DE STEM DE TELOORGANG VAN EEN VAN DE ZEVEN ZUSTERS [Ons alf juni beslissen de aandeelhou ders over de toekomst van de Amerikaanse oliegigant Texaco, een van de 'Zeven Zusters', de zeven groot ste oliemaatschappijen ter wereld. Wordt Texaco in stukken gehakt? Valt het concern ten prooi aan op de loer liggende 'hyena's' van WallStreet als geldmaker Carl Icahn? Of verdwijnt het concern in Arabische handen? En welke rol speelt een andere 'Zuster', de Koninklijke Shell/Groep, in dit drama? Verkopen Icahn Gedrang Steun Moeizaam )AT WAS lachen, speelde in Rotterdam, liel •en: 'Have a sigar'. Het mdere zakenhaaien. FiJ nuziek, maar puur voor >y the way, wie van jullij ran hen in de tekst. H Door Pleter-Jan Dekkers Het titanengevecht rond Texaco begint op 4 januari 1984, als de Amerikaanse oliemaatschappij Pennzoil aankondigt, dat met de leiding van Getty Oil is over eengekomen dat het grootste deel van de aandelen van Getty Oil door Pennzoil wordt overgenomen. Twee dagen later echter blijkt dat de grootste aandeelhouders van Getty Oil onderhands hun aandelen voor een veel hoger bedrag - ruim 10 miljard dollar - aan Texaco hebben verkocht. Dat is ove rigens ver boven de waarde van Getty Oil. Contractbreuk, beweert Pennzoil en stapt onmiddellijk naar de rechter. Tot stomme verbazing van heel onder nemend Amerika honoreert een jury in Harris Count, Texas, de eis van Pennzoil voor een schadevergoeding van maar liefst 10,5 miljard dollar. Een bedrag dat zelfs het rijke Texaco niet op kan bren gen zonder dreiging van faillissement. Texaco gaat - tevergeefs - in hoger be roep en is in april 1987 genoodzaakt uit stel van betaling te vragen. Via die pro cedure kan het concern de schuldeisers - en dus Pennzoil - enige tijd van het lijf houden. Terwijl Texaco de juridische strijd tot in Washington voortzet starten onder handelingen met Pennzoil over een schikking. Want dat Texaco moet dok ken staat vast. Na een keihard, maan denlang durend gevecht worden beide concerns het eens over het betalen van een schadevergoeding door Texaco aan Pennzoil van drie miljard dollar. Daarmee is de belangrijkste hindernis weggenomen om het concern weer uit surséance te halen. In maart van dit jaar gaat de rechter akkoord met een door Texaco-baas Kinnear opgesteld reorga nisatieplan, even later gevolgd door de overgrote meerderheid van de aandeel houders, inclusief beursspeculant Carl Icahn, die op dat moment al een pakket Texaco-aandelen bezit van bijna 15 pro cent. Dat reorganisatieplan is nodig om geld op tafel te krijgen om Pennzoil te beta len. In eerste instantie wil Texaco olie- James Kinnear, president-directeur van Texaco. HIJ staat met zijn rug tegen de muur. -FOTOEPA Hyena's storten zich op weerloos Texaco bronnen, pompstations en raffinaderijen in de Verenigde Staten, Europa en het Verre Oosten verkopen voor een bedrag van 3 miljard dollar. Het gaat wat Europa betreft om de helft van de 7.000 pomstations, waaronder 952 stations in Nederland, en drie raffinaderijen, waar onder die in Pernis. Een nieuwe tegenslag - de fiscus claimt ruim 1,5 miljard dollar aan ach terstallige belasting - noopt Kinnear nog meer goed lopende delen van het con cern in de verkoop te gooien. Tenslotte verschijnt ook het ministerie van energie bij Texaco op de stoep met een boete van bijna 1,3 miljard dollar vanwege het in een ver verleden manipuleren met prijzen. Nu zit Texaco financieel niet helemaal aan de grond. Tijdens de drie jaar du rende strijd met Pennzoil heeft het con cern miljarden dollars besteed om de keiharde concurrentie met de andere 'Zusters', vooral in Westeuropa, te kun nen volhouden. Zo neemt het concern in zes Europese landen, waaronder Neder land, de tankstations en raffinaderijen van Chevron over. Ook in Azië laat Texaco zich niet van de markt verdrijven. Onder de naam Caltex weet Kinnear het marktaandeel met bijna eenvijfde te vergroten. Ondanks de enorme overnamekosten van Getty Oil, de problemen met Penn zoil, de fiscus en de Amerikaanse rege ring gaat het Texaco voor de wind. In 1987 zet het concern ruim 35 miljard dollar om en is daarmee op Shell, Exxon en Mobil Oil na de grootste oliemaat schappij ter wereld. Als op 14 april van dit jaar de rechter akkoord gaat met het reorganisatieplan van Texaco en het concern dus uit sur séance wordt gehaald, lijkt de strijd van Kinnear te zijn gestreden. Hij heeft goede hoop dat Texaco na de reorganisa tie op oude, zij het afgeslankte voet kan doorgaan. Een garantie dat het concern op den duur de hevige concurrentie met de an dere zes 'Zusters' kan volhouden, heeft hij echter niet. En dat zet enkele groot aandeelhouders, zoals Carl Icahn, aan het denken. Icahn is een beursspeculant die de af gelopen jaren miljarden dollars heeft verdiend met het kopen en verkopen van bedrijven. Zijn taktiek: Hij koopt een bedrijf dat in moeilijkheden is geraakt en verkoopt daarna de gezonde onderdelen voor veel geld. Sinds hij eigenaar is geworden van de luchtvaartmaatschappij TWA en de che miereus ACF ontpopt Icahn zich als een serieuze ondernemer. Maar dan wel eentje die op het standpunt staat dat een bedrijf er alleen maar is om geld te ver dienen voor de aandeelhouders. Icahn is uit op de zeggenschap over Texaco om het concern dan in de kortste keren in stukken te hakken en aan de meest biedende te verkopen. Dat is goed voor de aandeelhouders, zegt hij, en goed voor Icahn. Hij biedt de aandeel houders 60 dollar per aandeel, 10 dollar boven de huidige beurswaarde. Omdat vijandige overnames in de staat waarin Texaco het hoofdkantoor heeft, Delaware, zo goed als verboden zijn, probeert Icahn met de zogenaamde 'berenknuffel', een dodelijke omarming, Texaco in z'n macht te krijgen. Eerst probeert hij de Raad van Be stuur zover te krijgen dat voorzitter Kin near zelf de aandeelhouders op 17 juni zal voorstellen in te gaan op het bod van Icahn. Daar is niets vijandigs aan, de aandeelhouders krijgen een goede prijs voor hun belegging en voor Kinnear is er ongetwijfeld nog wel ergens een andere bestuurszetel, van waaruit hij zijn kwali teiten in dienst van een onderneming kan stellen. Kinnear heeft de Raad van Bestuur echter in z'n achterzak en de 'berenknuf fel' leidt derhalve niet tot het door Icahn gewenste resultaat. Waarop hij zich rechtstreeks tot de aandeelhouders wendt met het voorstel op 17 juni hem en vier 'aanhangers' in de Raad van Be stuur te kiezen. Vanuit die positie kan hij de raad beter bewerken om toch op z'n 'vriendschappelijke' bod in te gaan. Icahn brengt de aandeelhouders met zijn gedrag in een moeilijke positie. Ze staan voor de keus hun aandelen nu voor een lucratieve prijs te verkopen aan Icahn of genoegen te nemen met een onzekere winst op langere termijn. Gesteld dat Kinnear er inderdaad in slaagt Texaco na een ingrijpende reorganisatie weer op de rails te krijgen. Kinnear zit intussen ook niet stil. Hij daagt Icahn voor de rechter om te voor komen dat de speculant straks een be langrijke positie in de Raad van Bestuur verwerft. Kinnear beschuldigt zijn tegen speler van het misleiden van aandeel houders, het misbruiken van vertrouwe lijke informatie om zichzelf te verrijken, het plegen van meineed en chantage en het dwarsbomen van de reorganisatie plannen. Als Icahn zijn bod op Texaco gestand doet en de aandeelhouders gaan er op in dan kost hem dat ruim 14,2 miljard dol lar, een bedrag dat zelfs voor miljardair Icahn aan de hoge kant is. In dat bedrag zijn bovendien niet de schulden en an dere financiële verplichtingen van Te xaco begrepen zodat het avontuur hem in totaal wel eens zo'n 20 miljard dollar zou kunnen gaan kosten. De financiële wereld in Amerika ge looft niet dat Icahn zoveel geld kan op hoesten. Dat is ook de reden waarom de koers van Texaco op Wall Street onder invloed van Icahns bod nauwelijks in be weging komt. Icahn zelf zegt dat bedrag wel bij elk aar te kunnen brengen via een lening, door geld te onttrekken aan zijn succes volle bedrijven TWA en ACF en door het onmiddellijk verkopen van delen van Texaco. De rente op de lening, waarvoor zich al beleggers hebben gemeld, denkt hij te kunnen betalen met wat Texaco in de kas heeft: drie miljard dollar. Bovendien verzekert Icahn zich van de steun van andere beursspeculanten, zo als de Texaanse 'raider' T. Boone Pic kens, die hard bezig is z'n aandeel in Te xaco te vergroten. Ook enkele kleinere Amerikaanse oliemaatschappijen hebben er heel wat voor over om via Icahn straks een stukje Texaco in bezit te krijgen. Er is nog een kaper op de kust: de be leggersgroep Kohlberg Kravis, die in middels bijna 5 procent van de Texaco- aandelen in bezit heeft. Kohlberg Kravis is bekend geworden door twee jaar gele den 6,2 miljard dollar cash op tafel te leggen voor het levensmiddelenconcern Beatrice. De groep heeft daama een groot aantal bedrijven van Beatrice met forse winst verkocht en moet in staat worden geacht de nodige miljarden voor Texaco op tafel te kunnen leggen. De groep doet nogal geheimzinnig over de reden waarom het Texaco of een groot deel van de oliereus wil verwerven. Boze tongen beweren dat Kohlberg Kra- Tenslotte is er vanuit Saoediarabië meer dan normale belangstelling voor onderdelen van het Texaco-concern. Kinnear onderhandelt al geruime tijd met de Saoedische regering over de aan koop van een raffinaderij. De olieproducerende landen gaan steeds vaker over tot het in eigen hand nemen van bewerking, verkoop en distributie van hun produkt. Koeweit en Venezuela hebben op deze manier hun greep op de oliemarkt al vergroot en ook de Saoedies hebben er de nodige miljarden voor over. Om zijn reorganisatieplan te kunnen betalen lonkt Kinnear zelf naar het Mid den-Oosten, omdat dat daar, ondanks de gekelderde olieprijzen, nog voldoende geld zit. En omdat Kinnear weet dat de Saoedies er heel wat voor over hebben om een groter deel van de bewerking en verkoop van olie in handen te krijgen, denkt hij een betere prijs te kunnen ma ken door met hen in zee te gaan. Icahn weet dat ook. Daarom heeft hij haast. Als hij snel de zeggenschap over Texaco verwerft heeft hij de Saoedies meer te bieden dan Kinnear. De laatste wil immers Texaco in afgeslankte vorm in stand houden en slechts enkele onder delen verkopen, Icahn wil desnoods het hele concern in de verkoop gooien, als het maar meer geld opbrengt dan hij erin heeft gestopt. Het gevecht om Texaco wordt uiter aard door de andere zes 'Zusters' met meer dan normale belangstelling ge volgd. Het wekt dan ook geen verbazing dat in het heetst van de strijd geruchten de ronde doen dat de Koninklijke Shell/Groep ook belangstelling voor Te xaco zou hebben. Het Brits-Nederlandse concern zou bereid zijn 64 dollar per aandeel te betalen. Wall Street ziet Shell blijkbaar als de reddende engel van Texaco, maar Shell zelf heeft de afgelopen tijd hooguit be langstelling getoond voor enkele onder delen van Texaco. Toch moet Shell fi nancieel in staat worden geacht het aan alle kanten bedreigde concern over te ne men. Het heeft volgens financiële des kundigen 10 miljard dollar in kas en wei nig schulden. Een aanvullende lening om een overname van Texaco te bekostigen zou dan ook weinig problemen geven. Een volledige fusie tussen Shell en Te xaco is een moeizame, zo niet onbegaan bare weg. De Amerikaanse regering is immers als de dood dat door samenvoe ging van grote concerns de concurrentie de das wordt omgedaan. Vandaar dat aan dergelijke fusies en overnames nogal scherpe voorwaarden worden gesteld. Half juni moet duidelijk worden wie dit titanengevecht om Texaco wint. Kie zen de aandeelhouders eieren voor hun geld en verkopen ze hun aandelen voor veel geld aan Icahn? Of laten ze zich lei den door het management van Texaco, dat een goede toekomst voor een afge slankt Texaco voorspelt maar niet garan deert dat de aandeelhouders daar straks ook de (financiële) vruchten van zullen plukken? Hoeveel geld hebben de Saoedies over voor het verder veroveren van de wereld- oliemarkt? Hoe reageert de Amerikaanse regering als Texaco of een belangrijk deel daarvan in buitenlandse handen komt. Worden de Verenigde Staten dan nog afhankelijker wat betreft hun ener gievoorziening? Zullen de aandeelhouders zwichten voor de chantage van Icahn dat hij zijn pakket aandelen in één keer op de markt zal gooien als hij z'n zin niet krijgt?' Md als gevolg dat de koers van de aandelen op WallStreet zullen kelderen en de aan deelhouders in één klap een stuk minder rijk zullen worden. Van de belangen van de ruim 50.000 werknemers van Texaco, over de helt wereld verspreid, zal geen aandeelhouder wakker liggen. Wat dat betreft is Icahn een goede leermeester. Bedrijven zijn et immers alleen om geld te verdienen voor de aandeelhouders. wee HET podium waar ze maaj Kuip op staan, is het allerg van Pink Floyd is het groofi 'Dark side of the Moon' star '73 in de Amerikaanse Billf jaar lang! Twintig jaar geleden vond En nu zijn de lasers niet i vliegende varken, 't neerst spectaculaire stunts van d! weer van stal gehaald. Na Floyd weer op tournee. Maar wat we ook zien, zier] Floyd? „Jazeker", zegt git zelfverzekerd. En wijst op van alweer de allergrootst vanuit Engeland klinkt eesj komt van ex-lid Roger Wa Floyd. )oor Max Steenberghe iachen, natuurlijk. Wie is itaat vijftien jaar later op i oncerten van Roger Waters! vorden. Er loopt een juridisq loyd. Wie is Pink? let verhaal is in wezen simpel. Ink Floyd begon als kwartet, naar Roger trok de groep meer meer naar zich toe. Hij ihreef de nummers, hij stelde e elpees samen en hij ont- herp de shows. Een voor een 'okken de andere drie leden ich terug, tot Roger min of neer alleen over bleef. De laat- ie Floyd-elpee The Final Cut' ras in feite een solo-elpee. En »n Roger de groep bij elkaar iep om te zeggen dat ook hij "ond dat de Floyd haar langste jd had gehad, dacht-ie daar- nee de groep voorgoed te heb- en ontbonden. Maar nee. Want de drie an- eren, gitarist David Gilmour, nimmer Nick Mason en toet- snspeler Rick Wright, staken ieteen de koppen bij elkaar, n ze gingen vrolijk door als tok Floyd. Vorig jaar ver- toeen de elpee 'A momentary ipse of reason'. En het drietal artte, voor het eerst in tien jaar, weer een wereldtournee. Roger Waters deed in z'n fje hetzelfde: hij kwam met elpee 'Radio KAOS' en ook gigantische show. Maar tot stomme verbazing kiest het ibliek niet voor hem, maar ~ir de drie. De Floyd-elpee en 'urnee lopen als waterijsjes de Sahara. Maar Roger Wa- moet zijn tournee opbre- nog voor hij Europa heeft &LVERSUM (ANP) - De Rg Nederlandse Onderwij. Sle (NOT) timmert dit jaa "er aan de weg dan vorige anleiding is het 25-jarig wii- school-tv-uitzendi pke mijlpaal gisteren wer rd met een jubileumbi st in Theater Gooiland ii Fsum. irilvweH jubileum vormde gelegenheid met een sa ip.aure over een kwart eeuw si u!rie to komen. „School-tv i [^"sprekendheid dat de gen Eix»1?,6® opgegroeid zich nit Rsteiien dat er ook een schooltelevisie is gev Mspecteur onderwijs T. vsj I p, functie van ryp ?.gramma Adviesraad, i 'torecteur C. Schippers uiteenzetten waarom sc

de Stem | 1988 | | pagina 32