VAN DE REGEN IN DE DRUP. •zande e.o." 'Boeken kunnen een leven veranderen' Fruitmandactie is al deels geslaagd ÜKV-NIEUWE stul gaat gemeenten meer geld kosten KORT ZEEUWS PLAATSELIJK NIEUWS MARKTEN Route voor mindervaliden in centrum van Oostburg :trozaak van hebben wij op ïrneuzen In dE QTEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 11 JUN11988 T20 /erkoopervaring ïcitatie kunt u |ro-electro b.v., JDAAL V) In. ERKER (M/V) J éên vakje benutten, advertentie wordt in een groter arom de advertentie met het belangrijkste lort en bondig. ^RDENBURG - Het ge- neentebestuur van Aarden- burg is van plan om de re gionaal opererende instel- Ingen in de sociaal-maat- fcchappelijke sector in 1989 Let opnieuw op te zadelen net een kortingsgolf VRIENDEN VAN DE BIEB: 'KENNIS IS MACHT' Gespreid Onverschillig Thuis zitten Aula Zeeland Klankbord VIER MILLE REEDS BINNEN Wereldrecord Heille Internationale Stoomdagen in Maldegem Oostburg neemt straten op de schop amse Koerier. nde bankdiensten aan be- ij maken als zelfstandige organisatie met ruim 3000 ïgrijke rol in de contacten brmeert en adviseert cliën- jsten. lm van 7 collega's verant- len. [aten met een leeftijd vanaf au. Goede contactuele en Iking komend in een actie- in essentieel belang naast t. Voorts dient de bereid- oud van deze functie, dan mevr. M.B. d'Hooghe-Van 01148-1755, toestel 15. lot taak de dienstverlening |mptieve financieringen en ig aan onze cliënten dient In verdere uitbouw van het i's onder verantwoordelijk daten met een leeftijd vanaf aangevuld met -vakstudies, accuratesse, flexibiliteit en llang, terwijl (bank)ervaring ing strekt. jn inhoud van deze functie, V, telefoon 01148-1755, toe- orering en uitstekende se- ler een dertiende maandsa- elangstelling binnen 8 da- bank, de heer J.A. de Feij- foonnummer in de advertentie op. en gemakkelijk en snel. DE ZIJKANT HET BEDRAG talen. Voor toezending van brieven 3,50 extra te betalen. Als u een groene betaalcheque of een |één giro- of bankoverschrijving) te betaling ontvangt u een or wij u echter f 4,- rekening moeten brengen. aan Dagblad De Stem, Breda. ties, of inleveren op onze kantoren. Prijs incl. 6% BTW •f 6,07 f 8,09 f 10,11 f 12,13 f 14,15 f 16,17 erenigingen worden gekort |yan onze verslaggever De opgelegde rijkskortingen voor 1989 moeten opgehoest wor den door de verenigingen in de gemeente. Gedacht wordt aan een subsidiereductie tussen de vijf en tien procent. Met de bejaardensozen in de ge meente heeft het college reeds afge sproken dat de subsidie de komende driejaar verder wordt afgebouwd. De welzijnscommissie van de ge meente Aardenburg wordt woensdag 15 juni over de op handen zijnde kor tingsoperatie geïnformeerd. Tijdens de bijeenkomst krijgen de leden van de commissie een groot aantal subsi dieverzoeken voorgeschoteld. Daaronder zijn verzoeken van de stichting ZOMA, het Vrouwenge zondheidscentrum Katelijne, het Zeeuwse Seniorenorkest en het Zeeuw Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZDCV). Deze laatste instel ling wordt met ingang van 1 januari 1989 opgedoekt. De West-Zeeuws- Vlaamse afdeling zal na de liquida tiedatum niet alleen verdergaan, maar aanhaken bij Terneuzen, waar de plaatselijke ZIKV-afdeling en de afdeling van de Zeeuwse Muziek school een nieuwe sociaal-culturele stichting gaan vormen. In eerste instantie zou het aanha ken van de West-Zeeuws-Vlaamse afdeling bij de Terneuzense de ge meenten Oostburg, Sluis en Aarden burg geen cent kosten. Bij nader in zien blijkt dit niet het geval te zijn, omdat de overheadkosten in de nieuwe opzet door minder participan ten dan nu nog het geval is, gedragen worden. De meerkosten voor Aarden burg voor het ZIKV worden geraamd op 2686 gulden. De commissievergadering begint woensdag om 19.30 uur en wordt ge houden in het Aardenburgse gemeen tehuis. EVEN HAPERT de auto matische vergrendeling, maar dan schuiven de deuren van de Zeeuwse Bibliotheek uitnodigend open, zoals het hoort bij een instituut dat een groot publiek van dienst wil zijn. Links liggen oude joodse geschriften en voorwerpen te kijk, rechts is er een gratis rondje actualiteit in de kranten- en tijdschrif- tenhoek, verderop, en op meer dan een verdieping, willen duizenden boeken opengeslagen worden. „In zo'n bibliotheek kun je alle kanten uit, boeken bestrijken toch alles." zegt Kees Hamann (35), die de relaties naar bui ten toe behartigt alsof er een fikse provisie vast zit aan ieder uitgeleend boek. „Voor de Zeeuwen is het goed te weten dat dit de op een na grootste bibliotheek van Neder land is," zegt hij ook, bijna als rechtvaardiging van de vele extra's die de Zeeuwse Bibliotheek wil bieden. „Dat moetje wel, als instituut van deze om vang." Bovendien geldt steeds meer: 'kennis is macht'. Vandaar een nieuwe stichting die mee helpt die kennis te sprei den: de Vrienden van de Bieb. Door Jan Jansen NERGENS IN Zeeland staan zoveel boeken over zoveel uit eenlopende onderwerpen op de schappen, als in Middel burg. Maar Kees Hamann zou het bedroevend vinden als dat de enige winst was van de fu sie van vier jaar geleden, waardoor de Zeeuwse Biblio theek zich aan de Kousteen- sedijk zich in een moderne ruime jas kon hullen. „Een moderne bibliotheek is actiever. Het gaat niet meer van 'daar staan de boeken op de plank, hier heb je een cata logus, en zoek het nou maar uit'. Een bibliothecaris moet nadenken over de doelmatig heid van z'n werk. Wat zeg gen mooie uitleencijfers... Misschien wordt maar een op de vier boeken ook echt gele zen. Nee, we moeten meer be trokken zijn bij de hele zaak." „Een boek, daar moet iets mee gebeurea Als je het werpen als de regionale om roep, de gevolgen van de sexuele revolutie en 'uitval lers in het onderwijs'. Een mooie serie. „Maar als je zo bezig bent," ontdekte Kees Hamann, zelf woeke rend met een bescheiden bud get van dertig mille per jaar, al gauw, „dan stuit je meteen op het probleem: wie zal dat betalen. Want geld willen we er niet voor vragen. Dan leg je een nieuwe drempel en het gaat juist om de spreiding van kennis." Dus ontstond een club die zich de Vrienden van de Bieb noemt, en waaraan particu lieren en bedrijven jaarlijks een donatie kunnen overma ken. Zodat er voortaan geld genoeg is om culturele en we tenschappelijke activiteiten te spreiden over de hele pro vincie, en toegankelijk te ma ken voor een zo groot moge lijk publiek. Niet alleen acti viteiten, waar de Zeeuwse Bieb direct bij betrokken is. Kees Hamann: 'Er gebeurt vrij veel hoor, in deze provincie' - FOTO WILLEM MIERAS openslaat, moet het je hersens aan het werk zetten, en dat willen we stimuleren. De in houd van een boek is niet zo passief. Boeken kunnen le vens veranderen, verrijken, of mensen in het verderf stor ten. Om dat duidelijk te ma ken houden wij exposities, le zingen enzovoort. Een voor beeld: volgend jaar is er een expositie over muziek. Als iemand als gevolg daarvan z'n piano weer eens open klapt, dan is er winst." Boeken in goede banen lei den. Het wordt volgens Kees Hamann steeds drin gender nu een niet aflatende stroom publikaties niet alleen het publiek meer biedt, maar ook de keus bemoeilijkt. „De onverschilligheid groeit ook, want mensen kunnen er geen wegwijs meer uit. Ze geven de moed op. Bedenk eens: scholieren die iets willen doen aan de Deltawerken, hebben de keus uit 1300 tot 1400 boe ken. Nou, ga er maar aan staan." Het risico dat een nieuwe elite ontstaat in een tijd dat kennis en macht steeds meer synoniem worden, en de com puter een nieuwe drempel op werpt. „Dat is een nieuw soort vaardigheid die je nodig hebt om een goede keus te maken. En er zijn te veel mensen die afhaken. Daarom moet de bibliotheek helpen bij het kiezen, inzicht geven in het aanbod. Daar helpen bijvoorbeeld lezingen ook bij. Ze dragen bij aan een beter overzicht." „Ik ben geen kuddedier," waarschuwt Kees Hamann vooraf maar even. Want hij wil het publiek ook wapenen tegen een groeiende indivi dualisering. „Ik ben bang dat door de mogelijkheden van de technologie steeds meer men sen individueel kennis zitten te vergaren, zonder hun huis uit te komen. Je kunt zo solis tisch worden dat de zin van de studie weg is. Kennis en ervaring moet je kunnen uit wisselen. Dat stemt ook tot kritisch nadenken, voorkomt bewustzijnsvernauwing. Die uitwisseling van gedachten, die sociale functie hoort ook thuis in de bibliotheek." Het wordt 'm wel eens ver weten dat hij ook graag at tendeert op de wetenschappe lijke functie van de Zeeuwse Bieb, ingebracht door de voormalige provinciale bi bliotheek. „Er is niet eens een universiteit hier, zeggen ze dan. Nou, juist daarom is dit in Zeeland zo belangrijk, om het intellectuele niveau te voeden. Het is moeilijk te ver kopen, ik weet het, maar ook dat kaliber wil ik naar voren halen" Daarom is er sindskort Aula Zeeland, een club die een we tenschappelijk trefpunt wil zijn, gevormd door vertegen woordigers van de Zeeuwse Bieb en door mensen die daar op persoonlijke titel het nut van inzien. Samen met de al eerder gestarte Stichting Li teraire Activiteiten Zeeland (SLAZ) moet de nieuwe club zorgen voor een 'rode draad van activiteiten, een garantie dat er het hele jaar door van alles te doen is'. Aula Zeeland alleen al is het komende sei zoen goed voor elf lezingen over uiteenlopende onder- „Er gebeurt stieken vrij veel hoor, in deze provincie. Het Zeeuws Genootschap, de ZVTJ, en noem ze maar op. Die doen leuke dingen, soms van hoog niveau, maar alleen voor hun eigen leden. Er is een Natuurkundig Gezel schap, met 110 leden. Dié zijn al blij dat er dertig komen voor een lezing. Heel jammer. Wij willen nu, via de Vrien den, elke club die daar zin in heeft, onze diensten aanbie den, qua organisatie, facili teiten, drukwerk, financie ring, noem maar op. Want wij hebben nu eenmaal de erva ring. Dat moet profijt opleve ren." Gespreid over de provincie! Hamann wil ook het beeld van een dominerend Middel burgs kliekje te lijf. Hij schuwt een uitstapje naar Den Dullaert, De Hoekzak, of de Prins van Oranje niet. „Stel dat de handwerkclub in Kapelle honderd jaar bestaat en een Duitse mevrouw kent, die daar alles van af weet en een prachtige inleiding kan houden. Nou, zo'n club moet ons bellen. Wij kunnen hel pen bij de organisatie en de handwerkclub kan een veel groter publiek bereiken. Dat dient dus twee doelen." Hij voelt de mitsen en maren al aankomen. „Het blijft na tuurlijk een activiteit van de handwerkclub. Als er ergens op een uitnodiging staat 'met medewerking van de Zeeuwse Bibliotheek' zijn we al tevreden. Of je geeft jaar lijks een verantwoording van je activiteiten, dan weet men het ook Maar nee, zoveel pre tenderen we niet. We willen helpen de boel open te gooien, daar gaat het om. En alleen al de geografische toestand van Zeeland eist dat je niet in Middelburg blijft, dat je de mensen opzoekt. Neem nou die avond onlangs, van een vrouwenclub in Goes. De so ciologe Iteke Weeda kwam daar iets vertellen over nieuwe relatievormen, een interessant actueel onder werp. Het is doodzonde dat dat tot die club beperkt is ge bleven. Ik had het dolgraag geweten. En dan moet men niet bang zijn dat de bieb met de eer gaat strijken." Als 'ambtelijke secretaris' van de Vrienden overweegt hij een systeem van uitnodi gingen dat de donateurs ver zekert van een maandelijks pakketje. Dat a raison van minimaal 25 gulden per jaar. Van particulieren dan; de Vrienden rekenen op wat gullere giften van bedrijven die, een recent onderzoek heeft het aangetoond, belang hebben bij een behoorlijk cul tureel klimaat als 'vestigings voorwaarde'. Gisteren passeerde de stich- tingsacte de notaris en die geeft een gemengd gezelschap te zien dat de club draagt: M. Verburg, R. Ruules, T. Kan- nekens, Hans Warren, onder andere. „Mensen die een klankbord kunnen zijn, die aanvoelen wat aanslaat." Straks staan die namen onder honderden brieven die de deur uitgaan. Kees Hamann hoopt dat het jaarlijks ten minste tienduizenden guldens oplevert, dat er op den duur iemand voor twintig uur kan worden aangesteld. Dat hij een programma kan samenstellen dat cultuurarm Zeeland een beetje opkrikt. Hij beseft dat het niet iedere Zeeuw kan bekoren. „Het aanhoren van een lezing vergt een bepaalde instelling, ervaring ook, maar ik wil wel degelijk aansluiten bij dingen die leven, ook bij de hand werkclub, de heemkundige kring en de sportvereniging. Als die ons ook maar weten te vinden." Van onze verslaggever SLUIS - De fruitmand- actie in Sluis ten be hoeve van het Foster Pa rents Plan is nog voor er vrucht in de kolos sale mand gelegd is al geslaagd. Gisteren boden gezamenlijk West- Zeeuws-Vlaamse Rabo- hanken drieduizend gul hen aan in ruil voor het fruit, dat vandaag, za terdag in de mand te- reeht komt. een Roosendaalse ijs- poothandel heeft een gift "«gezegd van duizend gul- Jen Organisatrice Diane Mahu van de actie ten be- noeve van het Foster pa rents Plan hoopt dat tijdens 'f recordpoging nog meer naties binnen komen. De poging om het we- eidrecord 'fruitmandvul- Jen' op naam van het Sluise wam van tearoom Petrus n Paulus te schriiven pn daarmee een plaatsje in het Guinnessbook of Records te winnen, begint zaterdag ochtend om 8.00 uur op het Sluise Kerkplein. „We hebben nu beslag kunnen leggen op vol doende fruit om een gooi naar het wereldrecord te wagen. Begin deze week zag het er niet zo gunstig uit, omdat we het fruit niet aangesleept konden krij gen. Die problemen zijn ge lukkig achter de rug," zo liet Diane Mahua Tegen de klok van elven zal de twee bij vijf meter grote mand gevuld moeten zijn. Het fruit heeft verder al een bestemming gekre gen. Na afloop van de re cordpoging worden de vruchten door het trans portbedrijf Aarnoutse uit Oostburg afgeleverd bij de ziekenhuizen en verpleeg inrichtingen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Alle kranten staan dagelijks boordevol Want nieuws maakt weer méér nieuws. J£ ffAD'T KUNNEN LEZEN IN nieuws.Nationaalen internationaal.Maar,en En dat kan wel eens belangrijker zijn: het llii [Jli 111 ilTV If dat is het grote verschil, in uw Regionale raakt u immers persoonlijk. Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen U hoeft alleen maar even te bellen en zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. ook dat nieuws komt dagelijks bij u in de bus. DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK MM NEDERtAND ZESKAMP - In en rond het dorpshuis van Heile wordt zondag 12 juni een zeskamp gehouden. Het geheel is opge zet door de Jeugdclub van Heille in samenwerking met de KPJ van Eede. De wed strijden beginnen om 13.00 uur. Er zijn zes Nederlandse en twee Belgische ploegen in geschreven. Mr. C. van Ginkel officier justitie MIDDELBURG - Op donder dag 16 juni wordt in het ge rechtsgebouw in Middelburg een nieuwe officier van justi tie geïnstalleerd. Het is mr. C. van Ginkel, die bij koninklijk besluit van 2 mei als zodanig is benoemd in het arrondisse ment Middelburg, in de rang van arrondissementsofficier eerste klasse. De installatie vindt op 16 juni plaats tijdens een buitengewone zitting van de rechtbank, aanvang 16 uur. Schelde ruilt grond VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen en de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KSM) zijn het eens geworden over een fikse grondtransac- tie in Vlissingen. De Schelde staat ongeveer 16.000 vier kante meter grond af aan de Walstraat-noord, door de ge meente aangewezen als 'kernwinkelgebied'. In ruil krijgt het bedrijf een prak tisch evengroot terrein aan de Koningsweg terug. Omdat De Schelde aan de Walstraat- noord wat voorzieningen moet treffen, doet de ge meente er ook nog geld bij. De terreinen moeten rond 1 sep tember beschikbaar zijn. Genootschap eert dr. Mia Gerhardt MIDDELBURG - Het Ko ninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen heeft woensdag mevrouw dr. Mia I. Gerhardt onderschei den met de erepenning van het Genootschap. Ze kreeg de penning voor haar vele werk als eindredacteur van het 'Archief en de Werken van het Genootschap'. Daarmee houdt ze zich al bezig sinds ze zich in 1977 in Domburg ves tigde. Eerder was ze lector en buitengewoon hoogleraar in Groningen en Utrecht. Beraad over Tienerwerk MIDDELBURG - De provin ciale hervormde jeugdraad wijdt de jaarlijkse beleids- conferentie, deze keer op 24 en 25 juni in Hedenesse, gro tendeels aan het Tienerwerk. Dat gebeurt omdat in tal van plaatsen het contact met jon geren van 12 tot 16 jaar ont breekt. De jeugdraad ver bindt er nu al de conclusie aan dat in het najaar cursus sen en trainingen zullen wor den gehouden voor vrijwilli gers in het tienerwerk. 'In het spoor van en techniek' bedrijf MIDDELBURG - Op donder dag 23 juni verschijnt het boek 'Walcheren in het spoor van bedrijf en techniek', een beschrijving van vier routes langs objecten die herinneren aan de ontwikkeling van ver keer, handel en nijverheid. Na het verschijnen in 1985 van 'Schouwen-Duiveland met de klok mee' is het de tweede publikatie op dit ter rein van de werkgroep- indu striële archeologie van de Zeeuwse Culturele Raad. Auteur van het boek over Walcheren is A. Franken, de foto's zijn van R. Zwigtman, uitgever is de Stichting Na tuur- en Recreatie-informa tie in Middelburg. De presen tatie van het boek gebeurt op 23 juni in café Tramzicht in Domburg, een historische plaats omdat daar vroeger het eindpunt was van de stoomtram Walcheren. KAPELLE, 10 juni - Groentevei ling. Sla natuur st. kl. 1 BI 39. Andijvie natuur kg kl. 2 A 55-63. Bloemkool natuur st. kl. 1 6 300, 8 250, kl. 2 12 40. Groenekool kg kl. 1 A 37-57. Koolrabi glas st. kl. 1 8 57. Rabarber kg kl. 1 22-68. Spits kool kg kl. 1 A 60-80. Snijbonen glas kg kl. 1 A 520-560, kl. 2 kr. 210-340. Kroten bos kl. 1 A 48-52. Bosuitjes kl. 1 58-60. Peulen kg kl. 1 1150. Ijsbergsla natuur st. kl. 2 25 22, 30 58-68. Vroege aardap pelen kg kl. 1 bo. 178, dr. 102-114, kr. 111-153, mi. 105-176. Late aardappelen kg kl. 2 mi. 14. Fruitveiling. Aardbeien gias doos 200 gram kl. 2 A 55, natuur kg kl. 2 A 210-350. Elsanta nat. doos 200 gram kl. 1 B 66. Elvira natuur kg kl. 2 A 310-330, doos 200 gram kl. 1 A 58-67. Gorella na tuur doos 200 gram kl. 2 A 46, B 64. Korona natuur kg kl. 2 A 300- 400. Bramen doos 150 gram kl. 1 470. Frambozen glas doos 150 gram kl. 1 320-410. Rode bes doos 150 gram kl. 2 130-160. AMSTERDAM, 10 juni - In bintje 40/50mm, oogst 1988, werden 3 contracten verhandeld voor lee ring april tegen 19,00 per 100 kg. De stemming was kalm. In bintje 50mm, oogst 1987, werden 14 con tracten verhandeld voor levering juni bij een prijs van 15,10 tot 15,00 per 100 kg. De stemming was kalm. In bintje 50mm, oogst 1988, werden 262 contracten ver handeld voor levering april bij een prijs van 42,00 tot 38,50. De stemming was vast na flauw. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het gemeen tebestuur van Oostburg wil het centrum van de Een- hoornstad beter toeganke- Van onze verslaggever MALDEGEM - In het vlak bij Aardenburg gelegen Belgische plaatsje Malde- gen worden in het weekeind van 18 en 19 juni voor de vierde keer een internatio nale stoommanifestatie ge houden. Op het terrein bij het station van Maldegem zijn op die da gen stoomvrachtwagens, trac toren, stoomwalsen en locomo tieven te zien uit het stoomtijd perk. In voorgaande jaren vond het evenement altijd plaats aan het eind van het zomerseizoen. Dit jaar hebben de organisato ren de voorkeur gegeven aan een tijdstip vroeg in het sei zoen, gelijktijdig met de plaat selijke braderie. Op het stationsterrein kan het publiek allerhande stoom machines, zien, horen en rui ken. Op het terrein worden tal van demonstraties gegeven. Ook zijn er door stoom aange dreven kermisattracties op het feestterrein en rijdt er een smalspoortrein door het land schap rond het stadje. De manifestatie begint zowel zaterdag als zondag om 10.00 uur 's ochténds en gaat door tot in de late avonduren. lijk makèn voor minderva liden. Het college trekt voor dit doel bijna 18.000 gulden uit. In de binnenstad zullen op tal van plaatsen trottoirbanden ver laagd worden en afritjes ge maakt worden. De werkzaamheden worden op korte termijn uitgevoerd door het aannemingsbedrijf De Ruijsscher bv. Het college haalt de middelen uit het urgentie schema voor bestratingswerk zaamheden. De raad wordt donderdag 16 juni verzocht om met het colle ge-voorstel in te stemmen. Van onze verslaggever OOSTBURG - De gemeente Oostburg gaat dit jaar nog een groot aantal straten voorzien van een nieuw wegdek. Hiervoor is een prioriteitenschema samen gesteld, dat volgende week voorgeschoteld wordt aan de raad. In totaal wil het gemeentebe stuur voor bijna 164.000 gulden aan herbestratingswerkzaam- heden uitvoeren. In het schema staan opgenomen de Schutters- straat in IJzendijke, de Zuid- zandestraat in Oostburg en de Ellenstraat in Groede. Daar naast wordt er 25 mille uitge trokken voor het graven van sleuven voor de kabeltelevisie op verschillende plaatsen in de gemeente. Ook de aanleg van een mindervalidenroute in Oostburg wordt uit deze pot bekostigd. De herbestratingswerk- zaamheden worden in eigen beheer uitgevoerd.

de Stem | 1988 | | pagina 25