlementaire enquête voor een 3 als die van het fraudebestendige paspoort een uitermate raar middel. Maar niet vergeten moeten worden dat de affaire .w grove politieke blunders boven zijn eigen gewicht is uitge- da va pasP°°rtendrama hangt van miskleunen aan elkaar en kaarkrantw°ordelijke bewindslieden hebben tot nu toe niet één Sterk en weten ,e rechtvaardigen, enrio rno9: met bi'na ijzeren consequentie wordt het al jaren du- jeta'eutenfestival voortgezet. Wie voor een dergelijke kamika- iaar 7 kiest' moet niet verbaasd staan wanneer het parlement ar zware wapens grijpt om op die manier de gevraagde infor- e boven tafel te krijgen. '3W3ar dat be juridische positie van de staat er met dit onder lat rV sterker op wordt. De vrees van minister Van den Broek ironri su schadeclaims worden ingediend is ook niet onge- iikhrtH e ar9umenten nemen echter niet weg dat er duide- L 'a moet komen in de gang van zaken rond het fraudebesten- Orokc u rt' Het Par|ement heeft zich daarover duidelijk uitge- incfcm a"e betrokkenen - ook van een ontstemde be sman - mag een loyale opstelling worden verwacht. Door Harry Kolks ROTTERDAM - Wat geen land ter wereld bereikt, is de Vliegasunie BV vorig jaar gelukt: 96% van de produktie van vliegas werd afgezet. In de 5 ko- lengestookte electrici- teitscentrales is vorig jaar ruim 613.000 ton vliegas geproduceerd. Bijna 590.000 ton kon worden af gezet. Een succes, aldus commer cieel directeur S. Prins, dat geen land ons nadoet. Een af zet percentage van 70-80% wordt gehaald door West- Duitsland en Denemarken. Alle andere producenten blijven daar ver onder. In zeker opzicht dreigt de Vliegasunie BV het slachtof fer van eigen succes te wor den. Dit jaar zal er ongeveer 720.000 tot 740.000 ton vliegas worden geproduceerd en die jaarlijkse produktie zal tot 1990 ongeveer gelijk blijven. Daarna treedt er een daling van de produktie op, omdat enkele oude kolengestookte centrales uit de produktie ge nomen worden, voordat de nieuwe klaar zijn. Er ver dwijnen enkele oude produk- tie-eenheden in het Lim burgse Buggenum en bij de Amer in Geertruidenberg. Daardoor zal de produktie van vliegas in 1993 op slechts 580.000 ton liggen om daarna snel te stijgen, wanneer Amer 9 in gebruik genomen wordt (1993), een centrale in Amsterdam (1994) plus nog een in 1995, waarvan nu nog niet bekend is waar deze komt te staan. In de praktijk betekent dit dat vanaf 1993 de produktie van vliegas jaarlijks met 100.000 ton zal toenemen tot 900.000 ton in 1995. Intussen heeft Vliegasunie klanten verloren, omdat de onderneming geen grondstof kan aanbieden en tegen de tijd, dat er weer voldoende vliegas in huis is, hebben die klanten elders toevlucht ge vonden. Binnen de wereld van vliegas-producenten is Ne derland maar een kleintje. Alleen Engeland produceert al 12 miljoen ton per jaar. Voor de komende tijden de afzet veilig stellen is één van de belangrijkste doelstellin gen van de Vliegasunie. DEN HAAG (ANP) - Het kan uit een oogpunt van rechtshandhaving aan trekkelijk zijn handel in en bezit van hard drugs uit de strafrechtelijke sfeer te halen en tot een vorm van be schikbaarstelling aan verslaafden over te gaan. Op die manier wordt voor veel verslaafden de noodzaak om door diefstal aan geld voor drugs te komen weggenomen. Dit schrijft de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in het rapport 'Rechtshandhaving'. Het rapport is een advies aan de regering over de vraag hoe de overheid 'haar eigen gedrag moet inrichten om de vele regelover- schrij dingen door burgers te beperken'. Het rapport is gisteren in Den Haag door de WRR geopenbaard. Een besluit de drugs uit het strafrecht te schrappen heeft meer positieve gevol gen. Zo zou ook de Ulegale markt ver schrompelen waardoor de georganiseerde handel een groot deel van haar inkomsten zou verliezen. Verder zou het helingcir- cuit kleiner worden en het aantal ver slaafden in gevangenissen dalen. Tevens worden politie en justitie minder belast, zo schrijft de raad in het advies. Uit het oogpunt van volksgezondheid lijkt zo'n besluit 'welhaast misdadig'. Het is echter niet zeker dat het aantal ver slaafden groter zou worden. Prijsdalin gen en het zoeken naar nieuwe gebrui kers van drugs door handelaren liggen als argument voor de hand, aldus de raad. Dit zoeken gebeurt echter nu al voortdu rend, niet in de laatste plaats door de ge bruikers zelf. Bovendien bepaalt niet de schaarste maar de iUegaliteit de prijs. Dit pleidooi voor het vrijgeven van de drugs wordt de laatste tijd vaker gehoord. Onlangs nog pleitten deskundigen uit 14 Westeuropese landen voor legalisering van drugs. De WRR schrijft trouwens dat Nederland zo'n besluit nooit alleen kan nemen. Om de misdaad die met handel in en bezit van drugs verband houdt toch aan te pakken, adviseert de raad 'een dader gerichte aanpak'. Dat wil zeggen, er moet een koppeling worden gelegd tussen de strafrechtelijke correctie van delicten en de behandeling van verslaafde daders. Er dient een aanmerkelijke uitbreiding van drugsvrije penitentiaire voorzieningen te komen en de drang op verslaafden zich te laten behandelen moet worden verhoogd. De aanpak van misdaad rond verslaaf den maakt onderdeel uit van de regels die betrekking hebben op zogenoemde com mune criminaliteit: vandalisme, diefstal en geweld. De WRR onderschrijft het be lang van uitgebreide preventieve maatre gelen. Hier ligt niet alleen een taak voor justitie. Ook het onderwijs, het gezin en dergelijke kunnen een sleutelrol vervul len. De nadruk moet echter niet té sterk op preventie worden gelegd. 'Voor een be stendig resultaat zal vaak een justitiële stok achter de deur nodig zijn'. Om de kwaliteit van de strafrechtelijke rechtshandhaving te verbeteren moet de politiesterkte niet verder worden aange tast. Integendeel, vergroting van de capa citeit, mits gebruikt voor de bestrijding van de criminaliteit, kan de algemene ze kerheid bevorderen. Ook uitbreiding van particuliere bewakingsdiensten hoeft volgens de raad niet bij voorbaat te wor den afgewezen. Ze dienen echter aan strikte normen te worden gebonden. De raad adviseert wat de sancties be treft een verbeterde inning van geldboe tes en een strengere reactie op het niet- nakomen van consequenties van een ge rechtelijk vonnis. De raad pleit tevens voor de invoering van een schadevergoe- dingsstraf, zonder een wettelijke beper king van het bedrag dat aan benadeelden kan worden uitgekeerd. De WRR heeft behalve de criminaliteit ook de regels met betrekking tot belas ting- en sociale-zekerheidswetten en sub sidieregelingen onder de loep genomen. Al die regels 'moeten in hun toepassing minder afhankelijk worden van de voor stelling die de burger geeft van zijn eigen situatie'. 'Wanneer iemands eigen opgave bepaalt wat voor voordelen hij of zij ont vangt, leidt dit tot berekenend gedrag in de vorm van wetsontwijking en wetsont duiking'. De overheid lokt met deze nau welijks te handhaven, gecompliceerde wetten overtredingen als het ware zelf uit, zo schrijft de raad. De raad adviseert dan ook over de hele linie versimpeling en verheldering van de wetgeving. Betere handhaving en uitvoe ring ervan kan noodzaken tot versterking van het betrokken ambtelijk apparaat. Bij overtreding van een wet moet zuinig worden omgesprongen met een strafrech telijke reactie. In eerste instantie moet een bestuurlijke reactie/sanctie volgen. De raad adviseert wel in het strafrecht met name bepalingen op te nemen met betrekking tot de bestrijding van de sub sidiefraude. J i/ 15 Uit het liedboek van een Oranje-supporter: Hup Holland hup, laat de leeuw niet in zijn hempie staan, Hup Holland hup, laat de leeuw niet in zijn hempie staan, Hup Holland hup, laat de leeuw niet in zijn hempie staan, Hup Holland hup, laat de leeuw niet in zijn hempie staan. Olééé, olé, olé, olé, we are the champions, we are the cham pions, Olèéê, olé, olé, olé, we are the champions, we are the champions. Hij heeft gewonnen de zilvervloooooooot, hij heeft gewon nen de zilvervloot. Hij heeft gewonnen de zilver vloooooooot, hij heeft gewonnen de zilvervloot. Hij heeft gewonnen de zilvervloooooooot, hij heeft gewonnen de zil vervloot. Hup Holland hup, laat de leeuw niet in zijn hempie staan, Hup Holland hup, laat de leeuw niet in zijn hempie staan, Hup Hol land hup, laat de leeuw niet in zijn hempie staan, Hup Holland hup, laat de leeuw niet in zijn hempie staan. Olééé, olé, olé, olé, we are the champions, we are the cham pions, Olééé, olé, olé, olé, we are the champions, we are the champions. Hij heeft gewonnen de zilvervloooooooot, hij heeft gewonnen de zilvervloot. Hij heeft gewonnen de zilvervloooooooot, hij heeft gewonnen de zilvervloot. Hij heeft gewonnen de zilver vloooooooot, hij heeft gewonnen de zilvervloot. Een ding is duidelijk: wat voetballiedjes betreft zijn die En gelsen een stuk creatiever dan wij. Nou maar hopen dat ze dat met voetballen niet zijn. MERIJN DEN HAAG (ANP) - Het treinongeluk begin deze maand tus sen Rilland-Bath en Krabbendijke, dat aan drie mensen het le ven kostte, was te voorkomen geweest als minister Smit-Kroes beter geluisterd had naar de Spoorwegongevallenraad. Dit ad viesorgaan van de minister beval tien jaar geleden al aan het baanvak Roosendaal-Vlissingen uit te rusten met het automa tische beveiligingssysteem. Het CDA-kamerlid Eversdijk heeft Smit-Kroes de vraag voor gelegd waarom zij het advies van de raad niet heeft opgevolgd. Volgens hem staat het baanvak bekend als 'zeer gevaarlijk'. Daarom moet de automatische beveiliging alsnog versneld worden aangebracht. Eversdijk wil een overzicht van de tracés elders in het land die nog niet van het zogenoemde ATB-sys- teem zijn voorzien en het tijdschema volgens welk zij dat moe ten krijgen. Ook op deze baanvakken dient de apparatuur ver sneld te worden aangebracht, vindt de CDA'er. DEN HAAG - Minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) moet zijn wetsvoorstel op de lijkbezorging aanpassen. Doet hij dat niet, dan zal de Eerste Kamer zijn voorstel verwerpen. De meerderheid in de Senaat (CDA en PvdA) heeft de minister gisteren nog wat tijd gegund om een aanpassing te maken op zijn voorstel. De CDA-woofdvoerder Wagemakers bevestigde gisteren dat zijn fractie tegen het oorspronkelijke voorstel zou stemmen, als Van Dijk geen aanpassing wilde aanbrengen. Verleden week bleken ook al de PvdA en enkele kleinere frac ties tegen Van Dijks voorstel te zijn. Mikpunt van de kritiek is de termijn die Van Dijk noemt voor het ontruimen van een graf. De minister wil de termijn naar twintig jaar hebben, de kamer wil de huidige termijn van tien jaar handhaven. DEN HAAG - Nederlandse bedrijven met vestigingen in Zuid- afrika mogen geen werknemers ontslaan die hebben meege daan aan de protestacties van de vakcentrales tegen het apart heidsbewind. Deze oproep heeft de christelijke vakcentrale CNV gedaan aan de werkgeversorganisaties VNO en NCW. Het CNV heeft beide organisaties ook gevraagd publiekelijk afstand te nemen van de Zuidafrikaanse werkgevers die zwar ten hebben gedreigd met ontslag. Volgens het CNV zouden Ne derlandse bedrijven in Zuidafrika eenzelfde beleid moeten voeren tegenover vakcentrales als ze hier in ons land voeren, met respect voor eikaars standpunten. ZWOLLE (ANP) - De Zwolse evangelist Lucas Goeree bevindt zich sinds gistermiddag in het Huis van Bewaring in zijn woonplaats. Dit heeft justitie in Zwolle bevestigd. Goeree wordt gegijzeld omdat hij weigert beledigende opmer kingen over de Amsterdamse aidspatiënt F.J. van Zijl te recti ficeren. Daartoe had de Zwolse rechtbank de Goerees vorige maand opdracht gegeven. Mochten de Goerees in gebreke blij ven, dan had Van Zijl het recht Lucas en Jenny Goeree te gij zelen. Het echtpaar dook echter onder om zich aan gijzeling te onttrekken. Vorige week verloren de Goerees een kort geding waarmee ze probeerden onder de gijzeling uit te komen. De rechter betwij felde of zij niet in staat waren de onkosten van de rectificaties in drie landelijke dagbladen (in totaal 15.000 gulden) te betalen. Lucas Goeree heeft zich dinsdag bij justitie gemeld. Zijn echt genote Jenny heeft gezegd zich binnenkort te zullen melden. IN het Twentse Weerselo is gistermiddag een bus met 43 bejaarde mensen waarvan een gedeelte in een rolstoel zit, gekanteld. Enkele tientallen passagiers liepen hierdoor lichte verwondingen in de vorm van builen, schrammen en snijwonden op. Zij werden ter plaatse door artsen be handeld. Vier van hen werden ter observatie overgebracht naar een ziekenhuis in Hengelo, maar ze bleken geen ern stige verwondingen te hebben opgelopen. Enkele van de passagiers hadden lichte shock-verschijnselen. Het onge luk gebeurde volgens de rijkspolitie toen de bus een trek ker met aanhanger wilde inhalen. De chauffeur verkeek zich echter op de breedte van de weg en kwam met het linkervoorwiel in de berm. De bus zakte langzaam weg en kwam onder een hoek van 45 graden in een sloot terecht waarbij de inzittenden over elkaar heen tuimelden.

de Stem | 1988 | | pagina 3