Leven van orang oetan ontrafeld Vlindertje tart cocabazen 1 Koppensnellers en vruchteneters hebben de rode bosmensen de bomen ingejaagd WETENSCHAP Monnikenwerk over verbreider van 4het nieuwe denken' Ons bizarre brein is 'n lappendeken pflfiTEM WETENSCHAP DINSDAG 14 JUN11988 Bit jjjT engelse meisje jane Goodall mocht be gin jaren zestig naar de chimpansees in Tanza nia gaan kijken. Meer ^n twintig jaar is ze nU te vinden in het Gombe Stream-reser- vaat. Dian Fossey deed in de bergen op de grens tussen Zaïre en Ruanda de gorilla's, totdat ze in december 1985 door stropers werd vermoord. Biruté Gal- ikas uit Canada mocht in 1970 met de orang oetans op Borneo be ginnen. Relaties Gekkenwerk Meervoudig Soortgenoot? REGERING PERU KRIJGT FLADDEREND WAPEN Ontbladeren Weerstand Arme boeren NIEUWSFEITEN Nieuwe theorie over geeuwen Australiërs melden vondst hooikoorts-gen Bacterie helpt goudwinning Videobeelden vergankelijk Geslachtshormonen beïnvloeden geest Onderzoek naar houding en beweging T49 fel Door Uur Crouzen De grote man achter deze drie vrouwen was de oude Louis Leakey, vader van Richard, die geheel in fa- j milie-traditie faam ver- I wierf met het zoeken en j vinden van onze fossiele, aapmens-achtige voorou ders. Louis Leakey wilde via studie en observatie 1 van moderne mensapen I meer over de oeroude aap mensen te weten komen. Jan Goodall schreef over chim pansees als haar vrienden en familie-leden: heel emotioneel en betrokken Dian Fossey ver dedigde haar berggorilla's te vuur en te zwaard tegen de I hebzucht en jachtlust van stro pers. Biruté Galdikas zegt - in [het juni-nummer van het maandblad 'Grasduinen' - dat I orang oetans kluizenaars zijn en alleen maar talen naar eten en sex. I In dit rijtje van beroemde ape-kijksters past ook een Ne derlandse man met een heel I andere stijl: Herman Rijksen. Hij promoveerde in 1980 aan de I Landbouw-universiteit van Wageningen op een proef- 1 schrift over het leven van de j laatste orang oetans in het re- I genwoud van Noord-west-Su- matra. Sinds 1975 heeft hij sa- I men met zijn vrouw Ans in het Gunung Leuser-reservaat de I Orangs bekekea Rijksens me ning over de orang oetan en de J mensaap in het algemeen voegt heel wat nuances toe aam de ltotnutoe gepubliceerde bevin- I dingen Dat blijkt uit het bij de [Maastrichtse uitgeverij Natuur I en Techniek verschenen boek I 'Orang Oetans, de laatste bos- mensen'. Dat is een door Conny [Sykora omgewerkte versie van Rijksen proefschrift, rijkelijk voorzien met prachtige jungle- foto's en mensaap-portretten. Iedere promovendus zou ver- j plicht moeten worden zo met zijn wetenschappelijk werk De geografische ligging van het Gunung Leuserreservaat in Noord-West-Sumatra en een overzicht van de natuurlijke gesteldheid van het terrein. - foto's n»t De orang oetan. voor een groot publiek om te gaan. Maar afgezien daarvan: in een tegen de emoties van Fos sey en Goodall afstekende sys tematische opzet ontrafelt Rijksen het zogenaamd een zame bosleven van de orang oetans. Na een historische in leiding over de ontdekking van het dier, zijn naamgeving, be schrijft Herman Rijksen het dierenleven in het regenwoud van Sumatra, de verspreiding van planten en bomen. Lang zaam weeft Rijksen in dat net van gecompliceerde relaties de orang als vruchten-eter en pas dan komt het verhaal van zijn zoektocht naar het dier en zijn kennismaking ermee. Tegen wil en dank is de orang oetan hoog de bomen inge- Een historische afbeelding van de orang oetan uit een werk van Nicolaas Tulp uit de zeventiende eeuw. klommen, leeft een minder so ciaal leven als zijn collega mensapen inclusief de mens. De orang oetan is best in staat relaties met soortgenoten aan te knopen, zowel vriendschap pelijk als sexueel en ook voor langere tijd. Hij is er intelligent genoeg voor en lijkt in zijn ge drag ook op zijn familie-lid, de chimpansee. De moeder-kind- verhouding is zelfs buitenge woon teder. De volwassen mannetje hebben territoria, die ze met gebrul verdedigen. En verder hebben de dieren een soort zesde zintuig waarmee ze elkaar blindeling kunnen vin den en snel bomen met rij pende vruchten opsporen. De orang oetan heeft zich te ruggetrokken en is een beetje eenzelvig geworden, omdat hij in de eerste plaats als vruchte neter moest concurreren met de mens en dat sinds onheuge lijke tijden. Daardoor is hij een meester-verstopper geworden. Dat is Rijksen voornaamste stelling als antwoord op de vraag, waarom een orang oetan zich toch tamelijk afwijkend gedraagt vergeleken met de andere* mensapen. Naar zijn mening moet zelfs de primi tieve Homo erectus, de Recht- oplopende mens honderddui zenden jaren geleden al jacht gemaakt hebben op de orang oetan. Eind vorige eeuw ont dekte de Eijsdense arts Eugéne Dubois een fossiel schedeldak, een dijbeen en een kies van deze vroege mensachtige. De Rechtoplopende mens kwam al een miljoen jaar geleden naar Zuid-Oost-Azië. De mensapen van bv West-Afrika hebben pas enkele tienduizenden jaren met de mens te maken. De orang oetan is weggepest, niet alleen omdat de mensaap graag vruchten van bijvoor beeld vijgebomen eet, die de mensen ook zo lekker vinden. Volgens Rijksen zijn de koppen van de mensapen een begeerde trofee geweest voor de koppen snellers uit de Sumatraanse oerwouden van lang geleden Fossiele menselijke beenderen zijn samen met orang-oetan- schedels in grotten gevonden. Die ongelijke strijd heeft de qua aanleg allerminst a-sociale orang oetan veranderd in een schuw eenzelvig wezen, omdat alleen de dieren met die uitge sproken karakter-trekken konden ontsnappen. Want eigenlijk is het geklim van de mensaap gekkenwerk. Met zijn gewicht van 50 tot 100 kilo is het dier eigenlijk veel te zwaar. Hetgeen ook blijkt, wanneer per ongeluk soms een dier naar beneden valt: ze lopen dan ern stige verwondingen op en val len vaak morsdood. De moderne onderzoeker, die chimpansees gebruikt voor me dische proeven, is volgens Rijksen geen haar beter dan de koppensneller die in afgehakte apekoppen vitaliteit verzamelt. Deze constatering laat Rijksen volgen door een pleidooi voor het behoud van het leefgebied van de orang oetan: het laag land-regenwoud op Sumatra en Borneo. Want zelfs in de laatste verstopplekjes van het dier, reservaten als Gunung Leuser, vinden illegaal of on der het mom van natuurbeheer boom-kap-expedities plaats. Herman Rijksen doceert mo menteel natuurbeheer aan een hogeschool in het Indonesische Bogor, misschien een plek waar hij invloed heeft op hoe hout exploitanten en overheden in de Derde Werels omgaan met 's wereld rijkste zuurstofbron: het regenwoud. Herman en Ans Rijksen, „Orang Oetans, De laatste bos mensen?" Uitgeverij Natuur en Techniek, Maastricht, f 69,50. Door Kees Buijs Ons brein is een onoverzichtelijk, bizar en niet erg deugdelijk apparaat. Het kost de grootste moeite om onze geest in be dwang te houden Toch hebben de meeste mensen zoveel gezond verstand, dat de modernste 'zelfdenkende' Inhaalrace computerprogramma's hiermee vergeleken maar knoeiers zijn. Hoe kan onze geest zo boordevol tekortko mingen zitten, zo griezelig gemakkelijk te be ïnvloeden zijn, en tegelijk zo vindingrijk blij ken? Zonder deze eenvoudige vuistregels hadden onze voorouders de barre strijd om het be staan niet overleefd. Maar dezelfde vuistre gels breken ons nu op. En die niet alleen; ook het zelfbedrog dat wij evenwichtige, verstan delijke denkers zouden zijn. wij sturen, maar uielj alle excursies in twee per dag, ma*1' personen - helemaal kt. Wel is het mogeW Knardijk bij Lelyst® .oorten vogels te ktekij' een observatie-hut j n, overigens zonder :n en paarden te óëb cort komen er in »e1 en het zuiden van h« log twee vrij toegang: )bservatie-punten chatting 30.000 mens® r bezoeken de Knardi]^ e volksmond al de 'pK ilevard' heet. Daar v- 7B ook een graantje va ken tot woede van :scherming. De doorn^ Inardijk mag niet in e® ?che autoroute van 01 Genieten van de n>' ioet eindelijk ook ee|? het geronk van keren? runnen. De plassen w t helemaal veilig, ans Vera, „De Oostv»'' ïsen", uitgave IVN/G"" f 44.50. Waarschijnlijk is de zwakheid van het men selijk brein tevens zijn kracht Onze geest cir kelt van de ene toestand naar de andere, en kiest onderweg allerlei stukjes uit Daardoor nebben we soms van die rare, onverwachte in vallen Maar vaak kiezen we niet het juiste stukje geest op het juiste tijdstip. Zo komen tal van misverstanden en problemen in de we reld. De Amerikaanse psychologiehoogleraar Ro bert Ornstein schreef er een bijzonder helder en aansprekend boek over: Ons meervoudig brein, een nieuwe kijk op het menselijk ge wag. Ornstein haalt zijn gegevens en voor beelden uit het onderzoek naar de bouw en de werking van onze hersenen, uit de psychologie en uit ervaringen met hypnose. Het boek lees ie inéén adem uit. Onze geest is niet één geheel, zoals de geleer- ben lange tijd dachten. Evenmin is de geest een twee-eenheid, waarbij het rationele zetelt m be linker hersenhelft en het intuïtieve in de rechter. De werkelijkheid is veel ingewikkel- ff' tw0®* Ornstein: onze geest is meervou- wg. De inhoud van het brein is een mengel moes. Het brein bestaat uit afzonderlijke frag menten, elk met hun eigen doel, maar met een onnavolgbaar samenspel. Onze talent-lapjes wrse sdf6 gep'°°i(^e g^ükte Heken van onze tenten te^rk!"56118660 10883118 tot 31 onze loor'6 t0eg3ng wordt nauwlettend bewaakt simLl80 ^tuig-portier, die een aantal heel eevSfr ^iregels hanteert. Zo is hij uiterst v riu voor recente informatie. Ook is hij VaJbenieuwd naar het plotseling opduiken tend bekends. Hij lijkt vrijwel uitslui- u de voorpaginakoppen van de krant te le- Volgens Ornstein leidt de combinatie van pre historische vuistregels en de westerse nadruk op intellectuele vaardigheden tot systemati sche vertekeningen in onze geest. Juist het deel van onze geest dat zich met oordelen be zig houdt, is hard aan een inhaalrace toe. Zowel de westerse intellectuele traditie als de psychoanalytici van Freud hebben elk slechts oog gehad voor één facet van de men selij ke geest, betoogt hij. En nu maken veel ontwerpers van kunstmatige intelligentie (de zogenaamde zelfdenkende computerprogram ma's) dezelfde fout. Het verbale geheugen werkt mogelijk als een eenvoudige machine, maar andere soorten geheugen niet. „Er zijn", schrijft Ornstein, „te veel soorten geheugen in te veel afzonderlijke delen van de geest om te spreken van een simpel informatieverwer kend systeem." We zijn dus geen computers, gelukkig. Wordt de computer een soortgenoot? Deze vraag stellen filosofen en natuurwetenschap pers in een gelijknamig boekje, dat het resul taat is van een activiteiten van een reformato- risch-wijsgerige studiegroep. Het boekje stelt meer vragen dan het antwoorden geeft - in dit opzicht lijken de filosofen de overhand te heb ben gehad. De mens ervaart zich als eenheid in zijn veelzijdigheid, stellen de schrijvers. Daar zijn z'n hersenen op afgestemd. Het unieke van de mens schuilt niet in zijn denkactiviteit, maar in de opbouw en samenhang van al zijn denk werk. Een conclusie die ook Ornstein voor z'n rekening zou kunnen nemen. Een toegankelijk boekje is het bepaald niet. Het staat vol opvattingen van anderen en vol definitiekwesties. Wel wordt duidelijk, dat het verschil tussen mens en computer niet simpel weg is: de mens denkt, de computer voert al leen uit. Het is telkens weer ingewikkelder dan je denkt. R. Ornstein: Ons meervoudig brein. Ede, Zomer Kru lling, 29,90. P. Blokhuis, AJ. Bosch, S. Huizing», M. Verkerk en A Zijlstra: Wordt de computer een soortgenoot? Kok Kam pen, ƒ17,50. Door Frank Westerman Zo nu en dan kondigt de Pe ruaanse regering een spec taculaire maatregel aan te gen de internationale drugsmafia. Daaruit zou moeten blijken dat het haar ernst is met het aanpakken van de omvangrijke cocaï- neproduktie en -handel in dat land. Met haar jongste plan wil de regering van Peru de illegale verbouw van coca bestrijden. Het behelst een biologische oorlogsvoering met behulp van een klein, wit vlindertje. Begin februari meldde het Engelse wetenschapsblad NewScientist, dat het anders zo zeldzame malumbiavlindertje dit jaar voor het eerst voor een ware plaag in de illegale coca plantages van Peru heeft ge zorgd. De rupsen van dit vlin dertje voeden zich bij voorkeur met de blaadjes van de coca- plant. Het zijn juist deze blaad jes die de grondstof vormen voor de 'pasta basica', de basis pasta waaruit de zuivere co caïne wordt gewonnen. De schade is groot. De telers hebben nog wel geprobeerd om met chemische bestrijdings middelen - zoals DDT - de rup sen een halt toe te roepen. Toch konden zij niet verhinderen dat de beestjes zich een weg vraten door naar schatting twintig duizend hectare coca-aanplant. Daardoor zouden de gezamen lijke cocabazen een verlies van zeventig miljoen gulden heb ben geleden. De malumbiavlinder flad derde vooral in grote zwermen in de moeilijk toegankelijke streek rondom de stad Tarapo- tot, in het oerwoud van de pro vincie San Martin. Deze streek heeft zich de laatste jaren ont popt als het belangrijkste pro ductiegebied van coca in heel Peru. Het paradoxale van de situa tie is dat de tegenslag van de vlinderplaag wel eens een te ken kan zijn dat het de cocaba ronnen voor de wind gaat. Ir. Frans Meerman van de vak groep entomologie (insekten- kunde) van de Landbouwuni versiteit Wageningen legt uit waarom. „Een plaag ontstaat natuur lijk nooit zomaar. Wellicht is er jaar in jaar uit coca verbouwd in monocultuur, over steeds grotere oppervlakten, waar door het vlindertje de kans heeft gekregen zich explosief te vermeerderen." De regering van president Alan Garcia speelt nu met de ge dachte om de vlinders in te zet ten tegen de cocateelt. Het Pe ruaanse ministerie van Land bouw heeft onderzoekers ge vraagd een methode te ontwik kelen om de vlinders te kwe ken. In een later stadium zou den die vanuit een vliegtuig boven de cocaplantages kun nen worden gedropt. „Een omslachtige aanpak, waarbij nog veel komt kijken", meent Meerman. „Maar bij voorbaat kansloos? Nee, dat ze ker niet. Een chemisch ontbla- deringsmiddel werkt natuur lijk veel direkter, maar een vorm van biologische bestrij ding is wel zo vriendelijk." Meerman verloochent zijn vak niet: „Er zijn talloze ge slaagde toepassingen van bio logische bestrijding. Ook met vlinders. In Australië bijvoor beeld is de wildgroei van een bepaalde cactus met de rupsen van een vlinder tegengegaan. Maar in alle gevallen van bio logische bestrijding is onder zoek vooraf een absolute nood zaak." Het gaat bij een dergelijk on derzoek om meer dan alleen het vinden van een snelle voortplantingsmethode. De vraag is ook of de vlinders wel snel genoeg weerstand kunnen opbouwen tegen chemische be strijdingsmiddelen. Want on getwijfeld zullen de coca telers de schade voorlopig wel weten te beperken door in het ko mende seizoen vroegtijdig te spuiten met landbouwgif. Slechts wanneer de vlinders daartegen binnen afzienbare tijd resistent worden, kan het uitzetten van de insekten het beoogde effect sorteren. Vol gens Meerman is het onderzoek naar die resistentie geen een voudige zaak, temeer daar er over de malumbiavlinder wei nig meer bekend is dan zijn wetenschappelijke, Latijnse naam Eloria Noyesi. Uitgebreide experimenten zijn nodig. Ir. G. Pak, collega entomoloog van Meerman en verbonden aan dezelfde Wage- ningse vakgroep, waarschuwt ervoor dat een met opzet gesti muleerde plaag beheersbaar moet blijven. „Dat de vlinder strikt monofaag is, dat wil zeg gen dat de rupsen uitsluitend van cocablad kunnen leven, zou wel heel bijzonder zijn. Er moet getest worden of de rup sen ook genoegen nemen met andere, aan coca verwante planten. Dat zou dan vérstrek kende gevolgen hebben voor de verspreiding van de ploeg", al dus Pak. Zelfs al zou de rups uitsluitend op de cocaplant gedijen, dan nog is het zaak om de vlinder- plaag in de hand te houden. In Peru is namelijk niet alle coca teelt bij de wet verboden. Het zelfde geldt voor het buurland Bolivia. De overwegend In diaanse bevolking van de straatarme bergstreek van de Andes mag op beperkte schaal coca verbouwen. Van oudsher kauwen de boeren de coca blaadjes als een soort pruimta bak. Tegenwoordig wordt er ook thee van gezet. Hoewel de bergstreek ver weg ligt van de illegale cocaplantages in de jungle, blijft volgens Pak de kans bestaan dat de plaag overslaat. Waarom geeuwen dieren? Stomme vraag misschien, maar een psychiater heeft er een nieuwe verklaring voor gevonden. Vol gens Malcolm Weller, verbonden aan een Londens ziekenhuis, leidt het aanstekelijke gegaap van dieren ertoe dat ze met z'n allen gaan slapen. En dat zou hun overlevingskansen weer ver groten. Niet alleen dieren die in kuddes en groepen jagen, hebben baat bij gezamenlijke rust- en 'werk'tijden. Hetzelfde geldt voor hun mogelijke slachtoffers. Wanneer een hele groep prooidie ren ligt te slapen, is de kans voor een dier kleiner om het slachtoffer te worden van een aanvaller dan wanneer een dier in z'n eentje een tukje doet. Andere onderzoekers denken dat geeuwen vooral een li chaamsreactie is. Wanneer dieren (en mensen) een tijdje traag in- en uitademen, hebben de longblaasjes een oppepper nodig. Dan helpt geeuwen; maar een keer diep inademen helpt ook. Een groep Australische onderzoekers denken in gras het gen te hebben gevonden dat bij mensen hooikoorts veroorzaakt. Het gen, onderdeel van het erfelijk materiaal van het Engelse raai- gras, produceert een eiwit dat via stuifmeelkorrels de lucht in gaat. Eenmaal in de luchtwegen van mensen, reageert het eiwit met lichaamscellen die er gevoelig voor zijn. Allergie en hooi koorts zijn het gevolg. De ontdekking van het gen maakt de weg vrij voor een betere behandeling van hooikoortslijders. De onderzoekers, verbon den aan de universiteit van Melbourne, hebben achttien jaar werk gestoken in de stuifmeelkorrels van raaigras, de belang rijkste veroorzakers van hooikoorts. Zwaveletende bacteriën zijn een goudmijntje, zo hebben Cana dese wetenschappers ontdekt. Het zijn reusachtige hulpjes bij de winning van goud uit zwavelhoudende rotsen. Meer dan dertig procent van al het goud ter wereld zit in zwa velhoudende gesteenten. De zogeheten Thiobacillus ferrooxy- dans gebruikt zwavel als energiebron, en breekt de structuur van de goudhoudende gesteenten zo af, dat er gemakkelijker goud uit te winnen is. Via behandeling met chemische midde len krijgt men minder dan zeventig procent van het goud uit de steenlagen, met bacteriën bijna honderd procent, zo bleek uit proeven. De bacteriën worden al bij de winning van koper in gezet. Maar daar hebben ze soms jaren nodig om uit een steen hoop koper te winnen; bij goud slechts enkele dagen. Het meeste videomateriaal moet na toen tot vijftien jaar als af geschreven worden beschouwd. Bijna de helft van de VCR- banden uit de jaren zeventig speelt niet meer. Dat meldt Bob Vos, voormalig videomedewerker van de stichting Film en We tenschap, in de PWT-nieuwsbrief Iota. De problemen worden vooral veroorzaakt door de zogeheten binder, het materiaal waatmee het chroom- of ijzeroxyde op de band wordt geplakt. Na verloop van tijd begint die binder te vloeien, waardoor het magnetisch materiaal loslaat, de banden plakkerig worden, zich slecht laten spoelen en zelfs gaan vast lopen. In minder ongunstige gevallen verbleken de kleuren, be gint het beeld te strepen of valt het contrast weg. Vrouwen hebben gemiddeld een grotere spreekvaardigheid dan mannen, terwijl mannen beter zijn in het oplossen van problemen waarvoor ruimtelijk denken nodig is. Deze ver schillen in intelligentiekenmerken worden beïnvloed door ge slachtshormonen, zo blijkt uit Westduits onderzoek. Dr. Kerrin Christiansen en prof. Rainer Knussmann van de universiteit van Hamburg kwamen achter de rol van ge slachtshormonen, toen zij bij mannen die ongevoelig bleken voor het mannelijk sekshormoon testosteron, de intelligentie- kenmerken aantroffen die 'typisch vrouwelijk' zijn. Onderzoek onder meer dan tweehonderd proefmannen bevestigden dit verband. Het resultaat komt overeen met nieuwe inzichten, volgens welke de hersenen van volwassenen speciale aankno pingspunten (receptoren) voor geslachtshormonen bezitten. Of het Duitse onderzoek ook voor het 'denkapparaat' van vrou wen opgaat, moet nog blijken, zo meldt de maandelijkse we- tenschapsuitgave van de Deutscher Forschungsdienst. Veel rug-, nek- en schouderklachten zijn het gevolg van een verkeerde houding tijdens het werk. Een op de vijf ziektedagen en een op de drie nieuwe gevallen van arbeidsongeschiktheid komen voort uit problemen met het menselijk bewegingsappa raat. Belangrijke oorzaken zijn het krachtzetten bij het tillen, trek ken en duwen, en eenzijdige werkhoudingen tijdens het staan en zitten. Bij een gebukte werkhouding is de belasting onder aan de rug bijvoorbeeld meer dan tweehonderd kilo. Met speciale camera's gaat TNO mensen tijdens de uitvoering van hun arbeiddtaak bekijken, waarna de computer de posi ties, snelheden en versnellingen van lichaamsdelen en ge wrichten uitrekent. Op grond hiervan schat men de belasting van spieren en gewrichten. Hiervoor heeft TNO een nieuw laboratorium voor houdings- en bewegingsanalyse ingericht. Het is ondergebracht in het Nederlands instituut voor preventieve gezondheidszorg in Lei den. DR. C. BERKVENS-STEVELINCK, adjunct-conserva tor van de afdeling westerse handschriften van de Uni versiteitsbibliotheek in Leiden, heeft een biografie vol tooid van de Frans-Nederlandse geleerde en boeken- agent Prosper Marchand. Ze geeft daarmee een beeld van het netwerk van relaties in geleerd Europa in de eer ste helft van de achttiende eeuw. Mevrouw Berkvens heeft ook in ruim tweehonderd dichtbe drukte pagina's de handschrif ten van Marchand minutieus beschreven; een karwei waar voor tot nu toe alle onderzoe kers uit binnen- en buitenland waren teruggedeinsd. Beide boeken zijn eind mei in Leiden gepresenteerd in de biblio theek, waar in de uitleenhal tot 24 juni een aan Marchand ge wijde tentoonstelling is te zien. Marchand was indertijd een van de beste boekhandelaren in Parijs. In 1709 week hij als ge volg van het onverdraagzame Franse regime van Lodewijk de Veertiende naar Holland uit. Marchand liet bij zijn dood op 14 juni 1756 zijn hele biblio theek, zijn correspondentie en zijn wetenschappelijke aante keningen na aan de universi teit in Leiden. Deze instelling was, naar de mening van Marchand, te wei nig gericht op het niewe den ken van de achttiende eeuw. Monsieur Prosper a la Haye, zoals Voltaire de literaire agent Marchand noemde, zette zich zijn leven lang in voor de sprei ding van de ideeën varvde Ver lichting. Met zijn schenking aan de universiteit lag in de bi bliotheek een unieke sleutel om die spreiding te bestuderen. Vooral de laatste jaren werpt de boekenschenking vruchten af, met name sedert de acht tiende eeuw is ontdekt als een tijd van ingrijpende vernieu wingen, waarin de grondslagen zijn gelegd van het moderne denken. De brieven uit de nala tenschap, gericht aan Mar chand, zijn geschreven door Europeanen met uitgebreide kennis, smaak en kritische zin: Fransen aan het hof van Fre- derik de Tweede van Pruisen, Engelse geleerden als Anthony Collins, en Italiaanse bibliofie len als Vincente Minutoli. De duizenden aantekeningen van Marchand zelf hebben tot nu toe alle onderzoekers afge schrikt, eenvoudig omdat men meende dat er geen beginnen aan was. Ze vormen evenwel de kern van de collectie. Dat is de reden waarom mevrouw Berkvens zich aan de beschrij ving ervan zette. Daarmee heeft zijn na ruim twee eeuwen een der beste Parijse boekhan delaren opnieuw ontdekt.

de Stem | 1988 | | pagina 25