Le Pen sluit een Autobom ontploft in Bayrut lokaal akkoord met gematigden Rijkswacht schaduwde toppolitici Zaak-Palme kost minister de kop E IPERSONEE HARDERE CAMPAGNE VOOR ECONOMISCHE SANCTIES TEGEN ZUID AFRIKA BUITENLAND AMSTERDAMS DE STEM BUITENLAND WOENSDAG 8 JUN11988 T21 DREIGING VAL VAN ZWEEDS KABINET VOORBIJ GENEVE (RTR/DPA) - Het Inter nationaal Verbond van Vrije Vak verenigingen (ICFTU) in Genève gaat zijn campagne intensiveren om tot volledige verplichte economische sancties tegen Zuidafrika te komen. BELGISCHE MINISTER EIST GRONDIG ONDERZOEK NIEUWSOVERZICHT Dukakis stevent af op nominatie Radioactief Italiaans afval in Libanon Burgemeester op Westoever neergestoken BASF vermindert lozingen bentazon Winnaar Erasmusprijs Ledoux overleden Bengaalse tijger bijt arm af Brit krijgt commando over mijnenjagers Rode Kruis stopt hulpwerk noorden Etiop I Van onze economische redactie TERNEUZEN - Het aantal Chemical blijft gestaag toe het totaal aantal Dow-werk met 450 toegenomen. Noteringen Text Lite doorgehaald STOCKHOLM (RTR) - De Zweedse Minister van Jus titie, Anna-Greta Leijon, is gisteren afgetreden wegens de wijze waarop zij het doodgelopen onderzoek naar de moord in 1986 op premier Olof Palme aan pakte, aldus de regering in Stockholm. Palme's opvolger, Ingvar Carlsson, kondigde het ontslag van zijn minister op een inder haast belegde persconferentie aan. „Dit is erg tragisch. Anna- Greta Leijon is degene die het meest tegen het terrorisme vocht", aldus de premier. Met het vertrek van de be windsvrouwe lijkt de dreiging van de val van het kabinet voorlopig van de baan. De re- gering-Carlsson leek maandag nog £if te stevenen op een ne derlaag in het parlement, waarin later deze week een motie van wantrouwen zou worden ingediend. De oppositie eiste dat Leijon zou opstappen omdat zij toe stemming had gegeven voor een geheim en uit particuliere middelen gefinancierd onder zoek naar de moord op Palme. Het onderzoek werd geleid door een uitgever, Ebbe Carls son, die nauwe banden met de regeringspartij heeft, maar geen andere waarneembare kwalificaties. Vorige week donderdag werd de lijfwacht van de uitgever betrapt op een poging om illegale opsporings- apparatuur Zweden binnen te smokkelen. De uitgever beves tigde later dat de lijfwacht hem was opgetreden. Palme werd op 28 februari 1986 in de rug geschoten toen hij met zijn vrouw na een bio scoopfilm naar huis wandelde. De moordenaar wist via een steegje te ontsnappen. Onder zoeken hebben sindsdien tal rijke theorieën opgeleverd, maar geen concrete aankno pingspunten voor het oplossen van de moord, ondanks het uit loven door de regering van een beloning meer dan 16 miljoen gulden. De sociaaldemocratische premier zei dat Leijon had be sloten op te stappen toen duide- lijk werd dat een meerderheid in het parlement tegen haar was. Leijons lot was bezegeld toen de kleine communistische partij, die doorgaans de so ciaal-democraten steunt, liet weten zich bij de motie van wantrouwen van de drie cen trumrechtse partijen te zullen aansluiten. Dit zou de oppositie 190 stemmen hebben bezorgd tegen de 159 voor de regering. Vakbonden contra apartheid Op deze wijze wil het verbond de grote staking van zwarte arbeiders in Zuid afrika ondersteunen. De secretaris-generaal van het IVW, John Vanderveken, in Genève voor de jaarvergade ring van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO), deelde in een verklaring mee dat het ver bond ook bij multinationale ondernemingen die nog banden met Zuidafrika onderhouden, zou aandringen op terugtrekking van de investerin gen. „Wat wij doen is ingaan op verzoeken van Zuidafrika's grote onafhankelijke zwarte vak bonden. De sterkte en vastberadenheid van de bonden blijken uit de geslaagde massale staking die zij deze week hielden", aldus Vanderveken. Hij zei dat de in Brussel gevestigde ICFTU, waarbij 141 nationale vakbondsfederaties in 97 landen zijn aangesloten, ook aan ILO zou vra gen om op zijn jaarcongres prioriteit te geven aan een totale boycot van Zuidafrikaanse kolen, een waterdichter olie-embargo en een systeem om de naleving van de sancties te registreren. Studenten van de Amerikaanse Harvard-universiteit protesteerden gisteren in Boston tegen bedrijven die zaken doen met Zuidafrika. - fotoap De secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse vakbondsfederatie, Cosatu, Jay Naidoo, noemde het driedaagse 'nationale protest' van de zwar ten 'de belangrijkste gebeurtenis in de geschie denis van ons land'. Gisteren zei hij in Johan nesburg dat tussen de 2,5 en 3 miljoen mensen op de eerste twee dagen van de campagne niet op hem werk waren verschenen. Volgens vervoersmaatschappijen en werkge versverbonden is gisteren de stakingsdeelne ming in Johannesburg en omgeving tot 90 pro cent en in de oostelijke provincie Natal tot onge veer 70 procent gedaald. In de goud- en kolen mijnen wordt gewoon gewerkt en ook de grote Kaapprovincie wordt nauwelijks door de sta kingsactie getroffen. Naidoo zei over berichten van Zuidafrikaanse nieuwsagentschappen dat maandag en dinsdag bij aanslagen en overvallen zeven personen wa ren gedood, dat hij er niets van wist. Er zouden ook 22 gewonden zijn. Onder de doden zijn vol gens de nieuwsagentschappen drie kinderen. De vertegenwoordiger van 750.000 leden van Cosatu deelde mee dat het bestuur zich vandaag zou be raden op zijn antwoord op de uitnodiging van de Minister van Arbeid, Pitie du Plessis, om te ko men praten. De vakbonden hebben er kritiek op dat zij strafbaar gemaakt zullen worden als een van hen een illegale staking uitroept. Stakingen die binnen twaalf maanden op dezelfde basis wor den uitgeroepen en sympathiestakingen in an dere industriesectoren zuilen worden verboden. Op de tweede dag van de massale zwarte pro teststaking in Zuidafrika is het in het gehele land tot gewelddadige botsingen gekomen. Daarbij zijn gisteren minstens zeven doden en 25 gewonden gevallen, aldus de Zuidafrikaanse politie, die in drie zwarte voorsteden het vuur op de menigte had geopend. Door Bob van Huët PARIJS - De gaullistische RPR en de liberale UDF hebben gisteren een 'lokaal akkoord' gesloten met het extreem rechtse Nationale Front van Le Pen. In districten in en rond de regio Marseille zullen vijf kandidaten van 'be schaafd rechts' zich terugtrekken voor de tweede ronde van de parlementsverkiezingen, aanstaande zondag. Ze doen dat ten gunste van het Nationale Front, dat als tegen prestatie negen van zijn eigen kandidaten terugtrekt om zo de verkiezing van enige liberalen en gaullisten te verge makkelijken. De onderhandelingen over het opzienbarende akkoord werden gevoerd tussen de beide verkie zingsronde. Omdat hij dreigde te worden weggevaagd uit het Franse parlement had Le Pen aanvankelijk gedreigd al zijn kandidaten te zullen handha ven die meer dan 12,5 procent van de stemmen hadden ge haald, de drempel voor de tweede ronde. In 215 van de 455 nog openstaande districten kon het Nationale Front zo de rol van scheidsrechter spelen tus sen links en rechts. De opzienbarende koehandel is bewerkstelligd door de Mar- seillaan Jean-Claude Gaudin, fractievoorzitter van de libera len in de Assemblee Nationale, de Franse Tweede Kamer. „Ik vergis me niet in mijn vijan den", zo zei Gaudin, die er geen geheim van maakte de voor keur te geven aan een neo-fas cist boven een socialist. De voor extreem-rechts wijkende Mau rice Toga, een gaullist, voegde daar aan toe dat „Marseille in de Kamer goed moet zijn verte genwoordigd. Veel mensen hier stemmen op het Nationale Front, dat is een gegeven". Terwijl de liberale Simone Veil al vooraf had laten weten „zeer verontwaardigd" te zul len zijn over elke alliantie met het racistische Front wrong de Parijse top van de URC (de unie waarin liberalen en gaul listen zich hebben verenigd) zich in allerlei bochten om de zaak te marginaliseren. „Van landelijke afspraken met Le Pen is geen sprake. Marseille is een apart geval. Het is voor een buitenstaander moeilijk door de Marseillaanse pastis heen te kijken", aldus oud-minister Alain Carignon (RPR). De so cialisten kwalificeerden het verbond in Marseille, de tweede stad van Frankrijk als „schandalig". Partijleider Mauroy herinnerde de kiezers aan een recente uitspraak van de rechtse leider Charles Pas- qua, die zei zich wel te kunnen vinden in de 'waarden' van het het Nationale Front. Volgens sommige rechtse lei ders hebben de socialisten ech ter geen recht van spreken om dat ze zelf 'heulen' met de com munisten. De manoeuvres tus sen de twee verkiezingsrondes vloeien voort uit de herinvoe ring van het 'oude' districten stelsel door Charles Pasqua, de vorige minister van binnen landse zaken. Hij kwam terug op een kiessysteem van evenre dige vertegenwoordiging per departement, dat in 1985 nog de voorkeur had van president Mitterrand. Dergelijke kiessys teemwijzigingen zijn in Frank rijk niet ongebruikelijk. Char les de Gaulle goochelde met verschillende stelsels, al naar gelang de politieke situatie van het moment. Waar de evenredige verte genwoordiging nog ruimte laat voor kleinere partijen, daar be voordeelt het districtenstelsel over twee ronden juist de grote. Elk district heeft maar één af gevaardigde in de Kamer. Om dat een kandidaat slechts aan de tweede ronde mag meedoen als hij minstens 12,5 procent van de stemmen heeft gehaald zijn de kleine partijen vaak bij voorbaat kansloos. Er worden daarom blokken gevormd en afspraken gemaakt. De best geplaatste linkse kandidaat blijft zo in de strijd tegen de beste van rechts. Voor aan staande zondag hebben socia listen en communisten besloten elkaar het balletje toe te spelen door in elk district maar één kandidaat te presenteren. Zo snoept men elkaar geen stem men af waarvan rechts zou kunnen profiteren. Een dergelijke combine is ook gebruik tussen gaullisten en liberalen. Maar de opkomst van Le Pen heeft 'beschaafd rechts' echter voor een di lemma geplaatst. Zonder zijn steun gaan veel departementen verloren. Zeker nu de tweede ronde weieens een nek aan nek race kan worden telt elke zetel. Niet ondenkbaar is dat rechts opnieuw een parlementaire meerderheid krijgt. Door Frans Boogaard BRUSSEL - Een speciale eenheid van de Belgische rijkswacht heeft gedu rende langere tijd top-politici gescha duwd, met het oogmerk hen zo nodig te kunnen chanteren. Vooral informa tie over 'niet-conventioneel sexueel gedrag' - slippertjes en homosexuele contacten - was zeer in trek. Partijen die de rijkswacht politiek fors op de huid zaten, waren het belangrijkste doelwit van de speciale eenheid. Met deze nogal fantastisch klinkende be schuldigingen heeft Hugo Coveliers, frac tieleider van de Volksunie in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, in politiek België voor grote opschudding gezorgd. De rijkswacht-top hult zich in stilzwijgen, maar minister Tobback (Binnenlandse Zaken) eiste onmiddellijk een onderzoek. „Als van de beweringen van Coveliers nog maar een derde waar is, zitten we met een schandaal van ongekende omvang. Dat dient tot op de bodem uitgebeend", aldus de bewindsman gisteren voor de BRT-ra- dio. De Volksunie, de kleinste regeringspar tij in het centrum-linkse kabinet van pre mier Martens, zocht begin deze week met haar onthullingen zelf de openbaarheid om ernstige aanklachten tegen het partij- kader in een ander perspectief te plaatsen. Leidende politici van de Volksunie kwa men midden vorige week in opspraak, na dat de gerechtelijke politie bij een aantal VU-medewerkers huiszoekingen had ver richt. Europarlementariër Kuijpers en vi- ce-premier Schiltz zouden steekpenningen hebben aangenomen van een aannemer, aan wie op voorspraak van Kuijpers de bouw van een ondergrondse parkeerga rage bij het parlement zou zijn gegund. Kuijpers voerde de beschuldigingen aan zijn adres aanvankelijk terug op rancu neus gedrag van een ex-medewerker, maar Coveliers en Schiltz menen over aanwijzingen te beschikken dat er sprake is van een complot tegen de Volksunie, dat vanuit de rijkswacht wordt gevoed. Cove liers baseert zich daarbij op verklaringen van een gedetineerde. Hij beweert te heb ben behoord tot een select groepje infil tranten dat in opdracht van de BOB, de bijzondere opsporingsbrigade van de rijkswacht, curieuze inlichtingen over po litici verzamelde. De betrokken gedeti neerde, veroordeeld wegens oplichting van een verzekeringsmaatschappij, zou zelf hebben gepost bij een bekende homo-bar in Antwerpen, om daar namen en num merplaten van bezoekende politici te note ren. Volgens Tobback is alleen al het ge richt posten bij dergelijke bars 'op het randje van wat wel en niet kan'. Hij wil overleg met zijn collega's van Justitie en van Defensie (onder wie het rijkswachtap paraat valt) en heeft ook de directeur-ge neraal van de rijkswacht een 'inwendig onderzoek' bevolen. Schiltz, in het kabinet van Martens vice-premier en minister van Begroting, ging eind vorige week al in de tegenaan val. Hij diende bij Justitie een formele klacht in wegens het afluisteren van zijn telefoon, een praktijk die in België wette lijk verboden is. Schiltz baseert zijn klacht op verdachtmakingen over Libanese 'con necties' die hij zou hebben onderhouden. Volgens hem was slechts in kleine kring bekend dat zijn vrouw, beeldend kunste nares, met een Libanees onderhandelde over verkoop van een kunstwerk. Volgens Coveliers, die behalve Kamer lid ook advocaat is en bekend staat als een kenner bij uitstek van het gerechtelijk ap paraat, zijn niet alleen VU-politici, maar ook leden van het Vlaams Blok, de groene fracties van Agalev en Ecolo en mogelijk nog andere partijen door de rijkswacht gevolgd. Hij ziet een duidelijk verband met de kritiek die in politieke kringen op de rijks wacht bestaat. Vooral sinds is komen vast te staan dat oud-onderofficieren van dit keurkorps op eigen houtje banden onder hielden met de Staatsveiligheid en zich verregaand mengden in de reeksen super markt-overvallen waarbij enkele jaren geleden tientallen slachtoffers werden ge maakt, gaan in de Belgische politiek stem men op om de rijkswacht controleerbaar- der te maken en haar machtsstructuur te breken. Tobback gisteren: „Hopelijk zal uit na der onderzoek blijken dat er maar hier en daar iemand buiten zijn boekje is gegaan en kunnen we met sancties tegen die per sonen de zaak afsluiten. Want als het meer is dan wat ik nu hoop, staan we voor een crisis van het regime zelf. Dan hebben we te maken met een probleem dat regelrecht onze democratie bedreigt". PARTEM FINANCIÈ Van onze verslaggever deN HAAG - Het samen ontwikkelen en inzetten van kennis is de sleutel tot succes voor het Nederland in de nieuwe Euromarkt. Beter onderwijs en meer sa menwerking en concentra tie in het bedrijfsleven zul len de toekomst bepalen. nat zei Akzo-topman jhr. mr. a Loudon, president van de Europese federatie van vereni gingen van de chemische indu- AI stri ver lan I zal bij kui voo is e ner ner Dukakis is de grote kanshebber om het straks tegen Bush op] gaan nemen. Zijn naaste rivaal Jesse Jackson kijkt nu alsoi ber. - FOTOjl WASHINGTON (RTR/ DPA/AFP) - In de Ameri kaanse staten California, New Jersey, Mexico en Mon tana is gisteren de laatste ronde van de voorverkiezin gen voor het Amerikaanse presidentschap begonnen. Volgens de opiniepeilingen zal gouverneur Michael Du kakis het magische aantal van 2.081 afgevaardigden be reiken dat hij nodig heeft om in juli de kandidatuur van de Democratische partij te krij gen. Bij de Republikeinen is vice-president George Bush al zeker van de nominatie van zijn partij. Voor de Democraten vormen de primaries in de vier staten het slotstuk van de strijd om de nominatie van hun partij, die in februari met de cau- cus-verkiezing in de staat Iowa begon. De Republikei nen hebben volgende wei nog één primary voor boeg: in North Dakota. Voi| gens de opiniepeilingen ha Dukakis in alle vier de stati een grote voorsprong op zijl rivaal, de zwarte burgeil rechtenactivist Jesse Jact] son. BAYRUT (RTR) - In Ghazir, 25 km ten noorden van BayrutJ giftig chemisch afval uit Italië illegaal gestort, zo hebben Lib nese autoriteiten gisteren bekendgemaakt. Er zou radioactivj teit vrijkomen. Zegslieden van het ministerie van justitie den dat zij de man hadden ondervraagd die de 22 ton chemici liën had geïmporteerd, die op een braakliggend terrein in Gk zir is gevonden. Volgens omwonenden zou één van de vati waarin het gif verpakt was, vlam hebben gevat en vier dag hebben gebrand. Het afval is in mei door het Tsjechoslowaakse vrachtsc Radhost in de omgeving van Ghazir gelost, in opdracht vane bedrijf uit Milaan. JERUZALEM (AP) - De burgemeester van het stadje El-Bire op de door Israel bezette Westoever is dinsdag door onbekesj den neergestoken, zo heeft het ziekenhuis van Ramallah 1 kend gemaakt. Burgemeester Hassan Tawil kreeg twee st< wonden in de borst. De Israëlische radio meldde dat Tawil r in levensgevaar verkeert en berichtte voorts dat het legert klopjacht naar de daders van de aanslag is begonnen. De Israëlische legérradiö liet weten een anoniem telefoontjes hebben ontvangen van een Hebreeuws sprekende man dief verantwoordelijkheid voor de aanslag op Tawil opeiste, ma. niet zei namens welke groepering. „Wij zijn doodziek vani stenengooiers. Daarom hebben wij het gedaan", aldus de man| LUDWIGSHAFEN/ RIJSWIJK (ANP) - Het Westduitse cherJ sche concern BASF zal de lozing van het gewasbescherming] middel bentazon op de Rijn al over een jaar met 90 proc hebben verminderd, zo is gisteren meegedeeld door Carl-G Malle, staffunctionaris bij de milieuafdeling van het conce Vorige maand was nog de indruk gewekt dat de bentazon-co centratie in het afvalwater pas over twee jaar fors omlaaga| kunnen. Eerder dit jaar werden door diverse Nederlandse waterlij dingbedrijven relatief hoger bentazon-concentraties aanfj troffen in het Rijnwater en bleek de stof ook aanwezig in d uit bereid drinkwater. BASF beloofde in mei op aandrang vi de bedrijven maatregelen te nemen. BRUSSEL (ANP) - De Belg Jacques Deloux, conservator v het Belgisch Filmarchief en eerder dit jaar winnaar van deE asmusprijs, is maandag in Brussel overleden, zo is gisterenk kend geworden. De 66-jarige Deloux was sinds 1948 consertj tor van het filmarchief. Hij was van 1961 tot 1977 secretaris-j] neraal van de internationale federatie van filmarchieven. I genoot grote internationale faam. In 1949 installeerde hij s ciale kluizen, met constante temperatuur en gecontroleej luchtvochtigheid, voor het bewaren van oude films. Begint jaar werd hem de Erasmusprijs toegekend. De onderschei®! zou in november in Amsterdam worden uitgereikt. GENT - Een 24-jarige Belg heeft zijn weddenschap dat hij e Bengaalse tijger zou strelen duur moeten betalen. Hij is z' arm kwijt. De weddenschap kwam tot stand tijdens een kermisbezoek- Ertvelde, een gemeente in de Gentse kanaalzone. In de buurtj er een kleine privédierentuin met olifanten en tijgers. Dejof geman kroop over de afsluiting tot dichtbij de kooien en s zijn hand door de tralies om er de Bengaalse tijger te strell Het gevaarlijke dier hapte echter onmiddellijk toe en beet] arm vrijwel af. In het ziekenhuis diende het lidmaat verderf] amputeerd te worden. PARIJS (ANP) - Nederland, België en het Verenigd Konii rijk zullen de komende dagen besluiten tot de vorming van gemeenschappelijk operationeel commando voor mijnenjai in de Golf. Dit commando, zo heeft minister Van Eekelen (Defensie) dag in de assemblee van de Westeuropese Unie in Parijs mi gedeeld, gaat vanaf 1 juli functioneren. Minister Van Eekcl bracht de assemblee, waarin parlementariërs uit de ze' WEU-landen zitting hebben, verslag uit over wat het Ned( landse WEU-voorzitterschap het afgelopen jaar heeft gedi Vandaag zal minister Van den Broek (Buitenlandse Zaki hetzelfde doen. Het is voor 99 procent zeker, aldus minister Vi Eekelen, dat na 1 juli een Britse officier het operationeel cof mando zal voeren over één Nederlandse, één Belgische en Britse mijnenjagers, plus een Brits bevoorradingsschip. GENEVE (RTR) - Het Internationale Comité van het Kruis in Genève heeft gisteren bekendgemaakt dat het is l dwongen zijn hulpwerk in het noorden van Etiopië stop teï! ten, maar zijn voedselvoorraden en voertuigen over te aan andere hulporganisaties. Het comité deelde in een communiqué mee dat het onmoge' was geworden de hulp te blijven verlenen, nadat de Etiopis' regering alle buitenlandse medewerkers van het Internat nale Comité had opgedragen de streek te verlaten. Het Kruis deelde mee dat het aan donorregeringen had voorgestj de 36.000 ton voorraden aan voornamelijk graansoorten en voertuigen, waaronder 91 vrachtwagens, over te dragen andere organisaties, die nog in de door droogte getroffen P1 vincies Tigray en Eritrea werkzaam zijn. Dit in het belang* de slachtoffers. Meer De meesten van hen hebben ee grootste Dow-vestiging in Tern 1 januari 2690 mensen op een toi Nederland van 3220. Dow heefl gingen in de Botlek, Rotterdam Dit jaar wilde Dow tachtig we mensen aannemen. Maar, zo zei manager personeelszaken Jan van den Braak, dat aantal kan tot meer dan honderd oplopen. Ongeveer tachtig van die nieuwe mensen komen in Ter- neuzen te werken. Zij zullen een plaats krijgen op de onder zoeksafdeling, bij de produkt- ontwikkeling en bij de proces controlegroep. Omdat Dow in Terneuzen voor heel Europa werkt, wil het bedrijf ook in het buitenland onderzoekers van universiteiten en hoge scholen werven. In augustus begint het bedrijf weer met een eigen opleiding, waaraan tien schoolverlaters kunnen deelne- gel sch nie TI m: stc ro ste ko W( Dc aa Ne cei pr- ch de men. Van den Braak zei de indruk te hebben dat er op dit moment een 'selectieve werkloosheid' heerst. Het is moeilijk om ge kwalificeerd personeel te vin den, stelde de personeelsmana- ger. „Er is een hele dunne markt voor informaticaperso- neel en chemisch technologen". Opvallend is dat het Dow- personeel steeds meer voor vrije tijd kiest. Het bedrijf heeft als een van de weinige in Nederland een 'flexi-plan', waarbij werknemers zelf kun nen kiezen of ze meer willen werken of liever meer vrije tijd opnemen. Toen het systeem in 1984 werd ingevoerd 'verkochten' de werknemers dagen: dat wil zeggen dat zij op 'vrije' dagen kwamen werken, waarvoor ze normaal werden betaald. Vorig jaar overtrof het aantal opge nomen ('gekochte') dagen voor het eerst het aantal 'verkochte' dagen. Als een van de oorzaken noemde Van den Braak dat het aantal getrouwde vrouwen bij Dow is toegenomen. Juist zij willen liever iets minder wer ken. Ook zijn er enkele ploegen in hun geheel korter gaan wer ken. Van den Braak zei dat er AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs moest dinsdag wat gas te rug nemen. Na de vriendelijke stemming van de afgelopen week en de voortzetting daarvan maandag kwam de lagere dollar foet in het eten strooien. Ook kwamen winstnemingen om de hoek kijken en mo gelijk weerhield de grimmige stemming binnen de regeringscoalitie buitenlandse beleggers ervan nu in Nederlandse aande- len te gaan. °e totale aandelenomzet kwam niet verder dan 364,8 miljoen, de algemene stemmingsindex zakte 0,8 punt tot 86,2. be obligatiemarkt zakte in afwachting van oe uitslag van de inschrijving op dc staatslening in de loop van de dag enkele dubbeltjes weg. Op de parallelmarkt was Text Lite het 9esprek van de dag. Een inderhaast aan gepast jaarverslag, waarin de verklaring van de accountant en het pre-advies van Qe commissarissen waren afgeplakt en vervangen door bijlagen, was reden de notering te stoppen en ook de noteringen van de vorige dag, toen 235 stuks werden verhandeld, door te halen. De redenering bil commissaris voor de notering was i li enen die maandag stukken Text ute hadden gekocht niet in de gelegenheid waren geweest van de plotselinge gebeur tenissen kennis te nemen. be commissarissen hadden hun pre- avies ingetrokken omdat zij naar eigen JSgen onvoldoende tijd hadden voor een ™°verwogen meningsvorming nadat de countant had geweigerd de boeking van "Wt van J9'9 aan debiteuren te ac- 5i» Ï5 op de manier waarop de directie ri„ de.,verantwoorden. be commissa- ssen ontkenden dat zij met hun intrek- voueerden pre"avies de directie desa- rtonDLm^s,e '"fernationale aandelen le- kÜL j en verliezen, maar KLM zag dubbeltje hoger te eindigen op on fooc 'ijke Olie sloot onveranderd naar f inï^?r Unilever zakte ƒ1,10 weg fiinv ,Ho°9bvens, die de vorige dag f41 i^!?rok' raakte nu f0'90 kwijt op maar»?? 00k van de winnaars van maandag, sloot onveranderd op ƒ24,50. De Zweedse Justitie-mi- nister Anna-Greta Leijon gisteren tijdens de perscon ferentie in Stockholm. - fotoap Een Syrische soldaat staat op de plek waar gisteren een autobom ontplofte. De bom explodeerde bij een Syrische controle post in het Islamitische West-Bayrut. Drie mensen kwamen daarbij om het leven en zeventien personen raakten gewond. - foto anp

de Stem | 1988 | | pagina 4