OLEG PROTASSOY, DE STER VAN DE SOVJETUNIE 'Laat de anderen nu maar komen' ▼I Technische speler zal zeker beschermd worden MAXIMAL] i Steeds meer ni \buiten'wonen, in i POE EEN WEEKJE Ai DE STEM SPORT 2 ZATERDAG 11 JUN11988 HARTHAUSEN - Op de nationale voetbalselectie van de Sovjetunie heeft de nieuwe openheid van partijleider Michael Gorbatsjov zijn effect voor lopig nog gemist. Trainingen achter hermetisch gesloten deuren en weinig toeschietelijke en spraakzame voetbalrobots in trainingspak. Ster Dimensie DENEMARKEN VERKIEST DITMAAL DEFENSIEVE TACTIEK EK VOETBAL Honger m IDE STEM SPORT 3 Nieuwe opzet competitie driebanden Doggen treft oude bekende Sneller dan zijn schaduw Maar na een - warempel - openbaar oefenwedstrijdje in het bij Stuttgart gelegen Harthausen wordt het vertrek van de door de organisatie beschikbaar gestelde elftalbus twintig minuten opgehouden. Handtekeningenjagers en pers verdringen zich rond maar één man, Oleg Protas- sov. Zelfs de Duitse jeugd heeft de uitstraling van de vedette her kend. 'Een nieuw soort SS-20' wordt hij al genoemd, de man die sneller schiet dan zijn scha duw. Hoe dan ook, de naam Oleg Protassov wordt altijd in verband gebracht met explo sieve vuurkracht. Hij is de man op wie Oranje morgen' het meest moet letten. Protassov oogt ook als een vedette: haar dracht en koele blik onder scheiden hem van zijn teamge noten. „Ik ben geen vedette en wil er geen zijn", laat hij beschei den weten, „want waar zou ik zonder mijn ploeggenoten zijn. Als Litovshenko, Zavarov of Rats de ballen niet op maat ge ven, kun je als aanvaller wei nig uitrichten." Zonder twijfel is Oleg Protas sov (24) de grote ster van het Russische voetbalelftal, de in de gaten te houden man. Zijn internationale carrière leek overigens al afgelopen eer ze begonnen was. Protassov kwam twee jaar geleden naar Mexico om de voetbalwereld te veroveren. Maar het was niet de veelzijdige Protassov die roem oogstte met snelle drib bels en vlotte goals, maar zijn vervanger Igor Belanov. De WK leverde 'Igor de Verschrik kelijke' zelfs de titel 'Europees voetballer van het jaar' op, ter wijl van Protassov niets meer werd vernomen. De man die in 1985 niet al- Leen in zijn eentje PSV geëlimi neerd had, maar bovendien met 35 goals in 33 wedstrijden aen nieuw Sovjet-record geves tigd had, was volledig uit het nieuws verdwenen. „In Mexico speelde ik alleen tegen Canada. Ik stak in een vormcrisis en had last van mijn knie. Ik had me veel van de WK voorge steld, het liep helaas anders. Nu wil ik die schade inhalen", zegt Protassov eerzuchtig. Dezelfde eerzucht, die ook de oorzaak van de vormcrisis was geweest. Ondanks zijn knie blessure bleef hij in 1985 door spelen om zijn doelpuntenre- cord te vestigen. Een operatie was noodzakelijk. Protassov was wel lichamelijk fit voor de WK van Mexico, maar had zijn vorm in het hospitaal achterge laten. Het maatgevoel is echter weer volledig terug bij Protassov. Hij scoort weer aan de lopende band. Hans van Breukelen is één van vele keepers, die op een ontmoeting met Oleg Protassov niet terugkijkt als een hoogte punt in zijn carrière. In de herfst van 1985 speelde PSV te gen het toen onbekende Dnjepr Dnjeprpetrovsk. Twee keer verschenen Protassov en Van Breukelen oog in oog, twee keer klopte de Oekraïner de nationale doelman op onge naakbare wijze. „De man is snel en koel", weet Van Breu kelen, die de laatste dagen via de videorecorder de kennisma king met de aanvaller her- Anatoli Demjanenko (links), de aanvoerder van de Sovjetunie, coach Valeri Lobanovski en geheten bij hun aankomst in West-Duitsland. nieuwd heeft. „Protassov", zegt Van Breu kelen, „heeft alles wat een spits moet hebben. Hij is snel, wend baar, handig, een goede combi natie-speler, kortom Oleg Pro tassov is de complete spits. Wat mij vooral bij is gebleven van Oleg noten. Protassov, de vedette; haardracht en koele blik onderscheiden hem van zijn teamge- - FOTO ANP die dramatische thuiswedstrijd tegen Dnjepr is zijn rust. Hij durft te wachten tot jij als kee per even op één been rust en tikt dan de bal daar overheen. Dat kunnen alleen de hele gro ten." Van Breukelen houdt met spitsen van het kaliber Protas sov en Belanov zijn hart vast, waar het de speelwijze van Ne derland betreft. „We nemen een enorm risico als we ach terin met drie mandekkers op één lijn gaan spelen. Op snel heid kunnen Rijkaard en Van Aerle ze aan, Van Tiggelen misschien, maar Koeman redt dat niet. Rugdekking zal ver eist zijn, we kunnen het ons niet veroorloven lekker aan vallend te gaan voetballen." „Ik weet niet zoveel van het Nederlands elftal hoor", ver ontschuldigt Protassov zich. „Gullit, Koeman en Van Basten ken ik als grote spelers. De rest zegt met niet zoveel. Nou ja, Van Breukelen dan, toen ik nog bij Dnjepr speelde, heb ik hem twee keer verslagen." Thans speelt Oleg Protassov niet meer voor Dnjepr, maar bij Dynamo Kiev. De ploeg van bondscoach Valeri Lobanovski, die twaalf spelers in de natio nale EK-selectie heeft. „Ik wilde dolgraag dagelijks onder Lobanovski werken. Zijn trai ningen zijn zwaar, maar zijn kijk op voetbal is zo apart, ver geleken bij zijn collega's een aparte dimensie. Het is dankzij Lobanovski dat ik succesvol Igor Belanov worden welkom - FOTO ANP ben. Ik speelde nog in Dnjepr, toen hij me bij de nationale se lectie haalde. Toen heeft Loba novski me gevormd, mijn voet- bal-denken veranderd. Het was mijn diepste wens dage lijks onder hem te mogen wer ken. Eén jaar speel ik nu in Kiev en ben zoveel beter en sterker geworden dan ik in mijn Dnjepr-tijd was." Dynamo Kiev nam Oleg Pro tassov over van Dnjepr samen met Gennadi Litovshenko. Het duo vormt in en buiten het veld een unieke twee-eenheid met Litovshenko als aangever en Protassov als uitvoerder. „Ik ken Gennadi al vanaf mijn tiende, hij is mijn beste vriend. Ik woonde vroeger in Dnepro petrovsk naast het Méteor-sta- dion. Gennadi kwam uit Dne- prodsershinsk. Hij sliep, als kind al, vaak bij ons thuis. We zijn samen opgegroeid en heb ben dezelfde hobby's. We heb ben ook in het veld een unieke band. Zonder woorden, zonder gebaren, we voelen elkaar aan. Het is in jaren gegroeid. Soms loop ik zomaar een kant op en dan ligt plotseling de bal voor mijn voeten. Heel merkwaar dig, maar wel prettig natuur lijk." Dat Nederland morgen de eerste tegenstander is, houdt Protassov niet bijzonder bezig. „Nederland is natuurlijk goed, maar wie niet. Alle acht kun nen het toernooi winnen. Wil je Europees kampioen worden, dan zul je je vijf landen van het lijf moeten houden. Waarom zouden we daarmee niet tegen Nederland beginnen?" WUPPERTAL - In het trai ningskamp van de Deense nationale selectie schildert Preben Elkjaer-Larsen de situatie het meest beeldend. „Als je voor het eerst met een vrouw de liefde bedrijft, be heers j e j e maar moeilij k. Wan neer je ervaring is toegenomen, krijg je wat meer controle over jezelf." Larsen komt tot deze verras sende vergelijking als hij de rol moet schilderen, die de Denen, in vergelijking met vier jaar geleden, gaan spelen op het EK Bondscoach Sepp Piontek kiest iets andere bewoordin gen. „Twee keer, op het EK in Frankrijk en tijdens het WK in Mexico, had het kleine Dene marken zo ongeveer het mono polie op aanvallend voetbal. Daar streven we deze keer dus helemaal niet naar. Onze tac tiek zal een stuk defensiever zijn. Het nieuwtje, deelname aan een groot toernooi, is er duidelijk af voor de meeste jongens. Ze vliegen er nu wat minder fel in. Ze hebben twee keer hun kop gestoten op een toernooi, nu willen ze aan het eind een prijs in ontvangst ne men. Ik geef ze gelijk. Twee keer is het leuk geweest, laat nu de anderen maar eens voor de dag komen. We zitten in een groep met landen, die een rijke traditie hebben in het voetbal. De beurt is dus nu aan Italië, Spanje en West-Duitsland. Wij wachten af." DOOR CHRIS VAN NIJNATTEN Voordat de Denen naar het Ruhrgebied afreisden, waren ze samen op een eiland in eigen land. Daar scheen de zon en nam de stemming toe. Nu zitten ze in Wuppertal in het welis waar gerieflijke golf-hotel Haus Juliana, maar buiten is het kil, vochtig en bewolkt. De bontgekleurde speelpakjes van de kledingsponsor, waar de voetballers in rond moeten lo pen, misstaan in zo'n omge ving. „Zo'n nieuwe, totaal an dere omgeving drukt de stem ming altijd even", verklaart Piontek. „Er is een reeks spelers met kleine mankementjes. De me dische staf werkt daar dag en nacht aan", onderkent Piontek. Hij doelt daarbij op de kwaaltjes van Morten Olsen (38), Laudrup (23), Frimann (26), Lerby (30), Berggreen (30), Elkjaer (30) en Heintze (24). „Maar ze kunnen zaterdag al lemaal spelen tegen Spanje. De vraag of ze fit zijn, is niet aan de orde. Het houdt me meer be zig in welke vorm ze steken. Om daar achter te komen, heb ik niet zoveel dagen meer." Sören Lerby, zijn liesbles sure heeft volgens Piontek wei nig meer om het lijf, stelt zijn coach gerust. „We waren alle maal nogal moe en presteerden misschien niet best in de voor ronden en in vriendschappe lijke interlands. Maar nu we weer bij elkaar zijn, krijg ik steeds meer vertrouwen. Ik voel dat en ik zie dat. Als ik naar die ouwe Preben kijk. Hij komt binnen als een versleten vent en nu zie ik hem op de training helemaal terugko- Volkomen relaxed en met een filtersigaretje in de linkerhand, beaamt Elkjaer-Larsen dat hij klaar is. De sloper van Hellas, de bandiet in de Deense frontli nie, de bison van Verona, zulke bijnamen zeggen genoeg. Hij lacht voor zich uit. Met een Vlaams accent, als gevolg van zijn verblijf bij Lokeren, geeft hij zich een weinig bloot. „Als ik kijk naar de nieuwe Italiaanse ploeg, dan zie ik dat die gasten honger hebben. Honger naar erkenning. Kijk, dat is bij mij ietske minder aanwezig. Maar gelijk een he leboel spelers, die jonger zijn dan ik, heb ik nog ambities ge noeg. Ik ga nog zeker een paar jaar aan de top meedraaien. Mijn contract bij Verona loopt nog een jaar door, maar ik wil me best elders een keer bewij zen. Besiktas (uit Turkije, red.) wil me hebben, PSV kwam naar me kijken, ik wacht wel af. Dit toernooi is belangrijk voor me. Oké, ik heb dan wel vijf weken niet gespeeld, maar ik heb routine genoeg waarop ik kan terugvallen als het even niet gaat." Jan Heintze verneemt grijn zend van het relaas van Elk jaer. „Hij is goud waard voor Denemarken", onderschrijft de linksback uit Eindhoven. „Maar hij is niet gemotiveerd genoeg om nog bij PSV te pas sen. Dan zou ik liever zien dat Flemming Povlsen naar ons kwam. Die is jong en wil nog veel." In tegenstelling tot de alge mene opinie verwacht Heintze op het EK veel van de Deense ploeg. „Volgens mij is Piontek er echt van overtuigd, dat we minder aanvallend moeten gaan spelen. Ik denk dat hij een verdediger meer zal opstellen." De opstelling van Denemar ken ziet er volgens Heintze al dus uit: doel: Rasmussen; laat ste man: Morten Olsen; achter in: Sivebaek, Nielsen, Busk, Heintze; midden: Laudrup, Helt, Lerby; voorin: Elkjaer Larsen en Povlsen. Daarmee lijken de Denen te kiezen voor de defensieve realiteit van het actuele voetbal, maar plegen de smaakmakers van weleer een aanslag op de aantrekkelijk heid van het komende EK. „Ik heb daar geen boodschap aan", reageert Piontek vriendelijk doch beslist op die conclusie. „Ik heb al twee keer meege maakt dat anderen de lachende derde waren. Dat wil ik graag voorkomen als het kan." N#-4n fé W 'mm 3 ss ëi i« té m m B m •mm mm mm mm 9 m mm mmmmi m m BERTRANGE (AEP) - Adrie van der Poel is in de derde etappe van de Ronde van Luxemburg, een rit van Walferdange naar Ber- tranee over 199 kilometer, als zevende geëindigd. Henri Manders, die gisteren levenals zijn ploeggenoot Ge rard Veldscholten te horen kreeg niet te zijn geselecteerd voor de Ronde van Zwitser land werd negende. De Deen Sören Lilholt won de etappe. De leiding in het algemeen klassement bleef bij de Frans man Joël Pelier. Uitslag derde etappe: 1. Lilholt mpnl (10 seconden bonificatie) &3A56, 2. Schurer (Ned) 0.01, 3. Ar- Bep Thomas; debuut op groot toernooi. - FOTO GER DIJKSTRA Door Ted van Leeuwen DÜSSELDORF - Wie zoals de Ajacied Blind in de Europa Cup-finale van Straatsburg een tegenstan der neerschopt zonder de bal te kunnen spelen, wordt ook op het EK zonder pardon weggestuurd. Want als het aan de scheidsrechterscommissie van de I UEFA ligt, zullen op het Europees voetbalkampioenschap alle vormen van spelbederf rigoreus de kop worden inge-1 drukt. „Het mag niet zo worden als de WK van Mexico, waar de I Zuidamerikanen het toernooi vergalden met barbaarse schoppartijen en ongehoorde tijdrekkerij. Daar hebben we I van geleerd." Dat zegt tenminste dr. Heinz Gerö, een 65-ja- rige advocaat uit Wenen. Hij is voorzitter van het scheids-1 rechtercomité van de UEFA en op Euro 88 verantwoorde-1 lijk voor het optreden van de mannen in het zwart. I Volgens Gerö zijn er twee punten, waarop de EK-I scheidsrechters speciaal geattendeerd zijn. „Er zijn geen I nieuwe regels speciaal voor de EK Alleen worden de hui-1 dige regels vaak niet goed toegepast. Vandaar dat we er I twee in het bijzonder behandelen." Gerö somt op: „Eén:l wie iemand schopt of natrapt zonder de bal te kunnen of I willen spelen, krijgt meteen de rode kaart! Het maakt niet I uit wanneer dat in de wedstrijd gebeurt: rood. Zoals Blind I in Straatsburg overkwam. Wij willen dat de technische I speler beschermd wordt. Voor schoppen of slaan zonder I dat de bal gespeeld kan worden, moet sneller rood getrok-1 ken worden dan tot nu toe het geval was. Lichamelijke in-1 zet mag, trappen niet. Twee: vrije trappen vanaf dertig! meter van een doel houden het spel te veel op. Evenzo spel-1 hervattingen door keepers. We gaan als volgt te werk: als I een keeper niet meteen uittrapt, krijgt hij een vermaning I Doet hij het nog eens: meteen een gele kaart en een indi-l recte vrije trap. Nog een keer? Rood! Geen pardon. En het-1 zelfde geldt voor ingooien en het opstellen van een I muurtje. Geen negen meter, direkt geel trekken. Willekeu-1 rig wie, voor mijn part alle spelers die in het muurtjeI staan. Ook moeten de scheidsrechters er goed op letten da| (-.-de afstand tussen bal en muur negen meter is. En zes." Óok krijgen de scheidsrechters instructies over hoe tel handelen bij vuurwerk op het veld. Gerö: „Dan moet heil spel meteen onderbroken worden. De aanvoerder van del thuisploeg wordt geconsulteerd. Blijft het vuurwerk, is erl maar één maatregel: staken. Met alle consequenties vanl dien." Zes van de veertien fluitisten debuteren als arbiter c een groot toernooi: Thomas, de Engelsman Hackett, c Duitser Pauly, de Portugees Dos Santos en Soriano Alad-1 ren, die echter op het WK '84 in het eigen Spanje als grens-1 rechter van de partij was. Pauly fluit Nederland - Sovjet-1 unie. Van een Nederlandse lobby tegen Pauly (die bij Bor-I deaux - PSV en Mechelen - Ajax in Nederlands nadeel ge-I floten zou hebben) is Gerö niets bekend. „Onzin." Dr. Gerö legt de selectieprocedure uit en verklaart wiel er achter de verrassende absentie van Jan Keizer zit: „Del commissie houdt zich eerst aan de rapportcijfers. Vaakl heeft een land twee sterke scheidsrechters. In dat geval I geeft de mening van het hoofd van de scheidsrechters» I missie van dat land de doorslag. In Holland ontliepen Janl Keizer en Bep Thomas elkaar nauwelijks. We hebben toenl contact gezocht met Leo van der Kroft en die heeft uiteir l delijk bepaald dat het Bep Thomas was die naar het EK| mocht. Jan Keizer kreeg een UEFA-Cup-finale." Cata Van onze speciale verslaggever LISSABON - De drie bandencompetitie in de eredivisie krijgt zeer waarschijnlijk een an dere opzet. Er ligt een plan om de competitie in dertien weekeinden af te werken. De teams komen daarbij zowel op zaterdag als zon dag in actie en tegen de zelfde tegenstander. Voorts is voorzien in een vaste aanvangstijd (14.00 uur) en zouden de ploegen geen wedstrijden meer mogen verschuiven. Maandag wordt een be slissing genomen over het doorvoeren van de nieuwe opzet. Van onze speciale verslaggever LISSABON - Jan Dog gen trof bij de ope ningsceremonie van de Europacup-finale drie banden in Lissabon een oude bekende. De zeventigjarige Roosen daler, die in zijn biljart carrière vier keer natio naal kampioen in de po pulairste spelsoort werd, speelde in december 1965 een Europees kampioen schap driebanden in Lis sabon. Een van de andere deelnemers, de Portugees Vinagre, liep hij na ruim 22 jaar weer tegen het lijf in de Portugese hoofdstad. S' n zi N te si ai H n n Ji L le g' h O] 3; se u bi di Pi te VI ir ir te k( fe V Vi (ADVERTE I t waterdichte garanties betaling bij aanvang werk J en nó oplevering I aT en/of aluminium I een zonnestraaltje maakt uw veranda behaaglijk t maatwerk t vakwerk De Beste veranda's Dan„irü"enwe9 5'6' Best (Rijksweg Den Bt p^gs"IKs geopend van 9.00 tot 17.00 uur, Sepp Piontek (voorgrond) poseert met zijn selectie en een aantal gastvrouwen voor een spandoek, waarop staat: wilj rood - wij zijn wit - wij zijn Deens dynamiet. EEN HELE WEEK MOTORSPORT IN Ma. EK- Training m Di. EK-Races/Tl training m Wo. TT Training a Do. TTT TT Formule 1 Race/Historic TTm Vr. T *Za. Dutch TT

de Stem | 1988 | | pagina 12