Gurkha's vechten! voor autonomie AUTORITEITEN ZEGGEN DAT HIJ NOG ALTIJD LEEFT Voor gastarbeiders is er in Japan enkel plaats in de goot )ESTEMGIDS2_ BLOEDIGE STRIJD IN NOORD-INDIA 300 Doden Hardere eisen NEDERLAND 2 BELGIE NED 1 Kukri-mes )uske en Wiske: Iamb one DE STEM EXTRA VRIJDAG 10 JUN11988 LUANG PRABANG - Savang Vatthana, de in 1975 afgezette koning van Laos en de laatste heerser van een 600 jaar oude monarchie, is mis schien al jaren geleden in een heropvoedings kamp om het leven gekomen. Van officiële zijde heet het evenwel nog steeds dat hij vreedzaam zijn laatste dagen slijt met tuinieren. Geen aandacht Gestorven Monarchieën weg Niet aantasten Nieuwe route Ontsnappen Japans homogene samenleving mag niet aangetast worden, zo luidt de conventionele me ning. De sociale problemen waarmee Europese landen kampen die grote bevolkingsgroepen gastarbeiders herbergen moeten te allen tijde vermeden worden. - foto archief de stem l «asa RED CHINA OïANGTSf nepal d a sum B|j»I [2030^ Belderbecke- tapes Door Dilip Ganguly, Associated Press DARJEELING - Op 6 april werd het hoofd van hoofd-1 onderwijzer Dileswar Rai aangetroffen in een plastic! zak die was opgehangen op het centrale plein van Ka-1 limpong, een stadje temidden van lieflijke heuvels,I kilometer ten oosten van Darjeeling. Rai had het aan-1 gedurfd om zijn school open te houden tijdens een al-1 gemene staking die was uitgeroepen door militante Gurkha's. Engelse komische thriller jjeiderbecke-tapes' zendt KRO in twee delen uit. Als ?„zz.fanaat Trevor Chaplin bandjes met muziek van ■Charlie Parker en Bix Bei- Herbecke krijgt aangeboden hij de hemel te rijk. Hij Laat er rustig voor zitten om L samen met zijn vriendin RjUafte luisteren. Op een ze ker ogenblik hoort het twee- ijl tot hun verbazing geen rtiuziek maar een gesprek Lyer het dumpen van atoom- tfval in Yorkshire. Trevor en hfill besluiten de zaak uit te eken. Fast Charlie Op 12 april werd op dezelfde plaats het hoofd gevonden van Nirmal Rai, geen fami lie van de hoofdonderwijzer. Nirmal Rai was verslagge ver van een plaatselijke krant en werd ervan be schuldigd dat hij fungeerde als politieverklikker. De voorhoofden van beide slachtoffers waren voorzien van vermiljoenrode verf, een teken dat beiden waren gevallen als gevolg van Gurkha-acties. De moorden behoren tot de wreedste in een twee jaar oude cam pagne van de Gurkha's, die zich ooit roem verwierven in het Brits-Indische leger. Mi litante Gurkha's streven thans naar vestiging van een eigen Indiase staat: Gurkhaland. Darjeeling en omgeving maken deel uit van de door de Indiase com munistische partij gere geerde deelstaat West-Ben galen. Eerder deden geruchten de ronde dat de leider van de militante Gurkha's, Subash Ghising, op het punt stond een overeenkomst met de Indiase regering te sluiten. De moorden duiden er ech ter op dat de 52-jarige Ghi sing weinig voor een com promis voelt. Hij verklaarde in een recent interview in zijn goed bewaakte hoofd kwartier in Darjeeling: „Wij willen bloed voor bloed, een oog voor een oog, en wij ne men met niets minder ge noegen dan een thuisland voor de Gurkha's". In Darjeeling, een thee centrum en ooit een rustig vakantieoord, lijkt de steun voor Ghisings Nationaal Be- vrij dingsfront groeiende te zijn. De muren in Darjeeling dragen tal van leuzen waarin steun wordt betuigd aan een Gurkhastaat. Het is moeilijk mensen te vinden die tegen Ghising en zijn streven zijn. Ghisings veelvuldige bezoe ken aan New Delhi hebben ertoe geleid dat de centrale regering de Gurkha's be perkte bestuurlijke macht en het beheer over een ont wikkelingsfonds heeft gebo den. Niet ingewilligd is ech ter de eis van een eigen staat, die de 26-e in India zou zijn. Ondertussen gaat het moorden door. Sinds het begin van de onrust in april 1986 zijn zeker 300 mensen om het leven gekomen. Onder de slachtoffers van het politiek geweld zijn 21 politieagenten. Gurkhalei- ders voeren aan dat wellicht 200 Gurkha's niet in het do dencijfer zijn inbegrepen. Andere slachtoffers zijn communistische kaderleden en burgers die min of meer bij toeval in gewelddadige situaties verzeild raakten. De bevoegdheden van de po litie zijn uitgebreid en meer dan 2.000 mensen zijn opge sloten zonder in staat van beschuldiging te zijn ge steld. Er is een strijdmacht van 4.000 politie- en parami litaire manschappen ge vormd, die bij gevechten met Gurkha-guerrillastrij- ders veelal gebruik maken van mortiergeschut en zware machinegeweren. Niemand behalve de poli tie waagt zich na het vallen van de avond in de straten van Darjeeling, een door de Britten gebouwd 'heuvelsta tion'. Het hoog gelegen Dar jeeling is tijdens de bloed hete zomer een geliefd toe vluchtsoord voor de hindoe bevolking uit het laagland en de meer welgestelde be woners van de miljoenen stad Calcutta. De theehan del en het toerisme lijden ernstig onder het geweld. Uit vrees voor acties van communistisch georgani seerde vakbondsleden zijn ongeveer 30.000 Gurkha-ar- beiders van theeplantages I naar vluchtelingenkampen bij Darjeeling en in de aan- grenzende staat Sikkim ge. vlucht. Militante Gurkha'; hebben ten minste 2.000 pijnbomen geveld waarmee wegen werden geblokkeerd De opstandelingen of hun communistische tegenstan ders hebben zeker 600 wo ningen in de as gelegd. Functionarissen van de staat West Bengalen erken nen vertrouwelijk dat het geschil ertoe zou kunnen lei- den dat de eisen harder wor den en de Gurkha's een vol ledig autonome staat gaap eisen. India heeft reeds te maken met autonomie-eiset van radicalen in Punjab en in Assam. De pleitbezorgers van een eigen Gurkhastaat streven vooralsnog naar een gebied met beperkte autonomie rond de stad Darjeeling. Zij voeren aan dat het heuvel achtige gebied wezenlijk verschilt van het vlakke land rond Calcutta. Ook te- zitten de Gurkha's, zeggen zij, een geheel andere ach tergrond dan de Bengalezen. De Gurkha's komen oor spronkelijk uit Nepal. Rond Darjeeling wonen ongeveer 1,4 miljoen Gurk ha's en elders in India wo nen er nog eens 4,6 miljoen Zij vestigden zich in Darjee ling en omgeving rond li om hun brood te verdienen] als soldaat in het Brits-Indi sche leger of als plantage arbeider. Ghising, een voormalig korporaal in het leger, on- .derwijzer en bokser (ban- tamgewicht), voert aan dat| de regering de situatie leen maar erger kan ma dan zij is. Er zijn meer dan| 250 overheidsgebouwen brand gestoken. Ook twee stations van de beroemde 'Speelgoedtrein' zijn in de as gelegd. De Britten legden de spoorweg aan in 1879 spraken van de 'Toy Train' omdat de mini-locomotieven over een smalspoor tegen de bergwand oprijden. 'Fast Charlie, the moon- ëaro rider* is Charlie een Avonturier, die op een motor- Sets door de Verenigde Sta- »n toert Om te kunnen Ie ren probeert hij op allerlei nanieren aan geld te komen. )at lukt niet altijd even goed daarom denkt hij met de aotorrace van St. Louis naar an Francisco voor een tijd it de brand te zijn. 19.00 Parade der besten JtOS' talentenjacht Tarade er besten' werd vorige naand afgerond met een nende finale in 'De Flint' Amersfoort Uit de voor- onden waren negen finalis- jen overgebleven. Een jury staande uit John de Mol r., Thérèse Steinmetz, Erik an Reyendam, Louis Dusée, Piet Daalhuisen en Koos Buisman koos in iedere cate- orie drie winnaars. Zij wor- en vanavond door Willy obbe voorgesteld. Onze Ouwe fit de politieserie 'Onze luwe' brengt de TROS van- avond een aflevering, waarin Ie Nederlandse acteurs te irkennen zijn. Ferd Hugas, laas Hofstra en Mare Klein link spelen in 'De dood imt zelden alleen' Neder- idse politiemensen, die lissaris Kress te hulp len. Juwelendief Thomas Iter heeft een buit van ige waarde te pakken ge- ;gen. Hij is bereid de ju- relen tegen beloning aan de irzekering terug te geven. Zwarte Zondag Ghising ontvangt bezoekers] in een kantoor dat wordt be waakt door breed geschou derde Gurkha's, voorzien] van het kukri-mes, een pen met een lengte van centimeter. Het mes maakttj traditioneel deel uit van 4 bewapening van Gurkhare- gimenten. Achter Ghising staat de groene vlag Gurkhaland, waarop eer] kukri en drie sterren zijn al gebeeld. Ghising somt de eisen o[ die de Gurkha's stellen: er kenning van het Nepali at officiële taal; meer Gurk ha's in overheidsfuncties meer onderwijs en meer in dustrie. Hij voegt hieraan toe: „Als wij niet de status van staat voor Gurkhalani krijgen, zal de regering het berouwen. Zij hebben nog niets meegemaakt vat waartoe de Gurkha's it staat zijn, niets van 4 Gurkha-wraak, de Gurkha- moed, de Gurkha-toe\# ding. Als -wij onder druk worden gezet, beginnen wil een totale, voortdurend* vergeldingsactie". De plaatselijke overhel' is beducht voor de Gurkha' en neemt hun autonomie streven ernstig. „Zij b*' schikken over ten mins" 3.000 zelf vervaardigde et gestolen geweren, alsmed* tienduizenden van de be roemde kukri-messen", dus een politiefunctionaris Boven Darjeeling is een gigantisch teken op eet berghelling aangebracht een van bloed druipend W' kri-mes met daaronder 4 tekst: 'Welkom in Gurkha land'. :n bende terroristen wil het iper Bowl-stadion in iami op blazen. Michel ider, een diep ontgoo- lelde krijgsgevangene uit Vietnamese oorlog, be- iurt het luchtschip waaruit -opnamen van de wed- Jtrijd worden gemaakt. Aan rd is een bom die een oedbad moet aanrichten in t stadion. Raadsels rond koning Laos Door Denis Gray, Associated Press Zijn paleis in de pittoreske, voormalige koninklijke resi dentie Luang Prabang, is tot een museum getransfor meerd. Volgens Westerse diplomaten wordt in brede kring aangenomen dat de koning niet langer in leven is. Dertien jaar na de communis tische machtsovername, elf jaar nadat de ex-koning naar verluidt met een helikopter uit Luang Prabang werd gevlogen, weigeren Laotiaanse functio narissen nog altijd opheldering te verschaffen over zijn lot. Onderminister van buiten landse zaken Soubanh Srithi- rath gaf onlangs in een inter view te kennen: „Hij is zeer oud. Hij verkeert in goede om standigheden. Het is beter om de koning vreedzaam te laten leven". Vervolgens, raadsel achtig en zonder verdere uit weidingen, voegde hij hier aan toe: „Het is beter niet zijn geest te storen". Volgens enkele politieke waarnemers zijn de commu nistische machthebbers erop uit te voorkomen dat de koning en het koninklijke verleden aan de vergetelheid worden ontrukt; zij zouden willen ver hinderen dat dissidenten de monarchie gebruiken om zich te verenigen in hun oppositie tegen de regering. De autoriteiten voelen er daar naast kennelijk weinig voor de aandacht te vestigen op de her- opvoedingskampea Volgens verscheidene vluchtelingen bracht de koning zijn laatste dagen door achter prikkel draad, terwijl hij onder een streng regime een hersenspoe ling onderging. In tegenstelling tot Vietnam, dat niet karig is met informatie over zijn ge dwongen politieke herscho lingscursussen, wordt in Laos angstvallig het stilzwijgen over het bestaan van de detentie centra bewaard. Zelfs het feit dat de afgelopen jaren grote aantallen 'cursisten' uit de kampen zijn ontslagen, wordt van hogerhand niet bevestigd. Provinciaal partijchef Vong- phet Salykeyachongtoua her innert er tijdens een diner met rijstwijn aan dat na de machts overname door de Pathet Lao op 2 december 1975, de dag waarop de monarchie formeel werd afgeschaft, de koning tot speciaal adviseur van de nieuwe president, Pathet Lao- leider prins Souphanouvong, werd benoemd. In maart 1977 brak een op stand uit van aanhangers van de monarchie en de Meo-berg- stammen. De opstandelingen, die de steun hadden van Chine zen en Thais, bestormden het paleis en andere regeringsbol- werken in de provincie Luang Prabang. Volgens Salykeya chongtoua was een van hun oogmerken de ontvoering van de ex-monarch, om Savang voor hun doelstellingen te ge bruiken. Regeringsfunctionarissen brachten de afgezette vorst „voor zijn veiligheid" naar Sam Neua in het noordoosten van Laos, aldus de partijfunctiona ris. De aanval op Luang Pra bang is nimmer door onafhan kelijke bronnen bevestigd. In 1977 was het verzet in de pro vincie, speciaal onder de Meo- bergstammen, ongetwijfeld nog levend. Niet lang daarna deden ge ruchten de ronde dat de koning in de Laotiaanse 'Goelag' om het leven was gekomen. Aan genomen wordt dat in de eerste jaren na de communistische machtsovername ongeveer 60.000 Laotianen werden gede tineerd. Een deskundige op het gebied van Indochina, Alan Dawson, schreef vorig jaar een gedetail leerd verslag over het vermoe delijke lot van de koninklijke familie. Volgens Dawson, die zijn verslag naar eigen zeggen baseerde op interviews met ooggetuigen, stierven de 71-ja- Een enorm portret van koning Savang Vatthana in een tijd dat hij het in Laos nog voor het zeggen had - foto archief de stem rige koning en kroonprins Say Vongsavang in mei 1978 in kamp nummer 01 in Sam Neua aan ondervoeding en uitput ting door zware dwangarbeid. Dawson meldde dat de kroonprins een deel van zijn karige rijstrantsoen aan zijn zwakke vader gaf. Koningin Khamboui kreeg geen toestem ming de teraardebestelling van haar echtgenoot bij te wonen. Zij zelf stierf in 1981. Alle drie zouden ter aarde zijn besteld in graven zonder enige aandui ding. De directeur van het tot mu seum getransformeerde paleis, Khamlek Chaiyasith, noemde Savang „een toegewijd boed dhist". Hij volgde echter on middellijk met een kritische noot en zei dat de koning zich isoleerde van het volk. Andere functionarissen waren uitslui tend positief in hun beoorde ling van de ex-vorst uit en noemden hem vol respect bij zijn titel 'Chao Chivit' of Heer van Leven. Savang, die in Frankrijk studeerde, trachtte een neutra- listische koers te varen en zich te onthouden van vereenzelvi ging met een van de partijen die elkaar al gedurende zijn heerschappij de macht betwist ten. Hij weigerde in 1959 for meel te worden gekroond met als argument dat zijn land te verdeeld was. Terwijl de door Vietnam ge steunde Pathet Lao strijd voerde met de neutralistische en pro-Amerikaanse macht hebbers in Vientiane bracht de koning het grootste deel van zijn tijd door in Luang Pra bang. Hij wijdde zich voorna melijk aan het onderhoud van de vele tempels in de konink lijke residentie en waagde zich zelden uit zijn bescheiden pa leis. Alleen als zijn functie van staatshoofd dit nodig maakte, begaf hij zich naar Vientiane, waar de regering zetelde. Het uitroepen van de republiek in 1975 betekende niet alleen het einde van een eeuwenoude monarchale traditie in Laos, maar ook voor geheel Indochi na. In Kampuchea werd de mo narchie in 1970 afgeschaft. In Vietnam moest keizer Bao Dai, de laatste heerser van de Nguyen-dynastie, al in 1945 het veld ruimen. Volgens directeur Khamlek leven twee dochters en een zoon van koning Savang in Frankrijk. De kroonprins en een derde zoon werden in ge zelschap van de koning uit Luang Prabang afgevoerd. Een aantal familieleden, onder wie de vrouw of weduwe van de kroonprins, woont nog in Luang Prabang. „De koning leverde zijn bij drage aan de geschiedenis van Laos. Hij is een goed burger", aldus de provinciale partijlei der, „Wat er met hem is ge beurd, weet ik niet. Dat is een aangelegenheid van een andere provincie". Door David Watts TOKYO - Zó had Andrea Tomkinson, een 23-jarige Australische, zich haar eerste werkdag in Japan niet voorgesteld. In Mel bourne had ze gesolliciteerd op een adver tentie, waarin werk in een 'sushi'-bar werd aangeboden. En nu serveert ze, uitgedost in een zwart satijnen 'chongsam', drankjes aan zakenlieden die nog geen vier woorden Engels spreken. Andrea maakt deel uit van een menselijke vloedgolf die Japan overspoelt vanuit de omrin gende landen. De reden waarom zoveel mensen tot Japan worden aangetrokken zijn de goedbe taalde banen en de kans om de taal te leren van het land dat de financiële wereldmarkten en de spitstechnologische industriën beheerst. Japan ziet zich nu ook geconfronteerd met de taak huisvesting te creëren en werkgelegenheid te scheppen voor de inwoners van buurlanden die minder welvarend zijn. Net als Groot-Brit- tannië, de Verenigde Staten en Nederland, die een grote instroom van werkwillige buitenlan ders te verwerken kregen na de Tweede Wereld oorlog. Het verschil is echter dat bovengenoemde lan den voornamelijk mensen zochten voor de min der geschoolde baantjes, terwijl die rol niet is weggelegd voor de nieuwkomers in Japan. Veel liberale en rationele Japanners beseffen dat de import van buitenlandse arbeidskrachten voor de minder betaalde banen, die de Japanners zelf niet willen vervullen, onvermijdelijk is. Op het moment wordt over en weer gediscussieerd over het traumatische vooruitzicht van ongeschoolde gastarbeiders die werken en wonen in Japan. Tot nu toe heeft het land z'n instincten altijd trouw gevolgd en de buitenwereld op een af stand gehouden. Vanouds heeft Japan alleen buitenlanders toegelaten met vaardigheden die het land tot voordeel konden strekken. Japans homogene samenleving mag niet aange tast worden, zo luidt de conventionele mening. De sociale problemen waarmee Europese landen kampen die grote bevolkingsgroepen gastarbei ders herbergen moeten te allen tijde vermeden worden. Deze geslotenheid plus de hoge kosten van het levensonderhoud kunnen soms tragische gevol gen hebben voor jonge buitenlandse werkwilli gen in Japan. Onlangs overleden een student uit Bangladesh en een Filipijns barmeisje als gevolg van ondervoeding. Terwijl de bureaucratie en politici debatteren aver de toekomst van de gastarbeiders, stromen de buitenlandse werknemers intussen het land in, een handje geholpen door Japanse tussenper sonen die de wet aan hun laars lappen. Deze ille gale immigranten voeden een omvangrijke en hongerige seks-industrie en worden ook steeds vaker te werk gesteld in kleine en middelgrote fabriekjes, waar zij de smerige, en slecht be taalde klusjes opknappen. Voor deze slavenar beid ontvangen ze meestal slechts een fractie van het salaris van een Japanner. Omdat ze illegaal in het land verblijven zijn de duizenden Thaise, Filipijnse en Mexicaanse meisjes en Zuidaziatische mannen overgeleverd aan de meedogenloze 'Yakuza', gangster-ronse laars, en slavendrijvers. De Yakuza reizen de hele wereld af op zoek naar nieuw gangster-ta lent. Een recente vlucht van Manila naar Tokyo bestond uit een handjevol zakenlieden en de rest was japayuki-san', dat letterlijk 'Mw. Gaat- naar-Japan' betekent. Een groot aantal vrou wen komt op een legale manier Japan binnen, maar nog veel meer worden stiekem het land in gesmokkeld. Onlangs kwam er een nieuwe route bij, via Tai pei. Aziatische vrouwen vliegen vanuit Taipei met China Airlines naar de oude Haneda lucht haven in Tokyo, waar ze veel minder streng on dervraagd worden dan op de Narita luchthaven. Het Haneda vliegveld wordt, afgezien van de Taipei-vlucht, alleen gebruikt voor binnen landse vluchten. De mannen, meestal afkomstig van Bangla desh, Thailand en Sri Lanka, hebben vaak meer succes. Ze zijn veelal eerder bereid beroerde huisvesting en extreem lange werkdagen voor lief te nemen in ruil voor salarissen die in hun eigen land een klein fortuin zijn. Veel van hen reizen met vervalste paspoorten en leven in voortdurende angst ontdekt te worden. Andrea is nog redelijk goed af. Ze spreekt een aardig woordje Japans en woont bij een familie die zich ten minste enigszins bekommert om haar welzijn. Bovendien bezit zij nog haar pas poort en vliegticket naar huis. De meeste Aziati sche vrouwen raken beide kwijt, nadat yakuza zich over hen 'ontfermen'. Andrea heeft een uit gaansverbod, voor haar eigen veiligheid overi gens, en krijgt slechts een gering salaris. Veel van haar Aziatische collega-gastarbeiders wor den buiten werkuren in hun kamer opgesloten en ontvangen in ruil voor hun arbeid kost en in woning plus een minimaal zakcentje. Sommige vrouwen weten te ontsnappen naar HELP, een christelijke opvangorganisatie in To kyo. Het afgelopen jaar klopten hier 151 buiten landse vrouwen en, vreemd genoeg, ook 168 Ja panse vrouwen aan voor hulp. Twee Thaise vluchtelingen verblijven momenteel in een psy- chiatrische inrichting. Keiko Chiba, een socialistisch parlementslid, neemt het de regering kwalijk dat ze geen actie onderneemt. „We moeten er nu echt iets aan doen. Ze zijn hier illegaal, maar dat betekent niet dat ze dan maar slecht behandeld en slecht betaald kunnen worden voor hun werk. Ze moe ten de tijd krijgen hun financiële problemen op te lossen alvorens ze het land uitgezet worden", vindt ze. In alle eerlijkheid geeft ze toe dat zij moeilijk meer werkgelegenheid voor buitenlanders kan bepleiten met haar partij, die afhankelijk is van de steun van vakbonden. Ze is wel van mening dat Japan op z'n verantwoordelijkheden gewe zen moet worden. Daarbij komt echter nog een ander probleem om de hoek kijken, benadrukt Keiko Chiba. De regerende Liberale Democratische Partij be staat voornamelijk uit mannen, die eraan ge wend zijn door een steeds wisselende selectie gastdames onthaald te worden in de Tokyose bars en nachtclubs. Copyright The Times

de Stem | 1988 | | pagina 22