WERK NAAR 3UISVESTING AMBTENAREN HULST IN ZIEKENHUIS Jen denken Wanneer was het toch ook weer de tijd voor de carbidbussen k George 2 Sponselee z; Dorpsraad Clinge op de bres voor kermis Scholieren leren orgel-geheimen kennen PLAATSELIJK NIEUWS voor kunnen s startende mogelijk: .WantAVO- ilaten, waar /oor iedere nale gers rondom STEM EXAMENS Veel activiteiten op jaarkermis in Graauw pf; PTTÜM Vfl ZEELAND 2 WOENSDAG 15 JUN11988 HULST - Helonder- zoek naar de rogelij ke huisvesting an het Hulster amfcenaren- apparaat in he leegko mende ziekahuis is voorlopig in e ijskast gezet. Nieuwe hemen brandweei Vogelwaarie Ondehoud aan haven/W alsoorden Nieuwe bouw plaatsen Axel Carbidbussen Klakspuit Rommelmarkt St.-Jansteen Kloosterzande Clinge JULI-KERMIS EERSTE TEST Pottenbakken Betere vogels parkietenshow St.-Jansteen Variatie Hontenisse wil Rode Kruis subsidie geven A12, I te zoenen! Mieren jubileum, receptie, oving, overwinning, ham, openbare dank, lag best eens in de |na familieberichten, uur hoeft het niet te |sten een tientje), i J 2,00. Eén grote ÏJoor het plaatsen van st een formaat van 35 |j f 14,05 toeslag, anvraag. Bij niet- t 4,00 adm.kosten i niet geretourneerd, fef uw tekst 2 dagen van onze kantoren, fetuurt u eveneens 2 naar Postbus 3229, llijke opgaven worden erd indien naam en pk indien uw betaling ouden ons het recht gaaf van redenen te 'ren. iten bereiken over de dt de uitgever zich het van de opdrachtgever geven. Isnieuws »m op donderdag. T22 Onderzoek in de ijskast Het ziet er namelijk naar uit dat het toekomstige Medisch en Sociaal Cen trum toch voor een groot gedeelte de ruimte in het hoofdgebouw zal opslok ken. Juist dat gedeelte van het zie kenhuis is voor de gemeente Hulst de enige interessante lo catie voor een mogelijke huis vesting van de administratieve diensten. „Wij hebben begrepen dat er voor de polikliniek en het Me disch en Sociaal Centrum zo'n vijfduizend vierkante meter van het hoofdgebouw en het middenrif nodig zou zijn en dan komt de huisvesting voor de gemeente in de knel", zegt wethouder G. van de Voorde. „Vandaar dat we, in afwach ting van definitieve duidelijk heid over het toekomstig ge bruik van het ziekenhuisge bouw, het onderzoek voorlopig hebben afgeblazen". Daarbij speelt voor B en W van Hulst ook de overweging een rol dat het weinig zin heeft om verdere kosten te maken, die later mogelijk voor niets blijken te zijn „We zijn op het punt gekomen dat er nu eigen lijk een externe adviseur moet worden aangetrokken. Boven dien steken ook de ambtenaren er heel wat tijd in. Een onder zoek is prima, maar om zomaar bezig te zijn, daar is onze tijd te kostbaar voor". Een en ander betekent vol gens de wethouder niet dat nu alle troeven worden gezet op de realisering van een geheel nieuw stadskantoor in de bin nenstad. „Zolang er nog een al ternatief is, hoe gering ook, voor huisvesting in het zieken huis, moet dat ook in overwe ging worden genomen. Dat hebben we overigens de ge meenteraad ook toegezegd. Het is gewoon wachten tot er ze kerheid is". Het verdwijnen van het zie kenhuis-alternatief zou poli tiek gezien trouwens niet slecht uitkomen. Immers, er is in Hulst nogal verdeeldheid over het verkassen van de ambtena ren naar een locatie buiten de binnenstand. Met het wegval len van de ziekenhuis-moge lijkheid zou die kwestie in ieder geval opgelost zijn. - HM de Koningin Van onze verslageer VOGELWAADE - De le den van d« vrijwillige brandweer vn het korps Vogelwaarde kunnen bin nenkort wee tegen een Ze kjjgen nieuwe helmen. Hef gaat om <|zelfde soort die hun collega's,van het korps Kloosterzanddvorig jaar heb ben gekregen Die voldoen pri ma. De huidif helmen van Vo- larde oldoen niet meer aan de vdigheidseisen. Er moeten detien exemplaren worden aaigeschaft. Dat kost de gemeene Hontenisse 3.500 gulden. Van onzeterslaggever KLOOSTERZANDE - In het kajer van het onder houd tan de haven te Wal- soordeij moeten zestig stuks ikpalen aangeschaf wordi, omdat de oude aan vervalging toe zijn. Vorigjaar werden ook al vijf- entwiitig van die palen aange schaft maar die zijn nog niet it. De kosten van de nieuwe palen en de plaatsing in ijle exemplaren bedragen in ruim 11.000 gulden, iurfmeestet en wethouders ervan uit dat de palen ig jaar mee gaan. nqnze\erslaggever ;L - Burgemeester en welhoude-s van Axel heb benhun og laten vallen op twee aanrekkelijke bouw- vor woningen in de vrije sectc. Het gaat or terreintje aan de Attleelaan Karei Doorman laan en Moartstraat Chopin- straat. Beide locties zijn uit de bus gekomen tilens een onderzoek fat is gedan naar de moge- ijkheden nor woningbouw in de kern Axl. B en W zeggen zich ervan lewust te ijn dat het ontwik- telen van e uitbreidingsplan- netjes de ütgifte van bouw bond in bt plan Noordpolder kan vertrgen. Anderzijds me ien ze da door de uitbreiding 'an mogejkheden een diversi teit van buwkavels gecreëerd wordt er bovendien tegemoet 'ekomenwordt aan de vraag laar womgen in de vrije sec- ■or. Uit resprekingen met de jkovincile Plannologische Oienst i:gebleken dat van pro- vmciezjle de nodige mede- werkié verwacht kan worden om defbcaties snel te realise ren. |AD VOOR ZUiDWFST-NPnPRi AMn Wneuzen, Hulst en Goes. 'essen en telefoon- mfmmers op pagina 2. 0 "jfllngstfjden: B30-12.3O/i3.3O_-| 7.00 uur. factie kneuzen: Rein van der r1" (®ditie-chef), Romain TOamme, Frank Deij, «omy van Gremberghe, wrald Verstraten, Cor de (Joto), Ton Koomen Wt). Jan Jansen. WJ: Eugène Verstraeten, J°ep Trommelen. Advirtentle-exploHatle 'nspcteur Zeeland: 9589nü,privétel0115°* «7-1. Van onze correspondente HULST - Heel wat basis schoolleerlingen zijn uitste kend op de hoogte van het wel en wee van Michael Jackson en Madonna. Klas sieke muziek hangt er voor hen vaak maar zo'n beetje bij. Op verschillende scho len in het Land van Hulst probeert men de jeugd door middel van schoolvoorstel lingen wegwijs te maken in de (klassieke) muziekwe reld. In dit kader wordt momenteel een cyclus concertlessen gege ven waarin het Loys Isoré-or- gel in de Willibrordus-basiliek centraal staat. Onder leiding van Jo Ivens, de vaste organist en bekend Hulstere musicus, gaan de bovenbouwgroepen van een groot aantal basisscho len en de mlk-school 'De Brug' in Hulst op zoek naar de gehei men van het orgel. De jeugd luisterde zeer ge boeid naar de muziek en lieten zich alles vertellen over de bouw van het instrument Ver wondering alom bij het horen van de prachtige klanken uit de verschillende registers. De pijpen werden van reuze-groot tot piep-klein bestudeerd en een enkeling die iets van tech niek in de vingers had mocht proberen iets te spelea Organist Jo Ivens geeft de leerlingen uitleg, onder meer over de muziek van Bach De laatste 'concertjes' wor den gespeeld op 23 juni. Na de zomervakantie worden er in september nog vier lessen ge geven. Organist Jo Ivens werkt en thousiast mee aan dit project. Hij hoopt dat de belangstelling voor de orgelconcerten zo zal groeien. Directeur Walter Heijman van de Moerschansschool is de initiatiefnemer voor deze serie. Hij is van mening dat dit soort dingen eigenlijk regelmatig MISSCHIEN IS het nog zo, alleen valt het ons dan niet op, toch hebben we sterk de indruk dat in onze jonge tijd alles zijn tijd had. Op zekere morgen had iemand zijn 'buzzeken' met knik kers bij zich op school en de andere dag was ieder een met knikkeren doende, al was daar vaak veel aan vooraf gegaan. Niet voor het ordelijke type, dat had zijn mini-knapzakje gemaakt van een oud schort of een schabbe (werkover- hemd), opgeborgen en zijn rijkdommen zo voor het pak ken. De wat slordiger figuur moest heel de zolder omkeren om her en der verspreid wat knikkers bij elkaar te schar relen. De opportunist, die ze op het eind van het vorige sei zoen verkwanseld had voor op dat moment begeerlijker za ken met de gedachte: 'Ziezo, da's weer voorbij', moest al lerhande ruilmateriaal zien op te duiken om enig basiska pitaal aan knikkers te ver werven. Maar gloeiendig ver domd: twee dagen later had hij er gewoonlijk al meer dan wie ook! Hij moest ook diep gaan graven in zijn geheugen of hij zijn ijzeren bonk ook had verpatst of ergens 'zo lang' weggelegd. Dan kranten kauwen: een natte prop voorin, doorduwen met de stamper naar achter, weer natte prop, stamper op de buik en duwen. Doordat de lucht in de buis samengedrukt wordt, schiet de voorste prop met niet onaanzienlijke kracht een eind weg. Je kon er toch iemand aardig zeer mee doen. Wanneer was ook weer de tijd voor de carbidbussen? In late najaar als het al vroeg donker werd. In de bodem van een verfbus met goed klemmend deksel werd een gaatje gesla gen. In de bus een stukje cara- bid - dat vele malen gebruikt kon worden - spuwen op dat spul, deksel erop en de bus op de grond onder de schuin ge houden klomp geklemd. Bij het gaatje een brandende lu cifer en met een flinke knal schoot het deksel een aardig eind weg. Wat voor moeite kostte het soms niet om een sleutel te pakken te krijgen met een hol uiteinde? Daarna een pas sende spijker organiseren, de punt eraf vijlen, aan spijker en sleutel een touwtje van zo'n el lang vastmaken en dan het moeilijkste van al: dozen lucifers uit huis smokkelen om de koppen in de holte van de sleutel te persen. Spijker erin en die met de kop tegen een muur slaan: weer een knal. Al met al waren we toch erg op lawaai gesteld, krijg je ah teraf deindruk. In deze tijd van het jaar kwam het brandglas voor de 7WW/s!W:. dag. Het was een dubbelboile lens afkomstig van een fiets- licht, vooral van de toen al verouderde carbidlantaarns. Je kreeg er alles mee aan het branden: hooi, stro, papier, hout, vodden, maar vooral 'hoorn', het materiaal waar jasbeschermers en handvaten van fietsen uit bestonden en waarmee die ouderwets Zo ging het niet alleen met knikkeren, ook met paardje- spelen, boog- en klakspuit- schieten, hoepelen en wat er al aan jongensvermaak was. Sommige dingen waren na tuurlijk seizoensafhankelijk. Met een soepele doch stevig wis bij iemand een halve baal kleine aardappelen door het dakvenster naar binnen zwie pen, kon alleen in de tijd dat er kleine aardappelen op het land achterbleven. In welk seizoen er met de klakspuit geschoten werd, is ons ontgaan, we dachten in het najaar. Een klakspuit of klakbus is een stuk vlierhout van zo'n twintig centimeter lang en drie, vier centimeter op doorenee. Het zachte merg wordt eruit gehaald en in een ander stukje wordt een endje ijzér of hout geklemd, dat past in de holte van dat lange stuk. De pin moet iets korter zijn dan de buis. Het brandglas werd in het najaar tevoorschijn gehaald. Dit glas is van Ed Steijns uit Kloosterzande, die nog allerhande nostalgisch speelgoed bezit - foto erik ossewaahde zwarte sturen waren bekleed. Was dat spul eenmaal ont brand dan siste het wel ver der. Zette je je brandglas op het stuur van iemand's fiets, dan liep je de kans dat zo'n hele helft afbrandde. Het was dan maar beter om niet in de buurt gezien te worden, zeker niet met een brandglas in je handen. Het stonk nog als de ziekte ook, maar daar hadden we geen erg in. Een van de ergste dingen in de brandglastijd was je initialen in je klompen branden. Bin nenin, maar je kon ook de muilen versieren als dat thuis niet al te veel gedonder mee bracht. Stokken werden ook op die manier gewaarmerkt en versierd: een enkeling, de echt stoere kerel, brandde zijn beginletters in de rug van zijn hand en bleef daarbij kijken of het geen zeer deed. Hield een ander zijn brandglas bo ven je nek, je dijen of je haar, dan wist je wel beter en dan besefte je wel degelijk dat de zon scheen. Als speelgoed voor de jeugd zijn deze dingen volledig ver dwenen, maar wie heeft toch zijn spulletjes bewaard? Wij niet. Alleen een ijzeren bonk op een rommelmarkt gevon den in de spijkerbak -zoals het hoorde vol roestige en kromme spijkers - hebben we uit nostalgische overwegin gen meegenomen. Ed Steijns uit Kloosterzan de, die heeft zulke dingen al lemaal en het is dan ook zijn brandglas dat hierbij afge beeld is. Een klakspuit hebben we er niet gezien, maar het zou ons niks verwonderen als we binnenkort te horen krij gen: „Ze is klaar! Als je er een foto van wilt maken.Dat doen we dan, want we hebben toch nog wat andere dingen van hem in voorbereiding. KAARTING - In zaal Den Ouden Arend werd een kaar ting gehouden waaraan 28 mensen deelnamen. Uitslag: 1. H. van de Berg, 2. P. Valent, 3. P. Haulez, 3. U. Willaert, 5. mevrouw Peters. HENGELEN - Zeehengelver- eniging De Vogel houdt zater dag 25 juni een clubwedstrijd. Er wordt gevist in de Wester- schelde aan de Kruispolder van 10.15 tot 13.15 uur. FIETSEXCURSIE - Natuur beschermingsvereniging De Steltkluut houdt zondag 26 juni een twee uur durende fietstocht met Eddie Bogaert. De start is om 09.30 uur aan Interjute aan de Molenstraat. Eerst worden de WMZ-bos- sen van Clinge doorkruist en daarna wordt via de polders van Clinge en Zandberg naar de Liniedijk en terug naar Hulst gereden. Deze tocht voert langs historische plek jes, maar tevens is een rijke variatie aan vogels, planten en insecten te zien. SPELENMIDDAG - In ge meenschapshuis Malpertuus hield de Katholieke Bond voor Ouderen een spelenmid- dag waaraan 55 personen deelnamen. Aan de hand van de behaalde punten werden de prijzen ter beschikking ge steld. Uitslag: 1. P. van Broeck 1619 punten, 2. Th. Verhelst 1574, 3. J. Drumont- Bauwens 1453, 4. B. van de Branden 1415, 5. M. Govaert- de Vos 1399 punten. HULST - Scholengemeenschap Jansenius: Atheneum: Annet Strij- donck. - foto wim kooyman zou moeten kunnen plaatsvin den. Maar ook hier knelt weer dezelfde schoen. „Ideeën ge noeg, animo zat, maar geld te weinig". Van onze verslaggever GRAAUW - De gezamenlijke comités en vereni gingen in Graauw hebben de handen ineengeslagen om tijdens de jaarlijkse kermis heel wat activiteiten op touw te zetten. Dat begint zaterdag 18 juni al om 13.00 uur met een volks- koers in verschillende categorieën. Voorts wordt mis van 19.00 uur opgeluisterd door de fan fare Nooit Gedacht en barst om 21.00 in het dorpshuis een kermisbal los. Ook daaraan verleent een muziekgroep van de fanfare zijn medewerking. Nog meer muziek valt er zondagmiddag 19 juni te genie ten. Dan start om 14.00 uur een muziekfestival met ver schillende muziek- en showkorpsen uit de streek. Zondag avond is er om 20.00 uur een playback- en soundmixshow met een prijzenpot van 500 gulden (opgave: 01143-688). Op maandagochtend worden tijdens een mis om 9.00 uur de overledenen herdacht. Vervolgens is er dan om 10.00 uur een prijskaarting in café Van Grol. Daar kunnen schutters tijdens de drie kermisdagen overigens telkens om 14.30 uur terecht voor schietingen op de staande en liggende wip. In de avonduren is in dit etablissement telkens drive-in Oxy- cen van de partij. De kermis wordt maandagavond afge sloten met een bal in het dorpshuis. Aanvang 20.30 uur en medewerking verleent Eddy's Combo. Van onze correspondente CLINGE - De Ciingse Dorpsraad wil het verenigingsle ven zover krijgen dat gezamenlijk pogingen worden ge daan de kermis in het dorp meer leven in de blazen. De afgelopen jaren is de kermis in Clinge meer en meer ver waterd. In het kermis-weekeinde van 16 tot en met 19 juli wordt al vast een begin gemaakt met de inspanningen om meer leven in de brouwerij te krijgen. De afgelopen tijd zijn er al bijeenkomsten geweest met het feestcomité, de horeca de mid denstand en ook het gemeente bestuur. Daarin zette de dorps raad uiteen wat men voor ogen heeft. Via nieuwe ideeën, die door anderen uitgewerkt moe ten worden, terug naar een ge zellige drukkere kermis. De afspraken hebben er inmid dels in geresulteerd dat er door bemiddeling van het feestcomi té op kermiszondag een boe- renkapellenfestival wordt ge houden. Aan de middenstan ders en horeca is gevraagd met terrasjes en kraampjes naar Van onze correspondent ST.-JANSTEEN - De par- kietenspeciaalclub Zeeuwsch-Vlaanderen hield een parkietenshow in gemeenschapscentrum De Warande te St.-Jansteen. Er waren in totaal 144 vogels, waarvan 112 grasparkieten, elf grote parkieten en 21 agaponie- den, ingebracht door achttien vogelhouders. Secretaris De Vos sprak van een betere col lectie vogels dan voorgaande jaren. Keurmeester F. van den Berge en aspirant-keurmeester G. Muizenberg hadden de taak de kampioenen eruit te halen. Bij de grasparkieten werd dit O. de Boudt uit Evergem, tweede werd J. de Roeck uit Hulst. Bij de grote parkieten werd A. Weemaes uit Hulst kampioen en P. de Cock uit Vo gelwaarde tweede. Bij de aga- ponieden werd H. de Vries uit Terneuzen kampioen, 2-3-4-5 werd H. de Poorter uit Terhole. Er kwamen heel wat belang stellenden een kijkje nemen bij de vogelshow. buiten te komen. Verder wil de dorpsraad alle mensen die iets willen presenteren, verkopen of een hobby wilen demonstre ren op de been brengen. Er wordt gedacht aan een auto show, pottenbakken, een broodjeskraam en een schil- derskraam. Een en ander moet plaatsvinden in de Kennedy- laan, die dan verkeersvrij is. Op kermismaandag krijgen de kinderen gelegenheid om zich van allerlei spulletjes te ont doen tijdens een rommelmarkt bij de kerk. Wat de kermisattracties zelf betreft wil de Dorpsraad graag een uitbreiding en meer varia tie. De gemeente heeft toege zegd of daar van die zijde iets aan te doen is. Ook zouden de kermisattractie zoveel moge lijk in het centrum van het dorp gegroepeerd moeten wor den. In dat kader wordt in overleg met de bewoners beke ken of de autoscooter wellicht in de Kennedylaan kan staan. Ook is gedacht aan de ver keerstechnische aspecten die de kermis met zich mee brengt. Met de gemeente Hulst heeft de Dorpsraad al afspraken ge maakt om de verkeerssituaties zo veilig mogelijk te maken. Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De Rode Kruis Colonne Hulst- Hontenisse mag van de ge meente Hontenisse een startsubsidie tegemoet zien van 1.500 gulden. Eerder al stelde het Hulster gemeen tebestuur 5.000 gulden be schikbaar. Het Rode Kruis heeft tot taak in geval van rampen en oorlog hulp te verlenen aan gewonden en zieken. Gelet op de beschei den inkomsten van deze orga nisatie menen B en W van Hontenisse dat een subsidie op zijn plaats is.

de Stem | 1988 | | pagina 15