>pers ;ROTE GEMEENTEN BOOS OVER ONTWERP-STREEKPLAN op/te huur Breda Officier eist celstraf in ontuchtzaak Hulst Weerman Willy Burgemeester M. Everaers opent jubileumbraderie AID moet in Vlissingen helpen lossen Zware eis tegen cocaïnehandelaar P. HOMMEL B.V. ►STBANK POSTBANK Eis vier maanden voor bedrieglijke bankbreuk ingewikkeld. der ingewikkeld Uw officiële Mercedes Benz dealer Waspik 04168-1236 ZATERDAG 11 JUNI 1988 huis. En krijgen over Postbank- rideoband werd opdracht van de n duurt 1 uur. ïma verzorgt de duidelijk dat een louden of verkopen ït boek bevat onder envoorbeelden en de eregelingen. bundelt de Postbank die informatie van se betrokkenen en de )pen dag van joerderij Cantecleer' landtas oude touw geroofd anties waarmee u iv, eigenaar jen huis te maken Dm alleen al zou het VISSERS BLIJVEN CONTROLEURS DWARS ZITTEN Loonsverhoging bij cokesfabriek htift altijd zMr nooit .tltr-f irtiU" op voorraad. DE STEM VAN ZEELAND T27 Regionale centra verzwakt' fan onze verslaggever MIDDELBURG - De vier grote [eeuwse gemeenten vinden dat ze ,r in het ontwerp-streekplan voor ieeland bekaaid afkomen. n een boze brief aan provinciale staten Tagen Terneuzen, Goes, Middelburg en flissingen meer steun van de provincie m hun functie als regionale centra waar e kunnen maken. De staten moeten het itreekplan op vrijdag 24 juni vaststellen. De discussie spitst zich toe op het principe van 'woonvoorkeuren', waarvoor Gedeputeerde Sta ten (GS) in het streekplan hebben gekozen. Het komt erop neer dat men in Zeeland kan wonen waar men wil. Wel willen GS de regionale cen tra (waaronder de vier gemeenten) meer kansen geven om het voorzieningenpeil te handhaven, en proberen ze de kleinste dorpen te ontzien: die mogen niet leeglopea Gevoed door angst voor de feitelijke ontwik kelingen van de laatste jaren (een dalend inwo nertal voor de grotere gemeenten, met uitzonde ring van Goes), vinden de gemeentebesturen echter dat de provincie niet ver genoeg gaat. ..Het systeem van de woonvoorkeuren doet af breuk aan de functie en de kracht van de regio nale kernen," zo zeggen ze de directie volkshuis vesting en de inspectie ruimtelijke ordening na. Steun van het rijk vinden ze verder voor hun standpunt in de vierde nota ruimtelijke orde ning. Die nota pleit voor 'een zekere mate van concentratie op regionaal niveau' van voorzie ningen, infrastructuur, woningbouw en econo mische activiteit. Dat GS enerzijds kiezen voor het principe van de woonvoorkeuren en anderzijds de regionale kernen een ruggesteuntje geven, wordt gezien als 'tweeslachtig'. „Het is bijzonder verontrus tend dat, zeker in een tijd van decentralisatie waarin GS steeds meer bevoegdheden krijgen op het gebied van volkshuisvesting, een streek- an onze correspondente UNGE - De boerderij 'De ^ntecleerhoeve' op het ter- >in van 'De Sterre' in linge krijgt woensdag 15 pi weer honderden bezoe- ïrs. Die dag wordt het haapsscheerdersfeest ge- juden van 13.30 tot 17.00 ar, Een publiekstrekker ie dit jaar extra aantrek- elijk is gemaakt door de >le demonstraties van ude ambachten. im 13.30 begint een echte .heerder geassisteert door erderijbeheerder Ad van ilst met het machinaal sche- .n van de schapen. Ook de- lonstreert hij het werken met Ie traditionele schaar. Ook is een spectaculair demonstra- e tussen 13.30 en 15.00 uur van et beslaan van de pony door oefsmid W. Roelands. Dit jaar is er als nevenactivi- it een ambachtenmarkt. Een antal oude ambachten wordt edemonstreerd en er valt voor bezoekers heel wat te leren n te bekijken. Zo zijn er vrij- illigster die de belangstellen- in inwijden in de geheimen het kantklossen, het ma- van kaas, het stoelenmat- het trekken van babbe- irs, het spinnen en orgel- laien. zijn ook enkele kleine ex- Alles over de bijen in is en gebruiksmateriaal zo- een observatiekast en een toonstelling van een tiental unsai-boompjes. Verder kunnen de belang enenden een kijkje nemen in e stallen en op het terrein van e boerderij. Voor de hongeri- ïn bakken drie vrijwilligsters afels. Boerderij beheerder an Hilst verwacht als het ooi weer is zeker enkele hon- arden belangstellenden. ïRNEUZEN - De 77 jarige evrouw J. de F uit Ter gen is gisteren in de Van if Waalstraat in Terneu- h van haar handtas be- lofd. n jongeman met een zonne- °P, griste de handtas van rekje onder de kinderwa- n waarmee mevrouw De F. haar kleindochter liep te andelen. dief vluchtte richting heense Kreek. In de tas zaten 11 Paar tientjes, een sleutel en n naamkaartje. De dader is 1,80 meter lang, ett kort blond haar en droeg 1 'icht T-shirt. De beroofde ouw schat hem 25 jaar oud. Burgemeester Everaers bevrijdt de ballons. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever SLUIS - Tweeduizend ge kleurde ballons kozen gis termiddag om vier uur in Sluis, vanaf het bordes van het gemeentehuis, het luchtruim. Burgemeester M. Everaers, die de ballons de lucht in zond, opende met deze handeling de vijftiende editie van de plaatselijke braderie. De Sluise burgemeester wen ste de gezamenlijke midden standers en horeca, die hun best gedaan hadden om het stadje met kraampjes en vlaggetjes op te sieren, een goed koopfestijn toe. Ook dankte hij voorzitter Piet de Koster van het comité 'Hier is Sluis' voor de inzet van de werkgroep om Sluis meer naamsbekendheid middels de braderie te geven. Na de openingshandeling maakte de burgemeester, wethouder J. du Fossé, Koster en andere genodigden een rondgang door de straten van Sluis. De braderie in het West- Zeeuws-Vlaamse stadje duurt nog tot en met zondag. De vijftiende editie van het koopfestijn staat volledig in het teken van het kind. Dit betekent dat er in de straten de komende dagen verschil lende activiteiten plaatsvin den voor de jongere garde. Zo wordt er vandaag, zaterdag om 14.00 uur een stripquiz ge houden, waaraan wordt mee gewerkt door de Vlaamse tv- presentator Guy Luyten. De kinderen kunnen verder een bezoek brengen aan het circus in de Kapellestraat en zich laten grimeren. Op het Walplein worden poppen kastvoorstellingen gehouden. Zondag worden er demon straties aan de Kaai gegeven met modelboten, kan er op pony's gereden worden op het Walplein en zorgen clowns in de straten voor vertier. Naast de activiteiten voor kinderen wordt er ook aan dacht besteed aan de ouderea Op verschillende plaatsen treden muziekgezelschappen op en worden er demonstra ties verzorgd. De Sluise bra derie wordt zondag afgeslo ten met een concert van showband IJzendijke. Van onze verslaggever MIDDELBURG - „In het verleden zijn allerlei hulpinstanties met hem bezig geweest, maar hij wil nog steeds niet leven volgens de norm. Nu moet hij het maar eens voelen". Op grond van die overweging eiste de officier van jus titie te Middelburg gisteren drie maanden gevange nisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, te gen de 33-jarige WK uit Hulst. K. stond terecht om dat hij vorig jaar verscheidene malen ontucht zou hebben gepleegd met een vijftien-jarige jongen. Daar naast werd hij beschuldigd van inbraak en diefstal van verschillende goederen uit een bejaardentehuis in Hulst. Dat laatste ontkende K. niet, maar de ontucht ont kende hij in alle toonaarden. De minderjarige jongen, die volgens hem ook bij de inbraak betrokken was, zou hem een hak willen zetten. In een eerdere verkla ring had K de ontucht echter wel toegegeven. Hij dronk teveel en ging met jonge jongens om die ook te veel dronken. Hij wilde zich onder psychiatrische be handeling laten stellen, zo had hij gezegd. Een rapport van de reclassering kwam tot dezelfde conclusie als een psychiatrisch rapport: K. was zeer sterk verminderd toerekeningsvatbaar. In dat licht gezien zei de officier de ontucht meer te zien als die van jongens onder elkaar, dan als misbruik van een minderjarige door een volwassene. Niettemin vond hij dat K. had moeten weten dat het niet door de beugel kon. Gelet op diens gebrekkige ontwikkeling en achter grond stelde K's raadsman dat zijn cliënt 'het nog niet zo gek deed'. „In het dorp is hij geaccepteerd. Men weet wie hij is", aldus de raadsmaa Hij vroeg de rechtbank te mogen onderzoeken of K een alterna tieve straf kan krijgen, in de vorm van dienstverle ning. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. verslaggever ^SSINGEN - Leden van Algemene Inspectie !öist (AID) die er op toe [*ten zien dat vissers zich öen aan de vangstregels, «sten gisteren in Vlissin- iJ i ru^men van een "ral vissersschepen ia li ICC u JZeeüwse vissers die in de ofvetko- i «en aanvankelijk de la- lossen. Daarop lieten de tt^SaAJD'ers weten dat de wet overtraden en ft*" ia beslag namen. De iM Yf^galden de ruimen, wiegtussen vissers en poli- ■jsulteerde tenslotte in een F™»me oplossing. Met op de «rond de 200 ME'ers be- sloten de vissers de ruimen als nog te laten legem De vis werd na controle door de AID'ers in koelcellen gezet Maandag wordt die vis geveild. Om de spanning op de vismijn weg te nemen besloot de officier van justitie de in beslagname op te heffen omdat de AID'ers tij dens de controle verder niets onrechtmatigs tegenkwamen. De vissers kwamen in de nacht van donderdag op vrij dag aan. Tot dan hadden ze zich keurig gehouden aan de regels. Ze hadden zich aange meld bij de AID. Dat moeten ze acht tot vier uur voordat ze de wal bereiken, doen. De vissers stuurden hun schepen ook nog naar de wal waar de vis gelost wordt, maar weigerden vanaf dat moment iedere medewer king. Daarop besloot de AID de ruimen te verzegelen en de vis in beslag te nemen. Tegen de vissers werd proces verbaal opgemaakt Volgens de advocaat van de vissers, mr. J. Schieman, heb ben de vissers niets verkeerds gedaan. Daarom gaat hij via een snelrecht procedure bi; de officier van justitie in Middel burg proberen de processen- verbaal ongedaan te maken. „Dat moeten we maar even af wachten", liet persofficier S. Tempel daarop weten. „Ik weet niet waar de man over praat". Aanvankelijk zag het er naar uit dat de AID zelf een be drijf moest inhuren om de kot ters te lossen. Een soortgelijke situatie deed zich vorig jaar voor in Breskens toen door de AID in beslag genomen vis door niemand uit de vismijn gehaald werd. De AID had toen de grootste moe te de kisten vis uit de mijn te krijgen. Volgens de wethouder van Vlissingen T. Meijer zou het inhuren van een bedrijf 25.000 gulden gekost hebben. „De vissers voelden er niets voor de kisten vis enkele uren in het zonnetje te laten staan", vertelde een woordvoerder van de vismijn. „Dat was vorige week ook gebeurd. De kwaliteit van de vis holt daardoor ach teruit. Daarom wilden ze pas zondagnacht lossen. Het gaat tenslotte om etenswaar. Daar moet je voorzichtig mee om springen". Gistermiddag begonnen de vissers met behulp van de AID'ers de 26 kotters te lossen. Bij iedere boot was een AID'er en twee leden van de NVD (Ne derlandse Veiligheids Dienst) aanwezig. Het ministerie van visserij heeft de NVD inge huurd om de AID'ers te be schermen. In Vlissingen is dat overigens niet voldoende. Daar worden wekelijks 200 ME'ers achter de hand gehouden. Zij kunnen onmiddellijk ingrijpen als de confrontatie tussen AID'ers en vissers ontaardt in vechtpartijen. Twee Vlissingse kotters we ken uit naar de haven van Breskens waar ze hun vis zon der problemen aan wal konden zetten. Op de vismijn was en bleef het rustig. plan wordt ontwikkeld dat geen enkele zekere beleidsrichting geeft," aldus de boze vier. Ze vinden een 'regulering van hogerhand ab soluut noodzakelijk', om te kunnen concurreren met kleinere omliggende gemeenten. Want die plaatsen zijn over het algemeen bijzonder in trek voor de toenemende woningbouw in de vrije sector. „Vorming van tuindorpen, vergro ting van de automobiliteit, aantasting van land schappelijk aantrekkelijke gebieden en verlies van stedelijke voorzieningen door afkalving dienen voorkomen te worden," aldus de vier ge meenten, waarvan vertegenwoordigers vol gende week dinsdag nog een hartig woordje hebben te spreken met de statencommissie voor ruimtelijke ordening. laatste lenteweekeinde wordt het zomers. Houdt u alvast rekening met temperaturen van 25 tot 29 graden. Gisteren manifesteerde dit betere weertype zich al, ondanks dat de nevel lang bleef hangen, en maakte de zon later op de dag veel goed. De algemene weersituatie ziet er als volgt uit: langs de zuidflank van een enorm hogedrukgebied, dat zich uitstrekt vanaf de Atlantische Oceaaan naar Scandinavië, stroomt warme en droge lucht naar onze streken. Dat betekent wel dat we voorlopig in de morgenuren geconfronteerd worden met mist en nevel. Maar als eenmaal die vochtige luchtmas- sa's verdwenen zijn komt de zon volop en zal aan een wol kenloze hemel tot tien uur 's-avonds schijnen. De wind die uit noord-oostelijke richtingen waait stelt niets voor. Dit weertype brengt echter wel in de avond- en nachtelijke uren onweer met zich mee. Daarbij moet u rekening houden met felle bliksems en harde knallen en beducht zijn op flinke windstoten. Wel moet gezegd worden dat dit onweer erg plaatselijk zal zijn, van onweerstoringen die het weer kunnen 'breken' is geen sprake. Het wordt wel oppassen bij de kust met surfen. De noord-oostelijke wind is zwak maar aflandig en kan problemen met zich meebrengen. Voor de duivenliefhebbers kan alleen de mist of nevel in de vroege uren parten spelen. Een groot onweersgebied, nu nog gelegen bij de Golf van Biskaje, bereikt op zijn vroegst Parijs morgen tegen de avond. Het hogedrukgebied houdt dit alles op afstand, zodat we zeker tot donderdag en moge lijk zelfs veel langer dit echt zomers weer behouden. Op de weerkaarten is van de westelijke luchtcirculatie, die ons dikwijls onaangenaam weer brengt, geen sprake. Wel zijn er enorme temperatuurverschillen. Terwijl we bij ons op het noord-westelijk halfrond lagere temperaturen kenden, heerste er in Rusland een hittegolf die nog aanwe zig is. Moskou kent al dagen middagtemperaturen van 33 graden, Leningrad 32 en zelfs Helsinki puft bij dertig gra den. Ten zuiden van ons is het kommer en kwel. De TV- beelden van de Giro in Italië laten dat zien. Maar wij gaan zomers leven. De weerspreuken: 'Hoort men de donder in juni kraken, maakt de boer slechte zaken.' 'Sint-Anthonius (13 juni) schoon en helder, vult het vat en ook de kelder.' MIDDELBURG - Wist de 37-jarige G. van den H. uit Mid delburg nu wel of niet dat zijn zaak failliet zou gaan? Had hij het kunnen weten toen hij voorraad en inventaris aan een andere, door hem gestichte bv, overdroeg? laatste jaren een modever schijnsel zijn geworden. Zijn cliënt zou niet de bedoeling hebben gehad met de eerste zaak te stoppen. Dat dat toch gebeurde was het gevolg van een inbraak waarbij voor een half miljoen was gestolen. Aangezien dat tijdens verbou wingswerkzaamheden plaats vond, keerde de verzekering niet uit Van bevoordeling van de bank was geen sprake, stelde hij. De bank was financieel eigenaar, dus Van den H. héd niets over te dragen. De rechtbank doet uitspraak op 24 juni. Van onze verslaggever SLUISKIL - De werkne mers van de cokesfabriek in Sluiskil kunnen twee keer een loonsverhoging van één procent tegemoet zien. Dat is vastgelegd in een nieuwe tweejarige cao die gisteren met instemming van de in dustriebond FNV is goedge keurd. In de cao die geldt tot 31 maart 1990, zijn nog een paar andere zaken opgenomen die als ver betering kunnen worden aan gemerkt. Zo is de vut, voor 61 jarige werknemers, verlengd tot 1 juli 1990 en blijft de ATV gehandhaafd op zeventien da gen per jaar. De uitkering van werkne mers die arbeidsongeschikt of gedeeltelijk werkloos geraken, worden aangevuld tot 100 pro cent. Verder is de studiekosten- reeeling verbeterd. Met die vragen zal de recht bank te Middelburg zich de ko mende weken moeten bezig houden om te kunnen beoorde len of Van den H. zich schuldig heeft gemaakt an bedrieglijke bankbreuk. Op verzoek van een schuldeiser werd de bv, waarvan Van den H. directeur was, in oktober 1986 failliet verklaard. Enkele maanden daarvóór had hij een nieuwe bv opgericht en was een tweede juwelierszaak begonnen. In de tussentijd was de volledige voorraad plus inventaris naar deze nieuwe zaak overgegaan. Alles bij elkaar voor 476.000. Toen het faillissement werd uitgesproken visten de schuld eisers achter het net. Met uit zondering van de bank want die was door de nieuwe bv wel ais schuldeiser overgenomen. Reden waarom Van den H. ook nog eens werd verweten een schuldeiser te hebben bevoor deeld. Bovendien zou hij de cu rator niet de boekhouding heb ben laten inkijken. Dat laatste was volgens Van den H. niet waar. De boeken la gen compleet op zijn kantoor op zijn zaak. Officier van justitie, mr. Tempel zei echter dat de cura tor verschillende malen om in zage gevraagd had, tot en met een aangetekend schriftelijk verzoek toe, maar die waren steeds geweigerd. Hij sprak over een 'forse manipulatie met de bedoeling de crediteuren een poot uit te trekken' en eiste een gevangenisstraf van vier maanden. Van den H.'s raadsman maakte zijn intenties al aan het begin van zijn betoog duidelijk: „Mijn cliënt ontkent, dus zal ik vrijspraak pleiten". Volgens hem was er sprake geweest van 'vooringenomenheid' ten op zichte van een directeur van een bv. Dat zou volgens hem de (ADVERTENTIE) r Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius "oKKftStmiïtS l Po™**" II 18?° I Grensweo 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 o» 9364 MIDDELBURG - De officier van justitie te Middelburg heeft een gevangenisstraf van negen maanden geëist, waarvan vier voorwaardelijk, tegen C. de C. uit Terneuzen. Volgens twee getuigenverklaringen zou De C., die gisteren in Middelburg terecht stond, hen in 1986 en 1987 verscheidene malen cocaïne hebben verkocht. Op grond van die verklaringen achtte officier van justitie mr. Groen het ten laste gelegde bewezen. Volgens hem had De C., die zou handelen voor ene De B., aan vaste klanten geleverd hebben, maar ook aan 'drugstoeristen' uit België en Frankrijk. „Daarmee heeft hij bijgedragen aan een re putatie die Nederland niet wil", stelde hij. De C's raadsman vond de twee 'summiere verklaringen' te ma ger om als bewijs te dienen, temeer omdat één van de twee getui gen onlangs werd veroordeeld wegens meineed. Bovendien waren de getuigen volgens hem geen experts. In het proces-verbaal was éénmaal een bedrag van 25 vernoemd en dat was volgens de raadsman 'géén bedrag' voor echte cocaine. Dat De C. zou verko pen voor De B. noemde hij 'slechts een veronderstelling: er is niets bij mijn cliënt aangetroffen'. Hij vroeg bij schuldig bevinding een geheel voorwaardelijke straf op te leggen. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak.

de Stem | 1988 | | pagina 19