Complete chaos rond EK-kaarten )EEL BETROKKENEN WEIGERT MEDEWERKING AAN ONDERZOEK ,55 3000 doden per jaar door infecties in ziekenhuizen Gratis tanken met sterke magneet ist draaien, we hebbt ijs, dat vanj een jaar me ils ze nu zijl e ouderwet! tan onze Haagse redactie lebben liggs met stukjcj >en overgote ie, waarin nil Is zitten, ma iegebruike dan andeij zo vanuit erst te hoewj verschrikkel iver hoe lang zit te kijken. Kambo mag O-Berlijn niet in Merijntje iter. En daa ORANJE-PASPOORT WAARDELOOS STUK PAPIER l[/ipc M?ll^oinc!uête naar Pr°blemen bij de invoering van irxJCo. opet nieuwe paspoort. Bezwaar Vraag Fan der Linden van CDA op post blijven Ingestemd SHELL BEVEILIGT HONDERD POMPEN VAN NACHTSTATIONS VRIJDAG 10 JUNI 1988 Snelheidscampagne al succes De Stem: drie man bij EK Erik Breukink verliest Giro HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Kwik stijgt Baas smijt hond van vijfde etage Volksbank verlaagt hypotheekrente K te bieden Met «en ..kleintje' In Oe Stem heeft u absoluut het meeste succes. Immers vele tienduizenden Stemtezers/leze ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ,.kleintjea"-rubriek ..Te koop aangeboden" DE STEM Iil8stëlaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Tmieuzenj^Vlissingen^J-^osse^ _jVDÜSSELDORF - ."chaos rond de verdeling van de EK-kaarten is com- i-leet. Precies één dag voor ge openingswedstrijd van knavond raakte het tele foonverkeer in Zeist weer .aardig ontwricht. jorzaak daarvoor waren de izenden telefoontjes van •ontruste Oranje-fans, die raar bericht hebben ge- •geii dat zij het Europese mpioenschap voetbal kun- nen bezoeken, maar nog steeds geen kaarten hebben ontvan gen van de KNVB. Het merendeel van de bellers raakte in paniek toen woens dagavond in Studio Sport werd gemeld dat de fans zonder het zogenaamde Oranje-paspoort niet zouden worden toegelaten in de stadions. Vooral de men sen, die afgelopen zaterdag kaarten ophaalden in Zeist blijken bijna geen van allen dit paspoort te hebben gekregen en belden dus de hele dag naar Zeist. Vele andere fdns vroegen verontrust waar hun kaarten bleven of meldden dat zij de verkeerde kaarten hadden ont- vangea Mensen kregen bij voorbeeld staanplaatsen toege stuurd in plaats van de reeds betaalde zitplaatsen. De chaos werd nog groter doordat de UEFA gisteroch tend in Düsseldorf eindelijk of ficieel uitsprak wat al enkele maanden werd vermoed: het Oranje-paspoort is in West- Duitsland hoogstens een aar dige curiositeit. Bij de stadions zal alleen gekeken worden naar de toegangsbewijzen. KNVB-voorUchter Rob de Leede gaf gisteren toe dat de verdeling op z'n zachtst gezegd chaotisch is: „Een computerbe drijf in Rotterdam heeft alle gegevens verwerkt. Dat loopt allemaal niet zo soepel. Het is hier de hele dag een gekken huis. Een heleboel mensen ko men van heinde en verre hier naar toe om nog paspoorten en/of kaarten op te halea De mensen hangen bij bosjes in de gangea Woensdagnacht zijn de laatste kaarten de deur uitge gaan en we hopen nu maar dat het allemaal goed komt. Maar als ik het vandaag zo bekijk, denk ik eerlijk gezegd dat er nog heel wat te herstellen valt". Volgens de KNVB moet iedereen die er recht op heeft vandaag in het bezit komen van zijn kaarten. Zitten ze van daag niet bij de post, dan advi seert de bond om onmiddellijk contact op te nemen met Zeist. zie verder sport 1 och paspoort-enquête iw HAAG - Er komt toch een parlementaire gtu(lenten demOJlStereil bij gTaf DreeS iebleken is namelijk dat een aantal betrokkenen niet rijwillig wil meewerken aan een onderzoek. ien enquête biedt de Tweede amer de mogelijkheid die dewerking af te dwingen, lovendien kunnen getuigen inder ede verhoord worden. WD-Kamerlid Hermans, »rzitter van de onderzoeks- sie paspoorten, maakte leren bekend dat hij bij de weede Kamer om enquête- :ht zal vragen Hij heeft ^erover ai contact gehad met i voorzitters van de grootste acties. De Tweede Kamer zal iet verzoek dinsdag inwilligen, j bleek gisteren uit eerste re gies. j Hermans wilde niet ingaan p de vraag welke instanties of onen weigeren mee te wer- Evenmin vertelde hij in leveel gevallen de commissie tegen weigerachtige getuigen was aangelopen. „Dat is nu nog vertrouwelijk. Het zal wei te rug te vinden zijn in het eind rapport van de commissie", al dus Hermans. In een eveneens gisteren ver stuurde brief aan Kamervoor zitter Dolman constateert Her mans slechts dat van diverse zijden bezwaar is aangetekend tegen het feit dat de verhoren openbaar zijn. „Bovendien stuit de commissie op weerstanden bij het voldoen aan het verzoek om bepaalde personen van in stanties voor een gesprek uit te nodigen", schrijft de commis sievoorzitter. Dat geeft volgens Hermans redenen om aan te nemen dat niet of niet volledige medewerking verleend zal worden aan het onderzoek. De commissie had ook kun nen besluiten om voor de ge vallen dat ze met onwillige be trokkenen te maken heeft, be perkt enquêterecht aan te vra gen. De commissie verwerpt echter die suggestie omdat er dan sprake zou zijn van rechts ongelijkheid tussen de te horen personea oenrozen, OS De artikelen In deze advertenwj n alle AH winkels kopen, behalve' tikelen waar kleine cijfertjes bi e artikelen kunt u alleen kopen ij nkels waar één van die cijfers op" ur staat Reclameprijzengeldenvan jnderdag 9 t/m zaterdag 11 junl»| Zolang de voorraad strekt j CDA-staatssecretaris Van Linden (Buitenlandse aken)- foto de stem/johan van gurp n onze Haagse redactie [EN HAAG - CDA-staats- jcretaris Van der Linden Buitenlandse Zaken) hoeft fen CDA-fraktievoorzitter F Vries niet op te stappen Rdens de parlementaire fcquête over de paspoorten, pi CDA-woordvoerder liet pteren desgevraagd weten f' vo°r Van der Linden niet stap nodig is zoals bij de lormalige staatssecrtetaris i Volkshuisvesting, Brokx, il het geval was. |krokx moest van fraktie- Tirzitter De Vries destijds de parlementaire enquête L^^bsidies het veld ruimen, r, lij tijdens een dergelijk Verzoek niet goed kon func- Jneren, I Volgens het CDA duurt de ■spoort-enquête te kort voor i iieuwe stap en bovendien {minister Van den Broek witenlandse Zaken) nu ver- fwoordelijk. Op de vraag of wellicht de voor de paspoort-affaire ver antwoordelijk minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) zijn ambtenaren verboden heeft voor de commissie te ver schijnen, ging Hermans even min in. Anderhalf jaar geleden overkwam iets dergelijks de Kamercommissie die de fraude met de visserij quota onder zocht. Minister Braks pro beerde destijds te voorkomen dat zijn ambtenaren door de commissie gehoord zouden worden, met als argument dat hij als minister politiek verant- woordelijk zou zijn voor hun uitlatingen voor de commissie. Tien studenten zijn naar het graf van Drees in Den Haag getrokken om met het leggen van een bloemstuk te demonsteren tegen de aangekondigde bezuinigingen op de studiefinanciering. Daarover was vooraf overleg geweest met de familie, aldus de politie. Maar achteraf liet de familie weten zeker geen toestemming aan een politieke demonstratie te hebben willen ge ven. De studenten lieten weten Drees te zien als de grondlegger van hét sociale zekerheidsstelsel, een stelsel dat volgens hen door de plannen met betrekking tot de studiefinanciering ernstig wordt aangetast, m zie ook binnenland - fotoanp Een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken ontkent ten stelligste dat Van den Broek zich ook zo opstelt. „Het minis terie heeft de commissie alle informatie gegeven die ze wilde hebben. En onlangs nog heeft de minister ingestemd met een verzoek van de com missie om drie ambtenaren in vertrouwen te mogen horen". De openbare verhoren be ginnen waarschijnlijk op don derdag 23 juni en zullen een week in beslag nemea De pas poort-enquête wordt de vierde na de Tweede Wereldoorlog. Eerder onderzochten Kamer commissies al de gedragingen van de regering in de Tweede Wereldoorlog, de RSV-affaire en de bouwsubsidies. WEST-BERLIJN (AFP/ UPI) - De Amerikaanse acteur Silvester Stallone, die in de Bondsrepubliek is voor het promoten van zijn jongste film Kambo IÖ, is op de grens van West- en Oost-Berlijn te gengehouden. De autoriteiten van de DDR lieten hem niet door 'Check point Charlie', de controle post voor buitenlanders aan de Friedrichstrasse. Zij wisten van zijn komst omdat op pamfletten was aangekondigd dat hij in West-Berlijn was en ook een tijdje in Oost-Berlijn zou zijn. Naar eigen zeggen had h| het Pergamonmuseum in Rambo komt niet verder dan de muur. - FOTOANP Oost-Berlijn willen bezoeken en een wandeling willen ma ken over de beroemde Unter denLindea UTRECHT (ANP) - Infec ties opgelopen in het zie kenhuis kosten per jaar, di rect of indirect, aan ruim 3000 mensen het leven. Bij 5 procent van de ziekenhuis opnamen treden infecties op, wat per jaar neerkomt op 78.000 gevallen. In 775 gevallen is de infectie zelf dodelijk en in nog eens 2300 gevallen draagt de besmetting bij aan het overlijden van de patiënt. Dat heeft de assistent-chi rurg A. Kerver berekend in een proefschrift over ziekenhuisin fecties, waarop hij volgende week in Utrecht promoveert tot doctor in de geneeskunde. Bij elkaar kosten zieken huisinfecties bijna 300 miljoen gulden per jaar, omdat de be smetten gemiddeld vijf dagen langer in het ziekenhuis moe ten liggen. Magniet Van onze verslaggever ROOSENDAAL - Een truc met een simpele doch sterke magneet heeft de oliemaat schappijen gedwongen hon derden tellers op tanksta tions aan te passen. Door de magneet tegen de teller te houden werd een schake laartje in de teller omgezet, begon de pomp te werken en kon men gratis tanken. Volgens een woordvoerder van Shell zijn de afgelopen weken de tellers op honderd Shellsta- tions met een nachtpomp be veiligd. Het karweitje kost vol gens Shell 85 per teller. Wat de totale kosten van de operatie zijn kon Shell niet zeggen, maar het gaat naar schatting om een bedrag van zestig- tot tachtigduizend gulden. Van de andere oliemaatschappijen zijn geen gegevens bekend. De stations zonder nacht- pomp hebben het dringend ad vies gekregen de elektrische pompen 's nachts uit te schake len. Dat zijn ze overigens ook wettelijk verplicht. In West-Brabant zijn half april zes mensen in verband met 'gratis tanken' aangehou- dea De politie in Oudenbosch zegt dat het gaat om inwoners van Bergen op Zoom, Roosen daal, Wouwse Plantage en Sint Willebrord. De meesten wer den betrapt toen ze illegaal benzine tankten bij een Shell- station aan de A58 ter hoogte van Zegge. Van één van hen staat vast dat hij tenminste één 'apparaatje' heeft verkocht, de anderen zijn gebruikers. De magneten werden met wat nutteloze toeters en bellen aangekleed om het nog iets te laten lijken. De apparaten gin gen voor bedragen van hon derdvijftig tot vijfhonderd gul den van de hand. De politie in Nijmegen is in middels een onderzoek gestart naar een advertentie die eind mei in verschillende delen van het land is gepubliceerd. Onder het kopje 'Tanken zonder geld!' prijst een fa. Schuurmans een 'zeer vernuftig apparaatje aan' dat men tegen betaling van vandaag 4 katernen Volgens de Rijkspolitie is het nu al te merken: sinds de in voering van de snelheidslimiet van 120 kilometer per uur voor personenauto's en 80 kilometer voor vrachtwagens, is de snelweg een stuk veiliger geworden. Voorlopig lijkt de campagne gelukt. vandaag in de stem specifiek Dagblad De Stem is met niet minder dan drie man verte genwoordigd bij het Europees kampioenschap voetbal, dat vanavond officieel begint met het treffen tussen West- Duitsland en Italië. Verslaggevers tijdens het EK zijn Chris van Nijnatten en Ted van Leeuwen. Het tweetal wordt bijgestaan door ex- topvoetballer Arie Haan, die via columms zijn belevenissen in West-Duitsland zal weergeven. Zie Sport I en II Erik Breukink (foto) uit Ber gen op Zoom heeft gisteren meer dan waarschijnlijk de Ronde van Italië verloren aan de Amerikaan Andy Hamp- sten. De Westbrabander moest in een 18 kilometer lange berg- tijdrit zijn meerdere erkennen in Hampsten, die de afstand 1 minuut en vier seconden snel ler aflegde. Breukink, die door ingrijpen van de jury als tweede eindigde, staat nu met nog drie dagen te gaan 1 mi nuut en 51 seconden in het algemeen klassement achter op de Amerikaan. En dat lijkt te veel om nog te kunnen overbruggen. zie sport ii Na het optrekken van eventuele ochtendmist perioden met zon. Het kwik stijgt naar bijna zomerse waarden. In de avond kans op een lokale onweerebui. De wind zwak uit veranderlijke richtingen. Max. 22-24, min. 12-14. Ziekenhuisinfecties zijn vol gens Kerver nooit helemaal te voorkomen, omdat patiënten per definitie vatbaar zijn en bacteriën die normaal geen kwaad kunnen bij zieke men sen wel een kans krijgen. Maar preventiemaatregelen zoals ex tra hygiëne en oplettendheid bij bepaalde risico's (zoals het gebruik van urinecatheters) kunnen het aantal wel met zo'n 30 procent terugbrengen, aldus de promovendus. Oudere mensen lopen door hun verminderde weerstand de grootste kans in het ziekenhuis iets op te lopen. Met name pa tiënten die op een intensive- care (ic-)afdeling zijn opgeno men, krijgen vaak een infectie. De meeste ic-patiënten (70 pro cent) kampen tijdens hun op name met een of meer zieken huisinfecties, meestal aan de luchtwegen of in de buik. Van onze verslaggever BREDA - Bredanaar W. van L. kon het even niet hebben dat zijn hond aan een schoen zat te knauwen. Hij pakte zijn Mechelse herder op en gooide hem vanaf het balkon van de vijfde verdieping van een flatgebouw naar beneden. Het dier stierf kort na de val van vijftien meter. Gisteren moest Van L. zich hiervoor verantwoorden bij de Bre dase politierechter mr. Van Dijke, die deze zeldzame vorm van dierenmishandeling 'schokkend voor buurtbewoners' en 'een mis drijf tegen de zeden' noemde. Van L. werd veroordeeld tot zes weken voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 750 gulden. theek met gemeentegarantie komt daarmee op 6,5 procent. De rente op een spaarhypo theek bedraagt 6,7 procent bij een looptijd van vijf jaar en 7,1 procent bij een looptijd van tien jaar, beide met gemeente garantie. UTRECHT (ANP) - De Cen trale Volksbank verlaagt met ingang van vandaag haar hy potheektarieven over de hele linie met 0,2 procent, aldus een mededeling van de bank. De rente op een 5-jarige hypo- (ADVERTENTIE) Mei deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden 179 kan bestellea Bij navraag ontkent de bewoner van het ge noemde adres elke betrokken heid bij de zaak. Van de fa. Schuurmans zegt hij nog nooit gehoord te hebben. Shell noemt de omvang van de benzine-fraude 'zeer gering'. Op verschillende plaatsen in het land is illegaal getankt. De oliemaatschappij heeft de ben zinepomphouders niet ingelicht om paniek te voorkomea Met benzinepomphouders die de laatste tijd bij Shell geklaagd hebben over raadselachtige verdwijningen van hoeveelhe den brandstof zal over een schadevergoeding gesproken worden. zie ook regio D 0 DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naain: Adres: Postc.:Plaats: Telefoon: Bank of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt bet abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad kwartaal acceptgirokaart ad kwartaal per autom. afschrijving ad ƒ234» 71,85 ƒ694» Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ontvang ik uw PARKER JOTTER BADHANDDOEK Mijn naam: Adres: Postc.: Plaats:. handtekening Stuur deze bon in een e Oagbiad De Stem, Antw

de Stem | 1988 | | pagina 1