(m/v) ISEN halfjaarlijks overleg zonder concrete besluiten GWK werkt 'savonds en iirt weekend omdat n dan vrij bent GWK ENSEN Sovjetunie schrapt geschiedenisexamen Gereformeerde kerken opnieuw onder vuur -even in Nogorno loor stakingen verlamd olledig RIET UIT ND B.V. JTISCH l/V) RANJE Politie verstoort studententreffen BUITENLAND GWK: HET GELD- EN WISSELKANTOOR DAT BIJNA ALTIJD OPEN IS. I MOSKOU (RTR) - De Sov- lietunie heeft de overgangs examens geschiedenis ge- I schrapt. De verreikende I hervormingsmaatregel 'LEUGENS VAN GENERATIE OP GENERATIE DOORGEGEVEN' MADRID - De Navo zal pas op een later tijdstip een fundamentele discussie aangaan over de kos ten van de gemeenschappelijke verdediging en ieen andere verdeling van de politieke verant woordelijkheden binnen het bondgenootschap. De Grenswisselkantoren NY Lires E NIEUWSOVERZICHT Moskou en DDR willen band met EG Vijf zwarten in Zuidafrika terechtgesteld Leden Jungle Commando vermist Garnaal met 'zonnebril' Lefebvre verwerpt akkoord met Yaticaan Onderzoek naar Jim Wright \IIGRO NV een van de andige detaillist. Onze n: Super Service, 'irkel en hebben een 2 miljard. enthousiaste en vak- is landelijk verdeeld miers- en Vleeswaren Breda. Doetinchem, a voorA.G.F. Breda en Grubben- :entrale (Apeldoorn). Itrecht, medio 1988 in ommerciële diensten te ntakt met belang- net het hoofdkantoor 25.000 medewerkers. i vooral op het gebied it, verder centraal ichering Nederland telt lidden-Brabant een i, alsmede van rekken van ing-produkten. Gézien ag en moet worden durende nascholing. Jachten die aan het ke opleiding op ihappen; il. ftelijke sollicitatie Iwerd gisteren geestdriftig I verwelkomd door het rege- ringsblad Izvestija. I Het blad omschreef de geschie- I denislessen als leugens die van I generatie op generatie waren 1 doorgegeven. De maatregel, die gevolgen heeft voor alle scholieren tus- 'i sen de zes en zestien jaar, werd I door Izvestija omschreven als een moedig en eervol besluit. Het regeringsblad riep op om tijdens de zomervakantie al nieuwe geschiedenisboeken te schrijven. Voorgesteld wordt om intellectuelen een collectie artikelen en documenten sa men te laten stellen die in klas sen kan worden gebruikt. Volgens waarnemers kan een maatregel met een derge lijke reikwijdte alleen van de top afkomstig zijn. „Reusachtig en onmeetbaar is de schuld van hen die generatie na generatie hebben misleid, hun hersenen en zielen vergiftigend met leu gens", aldus het onwaarschijn lijk krachtige taalgebruik van Izvestija. „Het schrappen van de exa mens was de enige sobere en eervolle oplossing. Gisteren nog was het ondenkbaar dat een dergelijk besluit mogelijk was. Iedereen - leraren, ouders en leerlingen - voelen alleen maar opluchting en dankbaar heid over het besluit". Berichten in de Sovjetmedia over de eigen geschiedenis en met name over de tot voor kort 'onbespreekbare' negatieve as pecten van mensen als Stalin en zelfs, zoals deze week, Le nin, stroken nu al in het geheel niet met wat kinderen op school leren over deze Sovjet- voormannen. Dit mag niet voortduren, al dus Izvestija. „Vandaag pluk ken wij de bittere vruchten van onze eigen morele compromis sen, betalen wij voor het in stilte aanmoedigen van dingen waar wij ons nu voor schamen en waarover wij niet weten hoe wij de vragen van onze kinde ren moeten beantwoorden", al dus het blad. ij heeft een brede kennis an de detailhandel in ivensmiddelen, is dyna- lisch, beschikt over gede-1 en bedrijfseconomische ennis, heeft zeer goede entaktuele eigenschap en en heeft minimaal een IDS-/MEAO-opleiding. idien u zich in boven- taand funktieprofiel her ent en u deze uitdaging ran wilt nemen, kunt u 'oor aanvullende informa-1 e tijdens kantooruren kon-| akt opnemen met de t van Bokhoven, Commer| ieel Manager, Breda tel. 076-711800) of de heer V. Boers, Commercieel /lanager, Schiedam tel. 010-4151055). J kunt telefonisch een ollicitatieformulier aan- ragen bij Unigro N.V., afdeling Personeel Drganisatie, mevrouw van Lunsen tel. 030-880391), 3ostbus 3020, 3502 GA Utrecht. Navo ontwijkt geldzaken Door onze correspondent Frans Boogaard Met die afspraak, en verder zonder enig concreet besluit, hebben de Navo-ministers van Buitenlandse Zaken hun halfjaarlijkse Noordatlantische raad in Madrid afgeslo- 0p de eerste Navo-top in Span- l je, tevens de laatste onder voorzitterschap van secretaris generaal Lord Carrington, heb ben het oost-west-overleg, de politieke veranderingen in het Oostblok en de toekomst van de Navo centraal gestaan. De ministers van Buiten- landse Zaken hebben het zich [gemakkelijk gemaakt door een van de heetste hangijzers in de [verhouding tussen Amerika en [de Europese bondgenoten, een ■reële verdeling van de defen- Isiekosten over de lidstaten, voor onbeperkte tijd voor zich luit te schuiven. De Navo-ministers kwamen [op die formule nadat vooral de nerikaanse minister Shultz en zijn Westduitse collega Gen- scher er voor hadden gepleit het in stand houden van een [toereikende defensie, in de eer ste plaats als een gezamenlijke Navo-opdracht te blijven zien. „De westerse defensie is on deelbaar. We moeten collectief ntwoord geven op de dreiging lit het oostblok", aldus Shultz. [Genscher voegde daaraan toe [dat de Navo er voor moet wa lken dat in de publiciteit het eld wordt opgeroepen van [een loodzware last, waarvan i ons allen willen ontdoen. Volgens hem moeten de lid- aten meer oog hebben voor de verworvenheden van de Navo - [de nu al ruim veertig jaar [lange afwezigheid van oorlog - |die feitelijk met geen geld te [betalen zijn. Van den Broek zei dat de ropese Navo-landen geza- nenlijk moeten proberen door [meer efficiency hun aandeel in [de Navo-uitgaven te drukken. [Volgens hem hebben Shultz en [diens defensiecollega Carlucci |er het Amerikaanse Congres al herhaaldelijk op gewezen, dat er geen sprake van is dat West- Europa zijn verantwoordelijk heden op het gebied van de de fensie-uitgaven ontloopt. Van den Broek bestreed dat op dit punt binnen het bondge nootschap grote politieke te genstellingen bestaan. Niette min wordt in het slotcommuni qué dat de ministers na afloop verspreidden, nadrukkelijker dan voorheen gesteld dat de kosten van een gemeenschap pelijke verdediging evenwich tig moeten worden verdeeld. Tijdens een korte persconfe rentie na afloop van de twee daagse top juichte Van den Broek zeer toe dat in het slot communiqué is vastgelegd dat in december de Navo-raad een 'comprehensive concept', een alomvattend ontwerp-docu- ment over wapenbeheersing en ontwapening krijgt overlegd. „Daarmee kunnen we laten zien dat het er ons niet alleen om gaat de defensie-uitgaven op te voeren, maar dat we ook oog hebben voor wapenbeheer sing", aldus de minister, die in het verleden zelf op dit ont- werp-document herhaaldelijk heeft aangedrongen. Volgens Van den Broek is overigens het westen wel ge dwongen zijn bewapening op peil te houden, omdat ook het oostblok - zoals uit een door de minister als 'indrukwekkend' omschreven presentatie van de voorzitter van het militair co mité, generaal Altenburg, nog bleek, de produktie en moder nisering van zijn conventionele bewapening, tanks en artille rie, onverminderd doorzet. Van den Broek: „Dat is niet veran derd, ondanks de ontspanning die we tussen oost en west nu kunnen waarnemen." FREEDOM BRIDGE (RTR/UPI) - De Zuidkoremnse politie heeft gisteren door kwistig gebruik van traangas een poging van vele duizenden radicale jongeren verstoord om het aan de grens te laten komen tot een ontmoeting met studenten uit Noordkorea. Duizenden jongeren uit Zuidkorea, wier leus was 'Laat ons het vaderland verenigen', werden opgepakt of ruw verspreid toen zij probeerden Seoul te verlaten op weg naar de vijftig kilometer ten noorden van de hoofdstad gelegen gedemilitari seerde zone. Een student probeert tevergeefs een gat in de barrière van oproeragenten te springen. - FOTO AP R- EN HOGER NIVO IN - ROTÏ."OAM UTRECHT B0SKOU (DP A/RTR) - poortdurende demonstra tus en stakingen hebben de Tigelopen drie weken het pen in de enclave Na- lorno-Karabach, in de Sov jetrepubliek Azerbajdzjan, [Olkomen verlamd. Er dreigt hierdoor een tekort Jan levensmiddelen te ont man. Dit meldde de Sovjet- issische partij krant 'Prav- p gisteren. Ngens de krant protesteren ïiP ,enden etnische Arme- tu rs al wekenlang iedere dag pae hoofdstad Stepanakert, i0fr w'nke's> fabrieken en taurants gesloten blijven en openbaar vervoer niet rij dt. IjT® Partij nrganen in het ge il» u eetsea de situatie niet L ,r' ,un °Proepen weer aan r' „erk te gaan worden volle- genegeerd", aldus de krant. [T® Jen verergert de 'depri- L_ e toestand' van de le- Ihirf j nvoorziening de ptandigheden. L meerderheid Armeense L,, nS van Nagorno-Kara- »hi ,ei?t,aansluiting van het F ea bij de Sovjetrepubliek f ®,nle- Volgens Pravda r«n daarvoor ook nog steeds ■Memonstreerd in de Ar- nse hoofdstad Jerevan. In /«erbajdzjaanse hoofdstad daarentegen protesteer den gisteren vijftienduizend mensen tégen de aansluiting van Nagorno-Karabach bij Ar menië. Volgens Pravda heeft de Ar meense bevolking van de en clave een burgerwacht inge steld om zich te beschermen te gen etnisch geweld van Azer- bajdzjaniërs. „Deze burger wacht heeft echter geen rust in het gebied gebracht, maar in sommige gevallen juist conflic ten uitgelokt", zo meldt het blad. HARARE (ANP) - De gereformeerde kerken in Nederland mogen lid blij ven van de Gereformeerde Oecumeni sche Synode (GOS), maar ze komen tijdens de volgende vergadering in 1992 opnieuw onder vuur te staan. Deze conclusie kan worden getrokken aan het einde van de GOS-bij een komst in Harare. De GOS riep de gereformeerde kerken op hun standpunt over homoseksuele prak tijken te herzien en afstand te nemen van het rapport 'God met ons', waarin volgens de GOS een ondermijnende visie op het gezag van de Bijbel wordt ontwikkeld. Het bestuur van de GOS heeft de op dracht gekregen de komende jaren na te gaan in hoeverre de Gereformeerde Ker ken gevolg geven aan deze besluiten. In 1992 moet dan advies worden uitgebracht of de Nederlandse gereformeerden wel of niet lid van de GOS kunnen blij vea De verwachting is dat sommige kerken dan opnieuw proberen de Gereformeerde Kerken eruit te zetten. „De GOS wacht de komende jaren de enorm moeilijke taak te voorkomen dat de besmettelijke ziekte die de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft aangetast zich onder de andere lidkerken verspreidt." Dat stelde de Orthodox Presbyterian Church in de Verenigde Staten (OPC) gis teren in een verklaring waarin deze kerk aankondigde onmiddellijke uit de Gere formeerde Oecumenische Synode te stap pen. De blanke Gereformeerde Kerk in Suid- Afrika (GKSA), één van de oprichters van de GOS, heeft haar lidmaatschap opge schort totdat de synode van deze kerk in De Sendingkerk eist dat de NGK haar verklaring intrekt, waarin aarts bisschop Desmond Tutu scherp wordt aangevallen op zijn verzet tegen de apartheid. - FOTO AP 1991 een definitief besluit heeft genomen. De discussie over de aanpak van apart heid leverde deze week met het voorstel van de Zuidafrikaanse predikant Nico Smith echter de meeste verrassende ont wikkeling binnen de GOS op. Er wordt onder auspiciën van het GOS- bestuur een confrontatie over de apartheid en de houding van de kerken gehouden tussen de (blanke) Nederduitse Gerefor meerde Kerk (NGK) en de drie vroegere dochterkerken voor Indiërs, zwarten en kleurlingen. Het voorstel van Smith werd ontvangen als een geschenk uit de hemel: velen ge tuigden dat hun gebed was verhoord. Prof. Johan Heyns, voorzitter van de NGK-synode, zei ontroerd: „het voorstel is een antwoord op ons gebed". Heyns, die openlijk beleed dat zijn kerk tot twee jaar geleden ten onrechte heeft geprobeerd de apartheid theologisch te rechtvaardigen, meent dat de confrontatie als katalysator kan werken in de betrekkingen tussen de vier NG-kerken. Hij hoopt dat de vier kerken over vier jaar een gezamenlijke visie op de apart heid en de houding van de kerken aan de GOS kunnen presenteren. Een dissonant geluid in het koor van blijgestemden, zij het buiten de vergade ring, kwam van de afgevaardigde van de NG-Sendingkerk, de vroegere dochter kerk voor kleurlingen, prof. J. Adonis. Hij is zeer teleurgesteld dat de GOS geen enkele uitspraak over de apartheid heeft gedaan, juist op een moment dat er in Zuidafrika een massale, door kerken gesteunde, staking plaats had. Adonis is zeer sceptisch over de confrontatie. Het staat voor Adonis nog lang niet vast dat het bestuur van zijn kerk zal instem men met deelneming. Daarvoor is nog te veel onduidelijk. Voor de Sendingkerk is van essentieel belang dat van iedere kerk evenveel afgevaardigden aanwezig zijn. Verder is nog onduidelijk wat er precies besproken gaat worden en of ook de zen dingskerken uit de frontlij nstaten, waar van sommige sterk afhankelijk zijn van de NGK, aan de confrontatie mogen deelne men. Het bestuur van de Sendingkerk eist bo vendien dat de NGK de recente verklaring intrekt, waarin de voorzitter van de kerk, ds. Allan Boesak, samen met aartsbis schop Desmond Tutu scherp worden aan gevallen op hun verzet tegen de apartheid. Alle 75 GWK-kantoren hebben - voor alle klanten van alle banken - geld, vreemdgeld, reischeques en reisverzekeringen in huis. Voor als u een weekendje weg wilt of met vakantie gaat. Of als u kontantgeld wilt op uw girobetaalkaart, bankcheque of credit card. Zeven dagen per week bent u welkom. Van 's ochtends vroeg tot in de avond. Snélle service mét een glimlach. Niet alleen bij de grens overgangen, maar óók op 35 NS-stations. Bel (óók 's avonds) voor koersen, adressen en openingstijden: 020 - 5 69 06 90. Viditel paginanummer 75030. Raar maar WAAR. In het land met de kleinste munteenheid is een chro nisch gebrek aan klein geld. Het woord 'spicci' ligt bij iedereen voor in de mond. Als ik in de taxi een biljet van vijf tigduizend lire, ruim 75 gulden, te voor schijn haal, steekt de chauffeur wanhopig beide handen ten hemel: geen 'spicci'. En als ik om zeven uur 's avonds mijn kruidenier met honderd duizend lire wil betalen, biedt de lade van zijn kassa een mis troostige aanblik. Toch heeft hij dan die dag al ettelijke honderden mensen in zijn goedlopende negotie gehol pen. Doodsbang dat hij beroofd wordt, draaft hij elk uur naar zijn nabijgelegen huis met alle biljetten van vijftig en honderd duizend lire. Oscar, de man van mijn kran tenkiosk, schrapt altijd zijn laat ste lires bij elkaar om te wisse len. Ik ben immers een van zijn beste klanten. Van een biljet van honderdduizend heeft hij me al eens negentien lapjes van vijf duizend teruggegeven. Spicci of geen spicci, échte wisselproble men zijn er nooit. De taxi-chauffeur loopt een winkel of bank binnen en komt terug met wisselgeld. In de eigen buurt zijn er al helemaal geen moeilijkheden. „Betaal morgen maar", zegt de kruidenier en hij neemt zelfs niet de moeite het bedrag op te schrijven. „Hoeveel was het ook weer?" vraagt hij de volgende dag. Wie zoals ik gewend is de portemonnee in zijn achterzak te dragen, zal in Italië menige broek verslijten. Het vele klein geld blaast de beurs al snel op tot een harde bobbel. Bij de be taling van een cappuccino met bij voorbeeld twee biljetten van duizend kan de nietsvermoe dende klant in een keer verrast worden met tien, vijftien muntjes. De kleinste Italiaanse munt, die van tien lire (1,5 cent), is een stuk groter dan onze inmiddels verdwenen cent. Dan komt die van twintig lire, vervolgens die van vijftig, die van honderd en welja waarom ook niet die van tweehonderd. De duurste munt is die van vijfhonderd lire, een prachtstuk. Een koperen munt, gevat in een glanzende zil verkleurige ring. Nadat ze zich bij de munten lekker hadden uitgeleefd, deden de monetaire autoriteiten het bij het papiergeld wat kalmer aan. Briefjes van duizend, tweedui zend, vijfduizend, tienduizend, vijftigduizend en honderddui zend. Veel toeristen worden horen dol van het gegoochel met die vele duizenden lires. „Hoeveel is dat in het Nederlands, Jan?" of kreten van dergelijke strekking in alle talen kun je dagelijks in het centrum van Rome horen. Het is ook verdraaid lastig reke nen. Op dit moment heeft de lire echter een koers tegenover de gulden bereikt die het omreke nen tot een peuleschilletje maakt. Hier een nuttige vuistregel voor Italië-reizigers: drie nullen er af laten en dan bij wat er overblijft de helft bijtellen. Tweeëntwintigduizend lire bij voorbeeld is dus pakweg drieën dertig gulden. Met al die duizenden, al die reuzencijfers, hebben veel bui tenlanders het idee dat ze in Ita lië moeten overschakelen op een soort Monopoly-geld. De eerste indruk, dat het geld in Italië niks waard is, verandert wel bij het omrekenen van de prijzen van het mooie spul dat bij Ar mani, Valentino en Gucci in de etalage ligt. Maar goed, ook de Italianen schamen zich een beetje dat hun lire meer lijkt te passen bij een straatarm Derde Wereldland dan bij de vijfde economische mogendheid ter wereld. Vandaar dat er eind dit jaar, begin volgend, drie nullen af gaan. Italië krijgt een zware lire, zoals dat heet. Nu is tien lire an derhalve cent. Straks is één lire anderhalve gulden. Maar nu de dagen van de oude lire geteld lijken worden de Italianen bevangen door nostal gie. Ze willen niet van hun ker misgeld af. Uit een onderzoek is gebleken dat voor een meerder heid van de bevolking de zware lire niet hoeft. BRUSSEL (RTR) - De Sovjetunie en de Duitse Democratische Republiek hebben donderdag verklaard diplomatieke betrek kingen met de EG te willen aanknopen, zo maakte de Europese commissaris voor externe betrekkingen, Willy de Clerq, gister- avondbekend. Het verzoek werd mondeling gedaan, aldus de Clerq. Dit werd gedaan bij de ondertekening in Moskou van een verklaring van wederzijdse erkenning tussen de EG en de Comecon, de Oost- europese tegenhanger van de Europese Gemeenschap, aldus De Clerq. PRETORIA (AFP) - Vijf wegens moord ter dood veroordeelde zwarten zijn vrijdag bij zonsopgang in de centrale gevangenis van Pretoria opgehangen. Dit heeft een woordvoerder van het Ministerie van Justitie bekendgemaakt. Volgens de woordvoerster Amanda Haasbroek is als gevolg van een uitspraak van het Opperste Gerechtshof donderdag avond de terechtstelling van twee andere zwarten uitgesteld. Een van de twee, de 23-jarige Paul Setlaba, is een van de onge veer 50 mensen die voor een 'politiek' misdrijf ter dood zijn veroordeeld. PARAMARIBO (ANP) - De leider van het Jungle Commando Ronnie Brunswijk heeft president Ramsewak Shankar ge vraagd het leger op te dragen op te houden met vechten in het Patamacca-gebied. Dit heeft Brunswijk meegedeeld in een telefoongesprek met de staatsradio in Paramaribo. De aanvallen van het leger zijn volgens Brunswijk donderdagmiddag begonnen. Van het Jungle Commando worden negen mannen vermist. LONDEN (AFP) - Garnalen, die woeste roofdieren van de zee, hebben een voor ongewervelde dieren bijna uniek vermogen om kleuren te zien enzij zijn ook uitgerust met natuurlijke zonnebrillen om beter hun prooi te kunnen vinden en te van gen. In de jongste editie van het wetenschappelijke Britse blad Na ture wordt er door Justin Marshall van de universiteit van Sussex melding gemaakt van deze bijzondere eigenschap van een bepaalde garnalensoort, die zoals bidsprinkhanen voorzien is van lange voorpoten. ROME - In het Vaticaan wordt met grote spanning gewacht op wat de rebelse Franse bisschop Marcel Lefebvre de komende dagen zal doen. De zeer behoudende Lefebvre (82), die een eigen broederschap heeft opgericht, bereikte vorige maand een principe-akkoord met het Vaticaan over de terugkeer van zijn beweging in de schoot van de moederkerk. De bejaarde bisschop, die het Con cilie verwerpt en door paus Paulus VI in de uitoefening van al zijn functies geschorst werd, schijnt zich echter bedacht te heb ben. Als dat inderdaad zo is lijkt een schisma onvermijdelijk. WASHINGTON (RTR) - De commissie voor de ethiek van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren bekend gemaakt dat zij aan een vooronderzoek begint naar beschuldi gingen van laakbaar gedrag aan het adres van de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Jim Wright. Wright, Democraat uit Texas, zei dat de beschuldigingen, veelal gebaseerd op persberichten die enkele jaren geleden verschenen, polijiek gemotiveerd waren en hij publiceerde een uitvoerige afwijzing. De afwijzing en een stapel rekeningen en andere papieren zijn overgedragen aan de commissie voor de ethiek.

de Stem | 1988 | | pagina 5