even. UITBLAZEN Franse socialisten hopen op kleine meerderheid I Nederland verstrikt in bijzondere relatie met Indonesië Krim-Tataren mogen terug naar stamland PASPOORT] Vaart en freet lavo: onzekere b< DESTEM ACHTERGROND ZATERDAG 11 JUN11988 WIMKOCK DE STEM MORGEN TWEEDE RONDE PARLEMENTSVERKIEZINGEN IN FRANKRIJK IGGI-HULP AAN INDONESIË KOMT NIET ALTIJD TERECHT BIJ DE ARMEN •vy- MADRID/DEN HAAG - M (Buitenlandse Zaken) is 1 waardigd dat de Tweede I alsnog wil besluiten tot e quête naar de paspoortaffa: Tandarts niet ïeer aan banden REGERINGSCOMMISSIE GEEFT GEDEPORTEERD VOLK GROEN LICHT r VAN twee woorden herinner ik me nu nog dat ik er al op heel jonge leeftijd vanaf wilde. Wij spraken thuis geen echt lokaal dialect, maar een soort Algemeen Plat Brabants waarin, vooral onder invloed van mijn vader natuurlijk ook nogal wat Gilzer dialect gemengd zat, maar ook wat Vlaams, dat mijn moeder meegebracht van thuis, waar dat ook al geen zuivere koffie was geweest omdat er Fries bijzat. Van de twee woor den, die beide ook bij ons thuis werden gebruikt en waarschijn lijk meer regionaal dan lokaal zijn, vond ik het ene lelijk en het andere dom. Vaart (of: vart, vaort) vond ik dom want ik had er geen last van en mijn jongere zus wel. Freet daarente gen vond ik ronduit leüjk. Naar mijn gevoel paste het qua klank absoluut niet bij wat men er juist mee bedoelde: fier, knap, sjiek, trots. Je kon freet zijn op je uiter lijk of op je rapportcijfers. Je kon er freet uitzien in je paas- beste pak of jurk en in elk dorp hepen er wel een paar frete vrouwen rond om de sombere eenvoud van de jaren '40 bij te lichten. Mijn afkeer van het woord moet instinctief zijn ge weest. Ik heb het nooit meer gebruikt en nog zelden ge hoord. Het dook een paar we ken geleden weer op, in het ka der van deze serie. Degene die het opvoerde - het was een te lefoongesprek, bij de notitie staat de naam Bonninga ge krabbeld- dacht dat het was afgeleid van wreed. Het niet zo snel te ontdekken verband tus sen wreed en freet zocht hij in de mogelijkheid dat iemand, die er freet uitzag de jaloezie van anderen opwekte, hetgeen dan een vorm van wreedheid zou zijn. Mij lijkt dat nogal ver gezocht. Zou het ook van wreedheid getuigen als ik freet was op mijn negen voor reke nen omdat het jongetje naast mij in de bank niet verder was gekomen dan een vijf? Wat doe je als je zoekt naar de herkomst van zo'n woord. Je pakt de woordenboeken. Zelfs in het Franse heb ik zitten gras duinen, maar ik heb geen enkel aanknopingspunt kunnen vin den. Waar komt dat woord freet (of vreed?) vandaan? Wie weet het antwoord als wreed niet de herkomst is? Vaart heb ik nooit gehad. Mijn allereerste logeerpartij was op een boerderij. Ik had een tentje meegebracht, zelf ge maakt van een lap dekzeil, af komstig van een militaire vrachtwagen. Ik sliep slecht, maar dat kwam door de mug gen en van de kou. Toen ik in het bed was gekropen dat een sceptische boerin voor alle ze kerheid voor me had opge maakt in een kamertje boven de koeiestal, sliep ik als een marmot. Ik heb echter wel ver schillende keren met vaart te maken gehad. Een neefje dat een door mij zeer gewaardeerde logeerpartij afbrak omdat hij het met harden kon van de vaart. Een kennis met wie ik vier dagen in Engeland ver- toefde en die drie nachten ach tereen geen oog had dichtge daan en zich belaagd had ge voeld door duizend verschil lende ziektes. Allemaal van de vaart. Een nog veel erger geval van vaart hadden we aan boord van een marineschip. Het was een lange reis en het slachtoffer moest dag en nacht worden be waakt. Hij zou zich iets hebben aangedaan. Na aankomst in de haven van bestemming werd hij op het vlieguig naar huis gezet, naar het marine-hospitaal om er afgekeurd te worden. Vaart betekent meestal heimwee, ook meer algemeen een gevoel van gemis. Het zal oew' kontje vaore, herinner ik mij m'n vader wel eens te heb ben horen zeggen. Hij bedoelde er zoiets mee als: je zult dit goede leventje nog missen. Vaart is een woord dat de Van Dale ook vermeldt in de bete kenis van heimwee. Het is Bra bants. Vaart is dan volgens het woordenboek een toestand waarbij het iemand vaart. Die uitleg dwingt tot het opzoeken van het werkwoord varen. Het zal u varen uw dochter kwijt te zijn geeft het woordenboek als voorbeeldzin. Maar: het vaart je niet alleen, vaart kun je ook hébben. Het verschil, begrijp ik, is het volgende: vaart hebben is Brabants, maar als je zegt dat 'het vertrek van je dochter je vaart, dan bedien je je van Zuidnederlands. Dat betreft een groter taalgebied dan het Brabants. Vlak voor ik op vakantie ging vroeg ik u om wat mooie, misschien al uit het dagelijks gebruik verdwenen, gezegden uit uw geheugen op te diepen. Verschillende lezers stuurden uitdrukkingen. Er zitten hele mooie bij die u nog te lezen krijgt. Als voorproefje alvast een uitdrukking, ingezonden door een mevrouw die niet met naam genoemd wil worden. Een pastoor zou het eens heb ben gezegd tegen een man die bij hem kwam klagen dat de kwaliteiten van zijn vrouw, achteraf gezien, tegengevallen waren. De pastoor zei toen: Als ge een ezel hebt, moet ge geen paard willen rijden. Ik had beloofd niet meer op de perreweps terug te zullen ko men. Maar er is nog een dikke wesp komen aanvliegen, hele maal uit 's-Hertogenbosch, ver gezeld van een nest vol doku- mentatie. Ik moet er dus nog even over nadenken of ik m'n belofte wel kan houden. (Dit is de eenentwintigste af levering van een serie waarvan de voorgaande afleveringen in de krant stonden op 27 jan.; 4, 5, 10, 12, 13 en 26 febr.; op 2, 10, 15, 22, 25 en 30 mrt; op 8, 13, 16, 20, 26 en 30 apr. en op 11 mei) Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli7= Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. l/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 9 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice* Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Marchais is het 'uitgesloteJ dat arbeiders een 'kapitalist! ondersteunen. Tapie kreeg zegen van het Elysée en we] door president Mitterrand ontvangen. Toch moet hij zijl eigen boontjes doppen. I Ongeacht de uitslag van verkiezingen is het waai] schijnlijk dat het politieel landschap in Frankrijk dek] mende maanden behoorlijk wijzigingen zal ondergaa Valéry Giscard d'Estai^ heeft geprofiteerd van de ven| kiezingsaf gang van de rechts presidentkandidaat Jacqui Chirac en zich al aangemeld als nieuwe prerriier wanne] de URC morgen wint. Giscail belooft dezelfde 'openingen] als Mitterrand, maar vanuit een andere hoek. Steeds meer tekenen wijze] er tegelijk op dat de liberal] familie spoedig uiteen zal vall len. Oud-premier Raymon] Barre, een concurrent van z/,l wel Giscard als Chirac, ze] met een dertigtal medestar,] ders een nieuwe 'pro-Europe] se' centrumfractie willen vor l men in de Assemblée. Da] wil de regering van Mich] Rocard op haar daden beoorl delen en niet systematisch te] genwerken in het kader vail de links-rechtse vetes. Waar] nemers denken dat de een] belangrijke 'ouverture-mini] ters' Barristen zullen zijn Door Bob van Huët GEVEN de Franse kiezers president Mitterrand mor gen de door het staats hoofd gewenste 'duidelijke (lees socialistische) meer derheid' in het parlement of herinneren ze zich een andere, zeer recente uit spraak van diezelfde Mit terrand, namelijk dat het 'niet gezond is wanneer één partij aan alle touwtjes trekt'? Aan de vooravond van de tweede ronde van de parle mentsverkiezingen lijkt het met de Assemblée Nationale, de Franse Tweede Kamer plotseling weer alle kanten op te kunnen. Een kleine socia listische meerderheid, een mi nimale overwinning van rechts (met of zonder Le Pen) of wellicht zelfs een nieuwe coalitie van socialisten en communisten; het behoort tot de mogelijkheden. Na de miskleun van de opi niepeilers hebben de Franse politieke commentatoren zich met intens genot op de uit werking van de verschillende scenario's gestort. Eén ding staat vast; de door de enque- tebureau's voorspelde 'roze golf' zal het land niet over spoelen. Van aangekondigde 350 tot 400 socialistische zetels op een totaal van 577 kan geen sprake meer zijn. De uitgebleven triomf in de eerste verkiezingsronde - de socialistische partij (PS) haalde met 34 procent welis waar de beste score uit haar geschiedenis, maar bleef heel ver achter de score van haar presidentskandidaat Mitter rand die vorige maand met liefst 54 procent werd herko zen - kwam als voor menig socialist als een ijskoude douche. In lichte paniek be sloot de partijtop genereuze 'openingen' naar het centrum tot nader order af te lasten. De pas benoemde niet-so- cialistische minister Bernard Kouchner (oprichter van de humanitaire organisatie 'Art sen zonder grenzen') werd simpel opgeofferd in het kies district waar hij door de PS kandidaat was gesteld. Als vanouds speelden socialisten en communisten liever elkaar het balletje toe door in prin cipe kansloze kandidaten te rug te trekken om zo weder zijdse zetelwinst te verge makkelijken. Deze zogeheten 'republikeinse discipline' zal de PC zo'n twintig zetels ople veren. De tweede verkiezings ronde 'ontaardde' in een ouderwetse oorlog tussen links en rechts toen de in de Ure-unie verenigde gaullisten De Franse premier Ro card. - FOTOUPI en liberalen in Marseille in zee gingen Le Pen. „Liever iemand van het Nationale Front dan een socialist", zo zei Jean-Claude Gaudin, de ar chitect van het omstreden 'lo kale akkoord'. Heeft de uitgekookte Fra- ngois Mitterrand het allemaal zo gewild en 'beschaafd rechts' opgezadeld met de on frisse Le Pen of is het staats hoofd misschien te hard van stapel gelopen met zijn vader lijke ideeën om de Fransen te verenigen? „De president kan blij zijn, als we niet winnen kan hij in een nieuwe 'cohabi tation' samenwerken met Chirac", zegt een verbitterde voorman van de PS. De 'sociaal-deomocratische neigingen' van Mitterrand en Rocard kan hij maar moeilijk verwerken ook al betekent dat in het geval van Mitter rand bijna majesteitsschen nis. „Het linkse volk is gede mobiliseerd door die voorba rige openingen naar het cen trum. Veel socialisten hebben daarom in de eerste ronde niet gestemd. Rechts heeft daar van geprofiteerd. Net als de communisten, die links weer ruimte hebben gevonden." Volgens de PS-voorman is de overwinning van Mitterrand 'niet voldoende uitgebuit'. Premier Michel Rocard moest er de afgelopen dagen op uit om de militanten wak ker te schudden. Hij zegde al zijn afspraken af en holde als een Chirac in zijn beste dagen van hot naar her om 'bedreig de' partijgenoten te onder steunen met een wandeling over de lokale markt. Rocard heeft niettemin vertrouwen in de dag van morgen. „De meerderheid zal de meerder heid hebben. De 'opening' kan er nog steeds komen, vergeet niet dat het om een culturele revolutie gaat. Die regel je niet in een paar nachten, daar is tijd voor nodig." In kringen rond de premier gokt men op 310 zetels voor de PS, een 'sta biele en toch beschaafde meerderheid'. Speciale aandacht gaat morgen uiteraard uit naar Marseille, waar - om met de gaullistische oud-minister Michel Noir te spreken - de URC zijn 'ziel verkocht voor een paar zetels'. Noir vreest dat de afspraken in Marseille tot grotere verliezen elders in Frankrijk zullen leiden. De pastis van Gaudin wil er met name bij liberalen moeilijk in, al durfden alleen oud-pre mier Raymond Barre en Si- mone Veil dat publiekelijk te zeggen. In tegenstelling tot Gaudin geeft Simone Veil be slist de voorkeur aan een so cialist boven een kandidaat van Le Pen. De leider van het Front zelf zal overigens grote moeite hebben zijn positie te verdedi gen tegenover de Marseil- laanse socialist Marius Masse, die door de bekendheid van zijn tegenstander nu zelf ook landelijke vedette bekend heid. Spannend wordt het voor de voetbalgekke zaken man Bernard Tapie, voor wie de communisten een uitzon dering hebben gemaakt op de 'republikeinse discipline'. Volgens communistenleider ROTTERDAM (ANP) - Een I in Benidorm wonende Ne derlander is door de I Spaanse politie aangehou den Hij wordt er van ver dacht de organisator te zijn van een drugssmokkel tus- Isen Nederland en Spanje, waarbij gebruik werd ge- I maakt van touringcars. Dat bleek uit gesprekken met de directeur van Christoffel Reizen, R. Nuijen, en de direc- Iteur van States Express Tou- I ringcars BV, J. Hirschmana di« ge kc de] V! W< a VJ Door Mathieu Kothuis INDONESISCHE rechters krijgen een vervolgoplei ding in Nederland, onder andere omdat het Indone sische recht nog voor een belangrijk deel is geba seerd op rechtsartikelen uit onze koloniale tijd. Indonesische godsdienstlera ren kunnen binnenkort aan de Leidse universiteit begin nen aan een studie over de Is lam. De Leidse universiteit geniet immers wereldfaam op het terrein van de Islam. Tijdens zijn. .jongste reis naar Indonesië, ter voorberei ding van de IGGI-conferentie in Den Haag, tekende minis ter Bukman van Ontwikke lingssamenwerking voor deze opleiding een 'memorandum of understanding'. De banden tussen Neder land en Indonesië zijn hechter dan op het eerste oog uit de economische relaties tussen beide landen kan worden op gemaakt. Een ander voorbeeld van die hechte band is het voorzit terschap van de IGGI dat be rust bij de Nederlandse mi nister van Ontwikkelingssa menwerking. Toen in '66 op advies van Nederland werd aangedrongen op een grotere coördinatie van de buiten landse hulp aan Indonesië, werd ons land op aandrang van Indonesië voorzitter van dit hulpconsortium. Beter een klein land met weinig invloed als voorzitter dan een lastige partner zoals het IMF of de Wereldbank, zo luidde de con clusie in Jakarta. Die bijzondere positie als IGGI-voorzitter levert Neder land ook de nodige kritiek op, niet alleen uit Nederland ■2% IGGI-hulp lost de problemen in de landbouw nog niet op. maar in toenemende mate ook uit Indonesië zelf. Vooral de bij de INGI (de niet-Gouver- nementele Organisaties in zake Indonesië) aangesloten particuliere organisaties ver wachten meer van een onaf hankelijke Nederlandse IGGI-voorzitter. Nederland, als relatief kleine partner met een klein aandeel in de IGGI-hulp, zou volgens de INGI onafhanke lijker en kritischer tegenspel moeten bieden tegen de We reldbank en de grotere IGGI- donoren zoals bijvoorbeeld Japan. En dat meer tegenspel te gen de Wereldbank noodzake lij k is demonstreert INGI-se- cretaris Peter van Tuijl aan de hand van een visserijpro ject dat op advies en met hulp van de Wereldbank in Indo nesië wordt uitgevoerd. Het gaat daarbij om een drasti sche verhoging van de garna- lenvangst in de Indonesische wateren. Door gebruikma king van moderne vangstme thoden wordt de zeemilieu ernstig belast terwijl de locale vissers in grote getalen werk loos raken. Juist dit effect van de IGGI-hulp met grote ge volgen voor de arme bevol king brengt de INGI jaarlijks met haar rapporten en aanbe- - FOTO ARCHIEF DE STEM velingen onder de aandacht van het hulpconsortium. Volgens Van Tuijl zal de IGGI en de Indonesische overheid meer gebruik moe ten maken van de ervaring van plaatselijke organisaties en de bevolking en hen ook meer inspraak moeten verle nen bij de opzet en uitvoering van de ontwikkelingspro gramma's. Alleen dan komt de hulp ten goede aan de be volking. Volgens Van Tuijl probeert de INGI met haar activiteiten de inzichten die bij de IGGI ten aanzien van de ontwikke lingshulp aan Indonesië le ven, te complementeren. Een handicap daarbij is de ontoe gankelijkheid van de activi teiten en rapporten van de Wereldbank. Van Tuijl toont zich nogal verbaasd over de geslotenheid van die instel ling en de ontoegankelijkheid tot de rapporten die de We reldbank uitbrengt. Maar daarmee houdt de kritiek op de IGGI en Neder land als IGGI-voorzitter in het bijzonder niet op. Met de condities van de IGGI-steun aan Indonesië krijgt de rege- ring-Suharto volgens de In donesische critici opnieuw een vrijbrief om verder te.gaqn met haar economisch beleid dat alleen aan bepaalde groe pen ten goede komt. De aller armsten worden er weinig wijzer vaa Terwijl het IGGI-consor- tium hulp blijft verlenen op voorwaarde dat Indonesië netjes op tijd rente en aflos sing betaalt, betekent de Ne derlandse deelname aan die hulp een inconsequentie ten aanzien van de eigen Neder landse uitgangspunten bij de ontwikkelingssamenwerking namelijk een koppeling tus sen het verlenen van hulp en het respect voor de mensen rechten in het hulpontvan- gende land. Mede dankzij de rijke IGGI-steun voert de re gering in Jakarta een beleid van repressie dat evenals de curruptie en de verrijking van een kleine bovenlaag, nog steeds een van de belangrijk ste factoren is in de Indone sische samenleving. Het Nederlandse voorzit terschap van de IGGI ver bloemd echter ook een ander probleem. De discussie over de onverwerkte gevolgen van ons koloniale verleden wordt er door belenjmerd. Ons Ne derlanders past gezien koloniale verleden geen kri-| tiek op Indonesië, zo stond i langs in een kranteai naar aanleiding van de van minister Bukman, vraag is dan gewettigd ol ook geldt ten aanzien van i hulp aan Suriname, of datl aanzien van dat land anc morele maatstaven geld Dat Nederland in feite nu steeds niet bevrijd is van koloniaal verleden werd on-| langs nog eens gedemon streerd door de kritiek die lo barstte naar aanleiding va de Indië-paragraaf in het le venswerk van historipus L. de Jong. Zo blijkt een open disci over de mensenrechten in donesië (zoals die in Si me) ook nu nog niet mogelijk Het is ruim veertig jaar ge' den dat vlak voor de Japa inval het concentratiekamp i Boven-Digoel op Nieuw-Guij nea werd ontruimd. In kamp werden de fanatiel vervolgde Indonesische natie nalisten opgesloten. Dat Indonesische regering nu na steeds hetzelfde doet met zijl staatsgevaarlijke landgen] ten blijft voor Bukman op i in Indonesië volstrekt ont spreekbaar. Alleen al daarom zal Ne derland zijn IGGI-voorzitten] schap moeten opgeven moeten gebruiken om reeële discussie op gang brengen over de menser ten in Indonesië. Dat is het minste wat mag wor verwacht van de Nederlar deelname aan de IGGI-hu aan Indonesië. 1 Van onze verslaggevers „Ik weet wat de consequenties Imer grijpt hiermee ongetwijfi middel. De enquête legt een exl ment die niet gelegen komt. Ik hoop dan ook dat het onder zoek dat de Kamer nu blijk baar wil, de positie van de staat niet schaadt", aldus Van den ga Iroek, die gisteren in Madrid on Ide halfjaarlijkse Noordatlanti- |sche raad van de NAVO bij- voonde. De onderzoekscommissie I heeft naar het zware middel |van de parlementaire enquête gegrepen omdat een aantal be- Itrokkenen weigerde mee te JTRECHT (ANP) - Onder handelaars van de organi saties van ziekenfondsen en andartsen, de VNZ en de *JMT, hebben overeenstem- ning bereikt over een reeks naatregelen, waaronder rije vestigingsmogelijkhe- flen. Dp het ogenblik zijn de zieken fondsen niet verplicht om een pvereenkomst met een tandarts sluiten als er in hun regio al neer tandartsen zijn dan één bp de 3.200 inwoners. Voor vrij komende vestigingsplaatsen staat een systeem van vacht- en claimlijsten dat erg keel papieren rompslomp met rich meebrengt, maar dat niet goed functioneert. Het is de be dwong dit systeem af te schaf- jfen zodat de ziekenfondsen kanaf 1 januari 1989 weer een pvereenkomst zullen aangaan met elke tandarts in hun ge- pied. Het akkoord houdt ook in dat de tandartsen er op htm 65ste mee ophouden. cog va ref an mö gef en ka spl vo en op lefj tet tet on ge| lui opl kul Wl hei ont m< tei spi ere ve( me Bi de VE tie ovj COl tu^ pal bii (Dit is het tweede artikel i de IGGI-hulp aan Indone: Het eerste artikel werd plaatst op 10 juni). Door Peter Vierenhalm INWONERS van Moskou spraken er in augustus vo rig jaar schande van. Hoe haalden die Krim-Tataren het in hun hoofd naar het Rode Plein te komen om te betogen. „We willen weg uit onze verbanningsoor den in Siberië en Centraal- Azië. We willen terug naar ons stamland: de Krim", schalde keer op keer over het plein. Voor de Moskovieten was dit soort betogingen ongewoon. De meesten spraken er zelfs schande van. 'De betogers op het Rode Plein waren verra ders die doodgeschoten moes ten worden', meenden velen. En volgens Russische diplo maten was de 'nationalisti sche demonstratie' van het honderdtal Tataarse-demon- stranten opgestookt door 'in dividuele Amerikaanse diplo maten', die op deze manier de Sovjet-samenleving wilden ontregelen. Maar de roep van het in dertijd door Stalin gedepor teerde volk werd door hervor mer Gorbatsjov gehoord. Hij stelde na de opmerkelijke de monstraties een regerings commissie onder leiding van Andrej Gromyko in om de Tataarse-kwestie te bekijken. En ziedaar. Deze week kreeg het getergde volk groen licht van de regeringscom missie. De Tataren mogen zich weer op de Krim, het schiereiland dat nu deel uit maakt van de republiek Oekraïne, vestigen. Volgens de commissie-Gromyko zijn alle beperkingen aan de rech ten van de Krim-Tataren op geheven. Ze worden volledig gelijkgesteld met de andere Sovjetburgers. De Tataren mogen zelf bepalen waar ze willen wonen, werken en stu deren. De Tataren hadden nog een eis: een autonome Krimstaat. Dat vond de commissie Gro myko te ver gaan. Ondertus sen wonen nu Oekraïners en Russen op de Krim en het be volkingsaantal op het schier eiland aan de Zwarte Zee is met 780.000 gedaald tot bijna 2,5 miljoen zielen. Op grond van deze omstandigheden vindt de commmissie-Gro- myko het niet nodig om de Tataren een eigen staat te ge ven. Met dit besluit wil de com missie de huidige bevolking van de Krim niet tegen het hoofd stoten. Tegelijkertijd honoreert zij de belangrijkste eis van de Tataren: de terug keer. Aan een 'bittere verban ning' lijkt een einde gekomen. 18 Oktober 1921 is een dag die de Krim-Tataren koeste ren. Op die datum werd de Krimse Autonome Sovjet So cialistische Republiek opge richt. De Tataren vormden op dat moment nog maar een kwart van de ruim 600.000 in woners (voornamelijk Oekraïners en Russen). Lenin gaf de Tataren autonomie, omdat hij vond dat concessies aan nationale minderheden noodzakelijk waren om het oude Russische rijk intact te houden. In zelfbestuur zag hij geen gevaar en de Tartaren hadden onder de tsaren al ge noeg geleden. Maar partijgenoten van Lenin dachten er toen al an ders over. Een gebied dat strategisch erg belangrijk en als toeristenoord van natio naal belang was, kon geen autonome republiek worden. Toch werden de Tataren in hun eerste jaren van autono mie met rust gelaten. Een gouden tijd brak aan. De Rrim-Tataar Veli Ibragimov werd eerste partijsecretaris van de Krim en de Tataren kregen meer belangrijke poli tieke posten dan de Russen en Oekraïners. Het Tataars werd een officiële taal naast het Russisch. Er kwamen Ta taarse scholen en theaters. De eigen literatuur en kunst kreeg voorrang. Er was zelfs sprake van een eigen univer siteit. Maar de wedergeboorte van de Tataarse identiteit duurde maar kort. Tijdens de collectivisatie van de land bouw rond 1930 werden bijna 40.000 Tataarse boeren gede porteerd naar de Oeral en Si berië. De anti-godsdienstige campagne die in die tijd de kop opstak, maakte onder de voornamelijk islamitische Tataren nog meer slachtof fers. De terreur zou tot 1938 duren. De Tweede Wereldoorlog zorgde voor nieuw leed. De Duitsers bezetten de Krim en zagen de Tataarse bevolking als untermenschen en behan delden hen daar ook naar. Volgens kenners vochten ruim 50.000 Tataren in het Rode Leger, 12.000 zaten bij de J<azan' U N\l Krim- Tataren IZwarte Zag Volgograd^ ^Kaspische TURKIJE partizanen en een klein deel (rond de 2000) zou hand- en spandiensten hebben verricht voor de Duitsers. Ook al had een klein deel gecollaboreerd met de Duit sers, voor Stalin was dit vol doende om op 18 mei 1944 in te grijpen. Op die dag moesten bijna 200.000 Krim-Tataren hun boel bijeen rapen en wer den vervolgens gedeporteerd naar gebieden in Centraal- Azië. Tijdens deze barre en onmenselijke tocht stierven bijna 100.000 Tataren. Een jaar na de deportatie werd de Tataarse republiek opgehe ven, een doodgewone Sovjet provincie kwam daar voor in de plaats. De Tataren werden pas in 1967 gerehabiliteerd, maar ze DE NAVO, sinds bijna veertig jaar di ische alliantie tegen een expansie'.- ilakkegangetje voort naar een onzek In Madrid, waar de ministers van lavo-landen twee dagen confereert ijgebladderd en deprimerend institi» iian en visie vaak gerepeteerde defi len leverde. 1 De Navo Amerika, Canada én dt uiten een ontroerende eensgezindl '.®[r'n9 en vol twijfel. Zij is in de veri M,?ende Gorbatsjov-offensief - et iet Westen toe, verfrissende gisting i Perestojka. Zij weet nog geen ar iet Oosten, gist naar de werkelijke Jassieke vijand en kiest daarom voo| Het nietsdoen houdt ook ten n ende presidentsverkiezingen in i euwe man in het Witte Huis, dan ver de sterkte van de Europese r uropese bijdrage aan het bondgei ae richting van de Europese lar 'sinse president als Bush zou gebei De Europese factor' in de Navo zt '®ln, november het Witte Huis be| i eistof doen opwaaien. Een kwesl -h is op z'c^ze" weliswaar gig; -nmsche herstructureringsproblet™ »t^e lastenverdeling - Eurof'. n v,00r zii e'9en defensie, vindtP tra»?de aan een Politieke herstri im,?9180!1® herstructurering dan u ii ol6"' Amerika als supermacht hf en li133' andere verantwoordelijk ton 'de'ijke geografische eenh ■neon u 'n9skans heeft binnen k- prenzen Pel''ke velli9heid niet kl J?? 9rote vraag waar de Navo vooi wdgenoot een 'toereikende defen weg terug vrij. ®urn',?aase minister Shultz) voor 'I Maar het is nog niet duidf Pa (de term is van de Sovjetlef lijk of het besluit van de regf jeu°ord °P die vraag vereist alk ringscommissie een massa'! we termen. Gelukkig voor ons ronnfn6?? 2ekare gemeenschappi nvthen Post" én West-Europa heb laar L a?el,de overtuigingen en 'iomfen a eifde beproevingen, uiuiviuucic ^mepeu "'."■innen ri .mer'ka 's een deelgenoi Tataren' ervan de 'positie1' a de Navo, de contouren van •■^zichtbaar maken. net Ho ^ussies in de Navo, en in nentooi S?steurpese staten. zÜn de faaonf'c ül,komst van deze disi Europa al dan niet in irreleve '1 CENTRAAL- Samarkand* AZIË. A»' mochten niet naar de terugkerea Pas onder Gorj batsjov met zijn glasnost perestrojka werden smeekbeden van de Krim-T] taren gehoord. Het protest at gelopen jaar op het R°® Plein en de daaropvolgi demonstraties, maakten terugtocht van de 500.000 Krim-Tataren tot volg zal hebben. Het Sovjt persbureau TASS beschuldif 'individuele groepen Kri® oplossing van het probleem dwarsbomen door te 'blijv^ hameren op een autonome® publiek'.

de Stem | 1988 | | pagina 2