AANVRAGER MOET MOMENTEEL DRIE WEKEN WACHTEN Sotheby's taxeert echte Rietveld-stoel Dure opknapbeurt schilderijen nodig Gezellige middag ouderen St.-Jansteen en Heikant Houding kabinet tegenover WOV is onbegrijpelijk' Geen dwangsom voor manegehoudster Axel ONZE SH0WR00MI la modellen in voorraad! WOENSDAG 15 JUNI 1988 RIJKSDIENST NA ONDERZOEK KUNSTBEZIT STADHUIS HULST: MIDDELBURG - Het bureau paspoorten van de provincie Zeeland kampt momenteel voor een naar Zeeuwse begrippen extreme achterstand bij de verwerking van paspoortaanvragen. Drukte Beleefd Van de Yeeke wint duivenconcours BESLUIT RAAD VAN STATE: VOORZITTER WD-STATENFRACTIE: Voor 20 mille aan gestolen goed in beslag Belofte Stremming pont Perkpolder voor vrachtverkeer maat» Stèeds'grole Keus uit 100 „First Class" occasions I DE STEM Meer klasse minder kosten Speelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rijen 01612-3655 Van onze verslaggever HULST - Vier schilderijen die in het Hulster stadhuis hangen moeten nodig een onderhoudsbeurt hebben. Dat is gebleken uit een on derzoek dat op verzoek van de gemeente is uitgevoerd door de Rijksdienst voor de Beeldende Kunst in Den Haag. De restauratie gaat ettelijke duizenden guldens kosten. Het gaat om het enorme doek van Cornells de Vos uit 1628 dat in de raadzaal hangt, het schil derij van Jacob Jordaens in de trouwzaal, de Marteldood van St. Sebastiaan in de burgerzaal en het schilderij van Hendrik Graaf van Nassau in de raad zaal. Uit het onderzoek is ver der gebleken dat de schilde rijen op houten panelen in de burgerzaal er nog wel goed uit zien. Om het kunstbezit van de gemeente veilig te stellen zijn burgemeester en wethouders van plan de vier schilderijen in fasen onder handen te laten ne men. De hoogste prioriteit heeft het doek van Cornelis de Vos. Een erkend restauratie-atelier in Den Haag heeft becijferd dat de kosten zowat 12.000 gulden zullen bedragen. Daarbij ko men ook nog de transportkos ten van het doek. Daarvoor heeft de gemeente offerte ge vraagd bij verschillende trans portbedrijven. In Hulst wordt gehoopt op een subsidie van WVC in de opknapkosten. Hoeveel subsi die mogelijk is weet men in Hulst nog niet. Zodra de totale kosten bekend zijn zal er in ieder geval een subsidieverzoek richting Den Haag gaan. Ver volgens krijgt de gemeenteraad een voorstel om het benodigde geld voor de opknapbeurt uit te trekken. Het onderhoud aan het schil derij van Cornelis de Vos kan niet ter plaatse gebeuren. Het grote doek moet de raadzaal uit gemanoevreerd worden, naar Den Haag gebracht en daar in het atelier getakeld. Daar wor den oude vernislagen verwij derd, de verf bij geretoucheerd en vervolgens een nieuwe ver nislaag opgebracht. Een paar weken nadat het schilderij weer op zijn plekje in de raad zaal hangt moet er nog een ver nislaag over. Tijdens het on derhoud zal de gemeente het doek zeker een half jaar kwijt zijn. Het werd trouwens tijd dat het kunstbezit in het stadhuis weer eens onder de loep werd genomen. Sommige doeken zijn namelijk al dertig jaar geleden voor het laatst behandeld. Achterstand bij paspoorten «Ton nnva vorclacrPAVPr Van onze verslaggever Jaren lang ging een aanvraag die op het bureau binnen kwam nog dezelfde dag de deur weer uit, maar momen teel moeten aanvragers van paspoorten rekening houden met een wachttijd van zo'n drie weken. Zeeuwen die op vakantie gaan en hun paspoort moeten laten vernieuwen wordt dan ook aangeraden ruimschoots op tijd alle paperassen in orde te bren gen „De toestand is echt ex treem te noemen", aldus een woordvoerder van de provin cie, die stelt dat de achterstand eigenlijk al in december vorig jaar is begonnen. „Toen hebben we een produktie gehad die zes keer zo hoog lag als in december van het jaar daarvoor". De reden voor de drukte waren de publi- over het al veel bespro ken nieuw in te voeren pas poort. Zeeuwen besloten toen massaal hun paspoort te laten vernieuwen Er moesten zelfs tien uitzendkrachten worden ingezet om alle aanvragen te verwerken. Pas rond februari kon de achterstand wat worden inge lopen Maar op deze, zoals de provincie het noemt, 'paniek- piek', begon in maart alweer de jaarlijkse zomerpiek. Daardoor is de achterstand in de verwer king van de aanvragen inmid dels tot voor Zeeland onge kende hoogten opgelopen. „De ernstigste vertraging die we in het verleden hebben gehad was tot nu toe altijd een dag of drie. Nu zijn dat zowat drie weken". Doordat mensen gaan bellen hoe het zit met hun paspoort wordt de achterstand nog gro ter. Immers, die telefoontjes slokken heel wat tijd op van de medewerkers op het bureau paspoorten. „Dat kost tijd, want je moet de mensen toch beleefd te woord staan". Bo vendien komen er gevallen tus sendoor die prioriteit hebben, waardoor de 'gewone' aanvra gen moeten wachten. „Omdat je steeds maar meer achter stand hebt", aldus de provin ciewoordvoerder, „krijg je ook steeds meer mensen die apart behandeld moeten worden. Het is een sneeuwbaleffect". TERNEUZEN - Hans van de Veeke uit Westdorpe is winnaar geworden van het maandag gehouden bonds- concours van de Zuidneder landse bond van postdui- venhouders, gehouden van uit Chateauroux. Hij klokte zijn winnende vogel maandag om 14.46 uur. Daar mee liet de duif een snelheid afdrukken van 1074 meter per minuut. In het ZNB-concours vlogen ruim 11000 duiven. De wedvlucht moest twee dagen worden uitgesteld. Pas maandagmorgen om 6.45 uur gingen de manden open. De verdere vroegste meldingen kwamen o.m. van: F. Westdorp 's- Heer Arendskerke, 15.11 uur, 1068mpm; J. Verhaagen Goes, 15.27 uur, 1043mpm; opnieuw H. van Veeken om 15.03 uur, 1037mpm; combinatie Boudens-Raas Kwa- dendamme, 15.35 uur, 1033mpm; F. Janssens Kapelle Biezelinge, 15.32 uur, 1031mpm; G. Begijn Sas van Gent, 15.04 uur, 1030mpm; combi natie Elegeert Sas van Gent, 15.04 uur, 1029mpm; P. Oele Oudelande, 15.25 uur, 1027mpm; G. Dusarduijn Groede, 15.18 uur, 1023mpm; M. van Iwaarden Kruiningen, 15.37 uur, 1019mpm; G. Tas Waterland kerkje, 15.14 uur, 1017mpm; A. Ver- poorte en zoon Terneuzen, 15.20 uur, 1017mpm; 1014mpm; M. Bis schop Kloosterzande, 15.33 uur, lOllmpm; Ch. en H. de Poorter Hoofdplaat, 15.25 uur, lOllmpm; combinatie De Regt-Bracke Bier vliet, 15.22 uur, 1009 mpm. Het echtpaar dat het ontwerp van Rietveld heeft meegebracht, is verguld met de mededeling dat de hele collectie van zes zigzag-stoelen 15.000 20.000 gulden op kan brengen - foto de stem cos j. de boer Van onze verslaggever VLISSINGEN - Een door Gerrit Thomas Rietveld ontworpen zigzag- stoel en een afbeelding van een bronzen Japanse Koro (Wierookver- brander) waren de meest waarde volle voorwerpen die de experts van veilinghuis Sotheby's Amsterdam in Vlissingen onder ogen kregen. Zij waren in de Zeeuwse havenstad aan wezig om voorwerpen en kunstwerpen die de mensen naar hotel Britannia brachten, te taxeren. Het echtpaar dat de zigzag-stoel naar binnen bracht, een van de zes die ze hebben, kreeg te horen dat de collectie tussen de 15.000 en 20.000 gul den waard is. De Japanse Koro kan vol gens een van de experts 30.000 gulden opbrengen. Dat wordt pas bepaald als een van de experts de geheel uit brons gegoten Koro in het echt gezien heeft. De experts van het meer dan 200 jaar oude veilinghuis zagen ook nog een schilderij van L. de Koning en een serie prenten van Escher. Allebei goed voor ongeveer 10.000 gulden. Sotheby's Amsterdam houdt regelma tig taxatie-dagen op verschillende plaatsen in Nederland. Gisteren waren ze in Vlissingen. Ongeveer 400 Zeeuwen klopten bij de experts aan. Enkele van hen ontdekten tot hun grote verbazing dat ze een kostbaar bezit in huis hadden. ZIE OOK PAGINA ZEELAND 4 Van onze correspondent ST.-JANSTEEN - In het ge meenschapshuis De Wa ande ontving de werk- poep Open Bejaardenwerk (een onderafdeling van het ecoördineerd ouderen- efk) gisteren de zieke weren en invaliden van '•-Jansteen en Heikant. ontvangst gold ook voor de nsen die in het bejaar- oord De Blaauwe Hoeve "Hl yen. Dit was financieel Wijk gemaakt door de fi- ciele steun van De Zonne- de Charitas, de Katho- e Bond voor Ouderen af de- g St.-Jansteen en het ge rouleerd ouderenwerk. Voorzitter p. Polspoel j middag en kon mee- deze middagen zullen ■®®n voortgezet zo lang dit mogelijk is. Samen He}kant worden deze mid- ehoudg1 voor~ en naiaar fEvL:;°lgden°g 6011 eucharis- -rPmS, die door pastor Van uit Heikant werd l koor Het koor van St.-Jansteen vermaakte de zieke ouderen en invaliden met bekende wiisies an S!rJanstêen onder leiding dirigent Ketelaar ver zorgde de liturgische gezangen. Hierna kregen de aanwezi gen koffie met gebak gepresen teerd, waarna wederom het ge mengd zangkoor optrad met een vrolijk programma. Hierbij was er een zelf gemaakte pot pourri met allemaal bekende wijsjes, die door de aanwezigen konden worden meegezongen. Voor de ouderen en invali den was het een aangename - foto wim kooyman middag, te meer daar ze ver schillende bekenden ontmoet ten waarmee ze eens van ge dachten konden te wisselen. Van onze correspondent DEN HAAG AXEL - De Axelse manegehoud ster N. Kosters-Sporre hoeft voorlopig de haar door het gemeentebestuur opgelegde dwangsom van vijfhonderd gulden per dag niet te betalen. De dwangsom is door de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, dr. G. Veringa, ge schorst. B en W hebben Kosters de dwangsom op gelegd omdat ze zich niet zou houden aan de voor schriften uit haar ver gunning. Volgens die vergun ning mag de vrouw slechts tien dagen per jaar activiteiten organi seren die niets met paar densport te maken heb ben. Het gemeentebe stuur is van mening dat Kosters die bepaling overtreed. Daarom heb ben ze haar de dwangsom opgelegd. Tegen die beslissing heeft de Axelse bij de Raad van State een schorsingsprocedure aangespannen. Gisteren is bekend geworden dat staatsraad Veringa het schorsingsverzoek van Kosters heeft gehono reerd door de te bepalen dat de gemeente de dwangsom moet intrek ken. De motivering van het besluit van Veringa is op dit moment nog niet bekend. Van onze verslaggever GOES - De opstelling van het kabinet tegenover de Wes- terschelde Oeververbinding is 'onbegrijpelijk', want de WOV zal altijd goedkoper uitvallen dan de Zeeuwse veren. Fractievoorzitter J. Hennekey van de WD-fractie in Pro vinciale Staten zei dat gisteren op een spreekbeurt voor de afdeling Goes van zijn partij. Hennekey wees erop dat welis waar besparingen mogelijk zijn bij de Provinciale Stoom boot Diensten (PSD), maar dat er - als de WOV niet doorgaat - ook nieuwe ponten nodig zul len zijn. En die vergen een fikse investering. De nieuwste, met veel kinderziekten in de vaart gekomen dubbeldekker kostte al rond de zestig miljoen gul den. Nu zal de investering nog hoger worden. De WD-voorman vond het kwalijk dat het rijk met de WOV 'voor een dubbeltje op de eerste rang wil zitten', daarbij doelend op het feit dat minister Smit-Kroes haar toezegging van een rijksbijdrage van der tig miljoen gulden per jaar waardevast heeft moeten in slikken. Haar collega Ruding gaat daar niet mee akkoord. Van onze correspondent HANSWEERT - De rijkspo litie van de groep Reimers- waal heeft de hand weten te leggen op een grote partij gestolen goederen ter waarde van ongeveer 20.000 gulden. Eind vorige week werden drie verdachten aangehouden en in verzekering gesteld. Na him bekentenis zich aan verschil lende diefstallen te hebben schuldig gemaakt, zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Angehouden werden drie vrouwen uit Hansweert: de 51- jarige S. de W., de 30-jarige J. S. en de 32-jarige H. de G. De in de woningen van het drietal aangetroffen goederen werden in beslag genomen. Ze zullen aan de benadeelden worden te ruggegeven. De drie vrouwen bekenden sinds december 1987 op het die venpad te zijn geweest. Ze ko zen daarbij voornamelijk zelf bedieningszaken uit Vlissin gen, Middelburg en Goes. Daarbij had men het in hoofd zaak gemunt op kleding en schoenen, maar ook levensmid delen en diverse huishoudelijke artikelen passeerden onbetaald de kassa's. Hennekey vond het terecht dat het provinciebestuur nu op zijn strepen staat en de minister aan haar belofte houdt. „Maar het college moet nu ook de poot stijf houden." Hij betreurde het ook dat Kamervragen en mo gelijk een interpellatie in de Tweede Kamer nu duidelijk heid moeten bieden over het standpunt van het kabinet. Het rijk mag volgens het Statenlid het WOV-projeet niet over een paar miljoen gulden laten struikelen. En evenzeer moet de provincie zich houden aan de belofte dat er ieder jaar vier miljoen gulden op tafel moet komen. De WD is daarin niet kinderachtig: als er een paar ton tekort zou zijn, moet de provincie dat maar bijpas sen. Van het provinciebestuur verwacht Hennekey binnen kort een duidelijke visie op de toekomst van Zeeland, neer te leggen in een strategisch be leidsplan. Dat plan heeft tot zijn verdriet al vertraging op gelopen. Het Statenlid had daarom liever gezien dat het tweedaagse conclaaf van GS over de begroting 1989 (gisteren en eergisteren) aan die toe komstvisie was besteed. Wat de ontwikkeling van Neeltje Jans betreft kiest de WD nu onomwonden voor ver blij fsrecreatie op het voor malig werkeiland. Zonder dat zijn alle mooie plannen van Louis van Gasteren (voor een internationaal attractiepark) niet te realiseren. „Het is nu tijd om een keuze te maken: of Van Gasteren met verblijfsre- creatie ontwikkelen, of Neeltje Jans laten verwilderen. Er is lang genoeg gestudeerd en het is duidelijk waar de angel zit," aldus Hennekey. PERKPOLDER - Op de veerdient Kruiningen- Perkpolder kunnen in het weekend van 18 en 19 juni geen vrachtwagens, kam peerauto's en auto's met ca ravans worden overgezet. Oorzaak van de stremming zijn de werkzaamheden aan het be- nedendek van de laadbrug in Perkpolder. De PSD adviseert vracht- en toeristisch verkeer om te rijden via Antwerpen of via Vlissingen-Breskens te rei zen, waar dan twee ponten zul len varen. Om op Kruiningen-Perkpol- der problemen met personen auto's te voorkomen zullen ook daar zaterdag en zondag van 12.00 tot 18.00 uur twee boten varen. De PSD rekent erop dat het karwei maandag is ge klaard. (ADVERTENTIE) Gratis thuisbankieren, gratis giro enveloppen, gratis verzenden, gra tis girobetaalkaarten, gratis giro maatpas, gratis giroboekje, gratis thuisbankmap, gratis automatisch overschrijven, gratis geld opne men bij 2500 postkantoren, gratis kascheques, gratis contant geld opnemen in 39 'buitenlanden', gratis geld opnemen via girom gratis gebruik maken varyS^ automaten. Gratis thuisbankier- enveloppen, gr. tis girobetaalk; maatpas, grat thuisbankm overschrijf kaschei gratis geld opnemen via giromaat, gratis gebruik maken van betaal automaten. Gratis thuisbankier» enveloppen, gr-r tis girobe' o- gra tis giro- 'ekje, gratis is automatisch gratis geld opne- postkantoren, gratis es, gratis contant geld Kien in 39 'buitenlanden', ftïtomaten. Ja, ik wil graag weten wat er nou allemaal precies gratis is aan die gratis girorekening van de Postbank Stuur mij daarom uw folder 'Gratis Giropakket' toe. Mijn naam: Straat: Postcode/Plaats: In ongeffankeerde envelop naar: Postbank NV„ Antwoordnummer 060400, 8900 VC Leeuwarden. Of bel (ook gratis jöfekj natuurlijk) 06-0400. mmi POSTBANK

de Stem | 1988 | | pagina 13